PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERKGEVERS STEUNEN PRIJSBELEID Gezicht Terneuzen-West verandert snel Na overleg met minister Bakker: de Circulaire aan leden Fondsen willen akkoord Zware druk van het leger op Soekarno NU NOG GEEN BESLISSING OVER UITVOER ONDERZEEBOTEN Vandaag in de krant... STENEN NAAR INDONESISCHE AMBASSADE ARTSEN HEBBEN NOG GEEN STANDPUNT Slagen om de arm Koste wat wil 209e jaargang - no. 304 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN t: N V Boh. Mij. van d« C V Provinciale Zecuwaa Coi "ui: Vllulngen, Walilra.I 58-60, tel. 2355 (b.9.9 n 2911. Zlerlkxce, rad. lal. 3754, adm. tal. 2094. 4 r C A. de Kok. 0 Abonnemantsprl 1.9. red. 2078/3169, adv. 2375). A x lartef. Kleine adv. (max. 8 rajeli t par week. ƒ11,4' Woensdag 28 decemb. '66 Weer een bom op Walcberse strand Pagina 2 DEN HAAG (ANP) Het resultaat van het overleg dat de minister van economische zaken, drs J. A. Bakker, gistermiddag ten departemente heeft gevoerd met de voorzitters van de cen trale organisaties van werkgevers en van de middenstand is dat deze voorzitters de medewerking van de organisaties aan het door de overheid te voeren prijsbeleid in 1967 hebben toegezegd. In 1967 dienen prijsstijgingen zoveel mo gelijk te worden beperkt, zo heeft minis ter Baker gesteld. De organisaties heb ben, om dat te bevorderen hun mede werking toegezegd. Zjj z(jn het er mee eens dat de prijsgcdragsregels zoals die in het nu nagenoeg afgelopen jaar heb ben gegolden in 1967 moeten worden na geleefd. De organisaties van werkgevers zaïllen dit in een circulaire aan hun le den onderstrepen. Aan liet overleg tussen minister Bakker en de voorzitters van de centrale ver bonden van werkgevers en van de mid denstand hebben ook representanten van de vakcentrales en van de consu mentenorganisatie deelgenomen. maatregelen voor afzonderlijke bedrijfs takken of, als de prijsontwikkeling daartoe aanleding zou geven, in de vorm van algemene prijsmaatregelen voor goederen en diensten, zoals in mei jl is gebeurd en waarvan de geldigheid per 31 december 1966 afloopt. Gedragsregels De voornaamste prljsgedragsregels zjjn: dat loonsverhogingen in beginsel geen motief mogen zjjn voor prijs verhogingen; dat slechts een stijging van exter- ne kosten in de prijzen tot uit drukking mag komen; dat ook dalingen van externe kos ten in de prijzen worden doorge geven, dat prijsverhogingen aan het departement moeten worden gemeld. De handel moet de handelsmarges ln geld in het geval van stijgingen van aankoopprijzen te handhaven, behoudens (Zie slot pag. 3 kol. 2) Prijsmaatregelen Mocht, ondanks de gedane toezeggin gen tot medewerking aan het door de overheid in 1967 te voeren prijsbeleid, blijken dat toch ongemotiveerde prijs verhogingen worden doorgevoerd, dan zal de minister niet aarzelen tot prijs- Ministers: DEN HAAG (ANP), De ministers van buitenlandse zaken en van econo mische zaken hebben gisteren bevestigd, dat besprekingen gaande zjjn tussen een groep van Nederlandse scheepswerven en de Zuidafriltaanso regering over de levering van vier onderzeeboten. De mi nisters hebben dit mccgcdcold in ant woord op vragen over deze zaak van het tweede-kamerlid Nederhorst van de PvdA. Zij voegen aan hun mededeling toe, dat geen liesprekingen worden ge voerd over de levering van radarwaar- schuwings installaties. Een dooi de heer Nederhorst geciteerde uitlating van de voorzitter van de raad van commissarissen van de groep scheepswerven, die het contact met Pre toria zou onderliouden (,het verbaast me, dat hierover gepraat wordt, want dat kan de zaak alleen maar s cl iaden, Het is waai-, dat het kabinet-Cals sterk tegen de mogelijke transactie gekant was. De nieuwe regering denkt er ge lukkig anders over, zo is ons gebleken') laten de ministers geheel voor rekening van deze voorzitter. Brief De minister van buitenlandse zaken deelt in dit verband nog mede, dat hy (Zie slot pag. 3 kol. 7) Prijsbeleid DE CENTRALE organisaties van werkgevers van de middenstand hebben gistermiddag in een ge sprek met minister Bakker van economische zaken hun medewer king beloofd aan liet in 1967 door de overheid te voeren prijsbeleid (pagina 1). Fondsen DE ZIEKENFONDSEN nebben gisteren laten weten, dat zij be reid zijn op basis van het rapport- Van der Ven met de huisartsen tot overeenstemming te komen, hoewel zij ernstig bezwaar tegen dit rapport hebben (pagina 1). De artsen hebben evenwel nog geen standpunt bepaald Belastingwetten DE EERSTE KAMER beslist vandaag over de belastingwetten, die al eerder door de tweede ka- zjjn aanvaard. De regering- tra is wel zeker v aing, al zal de i klein zijn (pagina 3). Water ZEELAND moet op soek naar water. De NV waterleidmgmaat. schappij Zuid-Beveland voorziet dat tn 1980 S0 miljoen kubieke meter nodig zal zijn die buiten het gebied Ossendrecht-Huyber- gen gevonden moet worden pa gina S). Verkerk WERELDKAMPIOEN Cees Ver. kerk is weer in vorm. Maar bij wedstrijden in Noorwegen moest hii een Noor voor laten gaan. Schenk eindigde ln de achterhoe de (pagina 11). Zuidmolukkers: DEN HAAG (ANP) Een groep van vijftig jonge Zuidmolukkers heeft gistermiddag tegen drie uur de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan met stenen be-! kogeld. De voortdurende politiebewaking, uit gevoerd door één politieagent, kreeg onverwijld versterking. Met gummi knuppels werd de groep jongeren uit elkaar geslagen. Een ruit van de am bassade sneuvelde. De politie telde twee gewonden onder haar mensen. In overleg met het ministerie van bui-, tenlandse zaken werd de laatste paar weken geen extra bewaking van de In-'DEIN HAAG Het overleg dat laegaöes van de landelijke evenwel moeilijkheden gevreesd, waar-,huisartsenvereniging (LHV) en de om de Haagse politie er een auto met gezamenlijke ziekenfondsen (GOZ)' enige manschappen in de onmiddellijke' omgeving had néergeset. dinsdag van 's middags tot diep in Toen de groep Znidmolnkkers tot ac-i^e nacht op het ministerie van SO- tie overging, kon vanuit een politie-sïeale zaken en volksgezondheid auto om assistentie worden gevraagd, L o-pvoerd heeft veen restll- die binnen enkele minuten ter plaatse "eooen oer" geen resui - - r taat opgeleverd. Zoals de zaken er ONDANKS BEZWAAR: (Van een onzer redacteuren) kamerstuk is ingegaan De jongeren werden uit elkaar gejaagd, waarbij enkele rake klappen opliepen. De Znidmolnkkers hadden tevoren een demonstratie gehouden. Garanties Massale parade' naar paleis DJAKARTA (ANP) Naar gisteren van gezaghebbende zijde in Djakarta werd vernomen zullen een veertigtal militaire bataljons, in totaal meer dan dertigduizend man, vandaag opmarcheren naar het Merdekaplein in Djakarta tot voor het presidentiële paleis. Deze parade', zoals zij officieel wordt genoemd, zou bedoeld zijn als waar schuwing voor Soekarno dat het leger zal ingrijpen als hij zich tegen de politiek van generaal Soeharto blijft verzetten. De aankondiging van de parade werd gedaan nadat gisteren de chefs van de strijdkrachten hun vierde conferentie met Soekarno hadden gehad, waarbij echter evenals bij de vorige gelegenhe den generaal Soeharto niet aanwezig Terwijl president Soekarno een Tevens zou deze parade bedoeld zjjn, zoals aan de deelnemers is meegedeeld, als waarschuwing voor Peldng-Cliina na een op 22 dezer door een niet nader identificeerde Chinese leider gehou- in rede waarin deze de Indonesische communisten zou hebben aangespoord ,de wapens tegen het men' met de steun van C ,Wij staan hier als schuldeisers, die ook na 17 jaar bittere strijd van de Neder landse regering en van de Verenigde Naties blijven eisen: nakoming van de door hen gegeven garanties". Dit ver klaarde gisteren ter gelegenheid van de dag, dat precies 17 jaar geleden de Nederlandse regering de souvereiniteit overdroeg aan de regering van de Re- Foto: een spandoek van de demonstre- publiek van de Verenigde Staten van rende Zuidmolukkers wordt in beslag Indonesië de president van de Repu bliek der Zuid-Molukken, ir J. A. Ma- nusama. Dpi Nederlandse regering heeft het zelf beschikkingsrecht voor alle bevolkings groepen in de Indische archipel gega randeerd en erkend. Daarom zullen de Zuidmolukkers elk jaar op 27 december én de Nederlandse regering én de Ver enigde Naties helpen herinneren aan hun plicht en verantwoordelijkheid in deze zaak. Interim-rapport over juni-rellen bij ministers (Van onze Haagse" redactie) DEN HAAG. De commissie-Ensche- do heeft gistermiddag liet eerste inte rimrapport over de gebeurtenissen in Amsterdam op 13 en 14 juni aangebo den aan de ministers van binnenlandse zaken en van justitie. Verwacht wordt dat het tweede rapport de ministers in de eerste helft van april volgend jaar zal bereiken. Het laatste raport wordt omstreeks juli verwacht. presentatief voor de rest van Indonesië was, verkondigde generaal Soeharto in een thans door Antara gepubliceerde verklaring aan het leger dat het poli tieke en economische leven van Djakar- rta ,de harten en hersenen van Indone- week geleden nog zei dat hetgeen in deislë' weerspiegelen, en dat Djakarta de Indonesische hoofdstad gebeurde niet re- .politieke barometer van de natie' was. ERHARD TREEDT AF ALS PARTIJVOORZITTER HAMBURG (AFP) Prof Ludwig Er- hard is van plan begin januari zijn ont slag in te dienen als voorzitter van de CDU. In een gesprek met het tijdschrift ,Die Welt' heeft Bruno Heck, minister van gezinszaken en bestuurslid van de CDU, gezegd dat de oud-kanselïer hem dit dinsdag telefonisch heeft meege deeld. Hjj had daaraan toegevoegd dat hij de kandidatuur van Josef-Hermann Dufhlis voor het partijvoorzitterschap zou steunen. Dufhüs is voorzitter van de afdeling Westfalen-Lippe van de partij. Vermoedelijk zal in maart op een partij congres de opvolger worden gekozen. thans voorstaan is een breuk tas sen artsen en ziekenfondsen vrij wel onvermijdelijk. De ziekenfondsorganisaties zijn bereid tot een nieuw contract met de huisartsen op basis van het rap port-Van der Ven, ondanks het feit, dat zij bezwaren hebben tegen de conclusies van de commissie. Zij aanvaarden dan ook geen ver antwoordelijkheid voor de argu mentatie van het rapport-Van der Ven. IZrj zijn bereid voor 1967 een overeen komst aan te gaan op basis van de trend en de prognose voor dat jaar alsmede een pesioenreservering voor de artsen vanaf 1 oktober 1967. De commissie- Van der Ven had voorgesteld die pen sioenreservering al 1 juli te laten in gaan. De ziekenfondsorganasaties zijn verder bereid, in overeenstemming met het standpunt van de regering, het resul taat van de besprekingen over het ho norarium na 1967 in drie gelijke fasen uit te voeren, onder het voorbehoud, dat de gevolgen, die deze uitvoering met zich brengt, passen binnen het algemeen regeringsbeleid op sociaal-economisch terrein. van de regering op de partijen, bereid ,Wij zjjn, gelet op het dringende beroep ons uiterste te doen om voor het komen de jaar een zo normaal mogelijke func tionering van de ziekenfondswet te rea liseren', aldus de woordvoerder van de gezamenlijke ziekensfondsen. Onaanvaardbaar De onderhandelingsdelegatie van de Lan delijke Huisartsen Vereniging heeft uit- (Zie slot pag. 3 kol. 1 TERNEUZEN. Er zullen in Zeeland maar weinig gebieden zijn waarvan het gezicht zo in grijpend is gewijzigd als van de streek, die het westelijk deel van Terneuzen vormt. Cutter zuigers, hoppers, zandzuigers, bulldozers en draglines, hebben het gebied in de laatste jaren zo ongenadig onder handen geno men, dat zelfs geboren en geto gen Terneuzenaren, de streek nauwelijks terug kennen. Deze wijzigingen zijn het directe ge volg van de verbreding van het kanaal naar Gent en het reali seren van de bijbehorende nieu we sluizen en havens. Met de bouw van de meer dan 300 meter lange sluis voor de zeevaart die in de toekomst schepen tot 50.000 ton zal toelaten op het verruimde ka naal vordert men gestaag zoals de foto duidelijk toont (zie hart van de foto). De sluit is 40 meter breed en kan in twee gedeelten worden ge bruikt. Aan de zuidzijde (is op de foto de onderkant) van de sluis komt een bassin waarin de enorme hoeveelheden zout, die met het water binnenstromen, worden opgevangen. Linksboven op de foto ziet men reeds vrij duidelijk de contouren van de zeer ruime buitenhaven, die straks de toegang tot de zeesluis zal vor men. Midden in het meertje dat daar reeds is gevormd, ligt een zandzuiger te graven en te wroeten. Rechts daarvan (midden boven de foto) de huidige zeesluis met eigen binnen- en buitenhaven. Zoals bekend zal die sluis' in de toekomst gehand haafd blijven als reservesluis. In het rechterbovengedeelte van de lucht foto ziet men de reeds ,te water ge laten' nieuwe sluis voor de binnen scheepvaart en een gedeelte van de nieuwe buitenhaven voor de sluis. De Ingebruikname van die nieuwe sluis wordt met ongeduld tegemoet ge zien, zowel door de weg- als door de waterweggebruikers. Dan kunnen Immers de twee grillig gevormde sluizen (oost- en middensluis) opge ruimd worden, kan bij elk getij wor den geschut en zal het lange wachten voor de twee beruchte bruggen tot het verleden behoren. (Luchtfoto: Peeters en Slagboom). In een recent minister De Quay op het tijdschema deltawerken en hii heeft daarbij verzekerd, dat de afsluitingen van Brou- wershavensc Gat «i Oostcr- schelde niet zullen worden ge- j temporfseerd, met andere woorden: zij zullen zoals was voorzien ln 1971 res pectievelijk in 1978 worden afgesloten. |Het deltaplan bestaat echter niet uit- i sluitend uit het aanleggen van afeluit- dammen. maar ook uit het verhogen van bestaande hoogwaterkeringen en daar over zegt de minister nu enkele naar ons gevoel verontrustende dingen. Men is namelijk met deze verhogingen achter op het tijdschema, zodat in de nog reste rende jaren tot 1978 gemiddeld aanzien- aen gelegd dan thans op de begroting konden worden uitgetrokken. De minis ter zegt vervolgens: ,Het is dan ook het streven deze bedragen in de komende ;n indien de budgettaire situatie ken". Deze formulering is er één met slagen om de arm. Vandaar, dat wy in dit verband het woord .verontrustend' hebben gebruikt- Tï Tij stellen er prijs op dit woordge- W bruik nader te motiveren. In de eerste plaats zegt de minister .het is het streven', een voor het deltagebied moei lijk te verteren uitdrukking. Er wordt by het regeringsbeleid immers naar veel gestreefd, terwyi iedereen bil voorbaat weet dat het toch niet wordt gehaald, hier ls een bekende ,kluitje-in-het-riet'- opmerklng gebruikt, waaraan geen en kele exacte betekenis kan worden toe- rekend. Wanneer de minister zou heb- >en geschreven: ,Wij zullen alles op alles zetten', dan zou men nog overtuigd kun nen zijn dat aan deze waterstaatkundige werken in het kader van het regeringsbe leid grote prioriteit wordt gegeven, maar nu de bewindsman het heeft over ,stre- ven' zal het er wel op neerkomen dat dit deel van zyn beleid onderaan het lijstje is terecht gekomen. Hier wordt een slag om de arm gehouden, die men bij zulk een ernstig onderwerp niet voor moge lijk zou houden. Maar er zijn meer nare kanten aan dit ministeriële antwoord, het loopt daarin met één slag niet af. Ziehier nummer twee: .indien de budget taire situatie daartoe de mogeiykneid biedt'. Het tijdschema wordt dus afhan- keiyk gesteld van een budgettaire si tuatie. Men zal ons tegenwerpen, dat zoiets toch wel redelijk is: er moet nu eenmaal geld zyn om het te kunnen ult- ven, zelfs aan de deltawerken. Het echter een tegenwerping, die zonder meer van de hand dient te worden ge wezen. Deltawerken behoren namelijk niet ondergeschikt te worden gemaakt aan een begrotingspositie, het gaat hier om een last die het Nederlandse volk móet eerst t lute prioriteit, zoals er in e ikomen eerst de bedragen afgaan de noodzakelijke levensbehoeften. Hier is de veiligheid van bepaalde lands delen in het geding, met anoere woorden: het tijdschema moet zo mogeiyk worden beperkt, dient in ieder geval zo deze x. ,.x moggie jS te worden mag dus nooit worden overschreden. Bovendien: wat bedoelt de minister met de uitdrukking .budgettaire situatie?' Wordt daarmee (zoals vroe ger) de begroting zonder meer bedoeld, zonder rekening te houden met allerlei conjunctuur-elementen? Sinds enige ja ren wordt nameiyk in Nederland eén be- otingsbeleid gevoerd, dat er op gericht de groei van de rijksuitgaven niet te en uitgaan boven die van het natio naal inkomen. Wil de minister de begro tingssituatie op deze manier bekijken? Maar dan is de absolute prioriteit van de deltawerken wel helemaal verdwenen, dan wordt de veiligheid mede afhanke lijk gemaakt van allerlei factoren, sa menhangend met de economische situa tie. Heeft men daaraan ook gedacht toen het deltaplan (inclusief verhoging van zeeweringen) opstelde? We kunnen het ons moeEujk voorstellen. We zyn nog eens in oude stukken gedoken rond de deltawet en daaruit spreekt wel een heel ander» sfeer dan nu uit de meer dan gereser veerde woorden van minister De Quay. Hij was in 1953 commissaris der kë- in Noord-Brabant: is hij de trieste tussen Halsteren en Thoien uit dat jaar vergeten? Bij de opstelling en de behandeling van de deltawet was de herinnering kennelijk levendiger: ln de memorie van toelichting wordt gespro ken over de .noodzaak om te komen tot een spoedige aanpassing van de hoogwa terkering voor de veiligheid tegenover de zee'. En wat zei de toenmalige mi nister van verkeer en waterstaat, nu wijlen mr J. Algera, op 31 oktober 1957 bij de behandeling van de wet? .Wij gaan voort en. voor zover het van mij afhangt, onverdroten en hardnekkig. Ons volk zal Ik twijfel er niet aan de noodzakelijke morele en financiële steun geven'. Dat Ls Iets anders dan .streven naar" en .mogelijkheden van de budget taire situatie'. Het laatste woord van mi nister Algera in de tweede kamer bij deze behandeling was het uitspreken van de wens .dat onze arbeid zal worden gedragen door de steun en het medele ven ran het gehele Nederlandse volk'. Misschien zou de huidige bewindsman (en de kamerledeni dit nog eens kun nen nalezen. Voorzitter Kortenhorst ook hij leeft niet meer sprak toen over de inlossing van .een belofte, door ons allen in die bange dagen van 1953 afgelegd: koste wat wil, herhaling van I zulk een ramp moet in de toekomst naar menselijke berekening onmogeiyk wor den gemaakt'. Dat was op dè vijfde no vember van het jaar 1957. Op de twin- Itigste december van het jaar 1966 zegt ieen minister van verkeer en waterstaat, dat er te weinig geld beschikbaar is ge- weest, gebruikt voorts woorden als .stre ven' en .budgettaire situatie'. Dat is wei heel iets anders dan .koste wat wil'. Kosygin terug ISTANBUL (AFP). Premier Kosy gin van de Sowjet-Unie is na een be zoek van een week aan Turkije .zeer voldaan' over de gevoerde besprekingen, die hadden bijgedragen tot de ontwikke ling en versteviging van de onderlinge betrekkingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1