RIJKSBEMIDDELAARS IN PLAATS VAN STICHTING Vier nieuwe strandhoofden te Cadzand Amerika's astronauten in het nieuwe jaar Dinsdag beslissing over onderzeeërs voor Zuid-Afrika DR VELDKAMP PRESENTEERT NOTA: Spoedig wettelijke regeling overdracht loonpolitieke bevoegdheden MINISTER DOET LAATSTE BEROEP OP ARTSEN EN ZIEKENFONDSEN Contract gesloten voor grootste NAVO-project NOOR MELDT: MAN OVERBOORD ,Laat werven maar boormateriaal bouwen' Idealen zonder illusies ,HET VRIJE VAR SLUIS' TROK f 1 MIU0ER UIT AANBESTEDING OP 2 JANUARI Zwingeul Financiën Von Kielmannsegg krijgt kasteeltje Vandaag in de krant... 209e jaargang no. 302 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN re<ll«i N V Beh. MO. v«n Ji CU P/ovInclol» Zunrn Cooranti F. vtn V.ldi, F. B. dm 8o«r W. Bureau» Vllaalngen, Walstra» S8-60, tal. 23SS (b.g.g. red. 3308, adv. 3647/3643). Middelburg, I leloon 2911. Zierlkwa, rad. tal. 2734. adm. tel. 2094. 0 Adv. prijs 33 cent per mm. Minimum per e« (mex. 8 regels) 35 ci ico per post ƒ11,63 per kwartaal. Loite nummers 20 adv. 3213), Oostburg, tal. 2395. Tenseurm, Anenaatili au v. d. blad' 50 cent me». Giro 359300 PZC, Mlddell Zaterdag 24 dec. 1966 DEN HAAG (ANP) De minister van sociale zaken en volksgezondheid zal bevorderen dat zo spoedig mogelijk een wetsontwerp wordt ingediend dat beoogt hem de bevoegdheid te geven in geval len, dat de Stichting van de Arbeid ophoudt te functioneren, het college van rijksbemiddelaars te belasten met de uitoefening van alle loonpolitieke bevoegdheden, welke het BBA 1945 kent. Het De minister stelt zich voor zo deelt hij verder mede, indien het bedoelde ontwerp tot wet wordt verheven, terstond van de hem daarbij gegeven bevoegdheid gebruik te maken zodat, zoals voor de tweede helft van 1966 reeds het geval is, het college van rijksbe middelaars wederom met de uitoe fening van de loonpolitieke be voegdheden zal zijn belast. Tevens zal de minister dan maatregelen treffen teneinde de beslissing van het kabinet van 9 december jl op het gebied van de loonpolitiek, -voor 1967 te realiseren. Hij stelt zich voor het college van rijks- bemiddelaars een algemene aanwijzing te geven inhoudende dat aan werkgevers een vergunning zal worden verleend om aan werknemers boven de rechtens gel dende lonen met ingang van de expira tiedatum van de cao's een bijslag ter hoogte van vier procent van die lonen te geven. Vervolgens zal een vergunning worden gegeven met ingang van 1 jul 1967 een bijslag van anderhalf procent te geven. wetsontwerp beoogt tevens de minister de be voegdheid te geven het voorschrift om in een aan tal gevallen het advies van de stichting in te win nen buiten toepassing te verklaren. Dit deelt de minister mede in een nota aan de tweede kamer waarin hij de door hem aan de kamer toegezegde uiteenzetting over de loonpolitieke ontwikkeling DEN HAAG (ANP) Minister Veldkamp hoopt, dat de huis artsen en de ziekenfondsen toch nog voor 1 januari een nieuwe overeenkomst zullen sluiten. Nadat het kabinet zich gistermid dag uitvoerig had beraden over het conflict tussen de huisart sen en de ziekenfondsen, heeft minister Veldkamp gisteravond de partijen ontvangen Hij heeft nu het rapport van de commis sie (van goede diensten) Van der Ven ter hand gesteld en ge waagd aan de hand van dit rapport de besprekingen te her openen, opdat voor 1 januari een overeenkomst wordt bereikt. De minister rekent erop, dat hij zo spoedig mogelijk van het ver loop van zaken op de hoogte wordt gesteld. Voriafie sluitend in de sfeer van de nominale lonen in de plaats van deze bij; een loonkostenstijging van ten hoog- uiteraard zeer beperkte variatiemo gelijkheid aanwezig. Tenslotte zal worden nagegaan op welke wijze ten aanzien van de enkele gevallen van achterstand welke in de afgelopen maanden zijn erkend waar geen lang lopende contracten van toepassing zijn, een nadere voorziening kan wor- PZC-KERSTNUMMER Kerstmis, 1966kaarsen, dennegroen, Boodschap, diners, klokken, zangko ren. Maar ook: werken en werkloos zijn. Thuiszitten en denken aan die familie leden op honderden kilo meters afstand. Het PZC-kerstnummer geeft Op pagina 16: Werkloos", de achtergronden van een grauwe toestand; Op pagina 11 De reportage .Mensen langs de grens Op pagina 18 .Warme ragout met rijst'; een kijkje op hel lichtschip Noord- Hinder', waar tijdens de kerst, dagen echt gewerkt wordt: Op pagina 19 .Honderd baby's per mmuuf. ieder uur wordt in Nederland een complete dorpsbevolking geboren; Op pagina 20 .Kerstmis aan de- Zuidpool'; Op pagina 21 .Masada, een gigantisch cul tuurmonument', de tempels en paleizen van koning Herodes; Op pagina 22 .Kerstfeest, kerstdrukte', hoe zien buitenlandse Zeeuwse vrouwen terug op Kerstmis in hun geboorteland!r Op pagina 23 .1 mlir in Holland', een kerst verhaal van Tjalte Robinson; Op pagina 2!f .Daarom vier ik Kerstmis', overdenking van de bekende Duitse theoloog Helmulh Thte- licke; .Een echte kerstengel', een verhaal van Liesbeth Die- leman Op pagina 25 De kerstpuzzel; .Nachtmis vanaf de Mont Saint Michel' en .Kerstliteratuur' in de let terkundige kroniek van Hans Warren; grai a 21 televii kerstpro- De bijdragen komen van de PZC-redactie, fotoredactie en enkele medewerkers. De Mid delburgse kunstenaar Jacques Prince verzorgde de tekenin gen. De titelpagina is een foto-teke- mngcombinatie van Wim Rie- mens en Jacq Prince. De bemanningen, die ge noemd worden voor de A- pollo.ruimtevluchten, die in 1961 zullen plaatsvinden. Vim r: James McDivitt (commandant), David Scott en Russell Bchweikart, die de Apollo-II zullen beman nen en Frank Bormam commandantMichael Collina en WiUiam Anders voor de Apollo-IIl. den getroffen, aldus minister Veld kamp. I In de nota herinnert de minister voorts o a aan het overleg tussen een delegatie I van het kabinet en het bestuur van de; Stichting van de Arbeid op 9 december; jl. In dat overleg is om de verhoging: ier 1 januari as van de sociale verze- :eringsuitkcringcn aan de orde geweest, j Van de zijde van het kabinet is toen medegedeeld dat een beperkte voorin- dexering aanvaardbaar werd geacht. Het kabinet verklaarde zich bereid om, nu de wet niet voorschrijft met welk percentage moet worden voorgeïn- dexeerd en rekening houdende met de normale indexering per 1 januari 1967, een aantal sociale verzekeringsuitkerin- in met in totaal 5 procent te verhogen. 3 minister deelt thans in de nota mee dat, aangezien bij de toepassing der wettelijke maatregelen tot voormdexe- ring het oordeel van de sociaal-economi sche raad moet worden gevraagd, hij op korte termijn een adviesaanvraag daarover tot de SER zal richten. Het ligt verder In het voornemen, zo deelt de minister nog In de nota mede, een wettelijke maatregel te bevorderen waarbij de toelagen op bepaalde onge- vallenrenten op overeenkomstige wijze zullen worden verhoogd. DEN HAAG (ANP) Naar is verno men zijn gisteren in Parys, onder super visie van de Noordatlantisclie raad voor het grondluchtverdedigingsbcleid dit wordt geleid door de Nederlandse luite nant-generaal W. den Toom, de con tracten afgesloten voor het NAVO- luchtverdedigingssysteem .Nadget'. Met dit gehele gTond-luchtverdedigings- stelsel, dat zich zal uitstrekken van Noorwegen tot Turkije, is een bedrag van in totaal circa 900 miljoen gulden gemoeid. Het wordt het grootste en in gewikkeldste project van de NAVO ge noemd. De aanleg wordt verzorgd door een consortium van Europese, Canade se en Noordamerikaanse industrieën onder leiding van de Amerikaanse fir ma Hughes. Van dit consortium maakt ook de Hollandse signaalapparatenfa- briek te Hengelo (O) deel uit. DEN HAAG (ANP) Het Noorse schip ,Aun', meldde gisteravond op on geveer 70 mijl noordwest van Seheve- ningen aan radio Scheveningen dat een van de bemanningsleden over boord was geslagen. Aan alle schepen in de buurt werd verzocht uit te kijken naar de drenkeling. ROTTERDAMOp het terrein van de ,Bivisro Staalro' aan de Katen- drechtselaam in Rotterda/m is vrij dagmiddag een kraan omgevallen. De kraanmachinist, de heer C. W. Meijer, oud 51 jaar, is met het kraanhuis van een hoogte van veer tien meter neergestort en bekneld geraakt- Hij is met rugklachten naar huis gébracht. De kraan, die afbrak twee meter boven de beton nen fundering, moet als verloren worden beschouwd. De arm van de kraan raakte in zijn val het binnen schip .Sheila', dat in de Katen- drechtse haven lag gemeerd, even als een auto, die aan de overkant van het haventje geparkeerd stond. Ook liberale jongeren protesteren DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren een bespreking gewijd aan de vragen van het tweede-kamerlid drs G. M. Nederhorst (pvda). Deze heeft minister Luns schriftelijk om inlichtingen gevraagd over de Zuidafrikaanse order voor de bouw van drie onderzeeërs. Een defini tief antwoord wordt vóór de be handeling van de begroting van buitenlandse zaken op woensdag verwacht, ook al omdat deze kwes tie ongetwijfeld van de zijde van de Partij va nde Arbeid-fraetie op nieuw ter sprake zal worden ge bracht. Na hetgeen hierover in het kabinet li gezegd hebben, zo vernemen wij, amb tenaren van de ministeries van buiten landse zaken en economische zaken dinsdag nog nodig om het antwoord in zijn uiteindelijke vorm vast te stellen. Minister Luns heeft al laten weten ii een nota aan de tweede kamer dat Nederland bij de uitvoer van oorlogs materiaal naar Zuid-Afrika een se lectief embargo' toepast op basis van' vergunning mogelijk zal uitblijven op andere grond— VN-emibango. In dezelfde kringen verheelt men niet dat de zaak .buiten alle proporties' in de aandacht van het publiek is gebracht. Nadat het kabinet-Marijnen al in een eerder stadium voorlopig afwijzend had gereageerd, wordt ieder nieuw kabinet op zijn beurt met deze mogelijke order geconfronteerd. Tijdens de regering- CaLs waren het de scheepswerven die de kat de bel weer eens aanbonden. Ditmaal kwam de zaak aan het roLlen door be richten van socialistische zijde waar zich de meest principiële tegenstanders van leveranties van welk oorlogstuig dan ook aan Zuid-Af rika bevinden. De in druk dat de komende verkiezingen hun schaduw hierbij al vooruit werpen dringt zich op, aldus deze politieke waarne mers. Tegenstanders Intussen heeft, zo meldt het ANP. het hoofdbestuur van de onafhankelijke'libe rale jongerenorganisatie .Vrijheid en Democratie' (JOVD) in een gisteren uit gegeven verklaring gezegd met verba zing te hebben kennis genomen van persberichten, als zou de regering-Zijl stra overwegen toestemming te verlenen voor bouw en export van enkele oorlogs schepen voor rekening van de republiek Zuid-Afrika. Het hoofdbestuur beseft aldus de verklaring dat orders van deze omvang momenteel zeer welkom zijn in de Nederlandse scheepsbouw, zo als nog onlangs werd uiteengezet in het voortreffelijke .rapport-Keyzeri, maar het doet desondanks een dringend beroep regering en parlement te verzekeren Nederland zich zal houden aan de ijifandaag geen beschouwingen V over politieke en ande- re actuele gebeurtenissen, maar een wens aan al onze le- EpS] zers: goede en gezegende kerstdagen. Van Kennedy Is - - menen we het woord, dat hij zich een idealist voelde zonder Illu sies. Misschien is dat de manier om In deze tijd kerstfeest te vieren, zonder illusies, maar toch altijd nog als Idealist, iets van de verwachting te voelen en tegelijkertijd van de opdracht om daar iets van waar te maken. zelf. Kerstfeest is In deze tijd een aangele genheid geworden, waarin men vooral naar sfeer streeft groen, kaarsen, klokken, samenzijn. Maar het is daarmee vaak een zeepbel-achtige zaak: één klein tikje en de hele sfeer is verdwenen om plaats te maken voor een harde realiteit. Zo zijn er mensen, die zich gereed hadden gemaakt om met anderen kerst te vieren, maar wier weg plotseling is omgebogen, hun plaats is niet in het gezin maar in een zieken huis. Er zijn er. jonge mensen soms nog. die weten dat hun naam is geschreven in het boek van de dood, terwijl zij toch nog zo graag met de hunnen waren ver der gegaan. Sommigen onzer hebben zorgen: hier en daar begint de strijd om het bestaan in alle hevigheid op de men sen af te komen en de dat zg door geen brandende kaars, door teen groen, door vrijwel niets kan wor- Jen weggenomen. Hoevelen zijn er ook niet, voor wie de kerst een dag van trieste herinnering is: iemand, die zij zeer lief hadden, met wie zij in het ver leden kerstfeest vierden, is er niet meer. Zo komen de kerstdagen op dagen waarop wij geen illus ven te koesteren, niet over de vrede. ftafltlljH dagen waarop wij geen illusies hoe ven te koesteren, niet over de vrede, niet over de toekomst, nochtans dagen waarop wij idealist kunnen zijn, een ie der op de wijze waarop hg meent de Boodschap van kerst te moeten ver staan. Misschien kunnen we iets waar maken van dat ideaal, soms op een een voudige manier, met heel kleine dingen: iemand opbellen, van wie we weten dat hy of zij alleen is, iemand uitnodigen die het moeilijk heeft. Gewoon met prakti sche kleine dingen proberen solidair te zyn. Want diegeen, wiens naamdag op kerst wordt gevierd, heeft gezegd dat wg onze naaste moeten liefnebben als onszelf. In het hedendaagse Nederlands betekent dat: solidair zijn. Niet senti menteel, met tranen in de stem, niet van boven naar beneden kgkend, maar gewoon naast de ander staan, die ander ook serieus nemen als medemens. Tegen deze achtergrond, een wereld waarin wij moeten leven met idea len maar zonder illusies, wensen wij u allen goede en gezegende kerstdagen. U en diegenen, met wie u solidair wilt zgn. uitspraken van de Verenigde Naties c geen wapens zonder uitzondering - aan Zuïd-Afrika te leveren. de richtlynen van de Veiligheidsraad. Dit zou betekenen dat een embargo zal worden gelegd op militair mate rieel dat direct of indirect tegen de niet-blanke bevolking van Zuid-Afri- Het hoofdbestuur van de JOVD is verder ka kan worden gebruikt. De algeme- van mening dat de dringende noodzaak ne interpretatie van deze opvatting is van verbetering van de orderpositie in dat de leverantie van onderzeeërs i de Nederlandse scheepsbouw beter be door het embargo niet getroffen vorderd kan worden door snel de explo- wordt. Een antwoord aan drs Neder- ratiewerkzaamheden oo het Nederland- horst in die zin wordt in politieke i se deel van 't continentaUe plat mogelijk kringen in Den Haag dan ook ver- te maken, met als voorwaarde dat boor- wacht. waarbg wordt aangetekend eilanden en hulpvaartuigen in Nederland dat tenslotte de benodigde uitvoer-(worden gebouwd. QOSTBURG Het water schap ,Het Vrije van Sluis' zal op 2 januari aanstaande de bouw van vier nieuwe strand hoofden bij Cadzand-Haven aanbesteden. Voor de financie ring van dat werk is in de waterschapsbegroting 1967 f 600.000 opgenomen. Ook in de begroting van het lopende jaar is voor de aanleg van de hoof den een belangrijk bedrag 400.000) uitgetrokken. Aan de verbetering ran de strand hoofden bij Cadzand is een lange voorgeschiedenis vooraf gegaan. Het plan daarvoor kwam reeds geruime tijd geleden klaar, maar de rijksgoedkeuring liet op zich wachten. Inmiddels verdween er bij iedere fikse westerstorm (het laatst bij die van vorige maand) een stuk duinvoet in de golven. Deze aantasting van de duinenrij kreeg meer dan gewone belang stelling, omdat het tevens een be dreiging inhield voor een op de duinen gebouwd hotel. Mede daar door kwam de kwestie zelfs in de tweede kamer aan de orde. 20 meter verlengen van vier van de zes aanwezige strandhoofden. Ze worden voorzien van een gewapende glooiing en van 2 rijen palen. Het bestek ligt klaar, provincie en rijks waterstaat hebben hun goedkeuring aan de plannen gehecht. Het water schap rekent op een subsidie van 75 pet van de botale kosten. Overigens is het duin by Haven bepaald niet de zwakste plaats in de West Zeeuws-Vlaamse zeewering, verzekerde dijkgraaf .1. B. Becu van ,Het Vrije van Sluis' gisteren de hoofdingelanden tqdens een algemene vergadering van het waterschap. Desgevraagd zette hij by die gelegenheid uiteen, dat het voor genomen werk bestaat uit het met deelde in zgn openings- ook mee, dat rijkswaterstaat de Zwingeul binnenkort weer op de oorspronkelijke plaats zal terugbren gen. Dit periodiek weerkerend kar wei stond tegen november jl op het programma, maar de westerstormen verliinderen de uitvoering ervan. Eén van de hoofdingelanden informeerde naar plannen de geul met een gelei- dingsdam voorgoed te fixeren. Het blykt dat dit plan momenteel in ,Den Haag' op zijn merites wordt bekeken, vooral de kosten vormen een zwaarwegende factor. Volgens de mededelingen van de heer Becu wacht ,Het Vrge van Sluis' het komende jaar een om vangrijk programma van verbe- teringswerken. Hij noemde de bouw van een sluis bij nummer 7 en van een nieuw gemaal bij Nieuwe Sluis, de deltadijk tussen de handelshaven en het Duivels- iioekje te Breskeps en tussen Hoofdplaat en nummer 7. Ook de verdere uitvoering van het wa- lerbeheersingsplan is een belang rijk punt. Er is daarvoor f 500.000 uitgetrokken voor werken in het district Groede. De heer Becu reageerde uitvoerig op een recent rapport van een (rijks werkgroep over de financiële moei lijkheden van de waterschappen. De ze .werkgroep ter bestudering van de financiële moeilijkheden' is tot de conclusie gekomen dat de water schappen inderdaad te zwaar belast zijn. Men ziet een mogelijke oplos sing in verdere concentraties, afsto ten van oneigenlijke taken en hut heffen van hogere geschotten voor het gebouwd Volgens de werkgroep dient het rijk voorts het beheer en onderhoud van de hoogwaterkerin gen langs de Noordzee over te ne men en van 50 tot 75 pet bij te dra gen in het beheer van de overige. Tenslotte bepleit men een eenmalige uitkering by" werken ter verbetering van de waterhuishouding, sanering van de waterverontreiniging, enz. Dijkgraaf Been kon zich met deze adviezen niet verenigen. Hij consta teerde dat er aan de eis \an con centratie en verhoging van de lasten voor het gebouwd in Zeeland reeds is voldaan. Daarnaast sprak luj er zgn verwondering over uit dat de werkgroep het financieringsprobleem oplosbaar acht zonder opheffing van de uiv 1870 daterende wet op de ca- lamiteuze polders en zonder de ko- (Zie slot pag. 5 kol. 1 VOERENDAAL (ANP) Generaal graaf Johan von Kielmannsegg heeft besloten per 1 april van het volgend jaar zijn intrek te nemen in kasteel Puth te Voerendaal, dat eigendom is van de familie Zu Stolberg Stolberg. Begin februari vertrekt de familie Zu Stolberg Stolberg naar familie in Duits land om vandaar per 1 april naar Co lumbia te reizen. Zodra de huidige be woners van het kasteel zullen zijn ver dwenen zal een begin worden gemaakt met een interne verbouwing van het kasteel. Onder meer liggen reeds de plannen klaar tot verbetering van het reeds aanwezige parkeerterrein, terwijl ook het interieur een aantal wijziging gen zal ondergaan. Zo zal er onder meer een vyfde badkamer worden aangelegd en een nieuwe garderobe. Ook de" sani taire accommodatie zal worden verbe terd en zonodig uitgebreid. Loonbeleid MINISTER VELDKAMP heeft in een nota aan de tweede kamer een wettelyke regeling voor liet verlenen van loonpolitieke be voegdheden aan het college van rijksbemiddelaars aangekondigd. Dit omdat de Stichting van de Arbeid door de weigering van NVY en CSWY om cao's te toet sen vleugellam is geworden (pag Paalhoofden BIJ CADZAND-HAVEN zullen vier nieuwe paalhoofden worden gebouwd. Het karwei er staat een miljoen op de begroting is nu op papier .rond'. Het water schap .Het Vrije van Sluis' kan op 2 januari tot aanbesteding overgaan, zo is in de vergadering van hoofdingelanden meegedeeld (pagl) Geen paniek .GEEN PANIEK o\er de \lis- singse zeewering' is er vrijdag middag in de raad van de Schel- destad even nadrukkelijk gezegd, toen daar een voorstel werd be handeld om 100.000 beschikbaar te stellen aLs aanvullend krediet voor herstel van ,het gat' in de boulevnrdglooilne (pag 2). Expositie IN DE MIDDELBURGSE Vlees hal wordt tijdens de kerstdagen traditiegetrouw weer een tentoon stelling x-an werk van Zeeuwse beeldende kunstenaars gehouden. Er zijn negentien exposanten (pag 2). Treintarieven DE NEDERLANDSE SPOOR WEGEN willen liefst per 1 gnuari de tarieven verhogen, oor de kabinetscrisis is de goed keuring vertraagd, maar die kan nn iedere dag afkomen (pag 3).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1