WERKLOOS dure keus misère in één slag PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - KERSTNUMMER 1966 Thuiszitten overdag: wat knutselen, schuur opruimen, de tuin bijhouden, waaraan al zo lang niets is gedaan, omdat er geen tijd voor was. ,Elk karweitje, dat een ander zaterdags doet, doe ik nu. Za terdags zit ik op school. De man heeft geen baan meer. Hij heeft er een studie bij, die nu extra zwaar drukt op de werkloosheidsuitkering, een half jaar lang tachtig pro cent van het laatstgenoten, behoorlijke salaris. Motieven voor het ontslag: er was geen werk meer, een ander, die er langer was, kon een belangrijk deel van zijn werk overnemen. Het was werk in de bouw, opzichter-tekenaar, 25 jaar. Gehuwd, een baby van een paar maanden. ,Het werk in de bouw is ver minderd. Er is te weinig. Ik ben nu vijf weken zonder, de hele zomer zijn er maar een paar woninkjes bijgekomen voor het bureau. Dan wordt je gezegd, dat je eens naar iets anders moet omzien, dan, na een paar maanden komt de definitieve mededeling. Er is nog geprobeerd bij relaties, er is echt geprobeerd me er gens ander te krijgen, maar dat is niet gelukt. Het zal nu wel even duren. Als ik wer kelijk in mijn eigen baan weer terecht wil komen dan zou ik het nu langzamerhand moeten weten, omdat in deze tijd de plannen voor de toe komst al bekend zijn, op de tekentafels komen. Ik heb nog elders geprobeerd, waar misschien een bouwstroom zou komen, maar de ratio- bouw komt ook niet op gang, het geld ontbreekt. Ik wil lie ver niet elders, maar in de eigen streek als het enigszins kan. Je hebt hier je kennis sen, je familie, je huis'. ,Ik vond het heel jammer, het was werk, waar ik veel kon leren. In de betrekkelijk kor te tijd, dat ik er heb gezeten héb ik er ook veel geleerd. Vooral in verband met mijn studie was dat werk ook erg belangrijk. Daarom: je gaat niet zo gauw in een andere richting werken, je hebt er voor geleerd, je studeert er nog meer in, omdat je er ver der in wil komen. Maar die studie was een dure keus: driehonderd zestig gulden per jaar. In 1967 moet ik examen doen. Maar als er een half jaar om is en er is nog geen ander werk, ga ik toch echt wel iets anders doen. En daarvoor: als het maar iets met het vak te maken heeft, pak ik 't aan'. Ze doen nu iets kalmer aan. Kopen nu misschien iets niet zo gauw, dat ze anders wel hadden aangeschaft. Sparen kan niet. De auto is nog aan gehouden, maar als het lan ger duurt, dan gaat die het eerst de deur uit. Nu wordt die wagen gebruikt om te solliciteren. Ze zijn niet bang voor de toekomst. En op het ogenblik: ,er zijn er veel die werken, maar minder verdie nen en die moeten ook probe ren rond te komen'. Werkloos dat is zonder werk zijngeen baan hebben, thuiszitten, af en toe bij het arbeidsbureau horen of er iets voor je is, pro beren ergens iets te versieren Dat is niet meer 's morgens voor dag en dauw er uit zijn, op weg gaan en 's avonds als het don ker is weer thuis komen. Werkloos zijn dat is ook, misschien, je schamen voor de buren, voor je familie, vrienden, kennissen, die je vrouw de eerste dagen voorzichtig vragen of hij ziek is, of je met vakantie bent. Werkloos zijn betekent voor je vrouw: rondkomen met minder, dan je eerst naar huis meebracht, per week, of per maand. Werkloos zijn, dat is het met Kerstmis Stille nacht, heilige nacht' minder doen, als anderen etentjes hebben, pret ma ken, misschien zelfs wel naar de kerk gaan. Dat is met Kerstmis misschien nog meer je afvragen, waarom nou net jóu dat moest overkomen: ontslag. Op deze pagina gesprekken met drie Zeeuwse werklozen. Het straatje met de twee rijen precies dezelf de huisjes ligt wat achteraf. Arbeidershuisjes van voor dc oorlog. Klein, wat benauwd, oud. Huiskamertje, voorkamertje, drie slaapka mertjes, keukentje, met één koudwater kraan, de enige kraan in het huisje. Huiska mertje: een radio, een tv, een ijskastje, goud vis in kom. Op het binnenplaatsje staat een brommer. Boven de haard hangen een paar theedoeken te drogen, plastic bloemen in vaasjes, in de hoek een opgetuigde kerst boom, geen kaarsjes. Geen kaarsjes in de kerstboom dit jaar. Voor elektrische is er geen geld, voor échte kaarsjes eigenlijk ook niet. Waar doe je dat van als je precies 93,94 werkloosheids uitkering krijgt. Daarvan moeten afelf gul den huishuur, per week vjjf gulden per week voor het onderhouden van kinderen, die el ders zijn, een zak kolen (50 kg) voor 6,85 per week, elektriciteit 17,a 20,in de twee maanden als je over tijd betaalt krijg je 50,boete. Eten 35,per week (speklappen onder andere), het ziekenfonds kost per maand 3,40. De hond kost per jaar 20,aan belasting, eet twee pakken hon debrood per maand 0,98 per stuk, eet voor de rest mee wat de pot schaft, krant kost 88 cent per week. Vuilnisbak kost 14,per jaar. Er moet een elektriciteitsre kening van twee weken 22,worden be taald. Er is een rekening voor medicijnen van 51,75. Het is him niet duidelijk hoe dat kan als je in een ziekenfonds zit. Aan de kerk doen ze niets. Dat zou 46,per jaar kos ten: ,en wat heb je dan nóg? Zij gaat alleen als ze haar dochtertje kan terugkrijgen'. Roomboter: .alleen voor mijn vrouw'. Sparen: ,waar moet-je dat van doen?' Wel eens uit? ,Nee nooit, geen drank, niks. Alleen als zij haar dochtertje mag bezoeken, dan gaan we er samen op de brommer heen (we gaan altijd samen weg), dat kost je dan de boot, eten we in een cafetaria erwtensoep, friet met mayonnaise, ik een pilsje, zy een donkertje, brommer kost benzine, we kopen iets voor het meisje, laatst toen ze ziek was voor twee gulden sinaasappelen en een pop voor eenvijfennegentig. Dat is dan ons .uitje'. Zij: ,ik ben blij als ik een paar gulden over houd na de boodschappen, dan blijft dat voor de zeven dagen tot we weer donderdags geld krijgen. Hij moet eenmaal in de maand naar het arbeidsbureau om te horen of er werk is'. Hij: een los-arbeider (49), die in de beton zat. Specie malen.Je kunt er meer mee ver dienen. Maar na zeven weken was het werk klaar. Toen heb ik een paar weken in de uien gewerkt. Dat verdient dan al weer minder. Als betonarbeider kreeg ik met het extra werk (vroeger beginnen dan de anderen, om dat de specie klaar moet zijn) door elkaar 120 tot 125 per week. En dan de vakantie bonnen natuurlijk, die zijn ook hoger dan in de landbouw'. Daarna: werkloos. De kachel gaat 's nachts uit, er is tweedehands eeh kleinere haard gekocht, die niet zoveel ver stookt. Er is een hele misère voorafgegaan voordat ze nu samen in dit huisje wonen, zonder kin deren. Misères bij allebei, huwelijken die ka pot gingen door overlijden, door weglopen, scheiding, door drank. Verdriet door het do delijk ongeval van een kind, verdriet doordat de kinderen werden afgenomen: voogdij. De vrouw praat er nog wat over door, maar hy kapt resoluut af,dat is nu over, met die rest hebben we niks meer te maken'. Maar ze zit ten er over in, omdat ze met Kerstmis maar samen zullen zijn. Er is eens een briefje voor hem gekomen: .voorlopig geen bezoek' aan zijn kinderen. Dat was twee, drie jaar gele den. Hij weet zo ongeveer waar ze zitten, van horen zeggen; wat er mee gebeurt, van horen zeggen. ,Maar ik ben niet uit de ouderlijke macht ontzet, het kwam door die ploegen dienst van mij'. Ook haar kinderen uit vorige huwelijken zijn elders. Dat dochtertje, dat ziet ze af en toe. Daarop hebben ze hun hoop gevestigd, dat dit meisje nog eens thuis mag komen. Maar ze zijn verbitterd, op instanties, op velen, die ze niet kunnen begrijpen, ze be grijpen niet waarom het zo is gelopen. Ze laten een paar foto's zien: een meisje: een lief blond kopje, op een step in een tuin. Toen ze pas getrouwd waren moesten ze ook de eindjes aan elkaar knopen met twee envijftig gulden per week. Een bedragje uit de voetbalpool leverde de eerste luxe op: een radio. Er kwamen betere tijden met hogere lonen, beter verdienend werk. Tot zelfs vér boven de loongrens. Toen opeens die klap: de man was in een vooraanstaande (buiten dienst) functie bij een dienstverlenend be drijf. Het bedrijf werd geliquideerd. De man kwam op straat te staan, nu bijna een half jaar geleden. Negen en dertig jaar, vrouw en drie kinderen, een huis, dat 180 gulden per maand doet. ,Het slachtoffer van de samenloop van om standigheden rond een bedrijf. Ik verwacht nog een paar jaar schadeloosstelling, er is nu een juridische zaak gaande, maar nu moeten we het doen met 129 gulden bruto per week. en werkloosheidsuitkering. Daarvan gaat twintig gulden af voor ziekenfonds, loonbe lasting, aow en aww'. De kinderen: van de drie zijn er twee op de lagere school. De kinderbijslag hebben ze nooit nodig gehad: ,van die honderd gulden per maand kopen we nu kleren. De kinderen mogen er niet onder lijden. Ze zaten altijd goed in de kleren, nu ook nog. Dat zou ik nooit doen, dan zou ik het zelf maken. Als ze schoenen nodig hebben, dan zou ik het nu niet direct kunnen doen, zoals dat eerst wel kon', zegt de vrouw. En hij: ,neem bijvoor beeld eens, dat je vier overhemden hebt, één ervan is versleten. Dan koop je niet zo maar een nieuw. Dat kan niet. Je doet het met de drie die je nog hebt'. Zij: ,Je moet zelfs uitkijken wat je voor vlees koopt. Een duur stukje vlees is gewoon luxe. Drank is er niet meer in huis. Zaterdags iets extra's bij de koffie? Nu niet meer, dan bak ken we maar zelf. Met die 109 gulden kom je net toe, en je kan er iets van wegleggen voor gas en licht. De betalingen daar van schort je op, tot je het hele bedrag hebt'. De man heeft nu geen zakgeld. Hij is op de shag te ruggegaan, vroeger waren dat relatiesigaret ten. Iets meenemen voor de koffie, als hij urenlang, van huis was geweest, is er ook niet meer bij. Sinterklaas werd anders met veel familie gevierd, met ruim cadeaus voor al voor de kinderen. De cadeautjes voor de kinderen waren er wel, maar een stukje min der dan vorig jaar. Met kerstmis zal dat het zelfde zijn: een fles wijn bij het eenvoudiger kerstetentje. Hij: .beter een borreltje, een glaasje bier minder dan dat de kinderen geen kerstboom hebben'. Er werd nog op andere zaken bezuinigd: ,je bent ingesteld op je salaris. Daarvan kon je wat overhouden. De auto is door de zaak te ruggenomen natuurlijk, maar je hebt veel verplichtingen, verenigingslidmaatschappen, telefoon, een bepaald soort voorzieningen, verplichtingen, lasten, die je laat schieten. Dan voel je nog meer, dat het bestaan dat je hebt opgebouwd finaal in één slag foetsie is'. De man haalt een stapel post te voorschijn. Allemaal negatieve antwoorden op uit zich zelf verzonden sollicitatiebrieven, naar ban ken, financieringsmaatschappijen en naar an dere bedrijven. Hij nam een krant waarin veel advertenties staan, schreef soms vijftig brieven op één dag. Van diverse ondernemingen kreeg hij niet eens antwoord, drie pasfoto's zijn in de mist. Van weer andere maatschappijen kwam het bekende briefje: ,naar aanleiding van uw brief van... dezer delen wij u mede, dat wy op het ogenblik geen functie vakant hebben, die u zou kunnen vervullen'. ,Ik heb het ook geprobeerd als vertegenwoordiger, maar daarvoor had ik waarschijnlijk te weinig er varing. Er was ook een bank, die wel interes se had, maar toen opeens kreeg ik een brief je, dat ik te oud was. Ze hebben liever iemand van 25, hoeven ze minder te betalen. Ik heb het ook gehad, dat ik naar een functie solliciteerde met 182 anderen. Er bleven er twintig over, was ik bij, toen vijf, was ik weer bij, toen ging het mis'. Er blijkt nu, dat vroe ger voor bepaalde functies moeilijk mensen te krijgen waren, vandaag de dag zijn het er honderden, die zo'n baan willen hebben. Ty perend voor de werkgelegenheid'. ,Zij: ,als hij vijf jaar geleden dit aan de hand had gehad was hij nog geen week zonder werk gezeten'. Hij,ik kon ook wel eens merken bij mijn sol licitaties, dat als er eenmaal iets met een be drijf is, dat het dan .besmet' is en jij ook. Net of ik zelf de financiën heb beheerd bij die zaak'. Bikkelhard is de maatschappij, dat is ook de ze sollicitant gebleken. Hij heeft ook onder vonden, hoe fel de concurrentie is: ,de con currenten hebben liever dat de hele zaak mét de mensen op de fles gaat, dan dat ze er één vinger naar uitsteken om alles over te ne men. Het is hetzelfde als met acties: hoe ver der weg het is, hoe meer mensen acties op touw zetten om te helpen, hoe dichterbij er moeilijkheden zijn: dan zijn ze niet thuis'. Ervaringen: ,als iemand ander werk zoekt, dan moet hij de kans krijgen erheen te gaan. De diensten waar je als werkzoekenden staat ingeschreven moeten daarmee meer rekening houden. Dan is er ook nog: een arbeidsbu reau is in feite een te passieve instelling, die je te weinig mogelijkheden biedt. Je staat er ingeschreven in een bepaald hokje met een bepaald salaris, maar als je iets anders kan krijgen bij een nieuwe werkgever, dan wil je toch weer onderop beginnen, dat móet je dan toch ook?' Deze man heeft ook anderszins ontdekt, dat er vele wetten zijn, maar dat er altijd gevallen zyn, waarin de wetgever niet heeft voorzien. Tot slot: hij heeft ook het be lang van een vakbondslidmaatschap erva ren: ,de vakbond is in een moeilijke tijd een nuttige instelling, vooral voor de midden groepen'. Zij: ,dan heb je zo'n bond beslist nodig. Collega's van mijn man zijn er beroer der aan toe: zij hebben geen vakbond achter zich staan, die in de clinch gaat voor je. In 1966 hebben we zo wel wat beleefd'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 16