KABINET HANDHAAFT ONTWERP OMROEPWET Terneuzens kanaalbrug in 1968 klaar Opvarenden Griekse ,Sinergasia' in storm omgekomen VS doen beroep op Thant OMROEPEN ZIEN RECHT OP BEZIT PROGRAMMA GEGEVENS DOOR AANTAL VERFIJNINGEN VERSTERKT Vandaag in de krant... Lweease TCddCTS men van tien van de dertien be manningsleden van het Griekse 1 iïnnrsrnml")Pn schip .Sinergasia', dat zaterdag- U/UUf oL.1 tuu/Cf l avond bij de Zweedse haven Holm- Nummer zoveel Overeenstemming over verhoging verpleegtarieven Grote klappen Pagina 2 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het kabinet-Zijlstra handhaaft het door minister Vrolijk namens het kabinet-Cals ingediende ontwerp voor de omroep wet. Dit blijkt uit de gisteren door minister mejuffrouw Klompé bij de tweede kamer ingediende memorie van antwoord. Slechts op on derdelen is het oorspronkelijke ontwerp gewijzigd. Er zijn geen aan merkelijke stappen gedaan in de richting van de omroepverenigingen en van de NRU en de NTS, die' geklaagd hebben over de te grote overheidsinvloed op de omroep. Het nieuwe kabinet is evenmin ge voelig voor de kritiek op het au teursrecht van de programmage gevens, een kritiek die in het voor lopig verslag met name door de fractie van de VVD is geuit. Dat de omroepen het auteursrecht op de schriftelijke gegevens op hun programma's wettelijk kunnen doen gelden, is daarentegen ver fijnd. Er staat nu met zoveel woor den in het ontwerp-omroepwet dat de omroepverenigingen de uitslui tende bevoegdheid hebben pro grammagidsen uit te geven. Wordt het artikel terzake aangenomen, dan kan Televizier niet meer ver schijnen zonder in strijd te zijn met de wet. Vrijheid Mejuffrouw Klompé ontkent dat het huidige omroepbestel wordt beschermd door een aanvechtbare hantering van het auteursrecht en zij ontkent met gro ter nadruk dat hierdoor de ether her metisch afgesloten zou zijn. Overigens vindt de minister dat het kij kers en luisteraars uit het oogpunt van persoonlijke vrijheid mogelijk moet zijn van de programma-opgaven kennis te nemen zonder zich tevens achter de ideële doelen van de, een programma blad uitgevende, omroepen te stellen. Iedereen moet vooraf kennis kunnen ne men van opgaven van radio- en tv-pro- «ramma's, aan de uitzendiing waarvan h(j meebetaalt via het luister" of kan voor het kabinet geen aanleiding ge weest tot principiële wijzigingen in het wetsontwerp. Het financiële en het po litiële aspect van het overheidstoezicht blijft gehandhaafd. Een te ver terugdringen van het o heidstoezicht op financieel terrein, zeggen de bewindslieden, komt ons niet verantwoord voor .omdat de opwaartse druk op het uitgavenniveau bij de om- p zoals by vele niet-commerciële tellingen niet automatisch wordt Suggestie Minister Klompé en haar collega van verkeer en waterstaat, prof De Quaj die de memorie van antwoord med heeft ondertekend, zouden het toe juichen indien de omroeporganisaties zich bereid zouden verklaren hun programmablad te verstrelcken aan personen, die zich daarop tegen de geldende prijs wensen te abonneren zonder lid te worden van de organi satie. De memorie van antwoord vermeldt niet hoe de ministers zich de ultwerldng van deze suggestie voorstellen. Mejuffrouw Klompé is het niet eens met de .verscheidene' leden (wederom de WD red) dat er slechts sprake zou zijn van schijn-openheid in de ether. .Wanneer zich op het ogenblik niet nog meer gegadigden hebben gemeld ligt, dat niet aan gebrek aan gelegenheid, I doch aan het feit dat er op dit ogenblik niet meer stromingen zyn, die zich ge roepen of in staat voelen een volledig radio- en tv-programma te geven. Ook zou het achterwege blijven van meer aanvragen om zendtijd erop kunnen wijzen, dat de bestaande organisaties in het algemeen in de behoeften voorzien'. Ook op cultureel terrein handhaaft de overheid haar verantwoordelijkheid. Om niet de schijn te wekken dat dit toezicht zich ook uitstrekt op het programma beleid, zijn verfijningen in enkele arti-| kelen van het wetsontwerp aangebracht. Zo wordt het recht van de regerings commissaris om de vergadering van de NRU en de NTS (in de toekomst samen de NOS) bij te wonen, beperkt tot de bestuursvergaderingen. Bij de vergade ringen van de programmaraden en de diverse commissies mag de regerings commissaris niet meer binnenkomen. De omroeporganisaties zullen ook niet meer verplicht worden de regeringscommissa ris .alle' inlichtingen te verstrekken, die hij wenst, maar alleen die .welke hij voor de uitvoering van zijn taak nodig heeft'. Met nadruk wordt in de memorie van antwoord voorts gezegd dat in geen en kel artikel in het wetsontwerp staat dat de minister de bevoegdheid geeft knop om te draaien'. Het toezicht op de inhoud van de pro- (Zie slot pag. 3 kol. 6) Foto: Het Griekse vrachtschip nergasia' in tioee stukken gebrola in de Botnische Golf. Staatsinvloed De ook in het voorlopig verslag oj nomen kritiek van de omroepen over de te grote staatsinvloed in de omroep, met name wat betreft de positie van de re geringscommissaris voor de omroep, Omroepwet MINISTER KLOMPE heeft wei nig getornd aan het ontwerp om roepwet. Dit biykt uit de memorie van antwoord die gisteren is in gediend. De artikelen met betrek king tot het auteursrecht op de programmagegevens werden ech ter verfijnd... (pag 1). Opruiming FIET WORDT langzamerhand een schone opruiming, daar in de Wal. cherse zeewering: gisteren vierden 'twee gevaarlijke projectielen, res tanten uit de laatste oorlog, tot ontploffing gebracht en verder heeft het waterschap aangekon digd dat de bunkers maar eens moeten verdwijnen bij Oranje zonfpag S). Lions-pakketten DE LIONSCLUBS van Schouwen en Goeree hebben een pakketten- actie voor de slachtoffers van de watersnood in Italië ontketend. En dat onder het motto: .In 1953 hielpen ze ons. nu helpen wij hen (pag 2). Industrialisatie NKV-voorzltter .Mortens heeft gis teren gepleit voor een vernieuwing van het industrialisatiebeleid in liet belang van de werkgelegen heid en de economic van ons land. De lieer Mertens deed dit op de ver bondsvergadering in Utrecht. Meer hierover op... pag 3. TIEN LICHAMEN GEBORGEN rj 7 JJ STOCKHOLM (AFP) De licha- J sund in de Botnïsche Golf aan de ëezdëvoeïders grond was gelopen, zijn gevonden. Het schijnt dat het grootste deel van de bemanning in een uiterste poging om zich te redden op het laatste ogenblik in zee is gespron gen. Op het wrak van het schip heeft men maar een lijk aangetrof fen. De zeeman, die lüer omgekomen is, zat vastgevroren aan de verschansing. Hij heeft kennelijk niet meer de kracht ge had zich los te rukken. De meeste be manningsleden zijn in het ijskoude wa ter omgekomen. Een helikopterpiloot heeft verder twee lijken ontdekt op een eilandje in de buurt van de klip, waarop de Griek in stuicken is gebroken. Hij zag sporen in de sneeuw. De beide zeelieden moeten dus nog in leven zijn geweest toen zij het eilandje bereikten. Zij blij ken van kou en uitputting bezweken te zijn. Niet ver vain de plek waar* hun lijken gevonden zijn, staat een vissershut, waar de mannen vuur en eten had den kunnen vinden. Waarschijnlijk hebben zij in de hevige storm en de duisternis de hut niet gezien. De 910 ton metende ,Singergasia was met een lading metaalafval op weg van Kiel naar Roer OM BESTAND IN VIETNAM De ontwikkeling van de nieuwe politieke party De mocraten '66 is interessant >noeg om er enkele notities te maken. Toen destijds ze groep met een appel voor draad kwaï .ongeren i et appel z— 0 1 er werden daarin enkele punten naar vam. bleek er voor al onder jongeren sympathie voor te bestaan. Het appel zat goed in elkaar. gebracht, die wat men noemt .aansloegen'. Men sprak over een ,plan voor een nieuwe vitale democratie", een ambitieuze slagzin, die het goed doet in een periode, waarin het tot de mode be hoort te spreken over crisisverschijnse len in de democratie. Er word terug- NEW YORK, SAIGON (RTR, kiezer kiest een kandidaat die hij kent". AFP) - De VS hebben gisteren Si". I de hulp van secretaris-generaal nister-president rechtstreeks te doen Thant van de VN ingeroepen omfegS jtot een bestand in Vietnam te ko- kaarten op tafel komen, de kandidaten men. Arthur Goldberg, lpirlor de 6tr|jd met 6611 diLktelijk i ae leiuer zij sloegen inderdaad aan, d van de Amerikaanse delegatie bijpunten, al werd ook hier en daar kritiek de volkerenorganisatie, verzocht i Thant in een brief voor dit doel de beeldvorming over de nieuwe party kpttnT-plf invpn tp hpfnniipii Tjp'niöt slecht: er werd naar buiten de in - besprekingen te pegnmen we.dr^ g^ew. dat het hier nu «ns niet i Amerikaanse regering zou de se- gmg politici' merkwaardig, som- cretaiïs-generaal bij zijn pogingen j njige mensen spreken dat woord uit j. tr o a alsof het om een schuttingwoord gaat - volledig steunen. maar om intelligente, hardwerkend® jongelui, die dan toch maar kans had- Goldberg verwijst ln zijn brief naar hetiden gezien een knap programma in clk- beroep, dat paus Pauius op de strijden-1 aar te draaien. De vraag is nu echter de partijen in Vietnam heeft gedaan om|0f deze indruk kan blijven bestaan, het kerstbestand te laten volgen door Het Zweedse reddingswezen heeft zich inmiddels tot de gezagvoerders van de schepen die zich op de Oostzee bevinden gericht met het dringende verzoek bjj moeilijkheden, ook al schijnen deze niet te zijn, direct om hulp te ver- i en geen tijd te verliezen ,met ge praat met de reders uit geldelijke over wegingen'. Het reddingwezen zegt de halsstarrig heid te betreuren, waarmee vaak ge tracht wordt de lading te redden ten kost» van mensenlevens. Sinds het begin van deze maand zijn verscheidene sche pen in de Oostzee gestrand of vergaan, een staking van de vijandelijkheden van lange duur, die kan leiden tot vredes overleg. Thant heeft later gesproken met Tew- fik Boeattoera, een afgevaardigde van Algerije. Dit land heeftf in het verleden als voornaamste tussenschakel voor bij zijn contact met jde ook nog overleg edorenko, de leider van de Russische delegatie. Het doel van de VS, zo zegt Goldberg in zijn brief, is een eervolle en blijvende vrede, waarvoor de Geneefse overeen komsten van 1954 en 1962 een bevredi- le basis kunnen vormen. meningsverschillen tussen de VS en Noord-Vïetnam over een regeling konden echter niet uit de weg worden geruimd zonder contact, discussies en onderhandelingen en daarom richtte de Amerikaanse regering zich tot Thant met het verzoek alle maatregelen te ne men, die hij nodig acht, om de bespre kingen te arrangeren die konden leiden tot een bestand. Bombardementen Jachtbommenwerpers van de Ameri kaanse luchtmacht hebben gisteren weer doelen in de omgeving van de Noord- Vietnamese hoofdstad Hanoi aangeval len. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde later dat de twee opslag plaatsen voor vliegtuigbrandstof waren gebombardeerd en dat,alle bommen en raketten op hun doelen waren te rechtgekomen Lnchtatweer De Amerikaanse vliegers die deelnemen aan de bombardementen op Noord-Viet- nam stuiten op steeds grotere tegen stand van Noordvietnamees luchtdoel geschut. Volgens oorlogsveteranen over treft de Noord Vietnamese luchtafweer die van Noord-Korea tijdens de Kore aanse oorlog in de jaren vijftig. Sedert de Amerikanen 22 maanden leden hun aanvallen op Noord-Vietnam begonnen, zyn 450 toestellen verloren gegaan. Laten we wel wezen: invoering van een districtenstelsel en een recht streekse verkiezing van een minis ter-president mogen aan programma. riten zijn waarmee D'66 indruk maakt, feite zeggen zij niets van de plaats wéér de bewuste partij zich ophoudt. Bij deze kwesties gaat het alleen maar om de keuze van verklezingstechnieken, waarvoor wellicht nog wel meer partyen warm zHn te krijgen. Als kiezer wil men echter duidelijk weten: waar staan de Democraten '66? Nog beter gezegd: is het een partij die tegen de VVD aan leunt, of zoekt men het in de richting van de PvdA? Nu heeft men daarin on langs enig zicht in gekregen doordat de party een tweetal .politieke concepten' heeft gepubliceerd, waarin het ontwerp- DOlitiek programma van de groep is samengevat. Bij le zing daarvan blijkt, dat op een aantal punten wordt gepoogd een duidelijk stand punt in te nemen, waarbij echter een nogal linkse koers wordt uitgezet. Zo wordt gepleit voor democratisering van het bedrijfsleven, er is een progressief klinkende paragraaf over de overheidsdeelneming, er zyn voorts op fiscaal gebied aanbevelingen, die een rechtgeaard VVD-er slechts met tegenzin zal willen lezen. Een linkse groepering, deze D'66 'TERNEUZEN Binnen de gemeente Terneuzen staan naast de sluiswerken nog twee belangrijke kanaalprojecten op stapel, die nauw met elkaar zijn verbonden. De foto toont op de voorgrond de grote draaibrug in aanbouw, die de verkeerspro blemen in Terneuzen toege spitst bij de Axelse brug naar men aanneemt zal oplos sen en bovendien de beruchte Sluiskilse brug overbodig zal maken. De nieuwe brug te Sluiskil is van hetzelfde type als die te Sas van Gent (eveneens in aanbouw). Men koos dit type in verband met de ver eiste grote doorvaartwijdte van 65 nieter en de samenstelling van de bo dem. De doorvaarthoogte zal onge veer 10 meter bedragen, wat wil zeg gen dat de brug slechts voor coas ters en zeeschepen behoeft te draaien er niet voor binnenschepen. Voor het verkeer te land betekent dit natuurlijk een grote tijdbespa ring. In 1968 zal de nieuwe verbin ding gereedkomen en na de inge bruikneming zal de laatste fase van de kanaalverbredingswerken kunnen worden voltooid zodat ook de laatste flessehals verdwijnt. Bovenin de fo to is duidelijk de ,moot' te zien die moet worden weggegraven. Ruim ïonderd panden moesten worden ge sloopt voordat de firma J. G. van Oord in de zomer van dit jaar kon beginnen aan de graafwerkzaamhe den. Met de oude Sluiskilse brug zal ook de spoorwegverbinding verdwijnen De Nederlandse Stikstofmaatschap pij maakt van deze verbinding ge bruik (links boven). De nieuwe brug wee kilometer noordelijker, zal deze functie overnemen, waardoor tevens nieuw te vestigen industrieën over een railverbinding zullen kunnen be schikken. De brug bevat verder een rijbaan van 8 meter breedte, twee narallelwegen en rijwielpaden van 4 meter. De totale breedte zal 24 meteT bedragen. Voor het landverkeer be tekent de nieuwe verbinding eer grote vooruitgang. Het oost- westverkeer zal dan de kernen Terneuzen en Sluiskil laten liggen: Zaamslag en Hoek zullen met een vrijwel rechte weg zijn verbon den. De verhoogde toevoerwegen naar de brug zijn reeds grotendeels ge reed. De westelijke toevoerweg zal de weg Terneuzeii-Sas van Gent- Axel snijden middels een viaduct, dat reeds vrijwel voltooid is. De beide wegoverspanningen kwamen dit jaar (Luchtfoto Peeters en Slagboom) kan dat niet zonder meer stellen. De party heeft nameiyk het afge lopen weekeinde een congres ge houden, waarbij allerlei wijzigingen in het concept-verkiezingsprogramma zyn aangebracht. Zo werd de passage afge zwakt, waarin de partij zich vóór een aanzienlijke verhoging van het successie recht verklaart, de stelling dat de Ne derlandse kruisers en de Karei Doorman dienden te verdwijnen, werd geschrapt, ook de paragraaf over de ondernemings raden verloor enige scherpte. Zo zyn er nog enkele wijzigingen. Er is kennelijk sprake van een verlegging van de koers, ditmaal naar rechts. Daarbij moet ech ter worden aangetekend, dat allerlei be langrijke hoofdstukken nog moeten wor den behandeld, maar juist daarin be vinden zich nog weer enkele .linkse' "i. Zullen die ook verdwijnen? De op, dat het weliswaar entS en ook wel een beetje makkelijk is om een paar algemene verkiezingsleuzen te formuleren. Wanneer het er echter om gaat om op het stuk van de sociaal- economische politiek of op het gebied van defensie om slechts enkele fa cetten van het politieke leven te noemen dan wordt het al heel wat moeilijker en ziet men precies dezelfde verschijnse len als in de andere politieke partijen, stroom en tegenstroom, links of rechts. Het programma van D '66 is nog niet afgehandeld, een eindoordeel kan dus nog niet gegeven worden, maar reeds nu begint het beeld duidelijker te worden dan het aanvankelijk was. Dit beeld na meiyk: een groep, die op het stuk van het technisch functioneren van de de mocratie een aantal waardevolle sugges ties heeft gedaan, maar die verder on vermijdelijk de ,weg van alle (politieke) vlees' gaat: zij heeft evenveel last van vleugels als welke partij ook. Op dat punt gekomen vraagt men zich dan ook af: was er dan echt wel gebrek aan deze groep? Kunnen deze mensen niet veel j beter een inbreng geven in een bestaande politieke party De voorzitter van D '66 heeft nu opgemerkt: .We zijn in principe tegen de splinterpartijen, maar mochten I we een splinterpartij worden, dan gaan we door'. Het ziet er naar uit dat de Democraten '66 geen splinterpartij meer behoeven te worden: ze zijn het al. Num mer zoveel. DEN HAAG (ANP) Ziekenhuizen, ziekenfondsen en ziektekostenverzeke raars. hebben in het centraal orgaan ziekenhuistarieven overeenstemming be- reikt over de verhoging van de ver pleegtarieven per 1 januari as. j De ziekenfondsraad en liet ministerie van sociale zaken en volksgezondheid hebben zich in beginsel met de bereke ningsmethode die zal worden gevolgd kunnen verenigen. Alle ziekenhuizen krijgen thans een calculatieschema aan de hand waarvan zij de nieuwe tarieven per 1 januari a s kunnen berekenen. Het centraal orgaan stelt daarna de nieuwe verpleegtarieven definitief vast. Hoewel de verhoging van ziekenhuis tot ziekenhuis zal variëren, zal deze verho ging gemiddeld voor het 3e klasse-tarief op ongeveer 5.25 neerkomen, voor de 2e b klasse op 6,65 en voor de twee a en eerste klassen op 8.Ook enke le neventarieven zullen enigszins ver hoogd worden. De tariefswijziging is het gevolg van de salarisverhoging van het ziekenhuispee»- soneel per 1 januari en van enkele an dere kostenverhogende factoren. Een belangrijk deel van de verhoging is te- rug te brengen tot de invoering van de onregelmatigheidstoeslag voor het per- soneel in zii :enhuizen met terugwer kende kracht tot 1 juli 1966, overeen komstig de regeling van de rijksover- heid voor het overheidspersoneel. 209e jaargang - no. 298 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 dec. 1966

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1