kerst kaarten Nieuwe zeedijk bij Waarde: inpoldering van 55 ha grond I Vitrite bereikte mijlpaal met IV2 miljoen lampvoeten Zoetwaterfabriek wordt een voorbeeld voor hele wereld wmmvm Op de schorren voor drie polders LAATSTE BUNKER OPGERUIMD IN ZEEWERING VAN WESTER- SCHOUWEN Geconfronteerd met teruggang in vraag naar produkten DE VEY MESTDAGH Mutaties directie Vitrite-fabriek ALMANAK Fietser geschept door auto Automobilist kreeg vier maanden cel Schepelingen stalen schroef in Kats NUT SCHOUWEN VOERT ACTIE GYMNASIUM IN ZIERIKZEE Uitbreiding blauwe zone in binnenstad Eduardo del Pueyo Verdubbeling in stroomleverantie binnen drie jaar VIER ONDERSCHEIDINGEN OP PZEM-JAARFEEST EXAMENS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 DECEMBER 1966 V LANGS WESTERSCHELDE GOES Op de schorren aan de Westerschelde, vóór de calamiteu- ze Zinimermanpolder, de Emma- nuelpolder en de polder Waarde zal een zeedijk van 2916 meter lengte worden aangelegd, als daar tegen geen doorslaggevende be zwaren worden ingebracht. Door dat de nienwe zeedijk (groten deels op het grondgebied van de gemeente Waarde) meer zee waarts komt te liggen dan de be staande dijk, zal een oppervlakte van circa 55 ha goede landbouw grond worden gewonnen, terwijl de hoogwaterkering ter plaatse een verbetering zal ondergaan. In het plan zijn opgenomen werken tot verhoging (over een lengte van 466 me ter) van de buitenberm van een deel van de zeedijk van de polder Waarde. Deze werken hebben tot doel het dwarsprofiel van deze in 1956 op deltahoogte e brachte zeedijk overeenkomstig de dell afmetingen te voltooien. Er komt een wegverharding op de binnenberm van dit dijkgedeelte vanaf de Scheldeweg aansluitend aan de te maken wegver harding op de binnenberm van de nieu we dijk. Voor de teen van deze nieuwe zeedijk zal nagenoeg over de gehele lengte een schor ter breedte van ten minste honderd meter aanwezig zijn. Bij de realisering van de plannen wordt ook aandacht besteed aan de afwate ring van de Emmanuelpolder en de daar achter liggende polders Valkenisse en Krabbenrnjke- Deze wordt thans ver zorgd door een uitwateringssluis in de zeedijk van de Emmanuelpolder en een uitwateringsgeul, de zogenaamde Val- WESTERSCHOUWEN De laatste bunkers ln de zeedijken en in de duin strook, die als zeewering dienst doet, ln Westerschouwen, zjjn thans ruimd. Het gaat hier om ho~J verspreide bunkers, waarop nletigingsaanval in 1963 werd inge zet. Deze week is het laatste bun kerbestek van het waterschap Schouwen-Duiveland opgeleverd. To taal kostte het opruimen van alle bunkers anderhalf miljoen gulden. Het puin, dat vrijkwam werd zoveel mo gelijk benut als verhardingsmateriaal voor parkeerterreinen, wegen en duinovergangen (onder andere Tole do's pad, het Verklikkerpad en de Maireweg). Resultaat Is ook, dat het natuurlijke ka rakter van de fraaie Westhoek bij de zee is hersteld. Bij de oplevering van het laatste bunker bestek, door de NV Aannemingsbe drijf .Schouwen-Duiveland' te Zierik- zee waren onder meer aanwezig bur gemeester H. P. Everwijn van Wes- terschouwen, vertegenwoordigers van de dienst volkshuisvesting en ruimte lijke ordening, directie Zeeland, en de technische staf van het waterschap. Dijkgraaf A. M. Geluk van het water schap bracht dank aan het gemeen tebestuur, de aannemers, de spring- meester en aan de particulieren, die er ln hadden toegestemd, dat men gebruik maakte van hun terreinen om verschillende bunkers te berei ken. ADVERTENTIE SERVIEZEN D RINKSERVIEZEN TAFELSERVIEZEN ONTBIJTSERVIEZEN THEESERVIEZEN HET NIEUWSTE VAN HET NIEUWSTE kenissegeul, welke op diepte wordt houden door middel van een buStendyi._ gelegen spuisluis met spuikom. Als ge volg van de uit te voeren dijkwerken wordt dit afwateringsstelsel verstoord. ge- De aanvraag tot Indijking werd lnge- yks diend door het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland en het be stuur van de waterkering van de cala- miteuze Zimmermanpolder. De op de in dijking betrekking hebbende stukken hebben tot en met 16 december ter in zage gelegen op de provinciale griffie te Middelburg en op de gemeentesecre- tarie van Waarde. "Binnen veertien da- Waarde uit te breiden met een gen na 16 december kunnen belangheb- machinekamer, pompkelders en een benden hun bezwaren tegen de onderne ming b|j gedeputeerde staten schriftelijk indienen. Daarna zal er tijdens een ver gadering gelegenheid zijn deze bezwaren mondeling uiteen te zetten, Het ligt ln de bedoeling de afwate ring van de achterliggende polders en net in te polderen schor te moder niseren door het bestaande gemaal tweede pompaggregaat met een ca paciteit van 90 kubieke meter minuut. De toevoerleidingen s worden aangepast. Aanvaring duweenheid met motorschip HANSWEERT Het 592 brt metende lege motorschip Willem Adrie is don derdagavond laat bij het binnenlopen van de haven, in de monding van de buitenhaven, aangevaren door de uitva rende Franse duweenheid ,Sure'. De scheepshuid van de Willem Adrie werd aan bakboord over een lengte van ze ven meter naar binnen gedrukt. Het vaartuig, dat van Antwerpen op weg was naar Zwijndrecht, moet worden ge repareerd op de werf van de Terneuzen- se scheepsbouw Mij in Hansweert. Op het Zuid-Volkerak werd diezelfde avond het Belgische motorschip Mo- beri (364 brt), dat met steenkolen van Duitsland op weg was naar België, aan gevaren door de motorsleepboot Marie v uit Rotterdam. De .Mober' kon met schade aan het achterschip de reis vervolgen. (ADVERTENTIE) Onze collectie is dit jaar bijzonder geslaagd. Verkoop: showroom Spuistraat 2 OVERZICHT SCHEIDENDE DIRECTEUR MIDDELBURG De scheidende Vitrite-direeteur ir J. P. Berdenis hieraan toe: ,Wij verheugen ons ln een (kantine in gebruik genomen, die plaats gunstig financieel resultaat over 1966. biedt aan 60 dames, waarmee een reeds Het is duidelijk, dat deze versterking lang bestaande wens van het vrouwelijk van de financiële positie met liet oog personeel een eigen kantine te bezitten op een hopelijk kort durende periode in vervulling ging. van omzetvermindering, uiterst welkom i Eveneens kwam in oktober de moder- is'. 'nisering ran de hoofdportiersloge ge- Het nieuwe hoge produktlenlveau kon reed met brandmeldingsinstallatie en worden bereikt dankzij een aantal in- een nieuwe Installatie voor muziek het bedrijf. Met de uitvoering van een uitbreldlngs- Vrije toegang UL TT Bellamypark 45-58 Vlissingen teressant? verbeteringen van de outil lage en bij een vrijwel constant perso neelsbestand van ruim 700 personen. Ondanks scherpe concurrentie met bui- .tenlandse fabrieken en zwaar gehinderd van Berlekom heeft in een over- door voortdurend stijgende materiaal- zicht over het afgelopen jaar van Prijzen is1 het Vitrite-aandeel in de a ïf-jj 11 j exportmarkten toch verhoogd, terwijl de 3Iiddelburgse onderneming in produktie ook een aanvankelijke het mededelingenblad ,De Scha- achterstand ten aanzien van de groeien- kel' de laatste bijdrage, die ir jn een overal van <je belangrijlcste Berdenis levert een ander ge-1 vorderingen op het gebied van de mo- luid moeten loten horen dan waar-s aan men gedurende vele jaren ge- meer, dat in de huizenfabrlek een goed wend ÏS geraakt. Onder invloed begin gemaakt werd met de produktie ,van kleine automobielsoorten op zuilen- van de niet meer ZO gunstige eco- persen. Andere mechaniseringen bleken nomische toestand in Nederland, een succes en verhoogden dë machine- irieksgebouw werd een begin gemaakt Dit nieuwe geitouw zal bestaan uit een begane grond en twee verdiepingen van elk 700 vierkante meter. De begane grond is bestemd voor autohaven en 1 produktieruimfe, de eerste verdieping voor een grote kantine, de tweede ver dieping voor tekenkamer. zo stelt de technisch directeur, als- in enkele andere landen van Europa, werd ook de Vitrite in het vierde kwartaal van 1966 gecon fronteerd met een teruggang van de vraag naar de produkten. In dit opzicht ziet de heer Berdenis van Berlekom echter geen reden voor ontmoediging. Omdat', betoogt hij, ,bij het toenemend lichtgebruik in de wereld een ver minderde consumptie van lamp voeten alleen maar tijdelijk kan zijn, en omdat de door en door ge zonde Vitrite een stootje kan ve len'. Aan het begin van zijn verslag meldt ir Berdenis van Berlekom ondanks dit .andere geluld' een succes: het bereiken van een mijlpaal in het pro duktlenlveau van 1,5 miljard lamp voeten. Eind september werd dit cij fer, gerekend over de laatste maanden, zowel door de verkopen als door de produktie overschreden. De geringe hoeveelheden lampvoeten, die ln de laatste maanden door de lamp- voetenfabrieken werd afgenomen, heb ben dit reeds in september behaalde re cord niet wezenlijk aangetast, zodat het jaar zal worden afgesloten met een nogere kwantitatieve afzet van 11 pro cent ten opzichte van 1965. De Vitrite-direeteur moet hieraan echter onmiddellijk toevoegen: ,Het nieuwe jaar dient zich helaas aan met een min der goed gevulde orderportefeuille'. En hy vervolgt: .Hoewel de vooruitzichten voor 1967, als gevolg van een waar schijnlijk lichte Inzinking van junctuur minder gunstig zijn, wij niet vergeten, dat ons bedrijf gedu rende een lange reeks van jaren een uitzonderlijke groei heeft beleeft'. De heer Berdenis van Berlekom echter van overtuigd, dat de Vitrite, on danks een tijdelijke afremming van de expansie, de eenmaal ingenomen ster ke positie op de wereldmarkt zal weten te handhaven door het brengen van een orima produkt tegen de laagst moge lijke prijs. Onmisbare factoren vormen hiervoor: steeds verdergaande mecha nisatie van de fabricage, goede samen werking en toewijding voor het werk. rendementen. Verder wordt nog opge merkt, dat terwilie van de technische hulp aan ontwikkelingslanden een een voudige glasoven ontwikkeld werd. ~p bouwkundig eebied kwamen in het gelopen jaar ook enkele projecten tot uitvoering, In oktober werd een nieuwe MIDDELBURG Tot directeur van de NV Vitritefabriek is benoemd ir G. Kra nen, thans onderdirecteur. Hij volgt ir J. P. Berdenis van Berlekom op. Deze zal per 31 december zijn functie neerleg gen wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Ir Beroenii van Berlekom wordt commissaris met ingang van 1 januari. Op voordracht van de directie is door de raad vam com missarissen tot onderdirecteur benoemd, de heer J. J. Claas, thans hoofdadmini strateur. MIDDELBURG GOES Leeuwse Bus ln de bus, dat trouwhartige mid del van openbaar vervoer, waarin emaille bordjes vermanen JUeisje, zorg dat men je blijft respecte ren' en Gelieve de bestuurder niet af te leiden' (is er soms een cau saal verband!in de bus hoor je nog es wat. Hoewél de lange trajecten onze voorkeur hebben, steek je tussen Middelburg en Vlissingen ook heel wat op. Gisteravond was ie erg vol. Nog één plaatsje was er, naast eén corpulente dame, die door een schuchter heer werd be naderd: ,U vindt het niet erg, als ik daar even Haar toon was vriendelijker dan haar tekst: Welneeik moet er toch zo uit'. Twee meisjes vertelden elkaar knusse mopjes. Nette meisjes, en alles geschilot voor dit hoekje. Misschien zijn ze oud, misschien ook niet, voor ons althans niet en tee hebben, gevoed door de ca dans van de bus zachtjes zitten schudden. Het ene meisje lanceerde een man netje, zó mager, dat het maar één streep op z'n pyjama had. Het an dere meisje stélde daar een vrouw tje tegenover, zó klein, dat ze een trapje moest gebruiken om de vloer te boenen. Tenslotte kwam, voor de laatste halte, het toppunt van dikte: met een schoenlepel »n bad gaan- Onder Invloed van de concurrentie, die niet onderschat mag worden, was het in het afgelopen jaar niet altijd mogelijk volledige compensatie te bedingen voor de gestegen koperprijs, waardoor de winstmarges op verkopen lager waren dan ln vorige jaren. De weer hoge kos- stenstijgingen konden daarentegen op gevangen worden door verbetering van ae produktlviteit, voornamelijk als ge volg van de hoge bezetting van het pro- duktieapparaat. De heer Berdenis voegt Koperprijs Binnentankers op Oosterschelde aan de grond BERGEN OP ZOOM Vrijdagmiddag zijn od de Oosterschelde bij Bergen op Zoom, even buitengaats, twee aan elkaar gekoppelde Franse binnentankers, elk 250 ton, geladen met melasse voor de Zuid-Nederlandse spiritusfabriek te Ber gen op Zoom, aan de grond gelopen Vermoedelijk betreft het hier een navi- gatiefout, toen de schipper de lichten in de vaargeul verkeerd volgde en naast de route terecht kwam. De scheepvaart van en naar Bergen op Zoom onder vond geen hinder. Met hoog water hoopt men de schepen weer vlot te trekken. Hulst tegen verhoging veertarieven HULST De gemeenteraad van Hulst heeft vrijdagavond in een door allen ge steunde motie vastgelegd dat men tegen een verhoging van de veertarieven over de Westerschelde is. De raad zal de mi nister van verkeer en waterstaat laten weten dat men inzake de veertarieven volledig achter het Zeeuwse college van gedeputeerde staten staat. Ook gs zul- len van de inhoud van hoogte worden gesteld. Kerstpakketten voor opvarenden van zeeschepen TERNEUZEN De bemannings leden van alle zeeschepen die met kerst in een haven langs het Ne derlandse gedeelte van net kanaal Gent-Temeuzen liggen zullen een kerstpakket krijgen. Daarvoor heeft de commissie .contact zee varenden kanaalzone' gezorgd. De Inhoud van de pakketten bestaat uit een ballpoint met het adres en de telefoonnummers van .Welfare association contact to seamen' in Terneuzen, sigaretten, chocolade, schrijfpapier en enveloppen en een lijst van kerken, bioscopen en amusem entsgelegenheden. Het uitreiken van kerstpakketten vormt de eerste actie van de com missie contact zeevarenden, die. zoals bekend uiteindelijk streeft naar de bouw van een zeemanste huis in de kanaalzone. De actie wordt betaald uit bijdragen van bedrijven en particulieren. Men ziet het pakket als een geschenk van de kanaalzone aan de zeevarenden. VLISSINGEN De 59-jarige wielrij der L. P. uit Vlissingen is vrijdagavond omstreeks acht uur voor zyn woning in de Scheldestraat geschept door een personenauto, bestuurd door F. M. J. M. -Jsioeg en van 2jjn hujs De nian j^eg een sohedelba- heganej ^fractuur. Er bestond vrijdagavond geen direct levensgevaar. De automobilist kreeg verwondingen aan zijn handen door glas van de voor ruit. De arts M. J. A. Bil verleende eer ste hulp. Het slachtofer is overgebracht naar het St-Josephziekemlhuis. MIDDELBURG De meervoudige strafkamer van de rechtbank heeft vrij dagmorgen uitspraak gedaan in de zaak van de Hagenaar J. van S. door wiens onverantwoordelijke wijze van inhalen op een helling van rijksweg 58 bij Riiland- Bath een botsing met een tegenligger ontstond en een van de inzittenden dode lijk verongelukte. De rechtbank veroor deelde de man tot vier maanden gevan genisstraf. Voorts mag Vc 5- lang niet meer autorijden. 1 'S-Heerenhopk die eveneens een opltöpef tonisgevon<len. dodelijk ongeval veroorzaakte echter J 1 e onder geheel andere omstandigheden kreeg een geldboete van 250 opgelegd. Diefstal van ƒ99 leverde de Goesenaar J. van S. een gevangenisstraf op van zes maanden. De Kruininger P. M- van D. werd vrijgesproken van hetgeen hem ten laste was gelegd. KATS Twee opvarenden van het Ne derlandse kunstvaartulg .Liberty' zijn donderdagavond laat in Rotterdam aan gehouden, verdacht van diefstal van een bronzen scheepsschroef. De scheeps schroef was in november in Kats gesto len van het terrein van de Combinatie gevan- Brug Oosterschelde en aan boord gehe- ijr jaar 1 st,n van i.jberty. welk schip daar toen pontons loste. De schroef is in Rotter- De mannen, de 21-jarige stuurman C. B. en de 23-jarige matroos P. H., hebben beleend en mochten na borgstelling naar hun schip terugkeren. De rijkspolitie te water te WemelcBnge voltooide het on derzoek nadat het tweetal was aange houden. ZIERIKZEE Nu als gevolg van de mammoetwet het voort bestaan van de gemeentelijke gymnasiale afdeling van het Zierikzeese Professor Zeeman- lyceum in de toekomst op het spel zal komen te staan, willen de drie Nutsdepartementen op Schouwen-Duiveland de gemeen te Zierikzee een ruggesteuntje geven bij hun pogingen om het gymnasium voor het eiland te behouden. Zij zullen dit tot 15 januari doen via een handteke ningenactie onder de ouders van de leerlingen van alle scholen op Schouwen-Duiveland. Het is zo goed als zeker, dat bij het in werking treden van de nieuwe mammoetwet een atheneum en een havo-opleiding in Zierikzee zullen komen. De gymnasiale afdeling van het lyceum tót te welng leerlingen om de wettelijke leerlingenschaal te halen. De gemeente kan via een verzoek proberen deze afdeling te behouden. Als er veel behoefte aan blijkt te zijn op het eiland, kan daar mee rekening worden gehouden. De drie Nutsdepartementen Zierikzee, Brouwershaven en Haamstede zul len nu lijsten onder de ouders van de scholieren laten circuleren, men begint daar maandag aanstaande mee tijdens de .kijkavond' van de open bare lagere school in Zierikzee. Voorlopig liggen ook lijsten ter te kening bij de heren H. G. C. Hee- ringa te Zierikzee en J. C. Hansen te Brouwershaven. De schoolbestu ren zullen voor deze actie nog be naderd worden. Van de kant van de Nutsdepartementen wordt gesteld, dat het voorbestaan van de gymnasiale afdeling een so ciaal-cultureel belang is voor de streek en dat het eveneens van be tekenis is voor de .leefbaarheid' van Schouwen-Duiveland. De gemeente Zierikzee heeft op dit mo ment nog geen verzoek tot het hand haven van het gymnasium aan het prof Zeemanlyceum naar Den Haag gestuurd. Men onderzoekt of er mo gelijkheden in die richting zijn, ver telde ons de wethouder van onderwijs in de Schouwse centrumstad, mr K. A. Keuning. In verband daarmee heeft de gemeente naar de mening vam de andere eilandelijke gemeen tebesturen over dit punt gevraagd: men wil weten hoe groot de belang stelling voor deze zaak ils. MIDDELBURG Binnenkort zal de pairkeerzone in de binnenstad worden uitgebreid tot Vlasmarkt en Kromme Weele. Het ligt in de bedoeling de par keertijd terug te brengen tot een uur. Thans is er een parkeerperiode van an derhalf uur toegestaan. PZEM-DIRECTEUR TIJDENS JUBILEUMVIERING Concert- en gehoorzaal. Middelburg. Gisteravond gaf Eduardo dei Pueyo voor de ZVU een pianorecital in de Concert en gehoorzaal te Middelburg. Het pro gramma bestond vóór de pauze uit twee der grootste sonates van Beethoven, nd de pauze uit Spaanse muziek. Hierna zal blijken dat Del Pueyo eigenlijk twee totaal verschillende concerten gaf. Slechts één zeer individuele eigenschap hadden de beide programmahelften ge meen: het opvallend sterke, eigenzinnige rubato. Nu eens hinderlijk (soms in Beehoven). dan weer overrompelend fraai (zoals in de Spaanse muziek). Maar als men die zeer persoonlijke vrij heid ln maat en ritme voor lief nam, en men moest wel, door de dwingende over tuigingskracht van Del Pueyo's inten ties. dan viel er bijzonder veel te genie ten op het hoogste niveau van onze he dendaagse pianocultuur. Als een zo subjectieve interpretatie hier beoordeeld wordt naar zo objectief mo gelijke maatstaven, mag worden vast gesteld, dat het notenbeeld werd ver tolkt met een weergaloze trefzekerheid, een indrukwekkende technische souples se en met een gaaf, tot een eenzame hoogte gerijpt muzikaal uitdrukkings vermogen. Het meest trof ons in de eer ste hëlf van het programma thema en variaties van de eerstgespeelde sonate, die in E opus 109 omdat Del Pueyo daar een verbluffend omschakelingsvermogen in speelmanieren demonstreerde, en één, zij het belangrijk, aspect van de strenger gebouwde sonate in As opus 110: de vol maakt gelijnde architectuur van de so nate als geheel. Sprekende over de eerste programma helft: wat misten wij desondanks in deze geweldige Beethoven? Onze bedenking heeft te maken met de obstinate vrij heden die Del Pueyo zich in tempo en ritme veroorloofde": Wanneer men de sonatedelen bekeek in hun schematische opbouw dan was, zoals gezegd, er van een sterke constructie sprake; maar de opbouw van ieder motief, elk fragment afzonderlijk, viel uiteen in een zo ver fijnde ritmische nuancering, dat toch een belangrijk aspect van de Beethoven, althans zoals wij die hier momenteel ge kend zijn te horen, ontbrak. Vooral met de Urtext in de hand bleken deze vrij heden toch wel vrij opvallend te zijn. Het hoorbare gevolg was een gemis aan weerbarstigheid, nukkigheid en stugheid ln bijvoorbeeld de E-dur sonate. De fan tastisch gerealiseerde gradaties van klanksterkte en de gehele overige tech nische bagage hieven dat gemis niet op. IntegendeeL Bedenken wij echter, dat Del Pueyo, vooral met zijn Beetho*.>-ri sp el, school gemaakt heeft als vrijwel geen ander en dat juist door zijn grote didactische gaven zijn vertolking in in terpretatief opzicht beschouwd buitenge woon boeide. Nooit eerder hoorden we het openhar tige en persoonlijke karakter van Dol Pueyo's spel zó duidelijk gedemonstreerd als op deze avond, omdat né de pauze er een Spaans programma tot klinken kwam van een schitterende virtuositeit en een weergaloos raffinement. Elk van de drie gespeelde werken, Navarra van Albeniz, het derde deel van de Danzas Espanolas van Granados en de Fantaisie Baetïca van De Falla bekoorden, evenzo- vele Spaanse deel-stijlen vertegenwoor digend, zeer. Het sprankelende Airoso, het eerste van de Granados-reeks, trof ons wel het meeste door zijn met betrek kelijk eenvoudige middelen opgeroepen sfeer. En, om een eerder gebruikt woord te herhalen: de Fantaisie van De Falla was, merkwaardig genoeg, wél weerbar stig, en terecht, op de plaatsen van de dissonerende korte octaven-voorslagen. Hiermede lijkt het merkwaardig, enigs zins tweeslachtige karakter van dit be langrijke recital te z(jn aangetoond. Een plano-avond van grote allure, bijge woond door een bijna volle Zaal, die al a toegift ademloos luisterde naar het bril jante Allegro de concierto van Granados. V. d. Br. MIDDELBURG .Als u bedenkt dat in vrijwel alle delen der wereld het probleem van de ontzilting van zeewater wordt bestudeerd, om dat door het beschikbaar komen van zoet water vele problemen kunnen worden opgelost, dan kan het concrete voorbeeld dat wij hier gaan bouwen, in belangrijke mate bijdragen tot de praktische kennis op dit gebied'. In deze geest sprak vrijdagmiddag directeur ir T. Bogerd, directeur van de provinciale elektriciteitsmaatschappij tij dens de jaarlijkse bijeenkomst met jubilarissen en afgezwaaide per- so'.eelsleden De PZEM-directuer zei te verwachten dat de satelliet centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen met de daaraan gekoppelde groot ste ontzütingscentrale ter wereld midden 1968 in bedrijf kan worden gesteld. Zeeuwsch-Vlaanderen. Over deze aange legenheid zei de heer Bogerd: ,\Ve willen de mogelijkheid van tcgendrukopwek- kïng speciaal alle aandacht geven, mede Aanleiding tot de satellieieentrale anni. waterfabnek is de behoefte aan een zij het beperkte opwekmogelijkheid king speciaal gezien de mogelijkheden tot stroonileve- ranties aan de industrie ter plaatse- Voor de ontzilting van zout water zijn grote hoeveelheden stoom nodig. Economisch is ontzilting langs deze weg alleen mo gelijk met elektriciteitsopwekking. Er was een grote vraag naar zoet water in Zecuwsch-Vlaanderen. Zo ontstond de combinatie waarbij ln tegendruk wordt MIDDELBURG Vier PZEM-jubilarls- sen zijn vrijdagavond koninklijk onder scheiden. Tydens een diner reikte Zee- M-jub klijlc 1 lands commissaris der konignin, van Aartsen, voorzitter van het alge meen bestuur, aan ir A. P. Leenhouts, hoofd van de afdeling beveiligingen de versierselen uit, die behoren bij ae rid derorde O.N. Drie andere jubilarissen die er evenals ir Leenhouts veertig jaar heer H. de Roos uit Vlissingen, de Goe senaar I,. Vuijk en de in Vlissingen woonachtige heer G- Sanders. De heer Roos die om gezondheidsredenen op de feestelijke bijeenkomst in restaurant Wöhler verstek moest laten gaan, kreeg moüe op de 1 de ondcrscheidinr vrijdagmorgen te zy- ndh huize uitgereikt. De ondedscheiden PZEM-personeolsle- den kregen waarderende woorden te ho- rer van mr Van Aartsen en de directeur van de elektriciteitsmaatschappij. De heer K. Bek uit vlissingea, die de vijftig Jaar volmaakte, werd reeds eerder ko ninklijk onder, eheiden. Deze meester- vakman kreeg later uit handen van mr Van Noppen de erepenning van de maat schappij voor nijverheid en handel. Hij en de andere jubilarissen kregen ook de oorkonde van de maatschappij voor nij verheid en handel. De zilveren jubilaris sen, die op deze jaarbijeenkomst nog eens extra in het zonnetje werden gezet waren A. M. Homburg, W. Gast, C. M. A. Boone en J. Hamelink, allen uit Mid delburg en de heer J. P. de Lange uit Vlissingen. Ook de scheidende personeelsleden ren aanwezig. BIJ elkaar waren er dat met de heer Bek meegerekend der tien: J. de Vos, Vlissingen: J. M. J. Pot ters. Terneuzen: J. Sanderse, Oostburg: H. Kaashoek, Vlissingen; W. Kerkhove, Vlissingen: A. A. J. Palmkoeck, Vlissin gen; J. H. Steenhuis, Goes; F. J. Haart- sen, IJzendiJke; J. Langedijk, Middel burg: J- A. Oppeneer, Terneuzen: E Kaas, Terneuzen en A. Audenaerdt, Vlis singen. Bij de foto: mr Van Aartsen speldt de onderscheiding op by ir Leenhouts. Links van ir Leenhouts de heren L. Vuijk en G. Sanders. Geheel rechts PZEM-directeur ir T. Bogerd. opgewekt en de stoom wordt geleverd aan de eigen zoetwaterfabriek. Het geproduceerde water dat door zijn zeer sterke grote zuiverheid zeer geschikt is als proceswater voor de industrie zal worden geleverd aan de nv industriewatervoorziening. Zeeuwsch-Vlaanderen? Buiten dit wa- terleveringseontact met deze nv overigens een van de belangrijkste hoekstenen voor het slagen van het project zijn thans ook stroom- ieveringscontracten afgesloten of in een vergevorderd stadium. Ze zullen volgens ir Bogerd de omzet in KWu uiterlijk in 1969 het miljard per jaar doen overschrijden. Dat komt neer op meer dan een very dubbeling in drie jaar tyds. Het 150 KV- net dat dit jaar voor het eerst in bedryf is, zal binnen enkele jaren worden door getrokken naar Zeeuwsch-Vlaanderen, Middelburg en het industrieterrein Vlis- singen-Oost. Terugblikkend op het afgelopen jaar stelde de PZEM-directeur vast, dat er een totaalproduktie wordt verwacht van ongeveer 475 miljoen KWh bij naar schatting een maximale belasting van 100 MW. Dat komt neer op een produc tiestijging van ca 23,5 procent ten op zichte van het vorig jaar. Landeiyk is dit percentage 10 procent. Per opgestel de KW komt het neer op een produktie- 8tijgmg van ongeveer 5 procent. Ir Bo gerd maakte ook melding van allerlei kostenverhogende factoren, waarbij ook nog de gemiddelde verkoopprijs van de KWh daalde. Toch zal. zo verwachtte de PZEM-direc teur ,het jaar met een redelijke winst kunnen worden afgesloten. Dat is een belangrijke zaak omdat verliezen uitejn- deïyk zouden leiden tot tariefsverhogin gen met alle nare gevolgen van dien. By het opsommen van de in 1966 ge boekte resultaten wees ir Bogerd op de vele aansluitingen van de nettendienst, waardoor de elektrlciteitsgraad nu bijna 100 procent bedraagt. Voorts wordt er hard gewerkt aan de nieuwe uitbreiding van de centrale met twee eenheden van 75 MW. Zoals bekend: de eedste moet midden 1968 gereedkomen en de tweede begin 1969. Samenvoeging hervormd en gereformeerd l o in Krabbendijke KP.ABBENDIJKE In aparte verga deringen van de hervormde schoolver eniging en de vereniging van de school met de bijbel is deze v/eek met 1 stem tegen, besloten beide scholen samen te voegen. Uit de vragen, die uit beide ver gaderingen naar voren kwamen bleek wel. dat hieraan een grondige bespre king van belde besturen was voorafge gaan. Bij beide verenigingen sprak men er zijn voldoening over uit, dat aan het naast elkaar voortbestaan van deze twee scholen thans een einde zal komen, waardoor ook uit het oogpunt van on derwijs de belangen van de schoolgaan de Jeugd beter kunnen worden gediend. De hervormde school telt momenteel 79 leerlingen, de school met de bybel heeft 61 leerlingen. De nieuwe schoolvereni ging, waarvan de naam wordt Vereni ging voor christeiyk onderwys, zal waarschijnlijk met een vijfmansschoo! kunnen beginnen. Woonwagenkamp, afvalleiding en belastingverhoging in raad Vogelwaarde STOPPELSDIJK De gemeenteraad vnn Vogelwaarde zal aanstaande don derdagavond een voorstel van 1» en w be handelen om deel te nemen aan <lo stichting van een regionaal woonwa genkamp ln Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit kamp. waarvan de noodzaak Is onder zocht door een werkgroep, zal worden gesitueerd ten noorden van de bebouw de kom vnn Axel. De verantwoordelijk heid voor het kamp zal berusten bij allo deelnemende gemeenten. Dc kosten zijn per gemeente geraamd op ongeveer 80 cent per inwoner. De raad zal ook worden gevraagd mee te werken aan de aanleg van een ge meenschappelijke afvalwaterleiding door Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoe wel er over het tracé van de beoogde leiding nog geen zekerheid bestaat zal deze vermoedelijk beginnen bij Over slag en bij Ossenisse in de Wester schelde uitmonden. Over de kosten is nog niets bekend, maar wel is het aan nemelijk dat deze afvalleiding aanmer kelijk duurder zal worden dan die door de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaande ren (16 miljoen). Tijdens de vergadering zullen de raads leden zich ook moeten uitspreken over liet optrekken van een aantal gemeen telijke belastingen. Het betreft straat- en rioolbelasting alsmede een verhoging van de opcenten op de personele belas ting. Mede in verband met het in wer king treden van de gemeenschappelijke huisvuilophaaldienst van de gemeenten Graauw, Hontenisse en Vogelwaarde zul len per 1 januari aanstaande ook do reinigingsrechten omhoog gaan Er zal 25,- (nu 15,-) gevraagd worden voor de eerste emmer, terwijl het tarief voor elke volgende emmer 15.- zal bedra gen. Voor het kandidaatsexamen rechtsge leerdheid slaagde aan de rljksuniv.- - - telt te Utrecht de heer M. Verduin te Axel. De heer L. A. J. Magnus uit Vo gelwaarde slaagde aan de technische hogeschool te Eindhoven voor het kan didaatsexamen in de afdeling der schei kunde technologie. ZACHTER DE BILT. Aanvankelijk nog hier of duur enige regen, daarna ook enkele opkla ringen en weinig of geen regen meer. Zwakke tot matige, later overwegend matige westeLyke wind. Zachter dun vrijdag- ZON EN MAAN 18 december Zon op 08.44 onder 16 29 Maan op 12.53 onder 23.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 2