MISSIONARIS BANKDIRECTEUR OP FILIPPIJNEN ZIJLSTRA WON BELASTINGSLAG NflSCHRIFT VAN ■JÈ&ÊÉr HET BINNENHOF ZEEHAVENS WOORDBREUK TOVERBAL BOMMEN OF HANOI Ir LINTJES PLANNING Zaterdag 17 december 1966 Over zilverpapier voor de missie geen woord. Evenmin weet hij getallen over bekeringen of het aantal misbezoeken. Toch is pa ter Gerard Pijnappel (42) al veertien jaar missionaris op de Filippijnen. En dan klopt het beeld ineens niet meer. Geen baard, geen krasse verhalen over de rimboe, maar wel een slim gezicht en cijfers. Cijfers over rentevoeten, jaarlijkse om zetten, leningen en inleggen. Cij fers ook over wat er nog alle maal nodig zou zijn. Pater Pijnappel is missionaris, zeker. Hij is zelfs pastoor van een parochie met 18.000 mensen. Maar vooral is hij bankdirecteur, grootbankier. Drie jaar geleden begon hjj met zijn eer ste boerenleenbank op de Filippijnen. Momenteel heeft hij er achttien on der zijn supervisie en er moeten er nog zeven bijkomen om de hele pro vincie (zo groot als Oost-Nederland) te bestrijken. De afgelopen drie jaar heeft pater Pijnappel een omzet gehad van een half miljoen gulden. Met dat geld konden arme Filippino's een winkel tje beginnen, een stuk land kopen, een vissersbootje aanschaffen. Een stuk ontwikkelingshulp met de Ne derlandse boerenleenbanken als voor beeld, want pater Gerard Pijnappel wist zich, eenmaal in de missie, nog goed te herinneren wat voor voor- ■effelijke instellingen die boerenleen banken waren. ,Het is eigenlijk met het concilie be- Sonnen', vertelt pater Pijnappel, lans met verlof m ons land. ,Ze hadden in Rome gezegd, dat we ons ook op het ontwikkelingswerk moes ten toeleggen. En omdat ik nu een maal een arme parochie had, zei de bisschop tegen mij, dat ik maar eens moest gaan piekeren hoe we dat zouden opzetten'. De problemen wa ren eigenlijk duidelijk. De toch al ar me Filippino's werden onbehoorlijk uitgebuit door rijke Chinezen. Geld lenen? Natuurlijk, dat kon al tijd, maar dan tegen een rente van honderd procent per jaar. De wet stond slechts veertien procent toe, maar wie let daar- op? De geldschie ters in ieder geval niet en de Filip pino's nog veel minder. Met een rente van honderd procent kwam zo'n boer natuurlijk nooit uit de schulden. Integendeel, hjj verloor steeds meer land en was op den duur al lang bljj als hij als landarbeider op zijn eigen land mocht werken, in dienst van een geldschieter. De gevolgen waren nog bitterder. Van de schoolkinderen bleek tachtig procent ondervoed te zijn. Een paar duizend mannen gingen gedurende acht maanden op een ander eiland werken. Daar stonden fabrieken en daar viel dus ook iets te verdienen, doch niet zoveel, dat zij na die acht maanden geld voor hun gezin kon den meebrengen. TOCH SPAREN Pater Pijnappel begreep, dat er ln de eerste plaats gela nodig was. Dat is natuurlijk gemakkelijk gezegd. Maar hoe kom je aan geld? En toen kwam de boerenleenbank in het spel. Dat wil zeggen, pater Pijnappel, nog steeds pastoor, besloot de Filippino's zelf voor hun geld te laten zorgen. De eerste bank werd opgericht. ,Het was niet onze bedoeling een echte bank te openen, met specula ties en zo, Dat zou te gevaarlijk zijn geweest. Nee, het ging er in de eer ste plaats om de mensen te leren, dat ze moeten sparen, zodat ze met hun spaargeld en een lening wat kunnen bereiken'. Het begon heel bescheiden Om mee te kunnen doen moest men een gul den inschrijfgeld betalen. Niet veel, maar toch een behoorlijke hap als het inkomen een gulden of veertig per maand bedraagt. Vervolgens moest de kersverse spaarder iedere maand (drie maanden lang) een be drag naar de bank brengen. Daar over werd een rente van ongeveer acht procent betaald, precies iets meer dan de officiële banken gaven. Was er drie maanden goed gespaard dan kon een lening worden opgeno men, maximaal het dubbele van het spaarbedrag, terug te betalen in drie of vijf maanden en tegen een rente van één procent per maand, juist la ger dan de officiële rentevoet en on vergelijkelijk veel minder dan de woekeraars vroegen. EEN STUK LAND Nu, drie jaar later, z(jn de resulta ten verbluffend. Eén van de ijverig ste spaarders heeft al het land dat zijn vader aan de geldschieters was kwijtgeraakt teruggekocht en boven dien nog wat brokken land van enke le ooms die hun lapje grond ook al hadden moeten afgeven. Het werk werd er voor pater Pijn appel inmiddels niet eenvoudiger op. Praktische economie werd op het seminarie niet gedoceerd. En de ad ministratie van tweeduizend klanten kon natuurlijk niet meer in een een voudig zakboekje worden bijgehou den. De pastoor ging zelf een cur sus volgen. Hij kon het werk echter niet meer alleen af. Hij stelde in specteurs aan, benoemde kassiers en kreeg zelf de post van technisch ad viseur, in feite bankdirecteur. De boerenleenbank maakt nauwelijks winst. OECUMENE .Onze banken staan natuurlijk voor iedereen open. In onze provincie ma ken de katholieken zestig procent van de bevolking uit. De rest is ver deeld over een aantal protestantse sekten'. De kerken kunnen er goed met elkaar opschieten. Dominees Krij gen meestal zitting in het bestuur van de plaatselijke bank en op één plaats is de dominee zelfs kassier. .Meestal gebruiken we daarvoor de Zo komt de .spaarbus' in de dorpen. Pater Pijnappel en zijn inspecteurs zijn altijd onderweg om leden te wer ven en inlichtingen te geven. onderwijzers, die dan nog een hulpje toegewezen krijgen voor het bureau werk'. Intussen is zo'n boerenleenbank na tuurlijk een kwetsbare zaak. Er staat geen kapitaal achter en meestal is er maar weinig ln kas. .Wij zouden nog veel meer kunnen helpen als er maar geld was. De wachtlijsten voor leningen zijn alt\jd bijzonder groot'. Pater Pijnappel hoopt echter, dat de regering van de Filippijnen op den duur zal helpen. .Dan moet het ech ter eerst een hele tijd goed gaan'. ,Ze zeggen altijd, dat die Filippino's lui zijn' vertelt pater Pijnappel. ,Maar wat wil je, als je nooit genoeg te eten hebt, geen geld hebt en afhan kelijk bent van rijke geldschieters die de winst opstrijken'. Eén van de pro jecten die nog op stapel staan is de oprichting van een boerenbond, op nieuw naar Nederlands voorbeeld. De voortvarende pater denkt over coöperaties, waardoor bijvoorbeeld de voorziening van kunstmest kan wor den geregeld. Dan moet er ook nog een coöperatie voor vissers komen. En voor de boerenleenbanken (bin nenkort 25 in getal) moet er een centrale bank komen. Allemaal plan nen, die op geld wachten. Pater Pijn appel is nu een half jaar met verlof in Nederland. Die zes maanden ge bruikt hij niet om weer wat op ver haal te komen (wat hij als bankdi recteur-pastoor eigenlijk toch eens nodig zou hebben), doch om geld bronnen aan te boren, om steun te krijgen voor zijn projecten, voor zijn ontwikkelingswerk. SOCIALE PREEK ,Weet u wat het is, nu wordt mis sionering pas werkelijkheid. Het is natuurlijk mooi om de mensen te do pen en zo, maar dat ls eigenlijk toch ook weer een buitenkant. Wat we met het concilie hebben geleerd is, dat het geloof iets van binnenuit moet zijn, naastenliefde en vooral: sociale rechtvaardigheid*. ,Het belangrijkste i3, dat we nu wer kelijk over sociale rechtvaardigheid kunnen preken. En dat we de men sen leren, dat ze ook van hun beetje best nog iets kunnen spa ren en dat ze daarmee iets kunnen bereiken, zonder woekerwinsten be hoeven te betalen'. Intussen tracht pater Pijnappel overal hulp te krijgen. Op zijn te rugreis naar de Filippijnen doet hij Amerika en Canada aan. .Daar hoop ik ook nog hulp te ontvangen'. En hij denkt weer over een vlecsfabriek. .Dan krijgen de boeren meer voor hun vlees, wanneer ze een eigen co- operatieve fabriek hebben. Maar we hebben geen elektriciteit en dan kun je ook geen koelhuis inrichten. Ik moet er nog eens over denken'. Plan nen, plannen, plannen van een heel gewone missionaris uit Wilp bij De venter, Gerard Pijnappel, bankdirec teur. Een eenmansbedrijf dat tot een flinke brok ontwikkelingswerk is uit gegroeid. Het geld dat het kabinet-Zijlstra in de schatkist wilde hebben om de economie van ons land in het goede spoor te houden, is er dan toch gekomen. Geld in de schatkist betekent minder geld bij de burgers, want die moeten het betalen: uitstel van de loon- en inkomstenbelastingver laging, meer omzetbelasting al een half jaar eerder dan het vorige kabinet wilde, meer be lasting op benzine en dieselolie, meer wegenbelasting; voor zakenmensen: handhaving van het extra procent vennootschapsbelasting, en voor ongehuwden een half jaar uitstel van hun extra belastingverlaging. De meerderheid van de volksvertegenwoordigers in de tweede ka mer vond deze lastenverzwaring echter onvermijdelijk. Zijlstra haalde de ongeveer 500 mil joen gulden binnen dank zij de con fessionele solidariteit van Mellema van de CHU, die eigenlijk voor het uitstel van de belastingverlaging niets voelde, de eenling Jongeling van het Gereformeerd Politiek Ver bond en de van de Boerenpartij afge splitste boer Paulus Voogd. Daardoor werd de stand 77-71 in plaats van 74-74. De vroegere politieke vrienden van laatstgenoemd kamerlid stemden te gen het uitstel van de belastingverla ging. Als de breuk tussen Voogd en Koekoek plus Harmsen een week la ter was uitgebroken, had dat de re gering beslist een stem gescheeld, want Voogd was een trouw fractiege noot van de Bennekomse boerenlei- Sinds Voogd afgelopen maanden op zijn 61-ste verjaardag Koekoek vaarwel zei, heeft hij veel werk gemaakt van zijn positief christe lijke beginselen waar voordien in de kamer niet veel van was gebleken. Maar dat kwam nu juist door de Boerenpartij, luidt zijn verklaring. Hij voelde zich woensdag en donder dag duidelijk wat onwennig op het bankje aan de rechterzijde van ka mer, waar de confessionelen zitten. In zijn bankje hoort behalve de heer Jongeling ook nog de anti-revolutio- naiir Van Bennekom, maar die zat er niet veel tijdens het debat. Hij is nogal breed en de bankjes dateren uit de tijd dat de kamer niet 150. maar slechts 100 leden telde. Ze zijn veel te nauw voor drie kamerleden. Alle kamerleden waren opgetrom meld om de stemmingen bij te wo nen. Mr Aantjes, tweede man in de fractie van Roolvink, rees op van het ziekbed waar hij ,door griep geveld' woensdag nog terneer lag. Bleekjes tekende hij donderdagmid dag de presentielijst. Prof Patijn van de PvdA was uit Parijs teruggeroepen. De KVP'er Schuyt en de socialist Van der Goes van Naters hadden in Abidjan de Ivoorkust berich' overkomst naar het gend gewenst was. Maar de heren hebben het onders hands zo kunnen regelen, dat dit niet nodig was. Schuyt zou vóór het penibel op de rand van verwerping balancerende uitstel van de belas tingverlaging hebben gestemd en Van der Goes ertegen. Als uit beide kam pen één man weg bleef, kon je ze tegen elkaar wegstrepen. Aldus werd besloten. Voor de stemming begon, woeg mr Van Thiol nog eens nadrukkelijk of alle aanwezige leden de presentie lijst hadden getekend. De WD'er Oorver kwam haastig naar voren gerend. De goede man was hot ver geten. Bij een latere stemming, die een amendement op het kantje van verwerping bracht, was hij trouwens alweer verdwenen. Gelukkig voor hem en zijn fractie gaf zijn afwezig heid niet de doorslag. Ook de KVP'er Sens moest nog haast -je-rep-je zijn handtekening zetten. Hem kon je dat nauwelijks kwalijk nemen. Hij was de vorige dag pas als kamerlid geïnstalleerd om de KVP-fractie weer op volle sterkte te brengen. Hij kwam in de plaats van mr Van Son, die staatssecretaris van economische zaken is ge-worden en nu in een loge voor bewindslieden op zijn vroegere collega's11' rest van de fractie ln het parlemen taire bargoeas wordt genoemd. De vakbondsmannen Boersma (ar) en Kikkert (ch) lieten het .tegen'- horen. Boersma Ls economisch advi seur van het CNV en Kikkert is hoofdbestuurder van de Nederlandse christelijke landarbeldersbond, <üe bij het CNV is aangesloten. Die hogere omzetbelasting gaat op de prijzen drukken en verhoogt cfus de kosten AMBTENAAR Achter de regeringstafel deed zich de weinig vertoonde figuur voor, dat een ambtenaar daar het woord kreeg om een wetsontwerp mee te helpen verdedigen. Meestal helpen tijdens het debat de ambtenaren vanuit een loge middels briefjes die, via een bo de en een buizenpost aan een staal draad in een hoek van de kamer, tussen de ministers en hen worden gewisseld. De ambtenaar die z: donderdag een beetje minister kon voelen, was mr C. P. Tuk, direc teur-generaal voor fiscale zaken in algemene dienst. Een goochelaar met de belastingtabellen, die zijn licht moest laten schijnen over de techniek van de omzetbelasting die al op 1 juli 1967 verhoogd moet worden. Dat deed hij in de dorre ambtenaren- stijl, die klaarblijkelijk aan de Kneu terdijk nog in volle bloei staat. Maar, afgaande op de reacties van de be lastingdeskundigen in de kamer, wist hij blijkbaar zijn weetje wel. Toen hij echter buiten zijn fiscale perkje kwam en beweerde, dat bij verwerping van .artikel 3 van het onderhavige ontwerp van wet' (be langrijk omdat daarin de datum van invoering 1 juli 1967 is ver vat) het hele wetsontwerp niet kon doorgaan, was kamervoorzitter Van Thiel hem te slim af. Die herinnerde zich, dat er ergens in een wetboek moest staan dat een wet automatisch op een bepaalde dag in gaat als de datum van ingang niet in de wet is vermeld. Dat klopte. Een vingervlugge commies-griffier wist het in enkele seconden te vinden: in de wet algemene bepalingen, airta kel 2, lid 3. ,Hij heeft Tuk tuk, .mom pelde iemand op de publieke tribune. De vervroegde invoering van de ho gere omzetbelasting kwam er met ruime meerderheid door: 95-54 voor de regering. De WD stemde voor. Twee ledem van regeringsgezinde fracties konden daardoor zonder risi co's voor het wetsontwerp ,uit de boot vallen', zoals stemmen tegen de levensonderhoud; daarom hebben zij er groot bezwaar tegen. Zijlstra kon zich na een aantal stem mingen zeker weten van een meer derheid van zes stemmen als het er om zou spannen en dat gaf hem klaarblijkelijk de moed, bijzonder zwaar geschut in stelling te bren gen, toen men via een amendement van de WD'er Portheine wilde pro beren de lagere belasting voor onge huwden te laten gelden voor vrijge zellen van 35 jaar af in plaats van 40 jaar. Als dat gebeurt, neem lk het hele wetsontwerp terug, en dan komt es- zolang ik minister ben. helemaal geen belastingverlaging voor vrijge zellen, dreigde hij. De socialist Ne- derhorst merkte ironisch op dat de uitslagen van de vorige stemmingen bij de minister-president blijkbaar als een peppil hadden gewerkt. Hoe dan ook, Zijlstra kreeg zijn zin en sleepte zo nog 12 miljoen gulden voor de schatkist in de wacht. PICARD Zijn beide vice-mlnister-presddenten. Biesheuvel en De Quay, zaten in de bange uren voor de stemmingen naast hem achter de regeringstafel. De Quay, wat ouder en grijzer dan toen hij daar in 1963 zetelde, moest nog wat wennen. Hij had ook nog wat moeite met de namen van de geachte afgevaardigden. De socialist Pesehar noemde hij ,de heer Pieaxd'. Het jargon in de kamer leidt soms tot merkwaardige uitspraken. Zo zei Kieft van de AR; toen hij sprak over het extra geld dat vla de hogere we genbelasting in het rijkswegenfonds moet komen: ,Deze extra voeding is een niet te verteren zaak.' Hij heeft overigens niet tegen de ver van de wegenbelasting ge ls te krijgen in de paar maanden die zijn kabinet nog te leven heeft. In een interview in .Vrij Nederland' van deze week zegt Cais daarover- .Natuurlijk kan het technisch wél. Technisch kan, terwijl het begro tingsjaar nog niet ls begonnen, die begroting ln tweeëneenhalve maand natuurlijk worden verlaagd'. Hij voegt eraan toe: ,maar ik r.cem aan. dat er dan onverantwoordelijke be leidsbeslissingen worden genomen. Ik heb dus niet de indruk, dat het beleid van het kabinet-Zijlstra wat betreft de uitvoering van de noodza kelijke plannen wezenlijk verschilt vfia" het beleid van ons kabinet'. EXCURSIE stei Ex-premier Gals heeft er zijn ver bazing over uitgesproken dat de ka mer het relaas van zijn opvolger over de onmogelijkheid tot bezuini gen heeft geslikt. Zijlstra heeft her haaldelijk betoogd en hij deed dat donderdagochtend weer aan het adres van de WD-fractie, dat een bezui niging van zo'n 300 miljoen guldein (het bedrag dat hij binnen wilde krijgen door uitstel van de belas tingverlaging) niet meer voor elkaar Een vertederende anekdote ln een politiek betoog Icon wel eens een nieuwe mode worden. Drs Den Uyl kwam ln zijn grote rede op het PvdA-eongre3 ln Rotterdam met een vrouwtje uit de Jordaan, dat als kind Je straat schrobde en olie vond. Mr Scholten van de CHU vertiaalde in zijn betoog over de belastingvoor stellen woensdag over een excursie, die hij met rijn vrouw en kinderen had gemaakt. Op dit excursie was ook een AR oud- manister van financiën, die de fa milie Scholten vriendelijk kwam be groeten. ,Toen hij weer weg was zei üc tegen mijn dochtertje van acht Jaar: weet je van wie je een hand hebt gekregen? Zij wist het niet maar zei: papa, hij kneep zo hard'. Die vriendelijk man was natuurlijk prof Zijlstra, die nu pijnlijke be lastingmaatregelen Invoert. Mr Scholten besloot zijn verhaal met de moraal: ,liet ls een hand dile pijn doet, maar vertrouwen wekt'. Er is de laatste tijd m Nederland en België nogal wat te doen geweest over hot zeehavencongres in Middel burg. Vooral de Belgen hebben zich teleurgesteld gevoeld ov6r het feit dat zij geen uitnodiging voor dit be- langwelilcen.de congres hebben gelere gen. Ook w» het buitenland heeft de ze .controverse1 de aandacht getrolc- ken- Onder de kop ft rijd om de Schelde" wijdde de frankfurter Aür gememe" een uitvoerige beschouwing aan het Belgische en Nederlandse be leid. Het blad schrijft p.m.: .Door de Nederlandse plannen onder de naam .Deltahavens' voelt Antwer. pen zich teruggedrongen tot de rol van een achterhaven. Bovendien zijn de Belgen gekrenkt, dat Nederland ondanks alle consultatieclausules in het Benelux-verdrag in geen enkel stadium van de planning de toe komstplannen met de Belgen heeft besproken. Inderdaad is er thans wel iets te bespreken. De beschikbare in dustrieterreinen in Antwerpen zijn praktisch uitverkocht en nu begint men aan ontwikkelingsplannen voor de tot nu toe nauwelijks gebruikte linker Schelde-oever. Op de rechter, oever hebben de havencomplexen bij na de Nederlandse grens bereikt en de gunstigste toegang voor een Ln- dustriehaven links van de Schelde zou over Nederlands gebied lopen- Om Antwerpen voor schepen van meer dan 50.000 ton bereikbaar te maken zou de Schelde moeten wor den uitgediept ook op Nederlands gebied. Na moeizame onderhandelin. gen is een verdrag over de aanleg van een Schelde-Rijnkanaal tot stand gekomen. Hoewel het kanaal geheel door Nederlands gebied zal lopen, neemt België drievierde van de kos ten voor zijn rekening. Nederland toont geen haast om zelfs maar met de voorbereiding te beginnen. De Ne derlanders zijn goede rekenaars. Sluis en kanaal bij Terneuzen willen zij voor hun eigen plannen gebrui ken, maar in het betreffende ver. drag is België aansprakelijk voor drievierde van de kosten. Het Schel de-Rijnkanaal zou door Nederland even goed gebruikt kunnen worden als door België- Voor verdieping van de Schelde zal Nederland België stel lig niets cadeau geven Zelfs twijfe len waterbouwkundigen eraan of het geen ongunstige gevolgen voor de stroom zou geven. Door dit alles wor den de Belgen zich weer sterk be wust van hun afhankelijkheid van de goede wil van hun buren en zo ko men de oude plannen weer ter tafel uit de tijd. toen Nederland het ver keer op de Schelde nog ernstig be lemmerde. Men wil Zeebrugge uit- breiden en door een pijpleiding met Antwerpen verbinden, waar dé raf finaderij en de petrochemische be drijven zijn gevestigd. Men denkt zelfs weer aan ccn kanaal voor zee schepen van Zeebrugge naar Ant werpen en over verlenging van het Antwerpen.Luikkanaal over Aken naar het Roergebied. Dit alles getuigt niet van Europese samen werking of van een goede Beneiux- geest. Indien ergens, dan ls samen werking aan de Scheldeoever wel noodzakelijk. Een kanaal van Ant werpen naar zee zou een betere op lossing bieden dan uitdieping van ae Schelde- Maar over Nederlands ge bied zou een dergelijk kanaal de helft korter en goedkoper kunnen zijn dan een kanaal naar Zeebrugge, Zowel de Nederlandse als de Belgi sche havens zijn niittig voor het ach terland, ook dat van Duitsland van de Ruhr tot Bazel. Daarom mag dit achterland er wel aan herinnerd wor den, dat het in de geest van econo mische gemeenschappen is of ze nu Benelux of EEG heten om door afstemming en onderlinge re geling irrationele uitgaven te ver meden'. Tot zover de in Brussel ge accrediteerde correspondent van de Frankfurter Allgemeine. Jn een land, dat zo vaak de imperia, listen heeft verweten onrechtvaardig te handelen jegens weerloze en on derworpen volkeren blijkt de Indo nesische regering thans op schokken de wijze weinig consideratie te be tonen met de belangen van een der. gelijk volk", zo constateert de Lon- dense Times in een hoofdartikel, naar aanleiding van het herroepen van de Indonesische belofte om vóór 1969 een vollcsstenvoivng in West- Irian te honden. ,Het excuus, dat de inwoners van West-Irian geen volksstemming wen. sen is kinderachtig en wordt door niemand geloofd. Het gaat er bij een volksstemming juist om, dat het volk zich uitspreekt. Reeds bij het tekenen van de overeenkomst zou Soekarno luchtig verklaard hebben, dat een opinieonderzoek niet strikt noodzake lijk zou zijn de duidelijke tevre denheid van de Papoea's na enige jaren Indonesisch bestuur zou belang rijker zijn. Men had kunnen denken dat een land dat zich juist weer bij de Verenigde Naties heeft gevoegd, niet langer lichtvaardig over zijn be loftes zou denken Generaal Soehar- to en zijn medewerkers hebben hun best gedaan de wereld een nieuw gezicht te tonen, zich afkerend van de reputatie die Indonesië zich on der Soekarno had verworven. De ver werping van de verplichting is daar door nog betreurenswaardiger ge worden'. Het snoepje van de week is de to verbal, zo'n ding dat het kind in de mens nog altijd verblijdt, al weet hij natuurlijk zo langzamerhand wel, dat er een eeuwig onveranderlijke kern in zit. Zo begint fet -Vrije Volk" (soc.) een commentaar, waarin ver der wordt gezegd: Beel bijvoorbeeld, de professor, maar dat is een verhaal op zichzelf en niet helemaal van deze week. Beel echter was 't toch die onlangs De Quay, die andere professor, het kruideniersvak uitlikte (prof. De Quay heeft, nu hij vice-premier in het kabinet Zijlstra is geworden, zijn functievan president-commissaris van P. de Gruyter en Zonen neerge legd. red.) en de politiek weer eens in. Gevolg: de bal werd dunner tot de kern en wie was daar onder het motto van de betere waar: de grijze meester K P., (van der Mandele, die de plaats van de Quay bij de Gruyter inneemt, red.) zesentachtig jaren oud, maar nog steeds vitaal en met talloze vingers in de pap. Geen hocus-pocus voor wie de tover- ballenindustrie kent. Want was niet mr Van der Mandele vroeger on der andere al nauw verbonden met de kruidenierderij Hij offert zich gewoon weer eens op om tijdens de afwezigheid van De Quay het snoepje van de week zijn ongestoor de gang door de maatschappij te ga. randeren. Meester K. P. gaat naar Den Bosch toe. Dat is goed en begrijpelijk, want het kruideniersbedrijf kan geen se conde zonder. Maar Eindhoven? Arm Eindhoven dat, eer Beel met likken begon, door het verlies van drie wet houders al zo noodlottig getroffen werd Daar ging de burgemeester de weg van De Quay en geen K.P. om het vacuüm tijdens diens afwezigheid op te vullen. Eerder het tegenover gestelde, omdat de heer Witte een claim op terugkeer wenste te stellen. Eindhoven blijft bestuurlijk verweesd achter, een bittere pil, die geen to verbal is. en het hemelsbrede ver. schil weer eens blootlegt in de be tekenis die wij toekennen aan de gang van zaken ln een kruideniers- bedrijf en een gemeenschap als een stad'. De few York Times" betreurt de bombardementen bij Hanoi in een hoofdartikel en zegt o m, dat het bombarderen van doelen dicht bij Hanoi, terwijl nieuwe pogingen wor den gedaan om tot vredesonderhan delingen te komen, slechts twijfel kunnen doen rijzen aan de goede trouw van Washington en aan zijn aanbod over verlenging van het kerst, en niewwjaarsbestand te spre ken. Maar, aldus het Amerikaanse blad, dit is niet het eerste voorbeeld van verheviging van de Amerikaanse mi litaire krachtsinspanningen, terwijl vredespogingen worden ondernomen. Het begin van de bombardementen op Noord-Vietnam werd in februari 1965 gelast, maanden nadat de rege ring-Johnson geheime voorstellen tot onderhandelingen van Hanoi, die door Moskou en Oe Thant werden door gegeven, had genegeerd. ,De dubbel zinnige verklaringen van Washing ton over de jongste bombardemen ten kunnen slechts het vertrouwen in de Amerikaanse bedoelingen on dermijnen. want met het bombarde ren van militaire doelen aan de rand van Hanoi worden eigenlijk ook de vredesvoorstellen gebombardeerd'. De New York Times merkt dan nog op: ,De officiële kringen in Was hington zeggen nu, dat de doelen zich op zekere nauwkeurig aange duide afstanden van het centrum van Hanoi bevonden. De New Yorkers zouden er goed aan doen zich af te vragen of wel gezegd zou kunnen worden dat hun stad gebombardeerd was als New York binnen een straal van bijvoorbeeld 8 km uit /Times Squarer gespaard was. terwijl coelen buiten die zone werden getroffen Jammer voor de Verenigde Staten zal de schok zwaar zijn, want Was hington en het hoofdkwartier in Sai gon hebben de bombardementen te. .Ik wil niet een volslagen geplande maatschappij. We zijn voor de vrije ondernemingsgewijze produktie. Maar dat interpreteren we wel zo, dat we de overheid het recht geven om in te grijpen, waar dat nodig is. Het bedrijfsleven zegt: plannen voor langere termijn, akkoord, maar dan als prognose. Ik zeg: nee, de over. heid moet ook zorgen, dat de ont wikkeling ook gebeurt. De in frastructuren, zoals de omscholing, de vorming, de bedrijfsvestigingen, kan men niet overlaten aan de toe vallige beslissingen van het bedrijfs leven. Ik vind dat de overheid moet en kan ingrijpen om de prognose van de middellange termijn ook reëel te maken. De prikkel van de privé.on- dernemingen in de concurrentie is prachtig zolang hij goede resultaten afwerpt. Maar als het zo gaat, dat Japan achterop raakt, zoals het ook in sommige sectoren van de textiel is en als blijkt dat het bedrijfsleven daar onvoldoende maatregelen heeft genomen dan heeft de overheid het recht en de taak om de mentaliteitsverandering te bevorderen en om investeringen, die grote verspillingen zouden bete kenen. te voorkomen. Dat de totale planning van bovenaf echter geen op lossing biedt, bewijst de Russische praktijk waar steeds moet worden gecorrigeerd". ring van de oorlog voortgaat, zal de goedgelovigheid van het publiek ver minderen', meent het Amerikaanse In een gesprek met een redacteur van .de Nieuwe Linie frJk week blad) heeft NVV-voorzitter Kloos o m over de vakbeweging bedrijfs leven en overheid gezegd: De Groene Amsterdammer fonafh- soc.) vindt het alles bijeen maar een vreemde zaak. dat de oud-ministers van het kabmet-Cals een !;r,tie heb ben gekregen. Het blad schrijft: ,Het onlangs op grond van de male fide gebleken motie Schmelzer naar huis gezonden kabinet is dezer da- Een bedacht met de nodige lintjes, e heer Cals is minister van straat geworden. Wedden, dat niemand daar meer lets van begrijpt? Van de be deling niet en van de aanvaarding niet? De politiek wordt met dit soort vreemdsoortigheden gedevalueerd tot een spel van ondoorzichtige in triges, waarbij iedereen elkaar onder de tafel min de kaarten kijkt. Men moet nu maar niet meer verbaasd zijn als de populaire opinie er bij blijft, dat grote honden elkaar ten slotte toch niet bijten'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 21