PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEGROTING ONDER LOEP Industrialisatie op Beveland: hét hangijzer in streekplan Minister Zijlstra in nota aan kamer: Stijging uitgaven binnen de perken houden Malik: wel een plebisciet Chinese troepen bij grens Macao Vandaag in krant... Gemeenten eens: meer mogelijk heden voor recreatie Bosgordel Niet beperken 209e jaargang - no. 292 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN DlrtcUn N V Beh. MIJ. v Dinsdag 13 dec. 1966 Liverpool in roes Pagina 4 O C V Provinciale Zcouvrse Coi Iraat 38-60, lal. 2355 (b.g.s tal. 2754, .dm. tal. 2094. F. von de Velde, F. B. den Boer e 3508, adv. 3647/3643), Mlddoll Iv. prlje 35 cent per mm. Minimum de Paster. Hooldredacteur darkt 51, tel. 3B41. (b.«. v. ƒ5.25. Insei. med. 214 I. 2078/3169. adv. I tol. 6140 (b.g.g. red. 7853, a GROOTS WELKOM VOOR 65-IARIGE IN SYDNEY ENGELSE ZEILER CHICHESTER NA S0L0T0CHT VAN ONGEVEER 20.000 KM IN AUSTRALIË DEN HAAG, (ANP) De regering zal de begroting 1967 nog eens zorgvuldig en kritisch bekijken, er krachtig naar streven even tuele overschrijdingen te compenseren en in het bijzonder aan dacht schenken vooral met het oog op de begroting 1968 aan het probleem, hoe de stijging van de rijksuitgaven binnen ver antwoorde perken kan worden gehouden. Dit zegt minister Zijlstra in de nota inzake het uitstel van de verlaging van de inkomstenbe lasting en de loonbelasting tot 1 juli 1967 welke hij met een viertal andere nota's bij de tweede kamer heeft ingediend. Deze vier andere nota's hebben betrek king op de belastingverlaging voor on gehuwden van 40 tot. 65 jaar per 1 juli 1967, op de verlenging met één jaar van het 47e punt van de vennootschapsbelas ting, op de heffing van 20 opcenten op de omzetbelasting per 1 juli 1967 en op de verhoging van de accijns op benzine gasolie per 1 januari 1967. Zorgelijk De bewindsman vestigt er de aandacht op dat de feitelijke externe positie van ons land zorgelijk is en geen ruimte laat voor een inflatoire uitzetting van de bestedingen. De regering houdt wel de gelijk rekening met de verdere ontwik keling van de arbeidsmarkt. Op het ogenblik werkt volgens minister Zijlstra in verschiUende sectoren zeer duidelijk een monetaire rem, terwijl moet wor den verwacht dat zulks in 1967 in gelij ke of versterkte mate het geval zal zijn. De minister herinnert er aan dat in de regeringsverklaring duidelijk is uiteen gezet welke nadelen een te eenzijdige werking va.n dit monetaire instrument bjj het in de hand houden van het to taal van de bestedingen heeft. In het bijzonder de investeringen van de ge meente en, wat de bedrijfstakken be treft, de bouwnijverheid hebben hiervan te lijden. Door verlegging van het ac cent naar het budgettaire instrument, zoals de regering voorstaat, kan een iaing en een evenwichtiger een zekere verruiming van de bestedin gen over een breed vlak aanvaardbaar is. Dit zal om afhangen van de beta lingsbalans, de lonen en prijzen, de werkloosheid en de gemeentelijke finan- Onitrent de datum waarop een derge lijke beslissing nog genomen zou kun nen worden zonder dat de uitvoering op onoverkomelijke bezwaren van tecluii- sche aard stuit, deelt de minister mee dat deze datum ongeveer zes weken ligt voor de ingangsdatum van de verlaging. Hierbij moet dan nog als voorwaarde worden gesteld dat de onder het vorige kabinet ten behoeve van een Inwerking treding van de tweede tranche op 1 januari 1967 gereed gemaakt loonbelas tingtabel len ongewijzigd kunnen wor den gebruilkt. Onder dit voorbehoud kan worden gesteld dat het in beginsel mo gelijk is de tweede helft van de verla ging van de loon- en inkomstenbelas ting. indien deze alsnog op een eerder tijdstip dan 1 juli 1967 zou kunnen wor den gebruikt. Onder dit voorbehoud kan eerste dag van elke maand. Weliswaar zjjn aan een invoering met ingang van een maand die niet is de eerste maand van een kalenderkwartaal, bezwaren verbonden in verband met de kwartaal tabellen voor de loonbelasting maar mi nister Zjjlstra vertrouwt dat daarvoor een oplossing zal kunnen worden gevon den. betere spreit ontwikkeling in deverschillende sectoren worden bevorderd, ook wat de werkge legenheid betreft. SER De bewindsman acht het negende half jaarlijkse economische SER-rapport in vele opzichten een waardevolle bijdrage I .am o anion tot de gedachtenvorming rond het be- VJci/lccftlC/t leid dat door de omstandigheden wordt vereist. De drie doeleinden waarop dit beleid naar het oordeel van de raad thans moet zijn gericht (herstel van het De bewindsman is voornemens om. bij uitstel van de verlaging, een deel van de op de voorinschrnyingreke- ning van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ten behoeve van het rijk gereserveerde bedragen vrij te geven onder de voorwaarde dat dit aeel ter beschikking van de gemeen ten wordt gesteld. Daarnaast is een gezonder budgettair uitgangspunt noodzakelijk om, indien de verdere ontwikkeling van de werkloosheid daartoe aanleiding mocht geven, een gericht werkgelegenheidsbeleid op fi nancieel gezonde basis tot uitvoering te kunnen brengen. evenwicht op de betalingsbalans, een terugdringen van de inflatoire kosten- en prijsontwikkeling en handhaving van de werkgelegenheid) alsmede de overwe gingen dat een belangrijke bijdrage voor een relatief terugdringen van de beste dingen moet komen van de kant van de particuliere consumptie, kan hij geheel onderschrijven. Over de suggestie van de SER om een bijdrage uit de algemene middelen te verschaffen ten einde destijging van de sociale lasten te beperken moet zjjn oordeel evenwel anders uitvallen. Immers een dergelijke uitspraak ver liest veel, zo niet alle, waarde indien niet nader wordt ingegaan op de ge volgen van een dergeljjke maatregel. Ongehuwden In de nota inzake de belastingverlaging voor ongehuwden erkent minister Zijl stra dat de leeftijd waarbij de overgang van tariefgroep I naar groep la plaats moet vinden niet anders dan op enigs zins arbitraire wijze is vast te stellen. Hij is echter van mening dat naarmate de leeftgjd van ongehuwden hoger wordt gesteld er een grotere zekerheid is dat de tegemoetkoming inderdaad zoveel mogelijk ten goede komt aan die groep van ongehuwden waarvan de kosten vam levensonderhoud zowel wat woning als kosten van huishouding betreft duur zaam op een hoger niveau zijn gekomen. Vennootschaps belasting lijke verhoging der veimootschapsbela (Zie slot pag. 3 kol. 2) Jongen redt voor 5de keer kind uit het water UTRECHT (ANP) De 17-jarige scholier Gerrit Frans Jurgens uit Greenekan heeft voor de vijfde maai een kind het leven gered door het uit het water te halen. Dat gebeurde zondagmiddag toen hij in Utrecht bij de Weerdsingel twee huilende kinderen zag. Zij stonden naar het water te kijken. Gerrit Frans keek ook en zag een kind in het water drijven. Hij be dacht zich geen moment en dook in de Weerdsingel Aldus redde hij het leven van de vijfjarige Peter van Zanten, die al spelende te water was geraakt. De politie DJAKARTA (REUTER) De Indonesische minister van buiten landse zaken, Malik, heeft giste ren verklaard, dat Indonesië zich zal houden aan het akkoord met Nederland over West-Irian, het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea. Minister Malik leverde commentaar op berichten, dat Nederland opheldering wil over een verklaring van minister van binnenlandse zaken Basoeki Rach- mat, die gezegd heeft dat Indonesië er niet aan denkt om in 1969 in West- Irian een volksstemming te houden, over de vraag of het wel of niet bij Indonesië wil blijven, zoals in het Ne derlands-Indonesisch akkoord is be paald. Minister Malik zei. dat de wen sen van de bewoners van West-Irian zullen worden gehoord. Bemanning Britse coaster gered DEN HAAG (ANP) Alle vier beman ningsleden van de Engelse kustvaarder ,EIdorita' (201 ton), die gistermorgen omstreeks zes uur op 36 mijl NNW van Hoek van Holland leksloeg zijn rond tien uur van een reddingsvlot In de j Noordzee opgepikt door liet Duitse vrachtschip .Friesland', dat onderweg was naar Gothenburg. De .Eldorita' is gezonken. De .Friesland' gaf de vier geredden later over aan de reddingsboot .Koningin Juliana', die henj in Hoek van Holland aan wal bracht. Kapitein Colin H. Merrit, (32) vertelde: ,Onze boot zonk binnen vijf minuten na dat wij aan boord van het vlot waren gegaan, vanmorgen om 8.15 uur. Drie kwartier later waren wij gered'. De vier opvarenden van de Britse kustvaarder zijn al hun bezittingen bij de schipbreuk kwijtgeraakt. De namen van de andere opvarenden: Carl Marsh (17), Patric Murphy (17) en Raymond Martinally (18). Zjj hebben allen de Britse liteit. Vervroeging Van de machtiging tot vervroeging van de ingangsdatum van de belastingver laging zal gebruik worden gemaakt in dien naar het oordeel van de regering Begroting MINISTER ZIJLSTRA verklaart in een nota aan de tweede kamer, dat de regering de begroting 1967 nog eens zorgvuldig en kritisch zal bekijken, er krachtig naar zal streven eventuele overschrijdingen te compenseren en in liet bijzonder aandacht zal schenken vooral met het oog op de begroting 1968 aan het probleem, hoe de sty- ging van de rijksuitgaven binnen verantwoorde perken kan worden gehouden (pagina 1 en. S). Machtsvertoon AAN DE GRENS van de Portu gese enclave Macao zorgt com- munistisch-China thans voor veel machtsvertoon. In Macao zelf, waar 9 dagen ernstige onlusten plaats hadden, is de sfeer gespan nen (pag. 1). Zeiler DE 65-JARIGE Britse zeiler Fran cis Chichester is gisteren na een zeiltocht van 107 (Lagen, waarin hij ongeveer 20-000 km aflegde, in Australië aangekomen (pag. 1 en S). Glaasje op DE ACTIE .glaasje op, Iaat Je rij den' gaat de Nedrekindse grens over. België en Luxemburg doen ook mee (pag. 3). Liverpool LIVERPOOL leeft vlalc voor de alles beslissende re turnmatch tegen Ajax in een roes, in een droom, waarin de nacht merrie van de 5-1 vernedering niet Ct. De duizenden blindelings ge- rzame supporters van Liver pool zeggen het Bill Shankly, ma nager van de FC Liverpool, na: Ajax gaat met tenminste zeven doelpunten verschil voor de bijl Onze speciale verslagge ver besluit zijn indrukken uit Li verpool met: we hopen tot in het diepst van ons hart dat Ajax de volgende ronde bereikt al was het alleen maar om deze Engelse nvrnnr-''<e af te vtrnffe'nag 'i' 107 dagen tussen wind en water SYDNEY (UPI) Toege- juicht door duizenden is de 65-jarige Engelsman Francis Chichester, op zijn jacht de Gibsy Moth IV gisteren de haven van Sydney binnenge zeild na een tocht van 107 dagen, waarop ongeveer 20.000 kilometer is afgelegd. Het was de langste tocht die ooit door een eenzame zeiler was gemaakt zonder dat hjj voet aan land had gezet. Zijn vrouw Shella en zijn zoon Gi les stapten samen met de douane op het jacht over en Giles nam vervolgens de helmstok over voor liet laatste stuk van zes mijl naar de aanlegplaats van de jachtclub van Sydney. De douane-beambten waren de eersten die aan boord kwamen se dert Chichester 107 dagen geleden uit Plymouth in Engeland vertrok- De 18-de eeuwse klipperroute tus sen Engeland en Australië vol gend, heeft bij het record voor een solozeiltocht bijna verdubbeld. Se dert 1941 stond het record op naam van Vito Dumas. Chiches ter is van plan ongeveer een maand in Australië te blij ven. Daarna wil hij proberen te rug te zeilen, ditmaal via de Gro te Oceaan en de verraderlijke rou te om Kaap Hoorn. Sleep Op het welkom dat hem vanaf de eerste boot die bij hem kwam werd toegeschreeuwd, antwoordde Chichester met: .dank u wel. Ik voel me heel goed'. Nadat Chichester de douaneforma liteiten had vervuld en hij zijn vrouw en beide zoons aan boord had genomen, probeerde hij tus sen de gestaag groeiende armada van bootjes door te zeilen die min of meer de haventoegang ver sperden om hem te begroeten. Hij moest het opgeven en een sleep aanvaarden. Terwijl hij werd gesleept, had Chichester met zijn vrouw en zoons een heildronk met champagne. Begeleid door andere boten zeüt de Gipsy Moth IV' de haven van Syd ney binnen. tomatósche stuurinrichting zou hem dat waarschijnlijk zijn ge lukt. Toen Chichester aan land stapte, moest hij door zijn zoon Giles en een politieman worden gesteund, zo moeilijk wilde het met rijn zeebenen aan land. Toen journalisten hem vroegen hoe hij zich voelde, antwoordde hij: ,ik ben op van de slaap'. lelt sturen Pech Chichester was zijn reis begonnen in de hoop even snel of snéller te zdjn dan de klippers die in hon derd dagen van Engeland naar Australië voeren om een lading wol te halen. Zonder de zware stormen die hij heeft moeten tot seren en zonder pech met zijn au- dhichester vertelde dat hij de laatste 3.000 mijl zelf had moeten sturen. ,Op zeker ogenblik had lk dan ook het gevoel alsof ik onder het achterschip werd bedolven.' .Op de 80-ste dag, boen ik nog ongeveer 2.600 mijl voor de boeg had en ik In de afgelopen 20 dagen 2000 myi was opgeschoten, dacht ik dat ik het record in mijn zak had, maar ik bleek kansloos te zijn.' Chichester zei dat hij voorbe stemd was jreweest om de reis te voltooien. ,Dat ben ik onderweg te weten gekomen'. Als voorbeeld van de spanning waarin hij heeft verkeerd, ver telde de zeiler: ,op zekere avond Zie slot pag. 3 kol. 1 EISENHOWER GEOPEREERD WASHINGTON (RTR, AFP) By de thans 76-jarige voormalige Amerikaan se president-generaal Dwight Eisenho wer is gisteren in het Wafter-Reedhos- pitaal te Washington de galblaas ver wijderd. De operatie weid uitgevoerd door een groep van vier geneesheren onder leiding van lt-generaal L. D. Heaton, de chef-chirurg van bet leger, Eisenhower een inge- heeft. Een woordvoerder van het Walter Reed- hospitaal noemde de toestand van Eisenhower ,goed'. Verdere bijzonder heden werden niet BEVELANDSE REACTIES MAKEN DUIDELIJK: GOES Nu het streekplan voor Midden-Zeeland als praat- prent' heeft gefungeerd voor zestien gemeenten in West- Zuid-Beveland en twee op Noord-Beveland, nu de reacties van georganiseerde landbouw en recreatie over dit gebied naar gs zijn gestuurd, springt één punt naar voren: de gemengde gevoelens over de industrialisa tie op Bevelands grondgebied. Niet alleen voor zover het om het Zuid-Sloe gaat, ook rond de plannen industrieterreinen te maken bij het kanaal Goes Goese Sas en aan het Sas. Een overzicht van de meningen: .Geen lint van industrieën langs de Westerschelde', redeneren veel ge meenten, vooral in de Zak van Zuid- Beveland. Zy vinden industrialisatie nodig met het oog op de werkgele genheid in het gebied, maar voelen niet voor één groot industriegebied langs de oever van de Westerschelde. .Concentreer de natte, zware en vuile industrieën in het Zuid-Sloe en 'aat ze niet toe zowel ten zuidwesten (en noordoosten van Goes', vinden r .•'.lillende gemeenten, onder meer r-Abtskerke. Nisse, 's-Graven- polder en Kattendyke. De gewestelijke raad Zeeland van het landbouwschap maakt ernstig bezwaar tegen de in dustrieterreinen, die aan het Goese Sas en ten oosten van het kanaal zijn geprojecteerd: .Iedere mogeiyk- heid van een dubbele industriestrook zowel langs Ooster- als Wester schelde moet worden voorkomen.' .De gedachte in het streekplan natte industrieterreinen aan het Goe se Sas aan te leggen, onderschryven we'. Dat zegt de raad van Goes, die wel vindt, dat dit niet tot 1985 kan wachten en daarom ook aandringt op een snelle verbetering van het kanaal: .alleen dan zal de industriële werkgelegenheid op peil te houden zijn', zo is de mening in de Gamzcstad. .Baken de industriegronden dui delijk af en geef ze aan met him functie, zodat andere belangen niet in een restposttie behoeven te komen', zo heeft de raad van Wolphaartsdijk gesteld. Bn In Hoedekenskerke is in diezelfde richting gedacht, toen daar werd gevraagd om een nota industrië le ontwikkeling. tegen een .industrieel lint' langs de Westerschelde en te pleiten voor een variatie van groenstroken en bebou wing. In Borssele, EUewoutsdijk en Driewegen is erop geattendeerd, dat lilnderlyke gassen van Industrieën waarneembaar moeten zyn tot op een By de leant tekeningen rond de in dustrialisatie speelde uiteraard ook de mogelyke luchtverontreini ging een rol. Het was één van de factoren, die voor diverse gemeenten aanleiding was om stelling te nemen afstand van ongeveer 5 kilometer. En in dit verband kwam men ook met deze suggestie: ,Leg een bos achtige parkgordel aan tussen Bors sele en het Zuid-Sloe.' Van de kant van de georganiseerde landbouw komen rond de industriali satie een aantal bezwaren en wensen. De gewestelijke raad Zeeland heeft het in een brief aan gs aan de orde gesteld en op een voorlichtingsmiddag m Nieuwdorp is het- ook duidelijk geworden: men is bezorgd over het "opofferen van goede, van uitstekende landbouwgrond voor industriële doel einden. ook al met men de noodzaak van industrialiseren in. Met klem wordt erop aangedrongen zo weinig mogelijk grond van uitstekende kwa liteit te onttrekken aan het agrarisch bedrijf. ,Als dat toch moet gebeuren, laat men dan in ieder geval zorgen voor een rechtvaardige goede com pensatie, in de Flevopolders of zo rnogelyk zelfs in het Land van Saef- ttnge. Wat de landbouw zélf betreft: de gewestelijke raad Zeeland vah het landbouwschap vindt het .volstrekt onaanvaardbaar', dat zowel in Mid den-Zeeland als in Wesfc-Zeeuwsch- Vlaanderen de land- en tuinbouw wordt beperkt in zuiver agrarisch gebied, alleen omdat dit landschappe lijk waardevol is. .Er is niet voldoende rekening mee gehouden, dat de landbouw zich ook In deze gebieden verder moet kunnen ontwikkelen', zo is de mening. ,Met het afsnijden vam nieuwe mogelijk heden de noodzakelijkheden van morgen zijn de landbouwbedrijven ten dode opgeschreven.' Een verbod van kassenbouw en voor het oprich ten van niet aan de grond gebonden agrarische produktiebedrijven en hulp- technische bedrijven vindt de gewes telijke raad .niet acceptabel'. Dan is er de kwestie van de bestem ming van gronden ten noorden van Hoedekenskerke byvoorbeeld voor de bouw van landhuizen. In Baarland en Hoedekenskerke had men voor die gedachte weinig goede woor den over. De raad van Hoedekens- (Zie slot pag 2. kol. 1 Gespannen sfeer in enclave MACAO (RTR, AFP) Gewapende Chinese militairen hebben gis teren de wacht betrokken aan de grens met de kleine Portugese en clave Macao, waar het onrustig is gebleven sinds de bloedige onlus ten van negen dagen geleden. Vier Chinese kanonneerboten kruisen voor de havenmond en volgens sommige berichten trekken de Chi nezen aan de grens troepen samen. In de stad Macao heerst een gespannen sfeer. De straten liggen er verlaten by en veel Portugezen hebben hun gezin nen al uit voorzorg naar Hongkong ge- ervacueerd. De gouverneur, brigade-ge neraal Nobre de Carvalho, heeft een beroep op de 300.000 zielen tellende, overwegend Chinese, bevolking gedaan KAMERLID VOOGD BREEKT MET BP (Van onze Haagse redactie) DEN HA AG De heer P. Voogd, een van de drie leden van de tweede kamer voor de Boerenparty, stelt zicli niet meer verkiesbaar. Hy treedt bovendien uit de party die hem in 1968 naar het parlement afvaardigde. In een verkla ring tegenover ons wilde de heer Voogd niet op bijzonderheden van zijn besluit' ingaan. Hij kondigde aan vandaag een persconferentie te zullen houden om do motieven die hem tot de breuk met zyn party brachten uiteen te zetten. Wel gaf hy reeds te kennen dat het bij hem in de eerste plaats een zaak van beginsel was, en niet van persoon. Hy gaf echter toe dat hy slecht met zyn fractiegenoot, de heer E. J. Harm- sen, kon opschieten. Ook liet hij zich zeer negatief uit over het besluit van Boerenpartijleider Koekoek om me vrouw Hetty Bennlnk op de kandidaten lijst te zetten. Het ging er niet om dat hij niet met dit .tv-sterretje', zoals de heer Voogd het uitdrukte, in een fractie wilde zitten, want zy zou naar hij meen de nooit in de tweede kamer gekozen worden. De Nederlandse kiezer neemt zoiets niet', zo zei de heer Voogd, die met verlangen terug zag naar de tijden dat zijn vroegere party, de ARP, ,nog goed ouderwets, was', maar nu voorlo pig politiek dakloos dacht te blijven. Hij vond het verkiesbaar stellen van mevr. Bennink tegen de beginselen van de Boerenpartij indruisen: ,dit is nog erger dan het geval met de heer Adams', zo meende de heer Voogd. Eisen Bij het oproer van 3 december waaraan enkele honderden Pekinggezmde Chine zen deelnamen die protesteerden tegen beweerde wreedheden van de politie, kwamen acht mensen om het leven en werden er 123 gewond. China heeft ver klaard dat de Portugese autoriteiten de eisen van de linkse groepen dienen in te willigen, zoals ontslag van het hoofd van de politie en betaling van schade vergoeding aan de slachtoffers van het politie-optreden. De Portugezen zouden naar gisteren vernomen werd, deze eisen inmiddels hebben afgewezen. Volgens waarnemers houdt het Chinese machtsvertoon aan de grens van Macao onder meer een waarschuwing in tegen Amerikaanse of Britse Interventie. J. ALGERA BEGRAVEN DEN HAAG (ANP) Het donderdag overleden lid van de raad van state en oud-mJnjster van verkeer en waterstaat mr J. Algera, is gistermiddag onder grote belangstelling op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duynen in Den Haag begraven. De begrafenisplechtigheid werd bijge woond door onder andere de vice-presi dent van de raad van state dr L. J. M. Beel, de minister-president prof dr J. Zijlstra, de oud-mfnister-presidenten dr W. Drees en mr J. M. L. Cals, veie ministers en oud-ministers en tal van leden van de beide kamers der staten- generaal. In de aula werd de dienst feleid door de gereformeerde predikant s F. E. Hoekstra, die van Jacob Algera zei, dat .nooit de mens schuilging achter de functionaris". Na de teraardebestelling dankte een zoon ran de overledene voor de belang stelling en het medeleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1