ACCEPTEREN op zee Zeekanaal Antwerpen-Baalhoek beste toegang naar linker Schelde-oever' griekenland in rouw na ramp Geen bommen in de ruimte .MITS ZUID-AFRIKA NIET ERDOOR WORDT GETROFFEN' Rusland en VS sluiten verdrag BELGISCHE MINISTER DE SAEGER (OPENBARE WERKEN): De souffleur van het Binnenhof OP DE KAART STAAN TWEE MOGELIJKHEDEN 209e jaargang - no. 289 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olmtiu H V S«h Mij «n a, c V Provinciale Zou»» Courant: i- ven de Velde, f B. der. Boer eo W. de Pasier. Hooldrtdicteur: G. A. de Kok. Abonn.ment5c.rli» SB cent per week. Vllwlngen. Walitrut S8-60, tel 23S5 (b.g.g red 3508, adv 3647/3643). Middelburg, MarUJ 51, tel. 3841. (b.g.g. red. 2078/3169. adv 237S). Goei. Grote Mirkt 2, t. telefoon 2911 Zlerlkiee administratie telefoon 2094 Adv orlls 35 cent oer mm. Minimum per edv t 5.25. Inget. mcd 2l£ tarief. Kleine adv (mei 8 regel»I 35 cent oer r.gel Vrijdag 9 dec. 1966 Tante Pos in het nachtleven Pagina 11 PZC. Middelburg Lagerhuis achter Wilson f T n\mr\T 7 AT veerboot heraklion verdwijnt IjUiM DrLIN ZiAL met m mensen in de golven LONDEN tUPI, AFP) Het Britse lagerhuis heeft gisteravond met 353 tegen 244 stemmen een royale meerderheid van 109 dus aan premier Harold Wilson toestemming gegeven om de Verenigde Naties te verzoeken sancties tegen Rhodesië te nemen. Onmiddellijk voordat aan het eind van een scherp debat tot stem ming werd overgegaan, werd bekendgemaakt dat Engeland dwingen de oliesancties tegen Rhodesië zou aanvaarden, indien die niet zouden uitlopen op economische confrontatie met .derde landen' (lees Zuid- Af nka). De Veiligheidsraad is gisteravond Iaat het Rhodesiëdebat begonnen. Onmiddel lijk diende de Britse minister van bui tenlandse zaken George Brown een re solutie in waarin op alle leden van de volkerenorganisatie een beroep wordt gedaan een aantal produkten van Rho desië niet voor import toe te laten. Ge noemd worden asbest, ijzererts, chroom, ruw ijzer, suiker, tabak, koper, vlees en vleesprodukten en huiden en leer. In de resolutie wordt echter niet gesproken over de zo belangrijke handel in olie. In de resolutie worden alle leden van VN verzocht activiteiten van hun AUSTIN (RTR, AFP) Ameri ka, Rusland en andere landen heb ben overeenstemming bereikt over een ontwerp-verdrag dat het ge bruik van kernwapens in de ruim te verbiedt, zo heeft president Johnson gisteren bekendgemaakt. Hij noemde dit verdrag, voorbereid door de ruimtecommissie van de Verenigde Naties, een belangrijke stap naar de vrede en ,de belang rijkste ontwikkeling in de bewape ningsbeperking sinds het beperkte kernstopverdrag van 1963'. Bij het akkoord van 1963 zijn kernproe ven in de dampkring, de ruimte daar buiten en onder water verboden. Dit geldt echter niet voor de ondergrondse proeven. Frankrijk en China behoren tot de weinige landen die het verdrag niet hebben onderschreven. In het nieuwe VN-verdrag wordt be paald, dat in de ruimte geen kernwa- K'.ns mogen worden gebruikt en dat alle nden vrije toegang hebben tot alle de len van de maan en andere hemellicha men. Dit slaat ook op de door de mens vervaardigde ruimte-installaties. Landen die naast Amerika en Rusland in de betrokken VN-commissie zitting hebben zijn onder meer Engeland, Frankrijk, Brazilië, Hongarije en Alba nië. President Johnson zei te verwach ten dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties begin volgende week het verdrag in de vorm van een resolutie zal goedkeuren. Hijzelf zou dit akkoord ,van historische betekenis' zo spoedig mogelijk door het Amerikaan se congres laten ratificeren. Wilson verklaarde gisteren in het lager huis dat het geen zin heeft met Smith te praten. .Smith is geen baas in eigen huis', zei de Britse premier. Premier Ian Smitii zei gisteren, dat zijn regering mogelijk de grondwet van Rhodesië zal wijzigen overeenkomstig het tussen hem en premier Wilson ge sloten akkoord als dit tengevolge zou hebben dat Engeland Rhodesië als onaf hankelijk land erkent. Smith reageerde hiermee op de verkla ring, die Engelands minister voor Ge menebestzaken, Herbert Bowden, woens dagavond in het lagerhuis heeft afge legd. Bowden zei toen dat Smith zijn goede trouw moest tonen. BSI te verhinderen welke ten doel hebben het embargo op de handel met Rhodesië te omzeilen. Vervoer van Rhodesische produkten In vaartuigen of vliegtuigen der leden moet worden verboden en met name de handel met Rhodesië worden verboden in wapens, munitie, militaire vliegtuigen, militaire voertuigen en uit rusting en materialen voor de vervaar diging en het onderhoud van wapens en munitie. De resolutie bevatte geen verrassende elementen. Niet praten ATHENE (UPI) De 8922 ton metende Griekse veerboot Herak lion is gisteren met 271 opvaren den gezonken in de Aegeïsche Zee, waarvan de golven door de storm tot reusachtige hoogten werden opgezweept. Het Griekse ministerie van koop vaardij maakte gisteravond in Athene bekend dat bij de ramp 225 mensen om het leven zijn ge komen of worden vermist en dat 46 mensen zijn gered. De 35-jarlge stuurman Alexander Ste- fadouro vertelde: ,ik was op de brug. Plotseling hoorde ik een verschrikkelijk lawaai en ik dacht dat een golf het houtwerk kraakte. Ik stuurde iemand naar beneden om een onderzoek in te stellen. De man kwam terugrennen en vertelde dat een koelauto tegen een deur was geslagen en die had opengebroken en dat het water het schip binnen stroomde. Nauwelijks had de man zjjn verhaal gedaan of het schip begon over te hellen. Vijf minuten later was alles gebeurd. Het schip was gezonken en zij die dat konden en geluk hadden waren! in zee gesprongen. De meeste mensenj aan boord sliepen en een paar man ten aan de bar*. Wanhopig Niet gesjord Verhalen van passagiers dekken deze theorie over de ramp. Verondersteld wordt dat de vrachtauto vlak voor het vertrek is ingeladen en daardoor niet in het ruim was vastgesjord. De Heraklion een stoomboot die 17 jaar geleden in Schotland werd ge bouwd en vorig jaar tot veerboot is omgebouwd was ten tijde van de ramp bezig aan haar normale reis. Een groot aantal hysterische ver wanten die in Piraeus, de haven van Athene, waren samengestroomd, gooide stenen en trachtte het ge bouw van de onderneming die de eigenaar van de Heraklion is binnen te drinaen. Ook in de steden Canea en Rethmnon op Kreta, waar de meeste passagiers van daan komen, heerste een hysterische toestand. Familieleden stroomden sa men in de kerken om te bidden. Hon derden in Athene woonachtige Kreten zers trokken naar de havenmeester in Piraeus en schreeuwden om de passa gierslijsten. Oude vrouwen die op hun dierbaren wachtten verscheurden hun hoofddoeken en barstten in snikken uit. Onderzoek De Griekse regering heeft een onmiddel lijk onderzoek gelast naar de oorzaak van de ramp. Ook heeft de regering via de radio van Athene een periode van nationale rouw afgekondigd. In de loop van de middag liet koning Constantijn zich in zijn eigen vliegtuig vijf uur lang boven het gezonken schip rondvliegen. KÜHN PREMIER VAN NOORDRIJN-WESTFALEN DUSSELDORP (DPA) Het parle ment van de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen heeft gisteren de sociaal-democraat Heinz Kiihn (54) ge kozen als leider van de nieuwe coalitie regering, die is samengesteld uit socia listen en liberalen. Gelijktijdig hiermee werd het vertrouwen in de huidige pre mier, de christen-democraat Franz Meyers, opgezegd. De Amerikaanse ambassade meldde gis teravond dat zich drie oorlogsschepen in het betreffende gebied bevonden. Zij maakten gebruik van helikopters en fak kels om het gebied te verlichten en zo de redders te helpen. In Wiesbaden werd meegedeeld dat ook een Amerikaans reddingsvliegtuig van de luchtmacht in Griekenland was aan gekomen. ATHENE: op de foto verslagen familieleden van de opvarenden, die met spanning op nadere berichten wachten rpoen minister-president Zijl- 1 stra vorige week in de- kamer het Inmiddels befaamd geworden tientje verdedigde (tien gulden eigen risico voor de eerste dertig dagen zieken- huisverpleging) werd hjj ge- j souffleerd door minister Veldkamp. Dat j was nodig: het voorstel was van deze I bewindsman afkomstig en uiteraard 1 kende prof Zijlstra niet alle details van deze kwestie. Ben aantal kamerleden daarentegen wel, want er zitten diverse deskundigen op het gebied van sociale verzekeringen in de kamer. Minister Veldkamp souffleerde de minister-presi dent dus, waarbij deze echter wel zo verstandig was, dat hij de hem voorge zegde tekst niet ongewijzigd doorgaf. Toen de duidelijk tegenstribbelende ka mer bijvoorbeeld vroeg waarom de pre mie per 1 januari aanstaande niet werd verhoogd, zei de minister-president niet. ,Dat kan niet meer, daarvoor is het te laat', maar ,Ik heb begrepen dat het niet meer kan'. En in het verdere, nogal woelige en weinig doorzichtige debat sprak hij nog de woorden: .Mijn infor maties wijzen er op, dat het technisch niet meer kan'. Een subtiele formule ring, waardoor echter wel duidelijk werd van wie de informaties afkomstig waren: van de altijd zeer gedecideerd optredende heer Veldkamp. Hij was de man in het souffleurshok m het Theater Binnenhof. Het blijkt nu evenwel, dat hij een verkeerde tekst heeft voorgezegd. De kamer verzette zich vorige week eensgezind, hetgeen gelet op de omstandigheden van dat moment re geringsverklaring nieuw kabinet nogal opvallend was. Stukje bij beetje moest tenslotte de minister-president terugtrekken en uiteindelijk kwam er de toezegging, dat er nog beraad mogelijk zijn tussen enke- kamercommissies minister Veld kamp. Dit overleg is inmiddels achter de rug en heeft voorts een punt van bespreking in het kabinet, uitgemaakt. Gevolg: de regering heeft het tientje laten verdwijnen om in plaats daarvan de ziekenfondspremie te verho gen. Laten we op dit punt gekomen de gang van zaken voor de duidelijkheid nog éénmaal releveren: minister Veld kamp (groot voorstander van eigen risi co en van het .tientje') souffleert pro fessor Zijlstra, dat een verhoging van de ziekenfondspremie technisch niet meer mogelijk is, de kamer verzet zich, waarna tenslotte verhoging technisch wél mogelijk blijkt. Een verkeerde tekst, zo schreven wij hierboven, dat is eigen lijk heel vriendelijk gezegd: de neer Veldkemp heeft zijn minister-president in feite rei- tegen alles in zijn zin heeft willen door drijven omdat de omstandigheden hem gunstig leken. Dat doordrijven leidde er zelfs toe, dat hg de minister-president in het openbaar een echec heeft laten leiden. We zouden ons kunnen voorstel len, dat de heer Zijlstra het lid Veldkamp van zijn kabinet in de toekomst geen souffleursrol meer zal toedelen: door de ervaring van vorige week wijs geworden zal hij de stukken van deze minister wel zo goed bestuderen, dat hij een der gelijke souffleur-niet meer nodig heeft. Deze zaak heeft nog een kant. De par lementaire procedure van deze kwestie zag er in eerste instantie als volgt uit: mededeling van de minister president, verzet uit de kamer, waarop bewuste minister, zodat duidelijk zou worden hoe precies de stukken lagen. Wat is echter de prak tijk geworden? Het beraad van de com missies heeft tot gevolg gehad, dat het kabinet in het bijzonder de minister van sociale zaken en volksgezondheid een andere weg is ingeslagen en daarvan mededeling heeft gedaan aan de kamer. Daarop is de kamer overgegaan tot de orde van de dag. Wel praktisch en effi ciënt, maar tegelijkertijd nogal zonder ling. Men had tenminste van de kamer mogen verwachten, dat zij de minister had genoopt nu eens uiteen te zetten waarom verhoging van de premie vorige week technisch met en waarom zij deze week technisch wel mogelijk was. Wel licht zou er dan reden zijn geweest om vast te leggen, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid de ka binetsvoorzitter verkeerd had voorge zegd en aldus handelend deze minlster- resident onnodig heeft laten struikelen. >e kamer heeft het er echter bij laten zitten en minister Veldkamp is nu op gewekt het souffleurshok uitgestapt zonder dat iemand in het theater hem heeft verweten dat hij de voorstelling in de war heeft gestuurd. Een mild pu bliek, daarin dië Binnenhof-schouwburg IER OVERLEED 29 MAAL BELFAST (UPI) Een groep hartspecialisten is er ongeveer een jaar geleden in geslaagd een man te redden die in twee dagen t(jd 29 keer .overleed' ,zo is gisteren in Belfast bekendgemaakt. De patiënt, de 64-jarige James McAllister, hoopt - binnenkort weer aan het werk te gaan. Aan genomen wordt dat het geval op het gebied van het opnieuw tot leven wekken van het hart, uniek is. Volgens de specialisten in het Vïc- toriaziekenhuis te Belfast, werd McCallister destijds na een hart- paraai ter pl plotseling mee op als gevolg het hart kwam stil te Hierna werd de hulp ingeroepen van een groep hartspecialisten om hem te behandelen met elektri sche schokken van hoge spanning. Het hart begon inderdaad weer te kloppen. Dezelfde behandeling moest de volgende twee dagen 28 keer worden herhaald omdat Mc Allisters hart met tussenpozen kwam stil te staan. ,Het is heerlijk te leven' zei Mc Callister. ,Ik heb de dood in de ogen gezien en ik wist het. Ik heb totaal niet gemerkt dat ik er tus senuit ben geweest maar ik had alleen maar het vage gevoel dat ik wegebde', zo vertelde hij. Vandaag in da krant... Ramp GRIEKSE autoriteiten hebben gisteravond Iaat gemeld dat 225 mensen met het rampscliip Hera klion naar de diepte zijn gesleurd. Een niet juist gesjorde vracht auto zou een deur hebben openge- rannl, waardoor de golven vrij spel kregen en het schip deden zinken, (pagina 1). De ruimte PRESIDENT Johnson van de VS heeft gisteravond bekendgemaakt dat een aantal landen, waaronder Amerika en Rusland, overeen stemming hebben bereikt over een verdrag dat kernwapens in de ruimte verbiedt, (pagina 1). Havens DE RAAD VAN TERNEUZEN is ernstig verontrust over het stag neren van de uitbreidingsplannen voor de havens. Dit bleek uit de algemene beschouwingen tjjdens de begrotingszitting van de raad. (Pagina 2). De KVP OUD-MINISTERS Cals en Bo- gaers hielden gisteren een pers conferentie. Bij die gelegenheid zetten zij hun relatie tot KVP en partijraad uiteen. Dit om moge lijke misverstanden te voorkomen. (Pagina 3). Ajax DE ENGELSE PERS is vol lof voor het spel dat Ajax vertoonde in de wedstrijd tegen Liverpool. De Engelsen menen: alleen een wonder kan de Engelse kampioe nen nog in de strijd om de Europa cup houden, (pagina Jf). Nachtleven TANTE POS werpt zich vooral in do decembermaand m liet nacht loven. Dat is niet verontrustend. Doel van de l'TT is alleen: ook in deze drukke maand moet het mot to 's avonds gepost, 's ochtends bezorgd' gehandhaafd blijven, (pagina 11). (Van een onzer redacteuren) ANTWERPEN België ziet in een zeekanaal van Antwerpen naar het verdronken Land van Saeftinge veruit de beste oplos sing om de havencomplexen op de linkeroever van de Schelde toegankelijk te maken voor gro te zeeschepen. Het gevaarlijke Nauw van Bath kan op die ma nier omzeild worden. Het ka naal zou een zeesluis moeten krijgen in de buurt van Baai- hoek in Zeeuwsch-Vlaanderen. Minister De Saeger (openbare wer ken) vindt het wel een handicap dat- een dergelijke zeesluis op Nederlands grondgebied moet worden gebouwd, maar hij acht dat toch geen onover komelijke moeilijkheid. Hij heeft zich zelfs nogal optimistisch en hoopvol uitgelaten ovetr de Belgische voor nemens tot verdere ontsluiting van het Antwerpse industrieagglomeraat. Letterlijk zed hij dit: Het wordt inderdaad tijd dat men over de lands grenzen heen, in de geest van de Benelux en de Europese eenmaking, denkt aan de uitbouw van een in dustrieel complex, dat de bevolking van de ganse streek ook die van «i Zeeuwscli-Vlaanderen slechts wel- g vaart lean brengen. Het zeevaartkanaal (geschikt te ma- ken voor mammoettankers) is vain Baaüioek aan de westelijke grens van het Land van Saeftinge naar liet zuidoosten op de kaart gezet. Het plan is thans officieel ingediend S bij het ministerie van openbare wer- ken. Het bestuur van de waterwegen heeft op grond van studies en ver dere onderzoekingen uitgemaakt dat de zeesluis voor de nieuwe .toegangs poort' naar de Anrwerpse linker Schelde-oever daar het best kam ko- men. Het is de bedoeling dat het sluizencomplex van de Westerschei- de uit een invaart krijgt via een i van de bestaande armen in het Land van Saeftinge, het zogenaamde Speel- s mansgat bijvoorbeeld. Er is op de kaart van het Belgische bestuur van de waterwegen nog een andere mo gelijkheid voor een kanaal naar het Land van Saeftinge aangegeven met een zeesluis onmiddellijk ten zuiden van het Nauw van Bath. De minister heeft nog verzekerd dat de bouw van een zeesluis met ka- naai naar de linkeroever de aanleg van andere sluizen voor de kust- s enbinnenvaart bij Doel en Kallo niet uitsluit. Inmiddels is opdracht gegeven aam een studiegroep om zo snel moge lijk een zogenaamd gewestplan voor het Land van Waas uit te werken. Bij de tekening: Een situatie schets van het zeekanaal tus sen de haven- en industriezone aan de linkeroever van de Schelde in Antwerpen en het Land van Saeftinge op Neder lands grondgebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1