LOONOVERLEG WEER MISLUKT franco Maritieme staalnijverheid ,Sidmar': goedkope produktie van goed staal Rhodesië morgen in VN Werkgevers tegen vrijheid in de bedrijfstakken Ziekenfondspremie verhogen in plaats van eigen risico' REGERING ZAL KNOOP MOETEN DOORHAKKEN Vandaag in de krant... Kamercommissie tot dr Veldkamp: Haver voor trekpaarden Ligging aan zee eerste vereiste 209e jaargang - no. 287 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN e C V Provincial* Zccuwie Couranti F. van da Veld*, F. 8. den Boer an W. da Pagler. Hoofdredacteur! O. A. da Kok. Abonnementsprijs 88 cent par week. ƒ11,40 per kwartaal. I raat 58-60. lel. 23S5 (b.g.g. red 3508, adv. 3647/3643), Middelburg. Markt 51, «el. 3841. (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375). Goes, Grote Merkl 2, tal. 6140 (b.g.g. red. 78 nlnlstratle teleloon 2094. 0 Adv orljs 35 cent per mm. Minimum per adv. ƒ5,25. Inger. mad. 2J£ tarief. Klaln* adv. (<nax. 8 regels) 35 cent per regel. (min. ƒ1,75). .Brieven b idvT5213)/oostburtTtal. 2395. Terncuzen, Arsemalilr. 2. j v. 4. bied' 50 cenl meer. Giro 359300 PZC, Middelburg. Woensdag 7 dec. 1966 Offers voor jaar t Pagina 3 VLIEGVERBOD VOOR DUITSE STARFIGHTERS BONN (DPA). De inspecteur van de Westduitse luchtmacht heeft gisteren, uit veiligheidsoverwegingen opdracht gegeven om alle .F104G Starfighters' aan de grond te houden. TT~t besluit is genomen met het oog op veiligheid van de vliegers, nadat op november de vijfenzestigste Star- fighter sinds 1961 verongelukte. Zeven endertig bestuurders verloi'en daarbij het leven. PREMIER WILSON GEMENEBESTLANDEN EISEN OLIE-EiBARGO SMITH HEEFT NOG HOOP NEW YORK, LONDEN, SALIS BURY (RTR, AFP, UPI) De Veiligheidsraad komt morgen bij een ter bespreking van Engelands verzoek om selectieve verplichte sancties tegen Rhodesië, zo is in New York bekendgemaakt. Een grote meerderheid van de Geme- nebestlanden heeft inmiddels de wens uitgesproken dat Engeland als onderdeel van deze sancties afkondiging van een strikt olie embargo voorstelt. Dit staat in een communiqué dat gisteravond in Londen is uitgegeven na afloop van een vergadering van het .sanc tiecomité' van het Gemenebest. De Britse minister voor Gemenebest zaken, Herbert Bowden, die aan de bijeenkomst deelnam, zal deze wens ter kennis van zijn regering brengen. Premier Harold Wilson heeft gister avond op de tv verklaard dat Engeland de Verenigde Naties selectieve sancties tegen Rhodesië vraagt welke met het gehele zuiden van Afrika in brand mo gen steken. De premier zei dat de deel genoten in het Britse Gemenebest het met deze houding eens zijn. Wilson sprak niet over olie of enig an der produkt dat in de sancties zou moe ten worden betrokken. Uit welingelichte bron is vernomen dat minister van bui tenlandse zaken George Brown, die in New York de VN zal toespreken, slechts dan de olie er bij zou betrekken als an dere naties dat met klem zouden ver zoeken. Geloofd wordt dat Engeland ook dan alleen zou doelen op de olie die Rhodesië via Portugees Mozam bique binnenkomt. Mislukking HET LOONOVERLEG in de Stichting van den Arbeid is op nieuw vastgelopen. Werkgevers en werknemers kwamen tijdens de gisteren gevoerde besprekingen niet veel nader tot elkaar. Het woord is nu weer aan de rege ring.... pagina 1. Sancties HET ENGELSE volk heeft gis teravond van premier Wilson ge hoord dat premier Smith van Rhodesië het hoofd niet heeft wil len buigen. Morgen spreekt de Vei ligheidsraad over de sancties wel ke tegen het rebellerende land moeten worden getroffen.... pagi na 1. Produktie DE NV .SIDMAR', een Belgisch staalbedrijf op de oostelijke oever van het Kanaal van Gent naar Terneuzen aan de zuidelijke grens van Zelzate, zal in maart 1967 beginnen met de produktie van staal. (Pagina's 1 en 2). Afkalven HET ,VEERSE MEER' is bereid bij te dragen in de kosten van de voorzieningen om het afkavelen van de oever van het meer bij tegen te gaan. Ge- 2 ton. (Pagina 2). Sanering IN VLISSINGEN is een vervolg gegeven aan de realisering van het saneringsplan I in de Vlis- singse binnenstad door het heien van een eerste paal voor een com plex hodgbouw galerijwoningen, kantoren en winkels aan de Lan ge Zelke. (pagina 2). Offers HET NEDERLANDSE VOLK zal grote offers moeten brengen voor een behoorlijk xoegeimet in het jaar 2000Dat is de conclusie van de wegenconferentie, waarop gis teren de samenhangende proble men van bevolkingsgroei en ver keer uitvoerig werden belicht... pagina S. Geschil ER DREIGT een geschil te ont staan over de betaling van pol- derlasten voor de internationale Saeftingepolder, reglementair be horend tot het waterschap .Hul ster Ambacht", (pagina 4). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De besprekingen in de Stichting van de Arbeid over de lonen in 1967 zijn gisteren mislukt. Werkgevers en werknemers konden niet tot overeenstemming komen. Het woord is thans aan de r°gering, die ook deze keer weer een beslissing zal moeten nemen. De meningsverschillen betreffen zowel de hoogte van de loonstij ging als het systeem van loonvorming. De werkgevers waren niet Lereid partiien bij de onderhandelingen in de bedrijfstakken de vrij heid te geven eventueel een loon vast te stellen, dat uitging boven het op centraal niveau overeengekomen percentage. De voorstellen van da werknemers waren: Een loonsverhoging van 4 pro cent bij de herziening van de cao-lonen op 1 januari of daar na; Een loonsverhoging van 2 pro cent op 1 juli 1967, inclusief de huurcompensatie Een indexeringsclausule, dat wil zeggen een extra loonsverho ging in geval het reële loon door stijging van de kosten van levensonderhoud in de loop van 1967 zou worden aangetast; De indexeringsclausule zou ver vallen, indien werkgevers en werknemers er gezamenlijk in zouden slagen bij de regering te bereiken, dat 100 miljoen gulden uit de algemene midde len zou worden aangewend ter dekking van het tekort in de ziekenfondsverzekering en de premie daardoor binnen de per ken zou kunnen worden gehou den; Indien bij de loononderhandelin gen in de bedrijfstakken een hoger percentage dan 4 zou wor den overeengekomen, dan zou dat meerdere loon als niet- besteedbaar loon ter beschik king van de werknemers komen VERMOEDELIJK 800 ONTSLAGEN BIJ DEMKA UTRECHT (ANP) Van de ongeveer 1150 werknemers van de Demka staal fabriek in Utrecht, die voor de afvloei ingsregeling in aanmerking komen, zui len er uiteindelijk waarschijnlijk 800 worden ontslagen. De verwachting bestaat dat twee- 4 drie honderd werknemers binnen het Hoog ovenconcern kunnen worden overge plaatst, waarna nog een aantal functies binnen het concern kan worden vrijge maakt. Dit heeft de heer A. Groenevelt, districtsbestuurder van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond, gister avond medegedeeld tijdens een ledenven- gadering van de gezamenlijke werkne mersorganisaties, die het overleg met I de Demka-directie over de afvloeiings regelingen hebben gevoerd. in de vorm van spaarloon of als een bijdrage in hun pensioen verzekering; Een verhoging van het mini mumloon voor gemengde func ties dus ook voor vrouwen per 1 januari 1967 tot 126 gulden en per 1 juli 1967 tot 130 gul den. Bij de niet gemengde func ties zou het minimumloon op 95 procent van deze bedragen wor den gesteld. De werkgevers wilden daartegenover niet verder gaan dan: een loonsverhoging van 3% procent bij de herziening van de cao-lonen op 1 januari 1967 of daarna; een loonsverhoging van 2 procent op 1 juli 1967 ter compensatie van de huurverhoging en eventueel andere kostenstijgingen. s wezen af: e werkgevers de erkenning van de vrijheid van par tijen in de bedrijfstakken om even tueel een hoger 1< en dat meerdere in de vorm van spaarloon of penctoenverbetering aan de werknemers ten goede te laten komen; de indexerlngs-clausule; ter zake van het minimum-loon had den de werkgevers thans geen stand punt. De hoogte daarvan wilden zij nader bezien op 1 juli 1967, lettende op de index van de loonontwikkeling.] Komende eisen De heer A. H. Kloos, de werknemers voorzitter van de Stichting van de Arbeid, verklaarde na afloop van de mislukte besprekingen, dat de werknemers in de komende tijd zullen eisen: 4 pet loonsverhoging bij contractherziening; 2 pet loons verhoging per 1 juli 196v plus een indexerings-clausule, die zou worden toegepast als de kosten van levens onderhoud zo zouden stijgen, dat het; reële loon wordt aangetast. De in-j dexerïngs-clausule zal vervallen alsl de overheid een bijdrage geeft uit de algemene middelen. Voorts wees de heer Kloos erop, dat del werknemers bereid waren rekening te houden met een onmiskenbaar slechter] wordende economische situatie en dat zij daarom voor 1967 genoegen wilden j nemen met een vaste toetsingsnorm en] een toetsende instantie. Maar als bijj onderhandelingen in de bedrijfstakken een hoger percentage zou worden be reikt, aan zou de toetsende instantie dit niet mogen afwijzen. Een eventueel hoger loon zou aan de werknemers in niet-besteedbare vorm ter beschikking komen. Maar met de werkgevers vie hierover niet te praten. Een ander punt waarover met de werkgevers niet te praten was, had betrekking op de wijze waarop eventueel een arbeidstijdverkor ting zou kunnen worden bereikt. De werkgevers wilden thans geen herzie ning van de arbeidstijd. Sociale uitkeringen Verder wilden de werknemers de sociale uitkeringen per 1 januari bepalen op basis van de zgn. voor-indexering. Dat (Zie slot pag. 3 kol. 6) GEEN 6,2 MAAR 6,6 PROCENT (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De betrokken commissies uit de tweede kamer hebben gisteren minister Veld kamp van sociale zaken en volks gezondheid medegedeeld, dat naar hun oordeel de maatregel inzake heteigen risico', volgens welke bij ziekenhuisverpleging de verplicht verzekerden tien gulden per dag moeten bijbetalen tot een maxi mum van dertig dagen, dient te worden ingetrokken. Deze maat regel zou moeten worden vervan: gen door verhoging van de premie voor de verplichte ziekenfondsver zekering per 1 januari a s niet van 5,8 tot 6,2 procent, zoals aanvan kelijk was bepaald, maar tot 6,6 procent- Minister Veldkamp heeft si es toegezegd, dat hij dit standpunt op korte termijn aan het kabinet zal mededelen, waarna de beslissing van het kabinet zo mogelijk nog vandaag mondelincr of schriftelijk zal worden be kendgemaakt. Gistermiddag kwamen, zoals vorige week donderdag in de tweede kamer, na een bewogen en soms fel debat, was beslist, de commissie voor socia le zaken en volksgezondheid en de commissie voor de volksgezondheid in gemra~j bijeen. MADRID: volgende week tooensdag wordt in Spanje een nationaal re ferendum gehouden. Hier een beeld van het persgebou/w op het Callao- plein, dat voorzien is van een gi gantisch aanplakbiljet met de foto van Franco en de tekst franco Ja'. tegenwoordig. In deze vergadering hebben de beide commissies hun standpunt aan de beide bewindslie den ter kennis gebracht. Daarbij hebben de commissies gesteld, dat de ziekenfondspremie tot 6,6 pro cent dient te worden verhoogd in af wachting van nadere adviezen over het Er wordt de laatste tijd over Zeeland op een heel andere toon gesproken dan bijvoor beeld over het noorden des lands. Een opvallend verschil. Vroeger schudde men ook over Zeeland meewarig het hoofd en deed men heel bezorgd, maar de laatste jaren Ls men overgeschakeld op een wat vrolijker golflengte. Nog niet zo heel lang geleden kwamen hier nogal eens ministers en staatssecretarissen op bezoek om te kijken wat er allemaal nodig was om de zaak wat op te vijze len. Ais ze nu komen, is men echter meestal een fase verder, er moet dan worden gesproken over de vraag wat er behoort te worden gedaan om de ont wikkeling; verder te leiden. De vertan- Zeeland liggen op dit ogenblik vooral op het gebied van de infrastruc tuur (wegen en vaste verbinding), re creatie en de eigen problematiek een provincie in ontwikkeling, zoals de outillage voor sport, cultuur, onderwijs, voorts zaken als lucht, en waterveront reiniging. Sinds nu al weer geruime tijd geleden de (toenmalige) staatssecreta ris Eakker het had over de .trekpaar den van de Zeeuwse economie (Terneu zen en Vlissingen-Oost) is er in de beeldvorming over deze provincie inder daad nogal wat veranderd. Over Zeeland wordt in tegenstelling tot hes noorden niet langer meer meewarig gedaan. Tien jaar geleden was het nog onvoor stelbaar, dat er in Middelburg een ha- dag kwamen, waar ook Zuid-Holland en Noord-Brabant aanwezig waren en waarover tenslotte een Antwerpse sche pen zich danig boos zou maken. Nu wordt zo'n congres vanzelfsprekend en noodzakelijk geacht. Dat er veel is ver anderd is de laatste tijd vooral duidelijk -de zorgelijke manier, waarop over het noorden des lands wordt gesproken. Wy stellen deze verandering van kli maat met voldoening vast. Maar dat mag toch geenszins betekenen, dat er sprake kan zijn van een ,we-zitten- goed'-gevoel. Nu langzamerhand in Zuidwest-Nederland zich een bepaalde ontwikkeling gaat af spelen, onder meer tot uiting komend in een steeds verder samengaan van het Rotterdamse gebied met het Westerscheldebekken, dient men zich wel te realiseren dat men hier nog slechts het eerste begin heeft bereikt en dat de grootste moeilijkheden nog moe ten komen. Wanneer nu voortdurend in Den Haag over het noorden des lands wordt gesproken, wanneer tevens de aandacht wordt gevraagd voor gebieden als Limburg, dan mag dat toch niet be tekenen dat het met het zuidwesten verder wel zal gaan. Rotterdam is op dit ogenblik met d=- al felle discussie g. komst van de haven; waarbij in het ge ding is in hoeverre hier mammoettan kers in de toekomst ontvangen kunnen worden. Wanneer men met Rotterdamse havenautoriteiten spreekt dan blijkt, dat men zich daar ernstige zorgen maakt over de naar de mening van Rotterdam onvoldoende medewerking van Den ftantlijK stige premie. Deze a vraagd respectievelijk in mei aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en in juni aan de ziekenfondsraad. De huidige premie bedraagt, zoals bekend, 5,8 procent en wordt in gelijke delen betaald door de werkgevers en werk- Spoed imeenschappelijke vergadering Minister Veldkamp en staats secretaris dr Bartels De kamercommissies waren unaniem tot het standpunt gekomen. Alleen in de commissie voor de volksgezondheid was er een lid, dat pleitte voor een hogere bijdrage uit de algemene mid delen. Van de zjjde van de commissies werd na afloop van de vergadering me degedeeld, dat de zaak donderdagmor gen aanstaande geregeld zal moeten zijn, omdat anders het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor, dat met d( uitvoering Ls belast, in technische moei- hierbijlijkheden zal komen. WERKGELEGENHEID VOOR OOST-VLAANDEREN De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteravond op een persconferentie in Salisbury, die door radio en televisie werd uitgezonden, verklaard dat een onpartijdige commissie een oplossing zou kunnen vinden voor de crisis. .Daar van ben ik overtuigd', zo zei hij. Hoe zo'n commissie zou moeten worden ge vormd en wie er deel van moesten uit maken gaf hij niet aan. Wel was hij naar zqn zeggen nog steeds bereid tot constructief overleg met wie dan ook op elk gewenst tijdslip om een uitweg te zoeken uit de impasse. Unaniem Smith sprak berichten over verdeeld heid binnen zijn kabinet togen. Het besluit tot verwerping van het werk document van Gibraltar was met al gemene stemmen genomen. Hij zag niet veel verschil tussen eventuele verplichte economische sancties van de Verenigde Naties tegen zijn land en de handelsbeperkingen die nu al van kracht zijn. De hoge kwaliteit van Rhodesië's produkten stond borg voor een blijvende afzet Hy geloofde niet dat Engeland zou overgaan tot het gebruik van geweld. (Zie slot pag. 3 kol. 7) Oplossing (Van een onzer verslaggevers) 7ELZATE De NV .Maritie- me Staalnijverheid, beter be kend als de NV Sidmar' zal in maart 1967 beginnen met de produktie van staal. Het Bel gische staalbedrijf is gelegen op de oostelijke oever van het ka naal van Gent naar Terneuzen, aan de zuidelijke grens van Zel zate. Het complex van fabrieks hallen en kantoren beslaat een oppervlakte van 6 vierkante ki lometer en verkreeg haar ma ritieme karakter na een lange Belgische politieke worsteling tussen Vlaanderen en Wallo nië. In de komende lente, als de eerste hoogoven in bedrijf komt, verwacht men inde ka naalzone en het Gentse de eer ste trillingen «n do arbeids markt. Volgens ranliiigen is hel beschik baar arbeidspotentieel in deze gc- I bicden, vooral in Oost-Vlaande- Haag in deze kwestie. De Zeeuwse pro blemen hebben niet een dergelijke om vang, maar ze zijn toch. niet te negeren. De fase, waarin de ontwikkeling van deze provincie thans is gekomen, eist meer nog dan vroeger een snelle en ef ficiënte aanpassing in de nationale be- leidssfeer. Men heeft destijds toen men koos voor de ontwikkeling van hert Westerscheldebekken A gezegd en nu dient ook de rest van het alfabet te volgen. Het is echter .onvermijdelijk, dat het Zeeuwse verleden kleine pro vincie, geringe middelen heden' en toekomst nog altijd beïnvloeden. Men denke maar aan ae moeilijkheden rond hele gewone voorzieningen als schouw- Iburg, zwembaden, sporthallen, enfin net bekende rijtje. Al aeze dingen zijn in het hedendaagse Zeeland hard nodig, bestuurders en bevolking zijn het daar over eens, er is voldoende bestuurskracht om met allerlei belangrijke initiatieven te komen, nochtans komen ze soms moeilijk van de grond voornamelijk om dat er geen gela is. Er wordt van Zee land geëist in nieuwe formaten te den- I ken en te handelen, maar de middelen behoren voor een groot deel nog bij het oude formaat. Het moderne Zeeland heeft daardoor iets van een toneeldecor: men naar binnengaat blijkt cat de zaak gestut is en dat de werkelijke behuizing klein is. Het klimaat is veranderd, we hebben dat op het noorden voor. Maar door dit veranderde klimaat dienen we meer dan ooit op ons qui vive te zijn: in de nabije toekomst behoort hier rog heel wat te worden gedaan wil men die klimaatsverandering kunnen conti nueren. wy gunnen de noordelijke pro vincies alle gouvernementele bijstand om hun structurele moeilijkheden opge lost te krijgen, maar we wijzen er tege lijkertijd op, dat het zuidwesten voor minstens zo grote problemen als het noorden staat. Ze zijn wellicht van een ander karakter, maar daarom niet min der urgent. Om de trekpaarden-vergelij king nog eens voor de dag te halen: als deze brave beesten willen blijven trek ken (ze hebben amper één stap gedaan) dan moeten ze gevoed worden. We wil len niet zeggen dat Zeeland de paarden heeft die de haver verdiener., maar we! de paarden die de haver nodig hebben. Nu de aandacht sterk op andere delen van Nederland valt nogmaals: te recht is het goed er ook op te wijzen, dat een dergelijke accentsverlegging geenszins betekent dat de problemen nu hier zouden zijn opgelost Integendeel, we krijgen er steeds meer. We zijn nog maar pas begonnen. 9 ren, groot genoeg. Toch bestaat er bij de gevestigde nijverheden een lichte vrees voor de aantrekkings kracht die de NV .Sidmar' met haar 3600 koppen tellende bezet ting, zal uitoefenen op haar on middellijke omgeving. Die vrees verliest echter goeddeels zijn grond wanneer men weet dat Oost-Vlaanderen te kampen heeft met werkloosheid als gevolg van de sterke produktievermindering van de textielnijverheid. Ettelijke duizen den werknemers uit deze nijverheids tak, waarvan een aantal vrouwelijke, zullen naar een andere werkgelegen heid moeten uitzien. Ook de landbouw in Oost-Vlaanderen, die dag na dag minder winstgevend wordt, stelt jaar lijks zeker 1500 tot 2000 arbeids krachten beschikbaar. De vennootschap werd in juli 1962 opgericht door tien ondernemingen uit België, Luxemburg, Frankrijk en Italië met het doel goed en goedkoop staal te procuceren om zodoende de continuïteit ran de bestaande bedrij ven te verzekeren en door het toe passen van nieuwe methodes het as sortiment van staalprodukten aan te vullen. Op de staal markt heerst sinds enkele jaren een verscherpte concur rentie. die gedeeltelijk het gevolg is van wijzigingen in de produktietech- niek en de wijze van bevoorrading, twee factoren die de .Sidmar* als basis hebben gediend. Een tweede rechtvaardiging van de investering van 17 miljard BF in een staalpro- Italië. Deze landen voerden staal in en zagen in het toepasser (Zie slot pag. 2 kol. 2) De fabrieksgebouwen van de NV Maritieme Staalnijverheid Sidmar in Zelzate, langs het Kanaal Gent- TerneuzeiHet complex beslaat een oppervlakte van 6 vierkante kilome ter. Het erts voor de staalproduktie zal met zeeschepen voorden aange voerd. Zij maken gebruik van een 200 meter brede zwaavkom, geschikt voor schepen van 60.000 ton. Twee loskranen met elk een capaciteit van 1000 per uur lossen een schip in anderhalve dag. I Foto PZC) I Vandaag geen Meur In verband met werkzaamheden aan onze rotatiepers is het Zeeuwse wa pen (kop voorpagina) vandaag niet in kleur gedrukt. Vermist jongetje verdronken BARSINGERHOORN (N-H) (ANP) - Gistermorgen omstreeks half twaalf is -het lijkje van de driejarige Arien Dirk, het jongste kind van de veehouder J. P. ErilvS te Barsingerhoorn, op 250 meter afstand van de ouderlijke woning door buurtbewoners opgehaald uit de Voor- sloot. Sinds zondagmiddag 5 uur werd het jon- getje vermist en zijn manschappen van i de rijkspolitie en de brandweer, alsmede j burgers aan het dreggen en speuren ge- 1 weest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1