NW vraagt energiek werkgelegenheidsbeleid Venetië zinkt langzaam in de zee dan'ii goede fles wijn! Europa helpt Italië REGERINGSVERKLARING KABINET-ZIJLSTRA KRITIEK PREMIER ZIJLSTRA OP DE BEGROTING-VONDELING Renniesjg REVISIE VAN PROCES VAN DER LUBBE Kritiek van drie vakcentrales op de beslissing van dr Veldkamp PVDA FEL IN OPPOSITIE WAARSCHUWING VAN AMERIKAANSE GELEERDE woensdag 30 november i960 W/sse/ Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 AANTAL MAATREGELEN OPGESOMD UTRECHT (ANP) HpJ Nederlands Verbond van Vakverenigin gen, dat op grond van de thans bekende cijfers tegen het einde van dit jaar 70.000 ingeschreven werkloze mannen verwacht, verlangt van de nieuwe regering een reeks maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid. In de gisteren van de pers gekomen NW-bladen heeft het NVV opgesomd wat. op korte termijn moet gebeuren. de vestiging van nieuwe industrieën in het noorden, oosten en zuiden moet met kracht worden bevorderd de door ex-minister Den Uyl beloof de industrienota voor liet noorden moet met spoed worden afgemaakt en inge diend de mogelijkheid tot omscholing naar beroepen die perspektief bieden al" ook de propaganda en de voorlichting voor die omscholing dient te worden uitgebreid; ook de omscholing naar beroepen die met in de centra voor vakopleiding worden onderwezen, moet worden be vorderd, de cursisten moeten financiële steun krijgen; waar de overheid zelf de activitei ten van het bedrijfsleven kan bevorde ren (bijvoorbeeld door grondonteige ning. bouwrijp maken, verlening var bouwvergunningen dient zij alles te doen om het bedrijfsleven doelmatig, snel en soepel te helpen: de aanvullende werkgelegenheid dient snel en onorthodox te worden aan gepakt. Men mag niet schromen ,dure werken* aan te pakken, deze zijn im mers voor vaklieden van groter bete kenis dan hand\verk in de cultuurtech niek. Ook moet worden nagegaan of door basissubsidies ondernemers ertoe gebracht kunnen worden werken aan te pakken die anders wellicht onrendabel zouden zijn of om andere reden zou den blijven liggen; mocht het nodig blijken, dan mag men niet aarzelen de betreffende rijks diensten te versterken, opdat zij de' op hen afkomende taken snel en bekwaam kunnen verrichten. Niet onrustbarend Het NW vindt het getal van 70.000 werklozen vanuit een bepaalde ge zichtshoek niet onrustbarend. De eco nomen noemen een percent of twee van deze beroepsbevolking aan vaardbaar. Maar de vakbeweging ziet achter elke werkloze een werk nemer en een gezin, die in hun be staan zijn bedreigd. De sociale voor zieningen zijn mooi, nuttig en nodig, maar ze mogen ons nooit de ogen doen sluiten voor de schok die de mens ondergaat wanneer hij zijn werk kwijtraakt, zo meent het NVV. Er is nog een andere reden waarom het NW het cijfer niet zo lichtvaardig meent te moeten hanteren. In de noor delijke provincies en in Limburg, waar de stijging het snelst is, is het werk- al anderhalf maal het gemiddelde. (ADVERTENTIE) Ook wanneer men niet uit het oog ver liest, dat de ingediende begroting in zoverre bevredigend moest worden ge acht, dat zij indien gerealiseerd zo als zjj werd ingediend geen beroep op de open kapitaalmarkt nodig maakte, zo schiet zij toch te kort ten aanzien van de omvang van de evenwichtsstoor nis, welke wfl thans in ons land waar nemen, verklaarde de minister-president. (Uw slijter adviseert u graag) Britse afgezant in Rhodesië LONDEN (AFP, Reuter) Sir Morrlce James, onder-minister van Gemenebest- zaken, is uit Londen naar Rhodesië ge reisd, belast met een buitengewone op dracht van premier Wilson. Wilson zei op vragen in het parlement dat Sir Morrice James zich met gou verneur Sir Huplirey Gibbs zal ver staan om zekere kwesties op te helde ren. De behoefte aan verheldering was gerezen na het verslag van de Britse minister voor Gemenebestzaken. Bow- den, aan de Britse regering over zijn in het afgelopen weekeinde gevoerde be sprekingen met premier Smith van Rhodesië, waarbij de Rhodesische leider ehkele kleine concessies zou hebben ge daan. VERVOLG KANTLIJN daagde Tilanus hem destijds toedichtte: vasthoudende doorpraterij. Hij zal in de komende maanden nogal eens vasthou dend moeten doorpraten naar alle kan ten in de kamer. Naar de vroegere oppositie van het kablnet-Cals, met name naar de WD: omdat het beleid niet wezenlijk is veranderd, naar de vroegere regeringspartij PvdA omdat de kleine veranderingen nu luist daar felle reacties zullen oproepen. Ér zal pas weer er rust aan het politieke front komen de verkiezingen achter de rug zijn. Het NW acht het noodzakelijk dat er meer wordt gedaan, want het voelt niets voor een politiek van de kat uit de boom kijken, wanneer de mogelijk heid dreigt dat de werkloosheid uit de hand loopt. .Beter een maatregel te veel, dan zelfs maar de kans te lopen dat het te laat is', zo meent het NVV. 4 provincies Het NVV is zich ervan bewust dat de bedrijfssluitingen en reorganisaties tot het werkloosheidscijfer hebben bijge dragen. Sinds oktober van het vorige jaar zijn daardoor 10.000 werknemers hun baan kwijt geraakt. De werkloos heid steeg in de provincies waar de zwaarste klappen vielen sterker dan el ders. Limburg, Brabant, Gelderland en Overijssel hebben ruim 8.000 werklozen meer dan eind oktober 1965. Voor het hele land bedroeg de stijging 12.750. Zijlstra De belastingverhoging als gevolg van de vervroegde invoering van de verhoog de omzetbelasting en de eenzijdigheid waarmee de inkomstenheuerking wordt gepredikt, heeft bij het NVV geleid tot een kritische opstelling ten aanzien de uitwerking van de plannen van overgangskabinet-Zijlstra. ,Wij zullen moeten afwachten of hij er door dit onverwachte politieke optre den een goed getuigschrift (voor d( post van president van de Nederlandse Bank redactie) bij zal krijgen', zo blijkt verder uit een artikel in de NW- bladen, waarin met name kritiek wordt geleverd op het feit. dat de verant woordelijkheid voor de loonbeperking eenzijdig wordt afgeschoven op de loon- trekkenden. ,Gec-n woord over de in komsten van zelfstandigen, geen woord over bijvoorbeeld het in de hand hou den van de dividenduitkeringen. Ter wijl over de opbrengst van de bodem schatten nauwelijks een standpunt naar voren worden gébracht. En de grove winsten, gemaakt met grondspecula- ties. blijven allemaal buiten beschou wing*, aldus het NW. IN REGERINGSVERKLARING: Onvoldoende bijdrage tot evenwichtsherstel (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister-president Zijlstra heeft gisteren in zijn rege ringsverklaring voor de tweede kamer kritiek geleverd op de be groting, die door de toenmalige minister Vondeling op de derde dinsdag van september van dit jaar is ingediend. Deze begroting was op zichzelf in de gegeven si tuatie niet voldoende als noodzake lijke bijdrage tot evenwichtsher stel in de volkshuishouding als ge heel, aldus de nieuwe premier. van de sanering van de gemeentefi- oanciën in de sfeer van de kapitaal uitgaven, in deze zin, dat inflatoire financiering met kort geld in 1967 vervangen wordt door gezonde fi nanciering uit langlopende middelen. Op deze wijze wordt naar de mening van prof Zijlstra een wezenlijke bijdrage geleverd tot het voorkomen van een echte liquiditeitscrisis, waarvan uiter aard een zeer nadelige invloed op de werkgelegenheid zou moeten worden vreesd. Aldus wordt het budgettaire leid principieel gesteld in het ruimere kader van een noodzakelijke bijdrage tot evenwichtsherstel in de volkshuishouding als geheel. Niet zeker Hieraan voegde pro-f Zijlstra nog toe. dat het intussen volgens recentelijk ter beschikking gekomen gegevens niet zeker is or de ingediende begroting wel tot het bedoelde resultaat, namelijk het niet doen van een beroep op de open kapitaalmarkt, zal lelden. Indien en voorzover diit het geval blijkt te zijn, wordt de gegeven argumentatie uiter aard Slechts versterkt. Door de twee belastingvoorstellen uitstel van de tweede tranche van de verlaging van de loon- en inkomstenbe lasting en vervroeging van de verhoging de omzetbelasting die voor 1967 kasbasis een opbrengst van 510 mil- jn gulden beloven, komt in de rijks- finanaiën een ruimte, die op de een of andere wijze kan worden benut om de kapitaataood in andere sectoren te le nigen. Volgens de minister-president kou bijvoorbeeld gebruik kunnen worden gemaakt van een deel van de voor de voorinschrijfrekentng ter beschik king komende middelen ten behoeve Lieverdje gestolen door Groningse studenten AMSTERDAM (ANP) De jongelui, die in de nacht van maandag op dins dag het Lieverdje op het Spul in Am sterdam van zijn voetstuk hebben ge haald blijken zes Groningse studenten te zijn. Gisterochtend om kwart over ne gen zijn zij door de politie in Zwolle aangehouden. Het beeldje lag onbescha- het busje dat de jongelui in Groningen hadden gehuurd. Tegenover de Zwolse politie verklaarden zij dat het ,een studentengrap' was geweest. Foto rechts: ,het middelpunt van zo menige happening', limks de sokkel zonderlieverdje'. Werkgelegenheid Verder was de minister-president van oordeel, dat aldus een wezenlijke werk- gelegenheidspolitiek wordt gevoerd bin nen de grenzen, die de verslechterde be talingsbalanspositie stelt. Dit beleid geeft bovendien de mogelijkheid bijzonder re kening te houden met de omstandighe den, waarin enkele delen van ons land verkeren. Prof Zijlstra daeht met n: aan Zuid-Limburg en het noorden lands. Bjj de toedeling van de verkregen kapitaalmiddelen lean immers met by zon dore regionale factoren rekening wor den gehouden, zo verklaarde dé nieuwe JOODS GEDENKTEKEN IN DACHAU BESMEURD MUNCHEN (DPA) Het joodse ge denkteken voor de slachtoffers van nazibewind op het berkhof der opper- belerse stad Dachau is met hakenkruisen beklad. Er staan leuzen op als .Joden weg uit Duitsland' en ,Ami go home". In Dachau werd door de nazi's een van de eerste concentratiekampen gebouwd. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direktl STRAATSBURG (ANP) Eensgezind heeft het Europese parlement gisteren in Straatsburg besloten het door de overstromingsramp getroffen Italië zo veel als mogeiyk is hulp te bieden. Met algemene stemmen aanvaardde de as semblee een door de vier fracties inge diende resolutie, waarin onder meer be sloten werd gevolg te geven aan de op roep van de Italiaanse regering deel te nemen aan door die regering uitgeschre ven inzameling om de getroffen bevol king te helpen. Prof Walter Hallsteta, voorzitter EEG-commissie, bevestigde in de ple naire vergadering dat de EEG-commissie het initiabief heeft genomen tot drie soorten hulpmaatregelen, namelijk recht streekse maatregelen, uitzonderings maatregelen op het gebied van de doua nerechten en maatregelen op lange ter mijn. De commissie gaat de ministerraad voorstellen om Italië voor dit jaar nog een bijdrage uit het garantiefonds te ver schaffen ter grootte van 5 miljoen re- keneenheden en een zelfde bedrag voor het jaar 1967. Verder zal de commissie de raad voorstellen om andere hulpbron nen ten bedrage van 15 miljoen reken- eenheden te mobiliseren; alles bijeen dus 25 miljoen rekeneenheden (een reken eenheid is f 3,62). De Nederlandse staats secretaris De Block, sprekend als ver tegenwoordiger van de voorzitter van de ministerraad, zei dat de raad in zijn zit ting van 6 december over deze voorstel len besluiten hoopt te nemen. WEST-BERLIJN (DPA) De procu reur-generaal in West-Berlijn <lr Hans Glinther, heeft gisteren verklaard, dat binnen afzienbare tijd de zaak tegen Ma- rinus van der Lubbe, die op 23 december 1933 op beschuldiging van het in brand steken van het rijksdaggebouw ter dood werd veroordeeld en later terechtgesteld, opnieuw zal worden behandeld. Dit zal geschieden naar aanleiding van een re- visieverzoek van een broer van de te rechtgestelde, de thans 61-jarige Johan nes Marinus van der Lubbe uit Amster dam. Dr Günther verklaarde dat de heer Van der Lubbe al in de jaren vijftig een ver zoek om herziening van het proces had ingediend. Toen moest dit echter op grond van verjaringsbepalingen worden afgewezen. Een in 1965 aangenomen wet inzake de schadeloosstelling van slacht offers van de nazi's maakt een aanvaar ding van het nieuwe verzoek nu moge lijk. MONTREAL (RTR) De 5200 mon teurs bij de luchtvaartmaatschappij ,Air Canada' hebben gisteren hun staking van twee weken beëindigd na 20 procent loonsverhoging, meer vakantie en andere voordelen verkregen te hebben. Door de staking die 14 november begon, moesten alle 86 toestellen van de maatschappij aan de grond blijven. UTRECHT (ANP) Het overlegor gaan van de drie vakcentrales heeft ern stig bezwaar tegen de beslissing van de minister van sociale zaken en volksge zondheid om een eigen risico In de zie kenfondsverzekering in te voeren. In de plannen van de minister betekent dit, dat de verzekerden vanaf 1 januari aanstaan de gedurende de eerste 30 verpleegdagen in een ziekenhuis 10 gulden per dag zelf moeten gaan betalen. Het overlegorgaan wijst er op dat de minister hier duidelijk afwijkt van het unaniem advies van de Ziekenfondsraad. Deze maatregel betekent voorts in wezen geen enkele bezuiniging omdat zij slechts Slot van pag. 1) had geuit. De fractie zal zich dan ook zo positief en constructief mogelijk opstellen, ook ten aanzien van een eventuele uitstel van de belasting verlaging, zo zei hij. Teleurstellend De heer Nederhorst (pvda) achtte do regeringsverklaring byzonder teleur stellend. Zijns inziens zijn er aanwij zingen dat het dieptepunt van de re cessies alweer voorbij is. De beste dingen volgens hem in verband met de conjunctuur moeten worden op- §evoerd in plaats van afgeremd. De oor de nieuwe regering te voeren politiek achtte hij onverstandig en de visie van prof Zijlstra te pessimis tisch. In diens kabinet zag hij veel meer een overgang In de richting van samenwerking Dissen KVP en VVD dan het openhouden van de mogelijk heid tot terugkeer naar de oude coalitie. KVP De heer Schmelzer (kvp) vond het hoog tijd de werkelijkheid nuchter en realistisch te bekijken. In dit ver band juichte hij het programma van de nieuwe regering toe. De door de heer Nederhorst gemaakte opmer king ten aanzien van toekomstige politieke samenwerking kon hij niét plaatsen. Ook de heer Rooivink (ar) vond de opmerking van de heer Nederhorst veel te ver gaan. De visie van het nieuwe kabinet noemde hij In het al gemeen voortreffelijk. Weinig nieuws De heer Toxopeus (wd) zei weinig nieuws gehoord te hebben na hetgeen vorige week reeds door de premier aan de pers was medegedeeld. Htj verwachtte van dit kabinet weinig op het gebied van de uitgavenbeper king. hetgeen juist door zijn party wordt bepleit. Zijn fractiegenoot prof Witteveen, had in een andere uitzen ding nog opgemerkt het met de vi sie van prof Zijlstra op de economi sche situatie in ons land eens te zijn. ring vond hy over teleurstellend. wettelijke verzekering naar de aanvul lende verzekering. Het gaat hier Immers om een risico dat de verzekerden zelf beslist niet kunnen dragen en dus op een andere veel duurdere wijze zullen moeten dekken. Bovendien miskent de minister met dit besluit het element van solidariteit dat van het begin af aan de zwaarst drukt op de gezinnen'met de ligt. In de verplichte ziekenfondsverze-l laagste inkomensf kering wordt de premie vastgesteld in een gelijk percentage van het loon. ter- wyi een aanvullende verzekering slechts mogelijk is tegen een premie die voor een ieder gelijk ls en dus niet op de draagkracht is afgestemd. Daar komt by dat de premie voor de verplichte ver zekering door werkgevers en werkne mers ieder voor de helft wordt gedragen en dat de premie voor een aanvullende verzekering voor 100 procent door de verzekerden zelf moet worden bekos tigd. Als gevolg van deze maatregel zal een aanmerkelijke lastenverzwaring op treden, die verhoudingsgewijs het (Slot van pag. 1) Tenslotte vraagt ook de rechtspositie van het personeel bij massale ontslagen bijzondere aandacht. Reeds zijn terzake adviezen gevraagd aan de Sociaal-Eco nomische Raad, terwyi de indiening op zo kort mogelijke termijn zal worden bevorderd van een wetsontwerp strek kende tot privilegering van pensioen rechten en tot verlenging van de op zegtermijnen van oudere v geval van bedrijfssluiting. Omroepwet Betreffende het wetsontwerp tot rege ling van de omroep acht het kabinet het zeer wenselijk zo zei de minis ter-president dat zo spoedig moge- lyk een memorie van antwoord wordt ingediend, al kunnen de betrokken be windslieden zich zonder nadere studie van de materie niet reeds nu terzake binaen. De voorgenomen speculatiewinstbelas ting vraagt van de zijde' van de betrok ken bewindsman eveneens bestudering aleer een beslissing kan worden geno men over al of niet indiening. De in J" miljoenennota aangekondigde versr ling van de aanslagregeling met be trekking tot de inkomstenbelasting acht de regering een in beginsel rechtvaar dige en juiste maatregel. Een abrupte invoering zou echter voor de betrokke ne een te zware last kunnen betekenen. Derhalve wordt nagegaan op welke wij ze een meer geleidelijke invoering van de betrokken maatregel de bedoelde be zwaren geheel of gedeeltelijk zou kun nen ondervangen. Continentaal plat Een zaak van groot gewicht tenslot te acht de regering de uitvoering van de mynwet continental plat. Het belang van het land vordert, dat spoedig mogeiyk en in zo groot n gelijke omvang de opsporing van delfstoffen op het Nederlands ge deelte van het continentaal plat ter hand wordt genomen. Immers slechts op deze wijze kunnen maxi male baten voor de volkshuishouding Water ondermijnt oude funderingen (Van een .Sunday-Times- verslaggever) /"Anruslbarend nieuws komt uit Venetië. Professor Frederick licht van de Brown-universiteit in de Verenigde Staten kwam een kijkje nemen nadat zulke zware schade was aangericht aan de pie ren, die het binnenwater tegen de zee moeten beschermen. ,Als er nóg eens zo'n hevige storm op steekt, kunnen de pieren gemakke lijk worden weggeslagen', voor spelde hij. Spoedig daarna heeft de storm andermaal toegeslagen. Venetië staat er nog, gehavend, doch overeind. Maar de Britse dichter Byron heeft een visioen ge had, dat de stad op zekere dag heel plechtig door de zee zal wor den verzwolgen en deze nacht merrie is eigenlijk hoogst reëel. In de loop der eeuwen zijn talrijke oude bouwwerken in elkaar ge stort. Velen herinneren zich nog hoe de klokketoren van San Marco op 14 juli 1902, 's morgens om 9.55 uur, opeens in een puinhoop veranderde en tien jaar later werd herbouwd. De eiland-stad wordt van twee kan ten belaagd Het gevaarlijkst is een rechtstreekse aanval van de Adriati- sche Zee. Op langere termijn bezien moet echter rekening worden gehou den met het voortschrijdende verval van de funderingen der gebouwen. een gevolg van het inzakken van de alluviale ondergrond. De lagune, het typische strandmeer van Venetië, is in lang vervlogen tijden ontstaan door slib. dat werd aangevoerd door drie rivieren, de Brenta, de Piave en de Sile. De landtongen tussen het meer en de zee zijn al in een vroeg stadium door de inwoners van Venetië verstevigd, aanvankelijk met palen. Later groei den zij uit tot gigantische pieren, 5.500 meter lang, opgebouwd met forse brokken graniet uit Istrië. Zo kwam de stad met haar haven tot bloei, tegen de Adriatische Zee beschermd door deze barricade en te gen vijandelijke legerscharen door het water van de lagune. Het water van de drie rivieren werd in zee ge loosd door kanalen, die ten noorden en ten zuiden van de lagune waren gegraven opdat de binnenzee niet verder zou verzanden. Drie openin gen in de pieren - de Porto di Lido, vlak bij de stad, de Porto di Mala- mocco en de Porto di Chioggia ge ven vrij spel aan de krachten van eb en vloed, De scheepvaart heeft op de ze wijze gemakkelijk toegang tot de stad. Nu de pieren zo zwaar zijn geha vend, worden de grondvesten van Venetië, reeds hevig belaagd dooi voortschrijdend verval, ernstiger be dreigd dan ooit tevoren. Toch zijn de plaatselijke autoriteiten van me ning, dat prof Licht de zaak te som ber ziet. Alleen een enorme vloed golf zou de stad kunnen verzwelgen, beweren zij. Iedereen is er evenwel van overtuigd, dat de toestand er bepaald niet beter op is geworden. Akkoord; dan geen zondvloed vol romantiek. Venetië gaat langzaam maar zeker ten onder doordat de his torische gebouwen wegbrokkelen. De meeste gebouwen staan op ,pa- rafitti', palen van eike- of larikshout van 20 centimeter doorsnede en negen meter lengte. Dicht bijeen werden zij in de slappe grond een soepele fundering te vormen. Zij werden bedekt door een laag horizon taal geplaatste stenen. Op die vloer werd dan verder gebouwd. In het oude centrum van Venetië wordt praktisch niet meer gebouwd. Als het echter een enkele maal ge beurt, krijgt zo'n gebouw meteen een stevige fundering van palen van ge wapend beton. Er wordt trouwens al leen gebouwd op veilige afstand van oude gebouwen. Om de monumenten te ontzien, worden de palen boven dien uiterst voorzichtig in de grond geheid. Schade aan oude gebouwen ontstaat door velerlei oorzaken. Er kan spra ke zijn van erosie door de gestage beweging van het water in de lagune. Het drukke scheepvaartverkeer naar de moderne industriehaven Marghe- ra, dat door de Porto di Lido komt, dicht bij het centrum, neemt ieder Wereldgebeuren jaar in omvang toe. De .vaporetti', de motorboten die een geregelde dienst in het Canal Grande onder houden, brengen heel wat meer be roering in het water dan de lieflijke gondel3. In de middeleeuwen waren de Ve- netianen, toen zij him stad bouw den. terdege op de hoogte van de stroming van het water in de lagune. Van jongs af aan waren zij ermee vertrouwd. Uiterst nauwkeurig kon den zij berekenen, hoe de stroming door het getij werd beïnvloed. Som mige deskundigen zijn van oordeel, dat het natuurlijke evenwicht met 't water in de lagune werd verstoord toen de oude kanalen ten behoeve van de industriële ontwikkeling wer den uitgediept en zelfs nieuwe ka nalen werden gegraven. Nu zouden eb en vloed de fundamenten veel he viger aantasten dan voorheen. Gevaarlijk is ook de periodieke stij ging van het waterniveau in de la gune, het .acque alte' Als de sneeuw smelt in de bergen, kolken enorme hoeveelheden water in de vergaar bak in het noordelijke deel van de Adriatische Zee, terwijl juist dan vaak een krachtige wind, de .sirocco*, de zee opstuwt. De pleinen van de stad staan blank, de benedenverdie pingen van de gebouwen worden be dreigd. Bij uiterst felle wind slaan stukken uit de zeewering. Uiteindelijk za! het lot van Venetië worden bezegeld doordat de stad wegzakt. In de afgelopen vijftig jaar Ls de stad tien centimeter gezakt, maar dit is een gemiddelde, het vari eert al naar gelang de plaats. Onder de gerestaureerde klokketoren van San Marco bijvoorbeeld is de grond in deze halve eeuw niet minder dan zeventien centimeter gedaald. Franco Montanarini, hèt hoofd van het stedelijk bureau van waterstaat, heeft opgeruimd geconcludeerd, dat het minstens duizend jaar zal duren alvorens Venetië beneden het peil van het water verdwijnt. Maar al veel eerder zal de stad praktisch onbe woonbaar worden tenzij het nodige wordt gedaan om het onheil te keren. Een paar jaar geleden werd daarmee een begin gemaakt toen de Italiaan se regering te winnen van methaan (moerasgas) ten zuiden van Venetië verbood. De structuur van de bodem werd er ernstig door verzwakt want ondergrondse waterlopen droog den op. De enige doeltreffende oplos sing is waarschijnlijk de aanleg van dijken met de nodige sluizen, waar mee het waterpeil in het strandmeer zou kunen worden beheerst. Het lijkt een kostbaar project. Intussen heeft de regering te Rome een bedrag van 30000 miljoen Ure beschikbaar gesteld om in de komende vier jaren een aantal nood voorzieningen te treffen, zoals het uitbaggeren van kanalen en de ver sterking van de zeewering. In 1963 worden verkregen, zowel bestaande uit de revenuen voor de schatkist, ruimere voorzieningen en eventueel lagere prijzen voor de afnemers, als ook uit het verkrijgen van zoveel mogelijk orders door het toeleveren de bedryfsleven. De regering za! der halve op zo kort mogelyke termijn haar standpunt bepalen omtrent het geheel van voorwaarden waaronder een exploratie en exploitatie moee- lyK woraen Dank aan Cals Aan het begin van zijn rede bracht de nieuwe minister-president dank aan de ministers en staatssecretarissen, aan wie op 22 november jl op de meest eer volle wijze ontslag werd verleend. Hier bij wilde prof Zijlstra met name noe men oud-minister-president Cals, die gesteund door een rijke en langdurige bestuurlijke ervaring op voortvaren de wijze aan zijn kabinet leiding heeft gegeven. Na eraan herinnerd te hebben, dat hij de opdracht tot het vormen van een overgangskabinet, dat zich mede tot taak stelde de bevordering van ver vroegde verkiezingen en mitsdien de ontbinding van de tweede kamer der staten generaal, had aanvaard, wees prof Zij 1st erop dat bij kb van 25 no vember de tweede kamer met ingang van woensdag 22 februari ontbonden is verklaard. De kandidaatsstelling zal op 3 februari 1967 plaatsvinden, terwijl de verkiezingen op 15 februari 1967 wor den gehouden. Op donderdag 23 febru ari 1967 zal de eerste samenkomst in verenigde vergadering der staten-gene- raal plaats hebben van de eerste kamer en de nieuw samengestelde tweede ka mer. Over de karakterisering van het nieuwe kabinet zei de minister-presi dent: dit kabinet is een overgangskabi net met extra-parlementair karakter, dat In zekere zin als een zij het in niet onbelangrijke mate uitgebreid rompkabinet is tot stand gekomen. Moties en debat De kamer besloot gistermiddag op voor stel van drs Nederhorst (PvdA) de mo ties die bij de algemene politieke be schouwingen op 13 oktober jl zijn inge diend, by discussie over de regerings verklaring van prof Zijlstra te behan delen. De vergadering werd om 2 ur gesloten. Vanochtend om 11 uur begint het debat over de regeringsverklaring, dat waarschijnlijk vanavond en morgen zal woraen voorrgezet. werd reeds een eonussie van Ita liaanse deskundigen, in het leven ge roepen om het .probleem Venetië' van alle kanten te bestuderen. Vol- fens Montanarini zal het evenwel ze er tien jaar duren alvorens de com missie .voorlopige' plannen op tafel kan leggen. De Venetianen hebben al eeuwen lang de aanvallen van de zee over leefd. Zij staan vreemd tegenover de haast van de bezorgde hoogleraar uit Amerika. f ADVERTENTIE) ROTTERDAM Weena 10-tHillon Hotel)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 25