PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT ZO SNEL MOGELIJK EIND MAKEN AAN DE INFLATIE Niet de keuze van terrein maar geld struikelblok plan overdekt zwembad Regeringsverklaring kabinet-Zijlstra Overleg over lonen en prijzen met de stichting PvdA fel in de oppositie Hoessein dreigt met oorlog tegen Israël spraker': de doorprater' AANVULLENDE VERZEKERING FONDSPATIËNT KOST PER JAAR 18,- TOT 36- Harster staat in januari terecht Vandaag in de krant... SS? PROCES-DHANI UITGESTELD Een of twee Migs van Egyptenaren neergeschoten? GEMEENTEBESTUREN WILLEN NOG DIT JAAR EEN BESLISSING Schrikbarend 209e jaargang - no. 281 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN lindale Zeeuw» Couranti F. ven de V I, tel. 23S5 (b.9.9. red 3508. adv. telefoon 2094. 0 Adv prijt 35 eer en W de Pafter. Hoofdredacteur: G. A. da Kok. 0 Abonnementaprlla elburs, Markt 51, tel. 3841. (b.f.f. red. 2078/3169. adv. 2375). Goea, n per adv. 5,25 Inga. mod. 21,4 tarief. Kleine adv (ma*. 8 re9el.) 3 per poet 11.85 par h Woensdag 30 nov. 1966 Lieverdje' ging op stap Pagina 3 GEEN ENKELE MEDEWERKING ]\fa ,Je breed- DEN HAAG- Minister-president prof dr J. Zijlstra tijdens zijn rege- i Hngsverklaring in de tweede kamer. Eigen risico (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Verzekering tegen het eigen risico van ziekenhuisopname zal de fondspatiënten per jaar f 18 en 36 aan premie kosten. Die vrijwillige ver zekering kan bij het eigen ziekenfonds worden aangesloten. Per jaar kan men meerdere malen worden opgenomen, zonder dat men daarvoor meer premie betaalt. De laagste premie betaalt men in die streken, waar weinig, de hoogste in die gebieden waar veel ziekenhuizen zijn. Het is namelijk gebleken dat het aantal opnamen stijgt naarmate er meer mo gelijkheden zijn. De gemiddelde opna meduur in ons land bedraagt per pa tiënt twintig dagen. Meestal zal men dus, ook al neemt men niet die aanvul lende verzekering onder de maximale 300 blijven. De woordvoerder van het ziekenfonds wijst er echter op dat het altijd voor deliger zal zijn zich wél tegen het eigen risico te verzekeren. Alle fondspatiën ten boven zestien jaar zullen zo zij zich aanvullend verzekeren de pre mie moeten betalen. Kinderen beneden de zstlen jaar zijn mt de ouders mee verzekerd. Een echtpaar met een x-aan- tal kinderen benedon de zestien jaar zal dus aan premie een bedrag, v~~J erend tussen 2 x 18,-, en 2 x moeten betalen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister-president Zijlstra heeft gistermiddag in de tweede kamer, onder grote belangstelling, de regeringsverkla ring van het nieuwe kabinet afgelegd. In deze verklaring zegt prof. Zijlstra onder meer, dat het van het hoogste belang is, dat de infla toire situatie zo snel mogelijk wordt beëindigd. Een voortduren van deze situatie zou ons land vroeger of later plaatsen voor een van de ernstigste dillema's, waarvoor de economie van een land kan wor den geplaatst, nl de keus tussen betalingsbalansevenwicht en werk gelegenheid. Inflatie MINISTER-PRESIDENT Zylstra heeft gisteren in de tweede kamer de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet afgelegd, waarin vooral wordt gestreefd naar een zo snel mogelijke beëindiging van de inflatoire situatie (pag 1 en 3). Hoessein KONING HOESSEIN van Jorda nië heeft gisteren gedreigd een oorlog te beginnen indien de Is raëliërs een nieuwe aanval op Jor daans grondgebied doen. Boven dien werd gisteren bekend, dat de VS Jordanië nieuwe wapens zul len leveren pag 1 Zwembad DE FINANCIERING dreigt een onoverkomelijke moeilijkheid te worden bij de uitvoering van de plannen voor een overdekt zwem bad op Walcheren (pag 1 en 2). Geen toerweg WESTKAPELLE wil geen toer weg dwars door het dorp. De raad heeft dat duidelijk laten weten bij de bespreking van het ontwerp- streelcplan voor Midden-Zeeland (pag S). NVV HET NW verlangt van de nieu we regering een reeks maatregelen ter bevordering van de werkgele genheid in Nederland. Het verbond geeft een opsomming van wat er op korte termijn zou moeten ge beuren (pag 3). Op 23 januari gint in Mtinchen een proces tegen de 61-jarige dr Wil helm Harster, die bevelhebber van de .Siclierlieitspolizei' en de .Sicherheits- dienst' (SD) in het bezette Nederland is geweest. Met hem zullen terechtstaan zijn voormalige medewerker Wilhelm Zöpf, die nu 58 jaar is en de 64-jarige Gertrud Slottke, die destijds bij de ,Si- cherheitspolizei' in Nederland werkte. Naar van betrouwbare zjjde in Mün- chen is meegedeeld zijn ziy beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op een groot aantal joden. Het is in dit verband, dat het kabinet voorstelt boven en behalve de reeds bij de kamer ingediende fiscale voorstellen, de tweede tranche van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting niet te doen ingaan op 1 januari 1967, maar op 1 juli 19G7, alsmede de verhoging van de omzetbelasting met 20 opcenten niet te doen ingaan op 1 januari 1968, maar eveneens op 1 Juli 1967. D maatregelen beloven een opbrengst jaarbasis van 730 miljoen., voor uei jaar 1967 op kasbasis een bate van 510 miljoen. Op deze wijze komt in ae rijksfinanciën een ruimte, zo zei de minister-president, die op de een of an dere wijze kan worden benut om de kapitaalnood in andere sectoren te le nigen. Beleidsinstrument Deze twee belastingvoorstellen, hoe on gaarne de regering deze ook voorstelt, z\jn volgens de minister-president het noodzakelijke beleidsinstrument om tot evenwichtsherstel te komen. Wij mo gen niet talmen, de keuze tussen beta lingsbalansevenwicht en een bevredi gende stand van de werkgelegenheid moet ons land bespaard blijven, aldus prof Zijlstra. De minister-president deelde mede, dat hij zich in gesprekken met de aan te zoeken ministers voor zijn kabinet op het standpunt heeft ge steld, dat wordt uitgegaan van de in de begroting-1967 vastgelegde bedragen. Daaran moet echter worden toege voegd, dat de opdracht zal worden ge geven het geheel van de uitgaven, als voorzien in de begroting-1967, nogmaals nauwkeurig en kritisch te bekijken om na te gaan of verminderingen mogelijk zijn. Zulks zou uiteraard moeten inhou den, dat vitale belangen niet worden geschaad en tevens, dat directe geva ren voor de werkgelegenheid niet mo gen worden veroorzaakt. DEN HAAG: In gepeins verzonken hier de ministers Luns, De Quay en Zijlstra. verhogingen dient de prijsstijging beperkt mogelijk te blijven. De ring stelt zich voor op korte termijn omtrent de wegen welke daartoe be horen te worden ingeslagen, overleg t« plegen met het georganiseerde bedrijfs leven, Zij zal ook voor de overheidssec tor een strikt prijsbeleid hanteren. Werkgelegenheid Ook de actuele wer tuatie vraagt ook in sociaal opzicht grote aandacht, aldus de minister-president. Uit wel ke oorzaak of voor welke termijn ook werkloosheid ontstaat, voor de individuele mens en zijn gezin is zij een harde en bijkans ondraagli" ike heeft, De regering zal alle heden benutten die zij terzake zowel die op het terrein van de ar beidsbemiddeling, de her- en om scholing, voorlichting, aanvullende werkgelegenheid en sociale werk voorziening. In dit verband denkt de regering ook aan de bijzondere pro blemen, die zich in bepaalde stre ken van het land voordoen. (Zie slot pag. 3 kol. 5) AAN BELASTING MAATREGELEN (Van onze redactie) DEN HAAG Het kabinet-Zijl stra heeft zijn eerste tegen slag al te incasseren ge kregen. De tweede-kamerfrac tie van de Partij van de Arbeid besloot gistermiddag na lang durig beraad geen enkele steun te geven aan de beide belasting maatregelen die het kernstuk uitmaken van het nieuwe rege ringsprogram. Wat de vervroegde verhoging van d< omzetbelasting" betreft lag dit in de verwachting, omdat de Partij van de Arbeid van het begin af aan heeft laten weten geen lastenverzwaring door hogere indirecte belastingen in 1967 te zullen dulden. Met het uitstel de consequenties van de salarisver hogingen. toch hier of daar onver mijdelijk zijn, dan zal in gezamenlijk overleg compensatie moeten worden gevonden. Lonen en prijzen Sprekend over het loonbeleld, betoogde de minister-president, dat de eisen die het noodzakelijk herstel van het econo misch evenwicht stelt, het onontkom- baar maken, juist en vooral ook met het oog op het verzekeren van een be vredigend niveau van werkgelegenheid, in 1967 een loonbeleid te voeren, dat gericht is op een loonstijging, die be langrijk achterblijft by die van de ach ter ons liggende jaren. Deze loonont wikkeling zal in sterke mate bepaald moeten worden door de ontwikkeling van de arbeidsproduktiviteit. Dat de loonstjjging in 1967 alle factoren In aanmerking nemende niet binnen het kader van de arbeidsproduktiviteit zai kunnen blijven neemt niet weg, dat het verschil zo gering mogelijk moet rijn. De regering zal zich zo snel mogelijk na het uitbrengen van het eerdaags te verwachten negende halfjaarlijkse eco nomische rapport van de Sociaal-Eco nomische Raad, met de Stichting van de Arbeid in verbinding stellen teneinde op zo kort mogelijke termijn duidelijk heid te verkrijgen ten aanzien va nhet voor 1967 te voeren loonbeleid. Ais ele ment van een beleid dat op breed front ernst wil maken met de inflatiebestrlj- ding. kan het instrument van het prijs beleid vooral ook gezien tal van an dere reeds voorziene stijgingen dar. niet worden gemist. Ook in het licht van de zeer beperkte ruimte voor loons- Ook acht liet kabinet het dringend noodzakelijk, dat het voorziene uit gavenniveau niet wordt overschre den. Mocht dit met uitzondering van vecht met Israëlische jaehtvliegi... gen boven Israël zijn twee Egyp tische Migs-19 neergeschoten. Een van de straaljagers werd door lucht afweergeschut neergehaald. Op dit beeldjevermoedelijk afkomstig van schiet film, is te zien hoe een van de Egyptische Migs-19 een voltreffer krijgt. DJAKARTA (RTR) Het speciale mi litaire tribunaal in Djakarta heeft het proces tegen Dhani, dat vandag zou beginnen, uitgesteld tot 5 december. Als reden werd opgegeven dat de president van het hof ziek is geworden. De 42- jarige gewezen luchtmachtbevelhebber vice-maarschalk Omar Dhani moet te rechtstaan wegens medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Volgens sommige berichten van vorige week had hij een zenuwinstortinj positie front gaan maken. De hoop van prof Zijlstra om met wisselende meerderheden in de kamer te kunnen laveren is daarmee in belangrijke mate verminderd. Commentaren hij 'ham t gezeten. vooraanstaande politici en financieel-eoonomische deskundigen hebben gisteravond via de radio kor te commentaren op de regeringsver klaring gegeven. De heer Beernink, fractieleider van de CHU in de twee de kamer, zei in de verklaring van prof Zijlstra veel te hebben terugge vonden van hetgeen zijn fractie in een brief aan de formateur aan -- (Zie slot pag. 3 kol. 7) Als Israëliërs weer overval plegen AMMAN, WASHINGTON, CAIRO (AFP, RTR) Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren op een persconferentie in Amman ver klaard, dat Jordanië al zijn strijd krachten zal inzetten als Israël nog eens zijn grondgebied binnenvalt. Hoessein zei dat het dan oorlog zal zjjn wat ook de consequenties hiervan mogen rijn. Hjj verwierp het voorstel om troe pen van de VN te legeren langs de grens tussen Jordanië en Israël. 1J r - W-- V*i f." v - f pK i> -• dra G. Puchinger hoe wijlen Tilanus dacht onder meer over Cals en Zijlstra. Twee typerende opmerkingen uit dit oordeel, over Cals: s Iets te breedsprakig", over Zijlstra: de .doorprater" als verwante trekken. Die verwantschap i echter niet uit beider regeringsverklarin gen af te leiden, zo kan men sinds giste ren concluderen. Toen het kabinet-Cala zich op 27 april 1965 aan de tweede ka mer presenteerde kwam er een ellenlange verklaring, zo lang zelfs, dat op zeker moment kamervoorzitter Van Thiel de minister-president even onderbrak met de vraag of de bewindsman wellicht een ogenblik wilde pauzeren. Maar dat was niet nodig, zo fiet de heer Cals daarop blijmoedig weten, htj had al zesendertig van zijn vijfenvijftig kantjes voorgelezen. En opgewekt voegde hjj er aan toe: ,Ik kom nu aan het financieel en sociaal- economisch beleid'. Over dat onderdeel gingen vrijwel alle resterende twintig Jcanties, dwz nog geen veertig procent van het totaal. De verklaring van Cals' opvolger Zijlstra daarentegen was be trekkelijk kort en zij ging vrijwel uitslui tend over het financieel en sociaal-eco nomisch beleid van de regering. Met het noemen van dit opvallende verschil is de situatie van het huidige moment en dit kabinet vri1 duidelijk aangegeven: Cals kon in april 1965 nog breedsprakig over allerlei problemen uitweiden, Znlstra evenwel was niet in de gelegenheid zich gisteren schuldig te maken aan vast houdende doorpraterij: noch de aard van de door hem geformeerde regering, noch de tijdsduur waarvoor dit kabinet is In gehuurd, noch de financieel-eoonomische situatie van het land gaven hem gelegen heid tot een uitvoerige uiteenzetting in eerste instantie. Toch zal in de nabije toekomst vooral vasthoudendheid nodig dit nieuwe kabinet wijkt in wezen krijgen. allerlei De regeringsverklaring la een heldere uiteenzetting over de huidige finan- cieel-economische situatie van ons land, waarna op grond van deze analyse uiteen wordt gezet wat er naar het oor deel van dit nieuwe kabinet moet worden gedaan om een aantal kwalijke kansen, voortspruitend uit de toestand van dit ogenblik, te keren. Maar dit p heeft tegelijkertijd en onvermi, delijke beperkingen: het kabinet slechts enkele maanden aan het bewind zijn, het steunt op vermoedelijk wisse lende kamermeerderheden en heeft bo vendien te maken met een reeds inge diende begroting. Daardoor wordt de be wegingsvrijheid uiterst klein. Binnen dit beperkt kader wil het kabinet er óók nog voor zorgen, dat een definitief kabinet (na de verkiezingen) zo weinig mogelijk is gebonden en in volle vrijheid op grond van de dan geldende omstandigheden een programma zal kunnen opstellen. Van daar wellicht, dat het programma v; deze regering-Zijlstra aan feitelijke direct ter hand te nemen maat slechts weinig in uitzicht stelt. De persconferentie ging over de Israëli sche overval op het Jordaanse dorp Sa- moea in het district Hebron en de reac ties die deze overval in Jordanië zelf de Arabische landen tijdens de gevedx-l voor üet ten tegen de de betogers in Jordanië gemengd'. Hoessein had geen klachten over de regering van Wasfi Teil en haar po litiek tegenover Israël. Hij kon echter niet akkoord gaan met het voorstel om Arabische commando's op het grondgebied van Israël te laten ope reren en niet toestaan dat de organi satie ter bevrijding van Palestina die haar hoofdffkwartier in Cairo heeft, in Jordanië openlijk optreedt. toezeggingen gedaan, oa wordt nadere studie in uitzicht gesteld, maar over het resultaat staat niets vast. De kamer kan bij de beoordeling van het regeringsbe leid op dit moment dan ook met derge lijke toezeggingen weinig rekening hou- ----- - - enkel reëel cijfer ter I is het den: Wapens Van welingelichte zijde in Washington werd gisteren vernomen, dat de VS toe gestemd hebben in het zenden van 36 Starfight er-straal jagers naar Jordanië. De toestellen zullen spoedig geleverd worden. Naar verder verluid tzouden de VS ook het zenden van pantserwa gens en anti-tankwapens naar Jorda nië overwegen. Migs Het opperbevel van de Egyptische luchtmacht gaf gisteravond een comnra- -!-ué uit waarin werd meegedeeld dat jachtvliegtuig van het type .Mig tijdens een verkenningsvlucht in bergachtig gebied van de Sinai- woestijn is neergestort. Het communi qué maakte geen melding van een luchtgevecht met Israëlische jagers. Van Israëlische zijde was verklaard dat vallend, dat in de regeringsverklaring nog wordt gewezen op de mogelijkheid, dat het uitgavenniveau van de regering hier of daar nog zal kunnen stijgen. Als •r—.V,--"«a- by gezegd: in dat geval nodig zijn. Dit gevoegd remedie wordt zal compensatie alleen maar een .verhoging van de mid delen' is, moet men wel tot de slotsom komen: een zéér beperkt programma. En hoe is het met con crete punten buiten het eigenlijke begro tingsbeleid In dit icht is de loon- en van groot president kan de woorden van de minister- kan men afleiden, dat de rege ring hier met vrij straffe hand wil rege ren, al is zij op dit punt al weer niet al te duidelijk over de precieze inhoud van bepaalde beleidsmaatregelen. Er wordt namelijk nog gewacht op een SER-rap- port, er moet ook nog overleg worden gepleegd met het bedrijfsleven, zodat op ait stuk van zaken eveneens sprake is van vaagheid- Het enige nieuwe in deze paragraaf is een reeks opmerkingen over de werkgelegenheidspohtiek, onder de mededeling over de rechtspo- igs hadden neergeschoten tijdens een sitie van personeel bij massale ontslagen, luchtgevecht boven Israël _?€2.?erg^,ke, ?Pm,erkin& zou het (Van onze sportredacteur) DLBBEI.STAD MIDDELBURG VLISSINGEN .Nog altijd be staat onzekerheid over de vraag waar het overdekte zwembad op Walcheren zal komen...Zo begon In onze krant van 25 februari jl jawel, zo lang is het al weer geleden een verslag over de aanbieding van het rapport, dat werd uitgebracht door de .com missie tot het opstellen van een plan voor de bouw van een over dekt zwembad op Walcheren'. Een zin, ogenschijnlijk negatief, maar toch ook positief. Gesuggereerd werd immers dat het wél ze kei was dat het zwembad er zou komen! Zo langzamerhand ech ter kan ook die .zekerheid' in twijfel worden getrokken. Niet de keuze van het terrein het rapport noemt zowel een Vlissingse als een Middelburgse plaats maar wel de financiering dreigt namelijk een onoverkomelijke moeilijkheid te worden. Deze veronderstelling baseren we voornamelijk op uitlatingen, die bur gemeester mr J. Drijber van Middel burg ruim een maand geleden deed tegenover een van onze verslagge vers en die werden weergegeven in het speciale nummer van de PZC, ge wijd aan de ontwikkeling van de pro vincie .Zeeland nu'. De heer Drijber liet toen duidelijk uitkomen dat Mid delburg financieel eigenlijk niet bij machte is deel te nemen aan de rea lisering van dit plan. Burgemeester Drijber zei toen let terlijk: ,Het is inderdaad juist dat zo'n had zou moeten bestaan uit een overdekt 25-meterbad, een overdekt instrhetiebad en een openluchtbad. Het bestaande Middelburgse bad zou den we dan echter moeten opheffen omdat bet niet meer rerdalei is. En als we dan zien dat geld zo moei lijk te krijgen is Juist het bestaan van dit Middelburg se bad maakt het voor het Middel burgse gemeentebestuur zo moeilijk tot een definitieve uitspraak te ko men. Is het bad nu wel rendabel? Deze vraag moet de cijfers tonen het aan ontkennend beantwoord worden. Het door de gemeente bijge paste exploitatietekort bedroeg de laatste jaren: 32 000 in 1963, 30.000 in 1964, 42.000 in 1965 (slechte zomer) en 34.000 in 1966. Er is geen twijfel mogelijk: als er in derdaad een overdekt zwembad zou komen, zou het exploitatietekort van het huidige Middelburgse bad aan zienlijk stijgen. Het is algemeen be kend dat nu veel Vlissingers en Sou burgers gebruik maken van het Mid delburgse bad. Die toeloop zou dan onverbiddelijk wegvallen, terwijl bo vendien aangenomen mag worden, dat ook in de zomer veel Middelbur gers hun zwemactiviteiten naar het nieuwe complex zullen verleggen. Bij slecht weer zal men Immers liever overdekt zwemmen. En dus veel minder klanten en dus een schrikbarend stijgend exploitatie tekort! En dus het bad afbreken? Maar er is al een schrikbarend tekort aan zwemaccommodaties. Het zou dan ook vreemd zijn als men zou be sluiten het Middelburgse bad af te breken. Welk alternatief Is er dan? De .Naamloze vennootschap zwem bad Walcheren' zou bijvoorbeeld niet aüeen het overdekte zwembad in be heer kunnen krijgen, maar ook het bestaande Middelburgse bad. Met deze mogelijkheid wordt overi gens in de overwegingen die leiden tot de financiële conclusies in het .rapport overdekt zwembad' geen re kening gehouden. Men weet dat het nieuwe project om en nabij vier mil joen gulden zal kosten: voor het pro ject zelf is 3.850.00 nodig en. de grond voor en de aanleg van een par keerterrein zal bovendien 120.000 vergen. Het exploitatietekort wordt geraamd op 225.600. Aan de hand van het aantal inwoners kan vastge steld worden, dat Vlissingen (inclu- (Zie slot pag. 2 kol. 6) kabinet-Cals ook hebben kunnen maken. Wat allerlei andere 1 treft: over het algemeen 1 beleid van het kabinet-Cals wel worden voortgezet, zo mag men aanne men. Immers, de nieuwe regering gaat uit van de status-quo, zo is nadrukkelijk gezegd. Er is echter één punt. waarbij een geluid wordt gehoord, dat het kabi net-Cals nooit heeft willen produceren: we bedoelen de uitvoering van de mijn wet continentaal plat. Uit de formulering van de regeringsverklaring kan men na melijk afleiden, dat het beleid van minis ter Den Uyl op dit stuk van zaken zal worden omgebogen ten gunste van de oliemaatschappijen, omdat deze ombui ging naar de opvatting van de minister president ook ten gunste van de staat zal uitkomen. Een aantal andere hete hangijzers (omroepwet, speculatiewinst) worden echter nog bestudeerd: hier wor den nog geen definitieve koerswijzigin gen aangekondigd. Dit programma van het nieuwe kabinet in zijn geheel overziende, kan men eigenlijk alleen maar concluderen dat het heel summier is. Het legt enkele economische noodverbanden aan, maar houdt in feite géén wezenlijke beleidsver andering in. Daarvoor is de speelruimte, door de omstandigheden aan ae minister- presiden+ gelaten, te klein. Bovendien is deze speelruimte nimmer gelijk: het extra-parlement ire karakter van dit ka binet brengt met zich mee. dat het niet bij voorbaat op een stevige meerderheid k?n steuren. Misschien is het wel goed dat de nieuwe minister-president beschikt (Voor vervolg zie pagina 3 eerste kolom)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1