DELFT TROTS EN ZUINIG OP VELE MONUMENTEN WINTERSPORT VRAAGT GOEDE VOORBEREIDING Schapen lammen nu .BLAUWE ZONE' LANGS GRACHTEN Krotwijken echter voor bulldozer Akkertjes IN DE BERGEN ALLES TE VINDEN ledereen kan skiën leren WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 EERHERSTEL (SLOT) Een onzer verslaggevers heeft zich op de hoogte gesteld van hetgeen in een aantal Neder landse steden met een eeuwen oud centrum wordt gedaan om de monumenten uit het verle den aan te uassen aan de eisen van de moderne ontwikkeling. Hij koos voor zijn verkenning de steden Maastricht, Haar lem en Delft. In deze derde en laatste repor tage vertelt hij dus van Delft, de stad aan Schle en Vliet, waarin de laatste tijd een fris se wind waait. Krotwijken worden opgeruimd om plaats te maken voor forse wlnkel- Etanden, doch de kostbare res- anten van de historie worden zorgvuldig voor verval behoed. Delft is een stad met studen ten. een extra bron van subsi dies ten bate van het restau ratiewerk. {ADVERTENTIE/ De verleiding was bijzonder groot om vlak bij de trap waar Balthazar Gerards het dodelijke schot op Willem van Oranje loste, de traditionele Hollandse biefstuk met doppertjes en ge bakken aardappelen te bestel len. Dat kan namelijk, want het Delftse Prinsenhof, het vroege re St. Aagtenklooster, is behal ve een waardevol bouwkundig monument, ook museum en res taurant. Vandaar de mogelijk heid achter de muur, waarin een van Gerards' kogels doordrong, zich culinair te laten verwennen. Delft is een gezegende stad. ondanks de omstandigheid dat zij leeft in de schaduw van het gigantische Rotter dam en het grote Den Haag. Die ligging vindt een weerslag in het economische en culturele leven. Warenhuizen hebben pas sinds kort belangstelling voor Delft. Voordien dachten de ondernemers, dat zij de Delftenaren wel konden bedienen vanuit Den Haag en Rotterdam. Langzamerhand komt de erkenning, dat Delft geen achterland meer is, maar een zelfstandige functie in de randstad vervult. Vandaar, dat het winkelapparaat groeit naar een ver scheidenheid, die aanzien schenkt. Sfeer trekt De zakenlieden ontdekken In Delft de aan oude stadscentra eigen gezel lige sfeer, waarin het kopend publiek zich maar wat graag waagt. Delft verheugt er zich ln, want zo wordt de afvloeiing van koopkracht naar buursteden degelijk afgedamd. De vlucht van consumptieve beste dingen naar elders is altijd voor een stedelijke gemeenschap een nadelige zaak. Uit de inkomsten toch moet het zakenleven de middelen putten om de markt te kunnen volgen en de uit rusting van het bedrijf in modern spoor te houden. Wie die kans niet krijgt, boert achteruit en bevordert in wezen een trek naar beter toegerus te winkelcentra. Voor Delft is dat gevaar nu geweken. Met de vestiging van grote filiaal zaken krijgt de stad nieuwe impulsen. Zij verdient ze, want Delft is een unieke stad. In Delft ontkomt men zelden aan gedachtenassociatles met Amster dam. Dat niet alleen vanwege de aan wezigheid van studenten. Eerder zijn het de met zorg onderhouden grach ten. De verhouding valt altijd in het voordeel van Delft uit. Het komt, door de zorg, die deze stad zich ge troost om de grachten te vrijwaren voor een misbruik als parkeerterrein. Delft kent een .blauwe zone'. Wie dringend z'n auto bij het centrum van de stad kwijt moet, kan hooguit anderhalf uur zijn auto op een gracht parkeren. Het middel is evenwel min der probaat dan het Haarlemse ver keerssysteem. In goede staat Wie door de binnenstad dwaalt, komt onder de indruk van de goede staat waarin Delft z'n monumenten be waarde. Dan nog gezwegen over rijk dommen als het 15e eeuwse stadhuis, Het Gemeenlandshuis, de Nieuwe Kerk (met de grafkelder van de Oranjes) en de Oosterpoort. Ze zijn zo uniek, dat Delft zich de toorn van de gehele natie op de hals zou halen wanneer het 't onderhoud verwaar loosde. Met ir H. de Vries van de stedebouw- kundige dienst, hebben wij uren door de straten gedwaald. Ook door die welke zich verschuilen achter de goed geconserveerde straatwanden van de 'iten. is zo ingenomen met het levend erfdeel der vaderen, dat het zich alle moeite getroost om wat aan verval ten onder dreigt te gaan weer in toonbare staat te brengen. En dat is nogal wat. Toen in 1952 met assi stentie van studenten van de techni sche hogeschool een inventarisatie van de panden werd gemaakt, bleek (ADVERTENTIE) Geen pakhuizen Verpauperde stadsbuurten dreigen een concentratie van pakhui sjes uit te lokken. Later staan die dan een forse aanpak van sanering in de weg. Aan Ut ben inde 7e shy want eindelijk heb ik een after' dinner likeur ontdekt voor man nen, zo droog en robuust als een ferme whisky. Het is dan ook de beroemde nïet-zoete whisky- likeur die BOLS SKY CREAM heet. Bovendien heb ik voor f 13.75 per fles de keus uit nóg vier. andere Bols likeuren in deze serie: Bemardine (Liqueur Monastique) en Bolsherwhisk (Cheny Whisky Likeur) en Moccafé (Coffee Liqueur) en Oragnac (Fine l'Orange/Cura- gao Brandy). Alle in hoogst nobele flessen en tot de rand gevuld met kicslikeurige Bols kwaliteit! dat van de 4.200 percelen in de city 800 panden onherstelbaar in verval waren. Negenhonderd waren nauwe lijks in betere staat. Het waren ont stellende cijfers. Ze ontmoedigden niet. Eerder werd het een aansporing om haast te maken met de opstelling van een plan tot herstel en recon structie van de binnenstad. Als eerste gemeente in ons land kreeg Delft er in 1956 het flat van hogere instanties op. Gemeentelijke bestemmingsplannen grijpen nagenoeg altijd in particulie re rechten in. Daarom ook verwek ken ze veelal bergen bezwaarschrif ten. In Delft is het niet anders ge weest. In verhouding tot de grootte van het gebied waren het er echter maar weinige, namelijk negentig. ADVERTENTIE Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep! (ADVERTENTIE) Ir De Vries meent, dat het te dan ken is geweest aan de uitvoerige toe lichting die aan alle geïnteresseer den is gegeven. Het wekte niet al leen begrip maar lokte ook mede werking uit. Dat bleek in het bij zonder nog uit de gesprekken met de negentig bezwaarden. Hun kri tiek op het reconstructieplan is niet formalistisch afgedaan. Alle schrijvers en schrijfsters zijn destijds uitgenodigd om hun bezwa ren mondeling toe te lichten en om zelf te iioren welke motieven liet gemeentebestuur had voor zijn plan nen. De ambtelijke adviseurs kregen van b en w de machtiging om, waar mogelijk, aan de bezwaren tegemoet te komen, zonder dat echter de strek- kin» van het plan geweld werd aan gedaan. Het resultaat is geweest dat slechts drie Delftenaren bemiddeling van gedeputeerde staten inriepen. Zij legden zich nadien neer bij het voor hun negatieve besluit. De Delftse grachten hebben niet alleen een esthetische functie. Gereeid meren er vrachtschepen af om het zakenleven te be voorraden. het gebruik worden immers rechten ontleend, die de gemeente slechts via afkoopsommen ongedaan kan maken. Het zijn meestal dure affaires. Delft heeft dat gevaar weten af te wentelen, nog vóór de wetgever via de nieuwe wet op de ruimtelijke or dening er geëigende mogelijkheden voor schiep. Een verordening schreef de Delftenaren voor dat een huis altijd een huis diende te blijven, ook als het voor bewoning ongeschikt was geworden. Wijziging van bestem- (Van een onzer verslaggevers) Wintersport is skisport, in de vooroorlogse jaren nog een ex clusieve tak van sport, tegen woordig binnen ieders bereik. De Engelsen ontdekten aan het eind van de vorige eeuw een normale wyze van voortbewe gen, van verplaatsen in be sneeuwde hooglanden, het eerst als een sport, die in de Scandi navische landen werd beoefend en door Noorse studenten in de Alpenlanden werd geïntrodu ceerd. Als een manier van voortbewegen is skiën het best te vergelijken met fietsen. Zo als iedereen kan leren fietsen, is het ook mogelijk te leren skiën en een all-round skiër te worden, na jarenlange oefening. Volop genieten van de skilessen en de skisport vraagt echter een goede voorbereiding vooraf. Men stapt nu eenmaal niet ongestraft zo maar uit het dagelijkse leven met vaak te weinig lichaamsbeweging over op de lange latten. Een goede lichame lijke conditie is een eerste vereiste, zowel voor beginners als gevorderde en ervaren skiërs, omdat er soepele bewegingen van het lichaam worden gevraagd. Een goede lichamelijke con ditie voorkomt bij voorbaat ongeluk ken. De alpinist, oud-skikampioen en ski leraar Jan Boon zal er bij al zijn le zingen op hameren: .Heeft iemand thuis goed getraind, dan zal hij in de skischool sneller vorderingen ma ken, minder sne lvermoeid raken, zich bij een val niet of nauwelijks bezeren, in het kort gezegd alle voordelen aan zijn zijde habben. De sprong naar het skiterrein vraagt een goede conditie.' Skigymnastiek Met .thuis' trainen bedoelt Jan Boon het volgen van skigymnastiek, die meer en meer uit ritmische oefenin gen bestaat: een wetenschappelijk gerichte gymnastiek, ontwikkeld uit ervaringen b(j het skiën. Dergelijke cursussen worden in vele plaatsen ln Nederland georganiseerd onder meer door de Nederlandse SId Vere niging en do Nederlandse Reis Ver- Speciale skicursussen worden ook ge geven op dennenaalden in de duinen van het Wassenaarde landgoed Duin- rell. Oefenskibanen borstelbanen zijn er te Leldschendam, Heerhu- gowaard en Apeldoorn. Volop moge lijkheden om zich goed voor te berei den op de skisport. Zeker voor be ginners, die er alleen maar voordeel van hebben wanneer zij zich in een wintersportoord voor hun eerste ech te skilessen gaan melden. De Nederlandse Ski Vereniging, ge vestigd in hot ANWB-hoofdkaiileur in Den Haag, heeft op dat terrein de grootste ervaring. Het is eer dienst verlenende organisatie in de ruimste zin van het woord en heeft zich al9 primaire taak gesteld het bevorderen van de skisport voor en door Neder landers, waarbij leeftjjd geen enkele rol speelt.. De ongeveer vijfduizend leden van de Nederlandse Ski Vereniging krijgen voor hun jaarlijkse contributie van vijf rijksdaalders op al him vragen een deskundig antwoord bij de voor bereiding op het ski seizoen. Voor de leden worden skireizen georganiseerd. De Nederlandse Ski Vereniging organiseert dit jaar onder ineer een jeugdskireis (15-18 jaar) naar Bad Moos ln Zuid-Tirol (Italië) met skiklassen onder het motto jong geleerd oud gedaan'. skicursussen en jeugdskicursussen, die beginnen met de leeftijdsgroepen veertien-zestien jaar, onder het mot to ,jong geleerd oud gedaan'. De Nederlandse Ski Vereniging aangesloten bij de internationale Sld Federatie, ANWB, NOC en NSF is de landelijke organisatie met goe de contacten in het buitenland. Onder verantwoordelijkheid vam het hoofd bestuur worden in heel het land door de kringbesturen speciale cur sussen gymnasiek georganiseerd, die doorgaans in oktober beginnen. Behalve skigymnastiek worden even eens plaatselijke verenigingsavonden gehouden, waarop vaak daartoe uit genodigde buitenlandse ski-experts hun deskundige adviezen geven. De Nederlandse Ski Vereniging leent boeken, kaarten en gidsen uit, ver zorgt de training van wedstrijdski- ers en organiseert de jaarlijkse strijd om de nationale skititels en jeugd kampioenschappen: volgend jaar 12, 13 en 14 januari in het Oostenrijkse bergplaatsje Neustift. Het streven van de vereniging is er uitsluitend op gericht, de winter sport, in casu de skisport, populair te maken en de leden alle mogelijke voordelen en voorlichting te bezorgen. Zowel in het vóórseizoen als in de wintersportplaatsen voor de begin nende en de geroutineerde skiër, dank zij de vele, uitstekende contacten met buitenlandse organisaties. Gewonnen Mr Frans Dony zegt het duidelijk: ,Laat Je door niemand iets wijsma ken. Voor nog geen driehonderd gul den, voor minder zelfs, kan men een skivakantie hebben die klinkt als een klok. Het is niet duurder dan een zomervakantie ln het sociaal toeris me. Trouwens, elk jaar gaan meer mensen dat ontdekken en wie een- maai een wintersportvakantie heeft meegemaakt is voor altyd gewonnen.' De heer Dony, jarenlang voorzitter en stuwende kracht van de Neder landse Ski Vereniging, waarvan M] erelid is, wéét waarover hij praat. Zijn verdiensten voor de wintersport zijn zelfs internationaal erkend: lid voor het leven op uitnodiging van de Kandahar Club, gouden ereteken van de Oostenrijkse regering. Auteur van de boeken .Skiën zonder tranen', .Wintersport' (met een schat aan wetenswaardigheden en tips) en mo menteel bezig aan een derde boek. Wat hij niet weet te vertellen over wintersport en skiën is de moeite van het weten niet waard. Skiën kan iedereen leren. Mr Frans Dony zegt: ,Goed of virtuoos skiën heeft niets met rang of stand te maken. Ik heb het beroemde Oosten rijkse skifenomeen Toni Sailer nog gekend als een jochie,- die met zijn gereedschapskistje onder de arm kra nen ging repareren. Men had nauwe lijks aandacht voor hem. Nu vindt men het een eer met hem een glas wijn te mogen heffen Ook over het ,après-ski' heeft mi Frans Dony een duidelijke uitspraak: .Après-ski is het uitgaan als de sport is afgelopen. Iedereen kan daar wel of niet aan deelnemen. Vakantie is immers vrij zijn. daarom is .après- ski' Individueel en vrijwillig. Vooi de één het knallen van de cham- pagnekurken in nachtclubs, voor de ander heerlijk vroeg naar bed in een berghut. Voor één persoon soms alle twee, maar op andere tijdstippen.' Betere public relations-officer voor de wintersport dan mr Frans Dony is in Nederland nauwelijks te vinden. Vraag hem niet om advies. Zijn ant woord is onveranderlijk: .Iedereen kan skiën. Ga. Geniet van de wijdse natuur. Wintersport is bovendien niet alleen voor skiërs. In de winterse borgen vindt iedereen wat hij zoekt: stilte, rust en onrust, natuur, zon, ge zondheid, snelheid, glamour en nacht leven. Ga er heen.' mine van een pand werd slechts mo gelijk voor zover het ,kom-plan' die verandering voorstond. Zo keerde Delft een ongewenst bijverschijnsel van verkrotting. Wat gaat Delft nu doen met de in ontwikkeling achtergebleven buur ten? Hetgeen waard is om behouden te blijven komt voor restauratie in aanmerking. De gemeente zorgt er voor of de vereniging .Hendrick de Keijseri neemt herstel van het pand voor haar rekening. Voor studenten Actief is ook de Stichting Studen tenhuisvesting, die grif profiteert van het departementale fonds voor bij dragen in de bouw van studenten huizen. Per student, die in een pand kan worden gehuisvest, geeft het de partement van onderwijs een bijdra ge van tienduizend gulden. Men ge niet deze uitkering naast de restau ratie-subsidies: dertig procent van het rijk, vijftien van de provincie Zuid-Holland en vijfentwintig pro cent van de gemeente. de cc en sti mulerende rol. De Delftenaar bekijkt al die activiteiten met grote interes se. want ,hij is gek met z'n stad', vertelde ir De Vries. Het zuidoostelijk en het noordooste lijk deel van de city ligt er zo deso laat bij en biedt zo weinig aantrekke lijks, dat het gemeentebestuur het heeft afgeschreven. De bulldozer mag er zich komen uitleven! De vrijko mende terreinen gaat Delft gebruiken voor gewenste activiteiten zoals de bouw van grote filiaalzaken. Deze nieuwe sectoren van de stad worden echter zo opgezet dat er een grote samenhang blijft bestaan tussen het oude en het nieuwe. Niet alleen uit .VOORLICHTING' IN DE STAL tar nodig^hebben. ook in november omdat zij elkaar nodig h Niet langer lentebode (Van een onzer verslaggevers) Helaas, een mooie mythe, is voorbij. Niet langer zuilen pasgeboren lam metjes kunnen worden beschouwd als de typische voorboden van een nieuwe lente. Dat te de schuld van ir D. Y. Schuurmans, die op het proefbedrijf van de firma Eng. Smit In het Friese dorp Veenwouden de heer Jaap de Haan wat met licht knopjes liet toveren om negen scha pen ln een donkere schoor in de war ie brengen omtrent de tjjd van het jaar, waarnaar hun voortplantings- instincten zich plegen te regelen. Nadat de negen schapen dit voorjaar hadden gelamd, werden zij al gauw .voorgelicht* dat het tijd werd zich andermaal op te maken voor een ontmoeting met de ram, die ook ln het hok was. Zodoende zijn nu drie lammeren gevangen van schapen, die In het voorjaar ook al jongen hebben gehad. Het schaap staat nog dicht bij de natuur en de cyclus van bevruchting en geboorte past zich aan bij de jaar getijden. Het was eigenlijk een uit zondering als jonge, ramlammeren zich niet konden bedwingen. Die zorgden dan voor de .vroege lente boden', waarvan de krantelezers altijd in verrukking raken. Deskundigen waren vorig jaar nog van mening, dat schapen niet het gehele jaar in een hok konden wor den ondergebracht. Zij zouden er wat van krijgen. Ir Schuurmans zette ech ter met de heer R. Smit een proef op, waarbij schapen in een schuur van 28 vierkante meter bleven. Een van de dieren bleek zo ziek te zijn dat het dood ging, doch de anderen leef den fleurig verder en brachten vijf tien lammeren ter wereld, die door een boerin in Drente werden opge fokt met kunstmelk. Zij zijn nadien als zuiglammeren naar de slager ge gaan en als lekkernij naar Parijs gestuurd. Dat was trouwens de achtergrond van de proef, die ir Schuurmans deed. Hij meende, dat het mogelijk moet zijn het gehele jaar door zuiglamme- ren af te leveren. Die zouden hoge prijzen kunnen opbrengen, speciaal m de tijd van het jaar, wanneer deze normaal niet aan de markt komen. Aangezien schapen één keer in de twaalf maanden lammeren krijgen, terwijl de tijd van drachtigheid vijf maanden is, zou het moeten geluk ken de periode van niet-drachtig heid van vijf maanden te verkorten tot twee. Uit de literatuur was ir Schuurmans wel bekend dat dit met verandering van de daglichtinval mo gelijk was, terwijl hetzelfde resul taat ook zou kunnen worden bereikt met hormooninjecties. Op dit gebied heeft prof dr Th. Stegenga te Wage- ningen mot succes proeven gedaan. Wanneer de heren Schuurmans en Smit hun proeven voortzetten, zullen zjj dat waarschijnlijk doen in samen werking met het Texels Schapen stamboek in Friesland. Zij zullen de behandeling van de schapen met licht dan niet voortzetten, maar even eens overgaan tot hormoonbehande ling, die niet alleen eenvoudiger te, maar ook de mogelijkheid tot een veel grotere worp per schaap biedt. Worpen van vijf lammeren zullen dan, evenals bij het meükschaap nu reeds het geval te. niet tot de uitzonderin gen behoren. Wil men de schapen eenmaal in de zeven maanden laten lammen, dan moeten de lammeren zo gauw mogelijk bij de moeder vandaan en aan een Jtunstmoeder" worden toevertrouwd. Gebleken is inmiddels, dat schapen het hele Jaar binnen kunnen blijven. In het proefbedrijf zijn zij sedert de cember 1965 niet meer buiten ge weest. Dit was mogelijk dankzij een lattenrooster, waarop de dieren lopen. Schapen kunnen het ook stellen zon der saprijk voer. Zij krijgen hooi en stro. aangevuld met nieelbrokken. Uiteraard hebben de dieren de be schikking over een drinkbak. Verder is het gelukt om met kunst melk veertien lammeren geschikt te maken voor de slagerij. Wacht men te lang, dan lukt het niet meer het lam aan de kunstspeen te krijgen. Tenslotte is het mogelijk gebleken de schapen eenmaal in de zeven maan den te laten werpen. De proef moest binnen worden ge daan, omdat Intensief voor de scha penhouderij gebruikt land spoedig .schapenmoe' wordt, terwijl dieren in het land ook veel meer bloot staan aan parasitaire ziekten. De proef schapen bleken besmet toen ze eind vorig jaar op stal kwamen. Ze hadden bijna alles: leverbot, longworm, lui zen en teken, maar geen rotkreupei. Na twee maanden op stal te zijn ge weest en tegen de ziekten te zjjn behandeld, waren ze volkomen ge zond. De lammeren op het proefbe drijf te Veen woud en krijgen melk uit een soort kunstmoeder, die precies zo werkt als een koffieautomaat. Telkens, wan neer een lam lust heeft om te zuigen aan de speen, kan bet verwarmde melk krijgen. De automaat mengt dan mengpoe- der (magere melkpoeder en plantaardig vet) met warm wa- internationale allure... P RI SMAVH O R L.O G ES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 15