PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OOK KABINET DENKT AAN ALGEMENE LOONRONDE Daders van overval in Diemen nog steeds niet opgespoord Zeeland wil drinkwaterbelangen (ook op Brabants gebied) veilig stellen SER-rapport wordt afgewacht Vier procent voor de salarissen tot f20.000 NEDERLAND WIL PEKING IN DE VN Vandaag in de krant ERGSTE GEVAAR IN ITALIË GEWEKEN KAMER 22 FEBRUARI UITEEN Vlucht in auto met valse nummerborden VERHOGING VAN LOONGRENS EN MAXIMUM DAGLOON Initiatief uit Soest OVERLEG TUSSEN PROVINCIALE BESTUREN MISSCHIEN OOK KANSEN IN DE BIESBOSCH 209e jaargang - no. 278 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN DlrKIla, N V 1Mb. MU mtilV FrovIBclal» Zaauwaa Coui 0 Bureau..- VllMlnjan. Walitreal 58-80. M 33SS ••Moon 3811 ZlwlkiM. •dminlatntl* !»Meen 3094 0 t i Q. A. 4a Kok. 0 Akonnaowet^rtja 8» cant par -art. 11,40 par kwartaal, franc 5647/364»), Mlddalbun, Markt SI, tal. 1841. (k.f.f. n*. 3078/3169. adr. 3178}. Coar, Grolt Markt 3. tal. 6140 (b.».». rad. 7853, i n» par mm Minimam ear adv f8,35 Inpaa mad 2% tarlat. Kltlna adr (maa. 8 rapala) 3» ca al par re«al fmln. 1.75). .Britvan buren I. 5213). Ooitburt, b Zaterdag 26 nov. 1966 Honderdste onder dak Pagina 2 DEN HAAG (ANP) Nederland zou graag zien dat vertegenwoordigers van de volksrepubliek China de Chinese zetel in de algemene vergadering van de Ver enigde Naties gaan bezetten, aldus heeft de permanente vertegenwoordiger van Nederland bjj de volkerenorganisatie, dr J. G. de Beus, gisteren in een verkla ring in de assemblee gezegd. Dat bete kent echter niet dat Nederland wenst dat degenen die de zetel thans bezetten (ver tegenwoordigers van de republiek China op Taiwan), niet langer deel van de Verenigde Naties zouden mogen uitma ken. Loonronde HET KABINET zou evenals de ARP denken aan een algemene loonronde voor 1967. De loonsver hoging zou echter de vier procent niet te boven mogen gaan. (Pa gina 1). Overval EEN KASSIER van een super markt in Diemen is gisteren het slachtoffer geworden van een roof overval. De man raakte ruim 100.000 kwijt aan twee onbeken den die gisteravond laat nog steeds niet waren gegrepen. (Pagina 1). Honderdste DE ZEEUWSE stichting tot bever, dering eigen woningbeent overheids personeel had in Middelburg een feestje: de honderdste eigen woning leon worden overgedragen. (Pa gina 2). Dienstplicht MINISTER DE JONG van defensie ziet niet de mogelijkheid van een vervangende dienstplicht. Dat zou nog op te grote bezwaren stuiten. (Pagina 3 Boulevard DE VLISSINGSE gemeenteraad heeft in een motie ernstige veront rusting uitgesproken over de toe stand van de Vlissingse zeewering en b\j de minister aangedrongen op een spoedige beslissing. (Pagina 4). En in het zaterdagnummer De weg naar de maan Het laatste verhaal in de se rie maanreportages van Eugen Semichov; pagina 17. Verder op pagina 19: ,Hoe Joachim een baasje vond' en Jlet was toch waar', twee sinter klaasverhalen; op pagina 21: jMet, voor en om de poppen', een verhaal over een reizend poppen theater en zijn bespelers; (Parijse Picasso-happening'een korte be- schomoing over de Picasso-mon- stertentoonstelling in Parijs; in de letterkundige kroniek besteedt Hans Warren aandacht aan de na gelaten vertelling ,Ehrengard'; van de schrijfster Karen Blixen; op pagina 23: JLedelsocieteit op culturele toer1 en Joha/n Sinlce wu naar de instuif': in Oostburg heeft de Ledelsocië- teit de strijd tegen de beat aan gevat en ook iii Middelburg zijn er symptomen, die wijzen op een teruggang van de beat. Er zijn in elk geval plannen in de maak voor een echte jazz-instuif op pagina 25: vrouw en mode: iets meer over pruiken en bont; voorts Sint-Ni- colaasrecepten; op pagina 27: de rubriek ,Auto en verkeer" en JJapoleon op het. scherm, verkle de provo of held van de revolte?', een beschouwing over minder geslaagde pogingen de kleine kor poraal op het scherm te krijgen; op pagina 29: Jiiesbosch, spaarbekken: De toe komst van de drinkwaterwinning' perscommentaren en (Naschrift van het Binnenhof'; op pagina 31 (Kaders doorbroken': het gerefor meerd jeugdwerk in Nederland en in de rubriek Stemmen uit de ker ken' deze week een beschouwing over het nationaal concilie van de R-K Kerk Den Haag: JCij eens wat een mooie hamer ik heb' schijnt premier Zijl- stra hier te zeggen tegen de minis- ter De Quay tijdens de eerste ver- gadering van het nieuwe kabinet in Den Haag. ROME (RTR) Dankzij inderhaast op geworpen dijken is het gevaar voor we overstromingen in Toscane gisteren verminderd. Mede doordat de regen was ipgehouden, bleef de sterk gezwollen rivier de Ombrone binnen haar oevers. De bewoners van de buitenwijken van Grosseto hadden donderdag al hun hui zen verlaten, omdat zij op nieuwe over stromingen rekenden. De spoorwegver binding met Rome Is hersteld. DEN HAAG (ANP) De tweede kamer zal op woensdag 22 februari 1967 worden ontbonden. Koningin Juliana heeft een ontwerpbesluit hiertoe, ingediend door de premier en de minister van binnenlandse zaken, gisteren getekend. Als datum voor de verkiezing van een nieuwe tweede kamer wordt in het ontwerp besluit genoemd 15 februari en als dag voor de kandidaatstel ling dinsdag 3 januari 1967. Tenslotte bevat het ontwerp-besluit de bepaling, dat de huidige zitting Ier staten-generaal op 21 februari aanstaande zal worden gesloten, ter wijl op 23 februari de eerste samenkomst van de eerste kamer en de nieuw samengestelde tweede kamer in verenigde vergadering zal worden ganouden. In verband met het houden, op 15 februari aanstaande van nieuwe ver kiezingen zal de kiesraad geen verdere verzoeken tot registratie van naam en aanduiding van politieke groeperingen meer kunnen behandelen, intussen zijn bij de kiesraad gisteren nog de volgende politieke partijen ngeschreven: Democratisch Agrarisch Front te Eemnes, (afkorting DAF), L.andsbelangen, te Heusden a/d Maas, Christelijke Nationale Volkspartij voor Monarchale Democratie te Doorn. Tegelijkertijd werd in het register geschrapt de onder no 21 ingeschreven naam Christelijk-Nationale Volks partij en de daarbij behorende aanduiding. Voorts: Welstaat te Amster- dam-Z. (geen afkorting) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kabinet-Zijlstra zou, in navolging van de suggesties van AR-zijde waarover wij eerder berichtten, overwe gen een algemene loonronde af te kondigen. Deze zou 4 procent bedragen, maar een uitzondering toelaten voor de laagstbetaalden waarvan het minimumloon hoger zou moeten worden opgetrok ken. Ook aan extraverhoging van de kinderbijslagen wordt ge dacht. Salarissen boven de 20.000 zouden met niet meer dan 800 worden verhoogd om aan de voet van de loonschaal ruim te te kweken. Alvorens het kabinet een definitief sluit kan nemen moet het eerst kennis nemen van het negende halfjaarlijkse economische rapport van de SER. zal naar het zien laat aanzien volgende week woensdag de dag na de rege ringsverklaring in de tweede kamer worden vastgesteld. Werkgevers- ndruk bezig met u acterba te bea- werknemersieden van de SER zijn thans druk bezig met hun achterban te bera- ■gl tot een eensgezind rapport te AMSTERDAM (ANP) Gister morgen omstreeks half elf is in de Prins Bernhardlaan in Diemen een kassier door twee gewapende man nen overvallen en van zijn tas, in houdende een bedrag van 113.500 gulden, beroofd. De daders ver dwenen in een blauwe Volkswa gen met een vals kenteken 30-63 AU of 36-58 AU. Het gehele rijks- politieapparaat van de om Am sterdam liggende gemeenten en de Amsterdamse politie werden ge mobiliseerd. De daders zyn echter nog niet gepakt. Van een der daders is het volgende signalement opgegeven: grijsblauw glad de regenjas reikend tot op de knieën, 1.75 meter lang, gemaskerd, donkere jpj broek, zwarte schoenen en leeftijd on- §sg bekend. Van de andere dader kon geen ^3 signalement worden opgegeven. Op ie fiels Bij dit beraad speelt tevens mee de vraag wat gedaan moet worden, met de compensaties voor de te verhogen pre mies voor de sociale verzekeringen en voor de huurverhoging die tot 1 juli is uitgesteld. Kabinet-Cals ging «oor Het afkondigen van een algemene loon ronde tot een bepaald inkomen zou pas sen in de restrictieve loonpolitiek die de huidige minister-president al heeft aangekondigd. Hij kan daarbij terug grijpen op hetgeen zijn voorganger bij de algemene begrotingsdebatten op 13 oktober heeft gezegd. Kennelijk in over leg met de toenmalige minister van so cial e zaken, dr Veldkamp, die ook nu dezelfde portefeuille beheert. Het, mi nister-president Cals ton weten dat hfl de loonstijging binnen de noodzakelijke begrenzing zou houden. Als de beperkte mogelijkheden van de regering niet toe reikend zouden blijken, wilde het vorige kabinet zo nodig .aanvullende wettelij ke bevoegdheden vragen. De overvallene, de heer J. A. Arend- sen, is plaatsvervangend kassier bfj het super-centrum De Hoop, een •oothandel in Diecmen. Hij bracht "it en riep terwijl hij met een pistool - - '■••"""de: ga liggen. De heer Arendsen echter verbouwereerd staan. De maakte zich van de tas met geld meester en stapte weer in de auto. De andere man was in de wagen achter het stuur blijven zitten. naaf de bank. Anders wordt het geld altijd door de kassier in een auto vervoerd. De eigenlijke De heer Arendsen werd in de Prins Bernhardlaan door de Volkswagen Wem- gereden. Een gemaskerde man met een zwarte bivakmuts op zijn hoofd, stapte Alarm De overval werd gezien door twee vrou wen, die in de Prins Bernhardlaan wo nen, nomeljjk mevrouw Bagjjn en me vrouw Bertens. Deze laatste waarschuw de onmiddellijk de politie. Zjj was ook in staat te vertellen in wat voor auto de mannen waren verdwenen. Er ver liepen slechts eén paar minuten tussen de aangifte en het tijdstip dat de politie in actie kwam. Maar deze waren voor de daders voldoende oni te kunnen ont- Diemen: Reconstructie overval kan toor bediende. De heer J. A. Arend sen, de beroofde plaatsvervangende kassier, verwijdert zich achteruitlo pend, met de handen omhoog, van zijn fiets met de geldtas, loèlke op de weg ligt. Rechts een Volkswa gen, zoals de auto van de rovers, die bij het klemrijden werd gebruikt en waarmee zij op de vlucht zijn gegaan DEN HAAG (ANP) Binnen- kort kan de afkondiging van een koninklijk besluit worden ver wacht waarbij het bedrag van de loongrens voor de verplichte zie kengeld- en ziekenfondsverzeke ring met ingang van 1 januari '67 wordt verhoogd van 11.500 tot f 12.400 per jaar, zo deelt het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid mede. Het bedrag van het maximumc... voor de berekening van de premies van de uitkeringen krachtens de sot le werknemersverzekeringen zal met in gang van dezelfde datum worden ver- nen uit Soest hebben het Initiatief genomen om tot op richting te' komen van een Par. tij voor Gezagshandhaving', een onzinnig initiatief dat al leen maar denkbaar is in het politiek versplinterde Nederland. De op richters van deze groep rekenen - - zo hebben zij althans laten weten bij de komende verkiezingen in de eerste plaats op steun van politiefunctionarissen, be- ismilitairen. douanebeambten en ma- diegenen dus die door hun werk dij ae gezagshandhaving zijn be trokken. Initiatiefnemer Van Wouden berg hij zou nu nog lid van de CHU zijn heeft verklaard, dat bij de poli tie de indruk bestaat dat van officiële zijde weinig wordt opgekomen tegen de tendentieuze berichtgeving over het op. treden van gezagshandhavers bij onge regeldheden. De politie ontbreekt het echter aan middelen om zich tegen een zijdige voorlichting te verweren en daar om .willen wij op deze wijze de openbare mening wakker schudden en het publiek de ogen openen voor andere facetten van de gezagshandhaving, die tot dusver on besproken zijn gebleven'. Dat is dus de basis, waarop deze politieke partij moet Laten we gemakshalve even (slechts voor zéér korte tijd) aannemen, dat litie zich te verweren tegen e berichtgeving, dat inderdaad de open- bare mening moet worden wakker ge schud. Moet nu voor het bereiken van een aantal verbeteringen op dit stuk van zaken een politieke partij worden opge richt? Politiemensen, die deze vraag be vestigend zouden beantwoorden, zouden daarmee te kennen geven niets, maar dan ook niets van het wezen van demo cratische staatkunde te begrijpen. In de politiek gaat het primair om andere din gen dan om voorlichting inzake politie, gaat het zelfs om andere dingen in eer ste instantie dan om gezagshandhaving. De Initiatiefnemers in Soest grijpen naar een middel, dat bij hun probleem hele maal niet past. Zij zouden bijvoorbeeld een public.relations groep kunnen op richten, ztj zouden zich eens door vak mensen kunnen laten voorlichten hoe de relatie politie-publiciteit zou kunnen worden verbeterd, zij zouden bovendien alle politiemensen er op kunnen wijzen, dat de verhouding politie-burgerij ook heeft te maken met de wijze waarop de politieman optreedt Enfin, het gaat hier om een probleem met allerlei aspecten, stuk voor stuk waard om onderzocht te worden, ook door mensen uit het politie vak. Maar daarvoor is geen politieke partij nodig. Gesteld dat er bijvoorbeeld naar de mening van noem maar een beroep, kelners bijvoorbeeld een groep dus uit het horecapersoneel ontevreden heid zou bestaan over de voorlichting in zake hun vak en hun optreden. Moet dat dan leiden tot een Kelnerpartij? De indruk-bestaat dat van officiële zijde weinig wordt opgekomen tegen .ten dentieuze voorlichting over het optreden van gezagshandhavers', meent het Soes- ter kwartet. Wat moet de overheid dan in dit opzicht doen? Brieven naar de te levisie schrijven of naar kranten met de mededeling dat bepaalde films onjuist zijn of dat foto's niet kloppen? Of in een eerder stadium films uit de came ra's halen en in beslag nemen? Laat de partij van politiemannen svp dan wet duidelijk in haar programma opnemen, dat ztj als hoogste ideaal in Nederland de vestiging van een politiestaat na streeft, dan v/cct iedereen tenminste waar hij aan toe Is. Afgezien daarvan willen we er in dit verband toch ook wel op wijzen, dat het helemaal niet waar is dat de verantwoordelijke ge zagdragers in Nederland de politie in de kou zouden laten staan. Het is wel toevallig (of niet?) dat het bericht over deze nieuwe partij vrij kort is gepubli ceerd na de mededelingen van de Am sterdamse officier van justitie over da wijze, waarop klachten tegen het politie optreden in Amsterdam z(jn behandeld- De officier is in geen van deze gevallen tot vervolging overgegaan, een beslissing waarmee de toenmalige minister van justitie Samkalden het geheel eens was. Tij. dens een televisiege sprek wees hij er op. dat belanghebbenden zich kunnen beklagen bij het gerechtshof, welk hof eventueel kan beslissen of een vervolging zal wor den ingesteld of voortgezet. De minister wees echter niet op het tweede lid van het bewuste artikel uit het wetboek van strafvordering, dat bepaalt dat het hof kan weigeren ook op gronden aan het algemeen belang ontleend. We hebben de indruk dat het .algemeen belang' in alle Amsterdamse zaken zwaar heeft ge. wogen. Er is in geen geval gebleken, dat het openbaar ministerie op het Am- hoogd van 36.- tot 38.40 bij 'n 5- ferdamse hof de politie alleen heeft la- daagse werkweek en van 30,- tot 3 bij een 6-daagse werkweek. ten staan. Politiemensen in de uitoefe ning van hun functie hebben integendeel een grote mate van bescherming ontvan- zoals het afgelopen jaar bij herha- MIDDELBURG Er is op het ogenblik druk over leg gaande tussen de provincia le besturen van Zeeland en Noord-Brabant om de belangen van drink- en industriewater voor de nabye en ook de wat verdere toekomst veibg te stel len. In Zeeland stygt het ver bruik de laatste jaren bijzonder hard. Chemische industrieën verlangen nog meer water. Bin nen de eigen grenzen zijn de mogelijkheden uitgeput. Dus moet Zeeland het verderop zoe ken. Dat verderop is in eerste instantie Xoord-Brabiuit, waar de waterlei dingmaatschappij Zuid-Beveland' al sinds jaar en dag pompstations heeft (Ossendrecht, Huybergen). Twee actuele zaken vragen de laatste maanden sterk de aandacht: de aanleg van spaarbekkens voor do verdere watervoorziening van Zeeland; men heeft zich die gedacht op Zeeuws gebied gecom bineerd met de Schelde-Rijnver- binding in het uiterste oosten, daarnaast wordt gezicht naar mo gelijkheden op Brabants gebied vlak over de grens en eventuele deelname in de nieuw te vormen nv voor het spnarbekkenproject Brabantse Biesboscli. vorming van een industrtewa- terleidingmaatschappy voor de gehele provincie Zeeland, dit door ae Zeeuws-Vlaamse maatschappij verder uit te bouwen; een tech nisch plan voor de totale indus triële watervoorziening is thans bijna afgerond. Men zal het zich herinneren: denaam- loze vennootschap voor een drinkwa- terspaarbekkenproject in de Bies- HOE LIGGEN DE KANSEN? Hoe liggen- de kansen voor Zee- lands drink- en industriewater voorziening voor de toekomst De vraag naar leidingwater zal snel verdubbelen. Om daaraan te beantwoorden moet Zeeland de provinciegrens over voor aanvoer. Daarover wordt over leg gepleegd met. Brabant. Eén van de nieuwe mogelijkheden, die op dit terrein meespelen is het Biesbosch.project voor een spaarbekken. Op pagina 29 PZC-zat er dagnummer) geeft een van onze redacteuren een beschrijving van het Rotter damse initiatief tot deze oplos sing. bosch is in principe gevormd. Op richters zijn ae gemeente Rotterdam en de provincie Noord-Brabant, die elk veertig procent van de aandelen zullen nemen. Het restant., twintig procent, blijft voorlopig nog in por tefeuille. In het Biesbosch-spaar- bekken zal rivierwater van de Rijn en (voornamelijk) de Maas worden gebufferd in het seizoen van de gro te afvoer om de drinkwaterleiding van Rotterdam in eerste instantie in de toekomst voldoende en kwa litatief goed water te leveren, wan neer dat nodig is. Brabant neemt in de nv deel omdat de Biesbosch op haar grondgebied ligt en om later ook uit deze bron te kunnen putten. Zeeland is gegadigde voor deelname. De drinkwaterbelangen van beide provincies hangen immers nauw sa men. SPAARBEKKEN Volgens de doelstelling wil de nieu we nv alle spaarbekkens in Brabant voor verzameling van oppervlaktewa ter aan zich trekken. Primair gaat het dus om belangen van de oprich ters-aandeelhouders. Voor anderen zou dan .overschot-water' beschik baar zijn. Zij. die nadien toetreden tot de nv worden dus als .klanten' be schouwd het erop aansturen dat deze provin cie kan deelnemen door bij de op richters te behoren. Enkele positieve reacties zijn er al gekomen. ,ALLE BRONNEN' .Maar los van het Biesbosch-plan moeten we alle bronnen aanboren om onze drink- en industrie water leiding in de toekomst veilig te stel len', zegt de Zeeuwse gedeputeerde A. J. Kaland. .Het is ons om het even hoe dat gebeurt, in eerste instantie zo dicht mogelijk bij de Zeeuws- Brabantse grens. We hebben vergun ning nodig om in West-Brabant spaarbekkens aan te leggen. Op de lange termijn zal ook het Biesbosch- plan voor ons van belang zijn. Wat de exploitatie betreft zal de naamloze vennootschap voor het spaarbekkenproject in de Biesbosch voorlopig wel een Rotterdamse af faire zijn. De Maasstad met haar le- Zie slot pag. 2 kol. 2) ling gebleken is. Terwijl toch negen van de vierenzeventig klachten tegen het op. treden van de Amsterdamse Dolitie ge fundeerd bleken te zijn, d w z ruim twaalf procent- De politie werkt dus niet zonder fouten, maar zij kon niettemin oo volledige steun van .het gezag" re kenen. Bovendien ging het hier om klachten, met andere woorden: er was geen sprake van opsporing door de jus titie zelf, maar er werd uitsluitend een onderzoek ingesteld als iemand zich had beklaagd. Maar zelfs die klachten, die door het openbaar ministerie gefundeerd werden geacht, worden niet aan het oor deel van de rechter voorgelegd. Politie mensen hebben geen reden om zich als gezagshandhavers in de steek gelaten te voelen. We zijn benieuwd naar de reacties met name uit het Nederlandse politie- apparaat op het Soester initiatief. Ver moedelijk zullen er niet zoveel zijn. Zou inderdaad echter sprake zjjn van een duidelijke respons bij de Nederlandse po- litie, dan zou er reden zijn tot veront- i rusting. De politie zou dan over het hoofd zien, dat zij slechts .apparaat' is voor de handhaving van het gezag, maar niet het gezag zelf. Anderen, niet de po- I litie. moeten bepalen hoe dit apparaat I dient te worden gebruikt. Als politie mensen dat niet inzien klopt het niet met de mentaliteit. Maar nogmaals: we geloven niet aan adhesie op het Soester initiatief. De meerderheid van de Ne derlandse politie is verstandiger dan de ze warrige vier. Drs Verdijk (KVP) verlaat kamer DEN HAAG (ANP) Drs A. A. >L Verdijk, lid van de KVP-fractie uit de tweede kamer, zal zich in verband met persoonlijke omstandigheden, niet op nieuw kandidaat laten stellen bij de ko mende vervroegde verkiezingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1