ITALIË WEER GETROFFEN ARP adviseert een loonronde Waterschap Walcheren kreeg toelichting op rapport-Berenschot POLITIEBEWAKING CHINESE! LEGATIE NIET WATERDICHT NIEUWE OVERSTROMINGEN VERGEN SLACHTOFFERS Studenten tonen met stunt aan: Vandaag in de krant... Met zes man over tuinhek Vast bedrag voor laagstbetaalden Niet boven de vijf procent Geschilpunten en misverstanden Rappor! met stoornissen Een miljoen boeken Pagina 17 ROME (UPI) Nieuwe overstromingen hebben gisteren in het reeds zwaar getroffen Toscane opnieuw toegeslagen en het doden cijfer van Ttalië's grootste overstromingsramp met enkele slacht offers uitgebreid. De rivier de Ombrone, die 20 dagen geleden op 4 november twee derde van de stad Grosseto onder water zette, is gisteren weer buiten haar oevers getreden waardoor akkers blank zijn komen te staan en een nieuwe bedreiging is gevormd voor de 50.000 inwoners van de stad. mnniiiiiiiiuinniiiniBiiiiiiy Met luidsprekers werden de bewoners van de bedreigde buitenwijken gewaar schuwd naar hoger gelegen verdiepin gen te vluchten en daar te blijven tot het grootste gevaar achter de rug was. Aan het eind van de middag is op last van de autoriteiten een gedeelte van de onlangs herstelde snelweg Rome-Genua opgeblazen waardoor het water rond de etad van de akkers kon wegvloeien. Als gevolg van hevige regenval in de bergen boven Siena stijgt het peil in de Ombrone die normaal niet meer dan een beekje is nog steeds. De toestand wordt nog verergerd doordat het water aan de mond door hoge golven en zand banken wordt verhinderd de Middelland se Zee in te stromen. Het officiële dodencijfer sinds 4 novem ber is met minstens drie en mogelijk met zes slachtoffers uitgebreid, die in verschillende delen van Italië woensdag en donderdag- zijn omgekomen. ne onder water zijn komen te staan en het werk op de scheepswerven in Triest moest worden stilgelegd. Slachtoffers De plasregens die vergt/eld gingen van Serende windvlagen deed in verschil- nde gebieden lawines ontstaan. In Schio by Vicenza sneed een 30 meter brede hoop modder en stenen een ver keersweg af. Ten zuiden van Rome wer den in Frosinone een moeder en haar dochter uit het puin van hun woning gehaald die door een lading modder was bedolven. Beide vrouwen waren ernstig gewond. In het in Umbrië (Apennijnen) gelegen Ternl stegen rivieren tot een gevaarlijk hoog peil. Door de sluizen te openen heeft men kunnen voorkomen dat be woonde gebieden werden overstroomd. De bestuurder van een tractor werd onder zijn voertuig verpletterd toen dit in de overstroomde Podelta van een afgebrokkelde dijk viel. Bij Na- Eels kwam een vrouw om het leven Ij een auto-ongeval op een natte weg. Elders is een 16-jarige jongen gevonden die reeds vier dagen werd roep cheffin op een station vermoedelijk met haar mee dochters om het leven gekomen als gevolg van een aardverschuiving die het plaatse lijk station op de helling van de Ve suvius trof. Na de hevige regen die woensdag in Rome en Napels weer veel straten on der water hebben gezet is gisteren in beide steden de zon weer gaan schijnen. In Rome waar in 24 uur tijd ruim 15;5 centimeter water is gevallen houden zowel de politie al- do brand weer zich nog steeds gereed uit te ruk ken voor mogelijke noodtoestanden in Prima Porta, een voorstad in het noor den die bijna elke winter door een klein plaatselijk riviertje onder water wordt gezet. Het Italiaanse schiereiland is van de Dolomieten tot in het verre zuiden door stormen geteisterd. In de bergen on weerde het terwijl als gevolg van de re gen in het oosten veel straten van Udi- Vandalisme in 2 Tilburgse kerken TILBURG (ANP) Een onbekende heeft gistermiddag in een tweetal ka tholieke kerken in Tilburg, te weten de parochiekerk Op de Heuvel en een kapel In de Bisschop Zwjjnsenstraat op muren, pilaren en vloeren hakenkruisen getekend. Bovendien heeft de man, het wordt na melijk uitgesloten geacht dat hier van kinderwerk sprake is, in blokletters kre- en als: .Satan is onze God' en .Satan heil' aangebracht. In de parochiekerk werd verder een 30-tal misboeken in het wijwatervat gesmeten, terwijl op het ta pijt voor het Maria-altaar een bescha mende uitdrukking was geschilderd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Wateroverlast HET GETROFFEN GEBIED in Italië heeft gisteren weer met wa teroverlast te kampen gekregen. In Toscane trad een rivier buiten liaar oevers. Opnieuw zijn daarbij een aantal mensen om het leven gekomen. (Pagina 1). Loonronde DE AR-FRACTIE in de tweede kamer is het eens geworden over de noodzaak van een loonronde in 1967 met een vast bedrag voor de laagstbetaalden. Een voorstel in die zin is gedaan aan prof Zijlstra (Pagina 1 Efficiency HET RAPPORT.Berenschot w op nieuw breedvoerig besproken in de vergadering van het water- schóp Walcheren. Het ging hier om een efficiënter beheer van het waterschap. Pagina i). Lawines Den Haag: De Amerikaanse ambas sadeur in ons land, de heer William R. Tyler heeft donderdag de jPieter. Stuyvesantprijzen' uitgereikt. De buitengewone Pieter Stuyvesant- prijs werd dit jaar voor het eerst uitgereikt en wel aan prins Bern- hard. DEN HAAG (ANP) Dat de politiebewaking bij het bu reau van de zaakgelastigde van de volksrepubliek China aan de Goekooplaan in Den Haag kan worden verschalkt, hebben gistermiddag studen ten uit Rotterdam aange toond. Zes studenten, die hei melijk het exterritoriale ter rein waren binnengedrongen, sprongen vlak voor de neu zen van de politiemannen over het tuinhek. Een van hen, Richard Bijsterveld, kon door een brigadier van poli tie met getrokken revolver worden gegrepen. De anderen zagen kans in een gereed staande auto te stappen en daarmee te ontsnappen. Dat het allemaal een grappig stuntje moest zijn, werd later duidelijk. Leden van de jaarclub .Monolieten', van het studenten- korps hadden het bedacht en uit gevoerd, ter afsluiting van hun proefperiode. De twee studenten, die dit de politie vertelden, werden ook opgepakt. Zij werden evenals Richard Bijsterveld, naar het hoofdbureau van politie gebracht voor een verhoor. raadselachtige dood van hun land genoot Hu Tsu Tsai. De negen Chinezen hadden aan een interna tionaal congres voor lastechnici in Delft deelgenomen. De studen ten hebben willen aantonen, dat ontvluchten uit het bureau van de zaakgelastigde heel wel mo gelijk is, ook al is doorlopend strenge politiebewaking. Tegen Richard Bijsterveld is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het zich op verboden terrein be vinden (maximum boete 15,-). De beide jaargenoten, die het zes tal hielpen op het exterritoriale terrein te komen, hadden zich niet aan een overtreding schuldig ge maakt. Alle drie werden zij na verhoor heengezonden. Goed opgezet Gebleken is, dat de jaargenoten de grap of stunt goed hadden op gezet. Vier van hen meldden zich officieel bij het hek van het bu reau van de Chinese zaakgelastig de. Terwijl hun papieren werden gecontroleerd en hun namen wer den genoteerd, hield een andere student de politiebewaking aan de achterzijde van het gebouwen complex bezig. In die tijd gingen de zes studenten via de parkach tige aanleg in de omgeving naar het exterritoriale terrein. Hun 4 jaargenoten gingen gewoon door de tuinpoort het terrein op. Ge concludeerd werd, dat de Chine zen van de komst van de studen ten tevoren op de hoogte waren gesteld. Lastechnici In het bureau van de zaakgelas tigde van China verblijven onder andere acht lastechnici, die door de Nederlandse justitie moeten worden gehoord in verband met de (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De AR-fractie heeft prof Zijlstra concrete voorstel len gedaan om voor 1967 tot een zeer terughoudend loonbeleïd te komen. De overheid zou een algemene loonronde moeten afkondigen, als werkgevers en werknemers het onderling niet eens zouden kunnen worden. Voor de laagstbetaalden zou in ieder geval de stijging van de kosten van levensonderhoud vergoed moeten worden. Aldus ont lenen wij aan een verklaring van AR-fractievoorzitter B. Roolvink. Al in de laatste fase van de kabinets formatie, toen prof Zijlstra zijn ont- werp-regeringsprogram opstelde, is een en ander de huidige minister-president kenbaar gemaakt. Hoe hoog de loonron de volgens de AR-politicus moest wor den wilde de heer Roolvink niet zeggen- Meer dan 5 procent zou het niet zjjn. De laagstbetaalden zouden echter door de te verwachten hogere kosten van le vensonderhoud gevaar lopen ernstig de dupe te worden. Voor hen zou een vast bedrag als minimumverhoging moeten worden vastgesteld, aldus de gedachten- gang. Aan het andere einde van de in komensladder zouden de hoogstgesala- rieerden genoegen moeten nemen met een in geld uitgedrukt maximum. An dere vormen van inkomens als tantiè mes en dividenden onttrokken zich aan ingrijpen van hogerhand. (Zie slot oag. 3 kol. 6) NADER BESLUIT IN DECEMBERV ERG ADERING Invasie DE INVASIE OP HAITI, waar over deze week geruchten de ron de deden, was georganiseerd dooi Cubaanse ballingen. Het avontuur ging niet door toen de Amerikaan se regering geen medewerking wilde ven-lenen. (Pagina 3). Schrijfster NELLY VAN DIJK-HAS, schrijf, ster te Goes, werkt gemiddeld vie.) maanden aan één boek. Zij is 75 jaar. Haar laatste manuscript is een eind gevorderd. (Pagina 17). U.pZSpPe MIDDELBURG Het water schap Walcheren heeft gistermor gen een lange vergadering op nieuw gewijd aan het zo lang zamerhand befaamd geworden rapport-Berenschot. Het betreft hier een stuk van het raadgevend bureau ir B. W. Berenschot NV uit Hengelo over de economische werking van dit waterschap, een rapport dat zou kunnen dienen als basis voor een efficiënter be heer, zo dit al nodig zou zijn. Een vorige vergadering was al geble ken dat het dagelijks bestuur en verschillende hoofdingelanden niet erg gelukkig waren met dit rap port, in de eerste plaats omdat naar het inzicht van het bestuur de uitgangspunten niet allemaal juist waren, in de tweede plaats omdat geen wezenlijke voorstellen werden gedaan voor een eventuele verbetering. Men besloot toen aan vertegenwoordigers van het bu reau tijdens een volgende vergade ring te verzoeken een nadere toe lichting te geven, hetgeen nu gis termorgen is gebeurd. Aanvanke lijk leek het er op alsof de discus sies gisteren maar heel moeilyk zouden verlopen er bleken met name nogal wat tegenstellingen te bestaan tussen de woordvoerder van het bureau ir F. G. Roes ener zijds en waterschapsvoorzitter jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozen burg en de waterschapsingenieur ir H. Visser anderzijds, maar in de loop van de morgen kwamen de discussies wat in rustiger vaarwa ter. Aan het slot van de bijeen komst kwam men overeen, dat dagelijks bestuur en hoofdinge landen nog eens over een aantal opmerkingen zullen nadenken. In een vergadering die 22 decem ber aanstaande gehouden wordt zal besloten worden of het water schap nog verder met het bureau- Berenschot zal samenwerken. De grote geschilpunten - - zij kwai..... direct al bij het begin van de discussie naar voren bleken met name enkele aspecten van de arbeidsproduktiviteit te zijn. waarbij de waterschapsvoorzitter, daarbij gesteund door de ingenieur, stel de dat net bureau van verkeerde uit gangspunten was uitgegaan, onjuiste vergelijkingen had getrokken, zodat de conclusies daardoor aanvechtbaar waren. Bovendien bleken er wat misverstanden te bestaan over de vraag wat het rap port nu elgenljjk precies moest inhou den: diagnose of therapie, een vaststel len dus van eventuele kwalen of een geneeswijze. Bjj het begin van de dis cussie vroeg ir Roes toestemming daar over een verklaring te mogen afleggen. Hy kreeg dnartoe toestemming van de voorzitter en stelde dat het hier om vooronderzoek was gegaan. Diagnose .Wat u hiervan als resultaat mag ver wachten is een deskundige en objectieve diagnose, echter nog geen advies (geen therapie) stelde de heer Roes. Hij lichtte die deskundigheid van het bureau toe: wél op het gebied van interne organisa tie en economie, niet in de specifiek wa- terschaptechnische problemen. Wat de objectiviteit betreft merkte ir Roes op, dat het rapport een oordeel geeft, los van de spanningen van meningsverschil len in het waterschapscollege. Ir Roes zei voorts het niet verstandig te vinden, dat het rapport aanvanke lijk in het openbaar was behandeld. .Vooral niet omdat u als politieke: groepering niet heeft gesproken over. de vraag welke acties er op onze conclusies genomen (kunnen of moe-, ten) worden. Wel heeft u gesproken; over het werk van ons vakgebied, j over de wijze waarop wy tot onze' conclusies zijn gekomen, en hierdoor1 dreigt het rapport tussen wal en! schip terecht- te kompn. waarmee n niet gebaat bent. Als dat namelijk gebeurt, heeft u in uw discussie geen rustpunt gevonden, waardoor u, moeilijk tot acties kunt overgaan'. j Dat rustpunt voor verder acties noe: ir Roes centraal. .Zonder conclusies geen actie en ik wil u helpen die conclusies te trekken'. Nadat de dijkgraaf had te kennen ge geven de opmerkingen van ir Roes niet geheel relevant te achten werd tenslotte besloten het rapport te be handelen aan de hand van een aantal conclusies, door ir Roes opgesteld. ,In het rapport zijn vijf vragen gesteld, (Zie slot pag. 2 kol. 5) Amsterdam Rudi Carrell is speciaal uit Duitsland overgekomen om in het programma Jlies-en^cène' aan Mies Bouwman in haar eigen tele- visie-mtervietostoéZ de békende tien vragen te stellen. Dit gebeurde de Amsterdamse Bijenkorf ter ge legenheid van de doop van hei boek je Mses en scène, verhalen en ge beurtenissen rond haar tv-program- §T*\e gang van zaken rond het Ls rapport-Berenschot bij h<-i waterschap Walcheren doet zich aan de buitenstaander voor als een schoolvoorbeeld van hoe-het-niet-moet. Uitge rekend bij de behandeling van dit rapport onder meer handelend over de communicatie bij het waterschap Walcheren hebben zich meer dan eens allerlei communicatiestoornissen van de eerste orde voorgedaan. Niet alleen bij de behandeling in de algemene vergadering van gistermorgen, maar zoals duide lijk kwam vast te staan tijdens deze ver gadering óók in. de periode, waarin dit befaamde stuk werd voorbereid. Twee partijen zijn bij deze kwestie in het ge ding: het raadgevend bureau-Berenschot, dat in opdracht van de algemene ver gadering van het waterschap de organi satie en de werkwijze van dit lichaam heeft doorgelicht (,een vooronderzoek naar de economische werking van het waterschap' zoals de woordvoerder van het bureau-Eerenschot deze doorlichting formuleerde), daarnaast (of beter: daar tegenover) het dagelijks bestuur van het waterschap. Tussen deze beide partijen nu hebben zich niet geringe stoornissen voorgedaan in de communicatie, waarbij de oorzaak vermoedelijk onder meer ligt in de verschillende taal, die beide par tijen spreken. Een verschillende taal, inderdaad. Het dageljjks bestuur en de hoofdamb tenaren van het waterschap zijn opge voed in en spreken de taal van de con ventionele overheidsadministratie. Zo zijn zij zich er voortdurend van bewust, dat ze onderworpen zijn aan een verant woordingsplicht, zowel jegens de alge mene vergadering als jegens de hogere overheid: hun projecten en plannen wor den van vele kanten bekeken en getoetst, zij hebben te maken met toezicht en op pertoezicht. Deze verhoudingen be stuur en ambtenaren weten dat maar al te goed zijn niet zomaar ontstaan, maar berusten op strenge reglemente ringen in wetten, verordeningen en regle menten, op de samenstelling waarvan de waterschappen zelf geen of slechts weinig invloed hebben. Enerzijds du» gebonden door wetgeving, wordt ander zijds de omvang van de waterschaps- taak bovendien bepaald door natuur krachten als zee en wind, bepaald ook door de produktie-eisen van de landbouw wanneer het bijvoorbeeld om de waterbeheersing gaat. Bij dit alleB moet dan bovendien nog wor den opgemerkt, dat de algemene ver gadering wordt gevormd door chrect- belanghebbenden, mannen die een slecht en ondoelmatig beheer onmiddel lijk in de eigen beurs voelen. Deze om standigheden nu scheppen een eigen tv- pe bestuurder en ambtenaar, mensen die over het algemeen gewoon zijn sober te handelen, maar die in ieder geval een eigen taal spreken. De deskundigen van een bedrijfsorganl. satiebureau spreken een andere taal. Zij zijn de mensen, die een bepaalde organisatie doorlichten en op grond van die doorlichting concluderen of deze or ganisatie al dan niet economisch ver antwoord is opgezet. Het komt ons voor, dat deze onderzoekers vooral bij het begin van het .doorlichtings'- werk er op verdacht moet zijn, daJ. er communicatiestoornissen kunnen optreden. Er zijn daarvoor twee re denen: in de eerste plaats omdat iedere groep in de samenleving, van wie het gezamenlijke werk wordt bekeken of op de operatietafel wordt gelegd, neiging zal hebben een afweerhouding aan te nemen. Dat is onvermijdelijk: soms zijn de betrokkenen het zich helemaal niet bewust, dat zij zulk een afweerhouding innemen. In de tweede plaats is de be wuste groep als zodanig altijd de meer dere als het gaat om de specifieke vak kennis. De doorlichtere kennen alleen maar het vak van het doorlichten, de woordvoerder van het bureau-Beren schot wees daar gisteren met nadruk op; degenen die zij onder de loep nemen daarentegen kennen alles van het hoe en het waarom. Vooral bij een overheid en zeer in het bijzonder bij een waterschap is dat van eminent belang: de eigen taak en de specifieke reglementering we zeiden het reeds dwingt immers vaak tot een werkwijze, die volgens het boekje of een bepaald organisatiemodel helemaal niet zo efficiënt is. Toch moet het be wuste werk worden -uitgevoerd zoals het wordt uitgevoerd, omdat het nu een. maal voorschrift is of omdat omstandig heden buiten de wil van betrokkenen vergen. Dit betekent overigens zins, dat organisatiedeskundigen niet in staat zouden zijn binnen het ge geven kader feilen aan te wijzen, het houdt echter wel de eis in. dat zij zich volkomen thuisvoelen in de eigen we reld van het waterschap. Eerst dan zul len zij de hoe's en de waarom's van be paalde werkwijzen kunnen doorzien, waardoor hun conclusies een hecht fun. dament kunnen krijgen. Na lezing van rapport en het daarop gevolgde weerwoord van het dage lijks bestuur, na ook de behandeling van gisteren te hebben bijgewoond, menen wii als conclusie te mogen formuleren, dat het bureau-Berenschot blijkbaar niet in staat is geweest vanaf het eerste be gin een zodanige communicatie tot stand te brengen, dat over en weer begrip is ontstaan. Zelfs met de nuchter.zakelijke rapportensti.il heeft men enigszins naast de roos geschoten: de samenstellers heb ben een blauwdruk zonder meer gele verd zonder dat zij duidelijk hebben kun nen maken, dat zij de eigen sfeer en eis°n van het waterschap helemaal door hebben gehad. Hadden zij dan een istreekroman moeten leveren? Ach wel nee. maar elke samensteller van welk rapport ook heeft rekening te houden jmet de ontvanger, met de lezer van het 1st uk. een primaire eis voor een rede- lliike communicatie We hebben niet de indruk, dat met de lezers rekening is gehouden. Bovendien had men moeten vermijden dat over de intepretatie van zakelijke feiten met het dagelijks be. stuur een felle discussie zou ontstaan: voordat het rapport het bureau zou heb ben verlaten, had men het over deze interpretatie eens moeten zijn. Overi gens- fie felheid van de discussies werd gisteren vooral bepaald door de dijk. die zich niet zender emotionali- Daarnaast kunnen we er heen vast te stellen, dat de sa- rapport in de discus. niet overlui de verhouding ge- administra- eenvoudig gesuggereerd, er nog enkele opmer- een veel voorkomend ver in diverse rapporten een openstaande deur intrapten. Maar (Voor vervolg zie pagina 3 eerste kolom) 209e jaargang - no. 277 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlracllo. N V Brb, MU na d. W FrovladM. Zasm. Coormnl. t. no 4a Valda. f. aar. Im ao W. 4a P»«t«r. HooidradKtaun O. A. 4a Kok. m AkonnamaobprlJ. M MM aar waak, 11,40 par kwartaal, Nhw aar paal f 11.65 par kwartaal. Lom 0 Suraauti Vllaalnjan. W.lrtraal 58-60. lal 2355 (b.f.t rad 3508, ad*. 3647/3843). Mlddalborf. Mkrkt 51, tal. 3841. (b.f.«. rad. 2078/31(9. tit. 2373). Gear, Crota Martt 2, tal. «140 (k-t-4. rad. 7853. adr. 3213). Ooatkart, tal. 2395 f.nit! •alafooo 2311 Zlarllrm. .dmlnl.tr.lla talatooo 2094 0 Ada orlj. 13 caol oar mm Minimum par adv t 3.23 ln(ar mad 254 tarlaf Kl.ln. .d» (ran. 8 ntaia) 13 cart par nf.l (min. 1.74), .Brlarao kuraau v. d. klad' 50 cao» maar. Giro 159300 PZC. Mïddtlburr Vrijdag 25 nov. 1966

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1