Groot aantal proeven tijdens tocht Gemini Rhodesië jaar onafhankelijk Grote opkomst kiezers Ziekenfondsen doen beroep op minister Ontwikkelingen in één jaar SUCROSA SUCROSA 3 Maandagavond landing bij Bermuda's AMBTENAREN IN BELGIË IN STAKING WATER ZAKT IN ITALIË Verenigde Staten Kloosterbalsem BRITSE IMPERIUM AFGEBROKKELD Premier Smith rooit het wel is fantastisch! WOENSDAG 9 NOVEMBER I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT iimimiiiiBiBmMMiMiBiiiiiimiiiiiimiiiiimiiiiiiniinnnnii LAATSTE VLUCHT START MORGEN OM 21.54 UUR KAAP KENNEDY (AFP/ REUTER Morgen zal met de lancering van de Gemini-12 met aan boord de ruimtevaarders kapitein ter-zee James Lovell (com mandant) en Edwin Aldrin, de laatste fase worden inge zet van het Amerikaanse pro gramma voor bemande ruim- tevluchten met twee man. De reis met het ruimteschip Gemini-12 die vandaag zou beginnen is gisteren uitge steld tot morgen wegens een defect aan de automatische besturing van de Titanraket die de ruimtecapsule in de baan om de aarde moet bren gen. Als er zich geen moeilijkheden voordoen zal de Geroinl-12 mor gen, nadat de lancering 24 nur werd uitgesteld om 21.54 uur Ne derlandse tijd vanaf de basis Kaap Kennedy worden gelanceerd en byna vier dagen in de ruimte blijven. Om 20.16 uur zal een .Agena'-doelraket in een baan worden gebracht. Evenals bij vo rige rulmtevluchten zal de beman ning de doelraket aan de Gemini- cabine moeten koppelen. Deze ontmoeting zal moeten plaatsheb ben als de Gemini aan de derde omwenteling bezig is. Luik open Vrijdagmiddag zal majoor b(j de luchtmacht Aldrim zijn luik ope nen voor langer dan twee uur en staande in de cabine foto's ne men. Zaterdagmiddag zal Aldrin een ruimtewandeling moeten ma ken, waarbij hij een dertig meter lang koord aan de doelraket, die dan nog verbonden is met de Ge- mini, moet vastmaken. Na on- geveer een uur en drie kwartier keert Aldrin in de cabine terug, waarna de Agena zal worden ont koppeld en de cabine om de doel raket zal gaan draaien, nog ver bonden door de kabel. In de ge koppelde toestand zal de Agena nog worden gebruikt om Lovell en Aldrin naar een hoogte van 740 km te brengen. Na middernacht, in de nacht van zaterdag op zondag, verwijdert de Gemini-12 zich van de doelraket. Zondagmiddag zal Aldrin. op nieuw in zijn stoel staande, foto's nemen, ditmaal van de zonne- eclips. Voor hij zijn luik sluit zal een deel van de dan overbodig geworden gebruiksvoorwerpen overboord worden gezet. Vermoeidheid Men hoopt uit Aldrins ruimtewan deling en diens experimenten staande iri het geopende luik meer te weten te komen omtrent de vermoeidheid waarmee de ruimte vaarders te kampen hebben. Het Kapitein-ter-zee James Lovell fcom mandant) en Edwin Aldrin (resp. links en rechts voorgrond). Op de achtergrond de plaatsvervangers Gordon Cooper (linies) en Eugene Ceman. verblijf van Richard Gordon bui ten de Gemini-11 bleek zeer ver moeiend. Bij het opstellen van Al drins programma is daar dan ook rekening mee gehouden. Maandag vindt een Frans-Ameri kaans experiment plaats. Vanaf de basis Hammaguir in de Sahara wordt een Franse Oentaur-raket gelanceerd/ die op grote hoogte een natriumwolk zal uitstoten. De bemanning van de Gemiiinji-12 zal daardoor de windpatronen kunnen fotograferen. Maandagavond omstreeks kwart voor acht zullen de remraketten in werking gesteld worden, waar na de cabine omstreeks half negen zal landen ten zuiden van de Ber muda's. (ADVERTENTIE) ERHARD GAAT HEEN (Slot van pag. 1) streven. Men zou met opzet deze kwes tie willen openhouden teneinde niet de komende onderhandelingen van tevoren al te bemoeilijken. Kans Toen vorige week de vier ministers de Vrije Democraten aftraden, liet Er- hard weten dat de vorming van een nieuwe regering niet om hem zou moe ten mislulcken. De fractie van CDU en CSU gaf hem toen nog een kans, zelf een oplossing te vinden. Volgens politieke waarnemers heeft de fractie nu kennelijk zelf het heft in handen ge nomen. Nederlaag Gisteren leed het minderheidskabinet onder Erhard een tweede zware neder laag, toen een meerderheid van de bondsdagleden de bondskanselier uit nodigde de vertrouwenslrwestie te stel len. De eerste nederlaag had de bonds raad de regering toegebracht, toen men eenstemmig kort na de breuk tussen Christen-Democraten cn Vrjje Demo craten de ontwerpbegroting afwees. Nieuwe senator Boerenpartij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In do plaats van !r H. Adams is gistermiddag als oerste- kamerlid voor de Boerenpartij beëdigd de heer J. de Groote uit Beilen. Hij Is een zwager van ,bocr' Koekoek. HIJ HAD ER GENOEG VAN. Een in woner van Niort, de hoofdstad van het Franse departement Deux-Sevres, heeft zondagnacht een groot aantal verkeers borden in deze stad met witte kalk be smeurd. Ut wil niet langer gehinderd worden door het verkeer dat de autoriteiten niet op passende wjjze kunnen regelen, zo luidde zijn conmmentaar. Hij zal voor de rechtbank moeten verschijnen. VERVOLG KANTLIJN burg en hh vond dat daarom zo erg omdat de studiedagen van het Benelux- parlement ook al niet door hadden kun nen gaan. Waarom niet? .Omdat van Nederlandse kant geen rapporteur aan gewezen werd', aldus de schepen. Jawel ongelooflijk maar waar. Hij paste hier dezelfde tactiek toe als maandag in de Antwerpse raad: de Nederlanders ten onrechte de schuld geven om eigen bin nenlandse moeilijkheden te bemantelen Conclusie: als er Beneluxoverleg moe komen over het havenbeleid, zou eers' en vooral nodig zijn dat men in België heit onderling eens wordt. Men zou eens zoals Nederland heeft gedaan een studiedag kunnen organiseren (Zeeland hoeft niet uitgenodigd te worden!). Tot zolang zal de heer schepen van Antwer pen er echter goed aan doen op te houden1 met zijn al te nadrukkelijke Belgische slagen in de Nederlandse lucht. BRUSSEL (ANP) Voor mor gen is in België een staking uitge roepen voor een belangrijk deel van het provincie- en gemeente- personeel, inclusief de politie. Men verwacht van deze staking ter ondersteuning van looneisen geen ontreddering van het open bare leven. De vakbonden hebben toegezegd dat essentiële diensten onderhouden zullen worden. Wel zal Antwerpen veel last vara de sta king kunnen ondervinden. De vakbonden hebben gisteren nadrukkelijk gewaar schuwd, dat de autotunnel onder de Schelde en de havens van vanavond 10 uur tot morgenavond 10 uur stilgelegd zullen worden. De vakbonden, die herziening eisen van de salarisschalen met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar, be zorgen hun leden met het stakingspa- rool overigens een ongewoon lang week einde. Vrijdag a.s. wordt nl ook niet gewerkt, dan herdenkt België zijn doden uit de eerste wereldoorlog. ROME (Reuter) Het gevaar voor verdere overstromingen in Italië is gis teren enigszins afgenomen. Over een ruim honderd kilometer breed front van Piave tot Paimi» zakte het buiten de oevers getreden water van de Po. Ook tussen Torviseosa bij Udïne en de Adria- tisehe kust loopt het water terug, maar vele dorpen in de provincies Udine en Belluno blijven van de buitenwereld afgesloten en hebben geen elektriciteit. In Alto Adige werken militairen en ar beiders aan het herstei van wegen en bruggen. Functionarissen in Bolzano schatten de schade voorlopig op 5 mil jard lire (ongeveer 28.700.000 gulden). Tussen Florence cn Milaan lopen weer treinen, maar het spoorwegverkeer tus sen Milaan en Venetië is nog niet op gang gekomen daar de brug bij Vicenza is weggespoeld. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gis terochtend een zending hulpverlenings goederen ter waarde van f 100.000 ver zonden naar Italië ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingsramp. De koninklijke luchtmacht heeft voor een deel van de zending, te weten 1000 dekens, en een partij babyvoeding, een vliegtuig ter beschikking gesteld. Het overige deel van de hulpverleningsgoe deren, 38 ton babyvoeding, is per trein naar het rampgebied verzonden. De Italiaanse regering is gisteren in spoedzitting bijeen geweest om vast te stellen wat het eerst gedaan moet wor den aan de economie, die dit jaar na twee jaren teruggang juist weer wat was verbeterd. Het vijfjarenplan da1" door het parlement wordt behandeld als gevolg van de ramp moeten worden herzien, zeiden politici. Grote schade De overstromingen in Florence hebben daar voor een totale waarde vatn 574.700.000 gulden schade aam kunst schatten aangericht, aldus is van de zijde vam het Tta.liaa.nse. ministerie van cultuur meegedeeld. Meer dan zeshon derd schilderstukken zijn beschadigd en de befaamde .kruisiging' van de hand van Cimabue (1240-1302) is volkomen vernield. In de Rtccardiana-blbliotlieek zijn exemplaren van een uitgave uit 1481 van Dante's .Divina Coniedia', voorzien van commentaar door Gorolamo Landi- no, met water doordrenkt. Ook in het Etrusklsch museum is schade ontstaan. WASHINGTON (UPI, RTR) Hoewel de weersomstandigheden in grote delen van het land ongun stig waren, zijn de Amerikanen gisteren in recordaantallen naar de stembus gekomen. Vermoedelijk zal de opkomst op circa 60 miljoen uitkomen. Het oude record voor een jaar waarin het presidentschap niet op het spel stond, was 53.5 miljoen. Het dateert van 1962. Bij deze verkiezingen voor gouverneurs er congresleden kan men verscheidene personen al als gekozen beschouwen omdat een tegenstander ofwel ontbreekt of geen kans maakt. Diit zijn de gou verneur voor Tennessee, de democraat Buford Ellington, drie senatoren, de de mocraten John McClelan voor Arkan sas, Richard Russel voor Georgia en Allen Ellender voor Louisiana, en 55 af gevaardigden, 51 democraten en 4 re publikeinen. Brjna allen zijn afkomstig uit de zuidelijke staten. In Marylan< werd de democratische kandidaat voor het gouverneurschap, George Mahoney, uit een stemlokaal gezet omdat hij pro beerde stemmen te werven. Belg Maboge (met hartpomp) overleden HOUSTON (UPI) De 38-jarige Belg Charles V. Maboge, die ruim 11 dagen heeft geleefd met behulp van een kunst matige hartpomp om zijn eigen hart rust te gunnen, is gisterochtend aan een lever- en nierkwaal overleden. Maboge was de vijfde patiënt die in het methodistenziekenhuis in Houston van de pomp heeft gebruik gemaakt dde in het medisch centrum in Houston is ont wikkeld. Na zijn operatie was zijn toe stand steeds verbeterd maar sinds za terdag ging hij langzaam achteruit. JOHNSON CITY (TEXAS): Ter wijl mevrouw Johnson ijverig haar stembiljet voor de algemene ver kiezingen invult, zit president Johnson voor zich mt te kijken met zijn biljet voor hem op tafel. Zou de keus zo moeilijk voor hem zijn geweest In ieder geval verklaar de hij later dat hij op de demo craten had gestemd. EXTRA-TV-UITZENDING VERKIEZINGEN VS HILVERSUM (ANP) Via Early Bird komen hedenavond commentaren, uitslagen en reac ties rond de Amerikaanse verkie zingen naar Europa. De NTS neemt dit alles over ln een extra uitzending aansluitend aan het laatste bulletin van het NTS- journaal en en wel om 22.40 uur via Nederland-1. Uit elke provincie jongen en meisje SCHOOLJEUGD BIJ HUWELIJK (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Bij het huwelijk van prinses Margriet cn rar Pieter van Vollenhoven zullen in de Grote of St.-Jacobskerk 22 plaatsen worden gereserveerd voor scholieren ouder dan tien jaar, die op 10 januari jarig zjjn: uit elke provincie een jongen en een meisje. De scholieren zullen door loting worden aangewezen en horen voor 16 decem ber van het hoofd van hun school of onderwijsinstelling wie zijn aange wezen. Zij zullen reeds 9 januari in Den Haag arriveren als gasten van het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Bij het ministerie wordt er naar ge streefd de schoolleugddelegatie zoda nig samen te stellen, dat er vertegen woordigers (sters) inzitten van het lager onderwijs, het nijverheidsonder wijs, het voorbereidend hoger onder wijs, het middelbaar onderwijs, de handelsdagscholen en dagscholen voor land- en tuinbouw. (Slot van pag1) De ziekenfondsorganisaties hebben in middels de minister van sociale zaken en volksgezondheid op de hoogte gesteld van de thans ontstane situatie, teneinde de bewindsman de gelegenheid te bieden zich te beraden op de middelen en moge lijkheden om te voorkomen dat een si tuatie zal ontstaan waarin de verzeker den geen aanspraken op huisartsenhulp meer kunnen doen gelden. Dit beraad met de minister zal morgenmiddag plaatsvinden. Het is volgens de zieken fondsorganisaties duidelijk dat de zie kenfondsen bereid zullen zijn om, indien de minister mocht besluiten richtlijnen als bedoeld in artikel 49 van de zieken fondswet uit te vaardigen, op deze iffiering Afgezien van deze mogelijkheid, die wel licht nog tot een overeenkomst zou kun nen leiden, kan de minister J van artikel 11 van de ziel bepalen dat de verzekerden hebben op een uitkering in geld in plaats van op huisartsenhulp. Tenslotte wijzen de ziekenfondsorganisaties erop dat de ziekenfondsen krachtens de zie kenfondswet verplicht zyn iedere huis arts die bereid is een individuele over eenkomst te sluiten als medewerker toe te laten. De ziekenfondsorganisaties ho pen nog altijd dat het mogelijk zal zijn dat door een door de minister in te stel- ADVERTENTIE) Heilzame, diepwerkende verzacht en verlicht aandoeningen van huid en spieren A/Vijdag 11 november aanslaande V is het precies een jaar geleden, dat Rjiodesië zich onafhankelijk verklaarde. Daarmee was het de laatste kolinie, die Engeland de rug toekeerde. In bijna twee eeuwen is het imperium van de Britten, waar de zon nooit onderging, te ruggebracht tot een groep eilan den, die thans het Britse rijk vor men. De periode werd afgebakend door twee historische gebeurtenis sen. Precies 190 jaar geleden brachten de revolutionaire Ameri kanen deze ontwikkeling op gang, toen zij in opstand kwamen tegen het koloniale bestuur van de En gelsen. De revolte eindigde voor hen is onafhankelijkheid. Op 11 november van liet vorig jaar herhaalde do geschiedenis zich, zjj het zonder bloedvergieten. Rhodesië verklaarde zich onafhankelijk. Vry- dag is het dus een jaar geleden dat Ian Smith zijn eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring aflegde. De storm die op zyn onthutsende beslissing volgde was nog niet geluwd toen al werd voorspeld dat het moederland Engeland de revolte zou neerslaan. Nog hoort men premier Wilson de Afrikaanse landen van het gemene best en de wereld verzekeren dat het beëindigen van de rebellie veeleer weken dan maanden znl kos ten. Nog hoort men hem zeggen: .Engeland zal nooit een uitsluitend blanke regering toestaan'. ,Zo lang ik leef zullen Afrikanen niet regeren', antwoordde Rhodesisch pre mier Smith grimmig en dit strookt, althans tot dusver, meer met de wer kelijkheid. In zijn verklaring, waar mee hij zijn land van 225.000 blanken in een zee van vier miljoen Afrika nen een nieuw tijdperk binnenleidde, citeerde Smith de Amerikaanse onaf hankelijkheidsverklaring van 4 juli 1776 om zijn beslissing rechtsgeldig heid te geven. Zijn 20 minuten du rende toespraak voor de Rhodesische radio begon als volgt: Zoals de ge schiedenis In de loop der menselijke betrekkingen heeft aangetoond, kan het voor een volk noodzakelijk wor den, de politieke banden die het met Wereldgebeuren een ander volk verenigde te verbre ken en zich met gelijkberechtigde status waarop het recht heeft als afzonderlijke natie ie scharen onder de andere landen,De Rhode- siërs weigeren hun geboorterecht te vaardigheid, beschaving en christen dom en we menen daarom aanspraak te kunnen maken on onze soevereine onafhankelijkheid', zo verklaarde Smith. Weinigen, daarbij inbegrepen de re gering van de Verenigde Staten, ge loofden dat Rhodesië zijn onafhanke lijke status lang zou kunnen hand haven. Weinigen geloofden dat Smith liet hoofd zou kunnen bieden aan de golf van scherpe sancties en een olie-embargo. Maar het afgelopen jaar heeft ander" uitgewezen. In de ogen van sommige Rhodesiërs is Smith zelfs uitgegroeid tot een twee de George Washington. De eerste dagen van de onafhan kelijkheid waren voor de Rhode siërs gevuld met champagne. Er was feest en geen teken van terreur of spanning er was geen opstand van Afrikanen. In de dagbladen die het niet geheel eens waren met Smiths maatregelen of zijn methodes begon nen blanke gedeelten te verschijnen en een nieuw element werd toege voegd aan de noodmaatregelen de censuur. Toen d>- schemering op de eerste dag van de onafhankelijk heid inviel, verlieten 200.000 Afrika nen'de hoofdstad Salisbury, waar zij werkzaam waren, even rustig als te voren en dit is tot op heden niet ver anderd. (De wet op de landverdeling, waaronder de verschillende rassen afzonderlijke dorpen zijn toegewezen, verbiedt Afrikanen in grote steden te wonen. Zij kunnen er overdag wer ken, maar moeten 's avonds vertrek ken). Naarmate de tijd verstreek maakte de onafhankelijkheidsroes bij de bevolking plaats voor de vastbe slotenheid zich te zullen handhaven de Britse leeuw had immers alleen maar gebruld en niet teruggebeten Wilson stuurde een squadron ge vechtsvliegtuigen naar Rhodesië's buurland Zambia om de reusachtige Karibadam te beschermeq, die de ri vier de Zambesi tussen de twee lan den onderbreekt en hen van energie voorziet. Smiths land was reeds voor bereid. Zijn goed getrainde leger en de luchtmacht waren in staat van paraatheid en daagden Engeland of ieder ander land uit het gevecht te beginnen. De Rhodesiërs zouden hun pas verworven vrijheid beschermen. Nagenoeg heel Afrika eiste een in vasie teneinde het .racistische be wind' te verdrijven. Er kwam geen invasie. De sancties tegen de rebellerende ko lonie resorteerden weinig effect en versterkten de vastbeslotenheid van het volk alleen nog maar. Zuid-Afri- ka en Portugal hielpen de Rhodesiërs by het doorbreken van wat een muur van sancties had moeten zyn. Via deze landen werd Rhodesië voorzien van -Ie noodzakelijke voorraden. Engeland boycotte de Rhodesische tabak de slagader van Smiths economie. Maar er waren andere ko pers genoeg, wier namen geheim werden gehouden alsof het atoom spionnen betrof. Hoewel niet de ge heel oogst werd verkocht, had Rho desië lucht genoeg om te kunnen blijven ademen. De Britse leeuw brul de opnieuw. Natuurlijk heeft Rhodesië het niet gemakkelijk, maar de economische toestanc is in de huidige omstandig heden niet onbevredigend te noemen. Zorgvuldig houdt Smith zijn handels statistieken geheim om te voorko men dat de VS en Engeland maatre gelen nemen tegen zijn afnemers. Ondanks de uitgebreide sancties ver wacht nen dat Rhodesië dit jaar een handelssurplus van 42 miljoen dollar zal hebben. Dit is gebaseerd op een geschatte export voor 280 miljoen dollar en import ter waarde van 238 miljoen dollar. Aldus bestuurt Smith met zijn rege ring een land, terwijl hij in staat van beschuldiging is gesteld wegens hoogverraad, een misdaad die met de dood bestraft kan worden. Sir Humphrey Gibbs, door Engeland erkend als de enige wettige gouver neur van Rhodesië, werd in feite op gesloten in zijn gouvernementshuis in Salisbury. Smith sneed de telefoon verbinding, het gas en de elektriciteit af, legde beslag op Gibbs limousine en benoemde zijn eigen gouverneur. Gibbs is nog steeds in Salisbury. Smith weneens. Zo is het jaar ver streken. In de hoofdstad bloeien de jacaranda-bomen alweer. Het belooft opnieuw een mooi voorjaar te wor den. Wilson, die zijn handen vol heeft aan de moeilijkheden in eigen land, zal er ook dit jaar vrijwel zeker niet in slagen Smith te verdrijven. len commissie van goede diensten een conflict kan worden voorkomen. De zie kenfondsorganisaties, die overtuigd zijn dat het verstrekken van huisartsenhulp in natura de basis van de gezondheids zorg voor ruim 8,5 miljoen verzekerden is, blijven hopen dat het alsnog mogelijk zal zijn voor 1 januari 1967 een oplos sing te vinden. De voorzitter van de Landelijke Huis artsenvereniging, dr J. F. A. van Rijn, heeft gisteravond, na afloop van een bijeenkomst van de LHV in Utrecht, verklaard dat prof Mun tendam op zijn verzoek morgen om half elf in het Instituut voor Preven tieve Geneeskunde in Leiden (of als de hoogleraar nog ziek is aan zijn ziekbed) delegaties van de zieken fondsen en de artsen bijeen heeft ge roepen. Dr Van Rijn heeft gistermor gen telefonisch om een bijeenkomst van beide partijen onder leiding van prof Muntendam gevraagd, ornaat hij een dergelijk initiatief zag als enige mogelijkheid om de onderhandelingen weer op gang te brengen. Dr Van Rijn, die geen deel uitmaakt van de onderhandelingsdelegatie van de LHV, zal ditmaal zelf bij het gesprek De LHV heeft haar honorariumvoor- stellen niet gewijzigd, al verklaarde dr Van Rijn gisteravond dat het de artsen bij hun voorstel niet zo zeer gaat om de hoogte van de bedragen, als wel om de methode die voor het vaststellen van een goede honorering nodig is. Dr A. E. G. M. Wejjenhorg, voorzitter van de onder handelingsdelegatie van de LHV, voegde daar desgevraagd aan toe dat voor de artsen de opbouw van het honorarium zoals die in hun voorstel van 6 oktober Is neergelegd zeer zwaar weegt. Vol gens hem zal over de hoogte van de ver goedingen die de artsen voor bepaalde inconveniënten (lange werkdagen, vier- entwintigurige bereikbaarheid, werk op zondag enz.) vragen, echter nog wel te praten zijn. Paraat blqven Dr Van Rtjn verklaarde dat de Neder landse huisartsen altijd klaar zullen staan voor hun patiënten en dat geen enkel geschil daar Iets aan zal kunnen veranderen. Wij willen de ziekenfondsen ook niet kwijt', zo zei hij. Op de vraag wat het LHV-bestuur denkt van het afsluiten van overeenkomsten tussen ziekenfondsen en individuele art sen voor het geval er vóór 1 januari geen overeenstemming wordt bereikt tussen de artsen- en ziekenfondsorgani saties over een collectieve regeling, ant woordden de heren Van Ryn en VVeyen- borg dat zy het weinig waarschijnlijk achten dat de ziekenfondsen individuele overeenkomsten zullen afsluiten. De mo gelijkheid daartoe wordt volgens hem ook niet genoemd in de ziekenfondswet. Een lid van de LHV kan bovendien ge zien de statuten van de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, geen individueel contract afsluiten. Als hij dat zou wil len, zou hy dus zyn lidmaatschap van de LHV moeten neerleggen. (ADVERTENTIE) 4 oktober 1965 Premier lan Smith komt ln Londen aan voor de beslissende be sprekingen met premier Wilson over de onafhankelijkheid van Rhodesië. 12 oktober Smith keert naar Salisbury terug zonder overeenstemming in het vooruitzicht. 18 oktober Wilson doet een beroep op Smith niet eenzijdig de onafhankelijkheid uit te roepen. 25 oktober WUson reist naar Salisbury in een laatste en vergeefse poging een oplossing te bewerkstelligen. 5 november In Rhodesië wordt de nood toestand afgekondigd. 11 november Om kwart over een plaatselijke tijd roept Smith de onaf hankelijkheid van Rhodesië uit. '12 november - Engeland neemt maat regelen tegen de kolonie. 17 november - President Kaoenda van Zambia vraagt Engeland om militaire steun teneinde de Karibadam te bewa il april De Verenigde Naties nemen een resolutie aan, waarmee een olie-em bargo op Rhodesië van kracht wordt. 10 april De Griekse tanker .Manuelo' voor 'de kust van Portugees Mozambique onderschept door Britse oorlogsbodems en gedwongen naar het zuiden uit te wijken. 21 april De noodtoestand wordt op nieuw voor drie maanden verlengd 27 april Engeland en Rhodesië gaan akkoord met informele besprekingen over onafhankelijkheid. 9 mei In Londen beginnen de bespre- 2 juni Het overleg wordt voortgezet in Salisbury. 25 juni De Britse onderhandelaars brengen verslag uit aan premier Wilson 5 juni De besprekingen ln Salisbury .afgebroken'. 28 juli De noodtoestand wordt weer voor drie maanden verlengd. 22 augustus De informele besprekingen ln Salisbury worden hervat. 25 augustus De Britse onderhandelaars keren naar Londen terug, 9 september Het Rhodesische hoogge rechtshof verklaart de grondwet van 196: illegaal. 19 september Smith heeft een ontmoe ting met de Britse minister van Gemene- beslzaken, Herbert Bowden. 18 oktober Sir Morrice James, een de Britse onderhandelaars, overhandigt Smith Wilsons laatste aanbod inzake afhankelijkheid. Engeland wil waarbor gen voor het opnemen van Afrikanen in de regering. 22 oktober In de algemene vergade ring van de NV wordt et n resolutie aan genomen, waarin Engeland wordt opge roepen het onafhankelijke Rhodesië niet over te dragen aan het bewind van Smith. 11 november Het .onafhankelijke' Rho desië is een jaar oud. In plaats van striker. Goedgekeurd zonder saccharine, voor de slanke üini

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 3