ZIEKENFONDSEN DOEN BEROEP OP MINISTER Waterschap ,Schouwen-Duiveland' attent zijn op watervervuiling Lijmen' van breuk thans uitgesloten Prof. Muntendam roept partijen voor morgen bijeen ERHARD GAAT HEEN HOOP GEVESTIGD OP COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN FINANCIËLE SITUATIE HEEL SLECHT Vandaag in de krant- Compromis Geen taktiek Kt KVP-ARP? Vier kandidaten voor opvolging Spoed DIJKGRAAF: PROBLEEM EILANDELIJK BEKIJKEN" IN WESTHOEK PERSLEIDING NAAR ZEE Persleiding Hersteld Belgische slagen in Nederlandse lucht ivr i, F. B. den Be KABINET IN SPOEDZITTING BIJEEN DEN HAAG De poging van de informateur dr Beel om het kabi- net-Cals alsnog tot terugkeer als interim-regering te bewegen mag als mislukt beschouwd worden. Het kabinet kwam gisteravond in spoedzitting bijeen om het compro mis-voorstel van dr Beel te bestu deren. Welingelichte kringen me nen te weten dat het kabinet hier over geen eenstemmigheid heeft weten te bereiken, Minister-presi- Dr Beel heeft gistermiddag minister president Cals en de belde vice-premiers dr Vondeling en mr Biesheuvel ontvan gen. Hij meende dat er alle grond was een laatste poging te doen het kabdmet- Cals er toe te brengen kamerontbinding voor zijn rekening te nemen en vervroeg de verkiezingen uit te schrijven. Dit zou de snelheid die dr Beel in 's lands belang wil betrachten bij het zoeken naar een oplossing van de kabinetscri sis ten goede zijn Breuk i DE ZIEKENFONDSEN hebben In hun ruzie met de artsen gisteren ten einde raad een beroep op de minister gedaan. Zij hopen dat een commissie van goede diensten de breuk tussen ziekenfondsorgani- saties en huisartsenvereniging zal kunnen lijmen. Beide partijen heb ben in ieder geval morgen een ge sprek met prof P. Muntendam, de .informateur* van minister Veld kamp in deze kwestie... pagina 1. Breuk II HET KABINET is gistermiddag in spoedzitting bijeen geweestGe praat is over de voorstellen van informateur Beel. Diens pogingen om het gebrolcen kabinet te lijmen zouden echter hebben gefaald.... pagina 1. Breuk III IN BONN is de breuk tussen bondskanselier Erhard en zijn me de-politici vergroot door het plot selinge ingrijpen van Erhards eigen partijbestuur. De GDU-lei- ders benoemde gisteren vier kan didaten voor de opvolging van Er- hard. Deze week zal de bondsdag- fractie een bindende keuze doen. Dag prof Erhard... pagina 1. Voorwaarde was echter een compromis- formule op financieel-ecoaiomisch gebied die rekening zou houden met de oorzaak van de crisis, de motie-Schmelzer, waar in op verbetering van de dekking voor de begroting-1967 werd aangedrongen. Dr Beel meende dit compromis gevon den te hebben in de voorstellen die vo rige week van AR-zijde de toenmalige formateur, dra Schmelzer, werden voor- Toltarief KOMT EB een gecombineerd tol tarief voor vrachtverkeer op de Ooatersclieldebrug en Haringvliet- brugt De beheerders van beide bruggen zijn gisteren in Middel burg om de tafel gaan zitten om eikaars cijfers en mogelijke op lossing van financiële moeilijkhe den te bestuderen (pag 2). Eenzijdig .EENZIJDIGE recreatieve functie voor westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren'. Zo noemde de Belgische des kundige dr N. van Hove gisteren in Breskens voor de contactcom missie van VW's de positie van de streek, zoals die is uitgezet in het streekplan, Er waren heel wat kritische noten bij dit streekplan (pag 2). Symbiose IN MIDDELBURG wordt een plan uitgewerkt voor een gebouwen complex, waarin een grote scho lengemeenschap (symbiose) kan worden ondergebracht. Een com plex voor duizend scholleren; meer dan vjjftig lokalen. Het is een proef in het kader van de invoe ring van de mammoetwet voor het onderwijs (pag 2). Uitstel GEEN GEMINISTART vandaag. Een kiink In de kabel veroorzaakte 24 uur uisbel... pag 8. dent Cals die op korte termijn, mo gelijk vanochtend nog, dr Beel ver slag zal doen blijft niet veel anders over dan de informateur mede te delen dat het demissionaire kabi net niet op zijn suggesties kan in- zer deze drie weken geleden moest laten vallen. De formule die dr Beel het kabi net heeft voorgelegd opent namelijk het perspectief op een interim-regering waaraan KVP en ARP kunnen deelne men zo concludeerde men voorzichtig in politieke kringen in Den Haag. In KVP-kring valt te vernemen dat een compromis-voorstel van dr Beel, geba seerd op de ernst van de economische ontwikkeling van het ogenblik, anders bekeken zal moeten worden dan een zelfde gedachte een week geleden. Drs Schmelzer kon moeilijk zelf drie maan den uitstel van belastingverlaging voor stellen, zo zegt men, omdat hij zich per- soonijk juist voor rechttijdige invoering ervan, op 1 januari 1967, had sterk ge maakt. Bovendien is er nu de betalings balans die 500 miljoen slechter zal uit vallen dan nog tot voor kort werd ge dacht. Ais illustratie van de economische roblemen waarvoor ons land zich in de amende maanden gesteld zal zien is dit een nieuw feit dat nieuwe beslissin gen zou kunnen rechtvaardigen. Ook de (Zie slot pag9 kol. 4) Terwijl de verhoging van de omzetbe lasting al voor een belangrijk deel op 1 juli van het volgende jaar zou moe ten ingaan, zou de voorgenomen be lastingverlaging drie maanden uitge steld moeten worden, tot 1 april 1967. De informateur is in de korte tijd dit hy zich met de kabinetscrisis heeft beziggehouden tot de conclusie geko men dat het er economisch met ons lang nog slechter voorstaat dan voor en tijdens de algemene begrotings debatten, ook van de zijde van de cri tici van het kabinet-Cals, werd aan genomen. De gedachte dat dr Beel slechts om tac tische redenen namelijk om na een nee van de regering andere wegen kunnen bewandelen het eerst bij het demissionaire kabinet is aangekomen, vindt geen steun in de realiteit. De si tuatie van 's lands financiën zou hem zo ernstig zijn voorgekomen dat hij de snelste weg afhandeling van lopende zaken en vervroegde verkiezingen het kabinet-Cals eerst heeft willen beproe- UTRECHT: Na het gemeenschap pelijk overleg van de ziekenfonds- organisaties werd een persconfe rentie gegeven, waar de voorzitter van de onderhandelings-commissie, de heer J. Hendriks aam de verza melde journalisten de stand van zalcen van het ogenblik mededeel- UTRECHT (ANP) Het Gemeenschappelijk Overleg Ziekenfonds organisaties heeft gistermiddag, na een vergadering in Utrecht, be sloten een beroep op de minister van sociale zaken en volksgezondheid te doen in verband met de impasse die is bereikt bij het overleg over het huisartsenhonorarium. De ziekenfondsen hopen dat de minister via een commissie van goede diensten toch een oplossing weet te be reiken. De minister is gisterochtend telefonisch reeds door de voor zitter van het gemeenschappelijk overleg ziekenfondsorganisaties op de hoogte gesteld. Tijdens de vergadering in Utrecht werd gistermid dag een telegram ontvangen van prof Muntendam. Op verzoek van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr G. M. J. Veld kamp, heeft prof Muntendam een vertegenwoordiging van het Ge meenschappelijk Overleg van Ziekenfondsen en van de Landelijke Huisartsenvereniging morgen voor een bespreking bijeengeroepen. Minister-president Cals en de vice- minister-president bespréken na het verlaten van de bijeenkomst met informateur dr Beel, hoe laat men naar aanleiding van het besprolce- ne gistere/vond het kabinet zou bij een roepen. De ziekenfondsorganisaties hebben gisteren na afloop van hun uren lange beraad medegedeeld dat zij kennis hebben genomen van de beslissing van het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsenvere- niging om niet deel te nemen aan de voorgestelde bespreking. De ziekenfondsorganisaties hebben hieruit afgeleid, dat het zonder tussenkomst van derden niet mo gelijk is een overeenkomst per 1 januari 1967 te bereiken. In een communiqué van het Gemeen schappelijk Overleg Ziekenfondsorgani saties wordt in herinnering gebracht dat de ziekenfondsenorganisaties en de Landelijke Huisartsenvereniging in 1963 aan de voorzitter van de ziekenfonds raad in een gezamenlijk schrijven heb ben medegedeeld, dat het in 1963 over eengekomen honorarium als uitgangs punt zal dienen voor de toekomstige ho norering, hetgeen inhoudt, ,dat in een later stadium niet meer kan worden te ruggegrepen op de achterstand die even tueel voor 1963 zou zijn ontstaan', met andere woorden dat dit honorarium re delijk was. De LHV heeft toen volgens de zie kenfondsorganisaties slechts het voorbehoud gemaakt dat de praktijk- omvang nog nader moest worden be zien. Aan de hand van de door de LHV verstrekte enquêtegegevens over het aantal verrichtingen per pa tiënt is toen over de praktijkomvang gesproken, waarbij gebleken is dat aan de hand van deze gegevens voor dit probleem geen oplossing te berei ken was. De ziekenfondsorganisaties hebben echter in hun tegenvoorstel een verlaging van de praktijkomvang voorgesteld van 3000 naar 2800 pa tiënten, omdat uit de feitelijke ont wikkeling van de ziekenfondspraktij ken in de laatste jaren een zekere verkleining van de grote praktijken blijkt. Het in 1963 redelijk geachte honorarium is sedertdien trendmatig aan de loonontwikkeling aangepast. Een verhoging van 127,5 procent voor het jaar 1967, zoals nu door de LHV is voorgesteld, kan dan ook niet anders dan als kennelijk onredelijk worden be titeld, zo menen de ziekenfondsorganisa ties. Bovendien zou een dergelijke verho ging, gezien de nominaal daarmee ge moeide bedragen en de daaruit voort vloeiende consequenties voor andere dewerkersgroepen een financiële wrichting van het ziekenfondswezen be tekenen. (Zie slot pag. 3 kol. 6) Dit neemt niet weg dat als mini; president Cals vandaag zal laten w dat er geen terug is voor zijn regering»-1 ploeg ar Beel met bekwame spoed de draad kan opnemen waar dra SchmeJ- Foto: een zorgelijk kijkende Erhard. CDU-BESTUUR GRIJPT IN BONN (DPA) Het bestuur van de Christen-Democratische Unie in West-Duitsland heeft op een vergadering in Bonn een lijst met 'vier kandidaten opgesteld, waaruit ,de CDU-fractie donderdag of vrij dag er één moet kiezen als opvol ger van bondskanselier Erhard. De kandidaten zijn de fractievoorzit ter dr Rainer Barzel, de voorzitter van de bondsdag, dr Eugen Ger- stenmaier, de minister-president van de deelstaat Baden-Württem- berg, Kurt-Georg Kiesinger, en de minister van buitenlandse zal dr Erhard Schroeder. Degene die de CDU-fractie aanwijst, zal by bondspresident Lübke worden voor gedragen, die op zyn beurt de bondsdag zal verzoeken de kandidaat tot bonds kanselier te kiezen. Het dagelijks bestuur van de CDU heeft voorts beslaten een commissie in te stellen, die, onder leiding van dr Erhard zal bestaan uit leden van de fractie en uit vertegenwoordigers van de besturen van de CDU en haar Beierse zusterpartij de CSU. Deze commissie zal de gekozen kandidaat bijstaan in zijn eventuele coalitieonderhandelingen met de Vrije- Democraten of de Sociaal-Democraten. De vier kandidaten hebben zich bereid verklaard zich te onderwerpen aan het oordeel van de fractie. Naar ven betrouwbare zijde wordt ver nomen, heeft het bestuur van de CDU op spoed aangedrongen, omdat uit het resultaat van een vertrouwensstem- ming gisteren in de Bondsdag geble ken is, dat de Vrije Democraten even tueel ook met de Sociaal-Democraten in zee kunnen gaan. Het bestuur zou zich niet hebben uitgesproken over de vraag, naar welke coalitie men moet (Zie slot pag. 3 kol. 1) ZIERIKZEE Voorlopig gaat het voor de waterschappen nog om de strijd tegen het water, tegen stormaanvallen en te hoge waterstanden, maar in de toe komst ontbrandt de strijd óm het water, om zoet water, om drinkwater en vooral ook: om zuiver water. Een gebied als Schouwen-Duiveland, dat veel verwacht van de recreatieve ontwikkeling zal daar tijdig aan moeten denken en zijn maatre gelen moeten nemen. Bij halve oplossingen dreigt men straks in eigen zwaard te vallen. Wij vragen ons af, of liet zuiveren en lozen van afvalwater op Schouwen-Duiveland niet in zijn geheel bekeken en georgani seerd zon moeten worden'. Met die woorden heeft de dijkgraaf van het Sohouwse waterschap, de heer A. M. Geluk de algemene ver gadering van hoofdingelanden in 's landskanier te Zierikzee dinsdag middag bepaald by een affaire, die in de toekomst de byzondere aandacht van het waterschap zal vragen. Hy noemde die watervervuiling een .erns tige zaak* en wees de vergadering op drie feiten: de vervuiling van Zierikzee nadert het geniaal Prommelslnls; do vervuiling van Brouwershaven neemt steeds ernstiger vormen de vervuiling van de Westhoek uit dringt steeds verder Schouwen in. En al wilde de Schouwse dijkgraaf de waterverontreiniging op het hele ei land als totaal aan de orde stellen mede met het oog op het gemakke lijker verkrijgen van rijkssubsidie Ln het bijzonder vervulde hem toch de situatie in het recreatiegebied van de Westhoek met zorg. Hij kwam, namens het dagelijks bestuur, met déze suggestie als enige oplossing, .rioleer de hele Westhoek, maak er één centraal rioleringsstelsel van en spuit het ai of niet gezuiverde wa ter via een persleiding naar zee'. De heer Geluk stelde daarbij: .Even goed als langs het kanaal van Ter- neuzen naar Gent een persleiding- naar de Westerschelde voor het af valwater van de industrie is aange legd, evengoed kan hier hetzelfde ge beuren ten behoeve van de recreatie Als er in de Westhoek, zoals dit jaar, meer dan een miljoen overnachtin gen per seizoen extra komen, zullen er ook extra voorzieningen getroffen moeten worden'. Naar zyn mening mag het lager gelegen gedeelte, de gehele polder Schouwen, daarbij niet als .vergaarbak' voor het vuile wa ter worden gebruikt1. De Schouwse dijkgraaf herinnerde eraan, dat de .onhoudbare toestand- in de Westhoek vele malen ter sprake is geweest en dat het waterschaps bestuur deze zomer in een brief aan de minister-president heeft gestuurd, waarin de ernst van de situatie nog eens is uiteengezet en waarin de ver ontrusting van het waterschap is uitgesproken over het uiblyven van maatregelen. Hoe langer hoe meer komt het wa terschap tot de conclusie, dat het pol derwater niet meer geschikt is om het meer of minder gezuiverde riool water te ontvangen: het polderwater is to zout, te zuurstofarm en er zit te weinig doorstroming in om het min of meer gezuiverde afvalwater biolo gisch verder te reinigen. En de heer Geluk vond in dit opzicht: .Indien wij ook uit de Westhoek verdere lo zing op ons polderwater zouden toe staan, kan dit betekenen, dat geheel Schouwen-Duiveland in de toekomst belast wordt met verontreinigd, vies en stinkend water. Mét alle gevolgen van dien'. De heer Geluk kon de vergadering in zyn openingstoespraak meedelen, dat de stormschade van december 1965 nu geheel Is hersteld: by Borren- damme .zeer kwetsbaar en" in de geschiedenis van Schouwen al vele malen geteisterd' is de glooiing zwaar bestort en plaatseiyk volge- wassen, de asfaltglooiing in het Schelphoekgat is hersteld, terwyi er (Zie slot pag. 2 kol. 2) [eneer Delwaide, de wel sprekende schepen van de stad Antwerpen, moet eens ophouden met het doen van slagen ln de lucht in ver band met het Middelburgse hu- vencongres van vorige maand. Hij had by dit congres aanwezig willen zijn, maar helaas de schepen had geen uitnodiging gekregen. .Rotterdam hield ons angstvallig buiten de zaai', zo deelde hy maandag aan de raad van Antwerpen mee. Hij herinnerde er voorts aan, dat Antwerpen óók aan de Wester schelde ligt en voegde aan deze uitspra ken nog enige gramstorige verwijten toe aan het adres van Rotterdam. Slagen in de lucht? Jawel. Waarom ging het by deze havendag in Middelburg? Om het nationale dwz het Nederlandse havenbeleïd. Niet om de havens in Bene lux. Ter verduldelyking enkele punten uit de voorgeschiedenis van deze haven dag: zij zijn van belang voor de be oordeling van deze kwestie. Enkele ja ren geleden werd het In Nederland steeds duidelyker, dat hier een nationaal ha- venbeleid moest worden ontwikkeld, een programmering op een zo breed moge lijke schaal teneinde optimaal profijt te kunnen hebben van Nederlands bijzon dere geografische ligging. Deze overwe ging bracht de toenmalige Nederlandse regering er toe, mede dankzij vragen uit het parlement, opdracht te geven een zeehavennota op te stellen. Met de voorbereiding van dit stuk zyn vele ja ren gemoeid geweest. Tezelfdertijd kwam bij de havenbeheerders zelf steeds meer de vraag naar voren of er nu in Nederland een havenbeleid van bovenaf of van onderop tot stand diende te ko men. Met name in Rotterdam ontwikkel de men daarover (als gewoonhjk) eigen inzichten en vanaf de Maas werd dan ook spoedig met grote stelligheid en hardnekkigheid de stelling verkondigd, dat een nationaal havenbeleid alleen van onderaf tot stand diende te komen, zij het dat de aldus ontstane conceptie door de regering in haar plannen zou moeten worden opgenomen. Deze overwegingen hebben de laatste jaren mede de Rotter damse politiek ten aanzien van de an dere havens, zeer in het bijzonder die in Zeeland, duidelijk bepaald. We herinne ren ons in dit verband een bezoek van mr Van Walsum, toen nog burgemeester van Rotterdam, aan het provinciaal be stuur van Zeeland, na afloop waarvan de heer Van Walsum ten aanhore van een aantal journalisten een welsprekend betoog hield ten gunste van een haven beleid van onderaf. Tegen deze achter grond nu het besef dus bij Rotterdam en ook bij het provinciaal bestuur van Zeeland, dat er een nationaal havenbe leid van onderop tot stand diende te komen werd het besluit genomen een havendag in Middelburg te organiseren. Noord-Brabant en Zuid-Holland betrok ken. Met andere woorden: doel van de havendag was een bezinning over de vraag hoe het zuidwestelijk deltagebied zyn bydrage diende te leveren tot een nationale havenpolitiek, een politiek van onderop. By deze bezinning tydens de havendag is men gekomen tot een aan tal verkenningen, waarbij van alle kan ten werd gepleit voor één omvattend havenbeleid m het gehele zuidwesten. Wy herhalen: het ging hier om een Ne derlandse dag ter bespreking van Ne derlands beleid in Nederlands gebied. Men zal het met ons eens zyn: de heer Delwaide heeft staan praten zon der vaste grond onder de voeten. We hebben overigens de indruk, dat hij dat drommels goed weet. By het lezen van het verslag van zyn mededelingen aan de raad van Antwerpen hebben we ons afgevraagd of de schepen nu werke lijk denkt, dat men aan Nederlandse kant niet door zyn rookscherm heenkijkt. Alles wijst er namelijk op, dat hij met zijn geladen verwijten aan Nederlandse adressen in feite een puur Belgisch-bin nenlandse politiek heeft bedreven. Het ging hem er vermoedelyk helemaal niet om, dat hy in Middelburg niet was uit genodigd. Welnee, hy gebruikte dit con gres en dit niet-uitgenodigd-zijn alieen om er Belgische vuurtjes mee te stoken. Iedereen weet, dat de verhouding Ant- werpen-Gent niet zo best is en dat men elkaar nogal eens vliegen afvangt. De schepen heeft nu naar aanleiding van en als toepassing op het Middelburgse con gres beklemtoond, dat in België de ha vens tot een nauwe samenwerking moeten komen, om vervolgens nadrukkelijk een aantal Belgische prioriteiten ten bate van Antwerpen op te eisen: ruimte op de linker Schelde-oever, vergroting van de bevaarbaarheid van de Westerschelde en afwerking binnen tien jaar van de Schelde-Rijnverbinding. Het ligt er alle maal nogal dik op: de schepen gebruikt het Nederlandse congres om zijn eigen positie (althans die van Antwerpen) in de Belgische politiek te verstevigen. Dat is zijn goed recht. Maar laat hy ophou den om daarbij in één adem verwijten te richten aan Nederlanders omdat deze zich beraden over him eigen beleid, zo als dit in een nationaal kader moet wor den uitgevoerd. Zodra de Belgische ha vens een dergelyke dag organiseren (de heer Delwaide is er een groot voorstan der van blijkbaar) behoeven de Neder landers evenmin ach en wee te roepen als zy daar niet zouden worden uitgeno digd. En afgezien nog van deze prin cipiële punten, die het fundament uit het betoog van de heer Delwaide weg halen: zijn opmerkingen dat aan Ant werpen in Middelburg stilzwygend voor bij is gegaan, raken evenmin kant noch wal. Er is in allerlei betogen wel degelijk aandacht aan Antwerpen en zyn functies geschonken. Na deze uiteenzetting nog één vraag: is er nu behalve het beraad binnen Nederland en eventueel binnen Bel gië geen reden om in Beneluxverband het havenbeleid eens te bekyken Jawel, daar zou veel voor te zeggen zijn. Maar in dit opzicht dient een ervaring van Zeelands ETI-directeur drs Verburg te worden gereleveerd: hy was uitgenodigd om medio september te spreken voor een bijeenkomst van de interparlemen taire Beneluxraad, die in Antwerpen zou worden gehouden over de zeehavenont wikkeling. Zijn referaat was gereed en besproken met Nederlandse Deleidsin- stanties. Min of meer toevallig hoorde hy echter, dat de bijeenkomst niet kon doorgaan: in België was men het name ly k over het een of ander (meningsver schil tussen Gent en Antwerpen?) niet eens geworden. Nu ja. zoiets kan voor komen. De klap op de vuurpijl echter kwam voor de ETI-directeur medio ok tober: in een interview met het dagblad ,De Stem' deed schepen Delwaide (ook toen al) bitter zijn beklag over het weg blijven van een uitnodiging voor Mlddef- (Voor vervolg zie pagina 3 eerste kolom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1