ZELANDICA latador behaalde op EVVC PIKEUR RITMEESTER Rechtvaardigde de begroting 1967 een kabinetscrisis? Yietnampetitie van drs Bouman Volleybalcompetitie Füarathondames vs. ioren van IV10C u kunt, als si dat leuk vindt, bij monsieur yani amagnostopiilos bahcekapi een horloge kopen Dames Belgische zege in Trofeo Baracchi Prof Goedhart positief over de begroting NEDERLANDSE DAMMERS TEGEN BELGIË .REVOLUTIE DER 60.000' Over een ingekomen stuk' Vlissingse politie WOENSDAG 9 NOVEMBER 19Ó6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 VUSSINGEN De Vlissingse derby de overgangsklas volleybal heren tassen EVVC en Matador is in een 31 -over winning voor Matador geëindigd. De Matadoren bleven daarmee ongeslagen, evenals AMV.J, dat met 30 van Ly ceum won. LVC liep dc eerste nederlaag op: de Bredanaars verloren met 30 van Orawi II. Moller VC won met 31 van Torpedo's. Een onvolledig Marathon liet het tegen het zwakke Sic Pugno lelijk afweten en verloor met 30. 4 4 0 0 8 12- 0 4 4 0 0 8 12- 4 4 3 0 1 6 r 3 2 0 1 4 3 2 0 1 4 i 4 2 0 2 4 3 1 0 2 2 7-7 AMVJ Matador Orawi II Delta LVC Moller VC Torpedo's Lyceum Sic Pugno EVVC Marathon 4 10 3 2 4 10 3 2 4 0 0 4 0 EVVC—MATADOR De Vlissingse derby tussen EVVC en Matador heeft niet helemaal gebracht wat men er van verwachtte. Daarvoor kwam het spel van beidé teams niet genoeg uit de verf! Matador speelde ADVERTENTIEJ M- %r,Hl Baume Mercier Hij zal u met turksé harte lijkheid, in zijn appartement, Cèlal bey Han 39-40, ont vangen. Hij zal u turkse koffie schenken en hon derd uit vertellen over Baume Mercier. Monsieur Yani Anagnosto- pulos is trots op het perfek- te uurwerk en de schoon heid van vorm van zijn Baume Mercier horlo ges U hóéft natuurlijk niet speciaal voor een Baume Mercier horloge naar Turkije. U kunt bij voorbeeld ook terecht in Nieuw Zeeland, Egypte, Zweden, Griekenland... En bij uw eigen juwelier-horlo- ger in Nederland. Ook hij laat u graag de beroemde kollektie Baume Mercier horloges zien. 2 jaar ver zekerd tegen verlies en diefstai. ADVERTENTIE wat degelijker, verwerkte de opslagen nauwkeuriger en kon daardoor meer aanvallen opzetten. Bij EWC daar entegen was de pass te vaak slordig en daardoor kon het te weinig aan vallen opzetten. Verder was bij deze ploeg het blok niet goed sluitend en met het gevolg dat het blokkeren weinig effect had. Matador stelde al in de eerste twee sets de zege veilig: 915 en 1215. In de derde set kwam er nog wel een opleving bij EWC (1614), maar in de vierde set maakte Matador aan alle onzekerheid een ein- de (8—15). SIC PUGNO—MARATHON Een onvolledig Marathon heeft het in Bergen op Zoom tegen Sic Pugno niet tot een redelijk resultaat kunnen bren-l gen De Vlissingers verloren in een wed strijd, die werd ontsierd door enige in- terupties van spelers, coach en publiek van Sig Pugno, met 30 (156, 157 en 1511). Sig Pugno speelde een ent housiaste wedstrijd, terwijl bij Marathon maar weinig lukte. Zo af en toe draaide men aardig, maar over het algemeen ge nomen kwam er maar weinig goed vol leybal uit. Misschien dat de Vlissingers komende zaterdag, wanneer zij volledig kunnen aantreden, meer succes hebben. By de dames verloor EVVC geheel on nodig van het Goese EGVC. Ook de an dere Vlissingse ploeg, Marathon, had weinig succes. Het verloor kansloos met 30 van MOC '17. DSV versloeg RHBS met 3—0 en LuctorEBVC werd uitge steld omdat de zaal van RHBS in ver band niet de herfstvakantie niet beschik baar was. MOC '17 Orawi RHBS Marathon WO EGVC Delta DSV Luktor EBVC EVVC Om te kunnen geuren met telt deze Fransman graag 50 centimes (37 cent!) neer. Wees blij dat in Nederland woont. U koopt - zonder invoerrechten - zo'n echte Ritmeester-Pikeur voor 17 cent. Waarom zou u er dus vandaag a! niet van genieten? Pikeur is in Nederland overal verkrijgbaar. 3 2 0 1 4 3 2 0 1 4 6-4 4 2 0 2 4 2 10 12 1 0 0 1 0 0-3 3 0 0 3 0 1- r 4 0 0 4 0 3-12 EVVC—EGVC EVVC heeft de wedstrijd tegen EG VC niet in winst kunnen omzetten, hoewel het daartoe zeker alle gele genheid heeft gehad. In de eerste set speelden de Vlissingse dames vrij de gelijk, er werden weinig fouten ge maakt en mede doordat die fouten bij EGVC wel voorkwamen was de set al spoedig beslist: 152. In de tweede set tekende zich echter al duidelijk het naderend onheil voor de Vlissingse dames af. EGVC kwam er wat beter in en er werden veel meer bal len geretourneerd. De Vlissingse dames begonnen onzeker te spelen en maakten veel fouten, terwijl ook de aanval ge- keel werd verwaarloosd. Met 1517 ging deze set naar de Goese dames en hierna was het pleit beslecht. In de vol gende twee sets bleef EWC fout op fout stapelen en er kwam geen enkele aanval meer tot stand. EWC won deze sets met 515 en 1215. MOC '17-MARATHON In de wedstrijd tegen MOC '17 zijn de Marathondames niet tot hun normale spel kunnen komen. MOC speelde een goede partij volleybal en de zege van de Bergen op Zoomse dames is geen ogen blik in gevaar geweest. Setstanden: 15 -7, 15—8 en r MILAAN (ANP) Het Belgische kop pel Eddy Merckx er Ferdinand Braclce, zegevierde vrijdag in de Trofeo Barac chi, een wegwedstrijd over 113 km van Bergamo naar Milaan. De Fransen Jacques Anquetil en Jean Stabltnski, die als grote favorieten van start waren gegaan, moesten opgeven. De Nederlandse combinatie Gerben Karstens-Bart Zoet, eindigde op de der de plaats. De uitslag luidt: 1. Merckx-Bracke (Belg) 2.32.59 gem. 44.318 km p. uur. 2. Poulidor-Chappe (Frankrijk) 2.34.44; 3. Karstens-Zoet (Nederland) 2.36.40j 4. Gimondi-Zilioli (Italië) 2.36.34.9; 5.. Guerra-Benfatto (Italië) 2.38.18; 6.' Scandelli (alleen, Dancelli gaf op) i 2.40.29. ...IN HETHELDERGELE BLIKJE PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 82 LANDEN VERKRIJGBAAR NUCHTER OORDEEL VAN LIBERAAL HOOGLERAAR (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG De kabinets crisis is zijn vierde week inge gaan. Na het falen van drs Schmelzer om een interim-rege ring te vormen lijkt de oplossing verder dan ooit. De directe aan leiding de begroting 1967 is in het formatierumoer op de achtergrond gedrongen. Dit werkstuk van minister Vonde ling ging in de befaamde mara thon-zitting onder in een vloed van cijfers, prognoses, dubbel tellingen en gaten. Was de be groting nu zo slecht of waren de uitgangspunten zo onverant woord optimistisch dat op die gronden een crisis gerecht vaardigd was Een nuchter oordeel Is gewenst en wy vroegen dat aan een deskundig man, de Amsterdamse hoogleraar prof dr C. Goedhart. Als specialist op het gebied van de openbare fi nanciën heeft hij zich met be langrijke instemming van de minis ters Vondeling en Cals positief uitgelaten over de begroting 1967. Als overtuigd liberaal steekt hij zijn mening dat hij het lcabinet-Cals al graag een jaar geleden had zien ver trekken niet onder stoelen of ban ken. Dag en nacht Vergeleken bij 1966, zo meent prof Goedhart, is de miljoenennota voor het volgende jaar een verbetering ,als het ware van nacht naar dag'. Hij denkt daarbij allereerst aan de invloed die van de begroting-1967 uitgaat op de economische conjunc tuur in ons land. Het uitgavenni veau zal met 5,5 procent stijgen, maar bij de groei van het (nominale) nationale inkomen door het Cen traal Planbureau berekend op 8,4 procent blijft dit aanzienlijk ach ter. Anders dan dit jaar met als vergelijkbare percentages 13. 7 en 11,6 gaat er dus niet bij voorbaat van het overheidsbudget een infla toire werking uit. Maar ook de wijze waarop de overheid aan zijn midde len wil komen vindt prof Goedhart veel beter. Het gevolg is dat in 1967 vla aflossingen op de binnenlandse schuld ruim een half miljard gulden de kapitaalmarkt zal toevoeien, ter wijl dit jaar een zelfde bedrag moest worden opgenomen. Dit betekent dus een verruiming van meer dan 1.000 miljoen waarvan gemeenten en par ticulieren zullen kunnen profiteren. Overheidsdiensten Eveneens een belangrijke vooruit gang ziet prof Goedhart in de dek king die minister Vondeling dit keer voorstelde. Wel wordt de door mi nister Vondeling ingevoerde uitga vennorm de zgn structurele be grotingsruimte 'ook in 1967 over schreden, maar daar staan fn ieder geval nieuwe lopende inkomsten te genover. zodat er een evenwicht is. Bovendien bestaan die nieuwe maat regelen voor eenderde uit niet-belas- tingmiddelen, zoals verhoging van PTT-tarieven, van paspoortleges en van de motorrijtuigbelasting. Dit juicht de Amsterdamse hoogleraar toe. omdat hij van mening is dat diensten zoals bv de PTT verleent best beschouwd kunnen worden als .Individuele' goederen waarvoor een prijs gevraagd kan worden. Degenen die profijt trekken als briefverzen- der of als weggebruiker mogen eer der voor de kosten daarvan aange sproken worden dan de anonieme be lastingbetaler, vindt hij. Voldoende dekking? De vraag of "ille dekking wel vol doende is voor de uitgaven die in 1967 te voorzien zijn heeft een be langrijke rol gespeeld bij de val van het kabinet-Cals. Van vele kanten werd twijfel geuit aan de soliditeit' van de begroting. Het liberale ka merlid prof Witteveen, oud-minister van financiën, kwam tot een .gat' in 1967 van 500 miljoen gulden. KVP- begrotingsdeskundige Nootebooni be cijferde bet ongedekte deel lager maar concludeerde toch tot een dek kingstekort van meer dan 300 mil joen. ,lk zie die gaten niet' Prof Goedhart zegt deze zienswijzen niet te delen. ,Die notoire gaten in de begroting 1967 kan ik niet ziein'. Wel heeft hij bezwaar tegen de on voorzichtige wijze waarop geen reke ning is gehouden met eventuele te genvallers. De raming van het te kort van het Landbouw Egalisatie fonds is aan de lage kant en m het algemeen zijn er geen reserves. Hij zou dan ook liever de verhoging van de omzetbelasting die minister Von deling eerst op 1 januari 1968 wilde doen ingaan al in 1967 gerealiseerd zien. De eigenlijke grond van de crisis ziet lijj in het toenemende wantrouwen in de KVP tegen allerlei typisch so cialistische maatregelen die op het punt. stonden genomen te worden zo als ten aanzien van liet continentale plat, de grondpolitlek en de specula tiewinsten. Maar In de kamer, zo meent prof Goedhart, heeft, men naar argumenten gezocht, naar .een stok om de hond te slaan'. Loonontwikkeling Op het punt van de loonontwikke ling meent de liberale hoogleraar dat de regering-Cals aan de optimisti sche kant Is geweest. Een loonstij ging in het komende jaar die de ver wachte hogere produktiviteit 3.5 procent zal volgen en nominaal niet boven de 6,7 procent uitkomt acht hij onwaarschijnlijk. Maar voor de begroting als zodanig zou een voortgaande looninflatie weinig be tekenen. Hogere loon- en salariskos ten die daaruit voor de overheid zou den voortvloeien worden immers van zelf gedekt, zo zegt prof Goedhart, door eveneens inflatoire extra- belasti nginkomsten Belastingdruk Ernstig bezwaar koestert hfj echter tegen de verzwaring van de belas tingdruk die in 1967 te wachten staat. Dit is gedeeltelijk een poli tiek element dat los staat van de juiste dekking die in de miljoenen nota is gevonden voor de voorgeno men uitgavenstijging. Van 1958 tot 19.66 is de belastingdruk gestegen van 27.3 procent tot 29.8 procent van het nationale inkomen. Dit percenta ge komt in 1967 voor het eerst boven de 30 procent uit (30,3 procent). Prof Goedhart ziet hierin een bedrei ging van de bereidheid tot inspan ning voorzover het de loon- en in komstenbelasting betreft, en een op waartse druk op de prijzen voorzover hogere indirecte belastingen nodig zijn. 1968: nog ver Of niet een te zware last reeds nu op het jaar 1968 gelegd wordt zoals In de kamer veelvuldig te horen viel kan prof Goedhart nu nog niet zeg gen. Er zijn zeker duidelyk verschui vingen te zien naar het volgend jaar zoals op het pnnt van de sociale ver zekeringen en van defensie. Maar anders dan vele critici onder de par lementariërs meent hij dat het nu veel te vroeg is daarover een goed oordeel te kunnen vormen. ,1968 is nog zo ver en tal van gegevens ont breken ons om nu al verder te kyken dan de begroting voor het volgende Jaar', aldus besluit de Amsterdamse hoogleraar zijn zakelijk oordeel over de miljoenennota 1967 die tot zo veel politieke verwarring aanleiding was. DEN HAAG (ANP) Voor de dam- wedstrijd tussen Nederland en België, die op 20 november aanstaande in Rot terdam wordt gehouden, is de Neder landse ploeg als volgt samengesteld. Drs P. Roozenburg, T. Sijbrands, D. van der Staal, J. M- Bom, D. de Jong, F. Okrogelnik, A. van Aalten, H, Wiers- ma, N. Kooken en F. de Jong. Tot dusver speelde Nederland 14 wed strijden tegen België, waarvan er 9 werden gewonnen, 2 verloren en 2 ge lijk gespeeld. Als andere middelen gefaald hebben, neem dan het middel waarop nog zelden vergeefs een beroep is gedaan werelds beste hoestsiroop De Hulster schepen/rekeningen over de jaren 1326-'27 en 13Jfl-'/i2 behoren tot de oudst bewaarde stadsrekeningen binnen onze lands grenzen. Dit feit alleen al maakt hen de moeite van publikatie waard. Ook de inhoud, verdient echter betere bekendheid. Allereerst om de vele gegevens over het beheer van de stedelijke finan ciën, maar vooral omdat deze rekeningen duide lijk het. kunst- en vliegwerk demonstreren,, dat nodig was om althans enigszins tot een even wicht tussen inkomsten en uitgaven te geraken'. In het pas verschenen tachtigste deel van de Bijdragen en Medede lingen van liet Historische Genootschap worden de rekeningen van Huist over 1326 en 1341 uitgegeven door G.- van Dricl en J. W. Mar- silje Het bovenstaande citaat is het begin van hun inleiding. Het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven is voor de gemeenten dus een zaak die al eeuwen geleden een rol van betekenis speelde. Niet alleen de financiële, ook de politieke gegevens die uit de rekeningen blijken, zijn als aanvulling van wat elders gekend is, belangrijk. .Banden zijn er natuurlijk vooral met de rest van Vlaanderen, en meer dan met welke plaats ook met Gent. Uit alles blijkt de over heersende positie van die stad. Via de familie der Van der Mael- stedes zijn er echcer ook, toegegeven vage, contacten met Zeeland' De politieke situatie in de jaren waarover de rekeningen lopen is zeer gecompliceerd. In 1324 breekt er in het Vlaamse kustge bied een opstand uit onder andere gericht tegen de zware finan ciële verplichtingen die op de bewoners van het platteland waren gelegd. Brugge en leper kiezen partij voor de opstandelingen, Gent blijft trouw aan de graaf. .De rekening van 1326 laat zien, dat deze politieke constellatie fnuikend was voor de handel. Gent nam de uit Brugge aangevoerde handelswaren in beslag, terwijl Hulst zich be ijverde die goederen vrij te krijgen en de handelscontacten met Brugge te herstellen' Het in de streek oppermachtige Gent beveelt Hulst op eigen kosten Gentse troepen in te nemen. Hoewel er in de periode 1326-1341 veei verandert, blijft de positie van de kleine steden eigenlijk hetzelfde. De hand van Gent drukt nog steeds zwaar. In de rekening van 1341 worden leden van de familie Van der Mael- stede en Vilain genoemd. De Vilains, heren van St. Jansteen, be moeien zich Intensief met Hulst. Van de oorspronkelijk uit Zee land stammende familie Van der Maelstede vestigt een talc zich blijvend in Hulsterambacht. Zij weten het schoutambt erfelijk te ver werven en daarmee de feitelijke heren van Hulst te worden. Reke ningen zijn voor de geschiedenis belangrijk materiaal. Er hadden één miljoen namen op moeten staan Na het bekende boek .Revolutie der eenzamen' van prof Bonman, kunnen we, als alles nog langer doorgaat zo als nu, een .Revolutie der 60.000' van drs Bouman tegemoet zien. Dit zou men althans op kunnen maken uit het artikel in uw blad van 1 nov. jl. Drs Bouman is blijkbaar teleurgesteld over het mislukken van zijn Vietnam- petitie. Hy voelt het aan alsof de pe titie niet serieus genomen is en rea geert dan op een manier die men eerder van een leerling dan van een leraar zou verwachten. Wanneer drs Bouman eerst zijn par lementaire geschiedeniswerken nog eens had doorgenomen was deze te leurstelling hem bespaard gebleven, daar hij dan zou ontdekken dat het resultaat van alle petities vrijwel ni hil was. Trouwens wat is een petitie en wat verwacht men ervan? We kennen in ons land vrijheid van me ningsuiting. Een verlengstuk hiervan is het recht van petitie. Een bepaal de bevolkingsgroep mag wensen, be zwaren en dergelijke kenbaar maken aan de regering, waarna deze de wen sen eventueel in haar beleid kan ver disconteren. Het zijn dus niet meer dan klachten of wensen die de rege ring naast zïeh neer kan leggen. Ze zal dit te gemakkelijker doen wan neer de petitie een gering aantal on dertekenaars heeft. Het is dus niet zo dat alle wensen op slag worden vervuld als er maar een petitie wordt aangeboden. Dit zou neerkomen op terreur van minderheden. In een de mocratie beslist men nog altijd bij een meerderheid van minstens de helft plus één. Maar nu die 60.000. Het lijkt een ge weldig resultaat, maar liet is toch een gering aantal op 12 miljoen in woners. Drs Bouman zal ongetwijfeld de be kendste petitie uit onze geschiedenis kennen, namelijk het volkspetitionne ment 1878 voor christelijk onderwijs. Na een voorbereiding van twee maan den tekenden hierop in enkele dagen, zonder landelijke pers, radio en tv, 305.000 protestanten en 164.000 rooms-katholieke gezinshoofden. Met elkaar 469.000 en dat op een aantal inwoners van. 5 miljoen. Het mocht echter niet baten. Desondanks her innerden deze mensen zich gelukkig het recht van opstand niet. Overigens komt dit recht in mijn grondwet niet voor, maar dat zal aan de druk lig gen. Ook is me nooit bijgebracht dat onze natie op dit recht van opstand gegrondvest is; wel een zeer wankele basis. R! Nationalisme Toegegeven dat er in 1581 over dit recht is gesproken, drs Bouman zal toch zijn leerlingen ook wel bijbren gen, dat we hier te maken hebben met nationalisme, dat de godsdienst vrijheid hier een zeer grote rol speelde (calvinisme) benevens het vasthouden aan privileges en een strijd tegen absolutisme, om van de belasting (10e penning) maar niet te spreken. Inderdaad ook hier was sprake van een petitie (smeekschrift der edelen), maar het verband met de Vietnam-petitie is toch wei ver te zoeken. Maar waarom dit hele verhaal Hier om: wanneer we kijken naar het volkspetitionnement, dan had de pe titie-Vietnam meer dan een miljoen namen moeten bevatten (plm. 10 pet. van 12 miljoen). Toegegeven dat dit wel erg veel is met al die tegenwerking. Alleen, die gestrafte jongeren, dit kunnen haast niet anders dan leerlingen van scho len zijn. Maar nee, ik mag toch niet aannemen dat het comité handteke ningen van minderjarigen verzameld heeft en zo ja, dan is het toch geen wonder dat de tweede kamer geen haast maakt. Maar ter zake. Drs Bouman zal stel lig wel weten dat om een amende ment behandeld te krijgen vijf kamer leden het moeten ondertekenen. Dit houdt in 5 maal plm. 40.000 is 200.000 stemmen. Men zou dus bij een derge lijk aantal ondertekenaars recht van spreken hebben. Maar stel dat het in behandeling kwam, wat dan nog? Denkt men nu werkelijk dat de VS er ondersteboven van zouden zijn als onze tweede ka mer zou adviseren: Haal je troepen daar weg. Trouwens dan waren de VN in Zuid-Korea ook verkeerd en wat dan met Thailand en Malakka met .bevrijders' in de wildernis, of wat met West-Berlijn en West-Duits- land. Komen we zo niet dicht in de buurt van München 1938? Misschien zijn regering en volksver tegenwoordiging er toch niet zo heel ver naast. Zrjn er reeds niet vele po gingen gedaan om tot een gesprek te komen? Het is overigens een vreemd verschijnsel dat de PSP buitenlandse moeilijkheden wil oplossen, door bin nenlandse te veroorzaken. Opzettelijk geen toestemming vragen voor een demonstratie, terwijl men weet die te krijgen is in strijd met een plicht, nl de wetten te gehoorzamen. Om van buiten-parlementaire en onwettige actie maar te zwijgen. Het raakt tijd dat we eens meer op plichten dan op rechten gaan letten. De PSP blijft nu weg bij de troonrede. Het moet gezegd dat een party die dergelijke vooroorlogse socialistische beginselen van onder de mottenballen vandaan gaat halen wel met erg frisse ideeën voor de dag komt- Omdat de heer Bouman zich heeft aangesloten bij de PSP kon hij niet langer deel uitmaken van het partij loze initiatiefcomité .actie petitionne ment Vietnam'. De PSP is de enige politieke groepering die ten volle achter zijn streven staat, de enige die hem niet teleurgesteld heeft. Wij kunnen ons de grote teleurstelling begrijpen die de heer Bouman heeft opgedaan: het onzindelijke gedrag van de heer Nederhorst en de zijnen, de zoals altijd in deze zaken dubbele njoraal van .christelijke' volksverte genwoordigers, die zich zelfs niets aantrekken van de mening van eigen jongeren. In die leringen ziet men nog steeds te weinig kruis in het zwaard en te veel zwaard in het kruis. Men ziet een wolf in een Lam, waarvan het geblaat overstemd wordt door het eigen gebalk, totdat het stil is ter slachting. Alleen als men niet werkelijk door drongen is van wat zich in Vietnam afspeelt, kan men over een dergelijk petitionnement spreken als over ,een ingekomen stuk', dat te zijner tijd wel behandeld zal worden in commis sie zus en zo. Men kan dan allerlei andere dingen zelfs veel belangrijker vinden en voorrang geven, zoals het laten val len van een kabinet, dat in onze kruidenierspolitiek te links (sic) werd bevonden. Met een onwillig, on verschillig parlement zal inderdaad naar wegfen buiten dit instituut om moeten worden gezocht om van ver ontrusting blijk te kunnen geven. Maar men kan gelijk hebben als men Van de voortreffelijke artikelen die indertijd in uw blad verschenen van de hand van een Terneuzense politie functionaris heeft de Vlissingse po litie helaas niet veel geleerd. In deze artikelen werd gesciireven over stil staande en rijdende overtredingen. De bestryding van rydende overtre dingen, hoewel veel moeilyker, kreeg van hem bijzondere aandacht in ver band met de verkeersveiligheid. De politie te Vlissimgen schijnt zich echter te specialiseren in stilstaande overtredingen. Dat is immers veel gemakkelijker. Kort na het instellen van de blauwe zone kon men twee agenten doende zien met bonnen tus sen de ruitenwissers van geparkeerde auto's te stoppen. Een verheffend schouwspel! Eind oktober had ik ook het genoe gen kennis te maken met de niet aflatende plichtsbetrachting van de Vlissingse politie. In de Lange Zelke parkeerde ik mijn auto op een nage noeg uitgestorven parkeerstrook ten einde een boodschap in een nabij gelegen winkel te doen. Na ongeveer tien minuten terugkomende zag ik een agent rond mijn auto lopen. Ik kreeg een bekeuring, omdat ik ver geten had mijn parkeerschijf aan te brengen. Alles naar de letter der wet. Van de bedoeling of de geest der wet heeft de verbalisant kenne lijk nog nooit gehoord. De voor schriften betreffende het parkeren beogen het rationele gebruik van de aanwezige parkeerruimte. De politie hier gebruikt deze voorschriften echter om op een goedkope manier bonnen uit te delen. Voor een der gelijk optreden kan men alleen maar afkeer opbrengen. Waarschijnlijk be- Middelburg, M. J. Karman. GODSLASTERING Graag zou ik het volgende onder uw aandacht willen brengen. Toen ik vo rige week in .Stemmen uit dc ker ken' in uw blad, het stukje las, dat één van onze Nederlandse schrijvers veroordeeld was wegens Godslaste ring. kreeg ik de indruk dat sommi gen met het vraagstuk tobben of de ze man werkelijk schuldig bevonden was of niet. Zijn wij een christelijke natie of niet, vroeg ik mij af Draagt onze gulden niet het randschrift: ,God zij met ons'. Begint niet iedere Nederlandse wet met: ,Wij, Juliana bij de gratie Gods, koningin der Ne derlanden?' Erkennen wy hierin niet dat onze geëerbiedigde koningin en alle gezagsdragers met haar, deze macht ontvangen alleen bij de gratie van de Almachtige Schepper van he mel en aarde, Wiens Majesteit ver boven alle aardse machten verheven is en in Wiens ogen wij nietiger zijn dan een druppel en een stofje, en dat ook wy slechts ademen bij de gratie van die God? 'Wanneer aan zo ie mand als de heer Van het Reve in zijn boek over deze Majesteit spreekt alsof liy het heeft over zyn kanarie in een kooitje of een ander soort huisdier, dan is het, dunkt me, toch niet moeilijk meer om uit te maken of deze persoon zich aan Godslaste ring heeft schuldig gemaakt of niet? Axel zegt dat buitenparlementaire acties te weinig effect sorteren. Daarvan kunnen degenen getuigen die in Am sterdam tegen de NAVO demon streerden (met officiële toestem ming) en gearresteerd en in een vee wagen gestopt werden, zonder dat daar de geringste reden voor was. Dit gebeuren is door de pers verzwe gen. Maar ik dwaal af. Mogen ove rigens steeds meerderen afdwalen, van de heilloze weg. A. H. van der Snee Middelburg VERKEERSWETGEVING In uw blad zijn enige beschouwingen gegeven over de verkeerswetgeving zoals die met ingang van 1 januari 1967 zal gelden. Ik zou gaarne enig commentaar erop geven. 1 De opmerking, dat duopassagiers van bromfietsers van l-l-'67 af niet meer dwars achterop mogen zitten is niet. juist. Dat mag namelijk al lang niet meer. Echter gaat dit ver bod per 1-1-67 ook gelden voor de duopassagiers van motorfietsen en scooters. 2 Dat er over twee maanden een stopverbod op invoeg- en uitrijstro- ken zal gelden moet niet zó worden geïnterpreteerd, dat men moet door rijden, onverschillig of er verkeer aankomt of niet. (In een straat waar een stopverbod geldt is dat verbod toch immers ook niet van kracht voor verkeer dat moet stoppen om bijvoorbeeld voorrang te geven!). Het instellen van een stopverboÜ heeft mijn inziens alleen de bedoeling, dat onnodig stoppen (dus bijvoorbeeld voor het laten In- of uitstappen) ver boden wordt. Middelburg (E. J. Polak) seft men niet eens bij de politie dat zij zichzelf door zulk kinder achtig optreden in diskrediet brengt. Het is dan ook hoog tijd dat de wet wordt veranderd in die zin, dat de burgemeester verplicht wordt ver antwoording over het politieoptreden af te leggen in de gemeenteraad. Thans hangt men af van de wille keur van een leiding die in vele gevallen blijk geeft niet op te kunnen tegen de verantwoording die op him schouders is gelegd. D. J. Blom. Thorbeckelaan 33, Vlissingen Koot redactie. Van de zijde van de Vlissingse ge meentepolitie werd ons desge vraagd meegedeeld, dat er bepaald geen sprake is van .specialisatie' ln stilstaande overtredingen. Rond 40 procent van alle processen-ver baal inzake verkeersovertredingen betreft rijdende overtredingen, zo als te hard rijden en voorrangs- Wat de blauwe zone betreft wees de Vlissingse politie erop, dat der gelijke zone's indertijd zijn inge steld, omdat daaraan behoefte bleek te hestaan. Met name de middenstand voelde veel voor de ze oplossing, die voorkomt, dat langparkeerders alle parkeerruim te in winkelstraten in beslag ne men. Nu men eenmaal een blau we zone heeft ingesteld, dier.t er ook op gelet te worden, dat de parkeerders er de hand aan hou den. Steekproefgewijze gaat de Vlissingse politie na of de automo bilisten, die hun wagen op een parkeerplaats binnen de blauwe zone parkeren, ook Inderdaad van de parkeerschijf gebruik maken. Gebeurt zulks niet, dan volgt pro ces-verbaal. De automobolist weet nu eenmaal, dat als hij zijn wagen parkeert binnen een blauwe zone hij van een dergelijke parkeer schijf gebruik moet maken. Baume Mercier GENEVE 1830

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 13