PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONTSLAG VOOR 300 MAN Zwakste schakel in Walcheren onder zeewering de loep Vascomij Heerlen in moeilijkheden: Cals naar informateur Beel Wil kabinet-Cals nu aanblijven? NIEUWE HOOFD COMMISSARIS IN AMSTERDAM Schone koe meer waard dan een vuile Schatkamer KRITIEK PUNT: JOOSSESWEG WESTKAPELLE 209e jaargang - no. 260 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlraetla: N V Goh. Mij. 0 Bureaus: Vlli.lngen, telefoon 2911. Zlerlliieo do C V Provincial* Zooi itraaf 58-60, tal. 2351 Imlnlotrafl* tolafoon 21 va* Courant: F. van da Velde, F. B. den Boer (b.fl.o. red. 3508, adv. 3647/3643), Middelt 14. 0 Adv. prij» 35 cent por mm. Minimum de Pastor. Hoofdredactaur: C. A. de Kok. 0 Abonnementa Markt 51, tel. 3841. (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375). adv. 8,25. Ingei. mod. 21^ x tarlof. Kleine adv. (max. 8 regi Zaterdag 5 november 1966 Oorlog om ie (goedkope) melk Pagina 6 meer. Clro 359300 PZC, I Vandaag in de RcranO... Ontslagen DE DIRECTIE van de NV Vas- comy in Heerlen heeft gisteravond bekendgemaakt, dat zij zich ge noodzaakt ziet het gehele, onge veer 300 man tellende, personeel te ontslaan. De Vascomij verkeert evenals haar dochterondernemin gen In ernstige financiële moeilijk heden (pagina 1). Informateur DE INFORMATEUR, dr L. J. M. Beel, gisteren benoemd om te onderzoeken, hoe de kabinetscrisis zo spoedig mogelijk kan worden opgelost zal vanmorgen om 10 uur de demissionaire minister-pre sident, mr Oals, ontvangen (pa gina 1). Uittocht EEN VRACHTWAGEN van de dierenbescherming haalde gisteren in Sint-Anna ter Muiden 37 han den weg uit Benno's hennel. Marie de Rijke, die de honden jarenlang heeft verzorgd: Jullie hadden me veel eerder moeten helpen', (pa gina 2). Partijwezen IN HET KURHAUS in Schevenin- gen is een congres begonnen over het partijwezen in Nederland. Op de eerste dag van het congres werd onder meer het woord ge voerd door dr ir S. L. Mansholt en prof mr W. C. L. van der Grin ten (pagina 8). Overstromingen ITALIft wordt momenteel geteis terd door ernstige overstromingen die al een aantal slachtoffers heb ben geëist. De stad Florence is door het water en de vliegende storm zelfs geheel van de buiten wereld afgesloten (pagina 3). En In het zaterdagnummer De weg naar de maan De tweede aflevering in de serie, die de Franse journa list Eugen Semichov voor ons over het Amerikaanse Apol- loproject schreef. In 1967 gaat een met drie astronau ten bemande ruimtecapsule de lucht in. Wat kost dat aan voorbereidingen? Pagina 13. verder: op pagina 15: Het lmis en het seizoen', Jacques Prince's getekende indrukken van het oude VUssimgse stadhuis en zijn omgeving-, voorts ,Anthon Beelce ontwerpt sprookjes in een (loos' of: hoe komen de kinderspe len aan hun model t op pagina 17: ,Comeüle, boeiend fenomeen', ver nieuwing in het werk van een van Nederlands' befaamdste schilders: .Simone Signoret speelt Lady Mac beth', hetwelk in Londen gebeurde en door onze medewerker daar curieus toneel' wordt genoemd. In de letterloundi.ge kroniek bespreelct Hans Warren ditmaal het boek van de maker van ,Jaoivtjef, Cor Bchyve, ,Uut het land van Kezand'; op pagina 19: fatten vAt Fliplandf, archeologi sche vondsten op het kleine schiereiland en ,Sonius managers', iets meer over die opzichter (en het werk) van een woonbotenba- rakltenkamp; op pagina 21: Het Woord in Beeld'. De tv-bijbel- vertelling voor de jeugd Woord voor Woord' gaat naar de hon derdste uitzending toe. Daarover woord voor woord iets meer. In de rubriek Stemmen uit de kerken' deze week Indonesi sche kerken in de branding' op pagina 23: Verkeer van d etoekomst in soor ten gespUtsP en dat heeft dan te maken met de rubriek ,auto en .Verkeer van de toekomst m soor- gingen geven nog steeds aanleiding voor zeer verschillende perscom mentaren. Enkele daarvan willen we u beslist niet onthouden. DEN HAAG (ANP) De donderdag benoemde nieuwe directie van de NV Vascomij in Heerlen, die evenals haar dochterondernemingen, in ernstige financiële moeilijkheden verkeert, ziet geen andere moge lijkheid dan het ongeveer 300 man tellende personeel op zo kort mo- terrnijn te ontslaan. acht het haar plicht al het mogelijke te doen om te voorkomen, dat een groot aantal bedrijven zou worden meegesleept in een eventuele finan ciële debiele, waardoor vooral de werkgelegenheid in de oostelijke mijnstreek nog verder in gevaar zou komen. De directie heeft zich ernstig afgevraagd of er wegen zijn te vinden om de werk gelegenheid voor althans het Vasco- eoncern veilig te stellen, doch deze moest tot de teleurstellende conclusie komen dat dit zeker op korte termijn niet mogelijk is. Weer brand op vliegdekschip - zeven doden SAIGON (UPI) Aan boord van het Amerikaanse vllegkampschip .Franklin D. Roosevelt' is gisteren een brand uit gebroken waarbjj zeven mannen om hel leven zyn gekomen en vier anderen ge wond geraakt. Het schip behoort tot de Amerikaanse 7e vloot, die in de Zuld- Chlnesclie Zee opereert. De nieuwe directie, van gemeentewege aangesteld om orde te brengen in de chaotische situatie, waarin het bedrijf verkeert, heeft haar besluit het perso neel te ontslaan, gisteravond in een communiqué wereldkundig gemaakt. Op een klein aantal mensen, zo voegde de directie hier aan toe, zal een beroep moeten worden gedaan mede te werken ,aan de dringend noodzakelijke werk zaamheden'. Hoeveel mensen dit zullen zijn, kon de directie thans nog niet me dedelen. Nog niet op de hoogte De directie heeft overigens het perso neel nog niet van haar besluit op de hoogte gesteld. Zij zegt dit bijzonder te betreuren. Het was haar door de .over rompelende ontwikkeling van de situa tie' niet mogelijk geweest de werkne mers het ontslag reeds aan te zeggen voor deze mededeling aan de pers werd verstrekt. De directie heeft haar be sluit genomen om een verhoging van de financiële verplichtingen van de Vasco mij te voorkomen. De liquiditeit van de Vascomij bedraagt nul. De NV bezit weliswaar een aantal onroerende goe deren, maar daar staan aanzienlijke verplichtingen tegenover. Br zijn geen geldmiddelen voor het betalen van lo nen en salarissen, laat staan voor het aanschaffen van de benodigde materia- i voor de voortgang van de werken. Met name baart het grote aantal cre diteuren de directie ernstige zorgen, daar deze crediteuren aan velen werkgelegenheid bieden en de directie Gemeente Zelfs voor de loonbetaling van de afge lopen week moest een beroep gedaan worden op de gemeente Heerlen om een bedrag van 135.000 te fourneren, waardoor aan de loonverplichtingen van de afgelopen week kon worden voldaan. Voor de nieuwe directie, aldus het com muniqué, is het niet verantwoord de medewerkers onkundig te laten van deze totale liquiditeitscrisis. Door de directie kan in redelijkheid van de werknemers niet meer worden ge vergd, dat zij nog werkzaamheden zou den verrichten die niet kunnen wordec gehonoreerd. De directie heeft over de bijzonder grote moeilijkheden uitvoerig gesproken mei vertegenwoordigers van dé vakorganisa ties, de stichting sociaal fonds bouw- (Zie slot pag3 kol. 6) VANOCHTEND OM TIEN UUR: (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Dr L. J. M, Beel, minister van staat en vice-presi dent van de raad van state is gis termiddag benoemd tot informa teur om te onderzoeken, hoe de kabinetscrisis zo spoedig mogelijk kan worden opgelost. Hij zal van ochtend om tien uur de demissio naire minister-president mr Cals ontvangen en daarna nog een aantal personen. In Haagse krin gen heeft men de indruk, dat de informateur in eerste instantie nagaat, of het kabinet-Cals thans bereid is, de verantwoordelijkheid voor kamerontbinding en het uit schrijven van vervroegde verkie zingen op zich te nemen. Dr Beel heeft nog gisteravond het rap port over de formatiepoging van drt Sehmelzer gekregen. Hij maakt dus grote haast met zijn werk. Verwacht wordt, dat hy vandaag de hele dag zal besteden aan besprekingen met een tal politici. De koningin ontving dr Beel gistermid dag op paleis Huis ten Bosch in Den Haag, waar zij hem de opdracht ver leende. Eerder die dag hadden de frac tieleiders Sehmelzer (kvp), Nederhorst (pvda), Toxopeus (wd), Roolvink (ar) en Beernink (ch) de koningin advies uitgebracht. Aangewezen man In politieke kring vond men gister avond algemeen, dat de vertrouwen wekkende, zeer ervaren dr Beel de aangewezen man is om in de ondoor zichtige kabinetscrisis opheldering te brengen. ,De benoeming van een in formateur zal in de huidige situatie Drs Sehmelzer heeft donderdagavond, zijn terugblik op de formatiepoging, als de zienswijze van ministei'-president Cals naar voren gebracht dat deze het ,in onze democratische verhoudingen ge wenst achtte dat een eerlijke en serieu ze poging zou worden gedaan om een kabinet te vormen anders dan het zit tende kabinet, alvorens wellicht zou worden overwogen, dat het kabinet zelf de verantwoordelijkheid voor vervroeg de verkiezingen op zich zou nemen'. Die eerljjke en serieuze poging heeft drs Sehmelzer nu ondernomen in het leader van de ruimst mogelijke for matie-opdracht, namelijk tot vor ming van ,een' kabinet. Nu die po- Spoedig invitaties voor huwelijk prinses Margriet DEN HAAG (ANP) Dezer dagen zullen de uitnodigingen worden verzon den voor de dienst in de Grote of Slnt- Jacobslterk te 's-Gravenhage ter beves tiging van het huwelyk van prinses Mar griet en mr Pieter van Vollenhoven oj dinsdag 10 Januari as. B(j het vaststel len van de invitaties Is de aandacht voor namelijk uitgegaan naar de familie, vrienden, kennissen en relaties van het bruidspaar ln binnen- en buitenland. Naast de leden van het kabinet, staten- generaal en raad van state zjjn een be perkt aantal autoriteiten en vertegen woordigers van staats- en overheidsin stellingen uitgenodigd. Ook zjjn geïnvi teerd leden van de Nederlands hervorm de kerk te 's-Gravenhage en een verte genwoordiging van de Haagse en van de Schiedamse burgerij. Desgevraagd deel de de RVD mede, dat van de vorstelijke genodigden de volgende personen uitnodiging hebben aanvaard: groot! tog Jean en groothertogin Josepl Charlotte van Luxemburg en de Deense kroonprinses Margarethe en haar ver loofde, Henri Jean Marie André de La borde, graaf van Montpezat. Russen lanceerden ruimtelaboratorium MOSKOU (RTR) De Sowjet-Unie heeft in oktober een .lonosferlsch labo ratorium' gelanceerd dat Yantar-1 ge noemd wordt, aldus Tass. De Yantar Is voorzien van een gasplasma-lonenmotor en draalt in een baan tussen 100 en 400 km hoogte rond de aarde. eerder versnellend dan vertragend werken', zei mr Aalberse (kvp) en andere politici zijn het daarmee eens. eerst wordt geprobeerd of het kabi net-Cals thans wil aanblijven tot de vervroegde verkiezingen. Den Haag: Koningin Juliana ont ving vrijdagmiddag op Huis ten Bosch d/r L. J. M. Beel, minister van staat en vice-president van de raad van state. Aanblijven van het kabinet-Cals zou ook de mislukking van de formatle-Schmel- zer in een milder licht stellen dan v neer een nieuwe formateur wel in staat zou blijken tot hetgeen drs Sehmelzer niet is gelukt. Loenen aan de Vecht: Nederland heeft vrijdagmorgen z)n eerste lich te sneeuAvval gehad. Op de foto een aantal hinderen die dit meteen aan grepen om hun eerste maken. DEN HAAG (ANP) Bij ko ninklijk besluit van 4 novem ber 1966 is op gemeenschap pelijke voordracht van de mi nisters van binnenlandse za ken en van justitie, de burge meester van Amsterdam ge hoord, met ingang van 16 no vember aanstaande benoemd tot hoofdcommissaris van ge meentepolitie te Amsterdam, de heer P. A. Jong, thans waarnemend hoofdcommissa ris van gemeentepolitie aldaar. De heer Jong werd op 2 oktober 1914 te Bussum geboren. Hij trad op augustus 1940 als surnumerair dienst bjj het gemeentelijk politie korps van Amsterdam. Op 1 mei 1941 werd hij bevorderd tot inspec teur tweede klasse. Zijn bevordering tot hoofdinspecteur ambtenaar twee de klasse resp. eerste klasse vond plaats op 16 januari 1953 resp. 1 september 1954. Op 1 augustus 1960 werd hij benoemd tot commissaris (hoofdambtenaar derde klasse), waarna hij op 16 juli 1962 werd be vorderd tot commissaris (hoofdamb tenaar tweede klasse). Tot februar 1952 wa sde heer Jong werkzaam bi verschillende afdelingsbureaus en bi het bureau algemene dienst. Sederi februari 1952 was hij werkzaam bi de recherchedienst. Sedert 16 jul' 1952 was de heer Jong werkzaam bi dienst, tevens waarnemend hoofd commissaris. De heer Jong volgt In zijn nieuwe func tie de heer H. J. van der Molen op, die bjj kb van 7 juli jl met ingang van 16 juli j 1 op grond van art. 122 lid 1 van het ambtenarenreglement gemeentepolitie eervol werd ontsla gen. VEEL SLACHTOFFERS BIJ SNEEUWSTORMEN IN VS EN CANADA LOUISVILLE (RTR) Als gevolg van de eerste zware sneeuwstormen die het oosten van de Verenigde Staten heeft getroffen, zyn tot dusver tenminste 32 mensen om het leven gekomen. Het merendeel van de slachtoffers viel b(j verkeersongelukken, terwijl enkelen be zweken by het sneeuwruimen. In delen van de staat Kentucky viel on geveer 40 cm sneeuw. Maar in Tennes see, Ohio, Indiana, Michigan en het noorden van Pennsylvania en New York lag de sneeuw één meter hoog. Ook Canada heeft van sneeuw te lflden. In Zuid-Ontarlo vielen tenminste twee doden, terwijl de elektriciteitsvoorzie ning en het verkeer werden ontwricht. De sneeuwval ging gepaard met een storm met een snelheid van 100 km per uur. De weerkundige dienst voorspelde meer sneeuw voor Ontario, Quebes en de pre vincies aan de oostkust Ghana levert Schumann uit ACCRA (UPI) Het Ghanese hof van appel heeft gisteren het beroep afgewe zen dat de Duitser dr Horst Schumann had aangetekend tegen zijn uitlevering aan de YVestduitse justitie. Rechter E. Akoefo Addo verwees Schu mann terug naar de gevangenis tot zjjn uitlevering aan de Duitse autoriteiten. De eerste reacties te Amsterdam bleken gisteravond zeer positief. Burgemees ter Van Hall had met byzonder veel voldoening van de benoeming van de heer De Jong kennis genomen. Hy had daarin ook een bewy's gezien van het vertrouwen van de landsoverheid in het Amsterdamse politiekorps en in het vermogen van het korps om de problemen, waarvoor het zich ge steld ziet, op te lossen. De nieuw benoemde hoofdcommissaris had, zo stelde burgemeester Van Hall, zjjn volle vertrouwen. DRUTEN (ANP) Een schone koe is meer waard dan een vuile. Dat ondervona een veehandelaar op pijnlijke wijze tijdens de marlot in Druten. 's Morgens, vroeg verkocht hij een koe, die er nogal vuil uit zag. De nieu we eigenaar maakte het dier schoonwreef de vacht in met boter, borstel de en kamde. Dat had resultaat, wamt de koe bracht 75 gulden meer op. Koper: de niets vermoedende vorige eigenaar Er is aanleiding nog weer eens aandacht te vragen 3/5] voor de provinciale bibliotheek. Ap Provinciale staten verleenden &•- namelijk ten behoeve van dit rS Instituut deze week een kre- diet van drieëndertigduizend gulden om te voorzien in de .meest dringende behoeften'. Die behoeften be treffen de inrichting: de magazijnruim te moet aanzienlijk worden vergroot en het documentatiecentrum Zeeuws del tagebied (onderdeel van de bibliotneen dient een studiezaal te krijgen. Men zal zeggen: waarom er dan nog over ge schreven Er is immers geld beschik baar gesteld en er kunnen noodzake lijk gebleken voorzieningen worden ge troffen. Toch zijn er nog enkele rede nen: het krediet, dat nu is verleend, is namelijk uitsluitend bestemd voor de eerste fase van enkele verbouwingen en het gevaar bestaat, dat men nu zou menen met deze eerste fase klaar te zijn. Er moet echter nog een tweede fase komen een aantal voorzienin gen voor de bezoekers, betere werk ruimten voor het personeel waarvoor ook een aanzienlijke som nodig zal zijn. Daarover werd destijds aan de staten meegedeeld, dat gedeputeerden .hopen u hieromtrent binnenkort voorstellen te doen'. Bij de behandeling deze week echter kregen we de indruk, dat de ur- itie van deze tweede fase enigszins de lucht is komen te hangen. Van achter de gedeputeerdentafel werd na melijk meegedeeld, dat deze tweede fase afhankelijk zou zijn van de finan ciële middelen. Een minder exact geluid derhalve dan in het eerste voorstel. Het bleek overigens deze week, dat in de staten welwillend over de bi bliotheek werd gedacht, althans die sprekers die over dit voorstel het woord voerden, lieten dat zo voorkomen. Er werd echter door één lid gesuggereerd dat een gezamenlijk bezoek van de sta ten aan het instituut toch wel eens aan bevelenswaardig kon zfjn, een die op ons de indruk maakte, dat c (eachte afgevaardigde het was de leer Van Bennekom enige twijfel koesterde over de vraag of alle staten leden wel helemaal op de hoogte waren van wat zich in de bibliotheek afspeelt, of zfj wel begrepen welk een instru ment Zeeland hier in handen heeft. Wij delen die twijfel. Op grond daarvan ho pen wij, dat gedeputeerden inderdaad gelegenheid zullen vinden voor het or ganiseren van een bezoek aan de pro vinciale bibliotheek, opdat de statenle den nog eens er van doordrongen kun nen worden dat men hier over een ap paraat beschikt, even hard nodig voor de ontwikkeling van Zeeland als de elektriciteitsvoorziening of een streek- Hoofdlnspecteur A. M. Koppejan, een van de leden van het driemanschap dat altijd de leiding heeft over de mobiele eenheden in Amsterdam, toonde zich eveneens voldaan. ,De heer De Jong is een man die kan luisteren en bovendien is hij al zo lang bij het korps dat hij praktisch een Amsterdammer is', zei hij. Hij meende dat het hele tweeduizend man sterke korps wel in z'n sas zou zijn met de benoeming. GEVAAR VOOR DOORBRAAK GEWEKEN WESTKAPELLE Ter hoog te van de -Joossesweg wordt op het ogenblik de zwakste schakel in de zeewering op Walcheren onder handen genomen. Niet minder dan 70.000 kubieke me ter zand zal er zijn verzet, wan neer half volgend jaar dit aan- passingswerk in het kader van de deltawerken zal zijn voltooid. ,Ik heb mij over de situatie daar altijd ernstige zorgen gemaakt', zo geeft dijkgraaf jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg nu toe. Als er een herhaling van de storm van februari 1953 zou zijn gekomen was het daar bij Westkapelle vast mis gegaan. Dan zou er wellicht een door braak zijn ontstaan. Met alle ge volgen van dien voor het achter liggende polderland (14.000 hec tare). Ook waterstaatkundig ambtenaar le klasse S. W. Postnia (ik loop hier al 26 jaar langs de dijken dus ik ben de situatie wel', stelt het duidelijk: ,Het was zo geen doen'. De aanval van de zee is bjj Westkapelle het sterkst. De laatste jaren was er op liet kritieke punt sprake van een duinafslag van vier meter per jaar! In 1963 werd nog een noodoplossing gevonden in de aanleg van een klein- zakkendam, een maatregel waar nog altijd 10.000 mee gemoeid was. Eén winter lag de dam er. Toen viel er geen spoor meer van te bekennen. En het was niet eens zo'n storm achtige winter geweest! Later werd een verdediging aangelegd in de vorm van een dam van bunkerpuin. Deze ingreep zette meer zoden aan de dijk, maar het bleef een lapmid del. In augustus is men echter begonnen de verbetering van de zeewering bij Westkapelle groots aan te pakken. In mei van het volgend jaar zal het aanpassingsvverk naar verwacht zijn afgerond. ,En dam zijn we er wed', zegt de dijkgraaf. ,Of ze zouden er bjj wijze van spreken bommen op moeten smijten'. De werkzaamheden, die thans in volle gang zyn, zjjn niet geheel van gevaren ontbloot, omdat de normalisatie van de verdediging belangrijke ingrepen in de bestaande situatie tot gevolg heeft. Daardoor ontstaan soms gapende inhammen in de hoogwaterkering. Om de gevaren zo veel mogelijk te beperken wordt het werk bij stukjes en beetjes uit gevoerd. In ieder geval heeft het wa terschap Walcheren er zorg voor ge dragen dat het werk thans .storm- veil ig"' is. Twee onderdelen Het op deltasterkte brengen van de zeewering bij Westkapelle (kosten 1,6 miljoen) valt in twee onderdelen uiteen. Het omvat voor een deed de van oever en strand door middel van verbetering en ver lenging van de paalhoofden en dan is er de versteviging van de hoog waterkering. Westkapelle is na Zou- telande de tweede plaats waar de werkzaamheden volledig zullen wor den afgerond. Bij Oranjezon heeft onlangs alleen voorbereidend werk plaats gehad. Het ging daar nog niet om een definitieve vernieuwing. Het karwei betrof alleen een beveiliging van de situatie ter plaatse, voordat de winter zou aanbreken. Na de verbetering van de hoof waterkering ter hoogte van c Joossesweg komt waarschijnlijk de hoogwaterkering bij het water wingebied Oostkapelle-Vrouwen- polder aan de orde. De zeewering ter plaatse is zwak. Plannen voor verbetering zijn inmiddels naar Den Haag, Het wachten iS thans op rijksgoedkeuring. Financieel ligt dit plan iets hoger. De be staande duinen zullen er een an der profiel krijgen. Voor ongeveer negentig procent bestaat het werk daar uit verschuiven van zand. Op het urgentieplan van de hoofd- Zie slot pag. 2 kol. 2) ftantlljK vijf jaar ia het aantal uitgeleende boeken verdubbeld (tot 32.000), het be zoekersaantal opgelopen tot 27.000 en mede als gevolg daarvan de personeels bezetting verviervoudigd. In het onder- wijspabroon van deze provincie is de bibliotheek eenvoudig niet meer weg te denken het instituut neemt daarnaast een belangrijke plaats ln voor al diegenen, die reeds werk zaam in beroep of be drijf verder stude ren of hun vakken nis willen bijhouden. De vraag naar dienstbetoon door de bibliotheek zal vooral bjj het onderwijs nog sterk toe nemen: er komen door de invoering van de mammoetwet nieuwe schoolty pen, er is sprake van verlenging van de studieduur voor de hbs. Daarnaast gaat de uitbreiding van de industrie in Zeeland gepaard met grotere mogelijk heden voor het technisch onderwijs en ook dit aspect zal zijn weerslag voor de provinciale bibliotheek hébben: het vraagt om voorziening met technische literatuur op diverse niveaus, ook op het peil van het hoger onderwijs. Ook moet gewezen worden op de uitsteken de tijdschriftenafdeling, waardoor men ook in Zeeland op velerlei terreinen ,bij' kan blijven. En dan laten we nog bui ten beschouwing, dat er nog gebieden braak liggen, we denken in dit verband met name aan een discotheek: in me nige provincie i3 een dergelijke platen verzameling niet meer weg te denken. Ook hier ligt een taak voor dit Zeeuw se instituut. Het zou onjuist zijn, wanneer wij schrijvende over de provinciale bi bliotheek hier niet melding maakten van het documentatiecentrum Zeeuws deltagebied. Buiten Zeeland is deze af deling op allerlei manieren al bekend geworden: leerlingen van middelbare scholen en studenten, bezig met een speciale studie over een Zeeuws onder werp, worden hier snel en doeltreffend ingelicht. In de loop van de afgelopen jaren is een verzameling opgebouwd van kranteknipsels, prentbriefkaarten, dia's, foto's, geluidsbanden, wat al niet meer. over Zeeland, die een ware schatkamer is geworden, een schatkamer die boven dien zorgvuldig wordt .bijgehouden' en .bijgewerkt'. Alleen reeds dit documen tatiecentrum zou voor de statenleden een bezoek aan de bibliotheek bijzonder nuttig doen zijn. Deze afdeling is ruim vijf jaar geleden gesticht, men ma? zeggen: nog juist op tijd. Allerlei ver anderingen van de laatste jaren konden worden voorzien met als gevolg dat ve le, nu niet meer bestaande situaties via foto s zijn vastgelegd. Inderdaad, schat kamer is het juiste woord. voren, omdat het staten debat over bibliotheek deze week bij 0113 eerlijk ;egd een gemengde indruk achterliet. Het leek er een beetje op alsof men zonder dat het nu werd uitgesproken hier en daar (behalve dan de heer Van Bennekom) stilzwijgend aanneemt, dat met dit krediet van drieëndertig- duizend gulden de zaak voorlopig weer vooruit kan. Het gevaar kan bestaan, dat men in de statenzaal nu denkt er te zijn. Dat is niet zo. Er is een eerste stap gezet, de tweede zal móeten vol gen. Nogmaals: het gaat hier om een instelling die op haar (zéér breed) ter rein van dezelfde urgentie voor Zeeland 13 al3 een elektriciteitscentrale Kruisen op Engels oorlogskerkhof in Venray beklad VENRAY (ANP) In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden het gedenkteken op het Engelse oorlogs kerkhof aan de Hoederstraat in Venray bekiad door er met zwarte verf o a scheldwoorden op te schilderen. Op 182 van de ruiin 600 kruisen waren met zwarte verf hakenkruisen geschilderd. De Engelse militairen zijn allen in 1944 bij de bevrijding van Venray gevallen. De rijkspolitie van. Venray stelt een on derzoek in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1