PiOVINCIALE ZEEUWSE COURANT FORM ATI E-SCHMELZER OP VELDKAMP GESTRAND KVP woedend Staten vóór tariefswijziging van brug Fractieleiders vandaag naar koningin JOHNSON MOET EEN OPERATIE ONDERGAAN Geen subsidie voor metaal-vakbonden Vandaag in de Icrant.» Waarschuwing tot huisartsen Treinverkeer bij Halfweg hervat Consternatie om een vermeende bankoverval VERZET VAN VVD-FRACTIE Smakeloze pot 209e jaargang - no. 259 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I, von do C V Provincial Zoouwio Cournnli I I, Wololmal 58-60, lol. 2355 (b.g.g. rod. ros. administratie telefoon 2094. Adv n por adv. 5.25. 1 I G. A. do Kol:. AbonnomontiprlJ. 80 .8- rod. 2078/3169, odv. 2375). Gooi, C tarief. Kleine ndv. (mo*. 8 regelt) 35 11,40 por k tel. 6140 (b.8-9 (min. 1,75). Vrijdag 4 november 1966 Boekje te buiten Pagina 11 3 PZC, Middelburg. DBS SOHMELZEB opdracht terug Fabriek in Smilde dicht? HOOGEZAND-SAPPEMEER (ANP) De president-commissaris van het Ko ninklijke Scholten-Honig Concern, de heer G. F. Dalenoord, meent dat er in de Nederlandse aardappelmeelindustrie geleidelijk enkele bedrijven gesloten zul len worden. Hy acht het in dit verband niet uitgesloten dat ook de aardappel meelfabriek van W. A. Scholten in liet Drentse Smilde gaat sluiten. Dit bedrijf is een nevenvestiging van de aardappelmeelfabriek, die het concern in Foxhol (Gron.) bezit. Volgens de heer Dalenoord gaat de ontwikkeling van de aardappelmeelindustrie naar een ver dere mechanisatie en automatisering in het arbeidsproces, waardoor o m een snellere verwerking' van de oogst kan worden bereikt. Verdere concentratie in deze bedrijfstak zal niet kunnen uitblij ven, zo heeft de heer Dalenoord gisteren verklaard tegenover journalisten, die deelnamen aan een door de Vereniging Nederlands Fabrikaat georganiseerde persexcursie naar de provincie Gronin- Veldkamp DE WEIGERING van minister Veldkamp zitting te nemen in een niet-parlementair overbruggings- kabinet betekende gisterochtend het einde van de formatiepoging van drs Schmelzer. On een pers conferentie gaf de ex-formateur gisteravond een uiteenzetting over zijn werkzaamheden (pagina 1). De laatste DE LAATSTE gymnastiekzaal van een serie van vijftien, die in Zeeland zijn gebojuwd, werd im Goes geopend. Men wil er graag nog meer in Zeeland, maar of het kan? (pagina 2). Geboekt NA BIJNA TWEEHONDERD jaar is er weer een boeJcje ver sohenen over Axels historie. Het is een fors geheel geworden. Het boelc is gisteren aan de historie ontrukt en im het hedendaagse daglicht, geplaatst (pagina 8). Van het Reve DE SCHRIJVER Gerard Kornelis van het Reve is gisteren door de Amsterdamse rechtbank ontsla gen van alle rechtsvervolging van het hem ten laste gelegde: het zich opzettelijk in het openbaar bij ge schrift door smalende godslaste ringen op voor godsdienstige ge voelens krenkende wijze te heb ben uitgelaten (pagina 3). Mishandeling' DE .MISHANDELING' van <le dienstplichtig soldaat Theo Klap- po uit Kampen in een kazerne in Den Bosch door een aantal mede soldaten blykt van aanzienlijk minder ernstige aard te zyn dan in sommige publikaties is voorge steld (pagina 11) Vernietigd SPAARBANKBOEKJES, ter ver nietiging op de vuilnisbelt van Krabbendijlcc gedeponeerd, kwa men in verkeerde handen; bélte- naren gingen hun boekje te buiten (pagina li). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Veld kamp heeft het vonnis over de formatiepoging van drs Schmel zer voltrokken. Zijn weigering om in een niet-parlementair over bruggingskabinet zitting te ne men, was gisteren voor de forma teur de directe aanleiding, zijn opdracht aan de koningin terug te geven. Zij ontving drs Schmel zer om twaalf uur op paleis Huis ten Bosch in Den Haag, waar zij vandaag de fractieleiders van de KVP, PvdA, WD, AR en CHU zal ontvangen. Gistermiddag ont ving zij tweede-kamervoorzitter mr Van Thiel, eerste-kamervoor- zitter prof Mazure en prof Beel, vice-voorzitter van de raad van State. gister- Benoeming van een informateur om te onderzoeken hoe een oplossing van de crisis kan worden bereikt. In de KVP-fractie acht men dit in meerder heid de beste methode, terwyl ook drs Nederhorst (PvdA) in die richting sehynt te denken. Ook de CH-fractielei- der Beernink wil dit. Mr Van Thiel Benoeming van prof Zijlstra tot. for mateur. De AR-fractieleider Roolvink zal dit naar wordt aangenomen, aan d€ koningin adviseren. De voorstellen Bies- heuvel/Roolvlnk van enkele dagen gele den zouden dan kunnen worden gepro beerd. Drs Schmelzer zei gisteravond op een persconferentie in Den Haag, dat dr Veldkamp hem gisterochtend had ge zegd, niet te willen aanblijven. In over leg met de demissionaire minister var defensie, de heer P. J„ S. de Jong, die WASHINGTON (RTR/AFG) President Johnson heeft giste ren meegedeeld dat hij over twee weken een chirurgische behande ling moet ondergaan. RUST VOOR INGREEP OVER 14 DAGEN De Amerikaanse president zei op een persconferentie dat hij moet worden ge holpen op de plaats waar vorig jaar een incisie is gemaakt toen hij aan zijn gal blaas werd geopereerd. Bij het litteken aan de rechterzijde van zijn buik zit een bultje. De artsen zijn dan ook van plan een ldeino poliep uit zijn keel te verwyde- De artsen hebben verklaard bij de ope ratie ,die ongeveer een uur zal duren, geen complicaties te venvachten en dat Johnsons gezondheidstoestand uitste kend blijft. Niettemin hebben zij de pre sident geadviseerd voor de operatie vijf tien dagen rust te nemen. Johnson deelde mee dat hij vandaag naar zijn boerderij in Texas zal vertrek ken. Zijn plannen om met de verkie zingscampagne te beginnen, zijn afge last. Het Witte Huis deelde mee dat nog niet beslist is naar welk ziekenhuis de Ame rikaanse president zal gaan. Hij werd vorig jaar in het marinehospitaal Beth- esda in Maryland (Washington) aan zijn gal geopereerd. minister-president van het nieuwe babi- Wat hem betreft had prof Zijistra met Woedend KVP-kamerleden waren gisteren woe dend over de weigering van dr Veld kamp. Zij verklaarden, dat deze geen minister wil zijn in een kabinet waar van zijn collega De Jong premier is. Drs Schmelzer zei, geen vrijheid te hebben iets over de beweegredenen van dr Veld kamp mee te delen. Hij legde er de nadruk op, dat hij noodzakelijk had gevonden op de post van minister van sociale zaken een fi guur van voldoende ervaring en gezag te hebben. Daarom had hij zijn formatie- poging opgegeven na de weigering van dr Veldkamp. Geen commentaar Minister Veldkamp weigerde ons gister avond commentaar op de uitlatingen van zijn partijgenoot drs Schmelzer. Hy achtte het geen goed gebruik als een kandidaat-minister zijn oordeel geeft over de formateur. Uit zijn omgeving vernamen wy echter, dat het vreemd wordt gevonden dat de formatiepoging nu juist op dr Veldkamp zou zyn afgesprongen. Sociale zaken is na toch weer niet belangrijk, dat er niemand anders voor kan worden gevonden, zei men. Moeilijker De KVP-fractie beraadde zich gister avond in aanwezigheid van drs Schmel zer over de situatie. Zij had meegedeeld ,zeer teleurgesteld' te zijn over de mis lukking. FvdA-fractieleider Nederhorst zei voor de televisie, dat de oplossing van de cri sis door de formatiepogingen van drs Schmelzer eerder moeilijker dan ge makkelijker is geworden. Hy kon niet beoordelen of het kabinet-Cals kans had, terug te komen, AR-fractievoorzitter Roolvink zei, dat ei zo spoedig mogelijk een krachtig kabi net moet komen en dat men moet stop pen, elkaar verwijten te maken. .Minder nakaarten en meer vooruitzien' 1 bonden ernstig zyn geschokt door de medede ling van de werkgevers. Zy zijn van oordeel dat het standpunt van de*- geversbonden geheel in strijd is r afspraken die zijn gemaakt bij d besprekingen en de geest waarin die be sprekingen zijn gevoerd. Zoals bekend heeft de cao-metaal een looptijd van 40 maanden. De overeen- Vloot VS in actie voor kust Noord-Vietnam SAIGON (UPI) Amerikaanse oor logsschepen opereren sinds 23 oktober voor de kust van Noord-Vietnam maar biyven daarby buiten de territoriale wa teren van dat land. Dit is gisteren be kend gemaakt door een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon. Volgens de woordvoerder gaat het hier om schepen van de zevende vloot, die enkele malen het vuur hebben geopend op jonken en andere vaartuigen die wa pens smokkelen naar de communistische strijdkrachten in Zuid-Vietnam. Voorts is het verscheidene malen tot een vuur gevecht met kustbatterijen gekomen. UTRECHT (ANP) De heer C. L. van Lienden, die gistermiddag in Utrecht na een dertigjarig voorzitterschap r" scheid nam van de Centrale Bond v: Onderling Beheerde Ziekenfondsen, heeft uur Ulh ds-re£fp,1C ,fT ernstige „it Haarlem waren waarschuwing gericht aan het adres van de huisartsen. Hij is gedurende zijn loopbaan met tal loze problemen geconfronteerd geweest, maar de moeilijkheden van dit ogenblik noemde hij wel heel groot. Degenen, die daarvoor de verantwoordelijkheid dra gen, zo zei hij, moeten heel goed weten wat ze doen. Hij betoogde, dat het zie- kenfondsbestel dat na de oorlog is op gebouwd een stuk sociale zekerheid is geworden. Dit komt nu in gevaar. ,Wees verstandig', zo vroeg de heer Van Lien den, ,en maak van de zaken die nu aan de orde zyn geen prestigekwestie'. De groepen die honorariumverhogingen vra gen die ver boven de mogelijkheden uit gaan, moeten volgens hem heel goed weten dat zij iets aan het glijden bren gen dat in de toekomst moeilijk tegen te houden zal zijn, iets, dat veel verder gaat dan de verhouding huisartsen-zie kenfondsen: een stuk sociale zekerheid dat in goed overleg is opgebouwd dreigt verloren te gaan. de formatie-poging van de heer Schmel zer kunnen blijven meedoen. Zoals be richt is de houding van minister Bies heuvel de oorzaak geweest, dat prof zyistra het premierschap niet heeft aanvaard. WD-fractieleider Toxopeus noemde de mislukking van drs Schmelzer ,een verdrietige zaak want er moet geregeerd worden'. De CH-fractie- voorzitter Beernink vindt dat er een informateur moet komen. Minister-president Gals wilde zich van commentaar onthouden. Hij be treurde het, dat de kabinetscrisis nu nog langer zal duren. Verkiezingen Drs Schmelzer verklaarde op de pers conferentie, dat zijns inziens in onze de mocratische verhoudingen een eerlijke Zie slot pag. 9 kol. 1 IN VAKRAAD METAAL BLIJKT: WERKGEVERS WILLEN .BEPAALDE ACTIVITEITEN NIET SUBSIDIËREN' UTRECHT (ANP) In de vak raad metaal hebben de vertegen woordigers van de werkgevers- bonden woensdag laten weten, dat zij niet bereid zijn 'n financiële bij drage aan de vakorganisaties te geven, omdat zij bepaalde activi teiten van de vakbonden niet wil len subsidiëren'. De vakbonden zyn over dit standpunt verontwaardigd en ernstig teleurgesteld. Voorzitter J. Lanser van de Christelyke Metaalbedryfsbond verklaarde desf UTRECHT Gistermorgen om half tien zijn beide sporen van de lijn Am sterdam-Haarlem weer in gebruik ge nomen. Op het emplacement van Half weg, waar woensdag een reizigerstrein ontspoorde, kon met veertig kilometer per uur worden gereden. De treinen van 9.22 uur uit Amsterdam en van 9.23 uur eerste die na het ongelnk weer volgens de dienst regeling konden rijden. Voor zover is na te gaan, zou de ont sporing te wijten kunnen zijn aan een fout van de machinist. Door een wissel storing, die anderhalf uur voor het onge luk optrad, moesten de treinen uit Haarlem over een zuidelijk zijspoor wor den geleld in plaats van over de hoofd- baan. Drie treinen hadden deze manoeu vre normaal volbracht. Maar deze trei nen reden dan ook met de voorgeschre ven snelheid van 45 km per uur. De ramptrein raasde met een snelheid van 120 kilometer per uur over het zijspoor. De Nederlandse Spoorwegen meenden gistermorgen dat de wissel die naar het zijspoor leidde in de juiste stand moet hebben gestaan. De NS sluiten de mogelijkheid, dat het seinbeeld, dat de machinist van de snel heidsbeperking op de hoogte moet bren gen, haperingen heeft vertoond, echter nog niet uit. komst is ingegaan op 1 juli 1965 loopt tot de eerste november van 1968. Op het tijdstip dat de besprekingen over deze cao werden afgesloten, bestond over het vraagstuk georganiseerden-ongeor- ganiseerden nog geen overeenstemming Er was ook in andere bedrijfstakken nog geen besluit over dit onderwerp genomen. Nader beraad Werkgevers en werknemers besloten om deze zaak nader aan de orde te stellen nadat onder meer de centrale van werk gevers richtlijnen zou hebben gegeven. Deze adviseerde inderdaad vakbondsac tiviteiten als scholing, vorming en voor lichting te steunen door een financiële bijdrage. De houding dié de werkgevers nu hebben aangenomen dwingen de vak bonden tot nader beraad in eigen kring. ,Wij beschouwen deze a niet als afgedaan', aldus de heer 1 ser. AMSTERDAM (ANP) Een cliënte van de Nederlandsche Mid- denstandsbank heeft gistermiddag omstreeks kwart over twaalf de Amsterdamse politie in rep en roer gebracht met haar mededeling, dat in het hoofdkantoor van de bank aan de Herengracht een roofoverval werd gepleegd. Een busje met mannen van de centra le recherche en een surveillance wagen van het bureau Singel sto ven met loeiende sirenes ijlings r.aar de Herengracht, waar spoe dig bleek, dat het alarm op een misverstand berustte en bij de bank alles rustig was. De verwarring ontstond toen het telefoongesprek cat de cliënte, een winkelierster uit de Utrechtse- straat, met de directeur van de bank voerde, plotseling werd af gebroken en zij op het moment van verbreken de Icreet .overval1 meende te horen. Zy deed toen het enige wat zij kon doen: namelijk vijfmaal acht bellèn. Een woordvoerder van de Mid dens tandsbank deelde desgevraagd mede, dat de bewuste cliënte om inlichtingen vroeg en daartoe met een ander toestel moest worden doorverbonden. De directeur zei toen, dat hij haar zou overschake len. Het woord overschakelen moet de vrouw hebben verstaan als .overval'. MIDDELBURG. Do staten van Zeeland hebben zich giste ren positief opgesteld tegenover de door de NV Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij voorgestelde herziening van do Oosterscheldebrugtarïeven. Voordat zij de agenda van de najaarsvergadering in de afde lingen in behandeling namen, kregen de statenleden gelegen heid hun standpunt over dit voorstel van de brugmaatschap pij kenbaar te maken. De meer derheid van de staten besloot formeel de tariefswijziging te aanvaarden; slechts de VVD- fractie verzette zich er tegen. Fractievoorzitter mr J. F. G. Schlingemann zei van oordeel te zyn, dat deze herziening geen soelaavS zal bieden voor de min der gunstige brugexploitatie, maar het voornaamste bezwaar van de liberalen was, dat weer dezelfde groep verkeersdeelne mers getroffen wordt, die altijd de dupe is: de gebruikers van de ,luxe' auto's, waarbij de heer Schlingemann met opzet het woord luxe gebruikte. ,Want het zijn geen ,luxe' auto's meer, met uitzondering" dan van de toeris ten, die we juist naar de brug toe moeten zien te krijgen'. Dhr. D. Geuze (arp) vond in de ta riefswijziging' de gelijkstelling van motoren en scooters met fietsen wat te ver gaan. Hij deed daarom de sug gestie een tussentarief voor de moto ren en scooters in te voeren. Gedepu teerde M. J. van Poelje (pvda), die de opmerltingen beantwoordde, vond dit een overwegend bezwaar, omdat er dan opnieuw een bepaald tarief moot worden toegevoegd, hetgeen de overzichtelijkheid niet ten goede zal komen. Bovendien zet het volgens de lieer Van Poelje geen zoden aan de dijk als liet motortarief bijvoorbeeld van f I,op 1,50 gebracht wordt. De .tarievenvastheid' was een onder werp, waarvoor de staten zich bijzon der interesseerden. De heer W. C. A. M. van Dongen (kvp) pleitte voor ,rust' rond de tarieven, maar dat kon gedeputeerde Van Poelje niet toezeg gen. By de bestudering van het sa menspel van financiële mogelijkheden voor de exploitatie van de brug moet een eventuele tariefswijziging niet uitgesloten blijven, meende de heer Van Poelje. Hij geloofde, dat 'n .rust' in deze fase van Zeelands ontwikke ling niet bevorderlijk zou werken. De heer C. F. van der Peijl (chu) ging hiermee akkoord, maar wenste wel flexibiliteit, zodat men ze op ie der gewenst moment aanpast aan de situatie. De vraag of de tarieven nu of later gewijzigd moeten worden, was voor gedeputeerde Van Poelje aanlei ding op te merken, dat de verant woording van de brugmy en gs meebrengt, dat men thans niet on der een wyziging uitkan. Daarmee was de heer Schlingemann het niet eens. ,Ik zou er voor kunnen voelen als het tekort er mee kan worden opgeheven, maar dat is niet zo'. De YVD-fractielelder herinnerde daarbij aan een opmerking van de lieer Tan Poelje in een vroeger stadium, waarbij deze gezegd zou hebben, dat het tarief maar eens twee jaar aangezien moet worden. De heer Schlingemann wilde daar om nog een jaar met de herziening wachten. Onverantwoord ,Dat zou onverantwoord zijn', meen de de heer .Van Poelje, ,de tekorten zouden dan nog veel gieter zijn. Dit is toch wel het minimum, dat gedaan kan worden'. Het speet de gedepu teerde, dat de WD dit niet kaïn vol gen. .Want het alternatief is: niets doen',aldus dhr. Van Poelje. ,Bc heb expres geen alternatief ge noemd', verklaarde de heer Schlin gemann. .Volgend jaar zou u zich daar rustig over kunnen beraden. ,Hoe, dat zou ik willen overlaten aan de brugmy en aan gs'. De heer Schlingemann voegde er nog aan toe graag akkoord te gaan met de stelling van de heer Van Poelje, dat het hier niet gaat om een ver hoging, maar om een wyziging van de tarieven. Vanzelfsprekend kwamen de staten leden bij hun besprekingen over de ze herziening ook by het uitgangs punt terecht: de bouw van de Oos- terscheldebrug. Elke fractiewoord voerder verzekerde, daarbij de me ning van gedeputeerden volgend, geen enkele moment spijt te hebben van het beluit, dat resulteerde in de bruggenbouw. Met name de heer C. Hoek (pvda) waarschuwde tegen de volgens hem defaitistische instelling als men zich afvraagt of 't wel goed is dat de staten hun" fiat aan de bouw gegeven hebben. ,Men is', zo stelde de heer Hoek. ,maar al te snel geneigd om de ongemakken van de vroegere veerdienst met zijlading te vergeten'. In dit verband wees de gedeputeerde Van Poelje er op, dat een modernise ring van de veerdienst reeds bestu deerd is voordat er een Oosterse.hel- debrug was. ,Het zou een verplich ting zijn geweest te moderniseren en by die studie', zei de heer Van Poel je, ,is gebleken, dat het geen hon derdduizenden zou hebben gekost, maar, vergelijkbaar met de verbete ringen voor de dienst. Vlissingen Breskens, enkele miljoenen'. De heer Van Poelje noemde dit een positieve rechtvaardiging van het besluit om de brug te bouwen. Nationaal De gedeputeerde onderstreepte volle dig de mening van de heer Hoek, dat de Oosterscheldebrug niet alleen van grote infrastructurele betekenis is voor Zeeland en Zuid-West Neder- Zie slot pag. 9 kol. 3) Wij hebben er vandaag geen behoefte aan om uitvoe- rige nabeschouwingen te geven 2GA; over des heren Schmelzers fa- «ggg len, wel om de aandacht te ves- tigen op een aantal onloochen- —5^ bare feiten. Feit nummer 1. In de nacht van der tien op veertien oktober Jongstleden heeft een meerderheid In de tweede kamer, aangevoerd door de fractie van de KVP kabinetscrisis Feit nummer 2. De algemene opinie op dat ogenblik was (en is ook nu nog steeds), dat deze gang van za ken in en om het Binnenhof dwong tot vervroegde verkiezingen, uit te Bchrijven op zo kort mogelijke ter mijn. Feit nummer 3. Er diende een kabi net te komen, dat ten hoogste drie maanden zou regeren, in welke pe riode een aangepaste begroting zou kunnen worden afgev/erkt. Het ka binet, dat na de verkiezingen zou optreden, zou daarna weer een beleid op lange termijn kunnen voeren. Feit nummer 4. Er zijn nu drie we ken sinds de nacht van Schmelzer voorbijgegaan zonder dat het moge lijk is gebleken een overgangskabi net te formeren, drie weken waarin allerlei politieke sleutelaars op het schouwtoneel zijn verschenen. Voor deze vier feiten ia het Nederlandse volk vandaag de dag gesteld. Wat is nu de conclusie uit deze feiten? In het algemeen zijn wij er huive rig voor bij het uitspreken van een oor deel te generaliseren. Wanneer men dat doet worden nameljjk allerlei onmisken baar aanwezige nuances verwaarloosd, vaak ook worden beschuldigingen geuit, die slechts voor een deel der betrokke- voorzitter der KVP-fractie, hebben wy neiging om wél te generaliseren, om grove lijnen te trekken zonder ons te bekommeren om de details. Toegevende aan die neiging willen wij dan vaststel len, dat de politieke heren die in de hoge vergadering der staten-generaal het landsbelang heten te dienen, sinds der tien oktober bij de uitoefening van dit dienstbetoon een meer dan belabberde indruk hebben gemaakt. Wij erkennen: het woord .belabberd' klinkt niet al te parlementair, we gebruiken het niette min, zonder schroom en met veront waardiging. Zo langzamerhand wordt men in Nederland gedwongen dergelijke (en andere) uitdrukkingen te gebruiken voor de wijze, waarop de politici hier hun stiel uitoefenen. In de historie van Nederland is eens de regel neergeschre ven: .Wanneer het gemeen U roept, be zorg het als Uw eigen'. Wij zyn er van overtuigd, dat weinig .eigen belangen' de laatste drie weken zo slecht zijn be hartigd als dat van ,het gemeen'. Of het zouden vermeende partijpolitieke belan gen moeten zijn geweest. Ja méér zal men ons tegenwer pen (we horen het al) om te re geren is het sluiten van compromissen nodig, men moet het eerst met elkaar eens worden en dat lukt niet altijd de eerste keer. We zijn de laatsten om te ontkennen, dat er compromissen geslo ten moeten worden. Maar er zyn gren zen. Mogen we nog eens herinneren aan wat wij hierboven als feit nummer drie formuleerden: er diende na de dertiende oktober een overgangskabinet te ko men voor ten hoogste drie maanden. Let wel: drie maanden, géén vier jaar. Het ïykt ons volkomen verantwoord nu te stellen, dat een ieder, die voor een der gelijk kabinet géén compromis kon vin den, wel zéér slordig is omgesprongen met het landsbelang. Sinds de nacht van Schmelzer zyn er reeds drie weken voor bij en er is in die periode gehandeld als of er een regering voor alle eeuwigheid moest worden gevormd. Een beschamen de vertoning. Ach ja, het zal allemaal weer wel ver klaard kunnen worden. Het is trou wens al direct begonnen na de slippartij van Schmelzer. Het- lijkt er op alsof dê spelers aan een schaaktoernooi een be langrijke partij met elkaar nog eens ana lyseren en naspelen. Heel interessant werk, maar helaas; het gaat hier niet om een schaakpartij, maar om de re geerbaarheid van het koninkrijk der Nederlanden. Wanneer men de vriende lijk keuvelende babbelaars, die de poli tici tegenwoordig op het scherm blijken te zijn. wanneer men ze bekijkt als ze via de tv de huiskamer binnenkomen - - aanvallend, verdedigend, vermanend, zal vend krijgt men onvermijdelijk de in druk, dat de heren lijden aan wat de Fransen noemen .deformation professio- nelle', de beroepsde formatie. Ze zijn er kennelijk allemaal hei lig van overtuigd, dat het spel nu eenmaal gespeeld moet worden zoals het wordt ge speeld en dat het bovendien in overeen stemming is met het landsbelang, ster ker nog, dat landsbelang en hun politiek spel in wezen gelijk zyn. Maar het is de vraag of de overgrote meerderheid van de Nederlanders er ook zo over denkt: cie tekenen wyzen er namelijk op, dat de toeschouwers verbaasd en verbijsterd naar de spelers zitten te kijken. Ze be schouwen het als gepeuter en ze gaan zich met het spel bemoeien: ze richten nieuwe partijen op. Een heel gevaarlijk symptoom: rissen nieuwe politieke groe peringen schieten als zwammen op uit de politieke bosgrond. Het ziet er echter niet naar uit, dat dergelijke symptomen veel indruk in Den Haag maken, het ziet er evenmin naar uit dat de politici erg op het publiek letten. Ware dat wel het geval, dan zou er nu heus wel een interimkabinet zijn ge weest. Maar neen, de heer Schmelzer is gestruikeld, al struikelend een vlotte bijdrage leverend tot het in diskrediet brengen van de democratie. gedetailleerde nabeschouwingen ■er deze formatiemislukking. Het is op dit ogenblik niet van belang te filosofe ren over de vraag wéér de schuld voor deze recente mislukking ligt. bij Veld kamp. die op het laatste moment uit de boot stapte, of bij Schmelzer zelf die niet achter de compromisvoorstellen van het duo Roolvink-Biesheuvel wilde gaan staan (de KVP wenste kennelijk de be lastingverlaging niet op te offeren), of bij die AR-figuren, die Zijlstra afgera den hebben mee te doen (Roolvink heeft al laten merken dat zyn fractie Zijistra een ander advies zou hebben gegeven), men komt er Immera niet uit: ieder po- Voor vervolg zie pagina 3 eerste kolom ftantlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1