SCHMELZER VERDER ZONDER AR Trein ontspoorde bij Halfweg -13 gewonden Erhard treedt zonodig af Mosselproef bij zuidpunt Texel Formateur neemt Interim-kabinet onder minister De Jong oude formule weer ter hand Vandaag in de krant... NOORDKOREANEN SCHONDEN BESTANDSLIJN JVOC ITO MENSEN IN ZIEKENHUIZEN JUSTITIE IN ARNHEM HEEFT AANWIJZING OVER MOTIEF VOOR DRAMA IN MILLINGEN Experiment Züricheroord blijkt ongeschikt - keuze definitieve plaats blijft open 209e jaargang no. 258 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN OlraclUi N V Bah. MIJ. nn da C V Provinciale Zeeuwao O 0 Bureauit Vllailngen, Walstra» SH-60, tal. Z355 (b.g. telefoon 3911. Zlarlluao, admlnlilralla telefoon 2094. K win de Velde, F. B. oen Boer en W. de Pagtar. Hoofdredectoun O. A, de Kok. m Abonnement,pril» 8B 3508, adv. 3647/3643), Middelburg, Markt 51, tel. 3841. (b.g.g. red. 2078/3169. odv. 2375). Gom, C prlje 35 cent per mm. Minimum per adv. 5,25. Ingei. mod. 214 x tarief. Kleine adv. (mg>. 8 regelt) 35 Donderdag 3 november '66 Koning Winfer eiste zware tol Pagina 11 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Drs Schmelzer zet zijn formatiepoging zonder an tirevolutionairen voort. Hij is tot de conclusie gekomen dat er geen basis is waarop hij AR-politici in zijn overbruggingskabinet kan opnemen. Na het oponthoud dat de heren Biesheuvel en Rool- vink met hun plotselinge interventie de formatie hebben bezorgd, is hij teruggekeerd tot de formule die maandag een begin van suc ces opleverde, toen hij positieve reacties ontving van de KVP-pro- fessoren Bosman en Steenkamp. Met grote snelheid streeft drs Schmelzer nu naar een KVP-minderheidskabinet, dat, naar het zich laat aanzien, onder leiding van de demissionaire minister De Jong (defensie) zal staan en naast overwegend katholieke minis ters drie of vier vakministers van niet-katholieke signatuur zal be vatten. In de loop van gisteravond werd reeds duidelijk dat de poging van de ARP om opnieuw in de formatie betrokken te worden op niets was uitgelopen. Het overleg met de PvdA dat de antirevolu tionairen opnieuw hadden willen ope nen leek van te voren al tot mislukking gedoemd. Politieke uitspraken van de PvdA-fractievoorzitter Nederhorst er van de toekomstige socialistische lijst aanvoerder minister Den Uyl voor radio en televisie waren hiervan ten over vloede nog eens het bewijs. Beiden ga ven te kennen dat de PvdA niets met de formatie-Sclimelzer te doen wilde hebben. Dekking Ook wat de inhoud van de jongste AR- voorstellen betrof zat er weinig pers pectief in voor succesvolle deelname van AR-politici aan een interim-kabinet. Verhoging van de omzetbelasting al de tweede helft van het volgend jaar was hiervan nog het minst bezwaarlijk voor de KVP. (Wel voor de PvdA). Maar de gedachte dat ter verlichting van de dekkingsproblemen voor het vol gend jaar ook de verlaging van Ioon- en Inkomstenbelasting naar midden- 1967 verschoven zou worden was echter ten enenmale onaanvaardbaar voor de KVP. Daarbij deed zich bovendien het merkwaardige feit voor dat nu plot- Zonder ARP DRS SCHMELZER zet zjjn for matiepoging zonder de ARP voort. Hij is van mening, dat er geen basis is, waarop hjj AR-poll- tiel in een overbruggingslcablnet kan opnemen. De formateur streeft nu naar een KVP-minder heidskabinet onder leiding van mi nister De Jong (pagina 1). Drama DE JUSTITIE ln Arnhem heeft thans een aanwijzing over het motief voor het drama dat zich gistermorgen afspeelde in Millin- gen aan de Rijn, waar een 35-ja- rige vrouw met bijlslagen haar vijf kinderen om het leven bracht (pagina 1). Proef DE MOSSELPROEF niet bi] Zu- rloheroord maar bij Texels zuid punt; de minister wijzigde zijn plannen omdat het zoutgehalte van het water teveel aan schom melingen onderhevig was. De keu ze van de definitieve verwater plaats blijft open (pagina 1). Poort open MARIEKE RKE zette de poort open voor nieuwe eerste burger De Wolf: er was een feestelijke Intocht in Grijpslterke, Melisker- ke en Aagtekerke (pagina 2). Telefoongeheim DE REGERING heeft by de twee de kamer een wetsontwerp inge diend, dat nadere regels bevat ter bescherming van het tclefoonge- helm. De regering meent namelyk dat de huidige wetgeving ten aan zien van het telefoongeheim te kort schiet en dat een meer bevre digende aanvullende regeling tot stand moet worden gebracht (pa gina 3). Wiesenthal DE LEIDER van het joodse docu mentatiecentrum in Wenen, lr Wiesenthal, heeft gisteren een fel le aanval gedaan op de Oostenrij kers. Volgens hem zijn Oostenrij kers schuldig aan de dood van minstens drie miljoen joden. Thans lopen echter in Oostenrijk een aantal beruchte nazi-misdadiigers vry rond (pagina 11). seliing de AR voor veel meer dekking wilde zorgen dan zelfs de KVP voor ogen stond. De antirevolutionairen gingen dus zelfs veel verder dan de KVP-critici in de debatten aan de vooravond van de val van het kabi net gegaan waren. Opheldering Over deze voor de formateur onbegrij pelijke voorstellen vroeg hij ln de loop van gisteren aan het AR-duo verdere opheldering. De gedeeltelijk schriftelijk gevoerde gedachtenwissefing die zich ontspon werd in het begin van de avond uren afgesloten, nadat op het ministerie van binnenlandse zaken de drie AR-mi- nisters Biesheuvel (landbouw), Diepen horst (onderwijs) en Verdam (binnen landse zaken) met fractievoorzitter Roolvink een laatste overleg hadden ge pleegd. In AR-kring verkeerde men tot laat in de avond nog in de mening dat de formateur mogeïyk positief zou kunnen reageren. Ook sloot men niet uit dat de gedane voorstellen van AR-zyde nog wat afgezwakt zouden kunnen worden. Het waren suggesties, %6 werd gezagheb bend verklaard, en geenszins eisen. KVP hakte knoop door In de KVP echter had men er langza merhand genoeg van gekregen en werd de knoop doorgehakt. Na de mislukking met prof. Zyistra vorige wede, zo zag (Zie slot pag. 3 kol. 6) mmmm TOKIO (RTR) Noordkoreaan- se soldaten hebben gisteren ten zuiden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea zes Amerikaanse en één Zuidko- reaanse militair gedood, heeft het VN-commando in Tokio bekend gemaakt. Een bij de oven-al gewonde Amerikaan se militair zei dat de aanvallers Noord- kor eaanse uniformen droegen. Ter plaatse werden granaatihulzen van com munistische afkomst gevonden. In de verklaring wordt gezegd dat het VN- commando wil dat de militaire wapen- VERKEERDE WISSEL EN TE HOGE SNELHEID het ontspoorde treinstel. Van een onzer verslaggevers). HALFWEG Op het veiligste en drukst bereden traject van de Ne derlandse Spoorwegen, Amster dam-Haarlem, is gistermiddag omstreeks half twee een op volle snelheid rydende maar gelukkig Halfweg: Een van de gewonde pas sagiers wordt op een draagbaar uit een ontspoorde wagon genaaid. matig bezette reizigerstrein uitkomen vast te staan dat de trein ont- n snoorilc oti een wissel tlle niet Jnnr teeh. Dordrecht ontspoord. Dat er met meer dan dertien betrekkelijk lichtgewonden vielen, is te danken aan het feit dat de vaart langs de spoorbaan onlangs is gedempt en dat het allernieuwste en degelijk- ste materieel werd gereden. De trein ontspoorde met een snelheid van 120 kilometer per uur, bovenleidin gen en portalen met zicli meesleurend. Op de plaats van de ramp, het eniplace- a. gggsg: -yf |gj in Panmoendjon, .._penstilst gehouden. deze commissie waar destijds de zijn BONN (DPA) Bondskanselier Erhard heeft gisteren voor het eerst te verstaan gegeven dat hij niet per se wil aanblijven. Hij is echter slechts bereid heen te gaan als de regeringscrisis met zijn me dewerking snel wordt opgelost en als hij kan meebeslissen over een opvolger. In politieke kringen gelooft men, dat de kanselier de minister van buitenlandse zaken, Gerhard Schroder, graag als op volger heeft. Men vermoedt echter dat deze keuze niet voldoende steun zal vin den in de fractie van CDU en CSU. Frac tievoorzitter Rainer Barzel zal, zo nemen politieke waarnemers aan, ook zijn best doen kanselier te worden. Als de fractie het niet over Schroder en Barzel eens kan worden, komen nog in aanmerking bondsdagvoorzitter Eugen Gerstenmaier en de premier van de deelstaat Baden- Württemberg, Kurt Georg Kiesinger. Behalve over een eventuele opvolger v Erhard zal de fractie moeten beslissen over de te volgen politiek en met welke partner. Evenals de socialisten wensen de Vrije Democraten (FDP) dat een nieuwe regering met Oost-Dultsland on derhandelt, ook al erkent men het re gime niet. Erhard zei op de bijeenkomst fractiebestuur van de CDU, dat hii in geen geval de totstandkoming van een regering die op een meerderheid in het gelijkheid bestaat dat de wissel werd omgezet toen de trein passeerde. De treinbestuurder liep een shock op. In ziekenhuizen Gisteravond bevonden zich nog twee ge wonden in Haarlemse ziekenhuizen, de zestienjarige mej Frieda Mein uit Haar lem (hersenschudding) en de heer N. Essesse uit Kameroen (beschadigde rug wervelkolom). 's Avonds om half negen was het tracé van de spoorbaan weer vrijgemaakt. De vier ontspoorde wagens drie raasden het talud af en boorden zich in het weiland, de vierde kwam dwars over beide sporen te staan lig- gevorderd. De spoorwegeo j Zie slot pag. 3 kol. 7 Moeder was dol op kinderen (Van onze redacteuren). ivroeg haar vijf kinderen in hun MILLINGEN a. d. RIJN ,Er| bedjes met bijlslagen te hebben In de .geleidebrief bij de pro vinciale begroting wordt ln- gegaan op de verhouding tus- :~v£.l sen de Zeeuwse muziekschool ÈÈsN en het Instituut voor kunstzm- 523 nige vorming. Gedeputeerde staten zeggen er iets ingewik kelds over: zij zouden net .bijzonder toejuichen, indien ln een zo mogelijk niet te verre toekomst zou worden gestreefd naar een vorm van integratie van belde instituten, wel ke zou kunnen resulteren in de tot standkoming van één instituut, dat alle facetten van de kunstzinnige vor ming omvat'. Het is wel nodig even twee keer te le zen, maar dan is het de lezer wel dui delijk, dat gedeputeerden alleen maar willen zeggen dat zij voorstanders zijn van samenvoeging van beide instellingen. We willen daar met enige nadruk de aandacht op vestigen omdat hier naar onze mening sprake is van een progres sief geluid zoals dat nog maar weinig elders wordt gehoord. Het lijkt ons dan ook niet uitgesloten, dat er muziekauto- riteiten in den lande zijn, wie bij het le zen van bovengeciteerde mededeling de rillingen over ae rug zullen lopen. Niet vanwege het kanselarij-Nederlands, maar omdat hier het heilige huis van het muziekonderwijs roekeloos wordt be stormd. Vandaar dat wij aam de bewuste zin van gedeputeerden een enkele kant- willen wijden. L vermoedelijk de oudste tak van de aniseerde kunstzinnige vorming, vorige, maar vooral in deze eeuw inden naast tijken her en der i scholen, eigenlijk uitsluitend gebaseerd op de gedaohte, dat muziekonderwijs een onderdeel van een goede opvoeding be hoorde te zijn. Daarbij werd de vraag allerminst interessant geacht in hoeverre de pupil enige aanleg tot het bespelen van een instrument had: het hoorde er bij en daarmee basta. In de jaren dertig van onze eeuw kwam er echter langza merhand enige kentering, men begon na melijk het muziekonderwijs te herkennen als een mogelijkheid het kind creatief be zig te laten zijn. Het ging er toen niet meer in de eerste plaats om, dat klein zoon of kleindochter een vriendelijk stukje van Heller op de plano voor oma kon spelen, maar om de muziek een stuk van de persoonlijkheidsvormingte laten zijn. De naam van Willem Gehrels, de man die het muziekonderwijs in Ne derland voor een deel een nieuw gezicht heeft gegeven, mag in dit verband nog wel eens met ere worden genoemd. On danks alle vernieuwingen echter bleef de muziek een geïsoleerde sector: voor de meesten van degenen, die met het muziekonderwijs bezig waren, kwamen de andere mogelijkheden van de creati viteit (boetseren, tekenen, schilderen) niet aan de orde. Met name zij, die in den lande grote invloed uitoefenden op de organisatie van het muziekonderwijs, waren zozeer afkomstig uit de typi sche sfeer van het muziekonderrichl, dat zij niets voelden voo de gedachte om tot een veel bredere basis te ko men. Vandaag de dag is dat eigenlijk nog precies zo: het muziekonderwijs is als het ware een eigen ,zuil' zonder veel contacten met instituten op andere crea tieve gebieden. Vermoedelijk speelt hier mede een roi, dat by het muziekonder wijs ondanks alle vernieuwingen toch nog sterk in de vaksfeer wordt gedacht, zo in de geest van: muziekschool Is de lagere, het muzïeklyceum de middelbare en het conservatorium de hogere oplèi- ding. Een andere benadering, waarbij dus muziek voornamelijk wordt gezien als één van de vele mogelijke onderdelen van een totale creatieve vorming (met opzet gebruiken we hier niet het woord .scholing), is in Nederland nog nauwe lijks aan de orde. Men zal begrijpen, dat (gelet op de hierboven geschetste situatieer Inderdaad reden is met nadruk de aan dacht te vestigen op de hier geciteerde zin van gedeputeerde staten. Het college heeft daarmee (al dan niet bewust) een opvallende en praktische bijdrage gele verd tot de discussie over de kunstzin nige vorming van het kind, maar zal daarbij zeker één of meer weinig ver- muziekautoriteiten op zijn weg Niettemin is duidelijk, dat het consequent doordenken van theorieën over de kunstzinnige vorming van de Jeugd er toe leidt, dat allerlei creatieve mogelijkheden onder één en dezelfde noemer worden gebracht. Het spelen op een blokfluit of het samen zingen en spelen is principieel gezien geheel gelijk aan het boetseren of het zich uiten door is vanmiddag een telefoontje ge weest dat ons aanleiding geeft in een bepaalde riehting te zoeken'. Dat is het enige wat de officier van justitie te Arnhem, mr J. H. G. Boekraad gisteravond nog wil de zeggen over het mogelijke mo tief van de 35-jarige mevrouw W. W. O. O.-v. K. (verbijsterende dorpsbewoners beschrijven haar als kalm, evenwichtig en zeer in telligent) uit Millingen die thans in het huis van bewaring te Arn hem verblijft na gisterochtend (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De demissio naire minister Biesheuvel van landbouw en visserij heeft zijn plannen met betrekking tot het technische onderzoek naar het verwateren en bewaren van mosselen gewijzigd. In een brief aan de tweede kamer deelt de minister mede, dat Züricheroord voor het onderzoek niet geschikt is, omdat het zoutgehalte van het water daar aan te grote schommelingen onderhevig is. Thans heeft de minister een ter rein gevonden aan de zuidpunt van Texel, nabij 't Horntje. Hier zal water van voldoend hoog zoutgehalte altijd beschikbaar zijn. aldus minister Biesheuvel in zijn brief aan de kamer. Uitdrukkelijk wil de minister herhalen, dat de wijziging van de plaats waar de proefnemin gen zullen worden verricht, de keuze van het terrein voor de later te bouwen definitieve ver- waterplaats in geen enkel op zicht zal beïnvloeden. De proef nemingen zullen uitwijzen aan welke eisen moet worden vol daan om mosselen bedrijfszeker te kunnen verwateren en op slaan en mede aan de hand daar van zal worden bepaald, welke terreinen aan de Waddenzee of buitendijks van de deltadammen in Zeeland hiervoor in aanmer king kunnen komen. Nagegaan wordt of bij Texel behal ve voor laboratoriumproeven ook voor proeven op technische schaal vol doende zoetwater beschikbaar is om door menging met zoutwater het mi nimumzoutgehalte te kunnen bepa- len. Belangrijke bijkomstige voorde len van dit terrein op Texel zijn vol gens de minister de onmiddellijke na bijheid van het nieuwe laboratorium van het Nederlands instituut voor het onderzoek van de zee en van de haven met steigers, welke ten be hoeve van dit instituut reeds zijn ge bouwd. Dit kan ook voordelen bieden voor het in de memorie ran toelich ting op de begroting voor 1967 aan gekondigde breed opgezette onder zoek naar de facto-en. die de produk- tiviteit van de mosselpercelen in de Waddenzee bepalen. De autoriteiten in Friesland zijn, zo zegt de minister, op de hoogte ge steld van de redenen, waarom de oorspronkelijke opzet het onderzoek te Züricheroord ,te doen plaatsheb ben, moest worden gewijzigd. Aan het begin van zijn brief her innert de bewindsman er aan, dat destijds de keuze op Züricheroord was gévallen, omdat het doel van de proefnemingen in eerste In stantie is alle factoren af te tas ten, die bij het verwateren en op slaan van mosselen een rol spelen. Daaruit zou moeten blijken aan welke minimumeisen moet wor den voldaan om bedrijfszeker op industriële schaal te kunnen wer ken. Schommelingen Met name bleek in 1963 en 1964 het zoutgehalte van het water bij Züri- cherëord aan voldoende grote schom melingen onderhevig te zijn om de grenzen, die deze belangrijke factor (Zie slot pag. 9 kol. 3) gedood. ,Zy heeft bekend', aldus mr Boekraad, die daaraan toevoegde dat de vrouw hen wellicht zó voor een ongelukkige toe komst heeft willen behoeden. Bekend is intussen ook dat de vrouw reeds een in reisvisum had voor Zuld-Afrika, waar haar man sinds ongeveer een jaar een schoenenbedrijf had opgebouwd. ,Zij had met haar kinderen passage geboekt voor een vliegtuig van .Trek Airways', dat op 14 januari 196" van Luxemburg naar Jo hannesburg zou vertrekken. Het technische onderzoek was gister avond voltooid, aldus de officier van jus titie. Dit omvatte onder meer de sectie door prof Froentjes en dr Zeldenrust. De, vijf stoffelijke overschotten waren toen overgebracht naar het ziekenhuis te N" megen. In de loop van de middag was vrouw reeds onderworpen aan een psy chiatrisch onderzoek. ,Een voorlopig on derzoek', aldus mr Boekraad, die over de uitslag ervan geen mededelingen kon doen. KillJH middel van verf. Het Orff-instrumentarium van een muziekschool is in principe van de zelfde orde als een bonk boetseerkle:. Alleen we zeiden het reeds tot dit doordenken is men met name in de sec tor muziekonderwijs over het algemeen nog niet gekomen. Zo gezien kan Zee land dus in de toekomst een boeiend experiment gaan opleveren, nu gedepu teerde staten er blijk van geven twee bestaande instituten te willen samen voegen. Overigens zal daarbij niet over het hoofd gezien kunnen worden dat een muziekschool (of beter: de muziekafde ling van een breder opgezet vormings instituut) per definitie moeilijker te han teren is dan de óverige afdelingen. Boetseren, tekenen en schilderen kunnen immers veel beter in klassikaal verband worden gegeven dan het instrumentale onderwijs. Kwantitatief zal derhalve de muzieksector van een dergelijk alge meen instituut altijd de meeste aandacht (en vermoedelijk ook: de grootste bij dragen kosten) vergen. Maar dat is nu juist een van die punten, die in de prak tijk getoetst zouden moeten worden. Alles bijeengenomen is er na deze me dedeling van gedeputeerde staten Het gruwelijke gebeuren was tot veriaiie i-eden de ontwikkeling in de toe- in de ochtend van gisteren te Millin-komst van de Zeeuwse muziekschool en raj., 771*■- J van het Instituut voor kunstzinnige vor ming met belangstelling te volgen. F>- kan inderdaad een belangwekkend ex perimenteel instituut ontstaan, waar het kind vanaf het eerste moment alle mo gelijkheden krijgt zich creatief te ont wikkelen. Voor net echter zover zal zi n zullen er nog heel wat obstakels moet worden opgeruimd, niet alleen in Zc land. maar ook daarbuiten. Om het e<r oneerbiedig te zeggen: de weg naar h subsidiërende) Den Haag is geplave met de theorieën van belangrijke muzie' - autoriteiten. En breng daar maar eer een nieuwe bestrating aan Geheel kalm (Zie slot pag. 3 kol. 2) Nobelprijswinnaar Debije overleden ITHACA (NEW YORK) (REUTER) Professor P. J. W. Debije, die in Neder land werd geboren en in 1935 de.Nobel- prys in de chemie kreeg, is na een lang durige ziekte op 82-jarige leeftijd ln de Verenigde Staten overleden. De Nobelprijs werd hem in 1936 ver-i leend voor zijn studie van het gedragI ANCHORAGE, ALASKA (I PI) Prc- van zouten in oplossing aan het Keizerj sident Johnson is gisteravond 19.30 uur Wilhelm Instituut in Berlijn. In 1939jonze tijd uit Anchorage in Alaska naar emigreerde hij uit Duitsland naar de Washington vertrokken voor de laatste Verenigde Staten. etappe van zijn reis door Zuidoost-Azië. Johnson op weg naar Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1