PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORUITZICHTEN ZIJN GUNSTIG VOOR DRS SCHMELZER Spion in VS gepakt Dorpshuis-kruisgebouw 's-Gravenpolder Verrassende ontwikkelingen AR gaat overstag Zweedse generaal klaagt VN aan Vandaag in de krant... Corruptie en veel spionage GEMEENTE HEERLEN PROBEERT BOUWBEDRIJF TE REDDEN Europeanen hebben minder vertrouwen in Johnson dan in Kennedy Rotterdamse bij Early Bird 2 in verkeerde baan 209e jaargang - no. 256 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Ie Zeeuwse Courant: F. ven de Velde, F. 8. den Boer en W. de Peeler. Hoo»dre< 2355 (b.g.9. red. 3508, tdv. 3647/3643). Middelburg, Merkt 51, lel. 3841. son 2094. 0 Adv. prill 35 cent per mm. Minimum per edv. 5,25. Insei. me leur: C. A. de Kok. 0 Abonnemenls b.j.s. red. 2078/3169, edv. 2375). 2}x Uriel. Kleine edv. (mex. 8 raj" I per week, 11,40 per k per post 11,65 per kwerteel. Lone numme 5213). Ooitburg. Ul. 2395. Teraeuien. Are d. bled' 50 cent meer. Giro 359300 PZC, I Dinsdag 1 november 1966 De maan is maar een dreumes Pagina 3 heer Schmelzer niet alleen door zette met zijn pogingen maar nog enig begin van succes scheen te gaan boeken met de professoren Bosman en Steen kamp zal ongetwijfeld een belangrijke stoot gegeven hebben tot de beslissing niet afzijdig te blijven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Verrassende ontwikkelingen hebben gisteren de vooruitzichten voor een succesvolle formatiepoging van de heer Schmelzer aanzienlijk verbeterd. De KVP-hoogleraren Bosman (Tilburg) en Steenkamp (Eindhoven) bleken positief te reageren op de voorstellen die de formateur hen in twee afzonderlijke en één gezamenlijk gesprek deed. Daarnaast, maar niet los van dit kerend tij, kwam van AR-zijde het verzoek aan de heer Schmelzer van daag de AR-voormannen Biesheuvel en Roolvink te willen ontvan gen. In politieke kring in Den Haag neemt men aan dat de AR op zijn afwijzende houding van de vorige week wil terugkomen en zal laten weten dat prof Zijlstra als interim-minister-president toch be schikbaar is. In de middaguren, terwijl drs Schmelzer zich opmaakte de beide KVP-hooglera ren voor een gezamenlijk onderhoud te ontvangen, kwam de AR met het onver wachte verzoek tot een nader gesprek. Dit zal vanmiddag om één uur plaats vinden. De AR-tweede-kamerfractie zal zich voordien met de plotselinge koers- wisseling in hun gelederen moeten bezig houden. Koortsachtige activiteit Koortsachtige politieke activiteit was gisteravond al het gevolg van de jongste ontwikkelingen om de kabinetsformatie. De heren Biesheuvel en Roolvink over legden en hadden de gehele avond nodig om de achterban de ommezwaai duide lijk te maken. Een bericht over de bij eenkomst van vandaag met de heer Schmelzer werd op verzoek van de ARP tot gisteravond 10 uur opgehouden. In tussen verbrak echter de NCRV-televisie dit embargo met een mededeling die in leiding was tot de daarop volgende ver warrende uren. Landsbelang In de rubriek .Attentie' kondigde een commentator aan dat de ARP het landsbelang boven het partijbelang had gesteld en bereid zou zijn in een interim-regering, zoals de heer Een ogenblik ontspanning voor de leabinetsformateur en zijn gesprek partners. Tijdens de besprekingen van gisteravond tussen kabinetsfor mateur Schmelzer en prof II. W. J. Bosman flinksen prof dr P. A. J. M. Steenkamp middennamen de heren even trjd voor een schepje frisse avondlucht. ïmelzer poogde op te zetten, zit ting te nemen. Hierdoor zou .bijna ze ker vandaag een nieuw kabinet ge formeerd zijn. Van de zijde van de formateur werd daarop enige tijd la ter te verstaan gegeven dat dit eer wat voorbarig beticht was. Het bleek zelfs dat de formateur door de ex treme stellingname van de als AR- spreekbuis optredende NCRV zeer verrast was en de voorspelling in deze televisie-uitzending gedaan, voor re kening van de commentator liet. De verklaring van het overstag t van de anti-revolutionairen is, zo meent men in welingelichte kringen in Den Verrassingen VERRASSENDE ontwikkelingen hebben zich gisteren voorgedaan by de kabinetsformatie. Niet al leen reageerden de KVP-liooglera- ren Bosman en Steenkamp posi tief op de voorstellen die forma teur drs Schmelzer hen deed, maar bovendien kwam van AR-zijde het verzoek aan de formateur vandaag de AR-voormannen Blesheuvel en Roolvink te willen ontvangen (pag. 1). Aanklacht DE ZWEEDSE generaal Von Horn, die commandant Is geweest van een aantal VN-troepenmach- ten, heeft gisteren een felle aan klacht tegen de Verenigde Naties gedaan. De Zweedse generaal be schuldigde de VN onder meer van corruptie, terwijl er bovendien veel spionage zou .vorden bedreven (pag. 1), Diefstal DIEVEN sloegen toe in Goes en Clinge, in Goes was geld de buit in Clinge zeshonderd damessjaals, Volendammer poppen en teddybe ren (pag. Z). Alarm IN BRESKENS krijgen vijftien bejaardenwoningen een alarmin stallatie: bel aan de gevel, druk knoppen op verschillende plaatsen in huis. De raad trok er twaalf honderd gulden voor uit. (Pag. 2). ,Het Dorp' .IIET DORP' voor gehandicapten, dat thans bjj Arnhem verrijst, heeft dringend tien miljoen gulden nodig voor de verdere afbouw. Als het geld bogin volgend jaar niet bcscliikbaar is zal bjj de verdere bouw vertraging niet te vermijden zijn. Overigens nemen deze maand de eerste Itewoners al hun intrek in de speciaal voor hen aangepas te huizen (pag. S). Controverse tegenover de formatie-poging van de heer Schmelzer weer aan het licht kwam. Op dezelfde vrijdag dat mr Biesheuvel zonder omwegen drs Schmelzer namens I de AR liet weten dat hy en zijn twee gelijkgezinde collegae Verdam (binnen landse zaken) en Diepenhorst (onderwijs en kunsten) by een interim-reconstructie niet zouden meedoen, schreef de heer Roolvink een artikel in het AR-partjj- orgaan .Nederlandse Gedachten' dat De voorlopige conclusie ls. zo meent po litiek Den Haag, dat de argumenten vat de heer Roolvink groter gewicht hebben gekregen door het stug doorgaan van drs Schmelzer, waardoor hij in het gisteren gevoerde interne beraad van de AR-top- mannen Berghuis, Zylstra en Bies heuvel zijn visie kon doorzetten. Het was tenslotte toch moeilijk te verteren voor een protestantse partij die zakelijk best achter de motie-Sehmelzer had kunnen staan er aan meegewerkt te heb ben dat er nu voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis een ai-ka tholiek kabinet zou komen. Dit, zo mag men op goede gronden aannemen, moet voor de AR-leidslieden gisteren de door slag hebben gegeven. Van KVP-zijae werd met dat al gewaar schuwd voor al te groot optimisme, men zou er wel voor hoeden, zo werd te ken- rfen gegeven, dat AR nu ineens met ge juich binnen te halen. Daarvoor was het een week te laat en had men toch niet eerst de formatie bijna op de rotsen laten lopen. Wel toonde men enige geruststel ling dat hoe ook een spoedig einde van de kabinetscrisis in het zicht gekomen WASHINGTON (UPI) Het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (FBI) heeft gisteren de arrestatie bekendgemaakt van een in Duitsland geboren sergeant bjj de Amerikaanse luchtmacht. De sergeant wordt ervan beschuldigd te hebben samengewerkt in een spionagekomplot met een Russi sche diplomaat in Washington. Naar verluidt zal de diplomaat, Aleksey R. Malinin, vice-handelskansclier van de Russische ambassade te Washington, tot persona non gTata verklaard worden en gelast worden het land te verlaten. De sergeant, Herbert William Boecken- haupt, werd maandagavond om even voor middernacht op de luehtmachtba- - March te Riverside, Californië, ge- (Zie slot pag. 9 kol. 5) Een woordvoerder van de FBI noemde affaire een .grote spionagezaak'. WAS BEVELHEBBER VAN VN-TROEPEN STOCKHOLM (RTR). De Zweedse generaal Carl von Horn, die bevelhebber van VN-troepen in Kongo, Palestina en Jemen is ge weest, heeft gisteren een felle aan klacht tegen de wereldorganisatie ingediend. Volgens hem is de orga nisatie corrupt en wordt er veel spionage bedreven. In zijn nu-iiioires .Soldaten voor de vre de' zegt hy dat het VN-bestuur .beze ten is van de passie voor formalisme en bezet is met mensen die een zwerm boze bjjen worden zodra hun korf door kritiek wordt bedreigd'. Bepaalde VN-functionarissen .hebben dit werk aangenomen om op verdachte ma nier aan geld te komen, met smokkel, zwarte handel, spionage en corruptie'. De operatie in Kongo vond hij een ver warde en van begin af aan amateuris tisch opgezette onderneming. In Jeruza lem werden mooie Israëlische meisjes uit militaire dienst vrijgemaakt voor specia le taken, namelijk het bezig houden van gasten van de VN, zegt Von Horn. Twee maanden nadat hy tot hoofd van de VN-waarnemers in Jemen was benoemd trad hy af omdat ,de hele zaak een farce' was. Toen hy om meer manschappen vroeg werd hem gezegd ,op te houden met klagen en aan het werk te blijven'. Nadat se cretaris-generaal Thant zijn opmer kingen volledig ongerechtvaardigd had genoemd trad hy af. Een van zijn rapporten aan wijlen secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld ovor zijn ervaringen in Kongo ,is op een of andere manier verdwenen', schrijft Von Horn. Het VN-bestuur heeft zijn pogingen om de burger-ambtenaren die zich met smokkel, zwarte handel, spio nage of corruptie bezig hielden kwijt te raken, tegengewerkt .Ómdat zij het ver afschuwde te moeten toegeven dat der gelijke dingen bestonden', aldus Von Horn. GEMEENTE GARANDEERDE 31 MILJOEN (Van een onzer redacteuren) HEERLEN ,Ons gemeentebestuur doet al twee dagen praktisch dag en nacht alle moeite om de Vasco-bouwonderneming (directeur Egidius Joosten) te redden'. Dit verklaart burgemeester drs F. Gijzeis van Heerlen (tot 1963 staatssecretaris van economische za ken) namens hei bestuur van zijn gemeente, die nu al twee weken de 250 werknemers van de bouwonderneming een voorschot op het loon heeft uitgekeerd omdat er geen liquide middelen meer blijken te zijn. Voorschot op loon voor 250 werknemers Huizenhoge zorg voor de burgemeester is overigens de gemeentelijke garantie op de hypothecaire leningen ter waarde van rond 31 miljoen gulden die sinds 1959 zyn aangegaan om Vascomy 1500 preniiewoningen te kunnen laten bou wen. ,Bij een eventueel faillissement of surséance van betaling hebben de geld- evers het recht hun geld op te vragen, ►f ze dat zullen doen? In 1959 konden e misschien 4'4 procent rente maken, nu wel 7aldiLs de burgemeester. Faillissementsaanvragen Faillissementsaanvragen komen nog de-1 ze week bij de rechtbank te Maastricht in behandeling. Vóór die tijd echter hoopt de burgemeester van Heerlen tot een begin van oplossing te zijn geko men. ,Er is zeker nog enige kans', zegt hij, .wij proberen te komen tot een be heersstichting. Daarvoor hebben we nog twee mensen nodig. Is die stichting er en dan gaat Eg. Joosten uit zijn func tie dan zullen we proberen middelen te vinden om de zaak te redden'. Op initiatief van het gemeentebestuur worden nu, aldus de burgemeester, on derhandelingen gevoerd tussen banken en enkele grote crediteuren. Gebrek aan werk noemt de heer Gijzeis een van de voornaamste oorzaken van de desastreu ze ontwikkeling by Vascomij. Van enig justitieel onderaoek is thans volgens hem geen sprake: ,In enkele jaren is de hoeveelheid bouwwerk tot pakweg een kwart teruggevallen'. Onlangs nog heeft Vascomij. te Heerlen een winkel centrum voltooid, waarin zo wordt bericht door de onderneming voor een bedrag van 35 miljoen werd ge ïnvesteerd. SENATOR IN VS: WASHINGTON (UPI, DPA) - Zesenveertig procent der Westeuropeanen is van me ning dat de wereldvrede moeilijker bereikbaar is ge worden onder het bewind van president Johnson. Dit blijkt aldus de Amerikaanse sena tor Thurston Morton, een re publikein uit Kentucky, uit een vorige maand in Enge land, West-Dutisland, Frank rijk, België en Nederland ge houden opiniepeiling. De overgrote meerderheid van de ondervraagden was van mening dat het Amerikaanse prestige in het buitenland hoger was onder wylen president Kennedy dan on der Eisenhower of Johnson. Morton verklaarde op een pers conferentie in Washington, dat 6090 personen waren ondervraagd 1447 in Engeland. 2130 in W.- Duitsland, 2022 in Frankrijk. 260 in België en 231 in Nederland. Op de vraag, of de huidige Ame rikaanse buitenlandse politiek ons dichter bij of verder van de we reldvrede brengt zonder verge lijking met vroegere politiek antwoordde 14 procent dichterbij, 46 verder weg, 23 geen verande ring, 17 procent geen mening. Kennedy was met 74 procent der stemmen veruit favoriet onder de Westeuropeanen, Johnson tweede met 22 procent en Eisenhower laatste met 11 procent. Vijf pro cent der ondervraagden had geen speciale voorkeur en 8 procent had hierover geen mening. Senator Morton pleitte voor het houden van een Europees-Ameri kaanse topconferentie, waaraan president Johnson zou moeten deelnemen, als demonstratie dat de Verenigde Staten hnn belang stelling In Europa niet hebben verloren. Op een dergelijke conferentie zou onder meer moeten worden ge sproken over NAVO-kwestïes, de onderhandelingen van de GATT, over douanetarieven, coördïne- ring van de handel met Oost- Europa en grotere Europese ont wikkelingshulp De conferentie zou. zo mogel(jk, nog dit jaar moeten worden gehouden. Rotterdam-Europoort: .As bu sy as a bee'. aldus het nij- motto van een nleuwsbul- Minister Brown naar Moskou LONDEN (UPI) De Britse minister van bnitenland.se zaken, George Brown, zal volgend jaar een bezoek brengen aan de Sowjet-Unie. Hy deelde gisteravond in het Lagerhuis mee dat hij hoopt begin 1967 naar Moskou te gaan. Seoel: Met twee vlaggetjes in de handen beantwoordt president Johnson de toejuichingen van de menigte tijdens zijn intocht rn de Zuidkoreaanse hoofdstad. WASHINGTON REUTER-AFP) De communicatiesatelliet Early Bird twee, die op 26 oktober boven de Stille Oce aan werd gelanceerd, is niet in de ge wenste baan gekomen. De raket aan boord van de satelliet die de ellipsvor mige baan in een cirkelvormige moest veranderen, gehoorzaamde zondag niet aan de .bevelen' die van de aarde af werden gegeven. Het was de bedoeling van de Early Bird twee met een gelijke snelheid als: die aarde zou draaien om .onbewegelijk' boven de Stille Oceaan te blijven. De satelliet, die het gebied van de Stille Oceaan moest betrekken in een wereld omspannend commercieel verbindings- net, werkt zelf goed. Early Bird een, die op 6 april 1965 werd gelanceerd, heeft sindsdien gefun geerd als relaisstation voor televisie- uiLz en dingen en telefoongesprekken tus sen Noord-Amerika en Europa. Op 23 november zal de derde satelliet in de se rie worden afgeschoten. door de voorl de gemeente Rotterdam, dit n tionale bezige bijtje aan de Maas. Met meer dan gewone belangstel ling namen we kennis van het nummer van deze nieuwsbrief, gewijd aan de ha vendag ln Middelburg op 14 oktober jl. Waarom deze belangstelling? De haven dag was immers vooral gericht op de ontwikkeling van gebieden in Zeeland. Het had dus zin na te gaan hoe Rotter dam de tijdens dit congres besproken zaken naar buiten heeft gebracht. Nu, de havendag bleek keurig te zijn samen gevat in een bericht, geredigeerd in een huppelend-opgewekte stijl, waaruit viel af te lelden dat het zoemertje aan de Maas behalve Ijverig ook handig is. Wat namelijk volgens dit bulletin in sturen van Zuid-Holland, Noord-B: en Zeeland en het gemeentebestuur van Rotterdam .hebben zich er plechtig ver bonden om nauw samen te werken bij de planning en ontwikkeling van haven en industriegebieden in het gehele ge bied van Rijn-, Schelde- en Maasdelta' Daardoor is Rotterdam verzekerd van voortdurende groeikansen in de komen de twintig-dertig jaar (zo wordt al in de eerste zin meegedeeld). .Rotterdams burgemeester Willem Thomassen be groette deze overeenkomst als een stap m de richting van één groot havenge bied van Nieuwe Waterweg tot aan de Schelde, met groeimogelijkheden die ver uitgaan boven onze stoutste verwachtin gen'. In Middelburg sprak ook -zo le zen we verder dr Frans Posthuma. directeur-generaal van de Rotterdamse haven: .Aanvullende ontwikkelingen in het deltagebied zullen het Rotterdam mogelijk maken een politiek te -voeren, die aan de behoeften van verkeer en in dustrie het best is aangepast. Ook zal het mogelijk zijn een grote verscheiden heid aan faciliteiten en terreinen be schikbaar te hebben wanneer die nodig zijn'. Tenslotte gaat het bulletin in op de vraag of Rotterdam al aan het eind van zijn expansie is. .Integendeel' zo heeft dr G. C. de Lange (hier géén voor naam, maar we! een mooie titel voor Zuidhollands PPD-directeurdirector of the Development Service of the province South-Holland) verklaard: ,Deze confe rentie betekent een nieuw begm Rot terdam-Europoort groeit nu in de delta. En zo zal de delta zich ontwikkelen tot wereldhaven'. Men ziet: opgewekt proza van Rotter dam. Het laat er geen twijfel over bestaan: de bijenkorf staat aan de oevers van de Maas, maar de honing kan nog heel wat zuidelijker worden weggehaald Het bulletin doet ons denken aan de op merking van de man. die in een krartt het verslag las van een door hem bij gewoonde conferentie: ,Ik vond het een vervelende vergadering, maar nu ik de krant lees lijkt het me heel interessant te zijn geweest'. Waarmee we niet willen beweren, dat de havendag saai was maar wel dat deze Rotterdamse voor- nenting er achteraf een Meur aan heeft gegeven, die op de dag zelf het meren deel van de bezoekers zal zijn ontgaan. Dit bulletin is heel handig in elkaar ge schroefd: er wordt geen enkele aperte onjuistheid meegedeeld, maar er wordt gebruik gemaakt van een formulerings- techmelr Hi» I GEZAMENLIJKE PLANNEN NU VRIJWEL ROND VERWACHTING: VOLGEND JAAR BEGIN BOUW 's-GRAVENPOLDER De stichting ,Ons Dorpsleven' en het Groene Kruis in 's-Graven polder hebben elkaar een paar jaar geleden gevonden in een zaak, waarin nu zicht begint te komen: plannen maken voor de bouw van een dorpshuis - Groe ne Kruisgebouw onder één dak. Die samenwerking moet het Be- velandse dorp helpen aan een royale, moderne accommodatie niet alleen voor het vereni gingsleven, maar ook voor het werk van het plaatselijke Groe ne Kruis. De verwachting is, dat men volgend jaar met de bouw kan beginnen. Op het moment z(jn de voorbereidin gen voor de bouw bijna afgerond: het dorpshuis-Groene Kruisgebouw staat op papier, er is zelfs al een maquette van, ,Ons Dorpsleven' en het Groene Kruis hebben het reglement voor het gezanicnlyk gebruik gereed, op de uitbreidingsplannen van 's-Graven polder staat het complex .genoteerd' op de hoek Julianastraat-Burgemees- ter Jansenstraat en - informeel over leg is al achter de rug binnenkort zal er naar het bureau Zeeland van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk een subsi dieverzoek uitgaan. Daarna hangt de aanbesteding en het begin van de bouw van de rijks goedkeuring af. Die denkt 's-Graven- polder echter volgend jaar binnen te kragen. Burgemeester jhr. L. P. Quarles van Ufford: .Dat zou dan vrij vlot zijn, maar ik heb de indruk, dat het erin zit. Vooral ook met het oog op het feit, dat 's-Gravenpolder vol gens het nieuwe streekplan Midden- Zeeland is aangewezen als stimule ringskern. Een dorpshuis-kruisge bouw is dan een belangrijk object in een te stimuleren gemeente. Hoe kun je het verenigingsleven van de grond helpen als er geen verenigingsge bouw is?' Er ls in 's-Gravenpolder wel een ge legenheid. waar de verenigingen voor hun vergaderingen en activiteiten te recht kunnen: de vroegere lagere school, die vijftien jaar geleden pro visorisch tot verenigingsgebouw 2 leslokalen is verbouwd. Maar de ze accommodatie is te krap, mogelijk heden tot uitbreiding zijn er niet en bovendien is dit gebouw tot op de draad versleten. ,Doe samen!' Toen de stichting ,Ons Dorpsleven' met nieuwbouwgedachten speelde kreeg men van de zijde van de Stich ting Zeeland, een paar jaar geleden, deze hint: .Probeer eens of het moge lijk is iets op te zetten, samen met het Groene Kruis'- Deze organisatie kampte in 's-Gravenpolder met een slechte huisvesting, in een oude schuur. Die suggestie is opgevolgd en het resultaat was positief: gezamen lijk hebben ,Ons Dorpsleven' en het Groene Kruis zich daarna plannen gemaakt. Enkele bouvvdeskundigen uit het dorp de heren A. Dubbelman, gemeen te-architect. D. L. Huiszoon, S. C. de Koeijer en H. Dubbeldam, aangevuld met de heren J. van Overbeeke en P Kopmels vormen zij ook de bouw commissie hebben een complex ontworpen en op tekening gezet. Aanzet Om voor het dorpshuis in aanmer king te komen voor subsidie van het rijk, moet 's-Gravenpolder zélf tier. procent van de bouwkosten bij elk aar brengen. Een stevige aanzet is er nu al: de ontwerpers hebben de tekeningen gratis gemaakt en het be drag van hun honorarium zal in deze .gemeentepot' terecht komen. De op zet is verder om binnen afzienbare tijd een huls aan huis geldactie voor het project te organiseren. Het Groe ne Kruis heeft in 1965 uit de infra- structuurpot nog een bijdrage van 20.000 gekregen voor een nieuw kruisgebouw De beide onderdelen van het complex worden afzonderlijk gefinancierd. (Zie slot pag. 2 kol. 3) techniek die aanzienlijk meer suggereert dan zrj wezenlijk meedeelt. Zij doet in de verte denken aan die van de morele her bewapening: ,We zijn het zo heerlijk met elkaar eens. we gaan met elkander en voor elkander (maar vooral voor Rot terdam) een pracht van een havengebied maken. Geprezen zij deze onstuitbare stad aan de Maas, hiep-hiep-hoera" Zo ongeveer is de teneur van dit bulletin, hier wordt de bood schap van Rotterdams groei verkondigd in de vorm van een soort heilsleer van indus trie en techniek. Naar ons gevoel was die teneur er echter al lerminst tijdens de havendag zelf. Er werden daar mogelijkheden belicht en er werd voortdurend op de wenselijkheid gewezen om deze mogelijkheden geza menlijk tot ontwikkeling te brengen, zon der dat er echter ook maar even sprake was van formele besluiten samen te gaan. Dat zou ook niet gekund hebben Wanneer de partijen, die deze havendag samen hadden georganiseerd, na afloop bulletin hadden moeten opstellen, zou er naar ons gevoel heel wat minder op tafel zijn gekomen dan in dit proza van Rotterdams bezige bij is vervat. In dit bulletin is nu een voorstelling van gegeven vanuit een puur-Rotter- gezichtspunt: Rotterdam-Euro poort wordt centraal gesteld, de rest is er aan opgehangen. Nu weten we wel, dat »an een derge lijk communiqué niet al te zwaar moet worden getild: het gaat om voor lichting aan het buitenland en daarbij komt het Rotterdam uit een oogpunt van concurrentie vermoedelijk wel goed uit duidelijk te maken, dat er nog allerlei groeimogelijkheden zijn in het zuidwes ten van het land- En dat kan men het beste verkopen met de naam .Rotter dam-Europoort', een begrip immers in de hele wereld. Allemaal juist. Maar toch menen we. dat het goed is de aan dacht te vestigen op de teneur die uit dit bulletin spreekt en wel om twee re denen. In de eerste plaats omdat ln wel ke vorm van samenwerking ook Rotter dam onvermijdelijk zal domineren. Op zichzelf behoeft dat geen bezwaar te zyn, mits men zich er maar steeds van die dominerende positie bewust is en mats men zo nodig het been stijf houdt om Zeeuwse standpunten verwezenlijkt te krijgen. Maar vooral en dat is ons tweede punt dwingt deze sfeer van .het hedl komt van industrie en havens' Zeeland zelf tot de vraag of men deze richting nu verder wil inslaan en zo ja tot hoever. Tot nu toe is hierover onvol doende ln het openbaar gediscussieerd. Wij hebben er al eerder op gewezen: een structuurplan zou in dit opzicht een discussiebasis kunnen zijn, zowel voor de staten als voor daarbuiten. Zover als de bezige bij van Rotterdam het voor stelt is hel hoe dan ook nog geenszins, dat kan pas formeel worden gezegd als bijvoorbeeld de staten van Zeeland zich akkoord zouden verklaren met een structuurplan, dat overeenstemt met ha venplannen als ln b v de zeehavennota is uiteengezet. In de staten zetelen name lijk de vertegenwoordigers van de bevol king: deze statenleden in de eerste plaats moeten aangeven hoe men de toekomst Zeeland ziet en wil. Havendag en dit Rotterdams communiqué, maar ook andere ontwikkelingen (Dow, Braak man, bv) duiden er echter op dat de tijd dringt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1