AR-MINISTERS WILLEN NIET IN INTERIMKABINET Veel hangt af van houding dr Veldkamp Terneuzen: rapport ruimtelijke ordening PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Formatie thans in kritiek stadium Vandaag in d@ krant... BRUILOFTSFEEST ONTAARDDE IN EEN VELDSLAG MET DE POLITIE Actie en bedenkingen Onderzoek naar mogelijkheden tot 1980 Inwoners Parkeren Kantoren Winkels BANK MIST 25 MILLE ven. Acties als deze zouden alleen ge houden mogen worden als zij kunnen [et tweede punt betreft de voortzet ting van de actie. Het interessante Dr Veldkamp belt aan bij Schmelzer Formatie kritiek DRS SCHMELZER kreeg gisteren de kous op de kop. De demissio naire AR-minïsters weigerden de finitief in een interimkabinet zit ting te nemen. Zijn laatste hoop: de KVP-bexvindslieden. (pagina 1). Rapport B EN W VAN TERNEUZEN heb ben als eersten in Zeeland in een rapport de resultaten bekendge maakt van een onderzoek naar de ruimtelijke ordening ln het huidige gebied van de gemeente, (pagina's 1 en 4). Gebouw IN KORTGENE heeft mr Van Aartsen het nieuwe waterschaps gebouw geopend, (pagina 2). Boeren DE RAAD van Vlissmgen toonde zich teleurgesteld over de houding van de Boerenpartijleden in zijn midden, omdat zij niet wilden mee delen achter wie zij stonden: de heer Koekoek of de noodraad. Uit eindelijk kwam die verklaring er tochloyaal met het hoofdbestuur, (pagina 2). Begroting DE GEMEENTEBEGROTING van Terneuzen is voor het eerst sinds jaren sluitend, (pagina 2). De Gaulle ,GEEN VREDE IN VIETNAM als Amerika blijft vechten', heeft de Franse president voorspeld. Ge neraal De Gaulle spralt voor de pers, maar hy zei niets nieuws, menen Britten en Amerikanen... (pagina 3). Afscheid BROUWERSHAVEN heeft giste ren afscheid genomen van burge meester Vermeulen, (pagina 4). Hongarije brandt De Hongaarse opstand van november 1956. Een over zicht van de gebeurtenissen in en om Boedapest, nu tien jaar geleden. Wat is er ge worden van de vluchtelingen die zich in Nederland, in Zee land vestigden? Zijn zij Ne derlander met de Nederlan ders, Zeeuw met de Zeeuwen geworden? Pagina 13. op pagina 15: Wessel Couzijn, pionier. Iets meer over de winnaar van de David Roellprijs 1966; Schrijf eens een toneelstuk' (als je tenminste jong bent). Voorts noemt Hans Warren in zijn letter kundige kroniek het romandebuut van Hellen Knopper, .Osmose', zeer opvallend; Op pagina 17: Gebonden poten in de schouwburg', een overdags kijk je m het avondbedrijf ,De Middel burgse Schouwburg' en Halfweg ligt eruit', over dingen die ver gaan; op pagina 19: Friese witte" do minee hangt zwarte toga aan de kapstok'; een beschouwing over het eerste recreatiecentrum voor gehandicapten en in Stemmen uit de kerken' onder meer een korte terugblik op het proces tegen Ge rard Kornelis Franciscus van het Reve: godslastering, een onhan teerbaar begrip'; op pagina 21in de rubriek ,Auto en verkeer' de nieuwe verkeersre geling van professor Belinfante; nieuwe automodellen. James Bond heeft mijn man vermoord', zegt de weduwe van de schrijver Ion Fle ming en daarmee is pagina 21 vol; op pagina 23: Zeeuwse reacties op de kabinetscrisis. Er komen vier Zeeuwse parlementariërs aan het woord; perscommentaren en in Naschrift van het Binnenhof' de wekelijks politieke kroniek. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De formatiepoging van drs Schmelzer is in een kritiek stadium gekomen. De formateur heeft ingezien dat hij op de .AR-ministers niet hoeft te rekenen bij het samenstellen van zijn interim kabinet. Dit is het gevolg van het gesprek dat drs Schmelzer gisteren heeft gehad met de demissio naire minister van landbouw Biesheuvel. Het is hem na dit onderhoud dat tijdens het lunchuur plaats vond duidelijker dan ooit geworden dat hem weinig anders is overgebleven dan het vormen van een KVP-minderheidsregering, aangevuld met politiek weinig geprononceerde vakministers van liberale of christelijk-historische achtergrond. De formateur is op dit ogenblik afhankelijk, zo menen welingelich te politieke kringen van twee fac toren die hij niet in de hand heeft. Allereerst is er nog steeds het pro bleem van het minister-president- schap waarvoor prof De Quay nog steeds het meest in aanmerking schijnt té komen in de ogen van de formateur. Deze liet gister avond weten dat het onder zekere voorwaarden niet uitgesloten was dat de oud-minister-president de leiding van een kabinet op zich zou nemen. Zoals wy reeds schreven zou prof De Quay die zich te weinig thuis voelt op economisch-financieel terrein eerst dan op het verzoek van de heer Schmelzer ingaan als hij zich gesteund weet door enige zeer sterke figuren op economi sche zaken en financiën. Het probleem is deze personen te vinden die prof De Quay over zyn begrijpelijke drempel vrees helpen. Daarnaast is er de vraag wat de zitten de KVP-mtolsters zullen doen. Namens de formateur werd gisteravond bekend gemaakt dat hij ook minister Bogaers (volkshuisvesting) en Bot ontwikke lingshulp) zou ontvangen. Het gesprek met minister Bogaers vond gis teravond al plaats terwijl minister Bot vanochtend naar de formateur gaat. aan een interimkabinet mee te wer ken. Ook hier geldt dat de beslissing die dr Veldkamp neemt een grote rol zal spelen in de beslissing van de de missionaire minister van volkshuisves ting. Van AR-zijde werd het gesprek tussen minister Biesheuvel en drs Schmelzer gekenmerkt als ,een formaliteit'. Men Kernpunt is de houding van minister Veldkamp (sociale zaken en volksge zondheid) die door zijn goede betrek kingen met de vakbeweging een be langrijke troef zou zijn voor de heer Schmelzer. Mocht de formateur er in slagen, met behulp van de druk van het achter hem staande partijbestuur, dr Veldkamp over te halen in een in terimkabinet zitting te nemen dan zou de weegschaal ten gunste van drs Schmelzer doorslaan. Dit is de me ning in politieke kring, ook in die welke de heer Schmelzer op dit ogen blik niet bepaald welgunstig gezind is, zoals de PvdA. Aandrang op Bogaers Voor drs Bogaers geldt, zij het in min dere mate, hetzelfde als voor dr Veld kamp. Zijn wij goed ingelicht dan wordt van de zijde van die katholieke vakver enigingsleiders die het beleid van de KVP-fractie hebben gebillijkt, aandrang uitgeoefend in het belang van de partij gaf te kennen dat het slechts ging om het registreren van wat de formateur al bekend moest zijn, namelijk dat de AR-ministers niet bereid zijn in een door drs Schmelzer te vormen interimkabi net zitting te nemen. Vanuit de AR-fractie viel, bij monde (Zie slot pag. 6 kol. 6) RUMOERIG NACHTJE IN EMST Vader van bruid trok met fles, bijl en zeis ten strijde EMST Een bruiloftsfeest in een zaal in Ernst is donderdag nacht geëindigd in een ernstige vechtpartij tussen politie en brai- loftsgangers waarbij twee politie mannen werden gewond. Eén van hen liep door een klap met een hard voorwerp een zware hersen schudding op, een collega kneus de zijn neusbeentje. Om 10 over 11 werd de politie gealar meerd door de eigenaar van het café dat er een vechtpartij was ontstaan. W. S., een broer van de bruid, had woor denwisseling met familieleden gekregen en dit ontaardde spoedig in een hand gemeen waarbij een ruit sneuvelde en dertig glazen werden vernield. De sur veillancewagen, op dat tijdstip altijd bemand met drie personen was spoedig ter plaatse. Later bracht de politie een bezoek aan de familie S. om de ergste van de drie vechtersbazen, W. S., te verhoren. De politie was bij dit huisbezoek verge zeld van een speurhond. De vrouw des huizes raakte bij het verhoor over haar toeren en schopte naar de hond. Deze beet haar in de bovenarm waarna de politie zich terugtrok. Toen enige mi- Knock-oul Toen de politiemensen de zaal betra den was de rust betrekkelijk weer gekeerd, maar bfj het zien van de sterke arm laaide de vechtpartij op nieuw in alle hevigheid op met dien verstande dat de familie S. zich nu en bloc teken de politie keerde. Eén van de agenten kreeg een stomp te gen zijn neus en een tweede ging knock-out nadat hij van achteren met een hard voorwerp op zijn hoofd was geslagen. De derde politieman lood ste de vader van de bruid naar bui ten aangezien deze aanstalten maak te om met een gebroken bierglas rake tikken uit te delen. nuten later een brigadier aanbelde om te informeren of de gemoederen be daard waren, verscheen S. sr aan de deur uitgerust met bijl. Andere familie leden waren voorzien van messen. Enige tijd later kwam de hele familie naar buiten. S. senior had nu een zeos gegrepen en bedreigde daarmee de hond. Nadat S. tot twee keer toe geen hoor had gegeven aan een bevel on zeis te laten vallen, loste de politie een waarschuwingsschot. Toen S. aanstal ten maakte om zijn bedreiging ten uit voer te brengen schoot de politie op de man. Het pistoolschot miste het doeL Maar S. werd hierop kalmer en zijn zoon werd naar het bureau overge bracht. Gistermorgen werd S. aange houden en in de loop van de dag wer den ook de twee overige vechtersbazen in verzekerde bewaring gesteld. De vier vechtersbazen zullen maandag voor de officier van justitie te Zutphen worden voorgeleid. Zonnig maar iets kouder (Van onze weerkundige medewerker) Een hogedrukgebied dat zich van Ierland tot de Oostzee uitstrekt komt langzaam dichterbij waarbij de noordoosten wind drogere maar ook koudere lucht aanvoert. Ondanks zonnige perioden zal de middagtemperatuur wellicht be neden de tien graden blijven. In het binnenland komt het 's nachts tot lichte of zware nachtvorst, maar in Zeeland is deze kans be langrijk kleiner doordat de tempe ratuur van het zeewater nog on geveer veertien graden bedraagt. Deze situatie zal later al wel een winters type met zich meebren gen. In Noord-Zweden werd 's nachts al 18 graden vorst geme ten. Door het hogedrukgebied blij ven de depressies op een afstand waardoor wij deze laatste oktober dagen weinig of geen verwachten. Vrijspraak voor betoger KANTONRECHTER .VEROORDEELT' VIETNAMOORLOG ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse kantonrechter mr J. Thors, heeft een 20-jarige analist vrijgesproken die in Rotterdam was geverbaliseerd we gens het lopen met sandwichborden met boven foto's van de oorlog in Vietnam het woord .moord'. De kantonrechter be paalde tevens dat de borden teruggege ven moeten worden. De officier van jus titie had 11,— boete geëist en ver beurdverklaring van de borden. .Strijd tegen de oorlog in Vietnam is strijd tegen het ononderbroken plegen van oorlogsmisdrijven in de zin van de Neurenbergovereenkomst, de Rode- Kruisverdragen en het landoorlogsregle ment', aldus mr Thors. Het optreden van de verdachte viel zijns insziens onder artikel 7 van de grond wet (vrije meningsuiting). In.het lopen met sandwichborden kon zijn inziens geen aantasting van de openbare orde worden gezien. Mr Thors verklaarde verder onder meer dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de Vietnamoorlog wordt gebruikt als aanloop tot een derde wereldoorlog en dat er dus alle aanleiding is om veront rusting daarover in het openbaar ken baar te maken. Apollo pas in 1967 ruimte in KAAP KENNEDY (AFP-RTR) We gens technische moeilijkheden is de lan cering van de Apollo-eabine met drie man aan boord, die midden december had moeten plaatsvinden, uitgesteld tot begin volgend jaar. Het doel Is het zelfde gebleven. De drie astronauten Virgil Grissom, Edward White ger Chaffee zuilen veertien dag» ruimte moeten blijven. Er is alle reden om met dankbaarheid kennis te nemen van de uitmuntende resultaten, die in Nederland zijn bereikt met de actie voor de Tibetaanse vluchtelingen. Op breed terrein was hier van een inspirerende samenwer- velen hebben met elkaar en in eendracht er toe bijgedragen, dat iet Nederlandse aandeel in deze Euro pese activiteit vanaf het eerste mo ment een groot succes werd. Gelukkig. Deze hele zaak heeft zich kunnen af spelen tegen een achtergrond van sa menwerking en offervaardigheid. Staan de voor een dergelijk decor echter wordt het een hachelijke zaak kritiek uit te oefenen: wie zien daaraan waagt wordt immers onvermijdelijk als een spelbre ker beschouwd, hij zwijgt namelijk of heeft bedenkingen waar anderen juichen. Ons dit realiserende willen wij deson danks een enkele kritische notitie bij deze actie voor de Tibetaanse vluchtelin gen plaatsen, daarbij overigens (ten overvloede) duidelijk vooropstellend, dat zij als geheel onze sympathie heeft.. Er zijn echter een tweetal punten, waarop naar onze mening de aandacht moet worden gevestigd. Punt één: het blikvangerseffect. Acties als deze krijgen in het geheel van de nationale publiciteit een zo nadruk kelijk accent, dat zq wekenlang alle .collecte-belangstelling' absorberen. De laatste weken was het, vrijwel alles Tibet wat de klok sloeg en daardoor komen andere ook belangrijke activiteiten enigszins in de verdrukking. Omdat de schijnwerpers van de publiciteit zo een zijdig zijn gericht op dat ene (prijzens waardige) doel, lqkt het er op alsof alles er omheen donker is. Terwijl toch in die donkere sectoren vele mensen bezig zijn met diverse activiteiten. Zo is er bij voorbeeld volgende week een nationale collecte ten bate van het geestelijk gehan dicapte kind een inzameling voor een bijzonder belangrijk doel: de misdeelde medemens in Nederland. Daarbij zou wel eens kunnen blijken dat de Tibet-actie een nadelige invloed heeft. En dat nu zou toch wel zeer te betreu ren zijn. Het komt ons voor, dat natio nale activiteiten, die met zoveel energie en publiciteit worden bedreven als deze inzameling voor de Tibetaanse vluchte lingen, in de tijd gezien min of meer ge ïsoleerd zouden moeten worden. Zij trekken zo sterk de aandacht, dat col lectes die er vóór, maar vooral die er direct né worden gehouden, er schade door lijden. Dit blikvangerseffect is een wezenlijk nadeel: het suggereert dat er op een bepaald ogenblik geen andere PARIJS: de Franse president De Gaulle heeft vrijdag zijn veertiende persconferentie gehouden sinds hij in 1959 zijn intrede deed op het Elysee. Er waren ongeveer 1500 personen aanwezig, onder wie de voltallige regering. Hier een beeld van de staatsman tijdens deze pers conferentie. ken'. Men mag hopen, dat diegenen, die zo mild voor de Tibetaanse vluchtelin gen hebben gegeven, volgende week niet zullen zeggen als hun voor een even pectabel doel een collectebus wordt voorgehouden. van een activiteit als deze collecte voor de Tibetaanse vluchtelingen is, dat zij wordt geconcentreerd op een zéér bepaald, te voren nauwkeurig vastgesteld moment. Door middel van een kundig bespeelde publiciteit vooral de televisie is in dit opzicht een niet te onderschatten middel verhevigt men op dat ogen blik de offerbereid tot een maximum. En daarvan wordt uitmuntend gebruik gemaakt: onmiddellijk na de uitzending zwerven collectanten uit om aan de bel te trekken. Met andere woorden: terwijl velen nog de emotie voelen door de tv- uitzending veroorzaakt, wordt him de bus al onder de neus gehouden. Uit een oogpunt van psychologische beïnvloeding kunnen de organisatoren zich geen be tere climax wensen, dit hoogtepunt na een zorgvuldige voorbereiding: .war ming up' heet dat tegenwoordig van vele weken. Dit alles nu overwegende menen wij, dat een dergelijke actie, waarbij dus sprake i3 van een directe en psychologische beïnvloeding door middel van de tv, met deze éne collecte moet zijn afgelopen. Er is op gewerkt, dat de gevers als het ware op de top van hun offerbereidheid zijn aangetrof fen, men heeft hen gedwongen zich af te vragen: .Wat kan ik missen nu er aan de bel wordt getrokken'. Welnu, dan moet het ook met die ene collecte klaar zijn. Het lijkt ons niet verant woord om na dit moment nog weer door te gaan. In het bijzonder denken wij aan de oproep van de stichting voor de arbeid om ten bate van deze actie over te werken. Het gaat toch eigenlijk niet aan om na een dergelijke werving (zij leverde direct al zes miljoen op) nog weer eens terug te komen. Deze twee kritische opmerkingen wij herhalen het tasten overi gens niet het wezen van deze actie voor Tibet aan. Zij verdiende inderdaad de sympathie en de gulle steun van het Nederlandse volk, In het algemeen ge sproken echter menen wij dat er inder daad enkele bedenkingen zijn te oppe ren tegen een opzet zoals hier was ge kozen. In de eerste plaats dus net neveneffect voor andere activiteiten, waarvan we er in dit geval één met name hebben genoemd, de nationale collecte voor het geestelijk gehandicapte kind, in de tweede plaats geloven wij dat een actie, die zoals deze Tibet- collecte, zo obsederend naar voren wordt geschoven in het nationale leven, be- 'TERNEUZEN B en w van Terneuzen hebben als eer sten in Zeeland in een lijvig rap port de resultaten bekend ge maakt van een onderzoek naar de ruimtelijke ordening (tot 1980) in het huidige gebied van de gemeente. Het onderzoek had met name betrekking op de natuurlijke gegevens van het ge bied, de bevolkingsontwikke ling, de ontwikkeling van de welvaartsbronnen, de sociale en culturele ontwikkeling in de sa menleving en de mogelijkheden en wenselijkheden voor de ruim telijke ontwikkeling. In het rapport zjjn suggesties en conclusies vervat, waarmee, aldus het Terneuzense college, .zoveel mogeljjk rekening zal worden ge houden, al zal steeds afzonderlijk beoordeeld worden of het ook fi nancieel haalbaar is. Het onderzoek werd ingesteld inge volge artikel 7 van het besluit op de ruimtelijke ordening. Volgens dit ar tikel is iedere gemente verplicht een onderzoek in te stellen naar de be staande toestand in en de mogelijke en wenselijke ontwikkeling van het eigen gebied. lm Zeeland is Terneu zen thans als eerste gemeente ge reedgekomen met diiit onderzoek. Be halve de gemeentelijke diensten van Terneuzen hebben ook het ETI voor Zeeland en het provinciaal opbouw- orgaan .Stichting Zeeland' hun mede werking verleend. In de hoofdstuk ken van het Terneuzense rapport komt men in het kort tot de volgende bevindingen: 1980 circa 12.120 huizen bedragen. Afgezien van de vervanging van be staande woningen komt dat neer op de bouw van gemiddeld 450 wonin gen per jaar. Rekening houdend met de vervanging van slechte woningen, het inlopen van het woningtekort en een verlaging van de wonilngbezet- ting zullen zelfs 530 woningen per jaar gereed moeten komen. Inwonertal, werkgelegenheid en woningbouw. Terneuzen zal op grond van de ontwikkelingen in het ver leden en op basis van de ontwikke ling van de werkgelegenheid in 1980 40.000 inwoners tellen. Stedebouw kundig moet deze uitgroei mogelijk worden gemaakt. In ae periode tot 1980 kunnen 11.000 12.000 arbeids plaatsen worden gecreëerd op drie met name genoemde industrieterrei nen (Dow inclusief toeleveringsbe drijven, het zogenaamde droog-lndu- strieterrein Inclusief Philips en het nat-industrieterrein langs het kanaal) In feite betekent dit een verdubbe ling van de werkgelegenheid. De wo ningvoorraad in Terneuzen zal in SUGGESTIES EN CONCLUSIES OM REKENING MEE TE HOUDEN buurtwinkelcentrum. Het wijkcen trum zal centraal gelegen en goed bereikbaar moeten zijn. Aan het stadscentrum wordt in de toekomst een belangrijke supra-lokale beteke nis toegedacht. Het winkelapparaat zal er omvangrijker, gedifferentieer der en hoogwaardiger moeten zijn dan in het wijkcentrum. In het stadscentrum zullen ook an dere voorzieningen banken, kan toren, horecabedrijven, vermakelijk- heidsinstellingen een zekere aan trekkingskracht uitoefenen. By de voorgenomen reconstructie van de oude binnenstad (overigens eerst over circa 20 jaar) kunnen de voor waarden worden geschapen voor een verdere modernisering en uitbreiding van het winkelapparaat. Terneuzen stijgt naar 40.000 wordt een hogere percentuele vraag naar kantoorruimte verwacht. Deze vraag zal in de meeste gevallen gericht zijn op de binnenstad. Daaraan kan worden tegemoetgekomen door uit breiding van bestaande kantoorpan den, bestemmingswijziging van woon- en winkelhuizen en bouw van nieuwe kantoorpanden in saneringsgebieden. iing zonder meer. Wanneer men na een dergelijke beïnvloeding en de daaraan aangepaste collecte toch nog doorgaat, ontstaat irritatie. En ook daarvan zijn andere acties de dupe. Winkelvoorzieningen: In de zui delijke stadswijk van Terneuzen, waarin woonruimte is voor 20.000 21.000 mensen, is plaats voor een wijkwinkel centrum en een bescheiden Bedrijf s- en kantoorgebouwen: De bedrijvigheid in de binnenstad zal zich op langere termijn richten op de groot- of Wem-industrieterreinen. Het is niet waarschijnlijk dat zich ln de nieuwe woonwijken veel zuiver wijkverzorgende ambachten zullen vestigen. Aan kantoorruimte zal een toenemende behoefte ontstaan, voor al in de dienstverlenende sector. In de periode waarin de bevolking van Parkeervoorzieningen: Zowel in de binnenstad als bij het wijkcentrum als bij de woningen zal voldoende parkeerruimte nodig zijn. Een globale berekening geeft een parkeerruimte- behoefte voor 2000 auto's in het stadscentrum aan, terwijl in het win kelcentrum de verhouding tussen par- keerbehoefte en bebouwd oppervlak te stellen is op circa 1,25:1. Voor het parkeren in de woonwijken wordt de voorkeur gegeven aan aanleg van parkeerhavens en parkeerterreintjes, omdat parkeren langs de rijbaan de wegcapaciteit vermindert, het" ver zorgende verkeer belemmert en er tevens esthetische bezwaren aan ver bonden zijn. Ook met een toenemende behoefte aan garageboxen moet re kening worden gehouden. (Zie slot pag. 4 kol. 2) I bewaring Employé verdacht van onregelmatigheden AMSTERDAM (ANP) By de Alge mene Bank Nederland in Loelieni be staat het vermoeden dat een verduiste ring is gepleegd. Het betreft hier een bedrag van omstreeks 25.000 gulden. By de officier van justitie ln Zutphen ïs aangifte gedaan. Een employé wordt ervan verdacht de bank te hebben benadeeld door in ef fecten te handelen op een wijze die strijdig is met de voor de bank gelden de voorschriften. Tot dusverre is nog niets gebleken van dupering van cliën ten. Het verdere onderzoek zal moeten uitwijzen of er aanleiding voor de jus titie bestaat deze employé in verzekerde te stellen. 209e jaargang no. 254 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 oktober 1966 Vorstin op de Westplaat Pagina 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1