Dr. Soebandrio ter dood veroordeeld ARTSENOVERLEG VASTGELOPEN Leendert Abrahampolder nog niet veilig genoeg Tandartsen vragen 50 procent meer Dam naar Ameland Manilla brengt niets nieuws Zijlstra De Quay of niets ZIEKENFONDSEN WEIGEREN OP LHV-VOORSTELLEN IN TE GAAN Vandaag in de krant... JAN VAN EES OVERLEDEN In 1970 gereed Delegaties zijn teleurgesteld Polsstok- efiect w BIJ WATERSCHAP MAATREGELEN IN STUDIE 209e jaargang no. 251 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN van do C V Provinciale Zcouwao Couranti i, Wolstraat S8-60, tol. 2355 (b.9.9. red. :ce, administratie tololoon 2094. Adv. prils 35 cent por n 88 cent per week, ƒ11.40 por kworlul, Ironco Grote Markt 2, lel. 6140 (b.s.9. red. 7853, a 35 cent per re3»l. (min. ƒ1,75). .Brieven bureau Woensdag 26 oktober '66 in Zeeland anderhalve Ion Pagina 2 ilro 359300 PZC. Middelt Achter die tafel vlnr de lieren A. Lind, M. A. W. Mel-sen, mr L. An- chriessen, J. Hendriks, J. G. Leib- brandt, H. J. Anbeek en M. Groen. UTRECHT (ANP) De onderhandelingen tussen de landelijke huisartsenvereniging en de ziekenfondsen is gisteren in een ernstige impasse geraakt. De' ziekenfondsen weigerden te onderhandelen op basis van de LHV-voorstellen. De suggestie van de ziekenfondsen om verder te praten over de van die zijde ingediende voorstellen, is het niet uitgesloten geacht dat de ziekenfondspatiënten per 1 januari aanstaande voor hun huisartsenhulp zullen moeten betalen. Intussen hebben de ziekenfondsen ook eisen ontvangen van de tandartsen. De tandartsen verlangen van de ziekenfondsen volgend jaar voor bun verrichtingen een verhoging van hun honorarium met 49,6 pro cent. De maatschappij voor tandheelkunde heeft daartoe strekkende voorstellen vorige week bij de gezamenlijke ziekenfondsen gedepo neerd. De overeenkomst met de tandartsen loopt binnenkort af. Dit heeft de heer J. Hendriks, voorzitter van het gemeenschappe lijk overleg van ziekenfondsorgani saties, gisteravond in Utrecht tij dens een persconferentie medege deeld. De ziekenfondsorganisaties hebben de voorstellen van de tand artsen nog niet bestudeerd en ont houden zich op dit moment dan ook van commentaar. Het door de tandartsen gevraagde percentage wekt associaties op met de 130-procenteis van de art sen, zo gaf een ziekenfondsfune- tionaris toe. Maar men dient vol gens hem daarbij te beseffen, dat de tandartsen tegenwoordig meer verrichtingen uitvoeren dan de' ziekenfondsen aannemen. Artsenoverleg Het overleg tussen de onderhandelings- «Jelegaties van de landelijke huisartsen- vereniging- en de ziekenfondsorganisa-: ties over het honorarium voor de huis artsen is na het gistermiddag in Utrecht gevoerde overleg volkomen vastgelopen. Het centraal bestuur der landelijke huisartsenvereniging heeft gisteravond na het overleg met de bestuuz-sdelega- ties meegedeeld ,met verbazing te heb ben kennis genomen van de absolute weigering van de ziekenfondsorganisa ties om het voorstel der landelijke huis- SCHULDIG AAN HOOGVERRAAD' DJAKARTA (UPI) Dr Soebandrio, eens na Soekarno de mach tigste man in Indonesië, is gisteren schuldig bevonden aan hoogver raad jegens zijn land en ter dood veroordeeld. Artsen en fondsen HUISARTSEN EN ZIEKEN FONDSEN zijn verder van elkaar verwijderd dan ooit tevoren. Het is zelfs niet uitgesloten dat de fondspatiënten in januari zelf hun dokter zullen moeten betalen, ten- z}j de twee kibbelende partijen elkaar alsnog vinden... (Pagina 1). Kabinetskoppel PROF DE QUAY is bereid vice-, premier te worden in een interim- kabinet als prof Zijlstra premier wil zijn. Prof Zijlstra zal vandaag zijn besluit meedelen. Een span nende dag dus... (Pagina 1). Beveiligd DE LEENDERT ABRAHAMPOL DER op Noord-Beveland heeft wel iswaar een nieuwe zeewerende dyk, maar is toch nog niet vol doende beveiligd. (Pagina 1)^ Tibet DE OPBRENGST iran de actie ten belioeoe van de Tibetaanse vluch telingen is in Zeeland bekend. De Zeeuwen brachten bijna anderhalve ton bij elkaar. (Pagina 2). Ridder DE WATERSTAATKUNDIGE hoofdambtenaar M. D. Kroon ont ving bjj zijn veertigjarig jubileum een koninklijke onderscheiding. Hjj werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. 2). De fiscus AMBTENAREN VAN FINAN CIËN werken hard aan een plan dat voorziet in een vereenvoudi ging van het belastingstelsel. Staatssecretaris Hoefnagels wil slechts twee tarieven: voor ge huwden en voor ongehuwden. Dat is gemalckelyker en dus goedkoper voor de staat, die het voordeeltje aan de belastingbetaler zou willen doorgeven... (Pagina 8). De vijf rechters in het negen man tel lende tribunaal gaven hun samenvatting van het proces en velden hun vonnis over de voormalige vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken. De eens zo trotse en machtige man smeekte met tranen in de ogen dat zijn leven zou worden gespaard. Maar uit het slot van het resumé van de vijfde rechter bleek dat Soebandrïo's lot beze geld was. Een der rechters zei in zijn samenvat ting: ,Het is bewezen dat de beklaagde voorkennis had van een voorgenomen communistische staatsgreep en in ge breke is gebleven zulks onder de aan dacht van de president te brengen'. De ziekenfondsorganisaties gingen daarbij gistermiddag volgens het communiqué van de LHV zover, dat zij bovendien niet bereid bleken, om te luisteren naar de repliek van de LHV op de schriftelijke kritiek der ziekenfondsorganisaties betreffende LHV-voorstellen, Het centraal be stuur der landelijke huisartsenver- (Zie slot pag. 3 kol. 6) .Geen clementie' ,Het is bewezen dat de beklaagde schul dig is aan een misdaad als gesteld in het eerste deel van de akte van beschul diging'. De voorzitter van het tribunaal, luite nant-kolonel Ali, zei toen hij vonnis wees dat Soebandrïo's daad ,zeer ernstig en gevaarlijk' voor de staat was en er geen reden voor clementie was. De rechtbank bevond hem schuldig met dien verstande dat hij getracht heeft faciliteiten te verlenen aan anderen om de wettige regering omver te werpen en de economie van het land te onder mijnen. Al zijn eigendommen worden verbeurd verklaard en zijn onderschei dingen ingetrokken. Luitenant-kolonel Ali zei dat het hof zondag- al besloten had tot het dood- Gratieverzoek Soebandrio mag binnen 30 dagen grafie aan president Soekarno vragen. Na het vonnis werd hij geboeid uit de rechtszaal geleid. HILVERSUM (ANP) In Hilversum op 70-jarige teeftyd overleden de acteur Jan van Ees. Hy startte zyn to neelcarrière in 1914 by het Rotterdams Toneel, en speelde verder onder meer by de gezelschappen van Verkade, Cees Laseur en bij zyn zwager Cor van der Lught Melsert. Tot 1965 was Jan van Ees verbonden aan de Haagsche Comedie. Ook ont moette men hem by het cabaret. Hy was bovendien sinds 1923 in vaste dienst bij de radio. Als lid van de NRU-hoor- spelkern heeft hij vooral de Paul Vlaan- derenfiguur in ons land een enorme populariteit gegeven. Op zijn eigen wens zal de acteur in alle stilte worden be graven. SOEBANDRIO MANILLA: na afloop van de con ferentie in Manilla staat president Johnson hiér gekleed in een fiarang tagalog', het traditionele kostuum van de Philippijnen. temidden van de eveneens m traditioneel kostuum geklede dames Park van Korea, Johnson van de VS, Ky van Zuid- Vietnam en Marcos van de Philip pijnen (vlnr). LEEUWARDEN (ANP) Pro vinciale staten van Friesland heb ben zich gistermiddag, met 42 tegen 8 stemmen, verenigd met een voorstel van gedeputeerde staten voor de aanleg van een verkeers- dam van de vaste wal van Fries land naar Ameland. Gedeputeerde staten ramen de aanleg- kosten van deze (lam op 80 miljoen gulden. Zij stellen zlcli voor deze kosten ln tien jaar tyds goed te maken door tolheffing. Met het uitwerken van het definitieve plan en de aanleg zelf zouden drie jaar gemoeid zijn, zodat de dam In 1970 gereed zou kunnen zijn. MANILLA (AFP) De conferen tie van Manilla heeft geen enkel element opgeleverd, dat tot een oplossing van de kwestie-Vietnam zou kunnen bijdragen. Dit is de belangrijkste indruk die men in het merendeel van de afvaardigingen heeft. Hoewel president Johnson van een .historische bijeenkomst' heeft gesproken, is men algemeen van oordeel dat er niets construc tiefs is gebeurd. De meeste waarnemers achten het wei nig waarschijnlijk, dat de machthebbers in Hanoi zullen ingaan op de vage voorstellen, die bovendien nog verge zeld gaan van het dreigement dat de strijd onbarmhartig zal worden voort gezet, totdat de tegenstander zal inzien dat ,de misdaad niet betaalt'. Genoem de waarnemers wijzen erop, dat de ver klaringen die aan het einde van de con ferentie zijn uitgegeven, geen nieuws bevatten na hetgeen president Johnson, zyn minister van buitenlandse zaken Rusk en de Amerikaanse vertegenwoor diger in de VN, Goldberg, de laatste tijd hebben gezegd. Het elf bladzijden tellende gemeenschappelijke slotcommu niqué is, zo zegt men, slechts met grote moeite tot stand gekomen als gevolg van aanzienlyke meningsverschillen tus sen de onderscheidene afvaardigingen. Verkiezingen In Manilla overheerst de mening, dat de conferentie voornamelijk beschouwd moet worden in het licht van de verkie zingen, welke binnenkort in de VS en enkele andere van de deelnemende lan den zullen worden gehouden. In dit ver band vraagt men zich echter af, of het grote handvest van de Stille Oceaan', waartoe Johnson zou hebben geïnspi reerd, veel indruk op de kiezers zal ma ken, wanneer zij op 8 november naar de Zes maanden VANDAAG DE BESLISSING: DEN HAAG Prof dr J. Zijlstra zal vandaag meedelen, of hij de functie van minister-president in het interimkabinet aanvaardt. Als hij het aanbod van formateur Schmelzer aanneemt, wordt prof dr J. E. de Quay vice-minister- president. Wijst hij het verzoek van de hand, dan zal ook de heer De Quay zich niet beschikbaar stellen. De formatiepoging van drs Schmelzer is dan praktisch mis lukt. (Zie slot pag. 3 kol. 1 Foto: de heer Schmelzer begroet. prof De Quay. stembus g 'et schouwburgdebat in de Middelburgse gemeente raad deze week, zou men kun nen rangschikken onder de ru briek .polsstok-effect". het treedt vaalt op in plaatsen in ontwikkeling, waar schoks gewijs aan de gemeenschapsvoorzienin gen zodanige hoge eisen worden gesteld, dat er in de praktijk slechts met moeite aan kan worden voldaan. Om deze beeldspraak te vervolgen: er moet over een brede sloot worden^ ik* maar er zijn te v JÈHfÊ.a weinig ir- baar om een polsstok aan te schaffen, die lang genoeg is. Daarom wordt ge noegen genomen met een kortere, de sprong wordt desondanks gewaagd en jawel, klets, precies op de rand van de sloot zwiept de springer terug in het water. Hoongelach aan de kant, woe dende uitroepen: ,waarom-is-er-geen- langere-stok En terwijl de drenkeling uit de sloot wordt gevist, besluit men tot aanschaffing van droge kleren en een betere stok. De raaa Middelburg heeft deze week het schouwburgbestuur betere stok gegeven, er zal voorts een nieuwe springer in de persoon van een nieuwe restaurant-pachter) worden ingehuurd, zodat nu iedereen mag ver wachten dat de volgende maal de over kant wél zal worden gehaald. Dit pols stok-effect' als we dit woord nog eens mogen gebruiken is inderdaad een vry veel voorkomend verschijnsel, overal land. Niettemin een vervelend >or diegenen die in het onsd of die omdat stonden flink nat- r één troost de kritiek 1 de perken We geloven dat de Middelburgse raad deze schouwburgkwestie met een Jze terughoudendheid heeft behan- d. Zeker, er waren zaken aan de orde, waarvan men moet zeggen dat zy zich niet mogen herhalen: er was sprake van een onverwacht tekort dat er niet om loog en er waren fouten ge maakt. Maar het zou onjuist geweest zijn om uitsluitend de vinger te heffen naar het schouwburg bestuur alsof nu daar alleen de grote zondaars zaten. Dat was namelijk niet het geval. Wethouder mr J. J. van der Weel wist in de bewuste raadsvergadering voortreffelijk het decor te schetsen, waartegen dit sehouw- afspeelt). Hij kon 1 doen, omdat hij zelf part noch deel de samenstelling van dit decor had ge had: hij is pas enkele maanden wethou der en als zodanig lid van het schouw burgbestuur. De fouten voor zover ze het bestuur aangaan, zijn vrijwel stuk voor stuk verklaarbaar en eigenlijk is pas achteraf duidelijk aan te geven waar precies een bepaald beleidsonderdeel niet juist is behandeld. Waarom achteraf? Er was hier sprake van een heel nieuw object, er bestonden geen vergelijkings- crjfers, men moest min of meer in den blinde werken. Bovendien dient by de beoordeling van de hele gang van zaken in aanmerking te worden genomen, dat het stichtingsbestuur de verantwoorde lijkheid weliswaar formeel draagt, i Weliswaar staat in het communiqué, dat de Zuidvietnamezen hun bondgenoten zullen vragen hun troepen binnen zes maanden terug te trekken, als Noord- Vietman zijn divisies uit het zuiden te rug laat komen en er geen infiltratie in zuidelijke richting meer voorkomt. In Manilla blijft men echter het antwoord schuldig op vragen betreffende de con trole van een en ander. Ook is het niet duidelijk hoe men leden van de nationa listische Vietcong denkt te kunnen on derscheiden van communistische activis ten. En evenmin is gerept over een even tueel staken van de bombardementen op Noord-Vietnam. Picasso 85 jaar CANNES (UPI) Pablo Picasso is vandaag 85 jaar geworden. Hij viert zijn verjaardag in afzondering Zoals gebruikelijk stuurt een plaat selijk restaurant een pot oesters en een grote verjaardagstaart naar de kunstenaar. Of hij de gave zal eten is niet bekend- dat, vooral in de bouwperiode en in het begin die verantwoordelijkheid feitelijk veel breder lag. Het college van b en NA HERSTEL VAN OEVER- EN DIJKVAL KORTGENE Al ligt er nu voor de Leendert Abrahampol der op Noord-Beveland bij Kats een nieuwe zeewerende dyk na de forse dijk- en oeverval van zeven maanden geleden het waterschap Noord-Beveland is nog niet zeker van een voldoen de beveiliging van deze polder. Dijkgraaf M. W. van Arenthals heeft dinsdagmiddag in ,De Stadswijnkelder' de algemene vergadering duidelijk gemaakt, dat deze voorzieningen niet vol doende zekerheden geeft tegen calamiteiten zolang de Ooster- schelde niet is afgesloten. Daar om worden nu nieuwe veilig heidsmaatregelen voor deze pol der bestudeerd. 9 nan de ene kant is er de raogelyk- heid om voor de polder nog meer zinkstokken aan te brengen op de diepe plaatsen, die als gevaarlijk gelden; anderzyds kan men achter de zee- werend gemaakte inlaagdyk land inwaarts een nieuwe inlaagdyk leggen, waarmee 10 tot 12 hec tare land gemoeid zon zijn. Wat de beste oplossing is, kan nu nog niet worden gezegd. Dijkgraaf Van Arenthals kon de hoofdingelan den meedelen, dat zowel de techni sche dienst van het waterschap als rijks- en provinciale waterstaat bij de studie van verdere veiligheids voorzieningen voor of achter de Leendert Abrahampolder betrokken zijn. Welke oplossing men kiest zal mede afhangen van ae financiële be rekeningen. Zoals men weet schoof zondagnacht 21 maart negen hectare polderland plotseling het Oosterscheldewater in, als gevolg van een dijk- en oeverval. De zeewering verdween over een af stand van 350 meter, de oever schoof over 250 meter mee. Nadat er snel noodvoorzieningen waren getroffen, op de twee ontstane dijkpunten bij voorbeeld, werd er een plan opge steld om het stuk voorland te verde digen tot de plaats waar het polder land is afgebrokkeld en werd de in laagdyk waterkerend gemaakt en on der meer van een glooiing voorzien. Begin deze maand is dit karwei op geleverd. Dijkgraaf Van Arenthals was bijzonder ingenomen met de vlotte manier, waarop het door het aannemingsbedrijf Dekker uit Papen- drecht is aangepakt: de oplevering kon zes weken eerdei gebeuren dan men had verwacht. Oosterschelde De maatregelen, die nu in studie zyn om de veiligheid van de Leendert Abrahampolder nog op te voeren, brachten de Noordbevelandse dyk- graaf dinsdagmiddag opnieuw op de afsluiting van de Oosterschelde. En hij herhaalde: ,hoe eerder dat gebeurt en hoe meer westelijk, hoe beter dat voor Noord-Beveland zal zijn'. De heer Van Arenthals attendeerde de vergadering erop, dat de Bevelandse werbhavën in de Sofiapolder komt, maar dat eerst wordt begonnen met de aanleg van de werkhaven voor het noordelyk gedeelte van de dam. aan de Schonwse kant. (Zie slot pag. 2 kol. 4) w met name was Intensief by' de i hele ontwikkeling van dit project be trokken en in wezen zy net In min dere mate ook de raad. Terecht her innerde burgemeester Drijber er aan, dat destijds allerlei bezuinigingen moes ten worden aangebracht omdat hij zei het minder scherp, maar het kwam er wel op neer meer en hogere kre dieten voor dit naar Middelburgse be grippen toch al dure schouwburg project zonder twijfel zouden zyn afge wezen. Het gaat hier alles bijeen om een complex van omstandigheden: samen hebben ztj tot het resultaat geleid, dat uitvoerig moest worden besproken. Er is hier op het stuk van beheer en exploitatie leergeld betaald. Jammer, dat het zo gelopen is, maar anderzyds geen reden om er een drama van te maken. Het pleit voor het zake- iyk inzicht van de Middelburgse raads leden dat zij deze affaire sober en rustig hebben behandeld. Enkele punten nog ter afsluiting van dit commentaar. In de eerste plaat» moet er aan worden herinnerd, dat de schouwburg voldoet als congresgebouw en als zodanig steeds meer wordt ge vraagd. Dat wil in feite zeggen, dat in dit opzicht het gebouw eenvoudig be hoort tot het .noodzakelijk gereedschap' van de gemeente, kostbaar gereedschap, mMr nodig. Overigens: kostbaar Is een relatief begrip. In vergelijking met an dere nieuwe schouwburgen valt de ex ploitatie heus wel mee. In de tweede plaats is gebleken, dat de exploitatie van het schouwBUrgdeel vrijwel overeen komt met de te dien aanzien opgestelde begroting: in dit opzicht beantwoordt de ontwikkeling dus aan de verwachtin gen, géén polsstok-effect derhalve. Er dringt zich hier onvermijdelijk dit een vergelijking op met een in feite onvergelijkbaar object, namelyk met de Oosterscheldebrug. Ook daar is sprake van tekorten, die men (op grond van prognoses) niet had verwacht. Een deel van het gebruik echter het per sonenautoverkeer voldoet wel aan de verwachtingen. Moet men nu het brug- bestuur kwaad aankyken omdat een deel van de prognoses niet uitkomt? Ach welnee, de Oosterscheldebrug, de Mid delburgse schouwburg, misschien te zy- tijd he^pTerneuzense culturele cen trum, sportffallen in Vlissingen en Mid delburg, noem al deze projecten maar op, ze hebben allemaal te maken met het polsstok-effect; in een provincie in ontwikkeling moet zo enorm veel wor den gedaan, dat hier en daar de stok te klein is. Welnu, laten we in die ge vallen pogen zo spoedig mogelijk net materiaal aan te passen aan de eisen, opdat by dé volgende sprong de wal wél wordt gehaald. En vooral: laten we vanaf het begin pogen de j'uiste maat te kiezen, ook al kost dat wel eens moei te. De wijze zuinigheid van vandaag kan namelyk het natte pak van morgen wor den. LOENA-12 IN BAAN OM MAAN MANCHESTER (Kenter) Het Russi sche ruimteschip Loena-12 is gister avond om 21.47 uur Nederlandse tijd in een baan om de maan gekomen, zo heeft het observatorium Jodrell Bank meege deeld. De Loena-12, die zaterdag gelan ceerd werd, zal wellicht als eerste Russi sche maansatelliet close-up-opnamen van het maanoppervlak maken. Er zijn nog geen byzonderheden bekendgemaakt over de experimenten die zullen worden verricht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1