PROF ZIJLSTRA (ARP) NAAR DRS SCHMELZER Dodencijfer in Aberfan op 135 Interim-minister-president Uitslag nog onzeker Zeker 44 doden bij aanvaring Engeland jaagt op ontsnapte spion Groene Kruiswerk-kan nog veel verbeteren' Aantal vermisten is niet bekend Vandaag in d© krant BSIB Felle aanval op Lioe Sjao Sji Rode deken van Canterbury overleden Rust hersteld in Laos RUSSISCH ,MAANSCH0T' Democraten '66 bij verkiezingen Zowel provinciaal als plaatselijk 209e jaargang - no. 249 PROVINCIALE ZEEIWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN A. do Kok 9 Abonno cd. 2078/3169, adv. 23' :arlol. Kleine adv. (max. Maandag 24 oktober 1966 PZC, Middelburg. PROF ZIJLSTRA Geen enkele hoop meer ABERFAN (UPI) De politie van het zwaar getroffen dorp Aberfan in Wales deelde gister avond mee, dat de stoffelijke over schotten van 135 slachtoffers van de ramp van vrijdag waren gebor gen. Er waren gisteravond 121 lichamen geïdentificeerd. Het nog niet bekend, hoeveel mensen nog precies worden vermist. Van reddingswerk Is in Aberfan niet langer sprake, omdat er geen hoop meer bestaat op overlevenden onder de dui zenden tonnen zwarte massa, die vrij dag bijna 450 meter verschoof en op zijn weg een boerderij vernielde alsmede 14 hnizen en een school. Prof Zijlstra DE FORMATEUR drs Schmelzer (KVP) ontvangt vanmorgen om 10 uur prof dr J. Zijlstra, lid van do eerste kamer voor de ARP en toekomstig directeur van de Ne derlandse Bank. Naar men aan neemt zal de formateur prof Zijl stra polsen over een eventueel mi nister-presidentschap in een za kenkabinet (pag. 1). Jacht IN ENGELAND wordt momenteel verwoed gejaagd op de meester spion George Blake, die zaterdag ontsnapte uit een gevangenis lm West-Bonden. Blake was tot 42 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens spionage voor de Russen (pag. 1). Procestechniek ALS HET aan b en w van Vlis- singen ligt, komt er zo snel moge lijk oen afdeling .Procestechniek' aan do Vlïssingse uts. Van grool belang, nu zich in Vllssingen-Oost verschillende nieuwe industrieër vestigen, waaronder chemisch (pagina 2). Anti-climax Voor iedereen, die met Vlissingen Middelburg te maken had, werd het een anticlimax. Afgelast! (pag. 9). ven omdat zij de herstelwerkzaamheden belemmeren. Daar al een groot aantal mensen aam het werk is, heeft mem de hulp- en vrijwilligersorganisaties v zocht niet meer arbeiders te sturen. Vrachtauto's van het leger brem noodvoorraden water aan. Andei*e aut komen aan met brood en melk voor de duizenden arbeiders. Kampioen Twee Zeeuwen werden judokam pioen (pag. 9 Indoor Indooratletiekwedstrijden in Goes (pag. 10). De regen de gevreesde vijand de .zwarte dood' opnieuw in beweging kan brengen viel in de nacht van zatei-- dag op zondag gedurende vijf uur. Hoog, boven de stad werkten groepen deskun digen tegen de hellingen van de uit mod- verstericten de onderkant van de berg, evenals de zwakke plekken door de ope ningen op te vullen. Na de bekendmaking van functiona rissen dat er geen nieuw gevaar t-c verwachten was zolang hot niet re gende, keerde de rust in Aberfan min of meer terug. In de gehele vallei werden in kerkjes en kapellen, voor zover deze niet als lykennuisjes, rust- centra of eerste hulpposten worden gebruikt, speciale diensten gehouden. De opkomst was niet groot omdat een groot aantal mensen op de plaats des onhells aan het werk is. waar inmiddels bulldozers en graafmachines zijn inge zet om de lawine op te ruimen. Wegblijven Via de radio heeft de politiek een beroet Koningin terug DEN HAAG (ANP) Koningin Ju liana en prinses Margriet zijn zaterdag ochtend omstreeks kwart voor elf op de vliegbasis Soesterberg teruggekeerd van een onofficieel bezoek van enkele dagen aan Londen. ABERFAN, Zuid Wales: hoewél de •massa steen en grwis~ nog steeds im beweging is, zoeken reddingsploe gen onvermoeid verder naar slacht offers van de ramp die het mijn- plaatsje Aberfan vrijdag trof. ABERFAN, Zuid Wales: prins Phi lip heeft een bezoek gebracht aan het rampdorp Aberfan. PEKING (AFP) Het staatshoofd van communistisch-China, Lioe Sjao Sji, is op grote aanplakbiljetten in Peking beschuldigd van .revisionisme'. Deze af fiches waren aangebracht op het terrein van een der universiteiten van de hoofd stad. De president heeft onder andere ,Hoe is men een goed communist' en .Nationalisme en internationalisme' ge schreven. Volgens de correspondent van AFP kan men moeilijk de draagwijdte van dergelyke beschuldigingen vaststel len. Nederlands schip pikte Oostduitse vluchtelingen op STOCKHOLM (DPA) Het Neder landse vrachtschip ,Vega' heeft gisteren twee Oostduitse vluchtelingen een man en een vrouw in de Zweedse Oostzeehaven Soedertaeij aan land ge zet. De vluchtelingen werden zaterdag voor de Oostduitse kust opgepikt toen zjj in een kano op zee ronddreven. Aardgasvondst in Noordzee LONDEN (UPI) De Amerikaanse oliemaatschappij .American Overseas Petroleum Ltd' (Amoseas) aangeslo ten bij Texaeo heeft bekendgemaakt In de Noordzee een rijke aardgasbron te hebben aangeboord. Volgens een woordvoerder kan de bron ~ier dag bijna 300.000 kubieke meter gas Negen doden bij ontploffing in Charleroi BRUSSEL (ANP) Negen doden en zeven gewonden lieeft zaterdag een he vige ontploffing in de Belgische plaats Charleroi geëist. De ramp gebeurde door een nog niet opgehelderde oorzaak in een opslagplaats van chemische en far maceutische produkten. De brandweer had meer dan 24 uur nodig om de brand, die na de ontploffing ont stond te blussen en de stoffelijke resten van de slachtoffers te bergen. Het ge bouw werd volledig vernield. DEN HAAG Prof dr J. Zijl stra, lid van de eerste kamer voor de AR-partij, zal vanoch tend om 10 uur een gesprek hebben met de kabinetsforma teur drs W. K. N. Schmelzer. Deze bijeenkomst zal plaatsvin den ,in het kader van de kabi netsformatie', zo werd van de zijde van de formateur te kennen gegeven. Politieke waarnemers verbinden aan deze formulering de gedachte dat het drs Schmel- zr niet gaat om bet louter horen van een op financieel-econo- misch terrein bij uitstek deskun dig man, maar wel degelijk om het polsen voor een post in een te vormen interimkabinet. Hier voor komt gezien de persoon van prof Zijlstra en het feit dat hij de eerste politicus is die, na het contact met de KVP- en AR- fractie vorige week, drs Schmel zer bezoekt weinig anders in aan merking dan het minister-presi dentschap. Aan <1e hand van een ontwerp-regerings- program dat de heer Schmelzer de af gelopen dagen heeft opgesteld zal hy vanochtend de mogelijkheden bespreken om op korte termyn tot een zakenkabi net te komen dat vervroegde verkiezin gen zal uitschrijven en intussen de meest dringende staatszaken ter hand zal moeten nemen. Als wij goed zijn ingelicht is het bezoek van prof Zijlstra niet te zien als een aanwijzing dat hij reeds in grote trek ken zich heeft kunnen verenigen mei de gedachten van de formateur over het oplossen van de kabinetscrisis. Wel staat vast dat de beide politici in de afgelopen week herhaalde malen met elkaar in telefonisch contact zijn ge weest. Als ,ten enenmale onjuist' karak teriseerde de woordvoerder van de RVD gisteravond het bericht dat minister president Cals prof Zijlstra in een tele fonisch gesprek had trachten te over tuigen zich niet met de formatiepoging van drs Schmelzer in te laten. Er had tussen de beide politici, aldus de woord voerder, in maanden geen contact be- 'aan. Berghuis terughoudend Het commentaar van de voorzitter van de ARP, dr W p. Berghuis dat het in dit geval slechts gaat om een uitnodiging van de formateur waar aan een politicus ais prof Zijlstra moeilijk kan nalaten gevolg te ge ven is daarmee niet geheel in over eenstemming. Wel zou het kunnen wijzen op de terughoudendheid waar mee althans de voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij de pogin gen van de heer Schmelzer om een interim-kabinet te vormen beziet. Dr Berghuis staat erom bekend ta melijk sterk geporteerd te zijn ge- wees voor de regeringscombinatie van het kabinet-Cals, waarin de KVP, PvdA en de ARP vertegen woordigd waren. (Zie slot pag4 kol3) In baai van Manilla MANILLA (UPI) Helikopters van de Amerikaanse marine die naar de Philippijnen waren ge stuurd met het oog op het bezoek van president Johnson, zijn giste ren benut om medische ploegen en voorraden te brengen naar het toneel van een ernstige scheeps- botsing in de baai van Manilla. Gisteravond, ongeveer een half et maal na de botsing, deelden autori teiten mee dat 44 stoffelijke over schotten uit zee waren geborgen. Het was toen hekend dat 172 mensen waren gered bij de aanvaring tus sen de Amerikaanse vrachtboot .Gol den State' en het motorschip .Pioneer Leyte' dat een passagiersdienst tus sen eilanden der Philippijnen onder houdt. Sommige overlevenden had den op ongeveer tien mijl ten westen van Manilla urenlang In het met een laag olie bedekte water gelegen voor zij werden gered. Een groot aantal slachtoffers is opge pikt door de 7600 ton metende .Golden State', die slechts licht werd bescha- ;d. De vrachtboot ramde het kleine Lip op zij nabij de achtersteven. De .Pioneer Leyte' zonk in ongeveer 10 minuten en vele van de slapende pas sagiers raakten onder de dekken inge sloten. Overlevenden hebben verteld dat een paniek ontstond. Gillend en vechtend poogde men zich een weg te banen naar de smalle trappen die uit het ruim naar het dek voerden. CANTERBURY (UPI) In Canter bury is zaterdag op 92-jarige leeftijd overleden dr Hewlett Johnson, die in 1963 ontslag nam als deken van Canter bury en vanwege zijn sympathie voor het communisme vaak ,de rode deken' werd genoemd. Dr Johnson werd in 1874 geboren. HiJ was een zeer omstreden figuur. Vanaf de dag dat hij in 1931 door koning Geor ge V tot deken werd benoemd is ontel bare malen zijn ontslag geëist. Zover is het echter nooit gekomén. Hij bracht een groot deel van zijn tijd door achter het ijzeren gordijn. Zo bezocht h(j de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen, communistisch China en Cuba. Hij schreef boeken waarin hij vol lof was over de regerin gen van die landen. Dr Johnson heeft veelvuldig bezoeken ziekenhuis opgenomen na een val in zijn woning. Hy werd in 1931 tot deken benoemd en heeft deze functie bekleed tot mei 1963. Dr Johnson heeft voelvuldige bezoeken aan de Sowjet-Unie gebracht. In 1951 kreeg hij de Stalin-vredesprijs ter waar de van ongeveer 100.000 gulden. Bij zijn laatste bezoek aan China in 1964 stelde Mao Tse Toeng zijn eigen vlieg tuig ter beschikking van dr Johnson. HAVENS EN VLIEGVELDEN BEWAAKT George Blake was meesterspion voor de Russen LONDEN (AFP, Reuter) De Engelse politie houdt nauwlet tend het oog op de diplomatieke vertegenwoordiging van de communistische landen in Lon den om te verhinderen, dat George Blake daar politiek asiel vraagt. Ook in de Londense on derwereld speurt men naar de meesterspion, die zaterdag avond wist te ontsnappen uit de gevangenis van Wormwood Scrubs in West-Londen, waar hij' sinds 1961 een vonnis van 42 jaar uitzat. Op vliegvelden en in havens wordt ook naar hem uitgekeken. De 44-jarige Biake, die uit Britse ouders te Rotterdam werd geboren, ver dween anderhalf uur na het avond appel uit zijn cel. Via het raam waarvan de tralies waren doorge zaagd kwam hij met behulp van een touwladder op de begane grond en over de gevangenismuur. Toen hij zich op straat had laten vallen ver dween hjj met een auto. Hulp De politie is er van overtuigd dat Blake hulp heeft gehad, maar die kan zo wel van buitenaf zijn gekomen, als van zijn medegevangenen die wellicht begaan waren met het lot van de spi on, die bot de hoogste gevangenisstraf was veroordeeld. Men acht het on waarschijnlijk dat een buitenlandse mogendheid de hand in de ontvluch ting heeft gehad. Nadat Blake destijds in Nederland aan het verzet had deelgenomen, wist hij naar Engeland te ontkomen, waar hij dienst nam bij de Britse marine. In de jaren 1944-1947 werkte hij bij de geheime dienst van deze marine. Sinds het daaropvolgende jaar werk te hij als geheim agent voor de Brit ten. Hij was vice-consul in Seoel,, toen de Noordkareanen in 1950 deze stad bezetten. In zijn.drie jaar durende ge vangenschap word hij in het geheim GEORGE BLAKE gewonnen voor het communisme. Hij werd nadien naar West-Beriijn ge stuurd, waar hij alle geheimen die hem ter kennis kwamen, doorgaf aan de Russen. Later werkte hij op de zelfde marnier in Libanon. Tegenover zijn rechters maakte Blake er des tijds geen geheim van, dat hij zoveel mogelijk de Russische geheime dienst haa gesteund. Intussen is er veel kritiek geuit op de Labonrminister van binnenlandse za ken, Roy Jenkins, die voorstander is van een vrijer gevangenissysteem. De conservatieve oud-minister Duncan Sandys, een schoonzoon van wijlen Sir Winston Churchill, achtte het on begrijpelijk in een tijd, (lat men ra ketten naar de maan kan sturen, niet. in staat is te voorkomen, dat iemand met zo iets gewoons als een touw ladder uit de gevangenis ontsnapt. VIENTIANE (RTR) In Laos is de rust weergekeerd. De strijdkrachten zyn actie van de opstandige luchtmachtoffi cieren een einde is gemaakt. Het door op vrydag uitgevoerde bombarde ment op het militaire hoofdkwartier aan de rand van Vientiane heeft aan 24 per sonen, onder wie enkele burgers, het le ven gekost, terwfll er 64 werden wond. De leider MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft zaterdag voor de derde maal een ,maansehot' gelost. De satelliet, de ,Loena 12', zal vermoedelijk haarscherpe foto's moeten nemen van het maanoppervlak teneinde de bodemgesteldheid te onderzoeken op landingsmogelijkheden. De .Loena 12' werd gelanceerd vanuit het ruimtecentrum Baakonoer. Aangenomen wordt dat de satelliet dinsdagavond om 19.00 uur onze tijd in een baan om de maan zal worden gebracht, zoals eerder met de .Loena 10' en .Loena 11' het geval is geweest. Het persbureau Tass heeft bekendgemaakt dat de Instrumenten aan boord van de Loena' normaal functioneren en dat de satelliet op een haar na de berekende baan volgt. HUIIIIIIIBIIlEb'd! (Van onze Amsterdamse redacteur). AMSTERDAM Het initiatiefcomité D '66 heeft, besloten een politieke partij met de naam Democraten '66' op te richten. De nieuwe partij zal aan de ko mende verkiezingen meedoen, ook als die vervroegd worden gehouden. Het comité nam deze beslissing zaterdag tijdens een vergadering in hotel Kras- napolsky in Amsterdam. De party zal streven naar rechtstreekse verkiezing van de minister-president en tweede-ka merverkiezingen volgens het districten stelsel. Drs J. P. A. Gruyters, een van de on geveer 35 leden van het initiatief comité, zei ons dat nog niet vaststaat of de partij met één of meer lijsttrekkers zal optreden. Wie er op de kandidatenlijsten komen, moet worden vastgesteld op het oprichtingscongres dat vermoedelijk eind november wordt gehouden. Drs Gruyters, die in maart jl lijsttrek ker van de WD voor de gemeente raadsverkiezingen in Amsterdam zou zijn, maar na een conflict met mr Toxo- peus uit de partij trad, wil zelf om persoonlijke redenen slechts ,in het uiterste geval' als lijstaanvoerder op treden. Het initiatiefcomité heeft de stap naar een nieuwe partij durven zetten op ba sis van de adhesiebetuigingen naar aan leiding van het pamflet .Appel' dat op 15 september werd gepubliceerd. Ruim 2500 positieve reacties zijn daarem ontvangen. Ongeveer 800 mensen meld den zich aan ais actief medewerker voor de nieuwe partij. Vorige maand is meegedeeld dat oprichting van een partij alleen zinvol zou zijn als zy ten minste zes tot negen zetels in de twee de kamer zou kunnen behalen. Bijna helft van Duitsers wil dat Erhard gaat BONN (REUTER) Uit het jongste opinie-onderzoek in West-Duitsland blijkt, dat bijna de helft van de bevol king wenst, dat de Westduïtse bonds kanselier dr Ludwig Erhard heengaat. Volgens dit onderzoek, dat gehouden is door een sociologisch instituut in Bad Godesberg, wil 58 van de Westduïtse bevolking een reorganisatie van het Westduitse kabinet en 44 dat Erhard het veld ruimt. PROVINCIAAL VOORZITTER IN KORTGENE: KORTGENE Als er ergens sprake is van aanvullingen op en herschrijving van de rol van 5 jaar geleden, dan is dat zeker in de toporganisatie van ,Het Groene Kruis'. In provinciaal verband gezien kan men de vraag of de vereniging wel vol doende actief is geweest, min der positief beantwoorden en plaatselijk gezien zijn lang niet alle verenigingen zo actief als wenselijk is. Dat kwam naar vo ren uit de openingsrede, die de heer H. P. Everwijn, voorzitter van de provinciale Zeeuwse ver eniging ,Het Groene Kruis' za terdagmorgen hield aan het be gin van de algemene vergade ring, van deze vereniging in ,De Korenbeurs' in Kortgene. Met enige zorg sprak de heer Ever- wijn over het tekort aan activiteiten van de provinciale en plaatselyke verenigingen. Hy ging in zijn ope ningsrede uitvoerig in op het belang van samenwerking van de drié kruis verenigingen: het ,Wit-GeIe Kruis', het Oranje-Groene Kruis' en het .Groene Kruis'. Samenwerking, waarvan men in de top van de orga nisatie wel heeft ingezien, dat zjj noodzakelijk is om by te blyven. Voorzitter Everwijn hield een uit voerig betoog, waarin hy van de landelijke, provinciale en plaatselijke verenigingen ,Het Groene Kruis' de groei vergeleek: Landelijk heeft men zeker niet stil gezeten. Er is flink aange pakt om de bestaande situaties met betrekking tot het Groene- Kruiswerk te verbeteren. I Provinciaal is er ook wel het een en ander aan de gang geweest. Tal van taken van de vereniging werden fors aangepakt en er werden goede resultaten geboekt. 1 Plaatselijk kon de activiteit wel wat worden verbeterd. Als voor beeld is daar het organiseren van bewegingsoefeningen voor bejaar den. Nog lang niet alle vereni gingen zijn op dat terrein actief. Ontoereikend De heer Everwijn meende wel te kunnen aanwijzen wat er de oor zaak van was dat men provin ciaal niet voldoende meegegroeid is in de afgelopen vijf jaar met wat er landelijk aan de gang is. ,Dat de staf van het provinciale bureau niet toereikend is om de berg werk, die verzet moet wor den, teneinde ook op provinciaal niveau tot een grotere coördinatie te komen, te kunnen verzetten'. De voorzitter zei dit euvel al drie jaar geleden te hebben gesignaleerd Toen al heeft hij gewezen op de noodzaak van de aanstelling van een deskundig medewerker in de persoon van een medisch-directeur. Dat die directeur c nu, drie jaar later nog niet is, heeft twee redenen: men weet nog niet goed of die directeur een medicus zou moeten zijn of bij voor beeld iemand met een sociaal-maat schappelijke of economisch-juridische scholing; men weet niet hoe men edn dergelijke kracht zou moeten beta len. De heer Everwjjn wees op het be lang van de studies die de ANV is begonnen over verbetering, verdie ping en intensivering van de ver schillende terreinen van de maat schappelijke gezondheidszorg. ,De eerste vruchten van deze studies Jse» ginnen zichtbaar te worden. Over de schaalvergroting zei hij: ,Op landelijk niveau heeft de schaal vergroting gestalte gekregen. De drie kruisverenigingen zijn gaan sa menwerken'. Hij drong er op aan, dat ook provinciaal zou worden gewerkt aan schaalvergroting. De eerste stappen in die richting zijn gedaan. Er is goed contact tussen de drie kruisverenigingen, men heeft geza menlijk een bijscholingscursus voor wijkverpleegsters georganiseerd bij voorbeeld. Als resultaat van de provinciale ver eniging noemde hij het invoeren van bewegingsoefeningen voor bejaarden en de aanstelling van een VAD in de staf. Door de statutenwijziging van de vereniging kan men nu ook met een groter bestuur gaan werken en de inbreng van de plaatselijke ver eniging kan groter worden dan voor heen. ,Naar mijn mening is er veel werk aan de winkel voor het ver dubbelde bestuur en ik heb goede moed, dat wij in het voor ons lig gende jaar tot het uitzetten van een vaste koers naar de toekomst kun- len komen', aldus de voorzitter. De heer Everwijn was van me ning, dat er plaatselijk hier en daar flink wat aan ledenwerving gedaan was. Hij vroeg zich echter af of het Groene Kruis nog wel (Zie slot pag2 kot5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1