PREMIER CALS ZAL KONINGIN VANDAAG ONTSLAG AANBIEDEN PvdA wil nu de handen vrij hebben Zuidwesten wil naar één deltahaven Motie-Schmelzer biedt het kabinet geen enkele andere consequentie ONTSLAGLIJST WERKSPOOR VERNIETIGD Vandaag in de krant... Felle brand bij Estec in Noordwijk Hitier had kind in Italië volgens bejaarde priester Met schone lei beginnen Havendag Meningsvorming en studie BEGIN VAN SAMENWERKING TUSSEN ZEELANDROTTERDAM EN BRABANT CONFERENTIE; OPVALLENDE MANIFESTATIE 209e jaargang - no. 242 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 oktober 1966 r. «n d« Velde. F. g. den Boer en W. de Pejler. Hoofdr.dict.uri O. A. de Kok. 3S08. adv. 3647/3643), Middelburg, Markt 51, lal. 3B41. (b.3,9. red. 2078/31697 a prlja 35 cent per mm. Minimum per adv f 5.25 Ingei med. a lerief. Kleine adv Imln. 1,75). .Brie DBS SCHMELZER ga] de stoot Geen oplossing HET KABINET-CALS heeft gis teren uren beraadslaagd, maar heeft geen oplossing gevonden om de crisis te bezweren. In Den Haag werd gisteravond aangeno men dat er voor mr Cals niets anders opzit dan vandaag de ko ningin zijn ontslag aanbieden pagina 1. Ontslaglijst DE OMSTREDEN ONTSLAG- LIJST van Werkspoor is opzij ge legd. Directie (van hogerhand daartoe aangezet) en vakbonden hebben zich opnieuw aan de on derhandelingstafel geschaard pagina 1. Valkenisse Valkenisses nieuwe ubrgemeester H. Koevocts wethouder in Zie- rikzee is bijzonder ingenomen met zyn benoeming, waarvan h(j gisteren op de hoogte werd ge steld (pagina 2). Rijbewijs De Zierikzeeënaar H. J. Landman, 88 jaar, zag zijn rijbewijs voor 'vijf jaar verlengd. De heer Landman dankt hetaan zijn vitaliteit hij is een uitzondering (pagina 8). Warwinkel SCHULDEISERS VAN TEIXEI- RA DE MATTOS waren in Am sterdam bijeen om te horen dat de zaak nog lang niet rond is en de chaos in de boeken nog altijd groot. Weinigen van hen verzetten zich tegen het idee van een defi nitieve surséance van betaling Strafzaken DE KNVB ziet zich in de afdeling Zeeland tegenover een sterke toe neming van het aantal strafzaken geplaatst. De straf commissie geeft er uiteraard maar de voorkeur aan preventief te werken, en stelt nu zwaardere straffen in het voor uitzicht (Pagina II). Schmidt wil eerherstel Vandaag opent het zatérdagriummer met een exclusieve reporta ge, die een van onze redac teuren schreef naar aanlei ding van een gesprek, dat hij dezer dagen had met de ge wezen KNIL-k apitein Schmidt, die tien jaar gele den in een geruchtmakend proces te Djakarta ter dood werd veroordeeld. Verder: op pagina 17: JZingening', een KBÖ-radioprogramma, dat deze week in Goes toerd opgenomen. Iets meer over het programma en de maker ervan, Leo Nélissen vertelt onze rtv-redacteur op deze pagina, die voorts de letterkun dige kroniek van Hans Warren herbergt; op pagina 19: Jezus is daar waar de rotzooi ts', een gesprek met ds Herman Scheeper, secretaris van de oecumenische jeugdraad en in .Stemmen uit de kerken': fle bijbel als huiswerk?'; op pagina 81: ,Tholen werkt aan een zwembad' en Lusttuin werd bolbaan'; op pagina 83: gezagsverhoudin gen in Indonesië geheel zoek', een artikel van Andries Ekker vit Djakarta; ,De zware jongens en de dreun', een kijkje achter de schermen van deze roerige poli tieke week in onze rubriek Na schrift van het Binnenhof' en de voornaamste perscommentaren op de kabinetscrisis en de tweede- kamerescapades van H. Koekoek; op pagina 25: wordt in de rubriek .Auto en verkeer' aandacht be steed aan ingebouwde veilighe den' en de nieiinoe Oost-West-ver- btnding voor Noord-Beveland; .Kunstacademie voor Zeeuwsch- Vlaanderen' maakt deze pagina vol; Op pagina 87: Nieuws voor de vrouw en een gesprekje met een ziekenhuisziister, die vandaag een bijzonder feest viert. De heer Schmelzer wees er gisteren na het KVP-beraad op, dat van verdeeld heid in z(jn fractie niet mag worden gesproken naar aanleiding van de stem ming van gisterochtend. De vier tegen stemmers waren het immers wel met de zakelijke inhoud van zijn motie eens, zo zei hij, doch schrokken voor de con sequenties die het kabinet aan aan vaarding wenste te verbinden terug. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Voorlopig heeft het kabinet-Cals nog geen andere consequenties getrokken uit de motie-Schmelzer dan een besluit koningin Juliana vandaag zijn ontslag aan te bieden, aldus vernemen wij in welingelichte kringen. De algemene teneur van het kabinets- overleg van gisteren was tamelijk negatief tegenover het denkbeeld in de een of andere vorm tijdelijk aan te blijven. Maar na twee uur vergaderen waren ministers en staatssecretarissen nog niet tot een duidelijk omlijnd beeld gekomen van wat hen te doen stond. Het beraad zal maandag worden voortgezet. Intussen zal vanmorgen behalve minis ter-president Cals ook de gebruikelijke groep ambtsdragers en politici door Hare Majesteit de Koningin op Huis ten Bosch in audiëntie ontvangen wor den. Het gaat hier zoals bekend om de vice-voorzitter van de raad van state dr L. J. N. Beel, de voorzitters van de eerste en tweede kamer, de heren Ma- zure en Van Thiel, en de fractie-voor zitters in de tweede kamer. In politieke kring vond gisteren druk overleg plaats. De KVP-fractie kwam evenals de fractie van de VVD in het kamergebouw bijeen voor een eerste bestandopname. Kamervoorzitter Van Thiel beriedde zich voor op zijn onder houd met koningin Juliana door rich te oriënteren met name binnen de eigen party. Het werd echter in het algemeen als voorbarig gekenmerkt reeds nu te veronderstellen dat de heer Schmelzer als de man die voor de val van het ka binet-Cals de meeste verantwoordelijk heid draagt, op korte termijn als infor mateur zou gaan optreden. Om precies tien minuten over half vijf gisterochtend viel het kabinet na een urenlang debat. Op dat tijdstip aan vaardde de kamer een motie van de KVP-fractie Schmelzer, waarin de rege ring werd uitgenodigd voorstellen te doen Inzake verbetering van de dekking 1967 en maatregelen te nemen ter voor koming van extra uitgavensstjjging in 1968. De heer Cals had gewaarschuwd aanvaarding van de motie te beschou wen als .gebrek aan vertrouwen in het financieel-economisch beleid van de re gering*. De uitslag van de stemming was 75 vóór en 62 tegen. Direct daar- p vroeg minister-president Cals schor ing van de zitting, waarmee de val van het kabinet-Cals een feit was. 'r over de val van het kabinet-Cals merontbinding op rich wenst te ne men. Erkend wordt dat de moeilijk heden die zich in de Boerenpartij hebben voorgedaan het voor bepaal de partijen aantrekkelijk zal maken spoedig de kiezers te laten spreken. In het bijzonder geldt dit voor de Party van de Arbeid die tydens de jongste verkiezingen voor de provin ciale staten en gemeenteraden veel stemmen aan de Boerenparty kwijt raakte. Het is juist in deze hoek dat de stand om als deel van een demissionair kabinet nog verdere zy het beperkte verantwoordelijkheid te dragen het grootst is. Men wil in deze kring nu eindeiyk de handen vrij hebben om na het voor de partij zo ongelukkige ver loop van zaken gedurende dit jaar de gelederen te kunnen sluiten en nieuwe wegen in te slaan. Verfeiezingcn Het probleem van vervroegde verkie zingen gaat, zo mag aangenomen worden, een belangrijke rol spelen. De kernvraag is daarby of het hui dige kabinet de verantwoordelijkheid voor de daarvoor noodzakelijke ka- Ook de anderen Maar ook van de rittende KVP-minis- ters die al was de motie-Schmelzer misschien wel voornamelijk tegen de minister-president gericht toch niet ongeschonden uit de strijd tevoorschijn zyn gekomen kan nauwelijks een an dere houding verwacht worden dan die van hun socialistische collega's. Het zelfde kan men zeggen van de drie anti-revolutionaire bewindslieden. De val NOORDWIJK (ANP) In vier houten noodgebouwen, die in gebruik zijn by de Estec, het Europees Centrum voor Ruimtevaarttechniek, in Noordwijk woedt een feUe uitslaande brand, die ge paard gaat met ontploffingen. Het ter rein is door de politie afgezet. Het vuur wordt bestreden door de brandweren ge- CELSTRAFFEN GEËIST IN PROCES BEN BARKA PARIJS (RTR) De openbare ai klager in het Ben-Barkaproces heeft gis teren twintig jaar gevangenisstraf geëist tegen de ,Air France*-fanctionaris An- toine Lopez, die tevens voor de Franse geheime dienst werkte, en de Journalist Pliilippe Bender, die met zyn verhaal tje over een film over de kolonisatie de ontvoerde Marokkaanse oppositieleider Ben Borka in de val lokte, zoals de aan klager opmerkte. Vijftien jaar werd geëist tegen Louis aouchon van de Franse narcotica-bri gade, die Ben Barka op die bewuste 29e oktober van het vorig jaar in Parijs op vertoon van zyn politiekaart in een auto liet stappen. Tegen Marcel Leroy- Finville van de contraspionage, die er van beschuldigd wordt gegevens over de ontvoering, die hij van zijn agent Lopez ontvangen had, niet aan zijn superieuren te hebben doorgegeven, werd de maxi mumstraf van drie jaar geëist De aan- student El Gbali El Mahi en Souchons assistent, Roger Voitot. TREVISO (AFP) Hitler heeft een kind gehad bij een Italiaanse boerin, het werd in 1918 geboren. Dit heeft Giovan ni Pasin, die veertig jaar aartspriester van Soligo by Venetië is geweest, gis teren verklaard. De priester zei, dat Hitler in de laatste maanden van de eerste wereldoorlog met Oostenrijkse troepen ln Soligo was en dat foto's van hem en nog andere Oostenrijkse soldaten zich ln de archie ven van het Italiaanse ministerie van defensie bevinden. De voormalige priester, die 85 jaar oud is, wist echter niet de naam van de boerin. Wel zei hij nog, dat hij destijds in briefwisseling met Hitler had ge staan, maar dat de brieven, die hij van de toekomstige dictator had gekregen, bij de bombardementen in de laatste we reldoorlog vernietigd zijn AMSTERDAM (ANP) De lijst met namen van kandidaten voor ontslag bq Werkspoor ligt niet meer op de onderhandelingstafel, waar de vertegenwoordigers van de Werkspoordirectie en de vak bonden elkaar gisterochtend wederom hebben ontmoet. Beide par tijen zijn met een schone lei begonnen, althans de klok is terugge draaid tot vorige week zaterdag vóór de eerste bespreking tussen beide partijen. Dit heeft de directeur van de Ver enigde Machinefabrieken NV, ir J. M. G. D. baron van Slingelandt, gistermiddag tijdens een persbij eenkomst in Amsterdam medege deeld. De havendag gisteren in Mid delburg een dag geor- ganiseerd door Zeeland. Re*.- terdam, Zuid-Holland en ggSj Noord-Brabant is een suc- ïrÜ ces geworden. Met name de Rotterdamse en de Zeeuwse in- lingen van havendirecteur Posthuma ETI-directeur Verburg) waren goed op elkaar afgestemd, hadden concrete inhoud en leverden voldoende stof tot discussie en tot verdere studie. Och ja, er was natuurlijk sprake van de bekende Rotterdamse arrogantie ir Posthuma liet het voorkomen, alsof de vesUgmg van Hoechst in Vlissingen eigenlijk aan Rotterdam was te danken .belec-.d. m'neer Posthuma') maar ja. ieder heeft zijn karakterfouten. Bij een ver loving (en daarvan is op dit ogenbu* tussen Rotterdam en Zeeland enigszins sprake) moet men geven en nemen. We wennen wel aan die Rotterdamse op- snijerij. Een succes dus, deze dag. Nu moet men zich daarvan ook weer niet teveel voorstellen, althans niet in die zin dat nu van de ene dag op de andere sprake is van een volstrekt gezamenlijk optrekken, van een gelijke ontwikkeling van het zuidwesten als geheel. Maar wel kan men zeggen, dat deze dag heeft uit gewezen dat men elkaar de afgelopen Jaren veel nader is gekomen. Dat is een root winstpunt. Zo werd gisteren aan ..et debat deelgenomen door de Zudd- hollandse gedeputeerde en eerste-kamer- lid mr H. van Riel. Waar is de tijd naar toe, dat bij de behandeling van de delta wet in de eerste kamer deze senator het blijken niet erg overtuigd te zijn van de kansen van het Sloeplan Ja, ja. leven snel, sneller dan de gedeputeer- toen kan vermoeden. TT Tanneer we nu de vraag trachten te W beantwoorden wat het praktische nut van deze havendag is. dan geloven we twee woorden te moeten noemen; me ningsvorming en studie Deze bijeenkomst was zonder meer te beschouwen als een mijlpaal in de meningsvorming over de toekomst van het zuidwesten van Ne derland. Er is hier balans opgemaakt, er is voorzichtig afgetast welke ont wikkelingen in de toekomst te verwach ten en mogelijk zijn, er is daarover door deskundigen en belangstellenden met elkaar gesproken, vaak zeer diepgaand. Voor de verdere meningsvorming over de toekomst met name ook van Zeeland is dit alles uiterst belangrijk. Het ging hier om een proberen met elkaar het antwoord te vinden op: .waar - naar toe in het deltagebied?' I is tegelijkertijd het vervolg aang< namelijk de studie. Want het is lijk dat het definitieve antwoord Zeeland en het zuidwesten in de toe komst gisteren niet kon worden gege ven, er konden Slechts enkele globale lijnen worden aangegeven, waarbij van stonde af aan bleek dat nadere detail lering nog heel wat studie zal vergen. Daarmee werd deze dag tegelijkertijd een aanduiding voor wat er in de toe komst in de studeerkamers van beleid en adviseurs verder moet worden be- Hy benadrukte dat partyen geheel op nieuw beginnen. Op tafel liggen uitslui tend de problemen waarmee de directie van Werkspoor in Utrecht te kampen heeft en daarover zullen partijen op nieuw gaan praten. Volgens baron Van Slingelandt moet nog worden afgewacht of uit dit gesprek ontslagen zullen voort vloeien. De heer R. Baarda, hoofdbestuurder van de Algemene Nederlandse Me taalbedrijf abond, verklaarde namens de hoofdbesturen van de vakbonden dat een kans moet worden gegeven om opnieuw te kunnen beginnen. Hy benadrukte dat het overleg een aan- legenheid Is voor de plaatsely'ke- en districtsbestuurders in Utrecht. De hoofdbesturen van de bonden wensen zich daar niet mee te bemoeien. Het gesprek, gisteren in Amsterdam, tussen de hoofdbesturen van de vak bonden en de directie van de Verenigde Machinefabrieken NV had tot onderwerp de moeiiykheden die ten gevolge van de (Zie slot pag. 3 kol. 5) MIDDELBURG Zuidwest- Nederland heeft een begin gemaakt van samenwerking voor de ontwikkeling van zee havens in het deltagebied. Vrij dag werd daarvan in de Middel burgse schouwburg een opval lende demonstratie gegeven: enkele honderden bestuurders, technici en ondernemers woon den er een conferentie bij, waar in duidelijke accenten werden gezet bij het gezamenlijk optre den van Zeeland, Zuid-Holland, Rotterdam en Noord-Brabant. In vier voordrachten en later een in teressante forum discussie werd een lijn uitgezet voor de toekomstige ontwikkeling van de zeehavens. Nog niet eerder werd zo duidelijk gezegd dat de zeehavens in het deltagebied en de Rijnmond op elkaar moeten worden afgestemd; dat er een dui delijke programmering moet komen voor het Westerscheldebekken. Vier kernachtige uitspraken op deze zeehavenconferentie tekenen de al- RUSSEN BEREIDEN BEMANDE RUIMTEVLUCHT VOOR .MADRID (AFP) ,In de Sowjet-Unie worden thans zeer belangrijke voorliereidingen getroffen voor een nieuwe bemande ruimtevlueht. Dit. lieeft professor Oleg Gazenko, hoofd van de medische faculteit van de academie van wetenschappen in Moskou, gisteren gezegd op het congres van de internationale federatie voor ruimtevaart in Madrid. Professor Gazenko zei .ruimte-uitstapjes bij komende Russische ruimte- proeven niet uit te sluiten'. Hij gaf geen bijzonderheden over het aantal astronauten dat aan een volgende vlucht zal deelnemen. Van ingelichte rijde werd gezegd dat de Russen aan een geweldig ruimtestablon wenken dat wellicht nog voor het eind van het jaar zou worden gelanceerd met verscheidene astronauten aan boord. Het zou een grotere en sensationelere lancering zijn dan de Amerikaanse welke tot nog toe hebben plaats gehad. Men wilde geen nadere aanduidingen geven. De Russische lanceringen zijn steeds geheim gehouden tot de ruimtevaarders veilig in een baan om de aarde rijn. De laatste bemande Russische ruimtevlueht was negentien maanden geleden toen ruimtevaarder Alexei Leonov het eerste ruimte-uitstapje maakte buiten de .Woschod 2' gemene visie, zoals die daar voor een bijzonder geïnteresseerd gehoor werd ontwikkeld: Mr J. van Aartsen, Zeelands com missaris der koningin: ,Wy staan mét elkaar voor een uitdaging van een omvang, zoals wij enkele decennia geleden ons niet konden voorstellen. Deze uitdaging vraagt van ons een adequate reactie. De tijd is voorbij, dat wij, geheel on- afhankeiyk van elkaar, vooruit komen'. Ir F. Posthuma, directeur van het Rotterdams havenbedrijf: .Binnen het kader van alle mogelijkheden moet men tot de meest rationele structurering van de delta gera ken, om de grote nationale be langen die hier op het spel staan tot hun recht te doen komen. In wezen betekent dit een gecoördi neerde planning, exploitatie en beheer. Dus alsof het één haven gebied is: de deltahaven'. Drs M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland: ,De ont wikkeling van het Westerschelde bekken op grotere schaal vereist een tydige programmering. Het bedrijfsleven ziet de delta als één samenhangend complex. De over heid moet dat ook gaan doen. Noodzakeiyke investeringen moe ten worden gecalculeerd. Op ba sis van de tekorten zou een rijks bijdrage moeten worden toege kend'. Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam: .Een natuurlijke in tegratie en samenwerking van de (Zie slot pag. 9 kol. 1 Een beeld van de conferentie zee havenontwikkeling zuidwest-Neder land. Aan bestuurstafel in het mid den drie commissarissen der ko- nmgm: mr J. Klaasesz van Zuid- Holland, mr J. van Aartsen van Zeeland en dr C. N. M. Kortman van Noord-Brabant. (FotoPZC). studieprojecten kwamen gtsteren direct al nader uit de verf. In de eerste plaats hoe in de toekomst de ha ven- en industrieontwikkeling in dit deel van Nederland geprogrammeerd moet worden. Ook in dit opricht sloten de Inleidingen van Posthuma en Ver burg uitstekend op elkaar aan. We moe ten komen zei de eerste tot een globale opstelling van economische plan nen met voldoende speelruimte voor niet voorzienbare ontwikkeling, het gaat daarbij om een grote mate van flexibi liteit om steeds op het juiste moment het bel end aan de ontwikkelingen van het ogenblik te kunnen aanpassen. Ver burg zette vervolgens uiteen hoe dot zou kunnen gebeuren, dit opstellen van deze plannen: een calcula tie is nodig van de in vesteringen voor toe gangen, aanpassingen van verbindingen, stadsontwikkeling, de kosten van verzütlngsbestrijding enz. Hiertegenover zou dan een prijsuitgifte- beledd moeten staan dat voor gelijke terreinen in Rotterdam, Vlissingen of Terneuzen bv gelijke condities vaststelt. Op basis van de tekorten bij de investeringen zou een rijksbijdrage moeten worden toegekend, waardoor een totaal ander beleid, beter doordacht ook, dan het huidige zou ontdaan. We geloven dat hier sprake is van een uiterst waardevolle bijdrage tot de .ont wikkelingsdiscussie', daarom zo waarde vol omdat zy de ontwikkeling van een gebied in zijn totaliteit (ook met de as pecten van gemeente- en provinciaal be stuur) in één beleidsformule bijeen brengt. Er zal hierop nader gestudeerd moeten worden, maar het is de moeite waard om er op het niveau van de drie provinciale besturen en van de gemeente Rotterdam mee te beginnen. Indien de ze studie resultaat zou opleveren, zou de landelijke overheid toepassing van een dergelijke .programmasleutel' zeker Het tweede studieproject, waarop eigenlijk nog meer het accent werd gd, betrof de vorming van een cen- 1 beheer van het havengebied in de delta, een gedachte met name ontwik keld door Rotterdams havendirecteur Posthuma. Het Ujkt een logische ge- Ttengang: we hebben in het verle den, pogend tot een zelfde logica te ko men, eens betoogd dat een gezamenlijk havenbeheer voor Vlissingen en kanaal zone, ja voor het gehele Westerscheide- gebied eigenlijk vanzelfsprekend zou be horen te zijn. Doorgeredeneerd kan men zeggen: waarom dan het noordelijk del tagebied er niet bij. Er zou een bunöe- van kennis en mogelijkheden ont- n., die uniek in de wereld zou zyn. Nochtans: hoe aantrekkelijk de gedach te ook moge rijn, rij zal zeer zorgvuldig bestudeerd moeten worden. Zo meenden we bij ir Posthuma een zekere voorkeur te herkennen voor een privaatrechtelijke vorm- hij noemde als voorbeeld een naamloze vennootschap als b v SchiphoL Met name ten aanzien van de rechts vorm van zulk een beheer zal nog heel wat studie nodig rijn: het gaat hier wel heel sterk in de richting van een tech nocratisch havenbeheer, waarbij het openbaar bestuur alleen maar meer fun geert als geldschieter. Het is echter te vroeg om over zulk een centrale samen werking opmerkingen te maken, die stuk voor stuk houtsnijden: er zal ook op dit punt gestudeerd moeten v ven wij hierboven. Wy geloven in bovenstaande regelen deze opvatting vot- (Zie voor vervolg pag. 3 eerste kolom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1