Nachtelijk debat met grote spanningen KABINET WANKELT ONDER KANONVUUR VAN DE KAMER Binnenkort verzwaring dijk bij haven Breskens Schmelzer vraagt om schorsing Bijstelling van begrotingsruimte levert 64 miljoen' Vandaag in de krant... DOODSTRAF GEËIST TEGEN S0EBANDRI0 ,Gat' voor 1968 tot 26 miljoen teruggebracht Groot aantal wegverbeteringen Spannende nacht 209e jaargang - no. 241 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlractloi N V Beh. MIJ. »«n 0 Bureaus! Vlli.lngen, Wa teloloon 2911. Zlerlkieo, admlnl C V ProvlncJalo Zeeu imentapril» 88 earrt p per kwartaal, franco par t ir adv. 5,25. Ingsi. (min. 1,75). .Bria t ƒ11,88 Ptr kwartaal. Loaaa nummer» 20 Ooalburj, lal. 2395. Terneucen. Ar»ao»»l»1i ad' 50 cant maar. Clro 339300 PZC, Middelt Vrijdag 14 oktober 1966 Voetbalclubs seen provohollen' Pagina 5 ling stapt mn hij. Scherp .Over het standpunt van de ben ik nu niet veel wijzer gewo Het kabinet heeft er recht op, te weten óf de KVP dit uitgavenniveau als het noodzakelijke minimum be schouwt, óf zy de dekking toerei kend vindt, en óf zij meent, dat de begroting voldoende bijdraagt tot herstel van het evenwicht in de eco nomie'. De heer Roolvinlc, fractieleider van de derde regeringspartij, was sterk onge rust gebleven over ongedekte kosten voor 1968. Hij berekende een ,gat' van Geschokt BURGEMEESTER Everaars van Groede heeft niets tegen provo's. Wel tegen provo's die rookbom men gooien naar de koningin. Zo'n provo werd op Hedenesse uitge nodigd. Een subsidieverzoek van edenesse' werd aangehouden. (Pagina 2). Vernielingen AUTO's moesten het ook in Zou- télande ontgelden: de afgelopen zomer na beatavonden, beet de jeugd zich in de lak. De ontstem de raad vroeg voor het komend seizoen maatregelen. (Pagina 2). Loting Ajax DE NEDERLANDSE KAMPIOEN Ajax zal In de tweede ronde van liet Europese voetbaltoernooi voor landskampioenen uitkomen togen de winnaar van de beslissingswed strijd Petrolul Ploesti (Roemenië)- Liverpool, die volgende week woensdag in West-Duitsland wordt gespeeld. Sparta, de bekerwinnaar lootte in do tweede ronde voor bekerwinnaars tegen het Zwitser se Servetto. (Pagina 6). Gasthuis EEN POKKENEPIDEMIE was 100 jaar geleden de rechtstreekse aanleiding tot de oprichting van een ziekenhuis in Middelburg: het gasthuis. (Pagina 10). 322 miljoen gulden in de begroting, waarvoor nog inkomsten moeten ko men. Hij diende een motie in, waarin van de regering een aangepast dekkingsplan wordt gevraagd wanneer de lonen eni germate boven de groei van de arbeids- produktiviteit zouden stijgen. (Van onze paz'lementaire redactie) DEN HAAG Het kamerdebat over de rijksbegroting voor 1967 duurde om half drie vannacht nog steeds voort. Op dat moment wa ren de overlevingskansen van het kabinet-Cals gering. De minister van financiën, dr Vondeling, hield vast aan zijn berekening, waarin, naar het zich op dat moment liet aanzien, de meerderheid van de ka mer geen vertrouwen had. Een grote tegenvaller voor de regering was dat de KVP-fractie haar bezwaren tegen het uitgavenbeleid van de regering handhaafde. Daarmee haalde fractieleider drs Schmelzer zich de felle verwijten op de hals van PvdA-fractieleider drs Neder- horst, die zijn eis herhaalde dat de KVP-fractie een duidelijke uit spraak zou doen. Nadat de regering haar antwoord had gegeven op de replieken, vroeg drs Schmelzer om vijf over half drie vanochtend de vergade ring opnieuw voor een uur te schorsen. De spanning in de tweede kamer bereikte gisteravond om midder nacht een hoogtepunt toen de ver gadering tot, kwart voor een werd geschorst. Daarvóór had KVP- fractievoorzitter drs Schmelzer by de replieken geëist dat de rijks begroting 1967 niet betekent: on voldoende dekking van de uitga ven en onvoldoende waarborgen tegen geldontwaarding en finan- cieel-econoniische spanningen. Pv dA-fractieleider Nederhorst zette daarna de KVP de duimschroe ven aan: ,Waar staat de KVP? Daarover moeten wij duidelijkheid hebben, vannacht of morgenoch tend. In elk geval in dit debat' Drs Schmelzer verklaarde, dat zijn fractie na de verdediging van het re geringsbeleid door de minister-president en de minister van financiën nog "niet overtuigd was van de juistheid van het voorgenomen uitgavenniveau. Hij stelde drie klemmende vragen. Kan de regering meer zekerheid geven over de dekking en over het tegengaan van inflatie. Wil de regering zorgen, dat voor 1968 niet nieuwe, zware lasten noodzakelijk zijn Kan de regering concreter aangeven hoe zij de loons verhoging tot ZVs procent beperkt wil houden. Verontrusting De leider van de liberale oppositie, mr Toxopeus, had toen al een motie inge diend, waarin werd gezegd dat de be groting niet voldoet aan de eis van avenwïchtsherstel en waarin verontrus ting werd uitgesproken over de ver schuiving van zware lasten naar 1968. De motie vroeg zodanig herziening van het uitgaven- en belastingbeleid, dat de ze bezwaren zouden worden weggeno men. De financiële specialist van de VVD, prof Witteveen, stelde dat minis ter Vondeling zijn bezwaren tegen de .kunstgrepen' in de begroting niet had weerlegd. De berekeningen van de minister vond hij nog steeds onjuist. .Minister Vonde- n de ene bereke- andere over', ze; le op i Soepelheid Prof Witteveen kwam met twee mo ties. Eén motie vroeg terwille van de zelfstandigen die al in liquiditeits moeilijkheden zitten, uiterste soepel heid bjj de versnelde inning van de inkomenstenbelasting. De andere motie drong aan op vermindering van het aantal ambtenaren. Kunstmatig De financiële deskundige van de KVP, drs Notenboom, zei dat de begroting kunstmatig laag is gehouden ten koste van 1968. Hy handhaafde zyn ernstige kritiek, namelijk dat in 1968 extra be lasting- of andere inkomenstenverho- gingen noodzakehjk zullen zijn voor 700 miljoen gulden. Mr Beernink van de CHU was evenmin overtuigd door de uiteenzetting van de minister president en minister Vonde- De PSP'er Lankhorst zei, de mo- 'oxopeus niet te zullen steunen. Als dit kabinet weggaat, komt er een terug dat erger is, meende hy. De heren Jongeling (gpv), Koekoek (bp) en Van Dis (sgp) Tenslotte hand- 1tegen Echtgenote zou zijn gevlucht DJAKARTA (RTR) In het pro ces tegen de Indonesische oud- minister van buitenlandse zaken dr Soebandrio heeft de openbare aanklager de doodstraf geëist. De voormalige rechterhand van presi dent Soekarno is beschuldigd van deel neming aan een samenzwering om de regering omver te werpen. Ook zijn hem ondermijnende activiteiten en enige misdrijven op financieel gebied ten laste gelegd. Dr Soebandrio heeft verklaard niet schuldig te zyn. De eis kwam in de vroege uren van vrijdag (plaatselijke tyd) na een requi sitoir van bijna vier uur. De zitting van het speciale militaire tribunaal werd Itadio-Djakarta uitgezonden. De openbare aanklager betoogde dat het proces vele politieke aspecten ver toonde, maar dat het gevoerd werd op grond van de wetten van de revolutie en dat het tribunaal onder leiding van luitenant-kolonel Ali Said niet handelde in opdracht van een of andere grote mogendheid. De landen die steun had den gegeven aan de mislukte staats- Den Haag: Gespannen volgt de mi nister van economische zaken drs J. M. den Uyl de gebeurtenissen in de tweede kamer. Den Haag: minister Vondeling tij dens zijn antwoord aan de tweede kamer. greep, zouden zeker Indonesië belaste ren. ,Laat de honden maar huilen, wy zetten onze strijd voort', aldus de open bare aanklager. Hg beschuldigde dr Soebandrio ervan, dat hy een belangrijke rol in de staats greep had gespeeld. Onder zijn bewind was Indonesië op het gebied van de bui tenlandse politiek niets anders dan een stroman van communistisch China ge weest, met name wat de uittreding van Indonesië uit de VN en de confrontatie politiek tegenover Maleisië betreft. Volgens het requisitoir wilde Soeban drio de communistische partij verster ken door de vorming van een .vijfde macht', die uitgerust moest worden met wapens van Peking. Na de mislukte staatsgreep had de verdachte gepoogd het herstel van het vertrouwen van het volk te belemmeren. Van de vele na men diehet volk aan hem had gege ven, was die van .doermo' (Macchia- velli) de meest passende, aldus de open bare aanklager. Gevlucht Volgens United Press is mevrouw Hl ra- wat i Soebandrio. de vrouw van de voor malige Indonesische minister van bui tenlandse zaken, uit Indonesië naar Zwitserland gevlucht. Dit zou een Indo nesische student aan het in Koeala Loempoer verschijnende blad .Oetoesan Melayoe' hebben meegedeeld. De student liad ook gezegd dat de vrouw van de voormalige vice-premier Chai- roel Saleh ook getracht had te vluch ten, maar dat zij door studenten was tegengehouden en naar Djakarta terug gebracht. DR VONDELING REKENDE VOOR: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Vonde ling van financiën bood gistermid- bij de verdediging van zijn dekkingsplan de tweede kamer een .bijstelling' aan van de begro tingsruimte 1966 ten bedrage van 125 miljoen. Verder had de be windsman nog 140 miljoen gulden gevonden door het bedrag van de tweede moot van de belastingver laging op 1 januari 1967 niet ge heel voor rekening van het ko mende jaar te brengen, in totaal dus 265 miljoen gulden. Tegen over de .dubbeltelling', die de fi nanciële specialist van de KVP- fractie, drs H. A. C. M. Noten boom, deze week bad geconsta teerd, die voor bet rijk neerkomt op een bedrag van 201 miljoen, kwam de minister op die manier tot een gunstig effect van 64 mil joen gulden. Verder had drs Notenboom deze week betoogd, dat naast de verhoging van de omzetbelasting op 1 januari 1968, die volgens de minister een bedrag van 680 miljoen gulden zal opbrengen, nog aan vullende belastingmaatregelen in 1968 nodig zullen zqn om een ,gat' van rond 698 miljoen gulden in dat jaar te dek ken. Minister Vondeling kwam daaren tegen aan de hand van een nota met cijfers, die hij de kamer aanbood, tot de conclusie, dat het ,gat' niet meer dan 26 miljoen gulden zou bedragen. De dubbeltelling, die drs Notenboom had aangetoond, betrof de doorwerking ran de wettelijke vaststaande dekkingsmaat- -gelen 1966, die echter vorig jaar al iTledig tot de structurele dekMng zijn gerekend. Deze dubbeltelling had be trekking op een bedrag van 237 mil joen. Voor het rijk is dit 85 procent van dit bedrag of wel 201 miljoen gul den. Vondeling zei gistermiddag kon begrijpen, dat deze dubbel telling het wantrouwen van de kamer had opgewekt. Hy bood de kamer een aan van een ruimtebystel- wegens: a. hogere belasting- «,-ten 20 miljoen; b. sterkere groei van het nationale inkomen (4.8 pet. in plaats van 4,5 procent) 55 mil joen; c. sterkere groei niet belasting ontvangsten 50 miljoen; totaal 125 mil joen. NOBELPRIJS GENEESKUNDE VOOR TWEE AMERIKANEN STOCKHOLM (RTR) De No belprijs voor geneeskunde is dit jaar toegekend aan de Ameri kaanse patholoog Peyton Rous en de Amerikaanse chirurg B. Huggins. De prijs, groot 300.000 kronen (onge veer 200.000) is aan Peyton Rous toegekend voor diens ontdekking van tumor-veroorzakende virussen en aan Huggins voor de methode van hor monenbehandeling van kanker aan de prostaatklier, die hy heeft ont dekt. Prof Peyton Rous is werk zaam aan het Rockefelier-instituut te New York, Huggins werkt aan het .Benmay loboratorium voor kan keronderzoek' te Chicago. fvwtlij* Begrip Onierwqskoslen Tegenover de fractievoorzitter van de KVP, drs W. K. N. Schmelzer, die dinsdag had betoogd, dat al lang een groep aan het werk had moeten zqn, die de totaliteit van alle takken van onderwijs overziende, moet gaan wegen en maatregelen moet vast stellen om de uitgaven voor het on derwijs binnen de perken te houden, stelde minister Vondeling, dat het ministerie van onderwas en weten schappen al bezig is met het opstel len van een nota over de kostenont wikkeling. De minister vond, dat het niet aangaat dit kabinet op dit punt verwaten te maken. Van and 1958 tot midden 1965 is op dit gebied niets gedaan. .Wij zitten heus niet te sla pen'. Op de suggesties van prof Witteveen (wd) voor uitgavenverlaging, wilde de minister nu niet ingaan. Hij zal hier voor de algemene begrotingscommissie afwachten. De minister was van oordeel, dat over de uitgavenstyging verschillend geoor deeld kan worden. Er kan verschil van mening bestaan over de vraag welke uitgaven wél en welke niet moeten worden meegerekend. Prof Witteveen heeft destyds de woningwetvoorschot ten niet meegerekend. .En dat ging om belangrijke bedragen'. Dit kabinet heeft (Zie slot pag. 3 kol. 6) .VRIJE VAN SLUIS' VERGADERDE OOSTBURG Het bestuur van het waterschap Het Vrije van Sluis verwacht dat op korte ter mijn een begin kan worden ge maakt met de verzwaring van het meest westelijke gedeelte van de zeewering tussen Bres kens en Nummer Een. Dit deel de dykgraaf J. B. Been donder dagochtend mee op de eerste najaarsvergadering van het al gemeen waterschapsbestuur in hotel ,Du Commerce' te Oost burg. De verzwaring van he' laatste stukje dijk het in eer apart bestek opgenomen gedeel te tussen de oude remise bij de Breskense haven en de voorma lige puffabriek moest inder tijd worden uitgesteld omdaf geen overeenstemming werci verkregen met de eigenaar van de puffabriek. Er was een ont eigeningsprocedure nodig, waarin nog niet zo lang geleden uitspraak is gedaan. In het vonnis is bepaald dat het waterschap voor de terreinen van de voormalige puffabriek 88.225,20 zal moeten betalen. Voordat de ont eigeningsprocedure op gang kwam had men 106.000,- geboden. De eigenaar van de puffabriek zal te vens de kosten van de onteigening moeten betalen. De dijkverzwaring zal volgend jaar klaarkomen. Tegen 1968 staat de verharding van de ter tiaire weg achter de dijk op het programma. Dijkgraaf Becu zei in zijn openings woord dat de voor 1966 geplande werken op de verbetering "van de Westhavendijk na alle zijn uitge voerd of in uitvoering zijn. De ver nieuwing van vier hoofden te Cad- zarvd f eveneens opgenomen in het schema '66 zal binnenkort worden aanbesteed. Voor volgend jaar is de aanbesteding te verwachten van het gemaal Nieuwe Sluis en de sluis bij Nuimmer Zeven. Ook de verzwa ring van de dijk tussen Hoofdplaat dorp en Nummer Zeven staat voor 1967 op het programma. De proble men rond de verbetering van de hoogwaterkering bij de Breskense haven zullen nogmaals worden be keken. De dijkgraaf van het Vrije van Sluis kondigde in rijn openingswoord de verbetering een groot aan tal weggedeelten aan. Ondermeer staat od hot programma de verbe tering van het stukje weg tussen de rijksweg en de Grote Dam te Oostburg. Omdat dit de toegangsweg vormt tot de lts. zal het ministerie van onderwijs kunsten en wetenschap pen de helft van de kosten voor zijn rekening nemen. De gemeente Oostburg zal daarna worden gevraagd dit weggedeelte over te nemen. Ver dere plannen tot verbetering betref fen de weg Heille-Sluis en moge lijk ook de weg Aardenburg-St.Eau- reyns. Deze weg is in beheer bij de" gemeente Aardenburg, maar', aldus de dQkgraaf, ,als die ons 4 november aanstaande zullen de besturen van de betreffende polders in de gelegenheid zqn gs te ad viseren over de benoeming van hoofd ingelanden en hoofdingelanden - plaatsvervangers De beslissing van provinciale staten om de lasten voor het gebouwd aan te passen d.i. te verhogen) zal reeds in 1967 van kracht worden. Werd voorheen een belastbare opbrengst van 500,- gelijk gesteld met één hectare ongebouwd, thans zal dit bedrag worden verminderd tot 300. Het nieuwe reglement van het Vrije van Sluis voorziet ook in een aan zienlijke vermindering van het aan tal vrijstellingen van het betalen van polderlasten. Alle openbare we gen in bezit van anderen en alle openbare gebouwen van gemeenten en Instellingen zullen belast worden De hiervoor noodzakelijke gegevens worden momenteel ingezameld. een bijdrage vragen zullen we ö&tWciteTbeheerSingSplcin serieus in overweging nemen'. - - -»- Het eerste gedeelte van het waier- beheerslngsplan van het Vrije van Sluis is Inmiddels in uitvoering. Het betreft delfwerkzaamheden in de Cla ra- en de Angelinapolder en de boe ren watergang en de moerwatergang te Oostburg. Tijdens de vergadering werd het dagelijks bestuur van het Vrije van Sluis gemachtigd de voor bereidingen te treffen voor de uit voering van het tweede gedeelte Dit betreft landbouwkundige werken in het afwateringsgebied van de en verbetering van de tertiaire weg Cadzand-Retranchement Ls inmiddels in uitvoering. Dit werk is voor 528.850,- opgedragen aan de fa. Van den Hemel te Biervliet. Het waterschap en de gemeenten Cadzand en Retranchement betalen samen 25 procent. De rest komt ten laste van de provincie. Internationale polders De intenationale polders zullen na 1 januari aanstaande in beheer ko men bij het Vrije van Sluis. Op (Zie slot pag. 2 kol. 4) /~\p het moment, dat wij de- \j U ze regelen schrijven, is de beraad jegens het kabinet-Cals. Op het moment, dat deze krant onze lezers bereik;, zal - - naar men op dit ogen blik i3.00 uur) mag aannemen de beslissing zijn gevallen: het kabinet naar huls of het kabinet mag Wijven, In het eerste geval za! dat inhouden, voor zover het thans vait te beoordelen, i-ervroegde verkiezingen komen. In de eventueel door een ontslag van het kabinet-Cals ontstane verhoudingen zal het land pas redelijk bestuurbaar zyn zodra via de stembus mede een uitspraak Ls gedaan over de vraag hoe het Nederlandse volk in de komende vier jaar zal worden bestuurd, een ant woord ook op de vraag op welke be leidspunten het een accent gelegd wa zien. Waar het gisteravond en vooral van nacht om ging in de tweede ka- s: hoe staan de regeringspar tijen tegenover het kabinet-Cals. Het steunde immers op een coalitie van drie partyen, de PvdA, de AR en de KVP, met andere woorden; er mocht worden verlangd dat de woordvoerders van de ze drie partijen precies en nauwkeurig zouden meedelen of zij bereid zouden zijn in de toekomst het beleid van het kabinet te steunen. Indien één van deze drie zich zou terugtrekken of zelfs ook maar in het vage zou blijven over steun aan de regering, zou tezelfdertijd de basis aan het kabinet-Cals ontvallen. Duideiykheid, dAArom ging het. De uit spraken van de PvdA gaven die dui delijkheid wél, aanvankelijk ook die van de AR, al werd het bij de replieken er niet beter op. maar de KVP hulde zich als gewoonlijk in nevelen, speelden de sfinx. Merkwaardig dat de KVP altijd over figuren beschikt die eenvoudig ge schapen blijken te zijn voor het spelen van de mysterieuze rol van .welke kant zal ik op gaan?' Vroeger waa Romme de magistrale acteur in dit mysterie-spel, nu is Schmelzer num mer één en hy ziet zelfs kans zijn ge laatstrekken iets van een geheimenis mee te geven. De KVP was het grote vraagteken, was dat reeds in eerste instantie, maar bleef bet bq de replieken nog wenzeer. De oppo sitie behoefde zich eigenlijk niet zo druk te maken: regeringspartijen zelf in het bijzonder dus de KVP maakten het voor het kabinet al moeilijk genoeg. Geen wonder, dat de PvdA-fractieleider enigszins geïrriteerd zei dat hy -van het KVP-antwoord niets wijzer was gewor den, geen wonder ook dat hij om een stellige uitspraak va.n de KVP-fractie vroeg. Te middernacht was de spanning reeds bijzonder hoog: de regering kreeg via een schorsing drie kwartier voor het voorbereiden van haar antwoord en dan zou de slag vallen, dan zou Schmel zer uit zijn tent dienen te komen? Wel ke van de beide KVP-vleugels zou het winnen? De linkse (de NKV-sector. gesteld op samenwerking met de PvdA) of de rechtse (de groep die veel meer heil ziet in samenwerking met de VVD Het zou er van afhangen hoe in twee de termijn de heren Cals en Vondeling de sociaal-economische paragraaf zou den behandelen. 'n alle eerlijkheid gezegd: in tweede termyn hebben de bewindslieden niets wezentojks toegevoegd aan hun verdedi- in eerste termijn. Het zat er dus wefin, dat de KVP nog weer eens lang durige schorsing vroeg (de heer Schmel zer vilde aanvankeiyk een uur) om zich te beraden over haar uiteindeiyke houding. Op dit ogenblik hangt een cri- de lucht. In de politieke wereld van Den Haag is het rond een dreigende ka binetscrisis vaak een allervreemdste zaak: als eenmaal de ontwikkelingen een bepaalde richting opgaan, dan lijkt het er vaak op alsof niets meer de gang van de dingen kan tegenhouden, dan lijkt het er op dat de ontwikkeling iets fataals krijgt. We geloven overigens dat een kabinetscrisis op dit moment juist zyn. Nog geheel afgezien van de vraag in hoeverre het beleid van dit ka binet juist of onjuist was, het feit was onmiskenbaar dat de beeldvorming de .image' om dat woord nog eens te ge bruiken rond het kabinet-Cals zoda nige vorm had aangenomen, dat het kabinet eigenlijk zijn gezicht (en daar mee zijn gezag) al maanden kwjjt was. Waarom nu nog met kunst en vliegwerk i met een sputterende en weinig meewer- j kende kamer de zaak nog pogen te red- I den tot de verkiezingen van mei aan staande? Nee. nu de zaken eenmaal lig gen zoals zij liggen, kan men inderdaad beter besluiten over te gaan tot een operatie op korte termijn. Het is een spannende nacht. Het ziet er naar uit dat zy gevolgd zal worden door een spannende politieke periode: een stem busstrijd. Studietoelagen AFSCHAFFING 5 PCT-REGELING DEN HAAG Minister-president Cals heeft gistermorgen in zijn rede tqdens de algemene politieke en financiële be schouwingen verklaard, dat de regering besloten heeft de zogenaamde vijf pro- cent-regeling van het rijksstudietoela- genbeleid buiten werking te stellen. Het systeem zelf zal echter worden gehand haafd, omdat dit leidt tot een nauw-» keurigheid bij de bepalingen van de studietoelagen. GRAFSCHENNIS IN WEERT WEERT (ANP) De tuinier van het r-k kerkhof Sint-Artinus in Weert ont dekte gistermorgen dat 50 a 60 grafste- j nen en kruisen waren omgetrokken. On- Igeveer 40 daarvan waren tevens bezoe- deid met getekende hakenkruizen en schunnige opschriften. De politie van Weert, die onmiddeliyk het terrein afzette en een rijksspeurhond inzette, waarschuwde de afdeling op- sporingsbijstand uit Den Haag, waarvan 1 enkele rechercheurs, deskundigen op het gebied van sporenonderzoek, naar Weert kwamen. Men denkt te maken te hebben met een maniak. Het onderzoek heeft tot nog toe niets aan het licht ge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1