IR. H. ADAMS NEEMT ONTSLAG Tholen: actie voor museum en zwembad ,Geen zitting houden in DEZE eerste kamer' Zuivering Boeren partij Johnson doet beroep op Russen Bonus op waardepapieren en langlopende spaareffecten Vandaag in de krant... GEVLUCHTE CUBANEN OMGEKOMEN Maandag verklaring BP over de radio in zaak-Adams Spaarnota en wetsontwerp tot instelling bezitsvormingsfonds bij kamer ingediend Soekarno huilt bij graf van Yani Voorlichting EEN VERVOLG' OP HET ZO GOED GESLAAGDE FEEST 600 JAAR STAD' Gemeenschapszin van de inwoners weer gebruiken 209e jaargang no. 236 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlrectl.i N V S«h. MU. van d. C V Provinciale Zeeuw» Courant. F. van c 0 Bureau» Vllislngen, Wolstraat S8-S0, tal. 2355 (b.3.3. red. 3508, 1 telefoon 2911. Zlarlkiee, administratie telefoon 2094. 0 Adv. orljo 35 W. de Pagter. Hoofdredacteur. O. A. de Kok. 0 rg, Markt 51, tel. 3841. (b.g.g. red. 2078/3169, a .r adv. f 5,25. Inset, med. 3J& a tarief. Kleine adv, 2375). Goes, Grol t pet week, 11,40 per ki Markt 2, tel. 6140 (b.j.g. per regel. (min. 1,75). Zaterdag 8 oktober 1966 leren te Goes m de boot Pagina 2 Adams weg DE VEEL GEKRITISEERDE Ir H. Adams, lid van de eerste ka mer voor de Boerenpartij, heeft besloten zijn ontslag in te dienen. Het hoofdbestuur van de Boeren partij heeft de lieer Gerkens, raadslid in Bussum, verzocht eveneens ontslag te nemen, om dat hij een NSB-verleden heeft. De hoofdbestuurderen hebben be sloten de partij van oud-NSB'ers tez uiveren. Met al dit nieuws verscheen boerenleider Koekoek gisteravond op een vergadering van zijn partij in Assen (pagina 1). Spaarnota BIJ DB TWEEDE KAMER zijn ingediend de aangekondigde spaarnota en een wetsontwerp tot instelling van een bezitsvormings- fonds waaraan ieder kan deelne men, die minstens SI en hoogstens 59 jaar is en een belastbaar in komen heeft van maximaal 15.000 gulden per jaar (pagina 1). Tholen actief THOLEN yvert voor museum en zwemhnd. De actie is een ver volg* op de geslaagde viering van ThoIen-600-jaar-stad (pagina 1). Bezoek DE COAK in Middelburg heeft bezoek gehad van de staatssecre taris van defensie G. J. M. Peijnen- burg. Op pagina 2 leest u hierover meer. Soebandrio DE OHEF van de Indonesische veiligheidsdienst, generaal Soe- tarto, heeft gisteren op het pro- ces-Soebandrio in Djakarta, ver klaard, dat hij de ex-minister vo rig jaar persoonlijk had ingelicht over de activiteiten van de com munistische partij, die bezig was een staatsgreep voor te bereiden. Dr Soebandrio ontkende dit (pa gina 3). Radio-teevee DE PROGRAMMA'S voor dit weekend vindt u volledig op pagi- zaterdagnummer op pagina 13: ,Bevelandse Zakge- meenten willen duidelijkheid', een artilcel over de gemeentelijke be vriezing'; op pagina 15: een telcening van Jacques Prince van de verlaten oesterputten van Yerseke; Jla ken die voorbijgaan'; voorts een bijdrage van de rtv- redactic: Kinderen moeten actief tv-kijken'; op pagina l~: Benjamin-uitgevers brengen Spiegel der Historie', ,To- neelurmoodé' en ,De poëzie van N eelt je Maria Min'; op pagina 19: Wonen in een wa gen', een verhaal over de mensen die woonwagenbewoners worden genoemd, en een gesprek met de stadsarchivaris van Veere; op pagina SI: belangrijke pers commentaren en Werken aan rijksweg 58', een kijkje achter toe standen op de Zeeuwse weg, ver der: autonieuws; op pagina 23: ,R<rdiopastoraat mensenwerk', een interview met de oecumenische radiopastor ds Klamer en ,Niemve r-le catechis mus: een blijde gebeurtenis'. ASSEN (ANP) Ir Adams, die voor de Boerenpartij zit ting heeft in de eerste kamer, heeft te kennen gegeven het kamerlidmaatschap te zullen opzeggen. Dit bleek uit een verklaring, die de heer Koe koek, leider van deze partij, gisteravond tijdens een open bare vergadering van deze partij in Assen heeft afgelegd. Het hoofdbestuur, aldus deelde de heer Koekoek ook mee, heeft de heer Ger kens, raadslid in Bussum, verzocht eveneens ontslug te nemen, omdat hij een NSB-verleden heeft. Tijdens een nogal rumoerige vergade ring van de Boerenpartij in As deelde de heer Koekoek mee. dat een bespreking is geweest tussen het hoofdbestuur en de heer Adams. De heer Koekoek merkte op, dat er ten aanzien van het politieke verleden van de heer Adams geen enkel bewijs was geleverd en dat het bij een in gezonden stuk was gebleven. Maar gezien de houding van alle leden van de eerste kamer en de boycot van de heer Adams leek het erop dat de heer Adams niet datgene voor de Boerenpartij kon doen in de eer ste kamer wat nodig zou zijn. De heer Adams, aldus de heer Koekoek, heeft verklaard: ,Als het zo moet dan geloof ik dat het beter is dat ik wegga. En daarom bedank ik voor het lidmaatschap. Dat doe ik Zie slot pag. 4 kol. 7) MIAMI (UPI) Het Britse vracht schip Nicolas Bo water* heeft bjj Fo- wey Roek, op enkele kilometers van Miami, een reddingsboot aangetroffen met de stoffelijke overschotten van acht gevluchte Cubanen, die op hun overtocht naar de VS door de orkaan ,Inez' wa ren verrast. In de boot bevonden zich twee overle venden die verklaarden dat er schfjnlijk nog meer overlevenden op zee ronddobberen. Op geringe afstand van de boot werd een ander vaartuig gevon- met het lijk van een vrouw, blijk baar ook een der opvarenden 'van de Cubaanse boot met vluchtelingen. Twee hefschroefvliegtuigen zijn opge stegen om naar andere opvarenden te zoeken. Men is er echter niet zeker van het aantal koppen van de vergane Cu baanse boot. Da schipbreukelingen verklaarden dat zij een week geleden uit Cuba waren gevlucht aan boord vam een boot die maandag ter hoogte van Marquesa Key, ten westen van Key West, in de orkaan .Inez* verging. NEW YORK: president Johnson heeft vrijdagavond een bezoek ge bracht aan secretaris-generaal Oe- Thant van de Verenigde Naties. Na afloop van het gesprek, dat onder andere ging over de oorlog in Viet nam, Johnson en Thant hipr m ge selschap van de Amerikaanse am bassadeur bij de VN Arthur Gold berg voor het gebouw van de VN. VERMINDER TROEPEN IN MIDDEN-EUROPA NEW YORK (AFP, Reuter) President Johnson heeft gisteren een beroep gedaan op de Sowjet- Unie, haar troepensterkte in Mid den-Europa te vermindereu en zo een gelijkwaardige inkrimping van de NAVO-troepen mogelijk te ma ken, wat zou bijdragen tot verbe tering van bet politieke klimaat in Europa en tot verzoening tus sen Oost- en West-Europa. EDE. ,De Boerenpartij legt vanaf he den, 5 oktober 1966, alleen verklaringen af in haar partijblad en in haar eigen uitzendingen van radio en televisie Over het geval-Adams zal maandag avond 10 oktober ln een radlo-nitzending om 18.20 nnr door de Boerenpartij een verklaring worden afgelegd'. .Aldus deelt de heer Koekoek mee in de ,Vrye Boer" van deze week. BEWOLKING (Van onze weerkundige medewerker) Het fraaie weer van gisteren had Zeeland te danken aan het feit dat het front boven Engeland vertraagd ging lopen. De temperaturen stegen daardoor bij ons tot rond de 19 graden C. In Brabant kwam het kwik op enkele plaatsen zelfs tot 22 streepjes. Intussen vult de sto ring boven de Britse eilanden op, maar het front zet langzaam naar ons land door. Voor het weekend ziet het er dan ook naar uit dat de bewolking iets zal toenemen. De kans op een buitje is aanwezig. De tempera turen zuilen iets lager zijn maar voor de tijd van het jaar meer dan aanvaardbaar. Overigens is het rustig weer. Er waait een zwakke zuidenwind. De president sprak voor het .Carnegie o-rote onvoltooide taken van onze gene- Endowment Institute' te New York. ratie'. Verbetering van do betrekkingen tussen De Amerikaanse president maakte on- oost en west noemde hij als een vanj,jer meer de volgende stappen bekend: drie essentiële voorwaarden voor j (je regering zal de uitvoerbeperkingen .grote Europese verzoening', het|in de handel met het oostelijk blok ver thema van zijn rede. De twee andere zacbten met betrekking tot honderder ■oorwaarden zijn volgens hem modern*-ajet-strategische produkten; de Ameri- erinp- van de NAVO naast versterking kaanse export-importbank zal garanties verstrekken voor handelskredieten aan nog vier Oosteuropese landen: Polen, Hongarije, Bulgarije en Tsjecho-Slowa- kije; de Amerikaanse export-import- bank is bereid tot financiering van de uitvoer van Amerikaanse goederen voor de te bouwen Russisch-Italiaanse Fiat- autofabriek; de Verenigde Staten onder handelen met de Sowjet-Unie over een burgerluchtvaartovereenkomst; de be perkingen ten aanzien van reizen naar communistische landen in Europa en Azie worden verzacht. Vrees In zijn toespraak, die volgens betrouw bare kringen ten doel had de vrees van de Europeanen weg te nemen dat de Amerikaanse regering zich meer bekom mert om vraagstukken in Azië en het gebied van de Stille Oceaan dan om hun problemen, bestemde Johnson de eenmaking van Europa als ,één van de DEN HAAG Bij de tweede ka mer is thans ingediend de in de miljoenennota aangeko spaarnota alsmede een wetsont werp tot instelling van een bezits vormingsfonds ten behoeve van brede kringen van de bevolking. In dit fonds zullen 100 miljoen gulden worden gestort van de net to-opbrengst van de Breedband- transactie vermeerderd met een rente van 5 pet, te rekenen van 1 januari 1965 af. De faciliteiten van het fonds kun nen alleen worden genoten door hen die minstens 21 en maximaal 59 jaar zijn en een belastbaar inko men hebben van ten hoogste 15.000 gulden per jaar. In de spaarnota wordt voorop gesteld, dat opvoering van het niveau van de besparingen ook in het overheidsbeleid een belangrijke doelstelling moet zijn. Een verhoging van het niveau der be sparingen zou bovendien, aldus de nota, een bijdrage kunnen leveren tot de be strijding van een verdere inflatoire ont wikkeling. Besparingen zijn nodig zo gaat de nota verder voor de investe ringen van bedrijven, voor de woning bouw, voor de investeringen van de overheid en voor liet kweken van een overschot op do lopende rekening van de betalingsbalans. b. in het kader van de regeling van de lonen en andere arbeidsvoorwaar- 'ln de spaarnota wordt eraan herinnerd, -S?™? 6evoraennS va» Ie- da, de fcêle loon5HjeInE ia de Jaren '6Ï 11X11 seD' tot en met 1965 25 procent heeft bedra- d. door gerichte activiteiten met be trekking tot de financiering van de (Zie slot pag. 3 kol. 6) Spaarquote De regering is van mening, dat een be vredigende ontwikkeling tot 1970 alleen mogelijk zal zijn wanneer de investerin gen van bedrijven, de woningbouw en van de overheid sneller toenemen dan het nationale inkomen. Daartoe zal in de komende jaren de spaarquote moeten worden opgevoerd van ongeveer 19 pet. ln 1965 tot 22,5 23 procent in 1970. Op ,vier terreinen is volgens de spaar nota een beïnvloeding van de verhoging van de besparingen mogelijk: het benadrulcken van de mogelijkhe den van de bestaande bezitsvor mingsmaatregelen en door het be nutten van nieuwe mogelijkheden in liet kader van het bezitsvormings fonds; uit Friesland afkomstige JLJ Zuldafrikaanse professor Van der Meulen, hoog leraar ln Stellenbosch. trekt op dit ogenblik met de Ban toepredikant Ntoana door Ne derland met als doel oprechte voorlichting te geven over de situatie in Zuid-Afrika. Een nobel en juist stre ven: Zuid-Afrika is een land met een complex van vraagstukken, waarvoor in Nederland meer belangstelling be staat dan bijvoorbeeld de vice-admiraal Moorman heeft laten blijken. Nu is het geven van voorlichting een vak op zich zelf: men moet zich vooral verdiepen in de informatiebehoefte van diegenen, aan wie de voorlichting wordt gegeven. Gebeurt dat niet, kan er een nare kort sluiting ontstaan, die het gebrek aan begrip en inzicht alleen maar groter doet worden. Bij het kennisnemen van het verslag over de bijeenkomst in Goes, waar professor Van der Meulen het woord voerde, viel ons op dat deze hoogleraar hier en daar een dergelijke kortsluiting heeft bevorderd. Zo was hem een vraag gesteld over het bezoek van de Amerikaanse senator Robert Kennedy aan Zuid-Afrika, waarop de professor mededeelde dat Kennedy ,in de eerste, tweede en derde plaats voor Robert Kennedy was gekomen'. En daarmee was dan op dit stuk van zaken de voorlichting beëindigd. Een derge lijke uiterst summiere informatie is niet in staat om misverstanden bijvoorbeeld over Kennedy's bezoek op te helderen, zij is bovendien naar het ons voorkomt niet helemaal juist. We hebben naar aanleiding van pro fessor Van der Meulens antwoord nog eens een andere bron nage slagen over het bezoek van Kennedy aan Zuid-Afrika en kozen daarvoor het Engelse weekblad ,The Economist', een op het gebied van de buitenlandse po litiek uiterst gezaghebbend blad, boven dien een tijdschrift dat men niet van communistische sympathieën kan ver denken. In dit verband moet worden herinnerd aan het duidelijk stelling ne men van het blad vóór de Amerikaanse politiek in Zuid-Vietnam, een standpunt dat in vele kranten in de westerse we reld ls geciteerd. In de .Economist' nu van 11 juni van dit jaar is een vrij uit voerig verslag opgenomen van het be zoek slechts vier dagen lang dat senator Kennedy aan Zuid-Afrika heeft Tebracht. Er moet overigens op wor sen gewezen, dat men min of meer op dergelijke verslagen over deze gebeur tenis s aangewezen, omdat de Zuid- afrikaanse regering geen visa wilde verstrekken aan buitenlandse Journa listen Hie XpTlDWll/'fl he/ftöV Wft-. blad berichtte op Tl juni jl. "dat medy vrijwel uitsluitend met studen ten had gesproken, hij deed het op het fcanthjn KART Apresident Soekarno ln tranen voor het graf van gene raal Yani, die bij de mislukte staatsgreep in 1965 om het leven is gekomen. Het zou voor het eerst zijn, dat de president zich in het openbaar zo aangedaan toonde. THOLEN Het zit erin, dat Tholen aan het feest van zijn 600-jarig bestaan niet alleen neerd. een plezierige herinnering, maar in de toekomst ook een streek museum voor het eiland en een zwembad overhoudt. Voor die twee projecten namelijk wil de stichting Tholen 600 jaar stad' onder een andere naam de golf van gemeenschapszin gebruiken, die in die feestweek van september is losgeslagen onder de inwoners. ,Er is sterk meegeleefd met het feest, de mensen waren enthousiast en het zou jammer zijn, als dat nu wegebde. We kunnen nu een beroep op de inwoners doen, als er wat moet gebeuren', zo heeft het stichtingsbestuur gerede- En men wil dat beroep op de Tho- lenaars op twee fronten doen: ling dat ondergebracht zou kunnen worden in de in janu ari vrijkomende bovenverdie ping van het verenigingsge bouw, waar nu nog de cen trale dienst Noord-Zeeland' is gehuisvest; zelf een deel vam het werk aam- pakken by de aanleg van een zwembad: Tholen heeft daar voor een aanvrage ingediend, de commissie zwembaden heeft de stad op het .planning-lijstje' gezet en als de inwoners er zelf de handen voor uit de mouwen willen steken mikt men erop eerder subsidie te krijgen dan normaal mogelijk is. Dat er .levenskansen' zijn voor een streekmuseum is op dit moment al duidelijk- ,Veel mensen, die voor de historische tentoonstelling in de her vormde kerk materiaal hebben aan geboden, zijn bereid dit in bruikleen of ten geschenke te geven', zelden burgemeester J. E. van Boeyen en de heer A. te Pas vrijdagmiddag in het Thoolse stadhuis, waar de pers werd ingelicht over de nieuwe plannen. Zo kan bijvoorbeeld de unieke meekrap- collectie ook op een permanente ex positie worden getoond. Aan mate riaal voor een streekmuseum is in ieder geval te komen. ONTWIKKELING De stichting wil de inwoners van Tho len dan weer betrekken bij het ge schikt maken van de bovenverdie ping van het verenigingsgebouw voor museumzaal .en voor het maken van 'vitrines en dergelijke. De Thoolse raad zal worden gevraagd de bo venverdieping voor dat doel te ver huren. Als het streekmuseum er is. wil de stichting proberen daaraan ook een blijvende expositie te verbin den rond. de ontwikkelingsplannen van stad en als het kan van het eiland. In dit verband denkt men aan de medewerking van de inwoners bij het maken van bijvoorbeeld een ma- 3uette over het Tholen-van-nu. Het erde onderdeel van dit museum plan is het tot ontwikkeling brengen van een cultureel centrum, voor onder meer expressiewerk en handenarbeid, al moeten de gedachten hierover nog vaster vormen aannemen- stuur verwacht de zwembadplannen geven: daarvoor staat Tholen niet alleen op de nominatie. Maar op hun verzoek in die richting hebben b en w van Tholen van de landelijke com missie zwembaden bericht gekregen, dat het stadje aan de Eendracht in aanmerking kan komen voor een open recreatiebad en een overdekt in- struetïebad. De gemeente heeft intus sen aan de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij de opdracht gege ven om een schetsplan te maken. Hét punt bij de zwembadplannen is: er moet rijkssubsidie aan te pas ko men, willen ze kunnen worden gerea liseerd. Burgemeester Van Boeyen: ,Als de Thoolse bevolking in staat is een deel van het werk voor eigen re kening aan te pakken, dan is het mogelijk, dat de overheid uit waarde ring voor dit initiatief bereid is wat snéller met subsidie te komen. En dat kan ons jaren schelen. (Zie slot pag. 4 kol. 5) niveau en in de taal die hen aansprak, Ln een directe stijl, die een mengeling was van .politiek vak manschap en evan gelische oprechtheid'. Was dit bezoek er nu alleen ten bate van Kennedy zelf, zoals professor Van der Meulen sugge reerde? Er is reden tot twijfel: de stu denten ontvingen Kennedy wild-enthou- siast, zo meldde ,The Economist', er waren menigten op de been van tussen de vijftien- en twintigduizend studenten: Tiet is jaren geleden, dat in Zuid-Afrika iemand dergelijke massa's wist te trek ken'. Kennedy sprak over de onvolko menheden in deze wereld en betoogde dat de jeugd moet pogen ze te verbete ren, de jeugd behoeft zich voor haar idealisme niet te schamen. Zelfs ln de universiteit van Stellenbosch waar I professor Van der Meulen doceert, naar wij hébben begrepen de universi teit, die men wel eens de .geboorte plaats' van de Verwoerdpartij heeft ge noemd zelfs daar begroetten meer dan tweeduizend studenten de Amerikaanse senator met een onverwachte geest drift. Overigens zorgde Kennedy er voor In zijn toesprake'n en in zijn op treden geen aanstoot te geven aan de regering van Zuid-Afrika: van die kant viel hem moeilijk iets te verwijten. Tot zover een enkele informatie, ontleend aan een gezaghebbend Engels week blad. krijgt de lezer voornamelijk de In druk, dat onder de Zuidafrikaanse 3tudenten (zoals overal) een grote be hoefte bestaat aan een open gesprek over allerlei moeilijkheden en proble men, voorts dat zij niet geïsoleerd wil len zijn in de wereld: vandaar een be groeting van Kennedy als een man. komende uit een ander land met ook problemen, waar men even eens in vrijheid wil (maar vooral ook: kén) spreken over deze dingen. Dit alles na herlezing van het hier geci teerde verslag overwegende, moet het van het hart, dat wjj teleurgesteld door een antwoord zoals door pro fessor Van der Meulen tydens een voor lichtingsbijeenkomst te Goes is gegeven. Kennedy zocht alleen eigen eer, zo sug gereerde de hoogleraar. Maar zelfs al zou dat zo zijn, blijft toch het feit van de reacties, die de senator opriep. Waar om niet ingegaan op de ontvangst, die de senator in Zuid-Afrika in de studen tenwereld blijkens enkele verslagen heeft gehad? Of moeten deze verslagen op één hoop worden geveegd met de (wat tegenwoordig voortdurend heet) ,de pershetze' tegen Zuid-Afrika? Maar juist in dat geval mag men van de voorlichting de correcte feiten verlan gen. In Goes echter zijn ze niet gege- volstaan met een gemeen plaats. Waardoor de kortsluitingen in zake Zuid-Afrika weer met één zyn ver meerderd. Juist in het geval van Kennedy's be zoek is het gebrek aan exacte voor lichting te betreuren, omdat deze hele zaak nog een vervolg heeft gehad in het parlement- Het ging om de ver banning van de voorzitter van de stu dentenorganisatie. welke Kennedy had uitgenodfgd. Minister Vorster (toen nog justitie) zei dat deze verbanning van studentenvoorzitter Ian Robertson niets te maken had met de invitatie aan Ken nedy: de man had namelijk hele nare, vooral linkse dingen uitgehaald en dat was de oorzaak. Later bleek dat een aantal door Vorster genoemde feiten niet klopten met de werkelijkheid. De .Johannesburg Star' schreef daarover, dat het zelfs de .toegewijdste en kort- zichtigste gelovige nu wel duidelijk was. dat er in deze zaak iets deerlijk scheef was gegaan'. Dergelijke dingen worden ook buiten Zuid-Afrika bekend, vandaar dat voorlichting zo dringend gewenst is. Maar wel graag voorlich ting: géén dooddoeners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1