STUDENTEN STEMMEN NA MARS DOOR DEN HAAG VOOR STAKEN Premiestijging zorgwekkend' Sas van Gent heeft aardgas Drie moties bleven nog onbeslist Nota over zeehavens RUMOERIG PROTEST TEGEN VERLAGING STUDIETOELAGEN RUIMTEVLUCHT GEMINI-12 UITGESTELD Kabinet kan beter heengaan Brandweerlieden bedwelmd geraakt Meer dan tien miljard per jaar Frans-Amerikaans duel in VN Oorlogsmisdadigers kregen levenslang Zeehavennota ,Tot nut en zegen van zelfstandig Sas van Gent' AMERIKAANSE KUNSTMAAN VOOR HET NAVO-VERBINDINGSSYSTEEM De nota en Zeeland 209e jaargang - no. 228 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN N V Bch. MIJ. van de C V P ooun Vlloalngen, Welitnut 58. i 3911. Zierlhxee, edmlnlilret W. de Pnjter. Hoofdred.cleur: O. A. de Kok. Merkt 01, tel. 38«1. (b.g.fl. red. 2078/3169, i ndir. 5,25. Inge., mod. 21,4 x tarief. Kleine edir. Donderdag 29 sept. 1966 DEN HAAG Het ,Weg met Diepenhorst' heeft gisteren talloze malen geklonken uit de mond van enkele duizenden studenten, die naar Den Haag waren gekomen om te protesteren tegen de door de minister van onderwijs en wetenschappen ingevoerde bezuiningen op de rijksstudietoelagen. Tijdens een grote protestmars door de Haagse binnenstad, die gevolgd werd door een nationaal congres in de dieren tuin, manifestaties onder auspiciën van de Nederlandse Studenten Raad, gaven de studenten, sommigen op zeer felle wijze, uiting aan hun verontwaardiging over het toelagenbeleid van de minister. Op het Binnenhof werden tijdens de protestmars een twaalftal rook bommen gegooid, evenals bij de Nieuwe Uitleg, waar het hoofdge bouw van het departement is ge vestigd. Ook kwam het daar tot een kort durende zit-betoging, maar de politie wist de zaak goed in de hand te houden en tot ernsti ge ongeregeldheden is het nergens gekomen. De Nederlandse Studenten Raad liad de zaak echter minder goed in de hand, vooral een gevolg van het feit, dat de eensgezindheid onder de studenten ver was te zoeken. Het bestuur van de NSR had zioh onder meer met nadruk gedis tantieerd van de leus ,Weg met Diepen horst' en het had ook niet de verant woordelijkheid op zich genomen van de betogingen, die eerder op de dag waren georganiseerd door de ASVA, de algeme ne Studenten Vereniging Amsterdam en door de SVB, de Studenten Vakbewe ging. De ASVA en de SVB hadden het initia tief genomen voor een voettocht van Amsterdam en uit enkele andere steden, als Leiden en Delft naar Den Haag. Voorts had de ASVA een speciale trein met studenten uit Amsterdam naar Den Haag laten rijden, die dé naam ,Armoe- ©xpres' had gékregen. De voettocht was niet bepaald een succes. Van 45 wande laars, die dinsdagavond om half zevêti uit Amsterdam waren vertrokken, kwamen slechts twaalf gistermorgen in Den Haag aan. Deze weinige volhouders gingen met enkele tientallen andere stu denten omstreeks half een vanaf Voor burg naar het ministerie van onderwijs en wetenschappen, waar het ,Weg met Diepenhorst' herhaalde malen werd aan- nen om een open brief, bestemd voor de minister, aan te bieden. Deze open brief werd in ontvangst genomen door de chef van het kabinet van de minister, mr A. van der Ent. Een zeer lange stoet trok vervolgens met tal van spandoeken naar het Malie veld, vanwaar de officiële, onder auspi ciën van de Nederlandse Studenten Raad georganiseerde, protestmars be gon. Tijdens deze mars bleek, dat de Neder landse Studenten Raad, geen greep had op de demonstranten. Afgesproken was, dat tijdens de officiële protestmars slechts twee spandoeken zouden worden meegedragen, namelijk .Studenten beurs geslagen' en .Renteloos uitschot'. De studenten trokken zich van deze af spraak echter niets aan en alle spandoe ken die de Amsterdammers van het Hollandse Spoor hadden meegedragen, werden ook tijdens de officiële mars gebruikt. Spandoeken met het opschrift ,Geen geweren, maar studeren' en .Eerst Smallenbroek, nu Diepenhorst'. Onder gejoel en geschreeuw, waarbij herhaalde lijk ook schuttingwoorden werden ge bruikt, trokken de demonstrerende stu denten via het Tournooiveld en Korte Vijverberg naar het Binnenhof, waar- een zit-betoging werd gehouden en een (Zie slot pag. 3 kol. 4) Commissie-Sassen Ook de commissie-Sassen, die de mi nister inzake het studtetoelagenbeleid had geadviseerd, moest het ontgelden. Commissie-Sassen in de gracht', zo klonk het keer op keer. Een kleine delegatie mocht het ministerie bin- KAAP KENNEDY (Rtr) - De volgende Amerikaanse rulmtevlucht van twee man met de Gemini 12 is van 31 okto ber uitgesteld tot 15 november, hebben ruimtevaartfunetionarissen op Kaap Kennedy gisteren meegedeeld. Ook heeft men het plan laten vallen tij dens deze vier dagen durende vlucht ruimtevaarder Edwin Aldrin met een nieuwe rugzak met raketjes een lange zweeftocht te laten maken. Hij krijgt dit pak niet mee omdat ruimtevaarder Gor don bij zijn zweeftocht buiten de Gemini- 11 begin deze maand buitengewoon ver moeid raakte. Inplaats va.n door de ruimte te suizen met een zware raket eenheid op zijn rug moet Aldrin andere minder vermoeiende taken uitvoeren. (Van een onzer redacteuren)- DEN HAAG Bij de tweede ka mer is gisteren ingediend de zee- havennota. Daarin zet de regering haar beleid uiteen zoals z\) dat denkt te voeren ten opzichte, van de verschillende zeehavengebieden langs de Noordzeekust. De nota geeft een overzicht, van <le aan wezige zeeliavencapaciteit en de indus trieterreinen rondom de havengebieden. Verder is in een aparte studie van de rijksplanologische dienst een behoefte raming gemaakt van de oppervlakte zeehaventerreinen in 1980: een totale bruto-oppervlakte van 17.900 hectares. De regering koml lot de conclusie dat Nederland tot I960 genoeg zeehaventer reinen heeft om aan de vraag te kunnen voldoen, Het zeehavengebied van 1960 (rond 6900 hectares) kan nog worden vervijfvoudigd. Het zeehavenbeleid van de regering zal moeten voorkomen, zo wordt in de nota festeld, dat bepaalde havengebieden Rotterdam en Amsterdam) met aan vragen worden overbelast terwijl andere niet of onvoldoende aan bod komen. Voor Rijnmond en IJmond met beperkte uitbreidingsmogelijkheden wil de rege ring een selectief beleid. In andere ha vengebieden (Vlissingen-Oost en Ter- neuzen. straks Reimerswoal) moet ves tiging worden gestimuleerd. (Voor een uitgebreide behandeling van de zechavennota verwijzen wij naar pagina 11). OUDSTE RUS - 160 JAAR - OVERLEDEN MOSKOU (UPI) Sjirali Misli- mof, de oudste man van de Sow- jet-Unie en waarschijnlijk van de wereld is op ruim 160-jarïge leef- tyd overleden, zo is gisteren in Moskou vernomen. Tot zijn dood werkte Mislimof als waker op een staatsboerderij, reed ezel en legde elke dag te voet de bijna acht kilometer lange weg naar zijn werk af die hem langs stijle berghellingen voerde. Op 130-jarige leeftijd werd hij voor het laatst vader. Enige tijd voor zijn dood verklaarden dokto ren dat hij liet hart van een paardrijder had met een polsslag van 70 tot 72 en een bloeddruk als die van een man van 30 tot 40 jaar. Mislimof laat zijn 88-jarige vrouw Khatoem achter alsmede 23 kin deren en naar schatting 200 klein kinderen, achterkleinkinderen en achter-achterkleinkinderen. Het geheim van zijn ouderdom is grotendeels te herleiden tot over erving en zijn rustige manier van leven, matige lichaamsbeweging en vaste gewoonten, aldus de dok toren die de Russische bejaarden hebben onderzocht. Bij de laatste Russische volkstel ling in 1959 kwam aan het licht dat 21.708 personen konden bewij zen meer dan een eeuw oud te zijn. Dit komt neer op een natio naal gemiddelde van 100 per mil joen inwoners, een getal dat voor Amerika 30 en voor Engeland op zes per miljoen ligt. Mr Beernink: HILVERSUM (ANP) Naar de me ning van mr H. K. J. Beernink, v zitter van <le CH-fractie in de tweede kamer, zal (le regering een andere koers moeten varen, ,De huidige koers acht ik fout en is allerminst in het belang ons land en volk en daarom kan dit kabinet beter heengaan.'. Mr Beernink sprak gisteravond in een politiek radiopraatje over ,de politieke situatie van het ogenblik'. Een andere koers achtte hy noodzakelijk in verband met de toekomst van ons volk. Deze an dere koers, aldus de heer Beernink, zal een vaste koers moeten zijn, een koers die de inflatie bestrijdt, de staatsfinan ciën gezond maakt, de werkgelegenheid bevordert en by de individuele burger het vertrouwen in de regering doet te rugkeren'. In het bijzonder drong de heer Beernink aan op soberheid en beperking by de staatsuitgaven, in veel sterker mate dan het kabinet-Cals wil. Sprekend over de troonrede merkte mr Beernink o.m. op, dat deze vaag is. veel algemeenheden bevat, zonder ,dat de koe by de horens wordt gevat'. De CHU- fractievoorzitter drong voorts o.m. aan op een vaste koers ten aanzien van de jeugdproblematiek. ,In een democrati sche staat kan niet worden geduld dat een kleine groep steeds maar bezig biyft met straatterreur en het veroorza ken van relletjes. Wil men niet anders, dan zal met harde hand moeten worden ingegrepen', aldus de heer Beernink. DEN HAAG-: Rookbommen zijn tot ontbranding gelcomen tijdens het massale studentenprotest op het Binnenhof. Ditmaal kan het als een grapje worden opgevat. Incident in Djakarta Paleiswacht van Soekarno hield minister tegen DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van voorlichting, Boerhanoed- din Diah, kreeg maandag geen toegang tot het Merdekapaleïs in Djakarta, waar lüj aanwezig wilde zijn bij de overhan diging van de geloofsbrieven door de nieuwe Guinese ambassadeur aan de president zo meldt het legerblad Bcrila Yoedha. Diah, die tydens Maliks verblijf in het buitenland tevens optreedt als waarne mend minister van buitenlandse zaken, werd eerst aan het hek tegengehouden door schildwachten die hem naar zijn identiteitspapieren vroegen. Na veel ge praat over en weer mocht hij naar bin nen, maar een eindje verder versperden opnieuw ieden van de paleiswacht hem de weg, die eveneens zeiden hem niet te herkennen, De minister liep toen woe dend weg en vertrok rechtstreeks naar Bandoeng, waar hy op een bijeenkomst zou spreken. Volgens het blad was Soekarno ook in woede ontstoken tóen hij van het geval hoorde en had hij zijn adjudanten opge dragen, onmiddellijk contact op te nemen met Diah. Deze was toen ec-hter al op weg naar Bandoeng en keerde pas de volgende dag terug. De minister heeft geen genoegen genomen met een schrif- el ijk excuus van de commandant van de paleiswacht en een officieel protest ingediend. ADUARD (ANP) By een felle brand In de boerdery van de veehouder P. Mulder aan do Hogeweg in Aduard zijn gistermorgen zes leden van de brand weer van Aduard bedwelmd geraakt en met ambulancewagens van het acade misch ziekenhuis in Groningen overge bracht. WERKGEVERSORGANISATIES IN NOTA AAN TWEEDE KAMER: VERENIGDE NATIES (UPI) De Amerikaanse ambassadeur Ar thur J. Goldberg heeft gisteren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties geantwoord op de Franse bewering dat het uitzicht op een begin van vrede in Vietnam onmogelijk is zolang Verenigde Staten niet als eerste haar troepen terugtrekt. Goldberg zei onder meer dat de Ameri kaanse voorstellen uit de tragische im passe in Vietnam, te komen onpartijdig, oprecht en eerlijk' zijn en dat de waar heid vam deze woorden zou kunnen wor den nagegaan ,door onze bereidwillig heid tot optreden' te onderzoeken. De Franse minister van buitenlandse ken, Maurice Couve de Murville. klaarde dat alleen de Verenigde Staten zich in een positie bevinden de nieuwe stap te doen ,die al het mogelyke zal •leveren, en het eerst van alles, vrede'. „oldiberg weerlegde dit met te zeggen dat welke toenadering ook succes zal opleveren, het niet die zal zijn ,waarby de ene partij een (beroep doet op de an dere de stryd te staken', omdat een der gelijk beroep reeds o p communistisch Noord-Vietnam is gedaan. Voorts ver klaarde Goldberg vast te houden aan de voorstellen die hij afgelopen donderdag naar voren heeft gebracht dat de Vere nigde Staten bereid zijn de bomaanval len op het noorden te staken mits zij verzekerd zijn van een soortgelijke be lofte vain de regering in Hanoi. De Franses regering heeft gisteren be sloten een eigen computer-industrie op te bouwen om niet langer van de Vere nigde Staten afhankelijk te zijn. Voor de ambitieuze pllannen van president De Gaulle zyn land een eigen atoom- zwaard te geven en te doen deelnemen aan de ruimtevaart zijn computers on ontbeerlijk. De Amerikaanse regering i herhaaldelijk geweigerd hebben een •gunning voor de verkoop van een grote computer van de Control Data Company, zodat de Fransen wel genood zaakt zijn er zelf een te bouwen. OLDENBURG (DPA) In het zoge naamde Kowel-proces in Oldenburg (Ne- dersaksen) zijn de vroegere Duitse commissaris van het gebied Kowel (Oekraïne) Erich Kassner en Fritz Mantbel, die tot de feldgendarmerie be hoorde, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld met verlies van de burger rechten. De 54-jarige Kassner werd schuldig bevonden aan de dood van ten minste 6000 joden en partizanen en aan moord in 13 afzonderlijke gevallen. Manthei had zich in minstens drie ge vallen aan moord schuldig gemaakt. DEN HAAG (ANP) De raad van bestuur in arbeidszaken heeft gisteren aan de leden van de twee de kamer een nota gezonden over de kosten ontwikkeling op het ge bied van sociale verzekering. De raad, waarin centrale werkgevers-, middenstands- en landbouworgani saties samenwerken is na een on derzoek tot de conclusie gekomen dat indien de door de regering voorgestelde maatregelen in 1967 worden doorgevoerd met een aan zienlijke stijging van de uitgaven voor de sociale verzekering reke ning moet worden gehouden. Nog los van de stijging van de uitgaven, welke het gevolg is van het in een aantal wetten, zoals de aow e.d., neergelegde automatisme voorziet de raad een stijging van de uitgaven van 1.260.000.000 waarvan een bedrag van 283.000.000 ten laste van de overheid komt. IDe raad meent, dat een en ander b< langrijk afwijkt van de in officiële publi- katies gevestigde indruk, dat de uitbrei ding van de sociale verzekering slechts tot een geringe premiestijging zou be hoeven te leiden. De raad van bestuur in arbeidszaken is tot de conclusie geko men, dat de kosten van de sociale ver zekering in 1967 zozeer zullen stijgen, dat van een naar zijn oordeel zorgwek kende ontwikkeling gesproken moet worden. Nee maar: de zeehavennota ligt op tafel. Zo'n jaar of tien achter elkaar is in Premies De indruk, dat in totaal slechts 1 procent kostenstijging zal ontstaan wordt onjuist geacht. Het premieper centage voor de interimwet invalidi- teitsrentetrekkers bijv. zal van 2,4 tot minstens 3 moeten stij gen, evenzo de ziekenfondspremie van 5,8 tot 7 procent. ,De ervaring heeft bovendien geleerd, dat by de invoe ring van nieuwe wetten meestal met te lage premies wordt gestart', aldus de nota. Voorts wordt door ingrijpende verho gingen van de premiegrenzen bij diver se sociale wetten een aanzienlijk groter deel van het loon of inkomen aan pre mieheffing onderworpen, ,ook indien een premiepercentage ongewijzigd kan blij ven, betekent dit, dat de betreffende verzekering beduidend meer inkomsten ontvangt en dus aanmerkelijk duurder is dan men geneigd zou zijn uit het gelijk- biyvend percentage op te maken'. De geschetste ontwikkeling zou aanlei ding voor de volksvertegenwoordiging moeten zijn zich meer dan voorheen re kenschap te geven niet alleen van de sociale wenselijkheid, maar vooral ook van de economische mogelijkheden van de sociale verzekeringen, zo wordt in de nota geschreven. ,Van de bevolking worden thans immers heffingen ge vraagd van meer dan tien miljard gul den, in totaal overeenkomende met de helft van de rijksbegroting, De uitgaven voor de wettelijke sociale verzekeringen en enige aanvullende sociale voorzienin gen, zijn veel sneller gestegen dan de toeneming van het nationaal inkomen' Terwijl het nationaal inkomen van 1961- 1967 is gestegen met 85 procent, stegen de kosten van de sociale verzekeringer met ongeveer 190 procent, zo werd bere kend. Reactie In een reactie op de nota heeft een woordvoerder van het departement sociale zaken en volksgezondheid er op gewezen, dat bij het opnemen van de financiële gevolgen van de sociale ver- zékeringen in diverse begrotingsposten de gebruikelijke weg is gevolgd, namelijk alleen die uitgaven werden opgenomen, die voortvloeien uit reeds tot stand ge komen wetten. Bovendien zijn de ver plichtingen die eventueel zullen voort vloeien uit nog tot stand te komen wet ten in de zogenaamde staart van de miljoenennota vermeld. Voor deze verplichtingen worden voor zover zy ten laste van de overheid ko men, bij suppletaire begroting de nodi ge voorzieningen aangevraagd. Ook in de memorie van toelichting op de begro ting van sociale zaken en volksgezond heid is nog eens een exact overzicht in aanvulling op de miljoenennota gegeven. een vast punt bij de e, U jl_ van verkeer en waterstaat. Het Nederlandse volk heeft het nog mogen beleven dat het stuk in druk is verscheneneen ontroerend moment mo gen v/ij v/el zeggen. Maar zoals het zo vaak gaal met een late vervulling van pril gekoesterde verlangens: de echte blijdschap wil niet meer komen. Oorzaak, in dit geval: de nota vertelt eigenlijk niets nieuws, we wisten het vrijwel alle maal al. Wellicht is nog het belangrijk ste, dat de regering voorzichtig en om standig geformuleerd laat weten, dat er geen havenbeleid van bovenaf zal worden gevoerd. Dat wil zeggen: niet in directe zin. Uit allerlei passages blijkt echter wel, dat men langs indirecte weg toch nog een flinke vinger in de pap wil heb ben, zowel bij het havenbeheer alsook bij de ontwikkeling van de zeehavens via het al dan niet verlenen van medewer king. In dit opzicht is het van belang er op te wijzen, dat de teneur van de zee havennota gelijk is aan die van de nota ruimtelijke ordening II, nameiyk: de randstad loopt vol. Met name het Rijn mondgebied moet maar op niet te veel medewerking rekenen, althans volgens de theorie van de nota: het einde van de uitbreidingen om en bij Rotterdam is in zicht, zo blijkt uit de (alweer zeer om zichtige) formuleringen- In 1980 is het wel bekeken, zo wordt ongeveer betoogd. We hebben zo de indruk, dat wel niet lang gewacht zal moeten worden op enig bars geluid uit Rotterdam, dat de nota op dit stuk van zaken vermoedelijk zon der meer onaanvaardbaar zal noemen. Wt zijn met name benieuwd naar de Rotterdamse reactie op het afwijzen in de nota van de havenontslulting Haring- vliet: het zou wel eens kunnen, dat men in Rotterdam daar heel anders over I denkt. Enfin, afwachten maar wat men in en om de Rijnmond van dit alles zegt. Tot dusver was het vaak de praktijk in Nederland, dat als in omstreden kwes ties de rijksoverheid aanvankelijk ,nee' zei en Rotterdam ,ja', de laatste toch zijn zin kreeg. Interessant zal het zyn over enige jaren vast te stellen hoe het allemaal is gelopen en wat er feitelijk uit de bus is gekomen: de theorieën van de zeehavennota en de nota ruimteiyke ontwikkeling II of een anders gerichte praktijk van Rijnmond. De nota vertelt niets nieuws, we zeiden het reeds. Dat komt, omdat zij in hoofdzaak bestaat uit het opsom men van (bekende) plannen. De teneur is heel globaal gezegd, met voorbij gaan van allerlei nuances ,we hebben volgens de berekeningen tot 1980 onge veer elfduizend hectare zeehavengebied nodig, we kuimen er volgens de huidige plannen ruim veertienduizend leveren, mijn liefje wat wil je nog meer'. Over allerlei niet onbelangrijke "details als de financiering (om er maai- één te noe men) blijft men echter in het vage, de zelfde vaagheid waardoor ook de nota ruimtelijke ordening II uitmunt. Boven dien zijn deze weinig uitputtende finan- cieringsparagrafen uit de zeehavennota vrijwel geheel gericht op havenaanleg en -beheer. Maar iedere gemeentebe stuurder in Zeeland, die met de ontwik kelingspolitiek van de laatste jaren heeft te maken kan voorrekenen, dat het hier om heel wat meer gaat, namelijk om een breed complex van maatregelen- Enkele lden. De outil lage van de gemeente besturen: een haven en industriecentrum moet zowel technisch als administratief over een goed apparaat beschikken, het geen in de praktijk vaak niet kan wor den opgebouwd zoals het behoort, omdat er geen geld voor is. Er zijn verder voor zieningen nodig op het gebied van infra structuur en openbaar vervoer, op cul tureel terrein moet het nodige gebeuren, kortom het gaat om een totaliteit van maatregelen, waaraan op dit ogenblik het rijk wel iets doet. maar toch veel te weinig. Als men toekomstige havenge bieden aanwijst, dient men er rekening- mee te houden, dat daaraan vele conse quenties verbonden zijn. De zeehavennota evenwel zwijgt er over, de nota ruimte lijke ordening noemt drie bronnen, name lijk extra retributies en speciale heffin gen, verhoging van belastingen, grotere leningen- De vraag is echter: is de rege ring bereid op korte termijn haar politiek zo In te richten, dat deze bronnen wor den aangeboord? Maar een dergelijke vraag komt waarschijnlijk teveel in de concrete sfeer. fcdiltlijft COMMISSARIS ONTSTAK DE VLAM SAS VAN GENT De commis saris van de koningin in Zee land, mr J. van Aartsen, ontstak woensdagmiddag om kwart voor vier het aardgas dat door een tijdelijke leiding uit de Sas- se Molenberg stroomde. De commissaris stelde met deze daad het nieuwe aardgasnet van Sas van Gent, dat nu 734 aan sluitingen heeft, officieel in ge bruik. Aan zijn zijde stonden de burgemeester van Sas van Gent de heer R. A. J. den Boer en de heer A. J. Kaland, voorzitter van het dagelijks bestuur van de NV Zegam, de maatschappij onder wier supervisie het net is aangelegd. Beneden aan de berg stonden de burgemeesters van Terneuzen, Vlissingen, Goes Goes, Hulst en Axel, hier in hun functie van bestuurslid van de NV Zegam, vertegenwoordigers van industrieën in de kanaalzo ne, van de Gasunie, het Gasin- stituut en de aannemingsbedrij ven, schoolkinderen en andere belangstellenden. Voordat mr Van Aartsen de vlam in het gas stak sprak hy een kort woord, waaruit dank en voldoe ning sprak. De komst van aard gas in Sas van Gent de eerste gasloze gemeente die het krijgt was zoker door de industriële ves tigingen bespoedigd, zo zei de commissaris. ,De industrieën, die wél eens stinken, zijn dus ook wel eens een zegen' (zij nemen drie tot vier niaal zoveel gas af dan de bevolking zal afnemen). Victorie Na de plechtigheid op de Molenberg begaf het gezelschap zich naar de raadszaal vam het Sasse stadhuis. Burgemeester Den Boer bracht daar enige gebeurtenissen uit het verleden in herinnering, zoals de aanleg van (Zie slot pag. 2 kol. 6) PARIJS (RTR) De Verenigde Staten hebben hun bondgeno ten een telecommunicatiekunstmaan aangeboden voor het ver bindingssysteem van de NAVO. Het aanbod werd gisteren in de permanente NAVO-raad gedaan door de Amerikaanse af gevaardigde, Harlan Cleveland. De nadruk leggend op communicatiebehoeften teneinde aan defensieve eisen te voldoen, stelde Cleveland voor dat de NAVO deelneemt aan proefnemingen en experimentele verbindingen in het leader van het huidige Amerikaanse systeem, aanschaf van NAVO-kunstmanen voor speciale doeleinden en uiteindelijk integratie in een gemeenschappelijk hoog ontwikkeld systeem. De Verenigde Staten willen voor experimentele doeleinden het eigen on langs in dienst genomen defensiesysteem van verbïndingskunstmanen beschikbaar stellen. De NAVO zou volgens Cleveland eigen grondsta tions kunnen ontwikkelen om sa.men te werken met het Amerikaanse systeem. Het technisch centrum vam SHAPE in Den Haag, is reeds met de bouw van een dergelijk station bezig. CQeveland zei, dat de NAVO wellicht tegen de zomer van 1968 eigen kunstmanen kan hebben. is vanzelfsprekend aanleiding de zeehavennota te toetsen aan de Zeeuwse omstandigheden. Ook voor deze provincie blijkt dan te gelden: geen nieuw geluid, maar een opsomming van drie (bekende) projecten, te weten het havengebied Terneuzen annex kanaal zone, het havengebied Vlissingen (inclu sief het Sloegebied, conform het ont- werp-streekplan Midden-Zeeland) en tenslotte het Reïmerswaaïpian volgens het (eveneens bekende) rapport uit 1964 van de Werkgroep Ontwikkeling Wester- schelaebekken. Met deze constatering zouden we kunnen volstaan ware het niet, dat de praktijk van vandaag al uitwijst, dat een deel van deze plannen reeds op de helling moet. Het actueelste voorbeeld in dit opzicht is het_ havenge bied van Terneuzen. Op de bijgevoegde kaart is langs het .Westerscheidefront' met name het terrein van Dow Chemical aangegeven. Daarmee houdt het water front op- Maar het is bekend, dat er op dit ogenblik binnenskamers allerlei dis cussies aan de gang zijn over uitbrei dingsplannen, die Dow op dit moment aan het ontwikkelen is. Deze plannen gaan in de richting van een rafrinaderij ten westen (letwel: ten westen!) van de huidige Dowterreinen. Wat betekent dat? iDat het recreatiegebied van de Braak man in gevaar komt, dat de petrochemi sche industrie zich zal ontwikkelen in de richting van Hoofdplaat. Als inderdaad deze ontwikkeling mogelijk gemaakt zou worden, zou het ontwerp-streek- plan West-Zeeuwsch-Vlaanderen bij wij ze van Spreken al gewijzigd moeten wor den voordat het als ontwerp de staten zou hebben bereikt. En wat Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen betreft: het idee van een oliehaven bij Ossenisse is tot nog toe geen luchtkasteel gebleken waarover niet meer behoeft te worden gesproken. De ontwikkeling van de Antwerpse ha ven zou in dit opzicht wel eens van vér strekkende invloed kunnen zyn. Met deze opmerkingen over mogelijk heden van de laatste tijd willen wij slechts aantonen, dat de zeehaven- nota eigenlijk al verouderd is op het mo ment dat zij verscheen: de in dit stuk opgenomen plannen zijn immers al in dis- Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1