Fluiten hielp niet bij de klap van Baas Brand in Londen - f 7.5 min schade Tegenstellingen zijn niet onverzoenlijk Oppasser door een nijlpaard gegrepen Dertien leiders van ,Cosa Nostra' in VS opgepakt NS overweegt overgangsregeling gepensioneerden Weer graven in Nuth geschonden Harry heeft op het ogenblik kiespijn' Jan Wolkers wil niet voor aap staan Haagse winkeliers eens met het politieoptreden Dit jaar meer aardappelen geoogst Honderden miljoenen guldens voor hahi aan middenstand HET BINNENHOF NASCHRIFT VAN ZATERDAG 24 SEPTEMBER I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 NEW YORK, (AFP) De Amerikaan se politie heeft donderdagavond to Fo rest Hills l»ü New York dertien leden van de leiding van de Amerikaanse Ma- fiaorganisatie ,Cosa Nostra' aangehou den. Betrokkenen hielden een bijeen komst in het souhterrain van een restau rant. De politie had kennelijk een tip gekregen. Alle dertien waren bij de politie bekend, zij waren destijds door Joseph Valachi beschreven als belangrijke leden van de Mafia. Valachi legde voor een parle mentaire commissie belangrijke verkla ringen af. hij zit levenslang. Op de .topconferentie' waren de bekend ste gangsters uit de VS aanwezig. Hij stonden blijkbaar onder leiding van Tho mas Eboli, een voormalig bokser en op volger van Genovese, de .opperbaas'. Een federale rechter heeft voor ieder honderdduizend dollar borgtocht geëist, In totaal dus 1,3 miljoen dollar. Ver wacht wordt dat hun advocaten deze som snel zullen storten. UTRECHT (ANP) Door hot Invoeren van een wachtgeldregeling overweegt de. directie van de Nederlandse Spoor wegen de pil wat te vergokten voor de teleurgestelde NS-ers, die nu invoering van de nieuwe sporwegpensioonwet niet voor hun G5e jaar niet pensioen kunnen gaan. De regering acht, zoals bekend, pensionering voor de 65-jarige leeftijd niet in overeenstemming met do thans in ons land heersende algemene opvat tingen over hel vermogen tot arbeids- verrichting. Voor vele NS-ers is dit standpunt een tegenvaller. I-Iet spoorwegpensioenfonds lean daaraan niets doen. De wachtgeld regeling, die de directie van de NS over weegt. biedt de mogelijkheid aan NS-ers voor wie de 60e verjaardag daagt, eer der het bedrijf te verlaten. De wacht geldregeling zal In samenwerking met de personeelraad worden uitgewerkt. Hoeveel eerder men het bedrijf zal kun nen verlaten zal afhankelijk zijn van de huidige'leeftijd. NEDERLANDSE HULP GROTER DEN HAAG (ANP) Voor de hulp verlening aan Suriname en de Neder landse Antillen in het leader van liet, Nederlandse hulpprogramma voor 1967 is op de begroting 114,4 miljoen gul den uitgetrokken, voor 1966 was 102,5 miljoen gulden toegestaan. Hot bedrag van 114,4 miljoen gulden is een schat ting door <le viee-minister-president mr B. W. Biesheuvel van de voor Suri name en de Nederlandse Antillen be nodigde middelen, aldus heeft <le mi nister zonder portefeuille voor ontwik kelingshuip, mr Th. H. Bot, de tweede kamer meegedeeld. Zoals bekend za.1 de Nederlandse hulp inspanning in 1967 ongeveer 40 mil joen groter zijn dan in 1966. Voor 1966 werd 406,3 miljoen gulden toe gestaan. (in de nota over de Neder landse ontwikkelingshulp 1966 staat als totaalbedrag 410,2 miljoen gulden vermeld. In het overzicht dat minister Bot thans aan de tweede kamer heeft voorgelegd is rekening gehouden met twee verlagingen die na indiening van de nota hebben plaatsgevonden). Voor 1967 staat een bedrag van 450 miljoen op de begro ting. In het hulpprogramma voor Zuid-Oost- Azië, wordt voor 1967 een bedrag van 30 miljoen gulden genoemd. Voor 1966 was voor deze post 16 miljoen gulden toegestaan. Het beding uit te geven voor leningen in het kader van consortia en consul tatieve groepen op de begroting 1967 is 69,5 miljoen gulden. Voor 1966 was 55 miljoen toegestaan. Verder blijkt uit het overzicht dat op de begroting 1967 voor ontwikkelings banken minder is uitgetrokken dan voor 1966 werd toegestaan, namélljk vijf mil joen gulden tegen 9,7 miljoen, JAAR VOOR MIHAJLOV ZADAR (AFP) Milialjo Mihajlov is gisteren door de rechtbank te Zadar veroordeeld tot 12 maanden gevangenis straf wegens het verspreiden van on juist nieuws. Dc rechtbank heeft de ove rige punten van de aanklacht niet ge handhaafd. Ds> 32-jarlge Mllhajlov, die lector aan een universiteit is geweest, mag tevens niet langer openbare vergaderingen bij wonen en artikelen publiceren. Na het voorlezen van het vonnis werd uit het publiek geroepen: ,weg met hem uit Zadar stuur hem naar het buiten land'. Mihajlov heeft hoger beroep aangete kend. Hij blijft op vrije voeten totdat het hooggerechtshof een definitieve uit spraak heeft gedaan. NUTH (ANP) Voor de vierde maal in enkele maanden tijds zjjn in de Lim burgse gemeente Nuth graven geschon den. In de nacht van donderdag op vrij dag werden niet minder dan 88 houten grafkruisen afgebroken of omver ge trokken. Ook moest een aantal stenen grafzerken het ontgelden. Van enkele tientallen kruisen werden de Cliristus- fignren afgerukt en eveneens vernield. De rijkspolitie van Nuth, die met het on derzoek bezig is, heeft tot nu toe geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Men vermoedt, echter dat een geestes zieke aan het werk is geweest. LONDEN (RTR) In Londen heeft gisteren in een houtfabriek een grote uitslaande brand gewoed die urenlang heeft geduurd. De vlammen werden aangewakkerd door een sterke wind, bijna 400 brandweerlieden werden bij het blussingswerk ingezet. De omliggende straten werden versperd door een zestigtal brandweerwa- gens, 30 gezinnen moesten hun woningen bij de fabriek tijdelijk verlaten, 'e brandweer slaagde erin een bij de fabriek gelegen grote opslagtank van benzine te behouden. De schade wordt op 750.000 poncl (f7,5 miljoen) ge schat. Den Haag: Toen de Haagse agent J. v. d. Zwan op Prinsjesdag in Den Haag in moeilijkheden kwam met een aantal proeo's, kreeg hij bij stand van soldaat P. A. v. d. Geest van de geneeskundige troepen, die hem ontzette. Vrijdag kreeg sol daat v. d. Geest uit handen van de garnizoenscommandant kolonel Van Schendel een tevredenheidsbetui ging en twee dagen extra prestatie verlof. IR J. VAN ANDEL LID COMMISSIE ONDERZOEK AMSTERDAMSE POLITIE (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - zoek instelt naar de gezagsverhoudin gen in de Amsterdamse politietop en de organisatie van het politiekorps in de hoofdstad. Mr Van Andel komt in de plaats van prof mr P. J. Verdam, die onlangs minister van binnenlandse zaken is geworden. Hij is evenals de minister lid van de Anti-Revolutionaire Partj. Mr Van AndeJ is 59 jaar. Na enkele jaren advocaat en procureur in Lei den te zijn geweest, was hij werkzaam op de gemeentesecretarie in Den Haag. In 1936 werd hij commies-griffier van de eerste kamer. Ir. februari 1940 volgde zijn benoeming tot rechter-plaatsvervanger in de Haag se arrondissementsrechtbank, hij werd juni 1955 lid van het college van beroep voor het bedrijfsleven, waar van hij in september 1964 voorzitter werd. CNV-voorzitter over verhouding met werkgevers: Loonsverhoging van 3,5 pet in 1967 niet voldoende LEEUWARDEN (ANP) De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, heeft gister avond gezegd dat hij het ten zeerste betreurt, dat men het maar al te dikwijls probeert voor te stellen of er tussen werkgevers en werknemers on verzoenlijke tegenstellingen be staan, die een werkelijke samen werking van alle partijen abso luut onmogelijk maken. Hij verklaarde gisteravond op de her denkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de christelijke besturenbond Leeuwar den, dat zulke absolute tegenstel lingen niet bestaan. Er is wel sprake LONDEN (AFP) Het nijlpaard Harry in de dierentuin van Coventry heeft vrijdag de 17-jarige oppasser Richard Harris tussen zijn kaken genomen toen deze de kooi schoonmaakte. De jongeman is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Een andere oppasser die ook in de kooi was, zei dat slechts het hoofd en de benen van Harris buiten de muil van het dier uitstaken. Toen de jongeman ,Open, open', riep, liet het nijlpaard hem los. Commentaar van de directeur van de dierentuin: Harry is een zacht dier, maar hij heeft op het ogenblik kiespijn'. van zeer tegenstrijdige opvattin gen, gevoed door een tegenstelling van belangen op kort zicht. Maar, aldus de heer Van Eibergen, die op vattingen stammen uit het verle den, ze zijn ontstaan in een tijd toen de ene partij alles voor het zeggen had en de andere niets. Als wij aan de destijds ontstane ver houdingen iets willen veranderen, zo voegde hij hieraan toe proberen wij dat niet af te dwingen in een nieuwe machtsstrijd, ook al zijn de machtsverhoudingen wel anders don in het verleden: wij vragen alleen een nieuwe bezinning op de vraag of de regelingen die destijds volko men eenzijdig zijn getroffen wel redelijk zijn en aan allebetrokke- nen recht doen. De heer Van Eibergen zei, dat tot zijn spijt dikwijls maar zeer weinig te bespeuren is van een wezenlijke be reidheid van beide kanten om te zoe ken naar redelijkheid en recht. Als overleg onmogelijk woi-dt, is volgens hem alleen nog de weg open van machtsvorming en strijd omdat er dan geen andere keus is voor hen, die niet kunnen berusten in het voortduren van wat zij als onrecht ervaren. We zitten nu midden in een crisis, zo zei hij, en op de een' of andere manier zullen we eruit moeten komen. Hij sprak de hoop uit, dat het de vakbeweging mogeijk zal worden gemaakt dat op de goede manier te doen, dat wil zeggen via overleg in plaats van strijd. Met betrekking tot de plannen van de regering voor 1967 zei de heer Van Eibergen, dat het op zichzelf geen grote ramp is dat men nu, na grote vooruitgang die de laatste ren is geboekt, de pas wat in moet houden. Hij vroeg zich echter af, of er niet grotere offers gevraagd wor den dan met het oog op de toestand strikt noodzakelijk is. Volgens de voorspellingen van het Cen traal Planbureau gaan de prijzen volgend jaar met 4,5 procent omhoog en de kosten van de sociale verzeke ringen met 1 procent. Een verho ging van de contractlonen met slechts 3,5 procent zou dus beteke nen dat de werknemers twee pro cent minder kunnen besteden. Het CNV is van oordeel, dat voor een zo drastische inkrimping van dc con sumptie geen aanleiding is. ROTTERDAM (ANP) Het Nieuw Rotterdams Toneel zal vrijdag 7 oktober de première geven van de eenakter .Wegens sterfgeval gesloten' van Jan Wolkers. De voorstelling is in het Pic colotheater ter gelegenheid van de Bel gisch-Nederlandse conferentie voor Ne derlandse letteren. .Wegens sterfgeval gesloten' speelt op een kerkhof op de dag van het laatste oordeel. Wokers heeft in het voorwoord gezegd dat hij zelf de rol van de aap in het stuk graag zal willen spelen als het nog eens zou worden opgevoerd. NRT-directeur Rob de Vries heeft de schrijver-beeldhouwer daarom uitgeno digd deze dierlijke rol voor zijn reke ning te némen, maai' Wolkers heeft de aanbieding niet geaccepteerd, De rol verdeling van .Wegens sterfgeval geslo ten' is nog niet vastgesteld. On dez»:' avond zal ook worden opgevoerd ,De acteurs' van Odijk. AANDEELHOUDERS VAN .EXCELSIOR'AKKOORD MET FUSIE ROTTERDAM (ANP) De aandeel- I houders van de metaalbuizenfabriek .Excelsior' in Oosterhout hebben zich gisteren in een buitengewone vergade- ring uitgesproken voor de fusie van .Ex celsior' met de in financiële moeilijkhe den verkerende NV Staalwerken Maas' in Maastricht. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan de uitgifte van nominaal 2*6 min gulden aandelen .Excelsior', waar mee de uitstaande aandelen ,De Maas' zullen worden overgenomen. De voor zitter deelde in de vergadering mee dat thans in principe over de gehele linie overeenstemming is breikt over het sa mengaan van beide belangrijke Neder landse buizenproducenten. Formeel zijn echter nog niet alle barrières genomen. De besprekingen met de bankier over de toekomstige financiering hebben een be ginselakkoord opgeleverd. De contracten tussen de fusiepartners zijn klaar en de accountantsverklaring over de balans van ,De Maas' is nu op korte termijn toe gezegd. Met het ministerie van economi sche zaken is overeengekomen dat de regering haar onmisbare medewerking zal verlenen bij de opheffing van het administratiekantoor van aandelen ,De Maas', waarin zich een meerderheids pakket bevindt. De liquidatie van het- administratiekantoor brengt dit pakket automatisch o m niet terug bij d.e ven nootschap, waarmee aan een belangrijke voorwaarde voor het totstandkomen van de fusie is voldaan. .Excelsior' heeft zich echter voor dat het zover was, tegenover het ministerie garant moeten verklaren voor het voortbestaan van de nieuwe Maastrichtse fabriek ,De Maas' geduren- Lagor Waard opent tienerdancing in Den Haag (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Lagor Waard, de Haag se organisator in de wereld van beat en tieners opent op de Prinsengracht In Den Haag een weekeJnddancing, dat hij zelf noemt: ,een primeur op uit gaansgebied'. Volgens Lagor Waard gaat alles wat ,in' is de boventoon voeren In .Saloon Schoppenaas'. Het accent komt weliswaar te liggen op ritme en blues, hltparadegroepen zullen er optreden, maar Lagor Waard wil eveneens figuren als Jan Cremer, Irene Donner, Johnny the Selfkicker, Bernard de Vries en Koosje Koster laten optreden. .Saloon Schoppenaas' wordt geheel in western-stijl opgetrokken. Het meubi lair zal voornamelijk zijn vervaardigd van kistenhout en kippengaas en het bedienend personeel is van tienerleef tijd. Lagor Waard wil .Saloon Schoppenaas" ook naar buiten bekendheid geven: al les wat binnen gebeurt zal eveneens op straat te horen en te zien zijn door middel van een gesloten tv-circuit. De Haagse politie zal het allemaal eens aanzien en er vooral op letten dat de activiteiten van Lagor Waard zeker niet leiden tot ordeverstoringen op de openbare weg. DEN HAAG (ANP) Een groep van 68 Haagse winkeliers, gevestigd aan de Langepoten, Plein, Kortepoten, Heren gracht en Herenstraat, welke straten op Prinsjesdag het toneel zijn geweest van intensieve strijd tussen politie en pro vo's, hebben in een telegram aan de burgemeester van Den Haag hun in stemming betuigd met het optreden van de politie. Zij deelden in hun telegram de burge meester mede ,dat zij volkomen akkoord gaan met het kordate politieoptreden als zodanig tegen groepen jongelui waarvan een gedeelte speciaal met doel tot pro=- voceren naar Den Haag waren overge komen dat in tegenstelling tot vele pers berichten de politie juist gehandeld heeft; dat volgens de ooggetuigen vele relletjes dan pas begonnen als fotogra fen gereed waren om opnamen te ma ken; dat zij het betreuren de politie door de persberichten in een slecht daglicht geplaatst te zien; dat zij hopen en ver wachten bij een soortgelijke herhaling op een evenzo krachtdadig optreden van de politie'. KLEUTER VERDRONKEN SMILDE, (ANP) Het bijna twee jaar oude zoontje Derk van de landbouwer J. C. Offereins te Boven-Smilde is gisteren in een onbewaakt ogenblik In de Drentse hoofdvaart gevallen en verdronken. KRITIEK PvdA-JONGEREN OP MILJOENENNOTA EN TROONREDE AMSTERDAM (ANP) Het dagelijks bestuur van de Federatie van Jongeren groepen van de PvdA heeft in een ver klaring gereageerd op de miljoenennota en de troonrede. ,Uit niets blijkt', aldus het bestuur, ,dat de woningnood, met name voor jongeren en de lagere Inko menstrekkers als volksvijand nummer één gezien wordt. Het beurzenbeleid is in zijn uitgangspunten en praktijk on aanvaardbaar. De ontwikkelingshulp blyft ver beneden de reeds jaren geleden door de Verenigde Naties aanvaarde minimumnorm van één procent van het nationale Inkomen'. Hiertegenover staat volgens de federatie dat dit kabinet voortgaat met een kost bare en overbodige marinepolitiek. ,De opvattingen van dit kabinet over de in ternationale politiek zijn clichématig en in sommige gevallen duidelijk hypro- criet'. De federatie vindt voorts duide lijk, dat de betere betrekkingen tussen Indonesië en Nederland een gevolg zijn van de politieke veranderingen in Indo nesië en niet in de eerste plaats van de regeling van de zogenaamde schulden van Indonesië aan Nederland, zoals de troonrede suggereert. De zinsnede over Vietnam demonstreert dat de Nederland se regering, hoe dan ook een duidelijk standpunt in de Vietnamese kwestie DEN HAAG (ANP) De eerste oogst- ramingen van de consumptie-aardappe len (inclusief poot- en voederaardappe- Iem) worden door het CBS globaal ge schat op een nettoproduktie van bijna 2 miljoen ton (1,4 miljoen ton kléin en 0,6 miljoen ton zand- en veenaard- appelen). Dit betekent een produiftie- toename van 22 procent ten opzichte van verleden jaar, hetgeen enerzijds kan worden toegeschreven aan de are aaluitbreiding en anderzijds aan hoge re opbrengsten per lia. De produktie van zaaluien wordt voor lopig geschat op nog geen 150.000 ton (16 procent ten opzichte van 1965). Van de ruim 4.800 ha wordt namelijk een matig rendement verwacht van gemid deld 30.000 kg per ha. Van veldbonen wordt de gemiddelde op brengst per ha getaxeerd op 2.500 kg- per ha (19 pet ten opzichte van 1965 doch min 3 procent ten opzichte van het tienjaarlijks gemiddelde). Aamgc-, - T_ zien het areaal nog verder is ingekrom- wenst te vermijden, aldus de FJG. Zy ia pen tot 4S0 ha. zal de totale produktie van mening dat dit kabinet zijn visie waarschijnlijk dalèn tot 1.200 ton (mm veelal tot uitdrukking moet brengen in 16 procent ten opzichte van 1965). notas. omdat de politieke wil ontbreekt, in het bijzonder bij KVP en AR, de re- Als gevolg van de hernieuwde belang- gering de noodzakelijke instrumenten te stelling voor de teelt van blauwmaaai- verschaffen om, ook 'met behoud van het zaad kan verwacht worden, dat de oogst I economisch evenwicht, deze visie ie re- dit jaar ruim 500 ton zal bedragen. aliseren in een concreet beleid'. DEN HAAG (ANP) De instelling van secretaris, die zei al woorden van kritiek de Stichting Ontwikkeling en Sanering op de hoogte van dit bedrag te hebben voor het Midden- en Kleinbedrijf, waar- gelezen, wilde ,er toen toch wel even op de 15 jaar, in het belang van de"werkge-| van het bestuur donderdag is geïnstal- wijzen, dat hier geen sprake is van be- legenheid in Zuid-Limburg. leerd, betekent, dat in de loop van een knibbeling'. De ervaring met het sane- aantal jaren een bedrag van enkele hon-j ringsfonds voor de landbouw heeft de Het bedrijf hoeft niet langer in stand te derden miljoenen guldens beschikbaar stellige overtuiging gegeven, dat dit be- worden gehouden als .Excelsior' kan komt voor een omvangrijk hulpprogram-i drag zeker voldoende zal zijn voor de aantonen dat dit in strijd zou zijn met una voor de middenstand. Dit zei gister-, uitbetalingen, die in het eerste aanloop- het belang van een gezonde bedrijfsvoe- avond de staatssecretaris van economi- jaar gedaan zullen worden. Deze hulp ring, mede, gelet op de werkgelegenheid, j sclie zaken, drs J. A. Bakker, bij de ope- zal, wat de sanering betreft, o m beslaan De overeenkomst voorziet in arbitrage ning van de 14e jaarbeurs van het noor-]uit advies en voorlichting, maar ook uit over mogelijke geschillen. De minister den te Roden. i financiële vergoedingen, die de beslissing van economische zaken krijgt het recht Voor de aanloopperiode van dit fonds, om een bedrijf te beëindigen kunnen ver- om na overleg met de president-commis-l waarin de werkelijke uitgaven nog be-gemakkei ij ken en als een sociale begelei- saris en de directie van .Excelsior' een, trekkelijk gering zullen zijn, is op de ding gezien kunnen worden. De hulp bij waarnemer te benoemen in het bestuur, ontwerpbegroting van het ministerie van'de ontwikkeling van bedrijven zal even die zal toezien op de uitvoering van dei economische zaken een bedrag van zes'eens voorlichting en financiële steun in miljoen gulden uitgetrokken, De staats-j verschillende vormen kunnen omvatten. overeenkomst. (Van onze parlementsredactie) Anderhalf uur nadat een paar rookbommen het Oran je-zonnetje hadden verduis terd, haalde minister Anne Vondeling uit het miljoenen- koffertje een 25 centimeter dik pak papier, waarin vol doende politiek buskruit lijkt te schuilen om een heel kabi net op te blazen. Samenge houden door een oranje lint werden de begrotingsstukken op tafel van kamervoorzitter Van Thiel gedeponeerd en diens zucht (óver de omvang of de inhoud van de pape rassen?) was het startsein voor een nieuwe periode van parlementair bakkeleien. Kamerleden en hun .waarne mers' waren niet overmatig verrast door de inhoud van het pakket cyfers en toelich tingen. De touwtrekkerij van de laatste maanden om de rijksbegroting rond te krij gen, is van zoveel gekreun en gehijg vergezeld gegaan, dat de buitenwereld al aardig op de hoogte was geraakt. Verbleekt De bewindsman van financiën men herinnere zich: hij is socia list heeft zich vorig jaar erg kopschuw getoond van hogere om zetbelasting over de hele linie, dus op produkten voor rijk en arm. Nu zal hij een wetsontwerp indienen met precies dat voorstel, ingaande een half jaar (1-1-68) nadat het kabinet-Cals zijn rit teneinde heeft gereden. ,Mijn bezwaren van vorig jaar zijn iets verbleekt, er zijn ver zachtende omstandigheden', merkte hij een paar dagen ge leden op. Hfl zal niet met veel plezier lezen, wat zijn partij genoot ir Hein Vos voorzit ter van de senaatsfractie van de PvdA deze vveelc in Vrij Nederland heeft geschreven. Deze Wassenaarse senator vindt liet voorstel zondermeer onjuist. Het hele dekkingsplan staat hem trouwens niet aandit hele pro gram, dat misère zal veroorza ken, ook politieke misère, en po litieke tegenstellingen zal aan wakkeren, had de regering kun nen ontgaan met één maatregel: het niet doorgaan per 1 januari 1967 van de verlaging van de in komstenbelasting'. En onder po litieke misèro kan ook worden begrepen: electorale misère. Klap Het politieke bakkeleien begon die middag na het sprookje' van Prinsjesdag letterlijkker dan in de parlementaire geschiedenis van ons vaderland is geboekstaafd met wat de historie zal ingaan als ,de klap van Baas'. De stomp op het linkeroog van lr H. Adams was een slag in het gezicht van de Boerenpartij. De VVD-senator had geen spijt van de klap op het oog van de man, die .Jij proleet' tegen hem zei en In 1942 schreef: ,Wy moe ten elkaar terugvinden en dit is niet eenvoudig, verpest als de be grippen van grote groepen en ook van individuele en somtijds zelfs nog zeer belangrijke lie den zijn door het jodengif Ir Jan Baas heeft meneer Adams na 22 jaar teruggevonden. Vechtersbaas In het WD-weekblad .Vrijheid en Democratie' wordt de Map van Baas beschreven onder het kopje .begrijpelijke emotie betreui-de vuistslag'. Deze kop is heel duide lijk niet geschreven door de vech tersbaas zelf. Die zei na de klap: ,Als hij mij had aangeraakt, had ik hem de trap afgegooid', (on geveer zes treden). Fluiten De wltgekuifde prof Mazure, op wiens eerste optreden als voorzit ter van de senaat het incident in de koffiekamer van de eerste ka mer volgde, stond meteen voor een moeiiyic scheidsrechterlijk Srobieem. Zijn ervaring als ar- Iter in de korfbalsport gaf hem weinig steun. Politiek is een har der bedrijf dan korfballerjj. Flui ten helpt hem niet. Kribbig Aan de overzijde van het Binnen hof bladerden tweede-kamerleden twee dagen lang in de volksge- zondheidsnota, 344 pagina's dik, met 99 bijlagen en een alfabeti sch register van 19 bladzijden. Een kloek werkstuk van de heren Veldkamp en Bartéls (en, hoort men fluisteren, oud-directeur-ge neraal prof Muntendam). Het fabriceren van dit boekwerk moet heel wat zwoegen hebben gekost en het is geen wonder, dat je als auteur kribbig wordt als de chrlsteli tic-historische mr Van Gel der zegt: Het stuk geeft eigen lijk geen oplossingen' En dat, terwijl je op pagina's 239 on 231 in schema f (wetgevende arbeid) niet minder dan 27 te ver vaardigen wetsontwerpen opsomt om de Nederlandse volksgezond heid te dienen. De minister zei dan ook nydig: ,Dan bent u ziende blind', en ging zitten. Appel Overigens, niemand zal zeggen, dat het een vlot leesbaar ge schrift is. Het is .problematiek' voor en .adequaat' na, en .verant woordelijkheid' er tussenin. Sa menspel, onderbouw en integra tie zijn niet van de lucht. Mejuffrouw Ten Broeelce Hoek stra, de kittige woordvoerdster van de VVD in dit soort zaken, was er kregelig van geworden. Van sommige woorden ken ik ab- regel, zeker met dat taaie snoep. Laat zo maar fruit eten. Een ap pel bijvoorbeeld'. Jongetje De Rotterdamse huisarts dr Lam berts pvda,over minister Veld kamp: ,De minister lijkt een speels jongetje, maar hou hem in de gaten. Als hij Iets wil is hij een bulldozer', En over zichzelf: ,11c wil mij niet ontwiMcelen tot een monomane huisartsenpromotor1 Drs Boersma (ar),Soms vraag ik me af, wat is dokter Lamberts het meest: huisarts, Rotterdam mer of politicus'. Idem over de kraamzorg: ,En dan hebben wij nog de wilde bakers'. D'66 De democraten '66 rondom ex- VVD'er drs Hans Gi-uyters zien de adhesiebetuigingen voor een eventuele nieuwe partij D '66 bin nenstromen, meldt de secretares se van het: initiatiefcömlté: zo'n honderd per dag. Van het pam flet .Appel' zijn al een 11.000 van de totale oplage van 20.000 exem plaren verkocht. soluut de betekenis niet, bekende zij. Zelf houdt zij er een smeuïge betoogtrant op na. Bovendien heeft ze praktische ideeën. Hier is er één van: ,In Noorwegen mogen jarige hinde ren op school niet op snoep trak teren. Dat is een heel goeie maat-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 9