Alleen verdachte geloofde in het overstekende poes-verhaal SPORT EN WEDSTRIJDEN Heelt] Maria Min: jonge dichteres in Bergen ontdekt Prijs mor hoofdrol ,Dans van de reiger' SCHOOLHOOFD IN ZUIDZANDE VIERDE 25-JARIG JUBILEUM Waardering van bevolking CLASSIS IJZENDIJKE KOMT ALS EERSTE MET EEN JAARVERSLAG WK voetbal levert twee miljoen op Nieuw vaarschema Hoek-Harwich Nieuw wetsontwerp IJmondgebied 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 SEPTEMBER I960 RECHTBANK MIDDELBURG A11lm.ll Ltl - terwijl hij daar stond was een andere Autorijden kwestie hem,'".1»"™* gck». van zelfdiscipline MIDDELBURG De verdachte giste ren voor de rechtbank was de enige, die er in geloofde. In zyn verklaring lijk, dat een poes vlak voor zijn auto bij Groede de weg was «verstoken, waar door hy, na geremd te hebben, van de weg raakte en tegen een landhouwwa- gen was gebotst. De Terneuzense kan tonrechter wilde niets van het verhaal van de Groedenaar, de 38-jarige H. weten, weshalve de magistraat hem ver oordeelde tot een boete van f 100, 6 maanden ontzegging van do rijbe voegdheid, de officier van justitie ge loofde het helemaal niet, weshalve hjj het vonnis van de kantonrechter te laag vond, en gisteren geloofden president mr P. van Empel en officier ran justitie mr P. J. V. Roseam Abbing, hem even min. ,De staat ran dienst ten aanzien van het alcoholgebruik draagt er niet veel toe bij geloof te hechten aan dit ver weer', vond de president van de recht bank. De officier vroeg vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en eiste een boete van 250,plus een ontzeg ging voor de tijd van 1 Jaar. De recht bank zal op 7 oktober uitspraak doen. ,Het is een kwestie van zelfdiscipli ne', merkte mr Roseam Abbing op, toen in hoger beroep de zaak tegen R. E. uit Rijswijk behandeld werd. Op 21 maart had verdachte op de kruising Scheldestrnat-Paul Itruger- straat met zijn auto het stopgohod overtreden. .Ik heb praktisch stilge staan', verweerde de Rijswijker zich. ,Ja, maar theoretisch niet', repliceer de mr Van Empel. De officier het openbaar ministerie was in appel gegaan achtte de boete aan de lage kant en vorderde een boete van 50,twee maal zo hoog als het vonnis van de kantoni echter. Ook hier volgt de uitspraak op 7 oktober. Een boete van 20,— legde de Terneu- zense kantonrechter aan J. J. uit Hon- tenisse op, omdat deze magistraat meende, dat verdachte op 24 juli het verkeer op een rijwielpad hinderde door er te lang op stil te staan. Vlakbij was op het fietspad een ongeval ge beurd. .Maar daar stond ik niet naar te kijken. Ik moest van de politie stoppen en op het moment, dat ik bekeurd werd stond ik m'n brommer aan te trappen', zei de Hontenisser inwoner. Kort overleg van NA V O-ministers ROME (CPI) De ministers van fensie van vijf NAVO-landen, de Ver enigde Staten, Groot-Brifctannië, YVest- Duitsland, Italië en Turkije, hebben gis teren hun besprekingen inzake de nu- claire strategie van de organisatie be ëindigd. In plaats van de oorspronkelijke twee dagen, hebben de besprekingen slechts een dag geduurd. Het communiqué dat na afloop werd uitgegeven wijdde niet over de bevin dingen van de ministers uit. maar wel werd gesteld dat als gevolg van de be sprekingen de verdere werkzaamheden aan het speciale comité van de tien NAVO-landen inzake de nuclaire stra tegie en politiek zullen worden overge- men. Er was op de plaats geval nog een .gaatje' van 15 centime ter over om te passeren en dat had de ander gedaan. Die had geen zwaailich ten of rode lamp gezien, J. was daar echter voor gestopt. De officier achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vorderde vrijspraak. ,Dat klinkt U zeker als muziek in ore"' veronderstelde de president, die ook deze zaak de uitspraak on 7 oktober a s bepaalde. Of S. O. uit Ellemeet reed op de fiets niet goed rechts over de Kuierdam- seweg te Ellemeet, of nij kruiste de ze weg van uit de Loost raat zonder voorrang te geven aan de motorrij der J. de V. uit Scharendiike. In elk geval reed de motorrljde bij de krui sing de wielrijder aan. De kantonrechter had de wielrijder niet schuldig bevonden en hem vrij gespro ken. Daartegen was het openbaar mi nisterie in appel gekomen. De officier van justitie achtte het niet voorrang ge ven niet bewezen, omdat niemand ge- zien heeft, dat O. uit de Loostraat kwam. Wel achtte mr Roseam Abbing bewezen, dat de wielrijder niet goed rechts gere den zou hebben op de Kuierdamseweg. Mr Roseam Abbing vorderde daarom vernietiging van het vonnis van de kan tonrechter en eiste daarna een boete van 50,plus betaling van de civiele vor dering van 180,rond. De uitspraak volgt ook hier op 7 oktober. De Italiaanse minister van defensie, Roberte Tremellom, deelde op een pers conferentie mede dat op de bijeenkomst .wijzigingen om aan de niet-nuclaire lan den in NAVO-verband meer zeggen schap te verlenen waren goedgekeurd' en dat deze in de vorm van voorstellen aan het speciale comité zijn voorgelegd. CANADESE EX-PREMIER DIEFENBAKER AAN DE KAAK GESTELD NEELTJE MARIA MEN' (Van onze kunstredactie). DEN HAAG ,Het lezen van deze bun del heeft mij een gevoel van grote vol doening gegeven. Ik ben er zelfs heel blij mee. Want wanneer je leest, wat op het ogenblik voor poëzie moet doorgaan, dan kom je tot de conclusie, dat zo on geveer driekwart ervan bankroet is. Keeltje heeft in een aantal gedichten om een muzikale term te gebruiken haar eigen .aanslag'. Ze is geprezen om haar onafhankelijkheid van alles wat nu in zwang is- Maar zij kan aan die on afhankelijkheid niets doen. Die ligt in haar aard'. Met deze woorden heeft vrijdagmorgen In het restaurant van een warenhuis in Den Haag de Berger dichter Adriaan Roland Holst de nieuwe bundel ,Voor wie ik liefheb wil ik heten', van de jonge diohteres Neeltje Maria Min, ingeleid. De letterkundige Bert Bakker, die na mens de uitgeverij van de bundel de bij eenkomst leidde, zei dat eigenlijk nie mand het recht kan opeisen, Neeltje Maria Min te hebben ontdekt. Zij heeft in feite zichzelf ontdekt, door een aan tal verzen aan een letterkundig blad te sturen. A. Roland Holst zei verder onder meer, dat het in de dichterij op het OTTAWA (RTR) De Canadese rech ter Wishart Spence, wie in maart jl door de liberale regering van Canada Ls ver zocht een onderzoek ln te stellen in de iger, heeft zijn rapport ge reed. Hy acht het onbegrijpelijk dat de toenmalige premier Diefenbaker de on- van defensie Pierre Sevig- 't ontslagen of overgeplaatst vermoeden bestond dat de eid in gevaar was door de die deze had met mevrouw :inger (37), gewezen echtge- :n Amerikaanse militair, die de politie voor de Russen heeft gespioneerd. De vrouw heeft van 1955 tot 1961 in Canada gewoond en woont Westduitse stad Miinchen. Diefenbaker verklaarde op 7 maart in t parlement, dat er geen gevaar voor landveiligheid had bestaan. Rechter >ence noemt deze verklaring zeer eemd. Spence betreurt, het dat Diefen- ker, nu leider van de conservatieve positie, niet heeft willen meewerken n het onderzoek. Slotzitting synode Gereformeerde Kerken UTRECHT (ANP) Een delegatie van kerken op Midden-Java, die met een zendingsinstantie in Nederland bespre kingen voert, heeft dezer dagen de slot zitting van de Gereformeerde Synode van Middelburg in Utrecht bijgewoond. Zowel in de oentend- als in de middag vergadering heeft de synode zich uit voerig beziggehouden met het ,jaar voor zending en diaconaat'. De synode sprak er zich voor uit, dat de Gereformeerde Kerken volle medewerking zullen ver lenen aan de .Startactie' van de geza menlijke kerken en oordeelt een krach tige intensivering van alle kerkelijke arbeid voor diaconie en zending noodza- kelhk. Zij zal het overleg met andere kerken voortzetten, onder beding dat de bijeen te brengen gelden voor het al lergrootste deel aan de. desbetreffende uitvoerende organen zullen worden toe gekend voor diaconaat en zending van iedere medewerkende kerk. In gemeen overleg zullen bedragen worden vastge steld die worden uitgetrokken voor pro jecten waarvoor geen enkele kerk ir Nederland tot dusver regelrechte ver antwoordelijkheid droeg en waarvan men redelijkerwijze mag veronderstellen dat ze te exploiteren zijn. De synode benoemde drs E. Hazelaar te Den Haag tot secretaris van algemene zaken en tot quaestor-generaal. Drs Hazelaar studeerde aan de economische hogeschool te Rotterdam, Hij is thans werkzaam op de centrale PTT-directie te Den Haag. De functie die hij gaat be kleden is een nieuwe in het gerefor meerde kerkelijk leven en een gevolg van de uitgroei van allerlei activiteiten van deze kerken die nu door de alge meen secretaris worden gecoördineerd. De volgende generale synode zal in mei 1967 door de kerkeraad van Amsterdam worden bijeengeroepen. Onderzoek van nakomelingen ,Lytse Rudolf' OOSTBURG Op het Oostburgse Le- dclplein vond vrijdagmorgen een af- stammelingsonderzoek plaats op de ex- lerieurvererving van de k l-stier Lytse Rudolf. Hiervoor waren een 50-tal on- geselecteerde nakomelingen (alle melk gevende koeien) van deze stier aange voerd. De dieren waren afkomstig ran verschillende bedrijven in W.- Zeeuwsch- Vlaanderen. De jury die het nakomelingschap beoor deelde, bestond uit de heren ir W. L. Harmsen, rijksveeteeltconsulent te Goes, W. van Sluijs, inspecteur Nederlands rundveestamboek te Roosendaal, M. de Bruijne uit Zuidzande, J. Poppe uit Big- ~ekerke en J. Vos uit Koudekerke. Aan e hand van het onderzoek wordt ten dienste van de voorlichting bij keuze van stieren een rapport opgemaakt. Naast de keuring op exterleurvererving vinden soortgelijke onderzoeken ook op andere onderdelem plaats, zoals bijvoor beeld de melkbaarheid. Kennedy zou het beter hebben gedaan NEW YORK (RTR) President Ken nedy zon de kwestie-Vletnam beter be.- Iiandehl hebben dan president Johnson, zegt 43 procent van de Amerikanen die antwoord gegeven hebben op vragen van een opinie-ónderzoek. Twee procent meent dat hy het slechter gedaan zou hebben, 26 procent vindt even goed en 29 procent weet liet niet. Maar 52 pro cent steunt Johnson tgen senator Wayne Morse, die wil dat de VS zich uit Viet nam terugtrekken. 14 proeent is voor de senator en S4 procent weet het niet. DEN HAAG (ANP) Op het filmfes tival van Thessaloniki in Griekenland, i 14 tot 28 september wordt ge houden is de prijs voor de beste hoofd rol toegekend aan de Zweedse actrice Gunnel Lindblora voor haar rol in de Nederlandse film .De dans van de rei ger' van Fons Rademakers. De minis ter van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mr M. Vrolijk had destijds deze film voor dit festival gemeld. B. van de Reepe gehuldigd Boete van 40,- voor betogers ZUIDZANDE Representan ten van de gehele bevolking van Zuidzande hebben donderdag avond in hotel ,De Roode Leeuw' hulde betuigd aan de heer B. van de Reepe, op 22 sep tember precies 25 jaar als hoofdonderwijzer verbonden aan de openbare lagere school. Meester Van de Reepe, die het onderwijs al 37 jaar dient, resp. in Nieuwdorp, Oud-Vossemeer, Aalsmeer en Zuidzande, werd niet alleen in waarderende be woordingen toegesproken, hij mocht tevens een aantal ge schenken in ontvangst nemen, waaronder tal van bloemstuk ken. Respect voor het werk van de .zil veren' hoofdonderwijzer toonde loco burgemeester A. Luteyn, die namens het gemeentebestuur van Zuidzande de jubilaris toesprak. Hem was in die 25 jaar vooral opgevallen de wijze, waarop de jubilaris zijn taak als onderwijzer en als schoolhoofd opvat. Het bleef niet alleen bij woor den: op verzoek van de loco-burge meester overhandigde de heer L. de Rooy een fraai antiek klokje. Oud-voorzitter J. Risseeuw van de oudercommissie had dan wel niet, zo als hij tijdens de huldigingsbijeen- Icomst opmerkte, les gehad van de heer Van de Reepe, maar tijdens een veeljarige periode a.ls voorzitter van de oudercommissie had hij veel van de meester geleerd. Da H. B. de Nee- li ng, derde leerkracht aan de school, zoals loco-burgemeester Luteljn ver klaarde. richtte zich eveneens met woorden van waardering tot het ju bilerende hoofd. Namens de uit drie man bestaande commissie tot wering van schoolver zuim, van welke commissie de heer v. d. Reepe voorzitter is, voerde de heer J. Basting het woord. Hij vond de jubilaris een uitstekend voorzit ter. niet in de laatste plaats, omdat de commissie nooit behoeft te ver gaderen.... wordt geleid door de heer v. d. Reepe. .Ieder jaar weer zegt onze meester, dat er van een uitvoering wel niets zal komen. Maar telkens opnieuw moeten we constateren, dat de uit voeringen voor meer dan 100 pro- cent zijn geslaagd. Zo willen we het graag houden', besloot h(J. Aanwezig op de huldigingsbijeen komst was ook de heer W. Kouwe, de voorganger van de heer Van de Reepe. Ook hij sprak waarderende woorden aan het adres van zijn op volger. Het officiële deel van de bij eenkomst werd daarna afgesloten door de heer Van de Reepe, die in zijn dankwoord opmerkte, dat de waardering voor zijn werk niet in de laatste plaats dient af te stralen op de velen, die hem in en buiten school terzijde hebben gestaan. ,s Middags hadden de schoolkinderen hun .zilveren' meester gehuldigd, waar by als stoffelijke Myk van waar dering enkele woordenboeken werden aangeboden. Amsterdam: Vrijdagmiddag is van de werf van de NDSM de tanker JJioné 6//.S00 ton), in aanbouw voor Shell Nederland, te water ge laten. Hier de zeereus bij het berei ken van zijn élement. NIEUWE PREDIKANT VOOR DREISCHOR-NOORDGOUWE DREISCHOR In de hervormde kerk te Dreischor zal morgenochtend, zondag de bevestiging plaats vinden van vicaris Schooneveld uit Apeldoorn. De be vestiging wordt verricht door ds Jongeboer uit Apeldoorn. Om 2 middags zal vicaris Schooneveld zijn Intrede doen in de kerk van Noordgou- we. Vicaris Schooneveld volgt als pre dikant van de dubbel gemeente Drei- schor-Noordgouwe ds G. H. F. Keiling op, die 28 november 1965 naar Biervliet vertrok. Groeiende oecumenische contacten Examen Bij de aan de rijkskweekschool gehou den examens 3e leerkring (volledige be voegdheid voor onderwijzers en onder wijzeressen) slaagden de heren: Mosselman, Tholen; D. van Rhee, Zonnemaire; H. Roodenburg, Vlissingen; P. Rijnberg, Rilland-Bath; P. Schoon, Middelburg: G. de Sutter, Yzendijke; R. Spaas, Temeuzen; E. Westveer, Wemel- dinge; F. Witte, Kruiningen; en de da mes L. v. d. Maden, Haamstede; en J. van 't Veer, Goes. Aan drie kandidaten werd een her examen toegewezen. Er werden geen kandidaten afgewezen. In totaal deden 41 kandidaten examen. Hiervan slaagden 30 kandidaten: er werd aan 9 kandidaten een herexamen toegewezen: 2 kandidaten werden afge wezen. Kisner derde in Stekene (B.) De amateur-wielrenner Peter Kisner uit Sint-Jansteen is derde geworden in een amateur-wegwedstrijd, die dezer dagen is gehQuden in het Belgische Stekene. De Nederlander J. Harings eindigde als eerste. Hij legde de 110 kilometer af in 2 uur 50 minuten. Er delen 59 renners mee. Sporttoto Niet alleen vakantie Dokter J. W. Beck wees ln zijn toe spraak in het bijzonder op de veel omvattende taak van een school hoofd. Dat het onderwijzer-zijn al leen maar bestaat uit veel vakantie hebben, had hij altijd gedacht, totdat hij wat meer ln aanraking kwam met het werk van de Zuldzandse hoofdonderwijzer. Wat betreft de re latie met de openbare school en het schoolhoofd op het terrein van de volksgezondheid had dokter Beek niets dan lof. De loftrompet op het werk van de heer Van de Reepe bui ten de vier muren van de school werd afgestoken door de heer H. Goe- degebuur namens de vereniging voor volksonderwijs. Deze spreker herin nerde eraan, dat de plaatselijke af deling al 25 jaar op bekwame wijze DEN HAAG ANP De cijfers van de sporttoto nr. 8 van het afgelopen week einde zijn: aantal deelnemers: 646.337; bruto inleg: 882.865,80; totaal prijzenbedrag: 291.346,—. Eerste prijs: 160.240,30, 4 meldingen per kolom 40,060,bruto; tweede prijs 87.403,80, 147 meldingen per ko lom 595.bruto; derde prijs 43.701,90, 192 meldingen per kolom 224,10 bruto. Extra prijs tot nr. 6: uiteindelijk vier winnaars en extra prijs tot nr. 7: uit eindelijk 12 winnaars. Jan Mulder in militair elftal UTRECHT (ANP) De British Rail ways en de Stoomvaart Maatschappij Zeeland zullen met ingang vai - we dienst 1968 overgaan tot een zeer v-w-wj AMSTERDAM (ANP) 17 Personen, nauwe samenwerking bij het onderhou- ogenblik een zaak is van meedoen merendeels jongeren, zijn gistermorgen den van de bootdienst Hoek van Holland, met de nieuwlichters. ,Het wemelt ,0<LT de Amsterdamse politierechter, mr Harwich. De dag- en nachtdiensten van windvanen en kameleons'. Neel- f- Knottenbelt, wegens lokaalvredebreuk worden thans nog gescheiden uitge- tje Min hoort niet tot die groep. Zij1het Portugese consulaat in de hoofd- voerd, maar in 1968 gaan twee nieuwe heeft een aard, dat zij zich alleen stad, tot veertig gulden boete of acht da- autoveerboten - een van elke maatschap- stoort aan zichzelf en aan ding ofKen hechtenis veroordeeld. De officier pjj ,,en retour-ner-etmaal-dienst on mens, die zij vanuit zichzelf heeft |Y,an justitie had 7o gulden geelst. I derhouden. uitgekozen De verdachten, onder wie de voorzitter „„e* ,i., ,„„i „„i,„iJvan het Angola comité, S. J. Bosgra en De nieuwe schepen, die volgens het T win Pater w- F. Veelenturf, hielden op 26 roll on roll-systeem zullen worden in- GcTrritAchter'bera maar dat ze deze vol mei ln en voor het consulaat een protest- gericht, bieden overdag plaats aan 1200 komen nersoonkïk' heeft vervferkt Npp! I demonstratie tegen het bewind van Sala-passagiers, de nachtcapaciteit bedraagt SPh^t^nnienrak rich zar in Portugal. Zij installeerden zich;600 bedden. Bovendien zal er ruimte SlTheeft gemaakt Dat is l^ien haar aanvanke|öj< op de grond in de wachtka- zijn voor 200 personenauto's of 100 per- neert gemaaKL. uat is gezien naar i mer Van het consulaat, waar zii veertig sonr - - 1onee leeftiid al heel wat~Tii dit on-iln?r Yan het cons"!aat' waar z8 veertig sonenauto's en maximaal 35 vrachtwa- Kt helft ze een Iroot SbeSd-J?"?6? voor eik van de veerti? Jaar gens, trailers en containers, zient neert ze een groot voorneem, naar dat salazar aan de macht was één mi- vaaer' nuut wilden blijven zitten. Omdat zij Van de thans bestaande vloot van Daarna overhandigde de burgemeester weigerden het gebouw te verlaten wer- Bergen, de heer Laurens Jan de Ruiter, aan Neeltje Maria Min het offi ciële eerste exemplaar van haar bundel gedichten. Van de niet-officiële eerste exemplaren waren er intussen al onge veer vierduizend verkocht... den zij op verzoek van een boze consul door de politie naar buiten gedreven waar zij hun sit-down actie voortzetten De politie maakte hieraan een einde door hen hardhandig op te pakken en naar het bureau over te brengen. schepen zullen alleen de Britse .Avalon' en de .Koningin Wilhelmina' na voor het nieuwe vervoer geschikt te zijn gemaakt in dienst blijven. Hoewel het wordt teruggebracht, zal een belangrijk froter aantal reizigers, auto's en goe- eren kunnen worden vervoerd. DEN HAG (ANP) Het Nederlandse militaire voetbalelftal, dat dinsdag avond in het DOS-stadion te Utrecht zai uitkomen tegen België, is als volgt sa mengesteld: Doel: Van der Wekke (Excelsior). Achter: Suurbier (Ajax), Peis (Haar lem), Alferink (Go Ahead) en Van Eg- mond (Telstar). Midden: Van der Vall (Feijenoord) en Jansen (Feijenoord). Voor: Houwaart (ADO), Mulder (An- derlecht). Van der Kuylen (PSV) Grauwmans (NAC) LONDEN (ANP) Volgens de eerste officiële cijfers zijn de 32 wedstrijden van het wereldkampioenschap voetbal in Engeland bijgewoond door 1.493.000 toeschouwers, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 46.643 bezoekers per wedstrijd. Nog nooit in de geschiede nis van het voetbal heeft een toernooi om een wereldtitel zo veel toeschouwers naar de tribunes getrokken. Behalve het toeschouwersaantal vormt ook de recette van dit toernooi een nieuw re= cord want de bezoekers zorgden voor een totale opbrengst van ongeveer 15 miljoen gulden. De Engelse voetbalbond hoopt na aftrek van alle kosten een winst van ruim 2 miljoen gulden te hebben geboekt. Succesvol was ook de verkoop van .Willy', het kleine leeuwtje met de En gelse vlag en de te grote voetbalschoe nen. Ruim 120 zaken ln zeven landen hebben zich bezig gehouden met de fa bricage van Willy, die als souvenir meer dan 14 miljoen gulden opbracht. Uitvoerige informatie over hervormde kerk in Zeeuwsch-Vlaanderen (Van onze kerknieuwsredacteur) TERNECZEN De classis IJzendijke (Zeeuwsch-Vlaanderen) van de Neder landse Hervormde Kerk heeft als eerste classis in Zeeland een jaarverslag laten verschijnen, waarin men veel kan vin den over het hervormde kerkewerk in het zuidelijke deel van Zeeland. Het verslag over 1965 is vrijdagmor gen uitgereikt aan de leden van de classikale vergadering, die vergaderden de Goede Herderkerk te Terneuzen. In dit verslag wordt een overzicht ge geven van onder andere het industrie pastoraat in Zeeuwsch-Vlaanderen, Conflict in raad van Alkmaar ALKMAAR (ANP) Een conflict tus sen de in het college van burgemees ter en wethouders van Alkmaar samen werkende fracties van de KVP er PvdA enerzijds en de vier minderheids fracties in de gemeenteraad anderzijds heeft geleid tot een boycot van de ver gadering van de raadcommissies van bijstand door de tien leden van de min derheidsfracties. Deze maken er be zwaar tegen dat de KVP in alle raads commissies, ook die waarvan een KVP- wethouder voorzitter is, twee ploatser bezet. Zij wensen dat de KVP haar houding herziet, en dat de commissies anders worden samengesteld. Zolang dit niet geschiedt, zullen zij de com missievergaderingen blijven boycotten. Zuidafrikaanse politie schoot in twee jaar 111 mensen dood KAAPSTAD (RTR) De Zuldnfri- kaanse politie heeft ln 1964 41 en in 1965 70 mensen doodgeschoten, die ver dacht werden van een misdrijf. In die twee jaar werden 163 mensen gewond. Aan de kant van de politie werden bij de uitoefening van hun functie in 1964 achttien mannen gedood en 1459 zwaar gewond. Deze cijfers waren voor 1965 resp. 21 en 1562. Zuidafrikaanse premier Vorster maakte dit gisteren in antwoord op een vraag in het parlement bqjtend. KERKNIEUWS VRIJE EVANG. GEMEENTEN, Beroepen te Nieuwvllet c.a. E. van der Wij te Rotterdam-Zuid. waarover wordt geconcludeerd, dat het kennelijk moeilijk van de grond kan komen. Men leest er voorts in over de activiteiten van de commissies voor bij zonder kerkewerk, ln West-Zeeuwsch- Vlaanderen (vooral recreatie en inter kerkelijke zaken) en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen (kerk en industire, organi satie van agapè-vieringen, cursussen) en over het jeugdwerk. Er wordt op ge wezen, dat de oecumenische contacten groeiende zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarbij heeft het vormingscentrum ,He- denesse' een belangrijke taalt. Over die oecumenische contacten sprak ds H. J. Ruis uit Sluiskil, waarbij hij uitvoerig inging op de inventarisatie van de oecu menische contacten in Zeeuwsch-Vlaan deren, die enige tijd geleden verscheen en waarover men uitvoerig in ons blad heeft kunnen lezen. Voor die inventari satie is een commissie, die bestaat uit twee hervormde en twee gereformeerde predikanten en de drie dekens van de r.-k. kerk in Zeeuwsch-Vlaanderen. De classis kon zich volledig verenigen met het voorstel van de synode remon strantse predikanten op uitnodiging in kerkdiensten de bevoegdheid te verle nen van woord- en sacramentsbedie ning. Ook werd met algemene stemmen aanvaard de gedachten van de synode over open avondmaal sviering voor de le den van andere kerken. Streekgemeenten Binnen de classis is men voorts mo menteel bezig met de voorstudie en voorbereiding van twee streekge meenten, waarvoor als streefdatum geldt 1 januari 1967. Het zouden worden de streekgemeente Oostburg- Zuidzande-Retranchement-Cadzand met drie predilcanten en Axel-Zaam- slag-Hulst-Hontenisse met een team van drie pastors. Verscheidene leden van de classikale vergadering tekenden tot slot de lijsten van het petionnement Vietnam, waar voor in enkele plaatselijke hervormde gemeenten de predikanten ook acties hebben gevoerd met als voorlopig resul taat verscheidene tientallen adhesiebe tuigingen. Aanrijding op Sloe weg: auto beschadigd MIDDELBURG De personenauto van J. P. K. uit Goes is donderdagavond be schadigd bij een aanrijding op de Sloe- weg. De aanrijding ontstonen toen de automobilist M. van K uit het Friese Haule, die met zijn vrachtwagen in de richting Middelburg reer. de macht over zijn stuur kwijtraakte bij het oprapen van een sigaret. Van K. kwam op de lin kerweghelft terecht waar öp dat moment de wagen van K. naderde. Die week naar recht uit en kwam in de berm tegen een boom terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De personenauto werd zwaar beschadigd. Militaire Oorlogsslachtoffers. Stalen damwand als bescherming voor Amelander hotel (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De metaalverwer kende industrie Prins NV te Dokkum meent een oplossing te hebben gevon den tegen de bedreiging die de zee vormt voor het bekende hotel .Schelte- ma' te Nes op Ameland. De heer P. Prins, directeur van het bedrijf, heeft samen met zijn staf een idee ontwikkeld van een stalen damwand, op speciale manier geconstrueerd, die bestand zou zjjn tegen de aanval van de zee. Er is toestemming van rijkswaterstaat nodig im deze dam te kunnen plaatsen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Verdam van binnenlandse zaken hoopt, dat nog voor de jaarwisseling een nieuw ontwerp van wet tot herindeling van het IJmond gebied bij de tweede kamer zal kunnen worden ingediend. Dit deelt de minister mede ln zijn memorie van toelichting op de begroting voor 1967. Dit nieuwe wetsontwerp strekt ter ver vanging van het bij de tweede kamer aanhangige wetsontwerp tot opheffing van de gemeenten Beverwijk en Heems kerk en vorming van een nieuwe ge meente Beverwijk alsmede wijziging van de grens tussen de gemeenten Vel- sen en Beverwijk. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed mijn geUefde moeder en onze geliefde zuster, behuwdzuster en tante JACOBA MARIA JOOSSE op de leeftijd van 71 jaar. Bergen op Zoom: Betsie Middelburg: A. Joosse Vlissingen: J. Joosse Middelburg: P. J. Leenhouts- Joosse J. A. Leenhouts Upper Montclair (USA): J. W. P. Joosse- Plansoen Nichten en neven Middelburg, 22 september 1966 Oud-Arnemuids voetpad 7 De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van het Gasthuis, Noordpoortplein 2. Bezoek dagelijks van 11-12 uur en van 18.30-19.30 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben op maan dag 26 september te 14.00 uur op de algemene begraafplaats. Vertrek vanaf Ter Hoogestraat 18 te 13.30 uur. Condoleantieadres: Ter Hoogestraat 18. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig geduldig gedragen ziekte, mijn geliefde vrouw, onze zorgzame moeder, behuwdmoeder en oma, NEELTJE DE GOFFAU geboren De Jager op de leeftijd van bijna 53 jaar. Krabbendijke: A. B. de Goffau 's-Gravenhage: M. A. Busch-de Goffau P. J. Busch Richard Krabbendijke: A. M. Weststrate-de Goffau J. Weststrate Jan Jaap Blezelinge: M. de Goffau C. de Goffau-van der Voort Domburg: A. Everse-de Goffau J. Everse Krabbendijke: C. J. de Goffau en verloofde Krabbendijke: A. de Goffau J. C. de Goffau De teraardebestelling zal DV plaatshebben op maandag 26 september as vanuit de consistorie der gereformeerde gemeente. Vertrek 12.30 uur. Geen bloemen. Heden overleed onze lieve man, vader, be huwd- en grootvader ADRIAAN HIRDES in de ouderdom van ruim 82 jaar. Heinkenszand: M. Hirde8-de Witte W. Hirdes M. Hlrdes-Kaas Goes: J. Visser-Hirdes F. Visser Heinkenszand: P. Hirdes 's-Heer-Ar endskerke C. Bouwense-Hirdea G. Bouwense Kloetinge: L. de Bel-Hirdes J. de Bel En kleinkinderen Heinkenszand, 23 september 1966. De begrafenis zal plaatshebben op maan dag 26 september 1966 Heden nam de Here van ons weg, na een korte ongesteldheid, nog onverwacht, mijn geliefde man en mijn lieve vader JAN JACOB PLANSOEN op de leeftijd van 62 jaar. Middelburg: E. Plansoen-Mondeel Hilversum: J. C. Plansoen Middelburg, 23 september 1966 Jodengang 16 De teraardebestelling zal plaatsvinden dins dag 27 september 1966 op de algemene be graafplaats te Middel burg om 13.30 uur. De overledene is opge baard in het mortu arium van het Gast huis te Middelburg. Bezoekuren dagelijks van 11.00-12.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Tot ons leedwezen geven wij kennis van het over lijden van de heer J. PLANSOEN Ruim 40 jaar heeft hij ons korps als lid op een onvergetelijke wijze gediend. H(j ruste in vrede. Bestuur, directeur en muzikanten vaö het Middelburgs Muziekkorps. Middelburg, 23 september 1966. Neem vandaag nog een abonnement op de PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 4