,IK G A NIET WEG' SER vroedvrouw, doodgraver en boedelbeheerder produktschap Felle kritiek van vakbondsleider op het kabinet KLANKBORD 3 Mammoetorder voor NDSM OVERVALLERS NOG IN AMSTERDAM Afdeling Utrecht: ,hij gaat wel' Klacht van kroonlid prof Honing: Weekeinde met wolkenvelden Ilse Koch blijft in de gevangenis TELEVISIE IN DE RECHTSZAAL? ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1966 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TEHUIS In Churucli Knowle (Engeland) wordt voor 90.000 pond sterling een gebouw neergezet dat centrale verwarming, een gastenkwartier. slaapgelegenheid, een behandelingsknmer en een isolatiecel zal bevatten. Het wordt een weeshuis voor honden en katten zonder baas. (Slot van pag. 1) IR ADAMS: RHEDEN, UTRECHT (ANP) ,Ik ben onder geen enkele voor waarde van plan mij uit de kamer terug te trekken, tenzij ik daartoe de opdracht krijg van het hoofdbe stuur van de Boerenpartij. Maar ik weet met vrij grote zekerheid, dat de heer Koekoek mij niet aan de kant zal zetten. Ik weet ook, dat de heer Koekoek zich er niets van aantrekt, wat de buitenwe reld zegt. En ir Baas moet eerst maar eens met bewijzen komen' Aldus de heer Adams gistermorgen i: een vraaggesprek, waarin hy openhartig op de recente gebeurtenissen in zijn partij en in d-e kamer inging. .Het if duidelijk', zo voegde hij aan zijn betoog toe, ,dat men in mij de gehele Boeren partij wil treffen. De grote politieke partyen in Nederland zyn er namelijk nog helemaal niet zo zeker van, dat de Boerenpartij by de volgende verkiezin gen zal kelderen. Op alle mogelijke en onmogelijke manieren proberen ze ons nu klein te krijgen en verdeeldheid te zaaien. Nogmaals, ik Iaat my niet timïderen en als ik mij ergens voor zet, ga ik door'. Als commentaar op de vuistslag van ir Baas zegt de heer Adams nu: ,Het was maar niet zo een klap uit woede: het was duidelijk een aanslag op mijn leven en dat is nu ook zo vermeld in het politierapport. Wat er gebeurd is, had ik nooit voor mogelijk gehouden. Ik begrijp het nog niet, dat dit kon ge beuren. Natuurlijk zal ik op 4 oktober in de kamer op deze zaak terugkomen'. ,Hij gaat wel' Een woordvoerder van het bestuur van de afdeling Utrecht van de Boe ren partij^ de heer H. Hessel, heeft gisteren op een persconferentie ver klaard, dat het hoofdbestuur van de partij ir H. Adams zal verzoeken, zyn zetel in de eerste kamer ter be schikking te stellen. Natuurlijk moet voordien officieel worden bewezen, dat ir Adams in de oorlog ,fout' Is geweest, maar volgens de heer Hes sel is dat bewijs in feite door de verschillende publikaties en de me dedelingen van mensen, die ir Adams in de oorlog kenden, al geleverd. Het bestuur van de afdeling Utrecht heeft besloten, en bloc af te treden, als ir Adams ondanks een bewezen oorlogsverleden door de partij als eer- ste-kamerlid wordt gehandhaafd. Maar, zoals gezegd, het is ervan overtuigd, dat déze stap niet nodig zal zijn. De heer Hessel deelde mee, dat iedere afdeling van de Boerenpartij al enige tijd bezig Is met het .zuiveren' van haar gelederen. De heer Koekoek, zo zei hij, heeft onlangs op een besloten bijeen komst van de partij In Utrecht ver klaard, dat mensen die in de oorlog fout zijn geweest niet in de partij thuisho ren. Ze moeten niet alleen uit de be sturen worden verwijderd maar, aldus de heer Hessel, de heer Koekoek wil ze zelfs niet als lid van de partij hand haven. T elegram De afdeling Nijmegen van de Boeren- p ar tij, met zes zetels in de gemeente raad de op een na de grootste Boeren partijfractie in ons land, heeft de lei der van de party, de lieer H, Koekoek te Bennekom, gistermorgen een tele gram gestuurd met de volgende inhoud: JDe afdeling Nijmegen van de Boeren partij, ongerust geworden dooi- de be richten in de pers over ir Adams, ver wacht indien er slechts maar een ge deelte waar is van datgene wat er over hem beweerd wordt, onmiddellijke verwijdering uit de partij. Mede namens de 50 leden-oud-verzetsstrijders ver wachten wij een zuivering van de partij van al diegenen die gedurende de oor log hebben gehandeld in strijd met de belangen van het vaderland of hebben geageerd tegen de leden van 't huis van Oranje'. De uit vijf man bestaande fractie van de Boerenpartij in de gemeenteraad van Haarlem heeft bij monde van de fractie voorzitter de heer F Schregardus sr verklaard, dat zij jKruniddellijk een einde gemaakt wil zien aan de Koekoek-cul- tus', zulks naar aanleiding van de groeiende zekerheid in de fractie dat het beleid van de heer Koekoek niet in overeenstemming is met de wil van de kiezers die bij 'twee verkiezingen hun vertrouwen in de Boerenpartij duidelijk hebben laten blijken. De afdeling Haar lem van de Boerenpartij wil een" onmid dellijke democratisering van de partil- organisatie, onverwijld een landelük congres waar op democratische wijze een partijbestuur moet worden gekozen en een drastische zuivering van bestuur en partij. De houding van de heer Koe koek tegenover elementen in Dartiifunc- ties die om hun politiek verleden bewezen of niet onaanvaardbaar moe ten worden geacht, wordt door de Haar lemse afdeling- ten sterkstp afgekeurd. De Veencndaalse afdeling van de Boerenpartij, die twee zetels in de raad bezet, heeft In een telegram aan het hoofdbestuur het aftreden van ir Adams geëist. De beide raadsleden, de heren H. Brou wer en A. de Kievid, gaven hierop als toelichting dat zij niet deel willen uit maken van een partij waarvan voorma lige nationaal-socialisten lid zijn. .Hoe wel andere partijen ook mensen met een politiek verleden hehben, willen wij een partij zijn van loyale Nederland era. die politiek 'volkomen betrouwbaar zijn', zo zeiden zij. Advies opheffing produktschap tuinbouwzaden (Van onze Haagse redactie ,De SER speelt naar het lijkt alleen maar als vroedvrouw, doodgraver en treedt misschien ook nog als boedelbeheerder op tegenover de produktschappen'. Zo klaagde het kroonlid prof dr J. Horring uit Wageningen gis termorgen in de openbare ver gadering van de Sociaal Econo mische Raad, toen een ontwerp advies aan de regering aan de orde was om het produktschap voor tuinbouwzaden op te hef fen. Prof Horring zei nergens, in geen enkel stuk, het produktschap voor tuinbouwzaden te hebben kunnen vin den. Nu blijkt., dat het sinds 1 janu ari 1966 niet meer functioneert. Het kroonlid wees erop, dat de produkt schappen toch de verplichting hebben verslag uit te brengen van hun werk zaamheden aan de SER. Prof Hor ring wilde hier graag iets van zien. Verder vestigde hij er de aandacht op, dat steeds meer werkzaamheden naar .Brussel' verhuizen, zodat de positie van de produktschappen ge leidelijk anders wordt. Prof Horring dacht, dat er een commissie was, die zou nagaan welke behoefte er nog aan de produktschappen blijft be staan. Hij meende, dat ook de SER zich daarmee moet bemoeien. De voorzitter van de SER, drs J. W. de Pous, zegde prof Horring toe de raad een handzaam overzicht te ver strekken van de werkzaamheden van de bedrijfslichamen. De heer L. P. G. Nelemans drong er op aan, dat de orgamisatie-oommissie van de SER ook in positieve zin tegenover de produktschappen zal optreden en niet alleen maar liquidatie-commissie zal zijn. Afgenomen betekenis De SER ging met het ontwerp-advies akkoord. De organisaties, die de be stuursleden van het produktschap voor tuinbouwzaden benoemen, had den de SER om dit advies gevraagd op grond van de omstandigheid, dat de laatste jaren de taaie van het produktschap sterk in betekenis is afgenomen en zich thans nagenoeg beperkt tot het registreren van de in- en uitvoer van tuinbouwzaden en het afgeven van vergunningen voor de invoer uit de zogenaamde Oostbloklanden. In zijn advies onderschrijft de SER de motieven, die de verzoekers voeren om tot opheffing van produktschap over te gaan. Het komt de raad voor, dat het inderdaad wei nig zin heeft en de betrokken be- dryfsgenoten er ook nauwelijks be lang bij hebben om een bed rijf sli- AMSTERDAM, (ANP) De Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaatschap pij in Amsterdam heeft, naar de heer P. Goedkoop, oud-directeur van deze scheepswerf, bekend heeft gemaakt, van de Koninklyke Shellgroep opdracht ont vangen voor de houw van een tanker 175.000 ton draagvermogen. Dit is de derde opdracht van een dergelijke grote tailleer die de NDSM van de Shell heetf gekregen. Do oplevering zal in het laatste kwartaal van 1970 plaatsvinden. De belangrijkste afmetingen van dit derde mammoetschip dat de NDSM bouwt zijn: lengte over alles 328 meter, breedte ruim 47 meter, diepgang 16'A meter. De snelheid zal 16 knopen be dragen. In totaal heeft de NDSM op het ogenblik 700.000 ton in aanbouw voor de Koninklijke Shellgroep. Deze opdracht betekent tevens een impuls voor de ge hele Nederlandse scheepsbouwindustrie, een impuls die wij hard nodig hebben na de vele jaren gedurenden welke onze in dustrie zich in neergaande lijn heeft be wogen, zo heeft de heer Goedkoop bij de bekendmaking gezegd. De NDSM is de enige werf in Nederland die op het ogenblik in staat is dergelijke grote schepen te bouwen. Emden: Het wrak van de Duitse onderzeeboot ,1-1 ai' is gelicht en naar de Eemsmonding gesleept door de drijvende bok Magnus UI'. Red ders gaan hier de commandotoren binnen. stad 'zijn gistermiddag urenlang alle uitgaande auto's gecontroleerd, zonder succes. Op het moment van de overval was de waarnemend kantoorhoudster als eni ge aanwezig im het kleine kantoor. De ze 45-jarige mej. W. C. Bouwmeester verklaarde dat twee mannen binnen waren gestormd. De één had geroepen: Staan blijven' en trok een pistool. De ander boog zich toen door het loket heen en trok zichzelf op de buik over de balie heen in de richting van de kas. Op dat moment holde toen de kan toorhoudster weg naar de achter deur. Er werd niet op haar gescho ten. Zij verdween, rende via een tuin naar het buurhuis. Daar werd toen direct de politie gealarmeerd. In tussen verdwenen de overvallers «n hun geelgroene Citroen DS met lmt kenteken JK 19-22, eigendom vani een Amsterdamse dameskapper aan de Hogeweg in oost. De kantoorhoudster verklaarde aan de politie, dat de beide aanvallers donker van uiterlijk waren geweest. Volgens haar zouden het Marokkanen zijn. De politie hield 's middags ook enkele Ma rokkanen in de buurt van Duivenrïreeht aan. Er volgden direct enige confron taties, zonder succes. Gisteravond had de politie redenen om aan te nemen dat er geen spi'ake was van buitenlandse daders. Op de achterbank van de gevonden auto troffen de rechercheurs behalve vinger afdrukken ook nog twee paar schoenen aan, die niet het eigendom bleken te zijn van de eigenaar en vermoedelijk dus door de daders zijn achtergelaten. Dit schoeisel werd in plastic zakken overgebracht naar de rijkspolitiepost in Ouderamstel. Daar kwamen deskundigen van het politiclaboratorium in Den Haag later deze voorwerpen minitieus onder ken. ECONOMISCHE GROEI EN WELVAARTSTOENEMING VERREGAAND AANGETAST UTRECHT (ANP) Een kabinet dat met zoveel ambities en zulke grootse plannen startte, Iieeft het gepresteerd in korte tijd onze eco nomische groei, de welvaartstoe neming, verregaand aan te tasten. Het herstel van het verbroken evenwicht komt op een wijze tot stand die niet de meest wenselijke is. Dit zei de heer H. M. de Groodt. voor zitter van «Ie katholieke bond van werk nemers in industriële bedrijven ,St-Wil- librordus', gistermorgen in Utrecht op een vergadering van deze bond. De groei van de welvaart zelf wordt ver zwakt door de vertraging in de inves teringen, zo vervolgde hij- Om in de toekomst de investeringen veilig te stellen, heeft het kabinet het voornemen een spaarnota te publiceren. Wij hopen dat in die nota onze gedach ten over werkelijke bezitsvorming nu eindelijk eens in voldoende mate zullen zijn terug te vinden. De laatste jaren hebben wij van een eigen bezits- vormingsbeieid van de regering maar bitter weinig bemerkt. Tevens verwach ten wij in die nota een betere behande ling aan te treffen van de dieperliggen de problemen van rechtvaardige inko mensverdeling dan het geval is geweest in de tamelijk oppei-vlakkige beschou wingen, die de wettelijke spaarrege lingen tot nu toe vergezellen, aldus de heer De Groodt. Hefboom Hij constateerde dat in Nederland nog steeds de opvatting leeft, de lonen vooral te kunnen gebruiken als hef boom voor het evenwicht in onze economie. Indien de regering haar zin zou krijgen, zouden de werkne mers volgend jaar bij een stijging van de contractlonen met 3,5 procent en een verwachte prijsstijging cliaam in stand te houden, dat geen andere taken meer heeft en, naar redelijkerwijze te voorzien is, ook niet zal krijgen, dan het verrichten van weinig essentiële en door ande re instanties gemakkelijk over te ne men werkzaamheden. Liquidateur De opheffing van het produktschap zal volgens art 70 van de wet op de bedrijfsorganisatie bij de wet die nen te geschieden. Het advies is daarom vergezeld van een ontwerp- opheffingswet, waarin wordt voor gesteld het beheer en de vereffening van het vermogen van het produkt schap aan de SER op te dragen. Deze bevoegdheid houdt in. dat de raad als liquidateur optreed^ en uit dien hoofde onder meer gerechtigd is om de vaste activa te gelde te maken. Wanneer het vermogen van het produktschap onvoldoende baten blijlrt te bevatten om eventuele schulden te voldoen, dan heeft de SE de bevoegdheid bij verordening aan de ondernemers in het betrokken gedeelte van het bedrijfsleven een heffmg op te leggen, zulks onder goedkeuring van de kroon. Slechts in bijzondere noodzaak zal de SER tot het opleggen van een heffing overgaan. Voorkomen is, dat het op leggen van een heffing zou moeten plaatsvinden langere tijd na de op heffing van het nroduktschap. Daar om stelt de SER, dat schuldvorde ringen binnen zes maanden na op heffing bij de raad moeten worden ingediend. Mocht na vereffening blij ken, dat er een batig saldio over blijft, dan dient naar de mening van de raad dit saldo ten bate van het betrokken gedeelte van het bedrijfs leven te worden aangewend. Wachtgelden De wachtgeldverpliohtingen van het produktschap voor tuinbouwzaden ten aanzien van het reeds ontslagen personeel bedragen maximaal 550.000,-. Het vermogen van het produktschap bedroeg echter per 30 april 1966 slechts 288.000,- en hier van moeten ook nog enige andere (kleinere) verplichtingen worden voldaan. Het zou mogelijk zijn om te zijner tijd, wanneer het vermogen van het produktschap niet toereikend blijkt voor de voldoening van de wacht geldverplichtingen, alsnog een hef fing op te leggen. De afwikkeling van de wachtgeldverplichtingen strekt zich maxdimaal over twintig jaar uit. De twee jongste werknemers zijn nu 45 - 46 jaar oud en hebben volgens de betrokken verordeningen recht op wachtgeld tot hun 65e jaar. Het komt de SER nu ongewenst Den Helder: De heer H .A. J. Luns, soon van de minister van buiten landse zaken, is vrijdag beëdigd als officier (luit. ter zee derde klas) van speciale diensten konMclijlce marine reserve) (Van onze weerkundige medewerker) Van de Noordzee zullen dit week einde af en toe wolkenvelden over drijven afgewisseld door opklarin gen. Het hogedrukcentrum blijft boven Engeland liggen en houdt het weer stabiel: ook in de komen de dagen zal de regenkans klein blijven. De middagtemperatuur blijft 16 tot 18 graden C bedragen. Op de kalender is vrijdagmiddag de herfst begonnen, toen om 12.24 uur de zon weer de evenaar pas seerde. voor om wanneer na een reeks jaren een tekort dreigt, dit tekort alsdan toch nog op de dan werkende ondernemers in de betrokken sector van het bedrijfsleven te verhalen. Staatsgarantie De SER meent, dat aanzuivering van een tekort in het wachtgeldfonds op andere wijze dient te geschieden dan door het opleggen van heffingen. De raad wil een garantie van de staat. Dat de nakoming van wacht geldverplichtingen zou worden ge garandeerd door de staat, acht de SER behalve om de genoemde prak tische redenen gerechtvaardigd op grond van de overweging, dat het produktschap in het verleden veel werkzaamheden op eigen kosten in medebewind ten behoeve van de staat heeft verricht, zodat het niet onrede lijk zou zijn, dat de staat eventueel in de kosten van het produktschap bijdraagt, welke bijdrage ook be trekking mag hebben op de toekomst, wanneer het lichaam deze werkzaam heden niet meer verricht. De SER zou echter, wanneer de staat een dergelijke garantie ziou willen geven, daarin geen precedent willen zien voor andere gevallen van opheffing van bedrijfslichamen. De SER acht het voorts billijk ten opzichte van de staat, die voor eventuele tekorten van heit fonds garant staat, te bepa len dat een eventueel batig saldo van het fonds aan de staat ten goede komt. Teneinde de afwikkeling administra tief te vergemakkelijken, stelt de SER voor de wachtgeldverplichtin gen afzonderlijk te administreren en daarvoor een afzonderlijk fonds te vormen, waarin uit. het vermogen van het produktschap een bedrag van 275.000,- wordt gestort. Ten aanzien van de vraag, voor welk be drag de staat eventueel garant zou moeten staan, stelt de SER voor deze garantie niet hoger te stellen dan de helft van de maximumver- plichtingen, dus voor ƒ275.000,-. Het Wereldgebeuren Commando wisseling Meest belangrijke gebeurtenis de af gelopen week in Washington wan ongetwijfeld het ontslag van ondermi nister van buitenlandse zaken George W. Ball, de man die speciaal was be last met Europese a: 'olegenheden. Ball, een zeer ontwik:. man met veel gevoel voor humo: .:i met gepo lijste omgangsvormen die hem in de grote Europese hoofdsteden tot een graaggeziene gaat maakten, heeft naar zijn zeggen uit noodzaak de lier aan de wilgen gehangen. Als onderminister verdiende hij 30.000 dollar per jaar, lang niet voldoende om de kosten van een bestaan ,op hoog niveau' te dekken. Nu hebben de meeste leidinggevende func tionarissen in Washington wel een aar dig kapitaaltje achter de hand, maar bij Ball begon dat blijkbaar te slinken, zo stelde Ball het althans voor. Goed ingelichte lieden in de Amerikaanse hoofdstad, zoals de correspondenten der grote Amerikaanse bladen bijvoorbeeld menen echter dat er heel ieta anders steekt achter de ontslagname van de heer Ball. Het is namelijk bekend dat OP VERGADERING ,ST. WILUBRORDUS' 4,5 procent een daling moeten cepteren van het reële nettoloon. De regering verwacht van ons dat wij ,op de plaats rust' maken. Wij erken nen volmondig dat op het terein van de loonvorming niet ieder jaar opnieuw een buit van 10 procent kan worden veroverd, maar het ontbreken van enige Vérdere netto-irikomensverbetering ach ten wij evenwel onaanvaardbaar, zo zei de heer De. Groodt. Hij merkte voorts op iedere centralis tische benadering en de daaraan ge koppelde toetsing van ioonvoorstellen door een centrale Ioonautoriteit te ver werpen met het. oog op wenselijke dif ferentiatie. Wij blijven van mening dat de nodige vrijheid in de loonpoltiek moet worden gelaten aan de CAO-part- ners. Maar dan een vrijheid die niet door een centraal percentage en centra le toetsing van de CAO's tot schijn vrijheid wordt teruggebracht. De heer De Groodt zei de noodzaak te erkennen van grotere besparingen, maar zou dit doel liever met andere mid delen dan het spaarloon gerealiseerd willen zien. Naar zijn oordeel kan het spaarloon gemakkelijk een belemmering worden voor de uitbouw van echte be zitsvorming. Indien verhoging van de besparingen noodzakelijk zijn, dan vin den wij dat het gehele volk daartoe een bijdrage moet leveren. Een gelijke behandeling van alle groe pen dér bevolking zal het uitgangspunt moeten zijn. Dit betekent, dat met uit zondering van de laagstbetaalden, ieder een een deel van zijn inkomensverho ging moet besparen. Dus niet alleen de werknemer, maar ook de minister, huisartsen de vrije beroepen en de zelf standigen. Besparingen beleid. Enige tijd geleden kwam aan het licht dat Ball het moeilijk kon ver kroppen dat de president zo veel aan dacht besteedde aan de kwestie-VJetnam en dat hij de Europese zaken daardoor verwaarloosde. Ook de houding van pre sident De Gaulle heeft Ball teleurge steld. Ball was indertijd een van de trouwe medewerkers '/an Kennedy in wiens plannen hij geloofde. Het .grote ont werp' van Kennedy dat de vorming en instandhouding inhield van een Atlan tisch bondgenootschap steunend op twee grote pijlers: een verenigd Europa en de Verenigde Staten, was ook de droom van onderminister Ball. Ball deed tijdens zijn laatste Europese reis de indruk op dat die droom voor goed was verstoord door de Franse pre sident en dat de Gaulle's politiek een wezenlijke bedreiging inhield van allee waarvoor hij zich gedurende zijn vijf jarige varrière in Washington had ge spannen. Het was waarschijnlijk op die reis dat Ball het besluit nam Washington de rug toe te keren. De voortvarende di plomaat, die minister van buitenlandse zaken Dean Rusk vaak heeft verweten een saai beleid uit te stippelen, keert nu terug naar de advocatenfirma die hij in 1945 hielp oprichten, de firma jCleary, Gottlieb, Steen and Ball', ter wijl hij president-commissaris wordt van Lehman International, dochteron derneming van de Newyorkse Investe ringsbank Helman Brothers. Belde functies zullen aanzienlijk meer geld in het laad je brengen dan het ondermlnis- MUNCHEN (RTR) Use Koch, de roodharige ,heks van Buehenwald' vaa wie bekend is dat zy destyds lampekap- pen liet maken uit de huid van omge brachte concentratiekamp-bewoners, zal in de gevangenis blijven, aldus heeft het Beierse ministerie van Justitie meege deeld. Eerder hebben geruchten de ronde ge daan over mogelijke invrijheidsstelling van de thans 59-jarige echtgenote van de voormalige commandant van het kamp Buehenwald die bij de komst van de geallieerden werd doodgeschoten. De woordvoerder van het genoemde minis terie zei dat er bij het gebruikelijke on derzoek naar Ilse's geval geen grond voor toepassing van clementie naar vo ren was gekomen. Use Koch werd in 1947 door een geallieerd tribunaal tot levenslang veroordeeld. Dit vonnis werd een jaar iater tot vier jaar verminderd, maar een Duitse rechtbank gaf haar in 1950 weer levenslang. Zou een spaarloon noodzakelijk blijken, dan wensen wij dat van alle inkomens- verhogingen van iedereen een bepaald gedeelte, bijvoorbeeld een vijfde of een vierde, dient te worden gespaard. Al dus de voorzitter van ,St-Willibrordus'. Regeling Hij pleitte voorts voor een wettelijke regeling waarbij de werkgevers ver plicht worden bij een collectief ont slag de rechten van de werknemers te waarborgen en te garanderen. Hij deelde mee, dat er naar aanleiding van enkele sluitingen in de bak steenindustrie overleg is geweest niet de baksteenfabrikanten. Dit overleg wordt nog voortgezet, hij heeft de stellige verwachting dat geza menlijk met de werkgevers maatrege len kunnen worden getroffen om in de baksteenindustrie duidelijke garanties en waarborgen vast te leggen. UTRECHT (ANP) Mr M. B. van de Werk, vice-president van de Utrechtse rechtbank, vindt dat directe radio- en televisie-uitzendingen van de behande ling van strafzaken op den duur tot de mogelijkheden l>ehoren. Hij gelooft dat er een tijd komt dat men de aanwezig heid van tv-camera's in de rechtszaal even normaal vindt als de aanwezigheid van de schrijvende pers. Mr Van de Werk uitte die mening gis termiddag op een forumbijeenkomst van de Nederlandse Orde van Advocaten, die was gewijd aan het onderwerp pers en strafzaken. Hij verbond aan deze direc- radio- en tv-uitzendingen de voor arden dat op geen enkele manier aan behandeling op de zitting schade mag rden toegebracht en dat de positie de verdachte nieit mag worden be- aard. De rust van de terechtzitting it naar zijn oordeel boven de belan- a van de jubliciteitsmedia. Hij wilde twens als voorwaarde stellen dat tv- en cameramensen die zich met dergelijke uitzendingen zullen gaan be zighouden van een zodanig niveau zijn, dat zij de enorme verantwoordelijkheid die op hun schouders wordt gelegd, aan kunnen. Hij voegde er overigens aan toe dat men op het ogenblik in ons land nog niet toe is aan het inschakelen van deze. media bij de rechtba.nkverslaggeving. Tijdens de forumdiscussie werd de vraag aan de orde gesteld of het rechtbankverslag het krantever- slag wei in het algemeen belang is. Een aantal advocaten twijfelde hieraan. Zij vroegen zich af of het wel nodig is dat deze zaken ter ken nis worden gebracht van het grote publiek. Een enkeling wilde weten of het wel noodzakelijk was de pers alerlei faciliteiten te verlenen om de rechtbankverslaggeving mogelijk te maken. Naar aanleiding van deze vragen ant woordde prof mr dr M. Rooy, hoog leraar in de leer der communicatiemid delen (in het bijzonder van de pers dat de pers in de op haar rustende .so ciale verantwoordelijkheid' jegens het publiek een nieuwstaak heeft die in de moderne maatschappij zelfs als een plicht wordt gezien. In zijn preadvies had prof Rooij gesteld dat de kwaliteit van de voor de vorming van de publieke opinie zo gewichtige rechtsverslagen en politieberichtgeving staat of valt met de vakbekwaamheid en het verantwoor delijkheidsbesef van de verslaggevers. Uit de discussie bleek dat er nogal wat kritiek is op die kwaliteit. Prof. Rooij zei naar aanleiding hiervan dat men in journalistieke kring ten volle overtuigd is van de verantwoordelijkheid voor die kwaliteit. De totstandkoming van de school voor de journalistiek (die dezer dagen in Utrecht is gestart) illustreert dit. Eerder had hij de noodzaak bepleit dat de journalist bij zrjn berichtgeving over politie- en rechtbankzaken over goede en betrouwbare bronnen moet kunen beschikken. Mr D. van Gilse, oud-procureur-gene- raal bij het gerechtshof in Den Haag. constateerde bij de justitie een zekere angst om ten opzichte van de pers de nodige openheid te betrachten. Hij zei er niet altijd even gerust te zijn op de wijze waarop de politie de pers infor meert. Hij constateerde tegel ijkertüd dat een te grote belangstelling van de zijde van de pers het vooronderzoek in strafzaken vaak kan vertroebelen. /~\pvolger van Ball die de dertigste W van deze maand vertrekt, is de mi nister van justitie Nicholas Debelleville Katzenbach. Als gewezen hoogleraar beantwoordt Katzenbach niet aan het beeld dat men vormt. Geen pantalon met haarscherpe snede en geen minzame manier van op treden. Doorgaans ziet hij er wat ver kreukt uit in pakken waarover nooit een jas gedragen wordt. De manier waarop Katzenbach het nieuws over zijn benoeming tot onder minister van buitenlandse zaken opving was karakteristiek voor hem. Hij was in conferentie toen een medewerker hem het kattebelletje overhandigde waarin stond dat president Johson hem tot opvolger van Ball had benoemd. Hij pauseerde een ogenblik en zei toen: ,ik geloof dat ik niet langer minister van justitie ben'. President Johnson beschouwt Katzen- bachs nieuwe taak als een van de moei lijkste in de Amerikaanse legering. Ze omvat confrontaties met sleutelfiguren in het Congres en .vertaling" van de vloed van nota's die dagelijks op het ministerie van buitenlandse zaken ont vangen worden. •yoen Katzenbach tot onderminister 1 van justitie in het kabinet van wij len president Kennedy werd benoemd, vertoefde hij in Geneve, waar hij de internationale politiek bestudeerde. De 44-jarige nieuwe onderminister ia hoogleraar in het recht aan de univer siteit van Chicago geweest. Daarvoor oefende hij een advocatenpraktijk uit in Trenton, New Jersey. Sinds zijn benoeming tot minister van justitie op 29 januari 1965 is Katzenbach man geweest die de maatregelen van regering op het stuk van de burger rechten heeft doorgedrukt. Hij leidde persoonlijk het legertje van federale agenten nadat op de campus van de universiteit vam Mississippi oproer was uitgebroken over de toelating van de negerstudent James Meredith. In juni 1963 was het Katzenbach die gouverneur George Wallace van Alabama confron teerde toen deze probeerde de toelating van een negerstudent tot de universi teit van Alabama te verhinderen. In de tweede wereldoorlog werd het vliegtuig waarin Katzenbach aan de strijd deelnam boven de Middellandse Zee' neergeschoten. Hij bracht twee jaar in Duitse krijgs gevangenschap door. In het kamp was bibliotheek waarvan Katzenbach gebruik maakte. Toen de oorlog afgelopen overreed hij de Prince ton universiteit hem een examen af te nemen dat hem een kortere weg naar een titel opende. Van Princeton ging hij r de rechtsfaculteit van Yale. En Onderminister van buitenlandse zaken Nicholas Deb. Katzenbach is thans trouwd met Lydia Katzenbach-I en hij is vader van vier i GEORGE BALL ..verlies voor Europa... Weer slachtoffer van Hai geborgen HAMBURG (DPA) De Duitse bok Magnus-drie is het donderdagavond in de buurt van Borkuni gelokt de gezon ken Duitse duikboot Hai tot aan de op pervlakte omhoog te heffen. Daarbij kwam een lijk boven drijven: het acht ste slachtoffer. De Magnus-drie is met de Hai op weg naar Emden, waar men vandaag hoopt aan te komen. Aanvankelijk wilde men het wrak naar Helgoland brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 3