in Hulst Circus FRUIT IN HET GROOT Brillen naar Rotterdam l DE NIEUWE OMNIBUS 5 ES UIT! El wv MESTDAGH zaterdagnummer de waf spullen van het Harens® circus, waarmee hij nog steeds nauwe contacten onderhoudt en de tweede leverancier werd de Hul ster ambachtschool, waar inmiddels het oefenkoord werd gemaakt. Het zijn er maar weinig die over zo'n draad kunnen lopen. Van de 50 circusliefhebbers, die het pro beerden waren er vijf die hun even wicht behielden. Eén van hen is de tienjarige Bettie Mol, die het nu al een eind gebracht blijkt te hebben. Met of zonder evenwichtslat loopt zij voor- en achteruit over het koord, knielt zij er op en over een dag of wat zal het haar wel luk ken om vanuit de staande houding op het koord te gaan zitten en dan weer op te staan. Een ander koord- nummer zal de kleine clown ver zorgen. Als het goed is loopt hij straks giechelend van de zenu wen, geflankeerd door twee hel pers, over het koord Dan zijn er de éénwielfietsers, die vanaf hun wan kele zadels kegeltjes van de grond oppikken en is er een echte fakir, maar hoe hij een pijnloze show zal weggeven is vooralsnog een raad sel. Het circus zal een moeilijker leven krijgen dan het Harense in zijn beginperiode heeft gehad. Daar leefde het hele dorp met de groep mee, inclusief de middenstanders. Maar we veroorloven ons hierin wat Hulst betreft geen uitspraak en wachten op de eerste voorstelling. Broeder Perpetuus vindt het naar buiten optreden niet eens het be langrijkst: ,De kinderen zelf moeten er plezier aan beleven'. ADVERTENTIE te o DJ 05 Z te NU halen voor 7/90 bij Boekhandel Bellamypark 58 - Vlissingen Zaterdag 24 september '66 Op het schoolplein van de Sf. Wil- tibrordusschool, achter het huis van de broeders aan de Hulster Markt, doet een groep van veertig of vijf tig jongens en meisjes aan een on gebruikelijk soort gymnastiek: ze oefenen zich in het maken van cir- custoeren. Want half oktober willen zij, samen de groep ,Reynaerdi' vormend, voor de eerste maal op treden, voor kinderen, of voor ou den van dagen of voor wie dan ook. De gedachte om een jeugdcircus te beginnen is in Hulst natuurlijk niet zo maar komen aanwaaien. Broeder Perpetuus, de kok van het broedershuis, bracht de plannen mee uit het Noord-Brabantse dorp je Haren, waar hij een goed lo pend jeugdcircus op de been hielp. Een maand of drie, vier geleden, begon hij met een klein groepje jongens en meisjes en het eerste wat hij deed was een tweetal le den van het onderwijzend perso neel warm maken voor zijn plan nen. Mejuffrouw Thea van Esbroek en de heer T. Mahu zagen er wel wat in, hoewel het ware geloof nog ontbrak, en het drietal ging aan het werk. lenen Moeilijkheid nummer één vormde het circusinstrumentarium, want waar vindt men voor weinig geld éénwielfietsen en een koorddan sersdraad? Broeder Perpetuus leen- Iedereen weet het nu zo zacht jesaan wel: Jacques van Voo- renberge uit IJzendijke gros siert in brillen. Brillen voor me laatsen. Alles wat ook maar in de verste verte op een bril lijkt is welkom in IJzendijke. Jacqu es heeft er heel wat werk aan. Ook met het verzendklaar ma ken van zijn voorraden. Hij zou graag de vervoerskosten zo laag mogelijk houden. Uiteraard, vooral gezien de geweldige hoe veelheden, die naar het hoofd kantoor van de Medische Missie Actie in Rotterdam gaan. Als er iemand bereid is een paar do zen met brillen mee te nemen naar Rotterdam zou hij dat bij zonder op prijs stellen. Een tqd geleden heeft hij eens een paar dozen meegegeven met een vee auto, die toch in Rotterdam moest zijn. Is er iemand, die een paar dozen met brillen mee wil nemen naar Rotterdam? Jacqu es van Voorenberge heeft ze uit voorraad leverbaar. Het adres is: Provincialeweg B 34 F in IJzendijke. (ADVERTENTIE) Hebt u vroeger ook wel eens ,ge- bógerd'? Bögeren is een typisch Zeeuws werkwoord. In alle streken, waar boomgaarden zijn, zal er wel een ander woord voor zijn. Böge ren. Een riskante onderneming. Eerst moest je dikwijls over een sloot springen en dan maar pluk ken. Appels, peren, het gaf niet wat. Het leukste was dan nog, dat je in de buurt van het huis van de eigenaar van de boomgaard aan de slag kon gaan. Vooral als je met een hele groep leeftijdgenoot jes was. ledereen wilde nog meer risico's lopen dan een ander. Je werd dan immers voor vol aange zien! Vooral als je in het zicht van de anderen achterna werd gezeten door een driftig roepend mansper soon, die er kennelijk bezwaar te gen had, dat er een troep jongetjes ten eigen bate aan de fruitoogst begon. Als het gelukt was stond je blouse bol van de appels. Veel meer dan je op kon. In je hart wist je wel dat het gewoon diefstal was. De directeur van de veiling in Goes, drs J. A. Butijn, sprak van de week over het bij elkaa; brengen van Met behulp van een vorkheftruck worden de kisten fruit op de vracht wagens geladen. vraag en aanbod. Het veilingsys teem is naar zijn mening de beste methode om tot een goede prijs vorming te komen. De kopers ko men naar het produkt toe. De jon getjes, die gaan bögeren komen ook naar het produkt toe. Alleen vergeten ze aan de prijsvorming te denken. Nu valt dat ook niet mee als je nog maar net toe bent aan de grootste gemene deler en meer van dat soort onkruid. duizend Maar nu weer even terug naar dr9 Butijn. Een man met duizend bazen Het kunnen er een paar meer zijn, maar het zal toch niet zoveel sche len. Fruittelers van Noord- en Zuid- Bevelarut zijn eigenaar van de Vei ling Vereniging Zuid-Beveland en daarmee is hjj daT werkgever van de heer Butjjn. Desondanks maakt deze toch een opgewekte indruk en hjj praat met enthousiasme over de veiling. Op de Goese veiling werken op het ogenblik zo'n tweehonderd mensen. De meeaten van hen zijn direct be trokken bij de behandeling van het fruit. Wie gedacht had, dat er ook een enorme administratieve staf zou zijn, slaat de plank ver mis, De au tomatisering heeft ook daar zijn in trede gedaan en een elektronische installatie zor°t ervoor, dat de vei ling niet zo veel administratief per soneel in dienst behoeft te hebben. Voor de sortering van appels en pe ren zijn er echter nog geen com puters ontwikkeld. Ondanks geweldi ge sorteer machines, die snel en nauwkeurig werken, gaat ieder ap peltje door verschillende handen. top Het is nu hoogseizoen. Over enkele weken zal de top voor het hard Even na het beginpunt van de sor- teermachine. Nadat er een of twee kisten fruit zijn leeggestort, moeten de misvormde appels er worden uit gepikt en op een aparte lopende band worden gelegd. fruit wel worden bereikt. Gezien de ontwikkelingen in het seizoen, ver wacht de heer Butijn, dat er dan zo'n 28.000 kisten per dag zullen worden aangevoerd Appels en pe ren samen. Misschien zijn er wel veilingen waai ei nóg meer wordl aangevoerd. Maar het blijft voor ons toch onvoorstelbaar. Of ze nou zeggen, dat er 28 000 of 38.000 kisten worden aangevoerd. We vin den het enorm veel en daar houdt ons voorstellingsvermogen mee op. Het lijkt iets op het bekende 1, 2, 3 veel. Een van de belangrijkste onderde len van hef complex gebouwen daar aan de spoorlijn in Goes is wel de sorteerhal Over allerlei banden en glijbaantjes zwieren er kisten met appels en peren. Er lo pen mannen met een soort verbe terde kruiwagens, die ze klemsteken noemen en waarmee een heel sta peltje kisten tegelijk van de ene naar de andere kant van de hal kan worden gereden. Die kisten ha len ze meestal van de sorteerban- den. Vier apparaten waaraan van alles draait en beweegt en waar de appels en peren, door de ma chine op grootte gesorteerd, pre- Bij een veiling kijken ze niet op een kistje. cies in de goede vakjes komen. Aan ieder valcje staaf iemand gereed om als er zoveel appels liggen, dat het de moeite van het oprapen waard is de appels in een ge reedstaande kist te leggen. Er zijn tientallen mensen bij dit sorteren betrokken. Vooral vrouwen, die als seizoenkrachten werkzaam zijn. Ze moeten meer doen dan alleen maar de appels in de kisten leggen. Er moet worden gelet op misvormin gen en slechte plekken. Die vruch ten moeten op andere bandjes wor den gelegd en komen dus weer er gens anders in kisten ferecht. De appels en peren worden op vijf mil limeter nauwkeurig gesorteerd. Nu zijn er zowel van appels als van peren zo'n 35 rassen, die in onze streken worden gekweekt en dus ook op de veilingen worden aangevoerd. De keurmeesters, die na het sorte ren de appels en peren indelen, drie Het fruit op een sorteermachine wordt meegevoerd door verschillen de banden. De openingen, waar de appels of peren door kunnen glij den worden steeds groter, zodat men precies kan afstellen waar elke maat' de bond zal verlaten en in een vak zal rollen von waaruit een paar handen het in een kist zullen leggen. kwaliteitsklassen, maken het nog In gewikkelder. Door het grote aantal aanvoerders, het Indelen naar groot te en naar kwaliteit komt het, dat er per dag zo'n 300 tot 400 verschil lende produkten worden geveild, kopers En daar zitten ze, de kopers. Ach ter lessenaartjes, die zijn voorzien van een telefoon, een aantal pa pieren, waarop onder meer de or ders van hun opdrachtgevers staan en een knop. Stelt u voor, dat zo'n commissionair tien verschillende op drachtgevers heeft Eén van hen heeft gezegd, dat hij honderd kis ten Cox Orange Pippin wil hebben. Uiteraard van een bepaalde maat en van een bepaalde kwaliteit Maar óók mogen ze niet duurder zijn dan een bepaalde prijs. Nu blijkt, dat als er een aantal partij en Cox is geveild, dat de prijzen laag zijn. Onmiddellijk belt onze commis sionair zijn opdrachtgever en vraagt of hij niet wat meer kan kopen. Zo heeft ieder tijdens het veilen zijn eigen zorgen. Met de vinger op de knop, de ogen op de klok, de con currentie en de papieren, zitten ze gespannen hun kans af te wachten. Dat ls geen seizoenverschijnsel zoals vroeger, maar dat gaat wat de ap pels en peren betref' door tot mei. Er hangt dan uiteraard geen appel tje aan de bomen. Maar de koelhui zen hebben deze ontwikkeling te weeg gebracht. Vroeger kon men het fruit wel een tijdje laten staan, maar toch was men verplicht de appels en peren korte tijd na de pluk op de markt te brengen. In het hoogsei zoen was de prijs dus erg laag, om dat er veel aanbod was. Nu kunnen de telers hun fruit opslaan in een koelhuis en op de markt brengen wanneer ze denken, dat de prijs goed zal zfln. Eenderde van het hardfruit, dat op de Goese veiling wordt aan gevoerd wordt opgeslagen in de koelhuizen. levend Een appel en een peer zijn levende organismen. En als men de tempe ratuur verlaagt tot rond het vries punt, heef» dat grote invloed op de vruchten. Het levensproces gaat langzamer verlopen. Hetgeen tot gevoig heeft, dat ze veel «anger goed blijven dan normaal het ge val zou zijn geweest. Een andere manier van koelen is de zogenaamde gaskoeling. De vruchten worden in hermetisch af gesloten ruimten gezet en men laat de temperatuur dalen. Aangezien levende organismen ademen, nemen ook de vruchten zuurstof op en staan ze koolzuur af. Omdat er steeds minder zuurstof in de cellen komt zal hef levensproces neg ster ker worden afgeremd. Maar niet alle appelsoorfen kunnen tegen een hoog koolzuurgehalte. Daarom laat men de lucht circuleren en net als in Goes door zcoenaamde kalk- scrubbers stromen. De kalk neemt het koolzuur op uit de lucht. Scrub ber is afgeleid van het Engelse woord, dat borstelen betekent. De lucht wordt als het ware geborsteld (ontdaan) door de kalk. Uiteraard kost koeleD geld en boven dien krimpen de vruchten in de looi van de tijd. Vandaar, dat men .maar tot mei kan doorgaan met het koelen van fruit. poule De fruittelers zjjn er wet bljj mee. Ze kunnen op die manier meer in vloed uitoefenen op de prijs. Boven dien is sinds enkele Jaren het zoge naamde poulesysteem in zwang ge komen. De fruitteler laat het dan aan de veiling over, wanneer z\Jn fruit r.al vorden verkocht. Aan het eind van het koelseizoen krjjgen dan de deelnemers de gemiddelde prijs uitbetaald. Hierdoor is het fruitte- lersbedrijf Iets minder riskant ge worden dan het voorheen was. Al leen het weer en de kwajongens zal hij voorlopig wel niet kunnen beheer sen. Unieke garantie in de bouwwereld: Muurbehandeling die minstens 10 jaar gaaf blijft! Totnutoe had het verven van 1 hoe aantrekkelijk het resultaat aanvankelijk ook leek, het nadeel dat de kleur spoedig vuil werd én het oppervlak ging scheuren of afbladderen. Men moest de behandeling dan ook zeker elke paar jaar herhalen. Uit Amerika komt nu echter een muur- coating - overal ter wereld bekend als Kenitex, in Nederland geïntroduceerd onder de naam SURFAKOTE. 10 Jaar garantie SURFAKOTE wordt 10 jaar schriftelijk gegarandeerd (op pro rato basis) tegen scheuren, schilferen of afbladderen. Bij ruim 1 miljoen toepassingen over heet de wereld - op bungalows, flats, oude en nieuwe hulzen, commerciële en industriële bouwwerken, kerken enz. - is bewezen dat de SURFAKOTE-laag er voortreffelijk bljjft uitzien, zelfs nadat zij 16 jaar lang is bloot gesteld aande mees t uiteenlopende kllmaats- invloeden. Ook voor toepassing op binnenmuren geeft SURFAKOTE bijzonder aantrekkelijke mo gelijkheden; Snel - in 2 dagen SURFAKOTE wordt snel en gemakkelijk opgespoten ln een laag. 20 x dikker dan een gewone verflaag. Het is in verschelden» decoratieve kleuren verkrijgbaar. Surfakots is zeer elastisch, het vangt alle normale krimp op. Bovendien Is het waterafstotend pa Isoleert het z6 sterk dat het zelfs werd gekozen voor bescherming van Installaties, ln gebruik b(j ruimtevaartprojecten. Totaal nieuw Met SURFAKOTE is een totaal nieuw type muurcoatlng gelanceerd, waardoor schilde- ren van muren nu „uit de tijd" Is. SURFAKOTE - 'n tweede huid - verfraait, isoleert en beschermt, beperkt de onder houdskosten en doet elk bouwwerk in waarde stijgen. Per jaar berekend ztin de kosten van een SURFA- KOTE-behandellng uitzonderlijk laag. Voor Nederland Is de N.V. „ARO" FABRIEKEN /Mf] te Montfoort (Utr.) llcen- Tjli mj tlehoudster en fabrikante. Dealer: Spuitbedrijf "Sterk", Enschotsestraat 184, TILBURG. Tel. 04250-33264 Surfakote Het was weer raak van de week. Niet alleen, dat er zo veel inzen dingen waren, maar de meeste waren nog goed ook. De heer J. P. Overbeeke, 't Vrije 8, Zierikzee, krijgt deze keer het tientje. Hij wist ook, dat het de toren van Kortgene was. Deze keer hebben we weer iets geks. Het is misschien moeilijker dan u denkt. Als u weet in welke gemeente de prijsplaat van vandaag is gemaakt, kunt u uw oplossing sturen aan Redactie PZC, Walstraat, Vlissin gen. Volgende week komt de uitslag in de krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 15