Schoonheidsapostel van Holten IJSTENTEXPLOITANT COR BAL: 6 Strijd tegen toeristenvuil NIEUWS UIT Kerkelijke hulp aan Turkije; trein met bouwmaterialen DE KERKEN Steeds meer hbs'ers studeren theologie Defresneprijs voor Ton Lutz PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1966 Vrijdag 23 sept. 1966 hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders M. A. DE BEL en J. DE BEL- JASPERSE hun 40-jarige echtver eniging te gedenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven, is de wens van hun dankbare kinderen, be huwd- en kleinkinderen J. de Bel I. de Bei-Padmos M. Zoetewev- de Bel D. Zoetewey J. van Stee-de Bel J. van Stee P. de Bel J. de Bei-Snoep Receptie van 4 tot 6 uur n m in café De Bel, Yerseke. Voor de bewijzen van mede leven. die ik mocht ontvan gen na het overlijden van rnijn geliefde dochter PIETERNELLA MARINlSSEN betuig ik, mede namens mijn kinderen, mijn oprecht gemeende dank. Wed. L. Marinissen- Hollebrandse Middelburg/Sint-Laurens, september 1966 Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de blij ken van medeleven, tijdens de ziekte en na het over laden, van onze geliefde tante JANNA DE BUCK- geboren Ton Familie Ton Familie Tissink Souburg, september 1966 Voor de vele bewijzen van medeleven, ontvangen na het overlijden van onze ge liefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder TANNETJE DE KRAKER geboren Verniel, betuigen wij langs deze weg onze oprechte dank. Uit aller naam, C. de Kraker Souburg, september 1966 Voor de vele blijken van medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve vader en opa, de heer PIETER WAGENAAR betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder onze zeer hartelijke dank aan de directrice en het personeel van het rusthuis .Pomona' te Kapelle en de zusters van het ziekenhuis .Bergzicht' te Goes, voor de liefdevolle behandeling de overledene bewezen. Namens de familie: M. J. Soetendal- Wagenaar Leersum, september 1966 Metalen en houten huis- houdtrappen IJZERHANDEL ROOMERS L. Delft 31. Middelburg Verzekeringsagent en ijstent- exploitand Cor Bal uit Holten kruisriddert langdurig en vin nig voor een picknickafval- vrije Holterberg. Al bijna tien jaar lang onder neemt bij daarom iedere ochtend een reinigingsexpeditie. Gewa pend met een ijzeren prikstok zuivert hij in een uur tijd acht tot negen kilometer wegberm van toeristenvuil. Her en der verspreid liggende brokken krant, kuchpapier, soepzakjes, ijswikkels, sigarettendoosjes en zakken van plasic en papier rijgt hij geroutineerd aan zijn degen. Van tijd tot tijd stroopt hij deze vulis-saté leeg in een speciaal daarvoor aan de achterbumper van zijn auto bevestigde ijzeren mand. Vaii een van de vorige dag door pieknickers opgeworpen vuilnisbelt neemt hij als vaste prik nooit Iets weg. Hij voorziet deze storende stortplaats van een op een stokje ge klemde propagandakaart die aan duidelijkheid niets te wensen over laat: een everzeug komt met vier jongen bij zo'n achtergelaten pick nick-mikmak. Zij weigert ogenblik kelijk daar te blijven, .Kom kinde ren', zegt zij, .hier zijn zwijnen ge weest". Als de 64-jarige ex-boomkweker en ex-streek-VYV-directeur Cor Bal zijn netheidsstokpaardje bespringt, gooit hij de lichtgebogen schouders recht, trekt de altijd iets geloken ogen wa genwijd open, neemt zelfs de bolknak uit de mond en zegt: ,Ik duld niet dat op de weg of in het bos rommel wordt weggegooid'. Maar ook op het terrein voor zijn lis- kraam ,De 15 manden", gedoogt hij geen achteloos weggeworpen stukken papier. Bij de inrit hangt een affiche met deze tekst: .Indien u het afval van ijs enz. in de daarvoor bestemde manden wilt doen. is u hartelijk wel kom. Is dit voor u een bezwaar, wilt u dan mijn ijstent voorbijgaan? Bij voorbaat hartelijk dank'. Een straf stukje anti-reclame? Rigoreus Vnilbestrijder Bal: .Waarom? Ik vind dat de mensen moeten weten waar ze aan toe zijn. Het lijkt mij het baste ze zo aan te pakken. Ze mogen bjj mij best een ijsje komen kopen, maar dan moeten ze ook de netheidsregels vao mijn terrein in acht nemen. Er zijn inderdaad mensen die er aanstoot aan nemen en direct weer opstappen. Toch blijf ik er consequent mee door gaan'. En als ze toch iets op de grond gooien .Dan kunnen ze bij mij geen tweede ijsje meer kopen!' Helpt het? .Soms hoor Ik kinderen tegen hun ouders zeggen: je mag hier geen pa pier op de grond gooien. Dat is voor mij een teken dat ze het elders wel doen. Maar overdag gooit tachtig procent van de bezoekers het vuil In derdaad in de manden 's-Avonds is. of beter gezegd was, het juist anders om: dan gooide tachtig procent het Ëapier achter zich op de grond', ie heer Bal pakte die onhebbelijk heid ook rigoureus aan: hij dreigde 's-avonds te sluiten. Iedere bezoeker kreeg een stencil waarop het gevaar werd meegedeeld. Maar: .Door dit besluit zouden onze klanten die zich wel aan de regels houden en nog graag een ijsje wensen te gebruiken, de dupe worden. Bij wijze van proef zullen wij de tent in de avonduren openhouden voor de verkoop. Kopers moeten dan hun naam en adres nier onder vermelden, waarmede zij belo ven afval in de daarvoor bestemde manden te deponeren'. De proef slaagde, de tent kon 's avonds geopend bljjven. Toch blyft er een categorie bezoekers hardleers: de per bus aangevoerde toeristen. Ook voor hen heeft de heer Bal een lesje verzonnen. Zodra er tien bus toeristen zijn geholpen van wie er drie iets op de grond hebben gegooid, gaat het ijsloket dicht en wordt er een affiche opgehangen met deze me dedeling: ,Wij sluiten voor pl.m. 5 minuten. We gaan eerst de rommel opruimen en het papier van de weg verwijderen en in de manden depone ren'. Een triomfantelijke heer Bal: ,Dat helpt ook heel goed. Als de bus een poosje later vertrekt, tref je nergens meer een papiertje aan. Mijn vrouw vindt dit bord wat te ver gaan, maar ik trek me er niets van aan'. De schoonheidsapostel van Holten toont zich ook vindingrijk als het methodes betreft om de wijde omge ving van Holten vrij van vuil te hou den: tweemaaal per jaar wordt de schooljeugd voor een grootscheepse voor- en najaarsschoonmaak van de bossen opgeroepen. Beloning: een gulden en twee ijsjes de man. Resul taat: per keer dertig grote zakken met vuil; bezoekers krijgen een papieren lunchzak mee. Wie hem vol vuil in levert, krijgt een diploma. Soms wor den de zakken per post opgezonden; wandelaars kunnen een prikstok te leen krijgen en zich daarmee tijdens hun wandeling .nuttig maken voor de .Schoolmuseum' vergadert in Vlissingen MIDDELBURG De Vereniging .Schoolmuseum' te Middelburg houdt 9 november in het Scheldekwartier te Vlissingen de jaarvergadering. Zoals ge bruikelijk is aan deze vergadering een uitgebreide tentoonstelling van leer middelen verbonden, die 's morgens om 9 uur door burgemeester mr B. Kolff wordt geopend. Na het huishoudelijk gedeelte spreekt dr J. L. P. Brants nit Goes, inspecteur voor het gymnasiaal en middelbaar onderwijs in Zeeland over de problemen, verbonden aan de over gang van het basis-onderwijs naar het middelbaar onderwijs. Des middags ver zorgt Seth GaaiUoma met zijn pianist Roelof Leenknecht een programma, on der de titel: .Een avondje Buitenland'. Voor de leerkrachten, betrokken bij het kleuteronderwijs, is er een aparte bij eenkomst op 5 oktober in de Prins van Oranje' te Goes. Een expositie van leer middelen zal daar worden geopend door mej M. J. de Jonge, inspectrice van het kleuteronderwijs in Zeeland. Mej M. C. Schouwenaars uit Mortsel bij Antwer pen spreekt daar over het kleuteronder wijs in België en in de middaguren is er een voordracht van mej Aafje Top: .Ex pressie in Woord en Gebaar.' Dit jaar zijn de bestuursleden W. Poppe uit Vlissingen en J. Verwllghen uit Terneu- zen aftredend. De eerste stelt zich niet meer herkiesbaar. Het aantal leden daalde en het afgelopen jaar van 338 tot 332. Van 30 gemeenten en 26 ver enigingen en schoolbesturen werd sub sidie ontvangen. In 1965 had de finan ciële rekening een batig slot van 995,02. Examens aan christelijke kweekschool Voor de aan de christelijke kweekschool voor Zeeland te Middelburg gehouden examens derde leerkring (volledig be voegd onderwijzer) slaagden de dames: M. P. Zegers te Axel; C. L. Post te.: Goes; W. C. Cornelisse, W. Feij, C. Jongstra, T, W. de Pagter, M. Stol en R. I. Wattel te Middelburg; N. Gulde- mond te Oostkapelle; M. J. de Visser en J. A. Wattel te Vlissingen en J. P. Ge- schiere te Vrouwenpolder. De heren: C. D. J. Kayser te Aardenburg; J A. Bar- telse te Goes; J. C. Davidse Ie Sint- Laurens; W. P. van der Heijden te Kou- dekerke; J. A. Bij de Vaate te Loopens- kapelle; C. M. Cornelisse, G. W. de Heer, P. S. M. Lenselink, J. Stol en E. J. de Wilde te Middelburg; L. A. P. West- veer te Sas van Gent; L. F. van Driel te Temeuzen; P. J. de Klerk te Veere; J. A. A. Louws en W. A. Vos te Vlissin gen; W. P. Dekker te Vrouwenpolder J. C. Bolkenbaas te Zierikzee. Van de 37 kandidaten werden er 5 toegelaten tot een herexamen. Drie leerlingen moesten worden afgewezen. gemeenschap', zoals de heer Bal het uitdrukt; Dit jaar is een fotowedstrijd uitge schreven. Eerste prijs: honderd (door de heer Bal te betalen) guldens. Ge vraagd wordt per lens mensen te be trappen die vuil achterlaten of men sen te fotograferen die er voor zor gen dat er geen rommel op de grond komt. De heer Bal noemt zijn zindelijke ac tiviteiten een hobby. Passie lijkt ech ter een beter woord. Hij is er per jaar vijf- tot zeshonderd gulden aan kwijt. En als hij zelf een dag uit is en vuil lan<rs de weg ziet liggen, stapt hij uit de auto en prikt het even weg. De ANWB schreef hem eens: ,wy zijn u dankbaar voor de moeite die u zich geeft, ondanks het feit dat zulk werk van tijd tot tijd zo hopeloos Lykt'. Commentaar van de heer Bal: ,Dat lijkt het soms wel, maar het is het niet'. DEN HAAG (ANP) De kerkeUjke hulpverlening van Nederland uit aan het door aardbevingen getroffen Turkije draait thans op volle toeren. De stich ting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen heeft tien spoorwegwa gons bouwmaterialen naar het rampge bied gestuurd die volgende week in het Turkse rampgebied beschikbaar zullen zijn. Vier spoorwagons houtwolcenient- platen. Isolatiemateriaal voor de huizen bouw heeft de sectie internationale hulpverlening van de Nederlandse her vormde Kerk betaald. De zes andere spoorwagons bevatten golfijzeren platen voor dakbedekking van huizen. De oe cumenische hulp lieeft deze materialen gekocht in opdracht, van de Wereldraad van Kerken. Men is nog bezig de financiering van dit project met andere kerken in Nederland te regelen. De volgende kerkelijke bij dragen zijn nu bij de oecumenische hulp binnengekomen: Wilde Ganzen van het IKOR 62.000,-, hervormde kerk voor bouwmaterialen 30.000.-, Stich ting oecumenische hulp zelf 20.000.-, doopsgezinden 2.500,-, remonstranten 2.000,-, baptisten 1.500-, oud-katho lieken 300,-. De gereformeerde kerken hebben inder tijd al bericht dat zij 100.000,- voor Turkije hebben gereserveerd. Inmiddels hebben deze kerken een Nederlandse bouwkundige naar het rampgebied ge zonden. De stichting oecumenische hulp te Utrecht werkt in Turkije langs twee lijnen. In de allereerste plaats wordt hulp geboden om Turkse slachtoffers vóór het invallen van de winter aan behoorlijke noodhuisvesting te helpen, daarvoor worden met behulp van de thans uit Nederland verzonden bouwma terialen kleine huisjes gebouwd met golfijzeren dakbedekking en stenen mu ren, die worden geïsoleerd met hout- wolcementplaat. Deze noodwoningen zullen slechts één winter blijven staan. Inmiddels treft de Wereldraad van Ker ken voorzieningen om in het rampge bied in Turkije twee volledige dorpen te herbouwen. Nederlandse bouwmateri alen, die nu voor de noodwoningen zijn bestemd, zullen volgend jaar, na de af braak van de noodwoningen, weer wor den gebruikt voor de permanente bouw in de twee dorpen die de Wereldraad van Kerken zal herbouwen. Zuidafrikaanse negerbisschop overleden JOHANNESBURG. Aartsbisschop Emmanuel Mbathoane, Zuid-Afrika's eerste rooms-katholieke negerprelaat is maandag plotseling overleden tijdens een vlucht naar de hoofdstad Pretoria. Hij werd 62 jaar oud. De doodsoorzaak is onbekend. Mgr. Mbathoane bevond zich aan boord van een straalvliegtuig van de South African Airways op weg naar een ver gadering van het bestuur van de Zuid- Bïjna tien jaar lang voert de heer Bal privé en onverschrok ken 'n Opgeruimd Staat Netjes actie. Bezoekers van zijn ijstent die zich niet volgens de regels gedragen, worden straf aange pakt. ,Men moet weten waar men aan toe is', zegt de heer Bal. Een echtpaar komt ijs kopen. De bekerdekseltjes worden door het autoportier op de grond gegooid. De heer Bal staat op, neemt zijn degen, stapt naar de vrouw toe en zegt: .Mevrouw, u vergist zich', loopt ach ter de auto langs, prikt ook het dek seltje van meneer aan zijn wapen en zegt: ,U hebt wat laten vallen, me neer!' Als hy terugkomt, staat zijn gezicht opgeruimd. Een ijskouwe... afrikaanse bisschopsconferentie in Pre toria, toen hij ziek werd. De beman ning diende hem nog zuurstof toe, maar by aankomst werd de dood geconsta teerd. UTRECHT (ANP) Voor het nieuwe studiejaar zijn aan de theologische ho geschool van de Gereformeerde Kerken in Kampen 45 eerstejaarsstudenten in geschreven. Vijftien van hen hadden een gymnasiale vooropleiding, dertien had den een diploma hbs of kweekschool. Tot voor enkele jaren was de theolo gische studie uitsluitend toegankelijk voor jongeren, die een gymnasium hadden doorlopen. Nu via speciale aan vullende cursussen ook andere mei- baar geschoolden theologie kunnen stu deren. voltrekt zich in een snel tempo een sterke verandering m de samen stelling van de studentengemeenschap. Uit de cijfers van dit jaar blijkt, dat het aantal niet-gymnasiasten onder de eerstejaars tweemaal zo groot is als het aantal gymnasiasten. Verwacht wordt, dat dit verschil in de toekomst nog groter zal worden, zodat men op de duur de landelijke verhogingscijfers tussen gymnasiasten en hbs-ers zal be naderen. Dit jaar slaagden in Neder land drieduizend jongeren voor het eind examen gymnasium tegen elfduizend voor het eindexamen hbs. De theologische hogeschool heeft nu bij na tweehonderd studenten. Bovendien telt de met de hogeschool verbonden Oalvijnacademie nog zestig ingeschre venen voor doctorale studie. Verder ne men bijna tachtig predikanten deel aan de theologische werkgroepen van de ho geschool. NED. HERV. KERK. Beroepen te Nootdorp: M. Jorritsma te Balk; te Hantum ca: H. L. de Wijk te Harkstede-Scharmer; te Valburg-Ho- moet: J. Arendsen te Bunschoten; te Hoevelaken: J. den Besten te Huizen (N.-H.); te 's-GravenzandeB. Duister- hof te Aagtekerke; te Kampen: M. Rus- ter te Anjum. Aangenomen naar Steenderen: J. Kro nenburg te Rinsumageest-Sybranhuis; naar Harderwijk: W. H. van Kooten te Oud-Beierland. Bedankt voor Middelharnis: W. van Waasbergen te Vaals; voor Oudetonge: J. Kortleven te Klundert. GEREF. KERKEN. Beroepen te Abcoude: H. Kuik. kand. te Amsterdam: te Voorschoten: G- Wrang te Haarlem-Zuid. Bedankt voor Augustinusga-Zuurhui- zen: A. Segge te Middelstum. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT). Bedankt voor Alblasserdam-Nieuw Lek- keriand: J. van Dijk te Nagelen (N.O.- Polder). CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Schiedam: G. J. Buys te Murmerwoude en P. Roos te Nijkerk. Beroepen te Vaarle: G. Bouw te Eem- dyk; te Vlaardingen: P. den Butter te Gorkum; te Rotterdam-Z.: B. Biesma te Stadskanaal; te Werkendam: P. Roos te Nykerk. Aangenomen naar DokkumA. J. Otter te Deventer. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Rotterdam-ZuidwykP. Blok te Dlrksland en H. Rjjksen te Gouda. Deze aanbieding geldt uitsluitend voor do provincies Limburg, Noord-Brabant on Zeeland. Per boot, bus of trein, laat de P.Z.C. uw reisgenoot zijn Met dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van een dochtertje en zusje JACOBA JOHANNA P. Blok A. Blok-Gideonse Jan Ankie Trudy Peter Nieuwdorp, 19 sept. 1966 Nwe. W.K.weg 51 Dr Kole AFWEZIG van 21 sept. tot 3 okt. Dr Wöstmann, Ovezande, neemt waar. Woensdagmiddag geen spreekuur. Enige wollen Smyrna vloerkleden door groothandel op jaarbeurs gebruikt; 150,- p. st. Grote maten. Niet van nieuw te onderscheiden. Evt. thuis te bezichtigen. Brieven letter P 16, bur. PZC, Vlissingen. DUITSE INITIATIEVEN VOOR POLITIEKE UNIE München (AFP) De Westduit.se re gering zal nieuwe initiatieven nemen in het belang van de politieke eenheid van Europa, lieeft de Westduitse minister van defensie, Kai-Uwe von Hassel, ver klaard in een toespraak op het congres van de vereniging van het Atlantisch pact, dat gisteren in München is be gonnen. De militaire samenwerking met Frankrijk en de Europese NAVO-laai- den móest zo nauw mogelijk worden, .opdat Europa nog slechts met één stem spreekt'. Von Hassel vindt dat Amerika zijn bondgenoten moet raadplegen over een eventuele vermindering va.n de Ameri kaanse militaire sterkte in Europa. Dat was in het belang van de eenheid van het Navo-bondgenootsohap. .AMSTERDAM (ANP) Zondagmid dag is in het nieuwe De La Martheater in Amsterdam Ton Lutz onderscheiden met de Defresneprijs voor de beste Ne derlandse toneelregie in het seizoen 1965-1966. Deze prijs is door de Nederlandse Ver eniging van Toneelkunstenaars ter ge legenheid van haar 20-jarig bestaan in gesteld om de belangstelling voor de re gie in Nederland te stimuleren. Ton Lutz kreeg de prijs, die bestaat uit een door de beeldhouwer Hans Ydo ver vaardigde plastiek en duizend gulden, voor zyn regie van Edward Albee's ,ICIeine Alico', bij de Nederlandse Co- medie. Tijdens de jaarvergadering van de ver eniging, waarvan de prijsuitreiking on derdeel uitmaakte ,werd door de leden ONTGROENINGSINCIDENT WORDT ONDERZOCHT NIJMEGEN (ANP) De rector mag nificus van de Nijmeegse universiteit stolt een onderzoek in naar een incident dat zich enige dagen geleden zou heb ben voorgedaan by de ontgroening. Een eerstejaarsstudent Dik van der Boom, die zich had aangemeld bij de sociëteit Roland, zou hebben geweigerd de Hit lergroet te brengen en daarom zonls hij later rondvertelde van de trap zijn gegooid. Uit het onderzoek van de rector is ge bleken, dat een oudejaars student hem inderdaad had bevolen de Hitlergroet te brengen. Echter met de bedoeling de eerstejaars pas een bestraffing te ge ven als hij inderdaad aan het bevel zou voldoen. Van der Boom weigerde echter en reageerde daarmee zoals van hem werd verwacht, aldus het bureau voor lichting van de universiteit. De ontgroeningscommissie ontkent met klem, dat Van der Boom van de trap zou zijn geduwd. Pas dagen later zou hij societiet Roland de rug hebben toege keerd en zich voor sociëteit Diogenes hebben aangemeld. Ondanks hehaalde oproepen van de rector aan de jonge student om zich te melden voor het af leggen van een verklaring over deze onverkwikkelijke gebeurtenis, heeft de betrokkene zich tot nu toe aan het on derzoek onttrokken. krachtig aangedrongen op meer erken ning van het artistieke aandeel van de regisseur in een televisiespel. Geëist werd, dat het auteursrecht van de tele visieregisseur door de NTS ten volle zou worden erkend, De jury, die de. Defres neprijs voor het seizoen 1965-1966 toe kende, bestond uit mevrouw Charlotte Kohier en de heren E. A. Sohiitten- helm en Daniël de Lange. Televisieteam van NCRV te Praag bestolen (Van onze radio- en tv-redactle) HILVERSUM - Een televisieploeg van de NCRV heeft te Praag een minder prettig weekend beleefd de auto waarmee de heren Dick Houw- aart, Piet van Strien en Jules Huf reisden, werd namelijk twee keer opengebroken, waarbij voor een tota le waarde van vijfduizend gulden aan apparatuur en kleding werd gestolen. Door de diefstal moeten noodgedwon gen enkele reportages komen te ver vallen. Bovendien verdwenen uit de auto ook opnamen voor reportages, die niet meer zijn te vervangen. Bij de NCRV was nog niet bekend wat onder deze omstandigheden de repor tage-oogst zal zijn van het bezoek aan Tsjechoslowakije. De politie te Praag kon, by aangifte van.de diefstal, weinig bemoedigends zeggen. Het blijkt, dat vooral de laat ste tijd jeugdbenden t' speciaal heb ben gemunt op auto's van buitenlan ders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 20