Op betalingsbalans f800 miljoen over I Lagere uitgaven voor industrialisatiebeleid Dringend 5?° Verdubbeling soldij van dienstplichtigen Financiële gevolgen belastingmaatregelen VERWACHTING PLANBUREAU VOOR 1967 Prijzen 4,5% omhoog Meer werkloosheid Stijging contractlonen 3,5% Werkloosheid Consumptie Keerpunt weekend-systeem Exportruimte MILJOENENNOTA 3 Per 1 januari 1967 Defensie kost bijna f 3 miljard Uitgaven voor wetenschappelijk onderwijs worden afgeremd Verhoudingen tussen landen koninkrijk zijn goed Te weinig toeloop van officieren bij kon. marine Snelle verlichïing van pijn in spieren en gewrichten Minder nodig voor premies en subsidies Hoogste kwaliteit voor de laagste prijs M m lii Landbouwbeleid wordt voortgezet KIESPIJN? V/OENSDAG 21 SEPTEMBER 1966 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 tADVERTENTIE Het Centraal Planbureau verwacht, dat 1967 voor het eerst sinds 1962 weer een bevredigend overschot op de beta lingsbalans te zien zal geven van 800 miljoen gulden of circa 1 procent van het nationale inkomen. Voor 1966 wordt een tekort van 300 miljoen op de betalingsbalans verwacht. Aldus de macro-economische verkenning voor 1967 van het Plan bureau, die tegelijk met de indiening van de rijksbegroting is verschenen. Het totaal der binnenlandse bestedingen zal in 1967 weer op een evenwichtig niveau komen, zij het niet zonder een prijs stijging, die naar de mening van het planbureau nog als zeer groot moet worden beschouwd, namelijk 4,5 pet tegen een stijging van 5,5 pet in 1966. Ruim 1,5 pet van de stijging ad 4,5 pet in 1967 is het gevolg van de verhoging van enkele in directe belastingen, de huurverhoging en andere autonome fac toren. Ondanks het evenwicht in de be stedingen, die wordt verwacht, zal de economische groei in 1967 volgens het Planbureau niet ai te ver achter blijven bij die in de voorafgaande jaren. De toene ming van het produktievolume van bedrijven wordt geschat op 4 pet, hetgeen minder is dan in de voorafgaande jaren (5,5 pet in 1966), zodat de economische groei tijdelijk wat trager is. De toeneming van de arbeidspro- duktiviteit beloopt circa 3,5 pet tegen 4,5 pet in 1966. Het Planbureau verwacht, dat de geregistreerde werkloosheid van 1966 tot 1967 met 'circa 15.000 h 20.000 man zal toenemen, dit. onder Invloed van de afzwakkende groei van de nationale bestedingen, waardoor de sector bedrijven niet in staat is het additionele arbeidsaanbod volledig op te nemen. In de tweede helft van 1967 zal de geregistreerde arbeidsre serve stijgen tot circa 2 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Er wordt dus enige ontspanning op de arbeidsmarkt bereikt zonder dat vol gens het Planbureau de werkloosheid onaanvaardbare proporties aan neemt. Op verzoek van de regering heeft het Planbureau in zijn verkenning geen loonraming opgenomen, die af wijkt van de te verwachten stijging van de arbeidsproduktiviteit. Hier over zegt de verkennning, dat, daar het beleid ten aanzien van de loon vorming in 1967 institutioneel noch materieel vaste vormen heeft aange nomen, mede doordat een eventuele Invoering van spaarloon nog een punt van discussie vormt, op verzoek van de regering een looncijfer is gepre senteerd, waarbij de stijging van de contractlonen op 3,5 procent is ge steld, gelijk aan de vernachte stij ging van de arbeidsproduktiviteit. De totale loonkostenstijging van 1966 en 1967 Is uiteraard groter, bijna twee maal zo groot. Ingeval de contract loonstijging anders mocht uitkomen, kan uit de verkenning gemakkelijk worden afgeleid welke veranderin gen de ramingen voor 1967 dan on dergaan. Inclusief de sociale lasten, wordt de loonsom per werknemer, bij een con tractloonstijging van 3,5 procent, ln 1967: 6,5 procent hoger tegen 10,5 procent in 1966. overheidsbestedingen, zal naar de mening van het Planbureau i,n 1966 waarschijlijk haar climax en keer punt vinden. Dit keerpunt heeft voor al zijn oorsprong ln een monetaire verkrapping en in een op beperking gericht beleid, waardoor de stijging der investeringen een halt wordt toe geroepen en meer in het algemeen de ontwikkeling der nationale beste dingen wordt afgeremd. De bruto investeringen van bedrijven in vaste activa (excl. woningen) zul len volgens het planbureau onder in vloed van de in 1966 ontstane mone taire verkrapping, dus zeer waar schijnlijk geen volumestijging meer ondergaan. De investeringen in de energiesector, die een meer auto noom karakter dragen, zullen bene den het hoge niveau blijven, dat zij de laatste jaren hadden bereikt. De reële particuliere consumptie zal maar matig, slechts 3,5 procent stij gen (in 1966: 4,5 procent), mede on der Invloed van de verhoging der indirecte belastingen en de vermin dering van de achterstand in de aan- DE SCHULD DIE W'J HEBBEN De overbesteding, die ln 1963-64 was ontstaan door forse loonstijgingen, een sterke expansie van de woning bouw en een gelijktijdige sterke ver groting van export, investeringen en HOE DE STAAT 1GUIDEN ONTVANGT COMPUTERS VERVANGEN AMBTENAREN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De belasting dienst zal het komende jaar met ruim honderd man minder kun nen volstaan dan vorig jaar werd geraamd, ondanks de uit breiding van het werk, aldus d miljoenennota. Automatiserir maakt .dit mogelijk. Extra werk staat voor de dei doordat meer belastingplichtigi - voor de directe belastingen z te verwachten. Verder 'vragi wijzigingen van de inkomstenb lasting, de dividend- en de kan: spelbelasting meer werk. Automatisering kan echter di toeneming van het werk ruim schoots opvangen. Automatise ring en centralisering van de ad ministratie van de motorrijtui genbelasting besparen aUeen a 240 mam. Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! alagregeiing voor de inkomstenbelas ting. De particuliere besparingen, go- meten in procenten van het nationaal inkomen tegen marktprijzen, nemen Iets toe (van 19,5 tot 20 procent). Het consumptieprijspeil loopt echter, zoals gezegd, met 4,5 procent op. Het werknemersaandeel in het nati onal e inkomen wordt voor 1967 op onveranderd 72,5 procent geraamd. Doordat de volumestijging van de binnenlandse vraag naai- verhouding gering is, neemt de ruimte voor een enigszins versterkt exportvolume toe (van 8,5 tot 10 procent), althans wat de goederen betreft. Dit kan vol gens het Planbureau worden gerea liseerd bij een vrijwel stabiel export prijspeil. In- en uitvoerprijspeil stij gen naar de mening van het Plan bureau weinig en in gelijke mate, zodat de ruilvoet niet verandert. On der deze omstandigheden is een po sitief betalingsbalanssaldo op lopen de rekening te verwachten van cir ca 800 miljoen gulden of 1 procent van het nationale inkomen. In monetair opzicht zal 1967 volgens de verkenning vermoedelijk geen ver dere verslechtering van de liquidi- teitsposïties te zien geven. Bij neu trale financiering door de totale over heid kan de liquiditeitsvoorziening zich, mede dank zij het verwachte overschot op de betalingsbalans, op het in 1966 bereikte niveau handha ven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De groei van de uitgaven voor het wetenschap pelijk onderzoek zal in 1967 enigszins worden afgeremd, waardoor het uitgavenpeil voor de instellingen van wetenschap pelijk onderwijs en onderzoek, zoals dat is vastgelegd in het al gemeen financieel schema 1966- 1969, niet kan worden gehand haafd. De medische faculteit in Rotterdam, die op 1 september j 1 met het eerste cursusjaar is begonnen, krygt wel wat meer geld. De begroting van het departement van onderwijs en wetenschappen sluit, blijkens de miljoenennota, met een bedrag van 5,1 miljard gulden, 729 miljoen meer dan op de begro ting voor 1966 stond. Overschrijding DEN HAAG ,De verhoudingen tussen de landen van het koninkrijk zijn onder vigeur van het konlnk- rijksstatuut goed. De zeer harte lijke ontvangst in Suriname en in de Nederlandse Antillen van onze kroonprinses en haar gemaal heeft naar het oordeel van de regering deze goede betrekkingen bevestigd,' Dit deelt de vice-minister-presi dent, mr B. W. Biesheuvel, mee ln de memorie van toelichting op de rijksbegroting voor het dienstjaar 1967. De regering hoopt, dat de onderhan delingen met Guyana over de afba kening van de grens tussen dat land en Suriname spoedig zullen aanvan gen en tot een voor beide partijen bevredigend resultaat zullen ledden. Namens het koninkrijk zal een Su rinaamse delegatie met de regering van Guyana onderhandelen. In deze delegatie zal plaats zijn voor één of meer Nederlandse deskundigen, al dus de memorie van toelichting". De regering is van oordeel dat Su riname hetzelfde geldt uiteraard voor de Nederlandse Antillen het zelfbeschikkingsrecht onverkort dienit te kunnen uitoefenen, met andere woorden dat Suriname geheel zelf standig, derhalve zonder enigerlei druk van buiten, een beslissing over zijn toekomstige positie moet kunnen nemen. De regering zal mitsdien van haar kant alles nalaten zodanige be slissing uit te lokken. Onderlinge raadpleging, uitwisseling van ei*va ring en kenmds breiden zich over steeds grotere gebieden uit en vinden steeds Intensiever plaats. Het beleid van de vice-minister-pre sident is erop gericht de regeringen van Suriname en de Nederlandse An tillen zo veel mogelijOc bij te staan in hun streven nieuwe welvaartsbron nen aan te boren. Het probleem van de Industrialisatie is een van de moei lijkste vraagstukken waarvoor de au toriteiten van de landen overzee zich zien gesteld. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De dienstplich tigen die soldij genieten, zullen met ingang van 1 januari 1967 bijna het dubbele bedrag aan soldij ontvangen. In de miljoe nennota wordt meegedeeld, dat de aangekondigde nieuwe bezol digingsmaatregel op die datum zal ingaan. De onlangs afgekondigde verkorting van de werkelijke diensttijd voor de dienstplichtigen van de landmacht zal voor het eerst effect sorteren voor de militadren, die begin 1969 met klein verlof gaan, zo wordt ver der in het onderdeel over de mili taire uitgaven gezegd. De mogelijkheid tot uitbreiding van het vrijstelllngsbeleid voor dienst plichtigen wordt sterk beperkt door de toeneming van het aantal afkeu ringen. In 1964 was het percentage afgékeurden 22 procent, en voor de lichting 1967 was het opgelopen tot 28 procent. Drie miljard De defensie-uitgaven zijn voor het komende jaar opgevoerd tot bijna drie miljard gulden, namelijk 2993 miljoen tegen 2854 voor het lopende begrotingsjaar. De verdeling over de Icrijgsmachtonderdelen ls als volgt: landmacht 1384 min (v j 1248 min) luchtmacht 679 min (646 min) marine 661 min (610 min) Daarnaast zijn er hogere uitgaven beg-root voor o a militaire pensioenen en wachtgelden (193 min). De kasuitgaven van defensie zullen, in verband met de versobering van de bestedingen door de overheid, 115 min beneden de begrotingsbedragen blijven. Dit bedrag mag echter in 1968 extra worden uitgegeven. De eventuële kosten, die voort vloeien uit de verhuizing van Na- vo-onderdelen uit Frankrijk zul len boven de begrote uitgaven voor defensie ter beschikking moe ten komen. Hoeveel geld daarvoor nodig ls, is nog niet bekend. Kernonderzeeër In de miljoenennota worden verder onder meer de volgende mededelin gen over de defensie geaan: Voor de kernonderzeeër, die de marine wil hebben, wordt weer geld op de begroting uitgetrokken. De noodzakelijke hulp van de Verenig de Staten voor de bouw van dit vaar tuig is echter nog niet toegezegd. De eerste bestellingen voor de bouw van twee fregatten voor on- derzeebootbestrijding zullen binnen kort worden geplaatst. In 1967-68 komt de bouw gereed van ze3 fregatten van de Van Speyek -klasse, uitgerust met Wasp-helikop- ters. De Neptune-vliegtuigen zuilen dan allemaal moderne apparatuur voor onderzeebootbestrljding hebben. De opbouw van de vijf in West-Duits- land gelegerde groepen geleide wa pens (Hawk en Nike) voor de lucht verdediging wordt in die jaren vol tooid. Een pantserinfanteriebataljon van de zesde brigade zal volgend jaar paraat worden. De mechanisatie van het legerkorps met AMX, YP 408- voertuigen en met Amerikaanse ge pantserde amfibie-voertuigen nadert zijn voltooiing. De vorige begroting is echter met 427 miljoen gulden overschreden. Dit komt vooral door de afrekeningen vam de onderwijssubsidies over afge sloten dienstjaren, het groter aantal leerlingen dan aanvankelijk werd ver wacht en door loon- en prijsstijgin gen. De uitgavenstijging voor 1967, waarbij zoveel mogelijk terughou dendheid is betracht, vloeit hoofd zakelijk voort uit loon- en prijsver hogingen en uit het toenemende aan tal leerlingen bij vrijwel alle vormen van onderwijs. Studietoelagen Centurions vanging van de Thunderstreaks ter aanvulling van de lesvliegtuigen is nog niet gemaakt. De keuze over de vervanging van de Centuriontanks wil de regering aan het volgende kabinet overlaten. De machtiging tot aanschaffing van de tanks en de vliegtuigen zal even tueel ln een aanvullende begroting worden gevraagd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Aan beroepsperso- neel telde de koninklijke marine op 1 januari van dit jaar een totaal van 15.583 personen, tegen 15.756 één en 15.868 twee jaar tevoren. Het aan tal adelborsten in opleiding bedroeg op dezelfde th'dstippcn respectievelijk 166, 162 en 181. Het aantal eerste jaarsadelborsten beliep in 1966 63, in 1965 60 en in 1964 eveneens 63, Res pectievelijk waren in 1964, 19665 en 1966 59660, 5560 en 5112 dienstplich tigen bij de koninklijke marine die nend. De achteruitgang van het to tale bestand aan beroepspersoneel is in 1965 nog niet tot staan gekomen. Weliswaar is de aanwas van officie ren niet onbevredigend, maar het in de defensienota genoemde totaal van 70 75 nieuwe officieren wordt niet bereikt. De situatie ten aanzien van de onder officieren (incl. korporaals) noemt de minister niet ongunstig, al bestaat er in enkele dienstvakken een tekort aan sergeants en korporaals. De te korten onder de ongegradueerde schepelingen nemen door verloop toe. Het aantal aanvragen voor toeken ning vam een rijksstudietoelage voor de cursus 1966-'67 is ongeveer 9000 onder de verwachting gebleven. Op grond van nieuwe richtlijnen voor toekenning van de toelagen is voor liet komende jaar 91 miljoen gulden nodig. Regering moedigt sparen aan (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Binnenkort zal de regering een nota bij de staten-gene- raal indienen waarin een actie zal worden ontwikkeld, gericht op ver groting van de particuliere bespa ringen. Dit deelt minister Vondeling mede ln zijn slotbeschouwing van de miljoenennota. Het kabinet meent, dat een derge lijke actie ter vergroting van de privé-besparingen nuttig is en gun stige resultaten zal kunnen opleve ren. Het kabinet vertrouwt, dat te gen de achtergrond van het ln zicht komend evenwichtsherstel ge steund door de budgettaire ontwikke ling op ruime schaal bereidheid zal bestaan aan een oproep ln die richting gevolg te geven. Dit niet in de laatste plaats, aldus minister Vondeling, omdat een slagen van deze actie er ook toe kan bijdragen, dat de druk, die thans door de om standigheden op de woning bouw wordt gelegd, wordt vermin derd. (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de baard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie o£ irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot ln de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig ls de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Voor het regionale industri alisatiebeleid dat tot 1965 is gevoerd, lopen de nakomende uitgaven volgend jaar belang rijk terug. De subsidies ten behoeve van pro vinciale en gemeentelijke infrastructuurwer ken zullen dalen van 35 miljoen in het lopen de jaar tot 25 miljoen gulden in 1967. De- bijdragen in het kader van de oude premie- en prijsreductieregeltog nemen af van 15 miljoen tot io miljoen gulden. Voor het nieuwe infrastructuur- programma 1965-68 is daarentegen volgend jaar 12,5 miljoen nodig, vijf miljoen gulden meer dan dit jaar. Voor de nieuwe premieregeling industriegebouwen en prijsreductieregeling industrieterrein is 8 mil joen nodig, 3 miljoen meer dan vorig jaar. Voor toeristische infrastructuur wordt niet meer geld beschikbaar gesteld dan vorig jaar. Het be drag voor de subsidietoezegging is gehandhaafd op 12 miljoen gulden. Limburg Voor verbetering van de infrastructuur van Zuid- Limburg wil de regering gedurende vijf jaar jaar lijks 12,5 miljoen aan verplichtingen aangaan. Voor uitgaven in het komende jaar is 5 miljoen gulden genaamd. Het steunbedrag over 1965 aan de gezamenlijke steenkolenmijnen, dat in de nota over Zuid-Lim burg ls aangekondigd, is voor 1967 vastgesteld op 15 miljoen gulden met inbegrip van rente, Het zal volgend jaar worden uitgekeerd. Staatsmijnen Voor kapitaalverstrekking aan de Staatsmijnen is geen geld meer op de begroting gezet. De regering ls ervan uitgegaan, dat het bedrijf op 1 januari 1967 een NV zal zijn geworden, dat zijn kapitaalbe hoeften in beginsel op de open kapitaalmarkt moet zien te dekken. Dit is een dringend beroep op de verstandige huisvrouw! Bij alle rumoer met gratis pakken, waardebonnen, droogdoeken, afwas- bakken blijft Dobbelman bij zijn bekende recept: geen dure cadeautjes, geen kostbare verpakking en geen overbodige reclame. Wèl vele guldens goedkoper. Daarom is Dobbelman gezinswasmiddel veel voordeliger dan alle andere grote merken. Daar willen wij u even op wijzen, mevrouw. 3 kg hoogschuimend blijvend Ubespaart 3.50 blijvend U bespaart 2.75 DEN HAAG Overzicht van de financiële gevolgen voor een aantal ge zinnen van de belastingmaatregelen die worden voorgesteld en die welke reeds by de wet zyn vastgesteld en met ingang van 1 januari 1967 in werking treden. £1 ■Si «si -F Hjjf -i ij? l! A|g Z lü Gehuwde zonder kinderen: 4.250 64 9 13 -f. 42 29 6.000 (min. inik.) 80 12 18 -f 50 40 9.000 320 19 28 -f- 73 61 12.000 378 25 37 116 82 Gehuwde met 2 kinderen: 6.700 (min. ink.) 85 13 20 52 44 9.000 137 18 27 -L 72 59 12,000 174 24 36 114 79 Gehuwde met 5 kinderen 8.200 (min. ink.) 9 16 24 31 52 9.000 101 17 26 58 57 12.000 162 23 35 104 76 AANDACHT VOOR DE CIVIELE VERDEDIGING DEN HAAG (ANP) De regering blijft er naar streven de civiele ver dediging zoveel mogelijk haar plaats te geven in het maatschappelijk be stel. Zij deelt dit mee in de memo rie van toelichting op de rijksbegro ting voor het dienstjaar 1967 voor het departement van algemene zaken. Met name blijft de hoge prioriteit toegekend aan de bouw en inrichting van beschermde onderkomens en aan telecommunicatievoorzieningen ge handhaafd. De gedachte, die aan de opzet der civiele verdediging ten grondslag ligt is, dat slechts daar extra voor zieningen geboden zijn, waar ver wacht moet worden, dat de normale in vredestijd bestaande voorzieningen niet zullen kunnen voldoen aan de behoeften onder buitengewone om standigheden. Het streven blijft er op gericht van deze aanvullende voor zieningen een nuttig gebruik te ma ken in vredestijd. Een speciale werkgroep houdt zich met de bestu dering hiervan bezig. Bij de voorlichting zal enerzijds niet moeten worden verheeld dat tegen de gevolgen van een moderne oor logvoering geen afdoende remedie bestaat en dat derhalve niet meer kan worden gedaan dan deze gevol gen zoveel mogelijk te beperken. An derzijds zal aan de bevolking dui delijk kunnen worden gemaakt dat. de voorbereidingen, die in het kader van de civiele verdediging worden getroffen, voor een belangrijk gedeel te mede van nut zijn in vredestijd, bij voorbeeld bij de bestrijding van rampen. De buitenlandse inlichtingendienst geeft blijkens de memorie een ver mindering in kosten te zien van bij na 3 miljoen gulden. De post .ge heime uitgaven' wordt met 50.000 verlaagd. Het beleid, zoals dit door de minister van landbouw en vissery in de afge lopen jaren is ontwikkeld, zal wor den voortgezet, zo blijkt uit de me morie van toelichting op de begro ting van landbouw. Daarbij zal dan tevens aan enkele onderdelen van het landbouwbeleid, die in de laatste jaren van grote be tekenis zijn gebleken, een nog duide lijker accent worden gegeven. Overi gens blijft de zeer moeilijke positie van de schatkist duidelijk haar gren zen stellen. Hogere bedragen onder meer voor het Ontwikkelings- en Sa neringsfonds voor de Landbouw en voor de dierziektebestrijding bleken slechts mogelijk met terughoudend heid op andere onderdelen van het landbouwbeleid. Naarmate de voorbe reiding van groter oppervlakten zo ver is gevorderd dat met de uitvoe ring een aanvang kan worden ge maakt, zullen meer gelden voor ruil verkaveling beschikbaar worden ge steld. ADVERTENTIE Wèg pijn Als u y WITTE KRUIS poeders kiest!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 11