De troonrede Besnoeiing op deltawerken Voor wegenbouw f 860 miljoen Overschrijding van landbouwbegroting met f 237 miljoen 12 WERVINGSACTIE RIJKSPOLITIE LOOPT GOED Subsidie voor openbaar vervoer in de steden Meer geld voor Indonesië Tekort LEFG f 132 miljoen geraamd In 1967 geen tegenvallers als verrassing Vertraging Volkerak en Haringvliet PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1966 J^eden van de staten-generaal. Onrust en onzekerheid hebben ook in het afge lopen jaar de wereld beïnvloed. De strijd in Vietnam, waarvan ons bijna dagelijks de be klemmende beelden voor ogen komen, doordrin gen ons meer dan ooit van de noodzaak geschil len te beslechten door overleg en niet door ge weld. Een spoedig einde der gevechtshandelin gen in Vietnam acht de regering thans alleen mogelijk, indien beide partijen zich bereid ver klaren tot vredesonderhandelingen, zonder voor af voorwaarden te stellen. In de Verenigde Naties blijft ons koninkrijk zijn volle steun geven aan het gezamenlijk stre ven naar vrede, veiligheid en welvaart. Het neemt actief deel aan de pogingen om in inter nationaal overleg een verdere verspreiding van kernwapens te voorkomen. Tezamen met de Atlantische bondgenoten streeft de regering naar een vermindering van de span ningen tussen oost en west. Kan er van enige verbetering gesproken worden wat betreft de verhouding tot de landen achter het ijzeren gor dijn, de ontwikkeling in China vereist daaren tegen bijzondere waakzaamheid. In de gegeven situatie blijft het geïntegreerde verdedigings stelsel van de NAVO onmisbaar voor onze vei ligheid. Daarom zal ook ons land zijn bijdrage moeten leveren aan de oplossing der moeilijk heden, die door het optreden van Frankrijk zijn veroorzaakt. In de Benelux worden nieuwe initiatieven voor bereid om de voltooiing der Economische Unie te bespoedigen. r\e werkzaamheden van de Europese ge- meenschappen konden gelukkig in het be gin van dit jaar met hernieuwde kracht worden voortgezet. Sindsdien zijn er in de EEG, vooral op het gebied van de landbouw, belangrijke re sultaten bereikt. Dat neemt niet weg, dat prin cipiële verschillen van mening zijn blijven be staan. Deze betreffen in het bijzonder de ver sterking van de parlementaire invloed en de toe treding van Groot-Brittannië en andere Euro pese landen. De regering zal hiervoor blijven ijveren, evenals voor het slagen van de onder handelingen in de Kennedyronde. De EEG kan aldus een belangrijke bijdrage leveren tot uit breiding van de wereldhandel, die ook ten goe de zal komen aan de ontwikkelingslanden. On danks de inspanningen die men zich in en buiten deze landen getroost, blijven de vooruitzichten op een menswaardig bestaan voor een groot deel van de wereldbevolking zorgelijk. De u onlangs aangeboden Nota Ontwikkelingshulp schetst de zware taak waarvoor onze generatie zich geplaatst ziet. De regering meent daarom, dat de financiële beperkingen die thans nood zakelijk zijn, geen beletsel mogen vormen de Nederlandse hulpverlening opnieuw te vergro ten. Het verheugt de regering dat een oplossing kon worden gevonden voor de schuldenregeling met Indonesië. Voor een verdere gunstige ont wikkeling van de betrekkingen tussen beide landen is daarmede de weg vrijgemaakt. De verhouding tussen de landen van het ko- ninkrijk blijft gekenmerkt door goede sa menwerking en vriendschap. Mijn man en ik mochten dit, evenals onze dochter Beatrix en haar echtgenoot, tijdens onze bezoeken aan Su riname en de Nederlandse Antillen dankbaar ervaren. De regering blijft bereid met financiële en technische hulp bij te dragen tot de oplos sing van de sociale en economische problemen, waarvoor Suriname en de Nederlandse Antillen zich gesteld zien. PJndanks de moeilijkheden die zich hier en daar in het bedrijfsleven voordoen en die vooral samenhangen met aanpassingen van structurele aard, was de economische groei van onze volkshuishouding niet onbevredigend. In de huidige fase van de conjunctuur bestaan er echter grote spanningen zowel op de geld- en kapitaalmarkt als op de arbeidsmarkt, terwijl de betalingsbalans een tekort vertoont en de prijzen aan een opwaartse druk onderhevig zijn. De regering ziet het als haar taak eraan mede te werken dat meer evenwichtige verhou dingen worden bereikt. Daartoe is zij bij het vaststellen van de begroting uitgegaan van een sobere uitvoering van haar program. Deson danks is daarmede een aanzienlijke stijging der uitgaven gemoeid, zodat het onvermijdelijk is enkele belastingen te verhogen. Ook door haar loon- en prijsbeleid en door het bevorderen van besparingen tracht de regering het evenwichts herstel te bespoedigen. Bij dit alles streeft zij naar een zo rechtvaardig mogelijke lastenver deling. Wat de belastingen betreft stelt de regering voor de heffing op gasolie en uitsluitend voor het jaar 1967 de accijns op benzine te ver hogen. Voorts wil zij de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting voor het jaar 1967 handhaven. Met deze maatregelen kan voor het komende begrotingsjaar worden volstaan dank zij het inhalen van de te grote achter stand in het opleggen van aanslagen voor de inkomstenbelasting aan een bepaalde groep be lastingplichtigen. Op 1 januari 1968 kan echter een algemene verhoging van de omzetbelasting oiet achterwege blijven. Tegenover deze verho gingen staat in de voorstellen der regering een verlaging van de belastingdruk voor ongehuw- den boven 40 jaar, die tegelijk met de algemene verlaging van de loon- en inkomstenbelasting op 1 januari 1967 zal ingaan. Bij het voorgestelde beleid behoeft voor de fi nanciering van de begroting 1967 geen beroep op de open kapitaalmarkt te worden gedaan. Aldus wordt ook een gezonde financiering van de gemeentelijke investeringen bevorderd. Het is noodzakelijk, dat ook de loonontwikke ling een bijdrage levert tot het herstel van het economisch evenwicht. De regering is zich er van bewust, dat deze ontwikkeling niet uitslui tend bepaald wordt door de groei van de ar- beidsproduktiviteit. Duidelijk is echter, dat mede uit een oogpunt van werkgelegenheid het tempo van de loon stijging bij dat der laatste jaren moet achter blijven. Door haar beleid wil de regering dit mogelijk maken. Mede daarom is het samenstel der belastingmaatregelen zodanig gekozen, dat in 1967 voor vrijwel alle werknemers en kleine zelfstandigen de voordelen ervan groter zijn dan de nadelen. Tevens stelt de regering voor, de ingangsdatum van de huurverhoging naar 1 juli 1967 te verschuiven. Ook een aantal nieuwe sociale voorzieningen zal eerst op die datum kunnen ingaan. Door een krachtig prijsbeleid zal de regering ernaar streven de loonstijging zo reëel mogelijk te doen zijn. Zij vertrouwt, dat over de loonvorming voor 1967 een vrucht baar overleg zal kunnen plaatsvinden, waarvoor het door de SER uit te brengen advies inzake het systeem der loonvorming van groot belang is. Voor het evenwichtsherstel, alsmede voor een verdere vergroting van welvaart en welzijn van geheel ons volk is een verhoging van de bespa ringen noodzakelijk. Het zou van belang zijn, indien een deel van de loonstijging daartoe werd aangewend. De regering acht het in ieder geval gewenst, dat er maatregelen worden ge nomen ter verhoging van het niveau der be sparingen. Binnenkort zal zij u over deze maat regelen een nota aanbieden, alsmede een ont werp van wet tot instelling van een bezitsvor mingsfonds. He regering hecht er waarde aan haar beleid af te stemmen op de economische groei van onze volkshuishouding in de komende jaren. Daarvoor acht zij de studie van het Centraal Planbureau over de Nederlandse economie in 1970 van grote betekenis. Haar opvatting over zulk een beleid is neergelegd in de nota inzake groei en structuur van onze economie, die u een dezer dagen zal worden aangeboden. De daarin geschetste ontwikkeling op langere ter mijn opent een gunstig perspectief voor het bereiken van de doelstellingen van haar pro gramma, dat voor iedere burger grotere moge lijkheden wil openen om zowel in geestelijk als in materieel opzicht tot ontplooiing te komen. Aan die doelstellingen houdt de regering onver kort vast. Juist om de verwezenlijking daarvan niet in gevaar te brengen moest het tempo der maatregelen enigszins worden gematigd. De koers is echter niet gewijzigd en de regering vertrouwt, dat u haar in staat zult stellen deze vaste koers te blijven volgen. Daarbij zal ook van u veel studie en werkkracht worden gevraagd. Belangrijke wetsontwerpen zijn nog in behandeling. Morgen vangt de open bare beraadslaging aan over de volksgezond- heidsnota. Binnen enkele dagen zult u in het bezit zijn van een nota inzake de ruimtelijke ordening en van de zeehavennota. Wetsontwer pen tot wijziging van de onteigeningswet en tot invoering van een speculatiewinstbelasting zullen spoedig volgen, evenals een wetsontwerp, dat beoogt door verhoging der motorrijtuigen belasting de financiering van een goed rijks wegennet te waarborgen. In de loop van deze week zal de stichting ont wikkeling en sanering van het midden- en klein bedrijf tot stand komen, die tot doel heeft de structuur van dit deel van het bedrijfsleven te verbeteren. Op het gebied van landbouw en visserij wordt ter verhoging van de concurren tiekracht een hoge prioriteit verleend aan het structuurbeleid. Van grote betekenis is daarbij, dat de gemeenschappelijke Europese markt haar voltooiing nadert. Dit jaar zullen ongeveer 120.000 woningen ge reedkomen. De regering streeft ernaar dit ni veau te handhaven. De achterstand zal dan bin nen enkele jaren zijn ingehaald. De regering wil in het komende jaar een begin maken mt de subsidiëring van verbeteringen van het weg verkeer en het openbaar vervoer ih en nabij de steden, alsmede de bouw van sporthallen. Binnenkort zal u, als een van de maatregelen ter bescherming van de persoonlijke sfeer van de burgers, een wetsontwerp worden aange boden tot regeling van het telefoongeheim. Een nieuw besluit tot regeling van het buitengewoon lager onderwijs kan eveneens binnenkort wor den tegemoetgezien, alsmede de indiening van het ontwerp voor een nieuwe leerplichtwet. De een dezer dagen te installeren raad van advies voor het wetenschapsbeleid beoogt Nederland op het terrein van het onderzoek tot een slag vaardig optreden in staat te stellen. Dij haar beleid op cultureel en maatschappe- lijk gebied schenkt de regering bijzondere aandacht aan de jeugdproblematiek. In samen werking met particuliere organisaties zoekt zij naar oplossingen, die recht doen wedervaren aan het streven naar vernieuwing, dat zich zo wel op geestelijk en sociaal als op politiek ge bied steeds sterker openbaart. Ook al uit de vernieuwingsdrang zich niet zelden in felle kri tiek op gevestigde meningen en instellingen, in een democratische gemeenschap moet deze tot ernstige bezinning leiden. De regering zal daar aan naar vermogen medewerken. Zij wil bevor deren dat de kritische belangstelling, die bij velen voor het openbaar gebeuren bestaat, zich positief kan richten op het vervullen der taken, waarvoor ons volk zich gesteld ziet. Dit zal aleen mogelijk zijn als gij, leden van de volksvertegenwoordiging, in voortdurend contact met ons volk in al zijn geledingen, daaraan uw medewerking verleent. Harerzijds wil de regering, gesteund door een toegewijd ambtenarenkorps, in het zittingsjaar dat heden aanvangt, trachten de zojuist aange kondigde plannen te verwerkelijken. Zij ver trouwt daarvoor uw steun te verkrijgen in een openhartig overleg, dat aan ons volk de beteke nis duidelijk zal maken van de grote taken, die wij tezamen moeten volbrengen. Met de bede, dat God ons allen wijsheid en kracht moge schenken bij het verrichten van deze verantwoordelijke arbeid, verklaar ik deze zitting van de staten-generaal geopend. HM de Koningin tijdens het wit- j spreken van de troonrede. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werving van per- soneel voor de rijkspolitie heeft gunstige resultaten. De opleiding*, school rekent weer op het maximale aantal van 300 adspirant-politleman- nen. Eind volgend jaar zal de riila- politie vermoedelijk 6600 man tellen. Die kosten 118 miljoen guldon. Voor het wagenpark en andere materiële uitgaven zijn 20 miljoen gulden no dig, zo blijkt uit de miljoenennota. De werving voor de gemeentepolitie zal krachtig moeten voortgaan, ge zien de onderbezetting van een aan tal politiekorpsen. Voor het komende jaar Is geld uitgetrokken voor de voorbereiding van een verkeers- en kaderopleiding en voor onderzoek van moderne apparatuur voor de ver keersregeling. Het aantal gedetineerden in gevan genissen en huizen van bewaring wordt in de nota geschat op 3600 in het volgende begrotingsjaar. De kos ten van bewaking, voeding, kleding, bewassing enz vergen 50 miljoen gulden. Ongeveer 900 criminele worden als ter beschikking van de regering gestelden verpleegd in rijks- en particuliere inrichtingen. De mogelijkheden voor verpleging zullen in het najaar aanzienlijk wor den uitgebreid door in gebruikne ming van de prof Pompekliiüek in Nijmegen. In rijksinrichtingen voor kinderbescherming zullen volgend jaar vermoedelijk 480 pupillen ver blijven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering wil een aantal gemeenten het ko mende jaar bijdragen verstrek ken ter verbetering van de ver keers- en vervoersvoorzieningen tot een totaal bedrag van 10 miljoen gulden, waarvan de helft ten goede moet komen aan het openbaar vervoer. Dit wordt meegedeeld in de miljoenennota. De steeds toenemende verkeers moeilijkheden hebben de rege ring tot deze beslissing ge bracht. In 1967 zullen verplichtingen ten laste voor volgende jaren voor deze bijdragen kunnen worden aangegaan tot 40 miljoen gulden. Het totaal van de bijdragen zal vermoedelijk in de komende jaren .een niet onaan zienlijke stijging" te zien geven, al dus de nota. Rijkswegenfonds Voor de aanleg en het onderhoud van de wegen staat 860 miljoen gulden (vorig jaar 767 miljoen) op de begroting, waarvan 210 mil joen uit het rjjkswegenfonds komt. Dit fonds krygt verhoogde inkomsten door de voorgestelde verdubbeling van de opeenten op de motorrijtuigenbelasting. De regering zal hiervoor een wets ontwerp indienen. De opbrengst word geschat op 107 miljoen gulden. Zon der deze verhoging zou er een ern stige vertraging ontstaan bij de uit voering van het programma voor de rijkswegenbouw, zo wordt gezegd. Invloed hierop hebben allerlei kos tenverhogende factoren, zoals ge wijzigde inzichten over de bouw van kruisingen, aansluitingen, beveiliging enz van autosnelwegen, alsmede loon- en prijsstijgingen. De provincies krijgen uit het totale bedrag voor onderhoud en aanleg van wegen 219 miljoen gulden. Onder houd van de rijkswegen kost ver moedelijk 107 miljoen gulden. Voor het aanbrengen van middenbermbe- velllgingen is 6 miljoen gulden no dig. ONTWIKKELINGSHULP VERDER OMHOOG (Van ónze parlementaire redactie) DEN HAAG. Voor ontwikkelings hulp is 450 miljoen gulden op de rijks- begroting-1967 gezet. Dat is 40 mil joen gulden meer dan vorig jaar. In het totale bedrag ia inbegrepen 115 miljoen gulden voor de ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse An tillen, die verleden jaar hiervoor 12 miljoen gulden minder ter beschik king kregen. Een belangrijk hoger bedrag is uitge trokken voor hulp aan Zuidoost-Azië. ,Bij de bestemming van deze gelden zal in het bijzonder het oog gericht zijn op de behoeften van Indonesië', aldus de miljoenennota. UITGAVEN MOETEN WORDEN BEPERKT (aVn onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De landbouw- begroting-1966 zal vermoedelijk worden overschreden met een bedrag van 237 miljoen gulden, zodat het uitgegeven bedrag op DE WERKLOOSHEIP-degeregi5lreenjeorb?idsreserveenoarMcgenvwfkgevgrs 941 miljoen gulden komt. Voor 1967 beloopt de begroting 805 miljoen gulden. Een en ander blijkt uit de miljoenennota. De overschrijding van de vorige be groting wordt grotendeels veroor zaakt door hogere uitgaven van het Landbouw Egalisatie Fonds, namelijk 178 miljoen gulden. Daarbij kwam nog 44 miljoen voor de rijksbijdrage In de bestrijding van veeziekten. De ze kosten, waarvoor in 1967 rond 15 miljoen op de begroting staat, werden voorheen door" de melkpro ducenten gedragen door middel van een heffing van 25 cent per 100 kg afgeleverde melk. De krappe begrotingssituatie maakt het onvermijdelijk, voor een aantal taken op het gebied van de landbouw van een wezenlijke uitbreiding af te zien, aldus de nota. Voor het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw wordt een subsidie van 45 miljoen gulden aangevraagd. Dit zal naar verwacht wordt voldoende zijn om de bestaande saneringsregeling uit te voeren en de activiteiten aan gaande ontwikkeling van landbouw bedrijven voort te zetten. LEF Overtuiging minister van financiën (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Volgens minis ter Vondeling lijkt het niet te lichtvaardig erop te vertrouwen, dat verrassingen in de vorm van tegenvallers (extra uitgaven voor het landbouw-egalisatie- fonds etc.) van de aard en de omvang als in 1965 en 1966 zijn opgekomen, zich in 1967 niet zullen herhalen. In ieder geval zal de strikte begro- ttogsbewaking, dat wil zeggen het af zien van beleidsbeslissingen die tot hogere uitgaven lelden, gehandhaafd blijven. Aldus de minister in zijn slotbeschouwing van de miljoenenno ta. De terughoudendheid, die voor 1967 ten aanzien van tal van cate gorieën van uitgaven is betracht, mag er niet toe leiden, dat bij een verbetering van het economische kli maat in het komende jaar deze druk weer zou worden verminderd en aan vullende begrotingen zouden worden toegestaan (behoudens eventueel ten behoeve van een verhoging van het aantal woningwetwoningen). GEMEENTEN Zou er al door een snelle verbetering van de betalingsbalans en van de prijsontwikkeling een zekere ruimte in de economie ontstaan, dan zouden daarvan toch in de eerste plaats de onder druk staande Investeringen, zoals die van de gemeenten, moeten profiteren. Bovendien betekent een handhaving van de ingediende begroting 1967 niet meer, dan dat de terugkeer naar het structurele begrotingskader wordt bestendigd, aldus de bewinds man. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor de uit voering van de deltawerken is 6 miljoen minder op de rijks- WAAR KOMT HEI 0EI D VAKBAAN? I)E BELASTINGMIDDELEN I9G7 IN MILJ. GLD.(icoraflr) 4300 begroting gezet dan vorig jaar, namelijk 174 miljoen gulden. Enige minder urgente onder delen van het plan zijn uitge steld. De voortgang van de werken zal zoveel mogelijk volgens plan gebeu ren, zo wordt in de miljoenennota meegedeeld. Daarbij kan overigens enige vertraging bij de sluiting van het Volkerak en het Haringvliet niet worden vermeden. De werken voor droogmaking van de Zuiderzee worden iets vertraagd. De sluiting van de Meerdijk van Zuidelijk Flevoland lean echter tegen het einde van 1967 worden verwacht. De eerste bewoners van Lelystad zullen zich naar verwachting midden volgend jaar kunnen vestigen. IJmuiden Voor de aanleg en onderhoud van wa terwegen zal komend jaar 34 miljoen gulden meer worden uitgegeven, voor al door hogere uitgaven voor Eui-o- poort en het Amsterdam-Rijnkanaal. De werken aan de nieuwe haven mond in IJmuiden zullen, naar het zich laat aanzien, in 1967 gereed komen. Met de werken aan de nieuwe havenmond in Scheveningen zal het komende jaar nog niet worden be gonnen als gevolg van de noodzake lijke terughoudendheid bij de stijging van de rijksuitgaven. Het nadelig saldo van het Landbouw Egalisatie Fonds wordt voor 1967 geraamd op 132 miljoen gulden. Dit jaar zal het nadelig saldo 317 mil joen gulden bedragen, een overschrij ding van 178 miljoen gulden. Het hogere nadelig saldo wordt in hoofd zaak verklaard door de hogere uit gaven voor de afzet van zuivelpro- dukten en door het teruglopen van de Invoer van voedergranen. Hierdoor daalt de opbrengst van de heffingen. De consumentensubsidie op brood en de vaste toeslag voor industrlemelk wordt volgens het schema op basis van de EEG-verordeningen verder af gebroken. Ook de toeslag op voeder- granen op de lichte gronden wordt in het eerder vastgestelde tempo ver der verlaagd. Uit het Europese oriën tatie- en garantiefonds voor de land bouw ls een te ontvangen bijdrage van 120 miljoen gulden geraamd. Het akkoord van 24 juni jongstleden in de ministerraad van de EEG be treffende gemeenschappelijke markt- verordeningen voor suiker, oliën en vetten en voor groenten en fruit brengen de andere lidstaten meer fi nancieel voordeel dan Nederland, Het ls niet uitgesloten, aldus de miljoe nennota, clat dit al in 1968 in het saldo bij het Europese oriëntatie- en garantiefonds merkbaar wordt. Enkele posten van de begroting-1967 van het LEF, vergeleken bij die van dit jaar, luiden als volgt: consumentensubsidie op brood 42 mil joen (59 miljoen); toeslag, lichte gronden 23 miljoen (32 miljoen); rund- en varkensvlees 69 miljoen (71 miljoen): eieren en gevogelte 19 miljoen (26 miljoen); melk 418 miljoen (326 miljoen). De raming van uitgaven voor net landbouwonderwijs voor 1967 ligt bijna 16 miljoen gulden hoger dan het voor 1966 toegestane bedrag. Over de sport- en beroepsvisserij wordt in de ïtiemori van toelichting op de begroting van landbouw en vis serij ,,0£ meegedeeld dat bet bleid is gericht op liet beriken van een opti male visstand ten behoeve van de specifiek gebruiksdoeleinden van de verschillende viswateren, zodat de sportvisser een op zijn behoefte afge stemde visstand in dat water aan treft en de beroepsvisser economisch voordeel uit dat water trekt. (ADVERTENTIE) Schiphol Het nieuwe areaal van Schiphol zal volgend jaar in gebruik worden ge nomen. zo wordt meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 10