PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PEKING MAAKT VAN STRIJD IN CHINESE LUCHTRUIM MELDING Zeeuwse hengsten bij de favorieten Chinese blokkade van Hanoi Straffe wind vertraagde dijksluiting Zuidelijk Flevoland Ootmoed WASHINGTON STELT ONDERZOEK IN NAAR BEWERING VAN COMMUNISTISCH PERSBUREAU NIEUW-CHINA Twintig jaar Spandau Voor Prinsjesdag 1000 man politie JUBILEUMTENTOONSTELLING JNEDERLANDS TREKPAARD' Zeeuwse aanvoer wordt kleiner 209e jaargang no. 218 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureouji Vllnlnsen, Welsh telefoon 2911. Zlerlkieo, odm Zaterdag 17 september '66 Waddenoissers betalen Zeeuws gelag niet Pagina 2 ir re sol (min. ƒ1.73). .Brieven ler. Clro 359300 PZC, Middelburg. DCi ,eze week stond Sn onze krant een interview af gedrukt met de zojuist afge treden Belgische ambassadeur baron Van der Straten-WallJet, in welk artikel ons een opmer king trof van deze diplomaat over het ontbreken in Nederland van .liefde en ootmoed'. De ambassadeur gebruikte deze uitdrukking in relatie tot allerlei ontwikkelingen in deze tijd. waarvan hij onder meer zei: .Openhar tigheid dreigt de laatste tijd om te slaan in een angst voor huichelarij, alles moet open, niets is meer heilig'. Die indruk is lijkt ons juist, maar er moet wel op worden gewezen, dat in andere landen een zelfde ontwikkeling aan de gang is. .Niets is meer heilig': de eenvoudige Russische burger bijvoor beeld zal het enige jaren geleden flink ge duizeld hebben toen hem werd meege deeld dat de eminente en onaantastbare Stalin achteraf gezien toch niet de on feilbare leider is geweest, waarin men altijd had moeten geloven, maar Inte gendeel een vele malen verkeerd op tredende dictator was. Een tweede voor beeld van een dergelijke .ontheiliging*, ditmaal uit de Aziatische wereld: Japan. Direct na de oorlog verklaarde hier de keizer vla de radio aan zijn onderdanen, dat het tot op dat ogenblik onaangetaste geloof in zijn goddelijke oorsprong niet meer klopte: Dij nader inzien was hij een gewoon mens als ieder ander. De Nederlandse Japan-kenner, oud-ambas sadeur Voogd, heeft eens in een lezing voor het departement Zeeland van Nij verheid en Handel deze mededeling In een westers kader geplaatst: voor Japan was de verklaring van de keizer vae. eenzelfde schokkende werking als wan neer bijvoorbeeld de paus de gelovigen zou vertellen, dat het grootste deel van hetgeen zij als geloofswaarheid hadden aangenomen bij nadere overweging on juist bleek te zijn. Zo af en toe heeft men overigens de indruk in ons land, maar eigenlijk in de hele westerse we reld dat dit Japanse stadium op allerlei terreinen van geloof en traditie al aardig dicht is genaderd. Niets is meer heilig. In de theologie wordt gesproken over de .ontmy thologisering' en de ,God is dood-theo- logie' is zo langzamerhand onderwerp van dagelijks gesprek. Het gezag heeft met dezelfde verschijnselen te maken: vroeger stond het aan de top van een hiërarchie, men keek omhoog, tegen woordig is haast geen sprake meer van onderschikkend ver- K/mf/ii» band tussen gezag en panhui* burger, in het gunstig- ste geval heeft men te maken met een nevenschikkende ver houding. Het paternalisme zoals het wordt genoemd een bevoogding van bovenaf, verdwijnt of is in ieder geval onderwerp van felle kritiek. Er is een beeldenstorm aan de gang en het ene eerbiedwaardige monument na het an dere valt in stukken op straat; traditio nele begrippen, tot nog toe algemeen er kende waarheden, waarden in kunst en in samenleving, niets is veilig voor de rondtrekkende beeldenstormers, die snel en doeltreffend opruiming houden. Nu zijn er onder hen vele bewogen figuren, die er van overtuigd zijn dat zij een noodzakelijk werk verrichten en zij han delen met ernst en overtuiging. Vaak heeft him arbeid zin: er zijn in ons leven allerlei vermolmde versieringen, die zon der enig bezwaar weggehaald kunnen worden, er bestaan beelden die zonder moeilijkheden vergruisd kunnen worden. Men hoeft daarvan niet al te zeer te schrikken: er is een herijk van waarden aan de gang, waarbij men moet beden ken dat het werkelijk goede moeilijk te vernietigen is- Aan de andere kant blijkt helaas, dat in het voetspoor van de beeldenstormers zich ook groepen bewegen, die niet door oprechte gevoe lens worden gedreven, een stel meelo pers, die rond zich heenslaan zonder precies te weten wat ze doen: de mode beeldenstormers. Daarop doelde ver moedelijk de Belgische ambassadeur, toen hij zei: ,De openhartigheid dreigt om te slaan in angst voor huichelarij'. Er zijn quasi-vernieuwers, die blijkbaar aan het eind van de dag zich als een padvindertje afvragen: ,Heb ik mijn da gelijks beeld al gestormd?' Mocht dat nog niet gebeurd zijn, wordt haastig de hamer tevoorschijn gehaald en zelden zijn dan de slagen welgemikt, zelden zijn ze nuttig. Maar ja, dat komt hun kennelijk beter voor dan de schijn van huichelarij op zich ta laden. Niets is meer heilig. Diegenen, die de stormram hanteren, vergeten wel eens dat niet iedereen gelijk is. Zij zien over het hoofd, dat wat zij als over bodig en nutteloos wegslaan, voor me nigeen dierbaar en belangrijk is. Het ontbreekt in Nederland aan .liefde en ootmoed', zei de Belgische ambassadeur. Dat is een ernstig verwijt, het richt zich tegen het vervuld zijn van het onver draagzame. ,Ik heb altijd gelijk' tegen het over het hoofd zien van de mede mens. Wanneer men met anderen spreekt kan men soms zulk een ge sprek als een diepe kloof ervaren: net is onmogelijk om "elkaar te vinden, men spreekt een verschillende taal. wat de een een heilige norm vindt acht de ander een afgedane zaak. Maar het realiseren van een dergelijke afgrond tussen twee gesprekspartners betekent niet. dat men de ander kan afdoen als een on betekenende figuur met wie niet valt te praten. De opvattingen van die ander zijn voor hem vaak heilige waarheden. Zelfs al kan men die met de beste wil van de wereld niet accepteren, dan toch zou men er rekening mee kunnen houden dat het om realiteiten van een medemens gaat. Op dit punt zou er spra ke moeten zijn van .liefde en ootmoed". Het eerste betekent eigenlijk alleen maar .respect voor de ander', het twee de ,de mogelijkheid van eigen falen bij voorbaat erkennen'. We herinneren ons een wijs woord van een oude helaas overleden vriend: .Wijsheid houdt in: een zich ootmoedig neerleggen bij de beperktheid van het menselijk verstand, dat de veelheid van het zijn nooit vol ledig kan weerspiegelen, het besef dat alle formules voorlopig en vergankelijk zijn. liet inzicht tenslotte dat verschei denheid van opinies de waarborg geeft van geestelijke vrijheid'. Zo beschouwt moet men de Belgische ambassadeur inderdaad gelijk geven: er is in ons land veel scherpzinnigheid, veel intellect, dat openharig afrekent met veel wat in de Nederlandse samenleving uit het verle den is overgeleverd. Maar slechts zelden gaat dit optreden samen met die wijs heid, waarvan de ootmoed een belang rijk deel is. Hier een aantal merries opgesteld tijdens de keuringen w Den Bosch. (Foto PZC PEKING, WASHINGTON (RTR, UPI) China heeft gisteren be kendgemaakt dat op 9 september een luchtgevecht heeft gewoed tussen Chinese jachtvliegtuigen en Amerikaanse F-105 straaljagers, die Chinese dorpen zouden hebben aangevallen. Het persbureau Nieuw China zegt dat de Amerikaanse vliegtuigen boven Chinees grondgebied waren doorgedrongen, in het autonome gebied Kwangsi Choeang, en op zettelijk Chinese dorpen en de commune-leden die daar werkten hebben aangevallen. .Vliegtuigen van de Chinese volksluchtmacht stegen direct op om de vijandelijke vliegtuigen te onderscheppen en hebben er een beschadigd'. Geen Oosteuropese wapens naar Noord-Vietnam LONDEN (UPI) De plannen van het oostelijk blok voor coördi nering en uitbreiding van de hulp aan Noord-Vietnam zullen waar schijnlijk geen doorgang kunnen vinden, zo hebben zegslieden gis teren in Londen onthuld. De voornaamste oorzaak hiervan is de blokkade die de regering van communistisch China heeft inge steld op wapentransporten over haar grondgebied. Voorts hebben enkeile Oosteuropese lan den zich gekeerd tegen de vorming van een coördinerend orgaan voor hulpver lening op grond van de overweging dat dit Inbreuk zou maken op de soevereine beslissing van de hulpverlenende landen. Volgens de zegslieden maakt een Noord- Vier dagen later hebben vliegtuigen bommen geworpen in Zuid- west-China bij de vnendscliapspasdie naar Noord-Vietnam loopt. Het Chinese ministerie van nationale defensie heeft scherp geprotesteerd tegen deze actie, aldus het persbureau. Een Amerikaanse militaire woordvoer der heeft op 10 september in Saigon gezegd dat drie Noordvietnamese Migs de vorige dag op twee Amerikaanse Thunderchiefshadden gevuurd, op 48 km ten zuiden van de Chinese grens. Hij zei toen dat de Amerikaanse vlieg tuigen een gevecht hadden ontweken en dat er geen schade was aangericht. Bijna 20 jaar dag-in-dag-uit heeft de Nederlander Jan Boon, van beroep ziekenver pleger, gewaakt over het wel zijn van de in de Westber- lijnse gevangenis onderge brachte veroordeelde nazi's. Naar aanleiding van het vrij komen per 1 oktober aan staande van twee topnazi's, Baldur van Schirach en Al- bert Speer, had een onzer verslaggevers een gesprek met Jan Boon (pagina 11). Pagina 2: .Gecombineerd tolta rief van bruggen In studie', en .Zierikzeese vissers vergaderden'. Pagina 3: Geen olie, wél gas in Nederlandse Noordzeebodem'. Pagina 4: .Driekwart eeuw Me dio' en .Wemeldinge zette het feest bij 100 jaar kanaal in'. Pagina 5: Kerkdiensti en Agenda. Pagina 7: Radio- en tv-program- ma voor het weekend. Pagina 8: Teixeira-groep heeft schuld van 130 miljoen galden. Pagina 9: Feuilleton, beurs en ,Waar zijn onze schepen?' En voorts Pag. li: Twee top-nazi's komen op 1 olotober vrij. Pag. 13: Honderd jaar Kanaal door Zuid-Beveland. G-isteren zijn de feestelijkheden begonnen. Een van onze redacteuren dook in de historie van deze binnenvaartweg De tekening is van Jacques Pr'm- ce. Pag. 15: Pagina 15' een verhaal over de West-Zeeuws-Vlaamse speelfilm Joantjeen Werlcers van het lie uur". Pag. 17: Kerk en Maatschappij: De stad van de mens', een bespre king van het boek van de Ameri kaanse theoloog-socioloog dr Har vey Cox, dat in de VS een bestsel ler werd. Verder .Actie schoolslag 5 miljoen'. Pag, 19: Letterkundige kroniek, wekelijks commentaar en anto- nteirns. Onderzoek De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, ver klaarde gisteravond dat een onder zoek naar de Chinese bewering wordt ingesteld. Het enige dat de Ameri- (Zie slot pag. 3 kol. 5) Vietnamese delegatie momenteel een reis langs Oosteuropese hoofdsteden met het doel te voorzien in uitbreiding van de hulp door middel van bilaterale over eenkomsten. Begin juli kwamen de Sowjet-Unle en haar Oosteurope-se bondgenoten overeen de hulp aan Noord-Vietnam uit te brei den en deze door middel van coördina tie doeltreffender te maken. China negeerde een oproep hieraan mee te werken omdat de Russische leiders gemene zaak zouden maken met de Ver enigde Staten. In het verleden zijn Rus sische wapenleveranties aan Noord-Viet nam (via China) herhaaldelijk ver traagd door een verscheidenheid aar maatregelen en verontschuldigingen vaxi de Chinese regering. Volgens de laatste berichten heeft zij nu een volledige blokkade ingesteld voor wapentransporten naar Noord- Vietnam. De enige overgebleven moge lijkheid die het oostelijk blok ten dien ste staat is het vervoer van de wapens over zee. Maar dit wordt te moeilijk en gevaarlijk geacht vanwege de aan wezigheid van de Amerikaanse marine In de wateren rond Vietnam. Foto: Mao Tse Toeng (l), voorzit ter van de Chinese Communistische Partij en de minis ter van verdedi ging Lvn Piao (r) worden hier om ringd door leden van de Rode Gar- Tegenover Amsterdam, bij Pampus OVERGOOI, STAD MET 100.000 MENSEN IN ZÖIDELIJK-FLEVOLAND (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Overgooi is de pas gekozen naam voor een woonstad, die zal worden gebouwd op de meest westelijke punt van de polder Zuidelijk Flevoland. Tegenover Amster dam op nauwelijks twintig kilometer afstand, en in feite vlak voor Pampus komen te zijner tijd ruim 100.000 men sen te wonen. Aldus werd ons gisteren meegedeeld door ir J. C. Ie Nobel, van de dienst der Zuiderzeewerken. Zolang de Markerwaard nog niet klaar is (dat duurt nog wel tot 1980) zal de enige toegangsweg naar deze hoofdstedelijke satelliet worden gevormd door een nog te bouwen brug bij Muiderberg. Hier ook zal het verkeer uit het midden van ons land zich concentreren op een dan veel snellere route naar het noorden over de dijk via Lelystad en dan dwars door de Noord-Oostpolder. Dezer dagen is de bouw reeds aanbesteed. Beide opritten voor de brug liggen thans al klaar ia het water zij vormen de scheiding tussen het toekomstige IJmeer en het Gooimeer. Over twee jaar kan dit kunstwerk worden opgeleverd. Tegen die tijd ook wordt begonnen met het droogmalen van Zuidelijk-Flevoland. Daarna moet alleen een brug worden geslagen over het Ketelmeer tussen Oostelijk-Flevoland en de Noord-Oostpolder, vlak bij Urk. Dan ligt de weg naar noord-Nederland open. uiiiiiniuiiiiiiiHiiiiiii WEER EEN MIJLPAAL BEREIKT BIJ ZUIDERZEEWERKEN (Van een onzer verslaggevers) LELYSTAD Gistermiddag om vijf voor vijf is de westelijke dijk gesloten van Zuidelijk Flevo land, op een punt ongeveer mid den tussen Muiden en Lelystad. Aan dit moment ging een harde strijd vooraf, die vele uren lan ger heeft geduurd dan men had voorzien. Volgens het tijdsche ma zou de dichting namelijk om twaalf uur tot stand hebben moeten komen, maar er ont stond nogal wat tegenslag door de straffe wind die enkele da gen lang pal op het gat heeft geblazen: de daardoor veroor zaakte opstuwing van water bleek nogal omvangrijk. De kraanmachinisten Jan en Piet Olie slagers uit Urk moesten heel wat meer keileem in de golven storten dan was voorzien de door hen op geworpen keerdammen spoelden tel kens weer weg, soms zelfs sneller dan het materieel kon worden aan gevoerd. Gistermorgen was het gat nog zestig meter wijd en vijf meter diep. Ge lukkig ging de wind toen liggen en ook de golfslag nam af. Maar tegen de middag stroomde niettemin het water toch nog met een snelheid van twee meter per seconde door het gat. Het zag er toen somber uit voor de aannemers. Want zo pal voor het weekeinde zou uitstel van de opera tie een gevoelig verlies betekenen. Maar met inspanning van alle krachten kwam het om vijf voor vijf toch nog tot het bekende fluitconcert. De door Deze sluiting betekent overigens nog niet, dat al een begin kan worden gemaakt met het droogmalen van Zuidelijk Flevoland. Aan de ooste lijke kant moet nog twaalf kilometer dijk in rustig water worden gelegd ter hoogte van het tracé Nijkerk- Har der wijk. Verwacht wordt, dat met het leeg pompen eind volgend jaar kan wor den gestart. Aan het toekomstige Oostvaarderdiep vlak bij het sluit gat van gisteren is thans een ge maal in aanbouw dat per minuut drie miljoen liter water zal kunnen verstouwen, i 1968 valt dan Zuidelijk Flevoland droog de vierde IJselmeerpolder, ter grootte van 43.000 hectare. Hier na komt alleen nog de Markerwaard, die alle andere gaat overtreffen met een oppervlakte van 60.000 hectare. Streefdatum voor de ingebruikne ming van deze lap nieuw land: 1980. Dan wonen er al duizenden mensen achter de gisteren gesloten dijk. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De route die de konin klijke stoet aanstaande dinsdag door Den Haag neemt van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridderzaal en terug, zal beveiligd worden door dui zend man politie, 150 man meer dan vorig jaar. Assistentie zal hiertoe wor den aangetrokken van gemeentelijke korpsen rond de residentie. De politiemacht zal al vroeg in de och tend gestationeerd worden, zo deelt de gemeentepolitie mee. Maar vrij snel na de terugkeer van de gouden koets naar het paleis kunnen de politiemannen in rukken. Er is zoals bekend geen •Ijtoer. Gisteren is het laatste gat in de westelijke dijk rond Zuidelijk Flevo land gesloten. Op de foto een beeld van de werkzaamheden. J. Smallenbroek weer kamerlid? DEN HAAG (ANP) In de vacature P. F. Elfferich (arp) Is tot lid van de tweede kamer benoemd de heer J. Smal lenbroek te Den Haag, oud-minister van binnenlandse zaken. Of de heer Smal lenbroek deze benoeming aanneemt is thans nog niet bekend. De vorige week liet de heer Smallen broek weten dat hij niet voor een be noeming tot lid van de tweede kamer in aanmerking wenste te komen in de vacature van dr J. Meulink. De heer Elfferich heeft ontslag genomen in ver band met diens benoeming tot lid van de eerste kamer. (Van een onzer verslaggevers) 's-HERTOGENBOSCH De betonnen vloeren van de Bos sche veemarkthallen hebben vrijdag voor de zoveelste maal hun deugdelijkheid bewezen. Honderden paardehoeven kon digden de gehele dag aan dat de 34e grote nationale tentoon stelling van de koninklijke ver eniging ,Het Nederlandsche Trekpaard' volop rouleerde. Deze tweedaagse tentoonstel ling vandaag, zaterdag, wordt het fokkersfestijn voort gezet was niet zomaar zon der meer ,een paardententoon- stelling'. Den Bosch vierde na melijk gelijktijdig het feit dat het de vijfentwintigste naoor logse tentoonstelling was. De bijzondere sfeer van de jaar lijkse keuringen heeft voor twee dagen bezit genomen van Den Bosch en houdt de duizenden belangstellende stevig in de houdgreep. Actie en levenslust' zou men dit jaarlijks gebeuren als motto (Zie slot pag. 4 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1