PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENGELS ULTIMATUM AAN RHODESIË Bij weigering van Smith zaak voor VN Ambonezen vijftien jaar in Zeeland Druk op Soekarno sterker WEER REL IN DJIBOUTI STRENGERE SANCTIES ALS REBELLIE NIET VOOR KERSTMIS WORDT BEËINDIGD Geen wijziging in Duitse regering Ex-Davopersoneel zoekt zijn heil buiten Deventer Velen nog zonder werk Politiepensioen van 55 naar 60 jaar verschoven PROEVEN MET GEMINI-11 GESLAAGD ,MAAR NOG RUISEN DE PALMBOMEN...: Overbodig knelpunt 209e jaargang-no. 216 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dir«ilt> N V Bah. Ml), i 0 Bureaus: Vllulngen, telefoon 2911. Zlorlllua de C V Provinciate Zaai eek, 11,40 per li I, lal. 6140 (b.f.g. (min. 1,75). ,1 Donderdag ISsept. 1966 Sas krijgt als eerste aardgas Pagina 2 •at. CIro 159300 P LONDEN (UPI) De Britse premier, Harold Wilson, heeft gis teravond een ultimatum gesteld aan premier Ian Smith van Rhode- gië om vóór Kerstmis eën einde aan zijn rebellie te maken. Zo niet dan zal Engeland zijn vredesvoorwaarden intrekken en strengere sancties nemen, waarbij de VN zullen worden ingeschakeld. Een en ander staat in een gisteravond uitgegeven communiqué door de conferentie van gemenebestpremiers aan het slot van hun be spreking van de kwestie-Rhodesië. Ondanks ernstige meningsverschillen over de wijze waarop de rebel lie moet worden beëindigd hebben de andere premiers Wilsons recht _i eigen voorwaarden voor een regeling van de kwestie te dicte ren erkend. Wilson, aldus het communiqué, heeft de gouverneur opdracht ge- e. en de voorwaarden van zijn ultimatum door te geven aan alle schakeringen van de publieke opi nie ih Rhodesië en ,het illegale re gime daar aan te zeggen dat in dien het niet bereid is de eerste en onmisbare stappen te doen ter beëindiging van de rebellie en de uitvoerende macht aan de gouver neur over te dragen, Engeland zijn vorige vredesvoorwaarden en de belofte de goedkeuring van het Britse parlement te verkrijgen van onafhankelijkheid vóór de instel ling van een meerderheidsregering sal intrekken en mandatoire sanc ties treffen. Ook Afrikanen b het communiqué werd duidelijk ge maakt dat als bevolking van Rhodesië wordt bedoeld de vier miljoen Afrika nen zowel als de 220.000 Europeanen wier geheel blanke regering op 11 no vember verleden jaar eenzydig de on afhankelijkheid uitriep. Binds het begin van de conferentie heb ben de gemenebestleiders uit Afrika, Azië en West-Indië geëist dat Enge land een formele verklaring zou uitge ven waarin wordt gesteld dat geen on afhankelijkheid in Rhodesië zal worden aanvaard voordat een meerderheidsre gering is verkregen. In het communiqué werd gezegd dat de Britse regering grote waarde hecht aan het principe dat enige oplossing aanvaardbaar moet zijn voor het volk van Rhodesië als geheel. De leiders van het gemenebest hebben, volgens het communiqué, besloten het Rhodesische probleem voortdurend in het oog te houden en spoedig weer bij een te komen als het onwettige regime niet spoedig ten einde komt. Principes Premier Wilson zegde toe dat de Britse legering aan het parlement geen grond wettelijke oplossing zal aanbevelen die niet In overeenstemming zou zyn met de principes' van de regering Inzake een oplossing van het Rhodesische pro bleem. Slag voor vredeskandidaten' VOORVERKIEZINGEN IN 11 STATEN VIELEN VOOR JOHNSON GOED UIT WASHINGTON (RTR) President Johnson kan zich in zijn beleid ten aanzien van Vietnam en het rassenvraag stuk in zijn land wat ge schraagd voelen door de uit slagen van de voorverkiezin gen, die dinsdag in elf, sta ten van de VS gehouden zijn en waarbij het erom ging de republikeinse en democrati sche kandidaten aan te wij zen die elkaar in november zullen bekampen bij de con gres- en gouverneursverkie zingen. De uitslagen worden algemeen gezien als een ne derlaag van Johnsons poli tiek. De .vredeskandidaten', gekant te gen het Amerikaanse optreden in Vietnam, kregen zware klap pen. Zij behaalden slechts tien tot vijfendertig procent van de stem men. Ook voor de tegenstanders van rassenintegratie was weinig succes weggelegd. Een uitzonde ring daarop was Maryland, waar George P. Mahoney die rassen scheiding voorstaat als demo cratisch kandidaat voor het gou verneurschap werd gekozen, In Minnesota leed het prestige van vice-president Hubert Humphrey onder de overwinning van gouver neur Karl Rolvaag, die kandidaat is gesteld voor een nieuwe ambts termijn. Rolvaag, leider van de Democratische Boeren- en Arbei derspartij, twintig jaar geleden door Humphrey opgericht, was door zjjn eigen partij een nieuwe kandidatuur geweigerd en wierp zich daarop als onafhankelijke in een bittere verkiezingsstrijd. De vice-president, die naar verwach ting in 1972 tegen senator Robert Kennedy in het strijdperk zal tre den voor de democratische kandi datuur voor het presidentschap, steunde een van Rolvaags tegen standers. DJIBOUTI (UPI). Oproerige natio nalistische jongeren hebben gisteren voor de tweede maal In twee dagen de straten van Djibouti bevolkt om lucht BONN (DPA) De Westdultse bonds kanselier Ludwig Erhard heeft gisteren laten weten, dat, hy op het ogenblik geen aanleiding ziet tot het aanbrengen van wijzigingen in het kabinet. Wel be houdt hjj zich het grondwettelijk recht, daartoe te allen tijde voor, aldus zei een regeringswoordvoerder, nadat het kabi net bijeen was geweest. De dag tevoren zou, naar gisteren be kend werd, op een bijeenkomst van de CDU/CSU-fractie zijn aangedrongen op opneming in het kabinet van Pranz- Josef Strauss, de leider van de Beierse Christelijk-Socialc Partij, en voorts op instelling van een commissie die onder leiding van Strauss de richtlijnen voor een kabinetsreorganisatie zou moeten uitwerken. Volgens het Hamburger Abendblatt zou de laatste eis, voorna melijk van de zijde der jongeren gesteld, geen meerderheid In de fractie gevon den hebben. Onderwijl heeft de ondervoorzitter van de Sociaal-Democratische Partij, Her- bert Wehner, op een duidelijke beslis sing van de Bondsdag omtrent de positie van de minister van defensie Von Hassel aangedrongen. De SPD zal een motie hiertoe in het parlement indienen. Woedende bendes plunderden de huizen van de Bthiopiërs in de inheemse wijken waarna zij door handgranaten die uit een helikopter wei-den geworpen op de vlucht gingen. In de moderne wijk van Djibouti plun derde een bende de woning van Ali Aref, de vice-voorzitter van de plaatselijke re geringsraad. Aref bevindt; zich op het ogenblik in Parijs voor overleg in ver band met de ongeregeldheden die vorige maand het bezoek van president Char les de Gaulle in de war hebben gestuurd. MR JONKMAN WIL MEMOIRES SCHRIJVEN DEN HAAG (ANP). Mogelyk zullen to zyner tyd de memoires verschijnen vam nir J. A. Jonk man, thans nog lid en voorzitter van de eerste kamer. Op de vraag van een uitgever of hjj zich tot het schrijven van zyn memoires zou willen zetten heeft mr Jonkman zich bereid verklaard om het te proberen. De heer Jonkman, die zaterdag afscheid neemt als voorzitter van de kamer, heeft dit gistermiddag meegedeeld in een afscheidsbijeen komst met parlementaire verslag gevers. In de memories zal o m aandacht worden geschonken aan 3e ontwikkeling in de verhoudin gen tussen Nederland en Indone sië gedurende de laatste 25 jaren. UTRECHT (ANP) Deventer is niet erg populair meer bij de werknemers, die enkele maanden geleden door liet sluiten van de DAVO hun baan verlo ren. Uit een enquête die de drie metaal- vakbonden hebben gehouden, bljjkt dat maar 20 van de 100 ondervraagden in Deventer en in de metaal zyn gebleven. Minstens 50 oud-DAVO-personeelsleden hebben buiten de stad werk gevonden. In totaal zijn 70 werknemers weer aan de slag, 30 zijn nog zonder werk, aldus meldt ,St.-Eloy', het orgaan van de het metaal, het elektrotechnisch bedrijf Katholieke Bond van Werknemers in en aanverwante bedrijven. Uit de en quête bleek voorts dat van de 75 onder vraagde handarbeiders er 35 moeten rondkomen met een lager inkomen dan in hun DAVO-tyd, 23 bleven op het oude peil en 17 gingen erop vooruit. DJAKARTA (ANP) Het in vloedrijke nationalistische parle mentslid Sajoeti Melik heeft in het Indonesische parlement de aan dacht gevestigd op de ,tegenstrïj- dige manier van denken' van pre sident Soekarno bij de formule ring van diens leerstellingen als de grote leider van de revolutie. In 1960, kort nadat hjj de volledige uit voerende macht op zich had genomen, verdeelde Soekarno de wereld in drie blokken, de Afrikaans-Aziatische lan den, de westelijke vrije wereld en het socialistische blok. Verscheidene jaren later echter, toen Soekarno zijm kruis tocht tegen het imperialisme begon, kende de president echter nog maar twee blokken, de westelijke wereld en het socialistische blok, aldus Melik. Hij noemde Soekarno onlogisch, omdat hij eerst de Indonesische staatsfilosofie pantjasila een .sublimering va.n het com munistisch manifest en de Amerikaanse onafhankelijkheidsverklaring' noemde, doch later sprak van ,aan de Indonesi sche omstandigheden aangepast mar xisme'. Melik is tot 1964 een toegewijd volge ling vam Soekarno geweest. Hij stichtte zelfs een beweging ter bevordering van het soekarnoïsme. Toen de president deze beweging echter verbood en haar ervan beschuldigde financiële steun te ontvangen van de Amerikaanse geheime dienst, keerde Melik zich van Soekarno af. Buitenlandse diplomaten voorspellen een verwarde situatie als Soekarno zou wei geren vrijwillig te buigen voor de hem ongunstig gezinde overmacht. Indonesi sche kringen verwachten dat het leger drastisch zal ingrijpen wanneer het op Java tot gewapend verzet mocht ko men. Zij zeiden, dat het leger de toe stand volledig meester is en niet zal aarzelen genadeloos toe te slaan bij elke Eoging van communistische elementen erreuracties te beginnen onder het voor wendsel Soekarno te verdedigen. In sommige politieke kringen in Djakar ta is de verwachting uitgesproken dat Soekarno tegen het einde van deze maand voor een langdurig verblijf bui tenslands zal vertrekken. Er werd steeds meer druk op de president geoefend om Indonesië te verlaten voor 1 oktober, de datum van de mislukte staatsgreep van vorig jaar en de dag waarop het proces tegen de voormalige eerste vice-premier Soebamdrio in Djakarta moet beginnen. groot aantal Amsterdamse studenten heeft woensdagmiddag een demonstratieve tocht door de stad gehouden om zo de aandacht te vestigen op de Jcamernood bij de studenten. Hier een overzicht van de stoet tijdens de mars van de Weesperstraat naar het Museum plein. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De pensioenge rechtigde leeftijd van rijks- en ge meentepolitie wordt verhoogd van 55 tot 60 jaar. Bij koninklijk be sluit van 7 september is namelijk bepaald, dat aan politiepersoneel bij zestigjarige leeftijd eervol ont slag zal worden verleend. Dat is het zogenaamde functionele leef tijdsontslag, dat ingaat op de eerste van de maand na die waarin de politieamb tenaar zestig jaar is geworden. Voor politiemannen die de zestigjarige leef tijd reeds hebben bereikt gaat het ont slag in per 1 oktober, tenzij hij ver zoekt of er mee akkoord gaat dat het op een later tijdstip, maar uiterlijk 1 ja nuari 1967, ingaat. Het ontslag kan in het belang van de dienst telkens voor een jaar wor den opgeschort. Zulks op verzoek of met instemming van betrokkenen en na een nieuw geneeskundig onderzoek. De gene die eervol ontslag heeft gekregen ontvangt een uitkering naar tachtig procent van de laatst genoten wedde, vermeerderd met een half procent voor elk dienstjaar boven de dertig. In politiekringen is men verheugd, dat de regeling nu bekend is geworden. Nog onlangs hebben de drie politieor ganisaties in ons land zich in een ge meenschappelijk telegram tot de minis ters van binnenlandse zaken en justi tie gewend. Daarin werd met klem aangedrongen om de gang van zaken met betrekking tot afkondiging van regeling functioneel leeftijdsontslag veel mogelyk te bespoedigen. Franse kernproef werd uitgesteld PAPEETE (AFP) De vijfde Franse kernexplosie, welke gisteren in het bied van de Stille Oceaan zou pla vinden, is wegens de weersgesteldheid uitgesteld. Dit Is uit goede bron ver nomen. Weer 2 records RUIMTEVAARTCENTRUM HOUSTON (AFP, Reuter, UPI) De astronauten Charles (Pete) Conrad en Richard F. Gordon, hebben gisteren met hun gekoppelde ruimtevaartuig twee nieuwe ruimterecords gevestigd. Bij een klim die. door ontbran ding van de aangekoppelde Agenadoelraket werd inge zet, werd het absolute snel heidsrecord op bijna 29.000 km per uur gesteld, terwijl zij zich in hun Gemini-11 tot op een afstand van om streeks 1400 km van de aar de verwijderden, bijna twee maal zover als de beide as tronauten Michael Collins en John W. Young in hun Gemi- ni-10. 'ik zeg je, dat het fantastisch is het Is haast niet te geloven', zo deelde astronaut Charles Conrad aan het grondstation mee, ,ik be hoef maar uit het venster te kij ken om de wereld te kunnen over zien'. Het doel van deze klim is niet alleen het onderzoeken van de Van Allen-stralingsgordel, maar tevens worden de bedde astronau ten in staat gesteld betere over- zlchtbare foto's van de aarde te nemen. Later deelde astronaut Conrad aan het grondstation mee, dat de stralingsmeter aan boord van het ruimteschip een lagere stralings dosis aanwees dan die waaraan de bemanning van de Gemini-10 heeft blootgestaan. Na in een tussen de 290 en 200 km liggende baan om de aarde te zijn teruggekeerd opende astro naut Gordon het luik van de Ge- mini-11 om gedurende een perio de van 140 minuten foto's van het heelal te maken. Tegen 17.35 uur (Nederlandse tijd) maakte Conrad de Gemini- 11 los van de Agenadoelraket, waarmee hij sinds maandag tij dens de eerste omwenteling ver bonden was. Beide ruimtevaar ders waren toen nog verbonden door het 30 meter lange koord dat Gordon dinsdag tijdens zijn bekorte verblijf buiten de cabine had bevestigd. Conrad moest de cabine vervol gens boven de Agena sturen, waarbij de neus van de Gemini-11 naar de aarde moest wijzen. De Agena zou met zijn neus naar boven staan. Daarna zou de Ge- mini graad voor graad om de doelraket gaan draaien. Conrad zei dat hij op zeker ogen blik ,niet meer wist waar hij was, toen hij trachtte het touw tussen beide ruimtevaarders strak te trékken. Eerst bleef het vast zitten, daarna sloeg het om een handgreep van de Agena. Beide keren kreeg hy het los, maar de Agena begon langzaam te draai en. Verder verliep alles volgens plan. Beide ruimtevaarders gin gen vroeg rusten na een welbe stede dag. Voor vandaag rest hen nog een betrekkelijk gemakkelijk nieuw ,rendez-vous', waarna zij naar de aarde terugkeren. Landing Volgens het vluchtplan moet de Gemlni-11 vandaag om kwart voor drie onze tyd op ongeveer 1160 km ten oosten van Kaap Kennedy in de Atlantische Oce aan neerkomen. Eigen inbreng in samenleving waardoor het contact groeit WLISSINGEN Ruim vijftien jaar wonen nu in Nederland omstreeks 26.000 Ambonezen. Ruim 1000 daarvan vertoeven in Zeeland. Ze kwamen in 1951 als KNIL-militairen, met de ver wachting, dat zij spoedig naar Iudonesië zouden kunnen terug keren als daar de politieke he mel zou zijn opgeklaard. Maar het is anders gegaan. De Am bonezen moesten hier blijven, hoewel vele Ambonese harten nog hunkeren naar het eigen va derland waarmee vooral de strijd om een eigen vrije repu bliek van de Zuid-Molukken is verbonden. Het nieuwe bestaai?,, dat zy hadden gedacht te kunnen opbouwen in de Zuid-Moluklten na de ontbinding van het koloniale leger is er niet. geko men. Dat nieuwe bestaan hebben zij naar velen hopen voorlopig moeten opbouwen in Nederland. De Nederlanlse regering heeft getracht hen daarmee zoveel mogelyk te hel pen, omdat zij dit als haar plicht zag. Dat nieuwe bestaan: voor velen was dat in de eerste plaats Nederlands leren naast het Maleis van de Ma- lei.se scholen-, e.en ander vak leren, een baan zoeken, mede omdat de financiële steun van de regering een aflopende zaak is. Het belangrijkste, althans het meest in het oog lopende punt bij de voorzieningen van het rijk was het helpen aan een goede woning, in woonwijken of, zoals dat wordt genoemd, .buiten', tussen de Nederlanders. Thans wordt nog een klein deel van de huishuur vergoed, maar dit rijksaandeel in de huur wordt elk jaar kleiner, na ongeveer drie jaar zullen de Ambonezen hier bij geen bijzondere positie meer heb ben. Dan heeft de rijksoverheid geen speciale taak meev in materiële zin ten aanzien van de Ambonezen. De plaatselijke overheid en de samenle ving in haar geheel zullen dan de normale verantwoordelijkheden op zich moeten nemen diie zij ook heb ben ben opzichte van de Nderlanders. Zonder reserves Ds H. de Boei', die namens het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk leiding geeft aan het maatschappelijk werk ten behoeve van de Ambonezen in Ne derland, zei het onlangs in een radio lezing zo: ,Maar met de materiële normalisering zijn de eigenlijke vraagstukken niet opgelost. En daar om blijft de rijksoverheid nog een eigen verantwoordelijkheid op zich nemen. De totaliteit van deze groep is niet zonder meer op te splitsen in een aantal kleine plaatselijke groepen.' Er blyven nog een aantal onzekere factoren bestaan, die vooralsnog een centraal beleid en een centrale be geleiding onmisbaar maken.' En: ,YVaar ligt de toekomst voor de Am bonezen? Wat leeft, er aan verwach tingen in hen? Zijn zij daarginds of hier? Is er wat rustige zekerheid in hen of de onrust van de onzeker heid? En hoever gaat dan hun in teresse voor de Nederlandse samen- lering? In hoeverre willen zy daar aan deelhebben en in welk opzicht zetten zij zich daartegen af? En hoe functioneert zo'n woonwijk daar bij? Als een startplaats naar een echt deelhebben aan de Nederlandse samenleving? Of als een isolemant, gewild of niet gewild. En de Neder landers? Vooral de Nederlandera rondom de woonwyken? Is er meer dan een vriendelijke neutraliteit? Vraagt men zich af, of er iets ge daan moet worden om de anderen het besef te geven, dat zy in méér dan oppervlakkige zin, zonder reser ves, deel kunnen hebben aanonze samenleving?' Woningen De Ambonezenzorg wordt landelijk geleid door een commissaris. In Zee land zijn voor dit werk actief de heer H. C. van Iwaarden (Middel burg), sociaal ambtenaar van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, alsmede de heer J. G. de Jager (Souburg), en als sociaal verzorgster mewouw N. B. Betcke-Schouwenaar in Goes. Zij hebben namens het ministerie con tacten met de in Zeeland wonende Ambonezen, die verspreid zijn over Walcheren, Zuid-Beveland en Z. Vlaanderen. In Middelburg wonen de meesten: 306 (46 gezinnen), waarna Souburg met 53 gezinnen met totaal 304 personen en Koudekerke met zestig personen (elf gezinnen). Deze gezinnen wonen daar allemaal in de nieuwe woonwijken. Op het voorma lige vliegveld in Souburg wonen nog twaa lf personen en in het voormalige kamp Middelburg I nog twee. Verspreid, dus niet ih woonwijken. vindt men in Vlissingen en Souburg 31 gezinnen met 186 personen, in Middelburg inclusief Nieuw-- en Scnt-Joosland 24 gezinnen (144 personen), in Goes, Groede en Ter- neuzen totaal nog drie gezinnen. Elk gezin telt omstreeks zes personen. Toen de Ambonezen in Nederland aankwamen moest woonruimte voor hen worden geschapen. Er waren on der andere in Zeeland de kampen van de wederopbouw, waarin voorlopige voorzieningen werden aangebracht, omdat hun verblijf maar tijdelijk zou zijn. Toen werd het tijdelijk met een langdurig karakter en werden nieuwe plannen gemaakt. De Am bonezen verhuisden naar woonoorden naar veelal woonwijken. Som mige van hen gingen naar afzonder lijke woningen. De woonwijken zijn van het rijk, de verspreide huizen van woningbouwverenigingen of van bedrijven. In verband met het gedeel telijke isolement verafgelegen van scholen bijvoorbeeld werden de woonoorden in Zeeuwsch-Vlaanderen het eerst opgeheven: omstreeks 1960 De andere woonoorden Kruiningen Middelburg, Vlissingen, Koudekerke, Serooskerke volgden spoedig na die in Zeeuwsch-Vlaanderen. De grote meerderheid van de Ambo nezen wilden graag het groepsver band in een eigen woongemeenschap (Zie slot pag. 2 kol. 2) 1 liT?r is opnieuw aanleiding en- WvM Li kele opmerkingen te ma- ken over industrialisatie en vlLdif luchtverontreiniging in Zeeland. Gisteren meldden wij, dat Hoechst Vlissingen NV is be- gonnen met metingen om vast te stellen hoe de samenstelling van de stofneerslag is in de omgeving van het Sloe- Het bedrijf wil namelijk weten hoe zuiver de lucht hier Is vóórdat er ook maar één paal de grond in gaat voor de nieuwe fabriek. Een dergelijke medede ling versterkt zonder de minste twijfel het vertrouwen in de leiding van het be wuste bedrijf, een vertrouwen waarvan wy al eerder hebben blijk gegeven na een bezoek aan Frankfurt. Nochtans is het goed er op te wijzen, dat het hier om onderzoekingen door het bedrijfsleven zelf gaat en niet om activiteiten van de zijde der overheid. Er la een tweede punt, waarop in dit verband de aandacht moet worden gevestigd, namelijk de toenemende verontrusting in de kringen van de Zeeuwse landbouw. In het vorige week verschenen nummer van het Zeeuws land. en tuinbouwblad zijn mededelingen ;edaan over het standpunt van het ZLM- iestuur: er moet ten aanzien van de lucht- en waterverontreiniging op pro vinciaal niveau worden gewerkt, waarbij ook de landbouw moet worden ingescha keld, zo luidt de opvatting in de ZLM. Dat de landbouw inderdaad direct be trokken is bij de problematiek van de milieu-hygiene bleek duidelijk uit een interview "van de redactie van het ZLM- blad met dr J. G. ten Houten, directeur van het Instituut voor Planteziekten- kundïg Onderzoek. Deze deskundige, die tevens vice-voorzitter is van de Werk groep invloed luchtverontreiniging op planten van de Raad voor de luchtver ontreiniging, stelde in dit vraaggesprek nadrukkelijk, dat hij het voor de akker bouw en de fruitteelt noodzakelijk vindt, dat de zogenaamde ,nul-fase' wordt vast- ;esteld. Bovendien herinnerde hij er aan Jat in Noord-Holland een net van meet stations wordt gebouwd, terwijl uit zijn verdere opmerkingen viel af te leiden dat hij ook voor Zeeland een dergelijke maat regel van belang acht. Nog een opmer kelijke mededeling: dr Ten Houten ge looft niet meer in een .schadevrije land bouw' in de toekomst, gezien de kolos sale snelheid, waarmee de industrialisa tie in Nederland zich ontwikkelt. .We moeten dus zien te leven met de in dustrie als onze buurman en de industrie zal dus moeten leven met de landbouw als buurman. En we zullen er dus ven allebei de kanten naar moeten streven dat de schade tot het uiterste minimum wordt beperkt. Van de kant van de landbouw door te proberen, wanneer het econo misch verantwoord is, zo resistent moge lijke rassen aan te planten en door de in dustrie om tot het uiterste de zaak te zuiveren. Gelukkig lopen de belangen van volksgezondheid en landbouw hier paral lel, alleen zijn de gewassen gevoeliger'. Het grote belang van de landbouw btj de milieu-hygiëne, alsmede de verweven heid van allerlei aspecten van dit pro bleem, zijn in deze opmerking duidelijk aangegeven- Wanneer men nu tegen deze achter grond nagaat wat er in Zeeland gebeurt, dan kan men eigenlijk al leen maar zeggen dat alléén de industrie geen enkele aanleiding tot wantrouwen geeft, integendeelzij toont in zaken van deze luchtverontreiniging een openheid, die men alleen maar kan toejuichen. Maar de overheid althans naar buiten, wordt die indruk gewekt is passief. Zij is vooral passief als het er om gaat verontrusting weg te nemen bij belang hebbenden. Zoals men weet is de land bouw niet toegelaten bij de bekende Vlis- singse commissie, die het gemeentebe stuur moet adviseren inzake kwesties van luchtverontreiniging. Terwijl toch de landbouw directer bij deze zaak is be trokken dan de gemiddelde inwoner van Midden-Zeeland. Dr Ten Houten zei het in het hierboven genoemde vraaggesprek duidelijk: de belangen van volksgezond heid en landbouw lopen parallel, maar .de gewassen zyn gevoeliger1. In ZLM- kring maakt men zich zorgen: men is immers economisch by deze zaak be trokken, het gaat om het bestaan. Wat ligt er nu meer voor de hand dan de ge organiseerde landbouw direct te betrek ken bij het werk aan overheidskant in deze kwestie? Het ZLM- bestuur heeft vorige week gezegd: deze problemen moeten op provinciaal niveau worden bestudeerd, er moeten twee commissies komen. Welnu, laat de overheid toch de landbouw niet tevergeefs aan de deur kloppen: deze bedrijfstak is de eerst belanghebbende. Enige maanden geleden hebben gedepu teerden in antwoord op vragen van de statenleden Van der Peyl en Van Ben- nekom meegedeeld, dat zy waar moge lyk in samenwerking met het bedrijfs leven, de gemeentebesturen en deskun dige ryksinstanties, al datgene zullen doen wat in hun vermogen ligt om een schadelijke of hinderlijke verontreiniging te voorkomen. Inmiddels is gebleken Hoechst gaat in dit opzicht vooraan dat de industrie openheid wil. Waarom nu niet van overheidskant een wat actie ver beleid, waarbij de landbouw direct wordt ingeschakeld? Waarom géén ini tiatief in dit opzicht van het provinciaal bestuur Het recente ontwerp-streekplan Midden-Zeeland geeft nog weer eens duidelijk aan hoezeer ook de provincie partij is in deze ontwikkeling. De land bouw móet worden uitgenodigd, er moet op provinciaal niveau iets gebeuren. Al leen al op psychologische gronden zou een dergelijke "stap verantwoord en nood zakelijk zijn. By de landbouw krijgt men de indruk alsof deze sector van het Zeeuwse leven niet meer meetelt. Hier wordt onnodig een knelpunt geschapen. Jammer. WESTBERLIJNSE POLITIEMAN WAS EEN SPION WEST-BF.RI.I.JN (Rtr) Het West- berlijnse hooggerechtshof heeft gisteren de 61.-jarige voormalige politiefunctio naris Hans Weiss tot vyf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens spionage voor Oost-Duitsland. Weiss' echtgenote kreeg wegens medeplichtigheid negen maanden voorwaardelijk. De Westduitser had bekend dat hij de Oostduitse staatsveiligheidsdienst in lichtingen had verstrekt over de orga nisatie van de Westduitse politiemacht. Hij zou echter geen geld voor zyn werk hebben ontvangen, maar de inlichtingen hebben verstrekt omdat hij een comma-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1