Houdt U van Expositie over 600 jaar Tholen in Tholen en in Middelburg Stad Tholen zette eeuwfeestweek in - verwacht:.. KARELI Gouden zwemsters bij corso Goes VANDAAG# BOLLEN f, BESTELLElili GOESE FEEËN MET FRUITATTENTIES OP PAD ALMANAK Gebruiksvoorwerpen en documenten Programma tweede dag eeuwfeest in Tholen ,Neuwied' geborgen voor Hansweert BEJAARDEN EEN WEEK PER BOOT DOOR NEDERLAND P.BAKKER M HILLEGOM BeeKlaan 18 Tel. (02520J-7344 1U MIDDELBURG—GOES ,Veel ple zier hé, en goede reis', werd er ge roepen vanaf de Loskade in Middel burg, van de Albert Joachinxkade in Goes ook, toen maandagmorgen bo ten met bejaarden voor een tocht van een %veek door Nederland vertrokken. Zo'n 30 patiënten van de verpleegin richting ,Der Boede' in Middelburg en 26 van het algemeen verzorgings huis aan de Beestenmarkt in Goes. Al deze patiënten en bewoners staken van wal om een vakantieweek tege moet te gaan, zoals voor velen van hen in jaren niet meer was wegge legd. De rondvaartboot .Noordzee' meerde in Middelburg om de mensen aan boord te nemen; In Goes was het de .Veluwc'. Door toedoen van de huis directie en van de adjunct-directrice van de stichting .Verpleeg- en Rust huizen Midden-Zeeland' is het moge lijk geworden dat deze patiënten in september in groepen van ongeveer dertig personen een boottocht van een weck gaan maken. De schepen zijn er op ingericht om ook bedpa- tiënten mee te nemen. In Goes heb ben de bestuursleden van het rust huis hun krachten ingezet om de be- woners van het tehuis deze vakantie te bezorgen. De Rotary en Llons- club Walcheren hebben er ook aan gewerkt. Aan deze clubs is het mede te danken, dat de tochten van Mid delburg uit gemaakt kunnen worden. De Goesenaren maken een tocht door het hele land: Arnhem, Gorkum, Kampen, Amsterdam, Haarlem, Gou da en Nijmegen. Dat zijn de plaatsen, die de .Veluwe' de komende week zal doen. Voor de patiënten van ,Der Boede' is Rotterdam één van de be langrijkste plaatsen, letsanders dan een uitzicht op het park rond het verpleegtehuis: de ha vens van een grote havenstad. Een andere omgeving voor mensen, die dag in dag uit en in veel gevallen ook jaar in jaar uit riet voel méér dan hun eigen verpleeghuis en een strook grond eromheen zien. Foto FZC) KOELER Veranderlijke lie wol Icing niet plaatselijk enkele buien. Matige, in de kustgebie den tijdelijk krachtige tot harde wind tussen west en zuidwest. Koeler. ZON EN MAAN zon op utj.iz onaor j.ö.oo Maan op 05.12 onder 19.18 Gaat Nederland over op de 'Gouden Standaard' Sigarenrokers menen van wèl. De heer de Bruyn uit Zutphcn vindt de Gouden Standaard een prima- sigaar. Daarbij trekt ze heel licht, u-at ik ook een pluspunt titid. De verpakking..,, is bijzonder geschikt om te presenteren", schrijft hij, ga ook over op GOUDEN STANDAARD fruitfee en hofdames in die der de week van september steeds vervullen. Meer dan duizend bakjes fruit zullen zo tot en met donderdag boven de bedden van zieken en op de kastjes van kinderen in verschillende huizen komen te staan. De helft daarvan is voor inrichtingen in Goes: naast .Huize Den Berg' (80). .Bergzicht' (180) en ,Ter Valcke' (75), die het eerst .aan bod' waren ditmaal, staan voor vandaag dinsdag bezoeken van het fruittrïo aan ,St .-Joanna' (130) en .Maria Terweel' (65) op het programma. Woensdag is Schouwen-Duiveland trak- tatiedoel van het feeëntrio. Dan worden onder meer de Zierikzeese ziekenhuizen .Corneliastichting' en het Zweedse Rode Kruisziekenhuis .bedacht'. Tweehonderdvijftig bakjes met appels en peren en druiven zul len ze er achter laten. Eenzelfde aantal fruitbakjes wordt in Walche ren uitgereikt, donderdag, als fee en hofdames in gezelschap van de corso bestuursleden en het erelid, de hoog bejaarde heer C. Nijsse uit Heinkens- zand, een dagje vertoeven tussen de jeugd in .Ipenoord' en .Zonneveld' te Oostkapelle en .Welgelegen' in Se- rooskerke. De Goese bejaardentehuizen zullen dit jaar de fruitattenties moeten missen: zowel de bejaardentehuizen als de ziekenhuizen breiden zich uit en het corsobestuur ziet geen kans om in de fruitweek alle instellingen langs te gaan. Vandaar, dat men met spijt de bejaardentehuizen voor de uitde ling van het fruit heeft laten vallen, Op de foto een beeld van het bezoek van fruitfee en hofdames aan de kin derafdeling van .Bergzicht'. (Foto PZC) GOES. In de frultcorsostoet, die zaterdag door de Goese fruit* wijk trekt, zullen ook de vijf .gou den' Nederlandse zwemsters mee rijden. Op uitnodiging van de stichting Zeeuws Fruitcorso ko men Ada Kok, Gretta Kolc, Toos Beumer, Toos Sïkkens en Betty Heuvels naar Goes. Zoals bekend heeft dit vijftal in Utrecht ge zorgd voor Nederlands goud bij de Europese zwemka.mpioenscliap- pen. En dat was voor het corso- bestuur weer aanleiding hen naar de Ganzestad te halen. Het Is de bedoeling, dat zrj in ieder geval het midaagcorso meemaken. (ADVERTENTIE) uit de nieuwe \\v/ gratis bollencatalogus' van Bakker. 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's. Vraag vandaag nog de gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een 'opvallend' mooie tuin. Stuur ons de bon of bel even. Zend mij Uw gratis bollencatalogus Naam i Straat-.— j Woonplaats—- Goedkoper dan U denkt DINSDAG 13 SEPTEMBER 1966 OPENING VANDAAG-DINSDAG (ADVERTENTIE) HET WEER IN EUROPA Zeeuwse Directe Vandaai7 een korte, linkse directe uit Borssele, maar een man zat er - 1 dagavond met veel bezonkenheid het ielevisieverslag vólgde van het treilen tussen Cassius Clay en 1 Karl Müdenberger. Het verloop van dit boksgebeuren ontging hem een beetje en hij had tenslotte al leen een medische belangstelling voor de geteisterde Mildenberger, getuige zijn uitlating: ,Z'n vrou- we zd wè zeggen, wuer ei-jie ge- j zete". (ADVERTENTIE) GOES Met mandjes sappige vruchten uit de Zeeuwse boom gaarden bij zich zijn fruitfee Ma- riet van 't Westeinde en hofda mes Joke de Kam en Wilma- Verwijs maandag hun tochten langs Zeeuwse kinder- en zie kenhuizen begonnen. Blijde ge zichten van patiënten en kin deren, hartelijke begroetingen van directies en erehagen van verpleegsters ontmoette het fruittrio op die eerse dag in Huize Den Berg', waar de fruit» missie van start ging, in het protestants-christelijke streek ziekenhuis .Bergzicht' en in de verpleeginrichting ,Ter Valcke'. Het was weer de inzet van een van de dankbaarste taken, die THOLEN/MIDDELBURG Zes honderd jaar Tholen, het is het motief zowel voor de tentoonstel ling, die vandaag (dinsdag) in de Koorkerk van Tholen geopend wordt door oud-gedeputeerde mr dr A. J. J. M. Mes, als van de ten toonstelling, die eveneens vandaag (dinsdag) in het rijksarchief te Middelburg begint. De expositie in de jubilerende stad zelf bestaat voor een belangrijk deel uit oude gebruiksvoorwerpen, alsmede kele archivarïa, de tentoonstelling in het rijksarchief heeft voorname lijk betrekking op oude documen ten en kaarten. Mej. Van Heijningen, de archivaris van de stad Tholen, heeft willen trachten een expositie samen te stellen, die de bevolking zal aanspreken. Of ze hierin geslaagd is kan de buitenstaander nog niet met zekerheid bevestigen, omdat deze expositie nog niet is ingericht. De ruimte, die er voor gebruikt zal worden, de Koorkerk dus, moet vandaag (dins dag) nog- benut worden voor de ope ningsplechtigheid van de stadsfeesten. Mej. Van Heijningen moet de tentoon stelling dus straks na de opening nog gaan inrichten. Ze heeft, zo vertelde de stadsarchivaris van Tholen, zoveel gebruiksvoorwerpen en verscliillende kaarten, dat ze er de gehele kerk wel mee kan vullen. Vele Tholenaren hebben medewerking verleend bij deze expositie door voorwerpen enz ter beschikking te stellen. Ze hoeven vandaag slechts op gehaald te worden om een plaatsje te kxygen op de tentoonstelling. Mej. Van Heijningen zal onder andere een oude Thoolse kamer met de daarbij behorende klederdracht inrichten, alsme de een 19e eeuwse kinderhoek met oude leesboeken en speelgoed, waarmee de jeugd zich in die periode vermaakte. Voorts zijn er modellen van schepen, landbouwwerktuigen, verzamelingen uit de tijd van de gilden, de vroegere indu strie, alsmede ansichtkaarten en foto's van kerken, oude straten, en portretten van vroegere Thoolse inwoners te be zichtigen. Byzonder trots is mej. Van Heijnin gen op de meekrapverzameling, die voor het grootste gedeelte uit parti culier bezit afkomstig is. Tholen was voorheen, sinds de 16e eeuw, één van de gebieden in Zeeland, waar deze rode verfstof uit worstelstokken be reid werd. De tentoonstelling in de Koorkerk van Tholen is geopend tot en met volgende week woensdag elke werkdag van 10-12 en van 14-17 uur. len. Het is opengelegd bij een afschrift van de akte. waarbij Jan van Beleren de Thoolse kapel op vrezoek van pastoor Pieter van Zande van Tholen en pas toor Pieter Block van Schakerloo ver heft tot een collegiale kerk met negen kanunniken. In deze vitrine bevinden zich ook een rapport van de plundering van Tho len in 1787, uitgebracht in 1796, als mede een bericht van de gewelddaden van het Thoolse garnizoen, eveneens in 17S7. LTit het .voorloopig kort dog egt berigt van de gewelddadigheden'! blijkt, dat men ook toen niet tegen provocerende maatregelen opzag, I .vermits eenige kwaadwillige men-| schen zig niet ontzien hebben De tentoonstelling in het rijksarchief is te bezichtigen tot en met 7 oktober, elke werkdag (behalve zaterdag) van 10-12.30 en van 13.30-17.30 uur. Volgend jaar Ook volgend jaar zullen in het hoofd stedelijke rijksarchief enkele tentoonstel lingen ingericht worden. Ter gelegen heid van het 750-jarig bestaan van Mid delburg begint waarschijnlijk omstreeks mei een expositie waarbij ongetwij feld vele moeilijkheden overwonnen moe ten worden omdat vele Middelburgse documenten in mei 1940 zijn verbrand waarna nog een expositie te zien zal zijn in verband met het feit, dat 400 jaar geleden de Zeeuw Crynsse als eer ste Nederlander voet aan wal zette in Suriname. échte sinaasappel- vruchtelimonade? Vraag dan het speciale merk Altijd even goed.' Middelburg Voor de tentoonstelling in het rijksar chief te Middelburg, ingericht onder lei ding van chartermeester jhr mr G. F. Sandberg, is voor het eerst samenge werkt met het Zeeuws Museum, dat en kele prenten beschikbaar gesteld heeft. Een van de documenten op deze exposi tie Is een afschrift van het door Jan van Blois in 1366 verleende stadsprivi- lege; het afschrift is uit de 15e eeuw afkomstig. Belangwekkend is de uit 1555 daterende oudste kaart van Tho len, tevens één van de oudste kaarten, die het rijksarchief bezit. De kaart werd getekend ter gelegenheid van de indij king van Nieuw-Vossemeer. De gehele tentoonstelling geeft een goed beeld van de belangrijke func tie. die Tholen altijd heeft ingeno men. Tevens komt in de kaarten voor al uit de rol die de Eendracht voor heen speelde. Er zijn verschillende plattegronden en kaarten op deze ex positie, die de situering van deze ri vier en van de stad Tholen aange ven, alsmede van de fortificaties, die de stad omringden. In één van de vitrinekasten in het midden van de expositiezaal bevindt zich het cartularium, afkomstig van de deken en het kapittel der collegiale kerk van Onze Lieve Vrouwe te Tho- Slot van pag. 1 feiten lichtte, die wél op de twaalfde september zijn gebeurd. Zoals de fi nanciële regeling, die Philips de Goe de 514 jaar geleden trof om de Thool se woningen na een brand van de on dergang te redden en de belasting op wijn en bier vierhonderd jaar geleden om dat geld te kunnen gebruiken voor het herstel van de in puin liggende huizen in de stad. Prof De Smidt kwam in zijn in de kerk overigens vrij moeilijk te ver stane rede met een pikante vraag naar aanleiding van de aantekeningen van een stadsarchivaris: .Betekenden de privileges van 1366 voor Tholen wel het stadsrecht?' Prof De Smidt was van mening dat een stad een stad is, als het boven het omringende land wordt uitgetild, als een plaats zelfstandig wordt en zijn eigen boon tjes kan doppen. In 1366 kreeg Tholen een deel van deze autonomie, die later stukje bij beetje is gegroeid. En vandaar dat hij stelde: .Tholen is naar zijn stad-status toegegroeid, zo als een kind naar de volwassenheid groeit.' Maar 1366 vond hij de basis voor de Thoolse stadsrechten. Muzikaal werd deze herdenkings bijeenkomst opgeluisterd door de chr- oratorïumverenlging te Bergen op Zoom en leden van het orkest ,Ars antiqua et Nova' uit Dordrecht. Zij vertolkten twee psalmbewerkingen, psalm 46 en J. H. Roman en psalm 117 van G. P. Telemann. Boek klaar En na de herdenkingsdienst kreeg de eerste Thoolse feestdag een onge dwongen slot tijdens een receptie, die b en w de gasten aanboden. Zeelands commissaris der koningin, mr J. van Aartsen, ontving uit handen van bur gemeester Van Boeijen in de raad zaal het eerste exemplaar van hel herdenkingsboek .Tliolen, stad er eiland'. Op zijn beurt ontving het gemeente bestuur tussen de koffie en drankjes door ook verschillende geschenken. Niet alleen van de bevolking bij monde van mevrouw M. F- P. Looy- sen-Yxf en van de vrouwenverenigin gen via mevrouw J. H. Sieling-De Bruin en B. M. Fondse-De Waal, maar ook van de andere eilandelijke gemeenten, namens welke burge meester W. J. van Doorn uit Poort vliet met een klok voor de dag kwam en van de voorzitter van de water leidingmaatschappij Tholen, burge meester D. C. Bouwense, die de Cro- nyck van Smallegange aanbood. Zeelands commissaris tenslotte richt te zich in een geestig toespraakje tot het Thoolse gemeentebestuur ,ik sta altijd wat sceptisch tegenover die jubilea, dan is het weer 600 jaar dit en dan weer 750 jaar wat anders' en hij had deze feestwens: ,Dat het Tholen en het eiland wel moge gaan en dat hoe dan ook, in vervullin; moge gaan de wens van uw rappor .Tholen Emerglt'. In de Thoolse straten en langs de wallen brandde maandagavond ook de feeërieke illuminatie, die de inwoners overal hebben aange bracht- De Inwoners zelf flaneer den door de stad als poorters en edellieden uit dat Thoolse verle den, dat wordt herdacht. En de brommers en toeterende auto's waarvoor ze soms opzij moesten springen ze hoorden er maan dagavond niet bij THOLEN Vandaag dins dag de tweede dag van het Thoolse eeuwfeest, zal zich in de stad aan de Eendracht een geva rieerd on tspatmingsp rogr amm a ontrollen. Zo ziet het er uit: 15.00 uur: filmvoorstelling, voor de Thoolse bejaarden in de Jubileumhal. 17.00 uur: Officiële opening van van de historische tentoon stelling over ,600 jaar Tho len', in de koorkerk van de Nederlandse herv. kerk. 19.15 uur: Demonstratie met be wakingshonden van de vliegbasis Woensdrecht. 20.00 uur: Optreden van de Ko ninklijke Luchtmachtkapel onder leiding van majoor H. F. Diepenbeek. Demon stratie van het .spookpelo- ton' van de koninklijke luchtmacht onder com mando van eerste luitenant H. G. J. van der Weyden op het gemeentelijk sport terrein aan de Zoekweg. WIJZIGINGEN BESTUUR PSP ZEELAND GOES De afdeling Zeeland van de PSP heeft in bestuurlijk opzicht een grote wijziging ondergaan. Tijdens de zaterdag in de Opril te Goes gehouden huishoudelijke vergadering werd ln de vacature van ds E. E. Stern uit Sas van Gent tot voorzitter gekozen, de heer J. Blom uit 's-Gravenpolder. Het secreta riaat zal voortaan worden waargeno men door F. W. Adriaanse uit Middel burg die hiermede de plaats inneemt van W. J. Kramer uit Koudekerke, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld. Dit was ook het geval met J. Geleedst uit Goes die het penningmeesterschap overdroeg aan A. H. v. d. Snee uit Mid delburg. De heer P. de Ruijter uit Mid delburg werd herkozen evenals de heer J. Blom uit 's-Gravenpolder. Als nieuw bestuurslid werd gekozen dc heer P. Roedema uit Breskens. Besloten werd aan de Anti Navo-demonstratle op 8 oktober te Amsterdam deel te nemen. Gesproken werd verder over de te voe ren campagnes voor de verkiezingen van volgend jaar. - Aangereden bij het oversteken BRESKENS. Mevrouw K. uit Bres kens is zondag gewond toen zij bij het oversteken van de Scheldekade werd aangereden door de bromfietser H. van S. uit Breskens. Dokter A. C. Ossewaar- de uit Breskens verleende eerste hulp. Hij liet mevrouw S. met een bekken fractuur en een beenbreuk overbrengen naar het St-Antonïusziekenhuis te Oostburg. Zierikzeese MCD naar Nieuwerkerk NIEUW E R KERK De handelsonder neming MCD uit Zierikzee heeft in Nieuwerkerk het noodgebouw van de .Vebutex' aangekocht. Het ligt in de be doeling dat de Zierikzeese firma zich te nieuw pand gebouwd. Onlangs is men met de voorbereidende werkzaamheden begonnen. Het noodgebouw zal een ver bouwing ondergaan, alvorens de han delsonderneming het betrekt. Jongeman valt uit rijdend autobusje BERGEN OP ZOOM Op de weg tus sen Steenbergen en Sint-Philipsland is maandagavond een zestienjarige jongen uit Sint-Philipsland uit een rijdend auto busje gevallen. De jongeman, P. v. d. E., werd zwaar gewond naar het algemeen burger gasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. Het ongeluk gebeurde in een bocht: vermoedelijk heeft de jongen tegen het portier geleund. Het busje was met pendelarbeiders op weg naar Sint- Bij de receptie ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van de stad Tholen bood burgemeester J. E. van Boeijen (links) Zeelands commissa ris der koningin, mr J. van Aartsen maandagavond het herdenkingsboek Tholen, stad en eiland' aan. (Foto PZC) Aanrijding: beenbreuk Toen zondagnamiddag de 11-jarige G. de S. uit Antwerpen de Hulsterlooweg te Nieuw-Namen overstak, werd zij aan gereden door een auto, bestuurd door L. P. uit St.-Jansteen. Dokter L. Adriaan- sens uit St.-Jansteen verleende eerste hulp. Het meisje werd met een gebroken dijbeen naar het r-k ziekenhuis St. Li- duina te Hulst vervoerd. AMATEURSTERRENWACHT. Vreemde schijf aan de hemel De heer Jac. Soliier uit Middelburg schryft ons: Naar Ik heb vernomen, is er In vroege morgen van zaterdag 9 septem ber om 3.55 uur een verschijnsel aan de hemel waargenomen. "Volgens de mel ding verscheen in het zuidoosten een schijf aan de hemel, die in oppervlakte kleiner was dan de helft van de volle maan (ongeveer 10 boogminuten). Deze schijf was omhuld door ijle, witte wolk jes. De kleur van de schijf veranderde van geel in bloedrood. Na korte tijd (de waarnemer schat 4 tot 5 seconden) was het verschijnsel verdwenen. Daarna zag hij echter lager aan de horizon, waargenomen, een staartvormig wolkje, waarin zich een lichtpuntje bevond. Per sonen die deze waarneming eveneens hebben gedaan, wil ik verzoeken hun gegevens ter nadere uitwerking toe te zenden aan: Jac. Sohier, Welzlngse- straat 4, Middelburg. HANSWEERT. De Duitse kustvaar der jNeuwied' is zo goed als gebor gen. Sinds maandag ligt het schip tegen de slikken in de Westerschelde bij Hansweert. De twee Duitse Mag- nusbokken en de bergingsvaartuigen van L. Polderman uit Hansweert hebben het vorige week begon karwei nu vrywel geklaard. Zoal3 bekend is zondag by het bergings- karwei een tweede bok ingeschakeld. De zaak liet zich toen gunstig aan zien, tot zondagmorgen rond half twaalf de stroppen rond het voor schip braken. Daarna moesten deze weer worden aangebracht en dat gaf enige vertraging in het werk. Nu hebben de bergers het schip ln de richting van de slikken getrokken en met de kop in ée richting van de dijk gezet. De bedoeling is het schip nu leeg te pompen en schoon te ma ken voor het naar een werf wordt gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 2