RENDEZ-VOUS IN RECORDTEMPO Stad Tholen begon aan eeuwfeestweek Vorster genoemd als premier Vandaag valt beslissing in Zuid-Afrika RUIMTEVAARTSPECIALISTEN ENTHOUSIAST OVER ZUIDAFRIKAANSE AMBTENAAR IN ACHTERVOLGINGSACTIE GEM1N1-11 GANG AMBASSADE NEERGESTOKEN Provo's staken happenings bij het Lieverdje Na volmaakte lancering een snelle koppeling BESPREKINGEN OVER ZETEL NAVO-RAAD Mr Van Gelder verlaat kamer OUD-MINISTER SMALLENBR0EK VOOR GERECHT Bevolking schonk gemeente een kinderspeelplaats Roepen ol luisteren? 209e jaargang - no. 214 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olrectlo: N V Bah. MIJ. uon Jo C V Provinciale Zenuw» Courant: F. van da Velde, F. B. den Boer en W. do Panlor. Hootdredactour: G. A, de ICol< AUonncincnUpriJi 88 ccnl per woeK, 11,40 per Kwartaal, (ranco per pojl 11,65 per kwartaal. Louo nummor» 20 cent. Q BureaUD! Vlioslngon, Walolraot 58-60, tol. 2355 (b.g.g. red, 3508, adv. 3647/3643), Middelburg, Markt 51, tol. 3841. (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375). Goes, Grote Marlt! 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tol. 2395, Tcriieuien, Arecnaalslr. 2. (oleFoon 2911. Zierlkzco, administratie telofoon 2094. 9 Adv. prlj» 35 cent per mm. Minimum por adv. 5,25. Inoee. med. 2 Vi x tarief. Kleine adv. (ma*. 8 reads) 35 cenl per roael (min. 1.75). .Brieven bureau v. d. blad' 50 cent meer. Giro 359300 P2C, Middelbura. Dinsdag 13 sept. 1966 De ministers en de jeugd Pagina 3 KAAPSTAD (UPI) Het is thans bijna zeker dat Zuid-Afri ka's ,man van staal', de minister van justitie John Vorster, van daag zal worden gekozen tot op volger van de vermoorde premier Hendrik Verwoerd. Br zijn duidelijke tekenen die er op wij len dat Vorster een grote voorsprong heeft op zijn enige concurrent, de minis ter van transport, Ben Schoeman. Vorster kan rekenen op de steun van een overweldigende meerderheid van de regerende Nationale Partij. Volgens en- hele leden van deze partij bestaat er geen twijfel meer dat Vorster de nieuwe premier wordt. ZBgslieden hebben gisteren verklaard dat Schoeman zich zal terugtrekken zo dra duidelijk wordt dat Vorster de ver kiezingsstrijd zal winnen. Het regeringsgezinde dagblad ,Di.e Va derland' meent eveneens dat Vorster de grote kanshebber is. De verki ezi ngsraa.d van de Nationale Partij heeft zich gisteravond op de verkiezing voorbereid. Rond het parle mentsgebouw, waar Verwoerd werd ver moord, zijn strenge veilig'heidsmaatre- gelen genomen. Komplot Rond de moord zelf wordt een angst vallig stilzwijgen bewaard, ofschoon het onderzoek nog in volle gang is, In of ficiële kringen zou meer en meer reke- j ning worden gehouden met de mogelijk heid dat de moordenaar, Tsafendas, deel uitmaakte van een komplot. Procureur-generaal Willem van den Bergth heeft berichten als zou het proces tegen Tsafendas donderdag voor het ge rechtshof beginnen, tegengesproken. Hij zei dat over de datum voor het proces was genoirien. Onderzoek MOORDAANSLAG IN LONDEN in Kaapstad houden het op maandag. Venvacht wordt dat Tsafen das zal worden beschuldigd van moord, Als de verdediging krankzinnigheid zal aanvoeren, zal hij in een. plaatselijke psychiatrische inrichting gedurende 28 dagen worden onderzocht. De politie heeft ontkend dat Tsafendas heeft gepoogd zelfmoord te plegen in zijn cel, waar hij du,g en nacht is ver- stond opeii TWEE BEJAARDE BROERS OMGEKOMEN VENHUIZEN (ANP). Twee bejaar de broers, de 72-jarige A. Laan en zijn S Jaar jongere broer J. Laan zijn maan dag in hun woning te Venhuizen dood op bed aangetroffen. De gaskraan ston.d open. De politie vermoedt dat een van de broers de kraan heeft opengestoten. Buren, die de broers misten, hadden zich toegang tot de woning verschaft door een ruit Jn te slaan. AMSTERDAM (ANP). De Amsterdamse provo's zullen voor lopig niet meer op zaterdagnacht rondom het Lieverdje op het Spui happenen. Dit zegt een van de geestelijke leiders, en eigenlyk de geestelijke vader, van liet provo- taiiaat de 28-jarige student in de filosofie Roel van Duyn. Hij voegt eraan toe: ,wy zijn niet van plan deze wekelijks terugkerende tra-, ditie kunstmatig in stand te hou den. Dat zou een krampachtige bedoening worden. De voortduren de aanwezigheid van een grote machtsconcentratie politie als wij deze bijeenkomsten houden, roept bovendien spanningen op die ons misschien de sympathie by het pu bliek doen verliezen'. Volgens de provo betekent dit ech ter alleen een verlegging van de activiteiten op andere punten. Daarvan noemt hij een wekelijkse openbare gespreksavond in Fras- cati, waar provo's het woord zul len voeren, Afgelopen zaterdag was de eerste bijeenkomst, waar bet onderwerp .urbanisme' werd behandeld. In oktober as zal in het Europa- huis in Maastricht een internatio naal .provoconcilie' worden gehou den, Provo's uit België, Frankrijk, Engeland, Duitsland en de Scan dinavische landen zullen daar met hun Nederlandse collega's bijeen komen om plannen te bespreken tot oprichting van een internatio nale provobeweging, de .Provo- Mondo'. Hot blad Provo dat is gestart met een oplage van 500 wordt thans In een oplage van 20.000 exempla ren verspreid. Naast; diit blad ge ven de provo's het weekblad ima ge' uit, dat aldus Van Duyn In tegensteWling tot het theoretisch karakter van Provo' een wat luchtiger inhoud heeft. Op prins jesdag zijn de provo's evenals vo rig jaar van plan een actie in Den Haag te voeren, Ditmaal zal een .studentenstempelcomiité' protes teren tegen de bezuiniging op het gebied der studentenvoorzienin- KAAP KENNEDY (AFP RTR) In recordtijd hebben de Amerikaanse ruimtevaar ders Pete Conrad en Richard Gordon gisteren hun Gemini elf naar een 97 minuten eer der gelanceerde Agena-doel- raket gestuurd en daaraan vastgekoppeld. Vrijwel geheel op zichzelf en de hulpmidde len aan boord van de cabine aangewezen, met minimale hulp van de grondstations, slaagden zij erin de 395 kilo meters die hen van de doel- raket scheidden, in 84 minu ten te overbruggen na een achtervolging over 32.000 km. Een kwartier later zat de neus van de Gemini elf stevig in de speciale koppel- ring van de Agena, nog voor dat de eerste baan om de aar de voltooid was. De snelste koppeling tot dusver was tot stand gebracht door de Gemini acht astronauten Neil Armstrong en David Scott in maart van dit jaar, tijdens de der de omwenteling. De snelle kop peling met de doelraket vormde het belangrijkste doel van de tweemaal uitgestelde driedaagse ruimtevlucht, en ruimtevaart functionarissen spreken van een buitengewoon succes. Na de vol maakte lancering van de Gemini- cabine oni-15.42 uur Nederlandse tijd, kon Pete Conrad reeds bo ven Madagascar melden dat de Agena-raket in zicht was. Boven Australië was de Gemini elf nog slechts dertig kilometer van zijn doel verwijderd. Conrad slaakte, toen de cabine over Hawaii vloog, een kreet van enthousiasme. .Fan tastisch' riep hij. Het rendez-vous was een feit. Boven de westkust van Amerika volgde de koppeling. Va/s alarm Bij de stuurmanoeuvres die Con rad verrichtte om de baan van de cabine zodanig te wijzigen dat deze in het kielzog va.n de doelraket zou geraken, is minder dan de helft van Geminibrandstof verbruikt, slechts enkele liters meer dan de .ideale', tevoren door computers berekende hoeveel heid. Een maximumvèrbruik van vijf-zesde van de beschikbare hoe veelheid was toegèstaan. Een vals alarm over een vermeend lek in een der luiken van de cabine ver traagde zowel de lancering van de doelraket als die van dé Gemini elf met zestien minuten en aanvan kelijk vreesde men dat de vlucht voor de derde maal zou moeten worden uitgesteld. Veertig minuten na de eerste kop peling maakte Conrad de Gemini- cabine van de doelraket los en draaide voorzichtig enkele malen om de Agena heen, instrumenten aan boord van deze raket in staat stellend metingen te verrichten omtrent de elektrische deeltjes die de cabine in zijn zog achterlaat. De ruimtevaartgeleerden willen instrumenten ontwikkelen die deze sporen van ionen en elektronen op grote afstand kunnen registreren. In het donker De operatie S 26, zoals deze ma noeuvre wordt betiteld, duurde anderhalf uur. Daarna nam Ri chard Gordon de besturing over en maakte met succes de "cabine voor dè tweede maal vast aan de Agena. Het was de eerste maal dat de tweede piloot van een Ge- mini-cabine dit deed- Tien minu ten later werd weer losgemaakt. Een derde koppeling zal worden verricht wanneer de"twee toestel len zich in het donker bevinden. Scotland Yard zoekt naar ,niet-blanke' LONDEN (APP) Een niet- blanke met de naam John Ander son heeft gistermiddag een aan slag gepleegd op een consulair ambtenaar van de Zuidafrikaanse ambassade op Trafalgar Square in Londen. De ambtenaar, J. van der Poel (55), die belast was met de afdeling paspoorten werd in de borst gestoken waarbij één van de longen werd geraakt. Na een spoedoperatie in een ziekenhuis was zijn toestand gisteravond niet levensgevaarlijk. Het onderzoek naar de voortvluchtige dader wordt geleid door Scotland Yard. De Zuidafrikaanse ambassade heeft ook de Britse minister van buitenlandse za ken van het incident op de hoogte ge steld. De dader was kort voor twee uur in de middag het ambassadegebouw binnen gekomen waar hij verzocht een functio naris te mogen spreken over een consu laire kwestie. Van der Poel ging de onbekende tegemoet en werd direct neergestoken. De aanslag op de ambassadefunctionaris komt zes dagen na de moord op pre mier Verwoerd van Zuid-Afrika. Zo als bekend werd ook de Zuidafrikaanse premier neergestoken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In het overleg tussen de 14 de NAVO-landen minus Frank rijk heeft Nederland het initiatief ge nomen de kwestie van de zetel van het politieke hoofdkwartier weer aan de or de te stellen. Van Nederlandse kant heeft men in Parys aangedrongen op een conferentie over dit onderwerp zo als de veertien begin juni in Brussel overeenkwamen. Toen werd afgesproken in oktober opnieuw bijeen te komen om te zien en zo ja waarheen de zetel van de NAVO-raad verplaatst zou moeten worden. Aan deze afspraak heeft de Nederland se permanente vertegenwoordiger in Pa rijs, dr H. N. Boon, de overige af ge-: vaardigden herinnerd. Over precieze da tum en plaats van bijeenkomst is anders dan hier en daar bericht werd door Ne-' derland geen bepaalde suggestie gedaan. De New York Times berichtte eerder dat de conferentie in Den Haag zou plaatsvinden. DEN HAAG (ANP). Mr J. W. van Gelder, tweede-kamerlid voor de CHU heeft te kernen gegeven, dat hij niet voor plaatsing op de kandidatenlijst van de CHU voor de tweede-kamerverkie zingen op 24 mei 1967 in aanmerking wil komen. Dit betelcent dat mr Van Gelder volgend najaar uit de tweede kamer zal verdwij nen, aldus heeft dirs A. D. W. Tilamus, voorzitter van de CHU, gisteravond meegedeeld in de tv-uitzending van deze partij. Mr Van. Gelder maakt sedert 25 oktober 1960 deel uit van de tweede ka mer. Hij is verder om voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging ,Het Groene Kruis'. J. v. d. POEL (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Oud-minister J. Smallenbroek zal worden vervolgd voor de aanrijding, die hij vrijdag 15 juli tegen het middernachtelijk uur veroorzaakte in de Haagse woonwijk Marlot. Mr B. J. Besier, procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, heeft de Haagse offi cier van justitie mr A. W. Rosingh gisteren verzocht de zaak bij het kantongerecht aanhangig te ma ken. Direct na het bekend worden van de aanrijding heeft de Haagse procureur- generaal de officier van justitie op dracht gegeven een onderzoek in te stel len. Het onderzoek werd twee weken geleden afgesloten na het horen van een getuige, die van vakantie terug kwam. Het was een zeventienjarig meis je, die op de bewuste avond een auto met gedoofde lichten achteruit had zien wegrijden na de botsing met een gepar keerd staande auto. De onla.ngs afgetreden minister van binnenlandse zaken zal terecht moeten staan .wegens overtreding van het be kende artikel 25 van de wegenverkeers wet: ,Het is verboden zich op een weg zodanig te. gedragen, dat de veiligheid van het verkeer zonder noodzaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht of redelijker wijs Is aan te nemen dat de veiligheid gevaar kan worden gebracht'. STRATEN EN WALLEN FEEËRIEK VERLICHT THOLEN Met een herden kingsbijeenkomst en een recep tie heeft Tholen maandag de viering van zijn zesde eeuwfeest ingezet. Stijlvol en feestelijk. Professor mr J. Th. de Smidt sprak in de Nederlandse her vormde kerk de herdenkingsre de uit, burgemeester J. E. van Boeijen zag er niet alleen terug op het verleden, maar stond ook stil bij de toekomst, ,die de Tho- lenaren zelf waar moeten ma ken'. En de inwoners van de ja rige stad aan de Eendracht schonken hun gemeentebestuur een cadeau, dat op die Thoolse jeugd was gericht: een nog symbolische kinderspeel plaats bij het Heuveltje. De kinderspeelplaats was één van de geschenken, die het gemeentebestuur bij de Inzet van de feestweek kreeg aangeboden. In de stadhuishal hing aan de niutir nog een tweede: een kunstig geborduurd wandkleed in fraaie kleuren, dat de vrouwenvereni gingen de afgelopen maanden hebben vervaardigd naar een ontwerp van mevrouw Ad Kooymans-Sonneveld. Maar vóór die cadeaus werden uit gereikt was er dc stijlvolle opening van de feestweek in de monumentale hervormde kerk. Burgemeester Van Boeijen bepaalde Zeelands commissa ris der koningin, mr J. van Aartsen, de leden van gedeputeerde staten, de Thoolse raad, de etlandelijke burge meesters, de burgemeesters van de zes andere .goede Zeeuwse steden' en van de Zeeuwse vissersgemeenten. vertegenwoordigers van waterschap pen, organisaties en instellingen en al die inwonei's van de jubilerende Een- drachtstad bij de positie van Tholen. vroeger en op dit moment. En hij stelde, dat het voor de inwo ners van de stad niet alleen in het verleden een harde strijd is geweest om het hoofd boven water te houden. .Het verloop in de landbouw, de ont wikkeling van de mossel- en oester cultuur hebben de stad kwetsbaar ge maakt', zo zei hij. Tholens eerste burger haalde nog twee andere vraag stukken van de eerste orde aan: de pendel laten we oppassen geen slaapplaats te worden' en de plan nen voor de grenswijziging ,is een zo rigoureuze ingreep in deze gegroeide gemeenschappen noodza kelijk?' Ondanks deze bedreigingen voorzag de heer Van Boeyen: ,Maar waarom zou het eiland niet delen in de wel vaart van de provincie? Juist nu moe/Jen we niet alleen kijken naar het verleden, maar ook naar de toekomst, die de Tholenaars zelf moeten maker. En het is mijn overtuiging, dat de inwoners eendrachtig zullen samen werken aan de groei en bloei van de gemeenschap'. Vier seconder Vier seconden tijd trok professor mi De Smidt uit voor elk van de zes honderd Thoolse jaren in zijn her denkingsrede. Hy bracht in herinne ring, dat de eigenlijke datum van hel zesde eeuwfeest op 1 december 1966 valt. En vandaar, dat hij in zijn loop door de Thoolse (recht) historie wat (Zie slot pag. 2 kol. 2) ■ol had over ,de eeuw van het kind'. Ondertussen is het de .eeuw van de jongeren' gewor den: niet alleen omdat er veel jeugd wordt gesproken, maar ook feitelijk. De beroemdheden van deze tijd bijvoorbeeld bestaan voor een groot deel uit (wat met merkwaardig heden daags Nederlands woord heet) .tieners', fameuze figuren die met een publiciteit worden omringd, die eenvoudig verbluf fend is. Beatbands en beatfeestjes zijn ,in' om alweer een opvallende uitdruk king uit het hedendaagse Nederlands te gebruiken. Zijn er ergens gezagspro blemen: in negen van de tien gevallen zijn er jongeren bij betrokken, van wie de mening uitvoerig en omstandig via vrijwel alle publiciteitsmedia aan overig Nederland wordt gemeld. Is de ver nieuwing van een politieke partij in het geding, geen nood, een jonge vernieuwer dient zich aan. zoals bij de PvdA en zegt zeer ongezouten wat er naar zijn me ning allemaal fout is. Inmiddels is be kend geworden dat dienstplichtigen een eigen vakbond hebben opgericht, een idee dat in vooroorlogse jaren even absurd zou zijn geweest als toen een ruimtevaart naar de maan was. Ziehier enkele voorbeelden van de ,eeuw van de jongeren', voorbeelden die gemakkelijk met nog vele anderen kunnen worden uitgebreid. Wat nü Ach en wee roe pen? We hebben de indruk, dat er nogal wat ouderen zijn die in de afge lopen jaren inderdaad hebben besloten tot dit ac"n-en-wee-geroep over te gaan. Het is wat moeilijk de leeftijdsgrens voor die .ouderen' aan te geven, maar als regel een zeer globale regel overi gens zou men misschien kunnen zeggen, dat de grens omstreeks vijftig ligt. De generatie daaronder zo tus sen de veertig en de vijftig beleefde haar jeugd in de oorlogsjaren en is daar uitgekomen als een groep die een afkeer heeft van dikke woorden, bovendien gaat het hier om de ouders van nu, die in staat zijn tot een direct contact met de .jeugd van tegenwoordig'. Een dergelijk contact geeft een vrij grote mogelijkheid tot begrip en maakt de kloof tussen deze generaties minder diep. De ouderen daarente gen zien de hele hui dige ontwikkeling met verbazing en zelfs met verbijstering aan. Men kan hun welis waar wyzen op het onmiskenbare feit, dat generatieconflicten even oud zijn als de mensheid zelf, maar over het al gemeen spreekt dit argument niet aan. Begrijpelijk: het generatieconflict in deze tijd is in zijn verschijning naar buiten hevig en scherp, het vraagt door de moderne" publiciteitstec-hnieken een belangrijk stuk aandacht van de publie ke opinie, zodat het wel eens moeilijk (en voor menigeen zelfB onmogelijk) is de tegenstellingen te relativeren. In dit opzicht was de uitlating van prof dr C. L. Patijn, tweede-kamerlid voor de PvdA, tekenend toen hem naar zijn mening werd gevraagd over het be faamde boekje van Jan Nagel (25) ,Ha, die PvdA'. Professor Patijn noemde de jeugdige schrijver ,een onmogelijke vent' en vond het volstrekt zinloos ken nis te nemen van de gedachten ,v*n zo'n nozem'. Hooguit zou hij het boekje als curiositeit doorbladeren als hij het bij toeval in handen kreeg. Ziedaar het generatieconflict ten voeten uit: een gewetensvol en ernstig man tegenover föantlijfi luidruchtigheid zijn zo opvallend, de oudere zich geschokt geshockeerd^ is hier eigenlyk beter) afwendt. Met dit alles hebben we de vraag nog niet beantwoord, die we in de eerste alinea stelden: ,Wat nu, ach en wee roepen?' Weineen, waarom zou men? Met behoeft de jeugd niet als een orakel te raadplegen, men behoeft het evenmin met haar eens te zijn, maar waarom zou geen dialoog niet haar mogelijk zijn? Waarom zouden soldaten niet met elkaar en met de legerleiding via een soort organisatie mogen praten over allerlei weinig functionele gebrui ken, die men bij goed nadenken eigen lijk over boord zou kunnen zetten? Waarom zouden in een politieke groe pering verontruste jongeren hun zegje niet mogen zeggen: er zit sorns in hun opmerkingen veel waars. Oudere poli» ticï houden fraaie toespraken bij de opening van partijcongressen, wijzen daarbij op de grote problemen van deze tijd, roepen tenslotte de jeugd op mee te bouwen, want het gaat om de samen leving van morgen en overmorgen. Zo dra die jeugd echter er een eigen me ning op na blijkt te houden wordt over rebellie gesproken en is men niet bereid de jongeren werkelijk te ontvoogden. Ais minister Diepenhorst een rapport naar buiten brengt, dat voor financieel afhankelijke studenten allesbehalve rooskleurig is. dan is het naar ons ge voel heel reëel, dat de studentenwereld fel tegen een dergelijk beleid opkomt. Niet alleen als direct-betrokkene, maar jook omdat de vertegenwoordigers van I datzelfde regeringsbeleid voortdurend betogen, dat het een landsbelang is, dat geen intellect verloren gaat, met andere woorden dat milieu en financiële situa tie van de ouders geen belemmerende rol mogen vervullen. Waarom zou men bang zijn van kritiek door jongeren Zij kan de oudere dwingen een eigen stand punt nog eens te toetsen. In vele gevallen "kan dit een handhaving be tekenen van het eigen standpunt, maar het kan ook tot een herziening leiden'. Nee, we willen geen ,ach en wee' roe pen, maar pleiten er voor jongeren met dezelfde openheid te benaderen als men de ouderen doet. Er is een Franse uitdrukking over de .fouten van iemands (goede) hoedanigheden': wanneer een jongere ouderen soms mateloos kan irri teren door zijn luidruchtigheid of door zijn zeer eenzijdig stelling nemen, dan kan er sprake zijn van fouten, die bij de goede hoedanigheden kunnen behoren. Waarom zou bijvoorbeeld professor Pa tijn» niet eens pogen tot een gesprek te komen met Jan Nagel? Niet diens leef tijd lijkt ons uitsluitend essentieel, maai* zijn kennis van de opvattingen, die in zijn generatie leven, alsook de mede daardoor bepaalde waarde van zijn ar gumenten. jongeren behoeven niet op een voetstuk te worden geplaatst, hun waarheid is beslist niet alleenzaligma kend, maar wel hebben zij het recht een mening te hebben en er voor uit te ko men. In plaats van ach-en-wee-roepen kan men beter luisteren. De feestweek ter gelegenheid van j het 60Q-jarig bestaan van Tholen j s maandagavond begonnen met een j ■ijeenlcomst in de monumentale i rvorm.de kerk, waar prof mr J. j 'h. de Smidt de herdenkingsrede 9 iFotcPZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1