PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CHINESE DRUK OP HANOI ,Jeugdservice' Terneuzen is een begrip Onder geen beding vredesbesprekingen Gedreigd met een invasie? LAGES BLIJFT IN DUITSLAND Shape zo goed als zeker naar België Tempels van Ahoe Simbel AANSLAG IN ZUID-TIROL - 2 DODEN Overweging uil de diligence INITIATEVEN MOETEN GEBUNDELD WORDEN 209e jaargang - no. 212 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 sept. 1966 Olractln N V ■•h. Ml). van d Bureau» Vlliilngan, Walil telefoon 2911. Zlerikice, adr Zaeuwaa Couranti P. i/an do Valdo, P. B. dan Boer an t 1333 (b.g.g. rad. 3308. adv. 3847/3643), Middelburg, i 2094. Adv. prl)s 35 cent por mm. Minimum por LONDEN, WASHINGTON (U PI, Reuter) Communistisch- China heeft Hanoi gewaar schuwd geen directe of indirecte vredesouvertures te doen, en ge dreigd Noord-Vietnam binnen te trekken om een toegeven aan de imperialisten' te voorkomen, al dus gezaghebbende diplomatieke zegslieden in Londen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde gister avond niet te geloven, dat de Chinezen met een invasie heb ben gedreigd. Volgens de Londense zegslieden echter hebben Noordvietnamese leiders in de afgelopen weken uitgebreid ruggespraak gehou den met hun Russische bondge noten, maar is uit vrees voor een kwade Chinese reactie hierover niets onthuld. Minister Samkalden: (.Van onze Haagse redactie) DEN HAAGr Willi Lages, tijdens de oorlog Seider van d© Duits© Sicherheitsdïenst te Amsterdam, bevindt zich andermaal in de toe stand van een veroordeelde, wiens straf moet worden tennitvoerge- legd. Wegens de uitzonderlijke positie' van de gevangene zal hij voorshans worden gelaten in de toestand waarin hij zich momen teel bevindt, namelijk als patiënt in een ziekenhuis te Braunlage, West-Duitsland. De afdoening van het ingediende gratieverzoek wordt aangehouden. Dit deelt de minister van justitie dr I. Samkalden mede in een kennisge ving aan de tweede kamer. Volgens de minister is de gezondheidstoestand van Lages nog zodanig, dat hij niet voor verdere uitvoering van de straf in aan merking komt. Ook na het verstrijken, van de wettelijke termijn van drie maan den, gedurende welke de uitvoering van de straf kan worden onderbroken, kan in geval van zeer bijzondere omstandig heden een uitzondering worden gemaakt. De minister stelt, dat dit in de prak tijk voorkomt. De bouw van de gigantische Assoeandam in de rivier de Nijl heeft een al even groot neven-project op gang ge bracht: de verplaatsing van de tempels van Aboe Simbel. .Tempels van Aboe Simbel veilig boven Nijlwater', is een geïllustreerde reportage (pa gina 13), waarin de vele moeilijkheden, onder andere op financieel gebied, zijn be schreven rond dit unieke pro ject. Pagina 2: Ketelopdracht ,De Schelde'; Mammoetlcaak; Pagina 3: NV?: Geen paniek, wel waalczaamhei d Pagina 4: Interview met Am sterdamse CPN-wethouder Ver- heij Pagina 5: kerkdiensten; Pagina 6: Ontzilting met lucht bellen in Veerse Meer; sport; Pagina 7: Radio- en tv-program- ma voor het weeleend; Pagina 9: He>t derde verhaal van onze speciale verslaggever In Cambodja in de serie .Zuidoost- Azïë. in de schaduw van China; Pagina 11: Financieel nieuws, feuilleton, strips en ,Waar zijn onze schepen?' Voorts in het zaterdaghumrrier Pagina 13: Tempels van Aboe Simbel veilig boven Nijlwater. Pagina 15: Twee teleurstellende Nederlandse toneelstukken; teke ningen uit het oude Egypte op Lcidse expositie; letterkundige kroniek. Pagina 17: pagina ,17' met o m ,Zo lekker Metsen met die beest jes', een verhaal over een dieren asiel en ,Met frisse moed de pa den op', iets meer over de veer tigjarige Vereniging Rijwielpad Walcheren. Pagina 19: Nieuws uit de wereld van de auto en commentaarru briek. Pagina 21: Kerk en maatschappij met ,Een duffe kerk?' en Stem men uit de kerken. Pagina 23: Nederlaag van de tweede Luftwaffe', de Starfigh- teraffaire en het daaruit voort- loeiende ontslag van enkele gene raals; eerste tank zaaide 50 jaar geleden paniek aan liet front. Minister Saanikailden herinnert -er; dat de uitvoering van-de-straf van La- op 9 juni werd onderbroken aange- hij aan een ernstige ziekte lijdt. In die toestand is blijkens ontvangen berichten geen wijziging gekomen. De wet voorziet echter niet in de mo; lijkheid, de termijn van drie maant te verlengen. In dit verband merkte minister op: Lages bevindt zich dius thans in die toestand van een veroordeelde, wiens straf weer moet worden tenui'tyoer- gelegd. Dat de wet- zou verplichten tot het hervatten van de tenuitvoer legging onder alle omstandigheden, ook wanneer dat in redelijkheid niet aanvaardbaar zou zjjn, mag uit hot ontbreken van een nadere termijn in artikel 46 van de beginselenwet niet worden afgeleid. In de praktijk ko men dan ook uitzondei-ingen voor. Onder zeer bijzondere omstandighe den, zoala ernstige ziekte van de ver oordeelde, wordt de executie niet aanstonds herwat. Lages bevindt zich tlians in zulk een uitzonderlijke posi tie. In die positie moet hij voors hands worden gelaten.' Gratie-rekest In de beschikking van 9 juni werd rae- dege-'eeld, dat de behandeling van het ten behoeve van Lages door zijn raads vrouwe ingediende gratierekest zou wor J1inmiddels zijn de advie- Saigon: 'op 11 september zullen Zuid-V letnann verkiezingen worden gehouden. Luidsprekerwagens trek ken door de stad, die de bevolking aainsporen hun stem uit te brengen. GEMINI - VLUCHT VANDAAG KAAP KENNEDY (UPI) Het is de technici gelukt het lek in eén tank va,n de Titan-raket te dichten en er is besloten de astro nauten Charles Conrad en Ri chard F. Cordon met hun ,Geminl- 11' ruimteschip vanochtend te la ten starten. De geslaagde reparatie van do tweetrapsraket werd bekendge maakt door het federaal bureau voor de ruimtevaart. Het deelde mede dat de lanceringstijden voor vandaag dezelfde zijn als oor spronkelijk voor gisteren vastge steld: 10.25 plaatselijke tijd voor de astronauten en 8.48 uur voor de Atlas-raket die een Agena- doelsatelliet in een baan om de aarde moet brengen waar de Age- na door de .Gemini' moet worden De lancering werd gisteren opge schort toen een. lek werd ontdekt in de zuurstoftank van de eerste trap van de Titan. De doorsnede van dit lek was eenhonderdste millimeter. ,Voor het bevorderen van een beslissing vind ik echter onder de huidige omstan digheden geen vrijheid. In de vooruit zichten van Lages' ziekte is geen ver andering gekomen, maar er blijven on zekerheden bestaan omtrent het verdere verloop. Besloten is daarom de afdoe ning van het gratieverzoek aan te hou den', aldus dr Samkalden. jooi lijfcht. id.se landgenoten ten laste ge- Hij werd deswege na de oorlóg ter dood veroordeeld, doch deze straf werd bij wijze van gratie in levenslang gewjjzig. Hij zat deze straf uit in de gevangenis te Breda. PARIJS (RTR) Frankrijks 14 bondgenoten in de NAVO hebben gisteren in beginsel besloten het Belgische aanbod te aanvaarden tot huisvesting van het hoofd- BOLZANO (UPI) Terroristen hebben gisteren in de bergen van. Al to Adige (Zuid-Tirol) een afgelegen grenspost opgeblazen. Volgens de officiële berich ten werden twee douanebeambten ge dood en vier andere gewond. Een deel van het gebouw werd totaal vernield. Volgens functionarissen hebben de ter roristen een mijn onder het gebouw ge plaatst. Volgens eerdere berichten zou den de daders vanaf Oostenrijks grond gebied met behulp van mortieren explo sieven hebben afgevuurd op het gebouw. De gewonden zijn opgenomen in een zie kenhuis in Vipiiteno. De toesetamd van een hunner is ernstig. In Moskou is gisteren wel officieel i gedeeld dat partijleider Leonid Breznjex met de Noordvietnamese plaatsvervan gend premier en lid van het centraal co mité, Le Thanh Nghi, overleg heeft ge leegd, dat ook werd bijgewoond door de Russische partljideoloog no. één Michail Soeslov on partijsecretaris Yoeri dropov. Druk De laatste tijd is van vele zijden gemeld dat Hanoi zich ideologisch van Pekings harde lijn afwendde en zich op Moskou óriënterén, Peking zou op verschil- fe manieren op Noord-Vietnam druk hebben uitgeoefend om de oorlog, zonder op de kosten of consequenties te letten, tot hét eind toe te voeren. Hanoi moest zo nodig op nog enkele jaren guerrilla oorlog rekenen. De Chinese aanvallen op het Russische beleid inzake de Vietnamese oorlog op de .Amerikaans-Russische sam werking' op dit terrein, waren volgens de zegslieden vooral bedoeld om Hanoi af te schrikken van grote samenwer king met Moskou, aldus de zegslieden. Tot dusver z(jn er volgens de zegslie den geen aanwijzingen dat Hanoi be reid is tot het voeren van vredeson derhandelingen, maar deze houding zou in belangrijke mate zijn bepaald door de Chinese dreigementen. JoJmson President Johnson heeft vorige maand tevergeefs getracht de hulp van presi dent De Gaulle te krijgen bij het tot stand brengen van vredesonderhande lingen inzake Vietnam. Voordat de Franse president op 25 augustus uit Parijs vertrok voor zijn be zoek aan Cambodja zond de Amerikaan se minister van buitenlands zaken, Dean Rusk, een brief aan zijn Franse ambt genoot Couve de Murville waarin de Amerikaanse voorstellen tot beëindiging de oorlog werden uiteengezet. De brief was met goedkeuring van presi dent Johnson verzonden en kwam waar schijnlijk in het bezit van De Gaulle, die op zjjn wereldreis wordt vergezeld door Couve. de Murville. PRINCIPEBESLUIT AL GENOMEN Nog overleg over verdeling van de kosten kwartier van de geallieerde strijd krachten in Europa. Een vast besluit kon niet genomen wor den omdat men het nog eens moet wor den over de verdeling van de kosten. Volgende week maandag zullen de 14 NAVO-landen de financiële kant van bespreken. België heeft een ter rein aangeboden In Chlövres-Casteau, 50 kilometer ten zuidwesten van Brus sel. Verwacht wordt dat de permanente NAVO-raad volgende week woensdag definitief besluit over de plaats het nieuwe hoofdkwartier zal ne men. De Belgische regering stelt er prijs op uiterlijk 15 september te vernemen of haar aanbod wordt aanvaard of niet. SOEBANDRIO VOOR MILITAIRE RECHTBANK (Van een ANP-correspondent) DJAKARTA De voormalige minister van buitenlandse zaken van Indonesië, dr Soebandrio, zal de eerstvolgende zijn, die zich moet verantwoorden voor de mi litaire rechtbank in Djakarta. Deze be handelt de processen tegen de leiders van de mislukte staatsgreep. Dit is gis teren bekendgemaakt door minister Soetjipto, die geen datum noemde waar op het proces een aanvang zal nemen. Soebandrio zit gevangen. Hij werd in maart, tezamen met enkele andere voor malige ministers, door het leger gear- week over de KLM (onder UMgfftd meer handelend over su- personische passagiers vliegtui- jgSgen in de toekomst) bracht ons Ëgfc-tS er toe twee wel zeer verschil- lende publlkaties naast elkaar te leggen: het laatst verschenen bulletin van de werkgroep historie en archeologie van het eerbiedwaardige Zeeuwsch Ge nootschap, voorts het Amerikaanse weekblad ,Time' van 22 juli jongstleden. Een vreemde combinatie, toegegeven. overeenkomst: in beide i.-. opvallende reizen. In het bulletin vertelt mevr. dr H. C. M. Ghijsen over het reizen naar en in Zeeland omstreeks 1870, het Time- verhaal gaat over het werk van een aantal Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen, meer in het bijzonder over de TWA en haar president-directeur Charles Carpenter Tiliinghast jr. Eerst nu het bulletin. Dr Ghijsen verhaalt daarin (onder andere) over een tocht, die haar vader in januari 1868 maakte van Bergen op Zoom in de richting Mid delburg. Hij wilde daartoe gebruikmaken van de .spoorboot' Bergen op Zoom- Middelburg, maar tengevolge van de Het Franse staatshoofd maakte In zijn te Pnoni Penh uitgesproken rede echter geen gewag van de Amerikaanse voor stellen, waarin de verzekering werd ge geven dat de Verenigde Staten zich werkelijk uit Vietnam willen terugtrek ken als Hanoi bereid is zijn troepen te rug te trekken. De indruk is dan ook ontstaan dat pre sident De Gaulle, die ten aanzien van de Amerikaanse politiek in Zuidoost- Azië en in de NAVO kritisch gestemd is, opzettelijk achterwege liet te vermelden wat Washington beschouwde als een uitgangspunt voor besprekingen over een algehele regeling van de kwestie- Vietnam. Noord-Vietnam De woordvoerder van het Noordvietna mese ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld dat z(jn rege ring de voorwaarden verbonden aan de voorgestelde terugtrekking der Ameri kaanse troepen uit Vietnam, van de ha,nd wijst. Dit heeft het Noordvietna mese nieuwsagentschap bekendge maakt. AMSTERDAM: Vrijdag kreeg de ■familie Bergström aan de Grote Wittenburgerstraat 162 I de schrik van haar leven, toen in een banden bedrijf beneden een stoomketel ont plof le en door het plafond heen sloeg, juist op de plaats wacur een grote kast met glas en porselein stond. Mevrorno Bergström zat m et de scherven, die in zoverre geluk brachten, dat niemand werd ge wond. M1HAJLOV WEER VRIJ BELGRADO (AFP) Naar verluidt ment weer koopwaardig worden. Een af- de Joegoslavische hoogleraar Mihailo Mlhajlov, die 8 augustus werd gearres teerd, gisteren voorwaardelijk vrijgela ten. Hy wordt beschuldigd van het ver spreiden van gekleurde informaties over het sociale bestel en de binnenlandse toestand van zijn land in de buitenland se pers, men verwacht dat het proces tegen Mihajlov over enkele weken zal plaatsvinden. TERNEUZEN In hetzelfde snelle tempo waarin huizen en werkplaatsen van de grond komen, is in Terneuzen in nog geen jaar tijd het zogenaamde open jeugdwerk op gang gekomen. Het startschot voor deze vorm van ,jeugdservice' was in het najaar van 1965 de opening van twee buurthuizen in de binnenstad. De namen ervan ,De Molen' en ,'t Kotje' zijn inmiddels een begrip geworden bij de Terneuzense tienerjeugd. In mindere mate is dat ook het geval met de beide stichtingen die er achter staan: de gereformeerde stichting voor jeugd- en bumthuiswerk en de algemene stichting sociaal cultureel opbouwwerk Terneuzen. Tot het open jeugdwerk een term die nogal eens aanleiding geeft tot verwarring behoren eigenlijk al le activiteiten van, voor en door de jeugd die niet volgens een vooraf bepaald schema verlopen. Uiteraard Is de openheid voorwaarde: zowel naar methodiek, doelstelling als per soon. Beide Terneuzense stichtingen willen met hun buurthuizen een plaats scheppen waar de jeugd el kaar kan ontmoeten, waar ongestoord iedere vorm van vrijetijdsbesteding- kan plaatsvinden en waar zo weinig mogeljjk lm menging is van buitenaf. Ds W. H. Gispen, voorzitter van de confessioneel georiënteerdestichting, zegt het zo: ,Een derde mlllLeu cre- eren voor de jeugd, waarin ze elkaar kunnen ontmoeten, spanningen ont laden in ontspanning en niet zozeer geleid dan wel begeleid worden'. eentage niet-kerkelijk is'. Op de we kelijkse sociëteitsavond (zaterdag) varieert het aantal bezoekers en be zoeksters in de mannelijk-stoer inge richte molen'van 75 (normaal) tot 200 (exceptie). Een trekpleister blijkt vooral de .eigen' beat-band ,The Hiteh-Hikers', onmisbaar voor het scheppen van de juiste sfeer. De zaterdagse bijeenkomst in de molen draagt een open karakter: ieder kan -anoniem - in- en uitlopen. Ds Gispen ,Dat laatste zal vermoedelijk veran deren. Iedereen blijft welkom, maar we moeten van het instuif-idee a.f'. De sooiëteitsavond is wel één van de belangrijkste maar niet de enige ac tiviteit van de gereformeerde stich ting. Er is een club voor model- spoonvegbouw, een cabaretgroep, er wordt gevolksdanst, een toneelgroep is ,ln de maak'. Een oppas-centrale stelt ouders in de gelegenheid een avondje uit te gaan. seert de heer Huybreeht. ,We staan voor allen open. Ons doel is een ver antwoorde vrijetijdsbesteding, een stukje vorming en indien nodig ook maatschappelijke hulp. In 't Kotje komen gespreksgroepen bijeen, wordt er aan gezelschapsspe len gedaan, Is er een (bescheiden) uitleenbibliotheek, mogen beat-bands naar hartelust oefenen en wordt er naar platen geluisterd. In oktober wordt het werk uitgebreid in een tweede gebouw dat ,De Werkplaats' zal heten en waar een complete don kere kamer wordt ingericht, gelegen heid bestaat voor het knutselen aan bromfietsen en artistiek-begaafden zich kunnen toeleggen op het ver vaardigen van sieraden. T ekorten 't Kotje Algemeen ,De Molen' het gereformeerde jeugd huis dat gevestigd is in een oude korenmolen aan de Terneuzense Markt en waarover losweg als ,de gereformeerde tent' gesproken wordt, is niet alleen in trék bij de gereformeerde jeugd. .Integendeel, zegt ds Gispen, ,het is in hoofdzaak andere jeugd, waarvan een groot per- In 't Kotje, dat letterlijk althans In de schaduw van de molen staat, Is men met de sociëteltsavonden Iets verder. Er is geen sprake van instuif: .Iedereen <Ue de sociëteit bezoekt moet lid zijn', aldus voorzitter P. J. Hu(jbrecht. 't Kotje werd ruim een maand eerder geopend dan het gere- rormoerde Jeugdhuis. .Het open jeugdwerk Is bij ons niet gebonden aan één levensbeschouwing', preci- Zowel hét werk in de molen als in 't Kotje wordt belemmerd door een tekort aan financiën. De exploitatie wordt door de stichtingen zelf gedra gen, omdat tot nog toe is gewerkt zonder overheidssubsidie. Deze sub sidie is op bepaalde voorwaarden mo gelijk, maar juist hier ligt' een van de teerste punten van het Terneuzen se jeugdwerk. Een oplossng zou zijn de vorming van één grote stichting, vam waaruit alle takken van jeugd werk behartigd zouden worden. De vorming hiervan bleek niet haalbaar, omdat niet allen zich thuis konden voelen in één algemene stichting. Ds Gispen zegt: ,Wij willen bewust wer ken vanuit onze eigen levensovertui ging. Wel een voorstander van één stichting is de heer Huijbrecht: .sa menwerking is alleen maar vrucht baar binnen één stichting waarin al len participeren tot in de uitvoerng toe'. Nu één algemene stchting in Ter neuzen niet haalbaar blijkt, moet om toch voor overheidssubsidie in aanmerking te komen gezocht worden naar een andere vorm van samenwerking. De mogelijkheden lig gen bijvoorbeeld In de richting van een overkoepelend orgaan, waarin de beide stichtingen en de overige in Terneuzen op het gebied van het open jeugdwerk werkzame organisaties (hervormd initiatief, rk initiatief) samengaan. Dat een dergeljke samenwerkings vorm snel tot stand komt is voor de verdere uitbouw van het werk van groot belang, ruerst dan zal het mo gelijk zijn vaste krachten aan te trekken. Zowel bij de gereformeerde als bij de algemene stichting is men van "oordeel dat het punt waarop een beroepskracht de taak van de (in bei de gevallen meer dan 20) vrijwil ligers moet overnemen thans is be reikt. De oorspronkelijke opzet was in eerste instantie mogelijk door bij dragen van buitenaf. Voor 't Kotje trad het NW als geldschieter op. In het geval ,De Molen' kwamen bijdragen van particulieren, uit collectes, uit de opbrengst van allerlei karweitjes en uit giften van het bedrijfsleven. toen naar de Eendracht om daar te wor den overgezet naar Tholen. Vervolgens per diligence vla Poortvliet, Scherpe- nisse, Westkerke naar Gorishoek, ver volgens per zeilbootje de Oosterachelde over naar Yersekedam. Vandaar ging het, weer per diligence, naar Goes, waar de reiziger eindelijk 's avonds om zeven uur aankwam. het Time-artikel over het reizen in 1975, zoals dat althans volgens TWA-president Tiliinghast - in dat jaar mogelijk zal zijn met gebruikmaking van supersonische vliegtuigen. Een za kenman bijvoorbeeld een directielid van een oliemaatschappij vertrekt onmiddellijk na zijn ontbijt uit Tripolis supersonisch naar de VS, is bij wijze van spreken sneller dan de zon de At lantische Oceaan over, luncht aan boord van het vliegtuig, maar komt toch op de ochtend van diezelfde dag (8 uur) in New York aan, mogelijk door de snel heid van de machine en het tijdverschil. In New York heeft hij een bespreking op zijn hoofdkantoor, gaat vervolgens per helikopter terug naar de luchthaven en vertrekt 's middags om één uur naar San Francisco. Eet opnieuw aan boord, maar arriveert niettemin op tijd in San Francisco (alweer: tijdverschil en snel- i daar met collega's een zaken- gebruiken. Half zes vertrek uit San Francisco naar Tokio, waar hij de andere dag 's middag3 aankomt, keurig op tijd voor een nieuwe bespreking plus zakendiner. Tiliinghast voegde aan deze vermoeiende opsomming niet ten on rechte toe, dat dergelijke reizigers wei een eigen vakbond moeten stichten, die dan als eerste punt een driedaagse werk week behoort na te streven. Op deze manier duurt namelijk elke dag zesen dertig uur. Overigens is het wel duide lijk, dat het in de praktijk van alle dag wat kalmer aan zal gaan dan hier wordt voorgesteld: recente publikaties hebben nog weer eens in het licht gesteld hoe moeilijk sommige luchtreizigers zich kunnen aanpassen aan het op grote af standen optredende tijdverschil. De ei- -en .ingebouwde klok' raakt van slag. ioohtans is duidelijk, dat de ontwikke ling in de richting van nog sneller reizen doorgaat, zodat men omstreeks 1970 de halve wereld en meer kan afreizen in het aantal uren dat men honderd jaar daarvoor nodig had om van Bergen op Zoorn naar Goes te komen. Niemand verbaast zich meer over deze ontwikkelingen: we zijn er aan ge» woon geraakt. Ook in Nederland krijgt men te maken met supersonische vliegtuigen, zo bleek nog weer eens uit het regeringsstuk, dat wij in de aanhef van deze kolom noemden. Wat dat aan extra geluidshinder vooral rond de grote luchthavens zal opleveren is niet hele maal duidelijk, maar vermoedelijk zal dit aspect de overheid (en de luchtvaart maatschappijen) voor grote moeilijkhe den stellen. Dat alles lezend en overwe- ;end heeft men haast vanzelfsprekend le neiging zich af te vragen: moet dit nu allemaal? Er dient daarbij vooral in aanmerking te worden genomen, dat voor het ontwikkelen van supersonische verkeersvliegtuigen enorme bedragen nodig zijn. Zo is deze week bekend gewor den, dat de bouw van het Concorde-proto type, het supersoni sche vliegtuig dat de Fransen en de Britten samen ontwikke len met regeringssteun uit beide landen. JjAHtlljH zo om ende bij vijf miljard gulden zal gaan kosten, dat wil zeggen méér dan drie keer zoveel dan men aanvankelijk had begroot. Als een reiziger uit 1870 van dergelijke bedragen zou hebben ge hoord, had hij vermoedelijk gevraagd of dit geld niet beter zou kunnen worden besteed. En wat zou hij van een ruimte vaartprogramma hebben gezegd?. Jawel, de ruimtevaart. Da bedragen, die daarmee zijn gemoeid, hebben een hoogte bereikt die alleen maar meer met computers kan worden becijferd. De race naar de maan tussen de Russen en de Amerikanen is namelijk niet zo heel erg goedkoop: het budget van het Ame rikaanse Nasaprogramma bijvoorbeeld beloopt een totaal van zo ongeveer een opmerking verantwoord: minder s minder hoog zou wellicht meer geld voor andere en op korte termijn nuttiger doel einden kunnen vrijmaken. Hoeveel zwem baden is één Gemini-raket Hoeveel hui zen voor gehandicapte kinderen kunnen worden gesticht met het geld van één Concorde? Natuurlijk, het gaat hier om onvergelijkbare grootheden maar toch liggen dergelijke vergelijkingen voor de hand. Niemand zal de tijd van zeven uur voor de afstand Goes-Bergen op Zoom terug willen hebben, maar dat wil niet zeggen dat internationale zakenlieden het nodig hebben sneller dan het geluid de oceaan te worden overgeschoten. Maar vermoedelijk is dat een overweging uit een voorbije tijd, een gedachte die alleen maar past bij de diligence. Ergens tus sen Bergen op Zoom en Goes... Vietnam-weigeraar: vijf jaar cel FORT DIX, NEW JERSEY (RTR) Een Amerikaanse soldaat die geweigerd heeft naar Vietnam te gaan is door een krijgsraad in Fort Dix tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld, de hoogste straf in vredestijd wegens het niet op volgen van een order. Soldaat eerste klas James Johnson jr. een 20-jarige neger uit New York, was de tweede van drie soldaten die op do- zelfde beschuldiging terecht staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1