Paniek in ondergrondse Zak van Zuid-Beveland: 60 woningen voor bejaarden BIJ BOSBRAND IN PORTUGAL 37 DODEN Johnson pakt de inflatie aan Soldaten in vlammen omgekomen TILBURGS BEDRIJF DICHT - 85 ONTSLAGEN Kiekje Uitbreiding van ,Poelwijck' nu bijna gereed Voedselvergiftiging bij Belgische schoolkinderen -- PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ===-, Loodsen nu ook WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ,Schok-stakers' ivlnclalc Zoouwio Couranti F. van da Veldo, F. B. dan Boor on W. do Pagtor. Hooidrodadour: G. A. da Kok Abonncrncntsprlfs 88 cent por vrcolc, ƒ11,40 por liwnriail, franc JO. lal. 2355 (b.g.g. rod. 3508, adv. 3647/3643), Mlddolburg, Morkl 51, lol. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169, odv. 2375). Goes, Groto Morfil 2, lel. 6140 (b.s.0. rod. 7853, - ilafoon 2911. Zlorlkioo, admlnlotratlo lololoon 2094. 9 Adv. prlji 35 cent por mm. Minimum por adv. ƒ5,25. Ingoz. mod. 2'/- x iorlef. Klolno adv. (ma*. 8 regels) 35 ccnl por resol. (min. ƒ1,75). .Brieven bureoi Pagina 2 iro 359300 PZC, Mlddoll Vijf doden, meer dan 100 gewonden BARCELONA (UPI) In een ondergronds spoorwegstation in de binnenstad van Barcelona is gisteren door een brand paniek ontstaan. De politie zegt dat vier mensen door verstikking zijn omgekomen en dat 115 naar een ziekenhuis zijn overgebracht voor behandeling we gens rookvergiftiging en andere verwondingen. Een zwaar gewonde overleed later. Zjj die door de rook werden overmand of onder de voet werden gelopen, wer den naar ziekenhuizen vervoerd. Er was een aantal brandweerlieden bij. De rook in <le ondergrondse zaal was zo dik dat de brandweer het bran dende spoorrijtnig niet dichter dan tot op acht, nieter kon naderen. Ontruimd Later kregen vijfduizend mensen op dracht drie blokken woonhuizen te ver laten wegens het gevaar dat een grote hoeveelheid van een sterk explosieve brandstof zou ontploffen. Een woord voerder van de brandweer heeft gezegd te vrezen dat nog lijken zullen worden gevonden In de passagierstreia of in het station dat vlak onder het Plaza de Espana, het centrale plein van Barcelona ligt. BARCELONA: Een van de gewon den wordt naar boven gebracht uit het station van de ondergrondse. Loondorser reed riviertje in en verdronk UTRECHT (ANP) Op de Nieuwe Dijk in de gemeente Breukelen is gister morgen omstreeks half negen de 23- jarige loondorser G. Verkalk uit Vleu ten, met zijn tractor in het riviertje de Heikop gereden en verdronken. Het slachtoffer is in het water onder de tractor terecht gekomen. Spoorrijtuig vloog in brand De brand, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld, brak uit in een houten spoorrytuig dat, op een zijspoor stond, op het ogenblik dat een volle trein het station binnenreed. Het station behoort by een bovengronds spoornet, maar is onder de grond gebouwd en de uitgan gen zyn nauw. Paniek De passagiers uit de binnengekomen trein drongen in paniek de trein uit en haastten zich naar de uitgangen. Brand weerlieden en spoormannen drongen er via het luidsprekerssysteem op aan dat zij mond en neus met de zakdoek zou den bedekken en over de grond zouden kruip en om zo min mogelijk last van de, rook te hebben. Een van de drie personen die zijn gestikt is de 68-jarige bestuur-, der van de passagierstrein. Voor zover bekend waren alle passagiers Spaans. Ruim vier mille voor goed idee HEERLEN (ANP) Aan een 43-jarige werknemer van het stik- stofbindingsbedryf heeft de idee- enbuscommissie van Staatsmijnen de hoogste uitkering toegekend, die ooit door de Staatsmijnen ver strekt is, namelijk f 4250.De gelukkige is de heer T. S. A. van der Waarden uit Geleen, als baas werkzaam ©p de afdeling arnmo- niak-syn,these. Het hoogste tot nu toe door dit bedrijf toegekende be drag was f 8000. Het idee heeft betrekking op een vergaande rationalisatie van de produktie van vloeibare ammo niak, waardoor een aanzienlijke besparing wordt verkregen. In totaal heeft de heer Van dei- Waarden nu dertien ideeën inge diend, waarmee hijeen bedrag van f 5100.verdiende. Johnson: niet minder troepen in Europa WASHINGTON (RTR) President Johnson heeft gisteren op een perscon ferentie gezegd liet niet eens te zijn met een door dertien democratische senato ren ingediende resolutie, waarin wordt aangedrongen op een aanzienlijke ver mindering vair de Amerikaanse troepen sterkte in Europa. Hij deelde mee dat over de NAVO, haar problemen en haar strijdkrachten met de bondgenoten zal worden gesproken en dat. dit naar zijn mening de beste koers is die de Verenigde Staten kuannen vol gen. .Dit vraagstuk v kan niet worden opgelost met resoluties uit de senaat', al dus de president, die desgevraagd ver klaarde de aan de Chinese minister van buitenlandse zaken. Tsjen Yi, toege schreven uitlating dat China niet op een botsing met Amerika aanstuurt, toe te juichen. De Amerikaanse bewindsman merkte op dat er de laatste weken teke nen zijn van onevenwichtigheid :n df economie. Er zouden verdere maatrege len op langere termijn nodig kunnen blijken teneinde een evenwichtige groei te handhaven en de oorlog tn Vietnam te financieren, aldus Johnson. SINTRA, PORTUGAL (UPI) Zevenendertig Portugese sol daten die hielpen een zware brand in het Sintra-gebergte te bestrijden zijn levend verbrand, is gisteren bekendgemaakt. Meegedeeld werd dat deze men sen kennelijk woensdag al zijn omgekomen. Hun verkoolde li chamen zijn gisteren echter pas gevonden. De plaatselijke brandweer deelde mee dat de slachtoffers tot de 1200 militairen behoorden die -waren beschikbaar gesteld om de brand te bestrijden. Vijf legertrucks werden woensdagmid dag naar een plek genaamd Capuchos gestuurd om daar de brandbestrijders te versterken. Toen de wagens waren gestopt, werd de brand door een wind vlaag aangewakkerd en werden de wa gens in vlammen gehuld. De soldaten sprongen van de trucks en kwamen on middellijk in actie, maar ondanks de hulp die door toegesnelde brandweerlie den en burgers werd geboden, gingen lier van de auto's verloren. Niemand scheen te hebben opgemerkt dat de 37 soldaten in de vlammen waren verdwe nen. De brand in de bergen was dinsdag uit gebroken- Op het hoogtepunt er van stond alles in brand binnen een omtrek TILBURG (ANP) - De wollenstof fenfabriek A. Franken en Zoon te Tilburg heeft aangekondigd haar bedrijf op een nader te bepalen da tum te zullen opheffen. De steeds sterkere buitenlandse concurren tie, vooral uit Italië, heeft hiertoe gedwongen. Het bedrijf vervaar digde wollen stoffen voor dames- en kinderbovenkleding. Men verwacht voor de 85 personeelsle den, waaronder acht vrouwen, zonder al te veel moeite in andere wollenstof- fenfabrieken ter plaatse werk te zullen vinden. Overigens zal voor een verant woorde afvloeiingsregeling worden ge zorgd. De Nederlandse Katholieke Kleding en Textielarbeddersbond ,SiTit Lambertus' waarbij het grootste deel van het per soneel van de wollenstoffenfabriek A. Franken en Zoon is aangesloten, is pas op de hoogte gebracht op dezelfde dag waarop alle werknemers werden inge licht. Het afdelingsbestuur van ,Sint Lambertus' werkt nu op verzoek van de directie aam een afvloeiingsregeling. Afdelingsvoorzitter Oude Vroelink ver wacht dat de 25 spinners en de ruim 20 wevers elders in Tilburg weer snel aan de slag kunnen gaan. Voor de rest van het personeel ligt het wat moeilijker. Geen Amerikaans oorlogsschip naar Zwarte Zee ANKARA (RTR, AFP) De Verenig de Staten hebben een bezoek geannuleerd dat het met geleide projectielen uitgerus te Amerikaanse oorlogsschip William V. Pratt binnenkort aan de Zwarte Zee zou brengen. Een verzoek aan Turkije om doortocht door de Dardanellen is ingetrokken. Re den van het besluit is een protest van het Russische ministerie van defensie, dat onlangs verklaarde dat het kaliber van de wapens aam boord van de Wil liam Pratt groter is dan het akkoord van Montreux toestaat. Dit in 1939 ge sloten akkoord geeft regels voor het ge bruik van de Dardanellen door andere dan de Zwarte Zeestaten. SPANNING IN SYRIË DAMASCUS (RTR/AFP) In Syrië is een uitgaansverbod van zeven urn 's avonds afgekondigd. Een omroeper van radio-Damascus verklaarde dat bepaalde elementen .verdachte bewegingen' uit voeren met het doel ,uw revolutie* on gedaan te maken. De autoriteiten zyn nu bezig de .wraakgierige en verdachte' elementen te liquideren. Zij arresteren .reactionaire lieden die de plannen en verlangens van het imperialisme trach ten te verwezenlijken'. Zoals bekend gaf radio-Damascus dins dag een verklaring van de Syrische au toriteiten uit waarin werd gezegd dat een poging tot een staatsgreep was ver ijdeld. Voormalige leiders van de (aan de macht zijnde) Baas-partij hadden met de reactie samengezworen om het huidi- (linkse) bewind omver te werpen. van 50 kilometer. Meer dam 3000 men sen hebben aan de strijd ertegen deel genomen. Waarom de vermissing van de 37 solda ten niet eerder is gemeld is nog een raadsel. Meester Van het terrein van de brand is gemeld dat men de situatie na 72 uur hard wer ken gistermiddag meester is geworden. De 37 lijken werden gevonden toen de brandweer met de nablussing was be gonnen. Sint-ra is een centrum van toerisme on geveer 30 kilometer ten noordwesten van. Lissabon. De bergstreek die beroemd is om zijn fraaie bossen en planten, is her schapen in een land van alleen maar as, Initiatief hervormde diaconieën HEINKENSZAND Op drie plaatsen in de Zak van Zuid- Beveland zal over enkele maan den de bouw kunnen beginnen van een serie be jaar den wonin gen. Het gaat om zestig stuks, waarvan er 20 worden neerge zet in 's-GravenpoIder, Hein- kenszand en bij het bejaarden huis .Poelwijck' in 's-Heer- Arendskerke. Achter deze plan nen staan de Nederlandse her vormde diaconieën van veertien gemeenten in de Zak van Züid- Beveland: samen willen zij de bejaardenzorg in de streek op die manier aanpakken. Bij de huisvestingsplannen van de stichting van diaconieën hoort ook nog een ander onderdeel: de uitbrei ding van huize .Poehvyck', dat door do stichting wordt geëxploiteerd. Daarmee is men nu bezig. Half ok tober zal dat klaar zijn. De capaci teit van het tehuis wordt van 46 op 82 bedden gebracht; een uitbrei ding van 36 bedden, 3 tweepersoons- kamers en 33 eenpersoonskamers. De plannen om een dergelijk project van bejaardenwoningen aan te pak ken, dateren van enkele jaren ge leden. Met de uitbreiding van huize .Poelwijck' en de bouw van de 60 be jaardenwoningen is ongeveer een be drag' van anderhalf miljoen gulden gemoeid. De opzet is, dat de bejanr- denwoningen open staan voor bewo ners van alle gezindten. Nu is men zover, dat de woningen zijn aanbe steed. .Het zit erin, dat er in novem ber gebouwd kan worden', zo is de verwachting van de voorzitter van de diaconale stichting', de lieer H. den Hartog. De diaconieën, die in de stichting zijn gebundeld omvatten de hervormde kerken van 's-Heer-Arendslcerke, Heinkenszand, 's-Gravenpoldev, Bors- sele, Nieuwdorp, 's-Heerenhoek, 's- (Zie slot pag. 2 kol. 2) i»i. en Duitser uit Trier zendt Hj ons een amateurkiekje, \ro&M zes ne£en met een kar" telrand. Op de achterkant ataat met Duitse schrijfletters: ,Nach {jYe-y-y dem Kampt" von Middelburg, Gesprach mit neugierigen Hol- l&ndiachen Madchen (Goes)'. De foto zelf toont de achterzijde van een leger auto, enkele Duitse soldaten plus vijf meisjes van een jaar of tien-twaalf, die naar auto en soldaten staan te kijken. De briefschrijver meldt ons nu, dat hij zelf op die foto staat en dat het plaatje genomen is kort na een gevecht met de Fransen, bij welk gevecht hij als hospi taalsoldaat was betrokken. Dat klopt wel zo ongeveer, want de foto is in de omgeving van de (vroegere) rhbs in Goes genomen, waarin toen een Duits militair hospitaal was gevestigd. Nu na zesentwintig jaar (gaat de brief schrijver verder) ,zou ik graag met mijn gezin uw land met vrediger en vriende lijker bedoelingen willen leren kennen'. En hij vraagt ons nu de bewuste meisjes op te sporen teneinde het hem mogelijk te maken een relatie met een Nederland se familie tot stand te brengen: .Daar door zouden we een aanknopingspunt hebben voor een reis naar Holland', zo besluit hij opgewekt. Een amateurkiekje, zes bij negen, Duit se soldaten, Nederlandse kinderen. Er kan van zo'n oud, op zichzelf weinig indrukwekkend fotootje een sterke suggestie uitgaan. Dat plaatje is namelijk meer dan zo maar een afbeel ding, liet is een wereld op zichzelf. De wereld van mei 1940. Een prachtig zon nig voorjaar. Het donkere gebrom van tientallen vliegtuigen in de nacht. De verbazing van de meeste Nederlanders, dat dit keer de neutraliteit niet gehand haafd bleef. De nieuwsberichten over een kortstondige strijd. Het vertrek van ko ningin en regering, de aanvankelijk bittere teleurstelling over dat vertrek. Reeksen van indrukken kan men neer schrijven bij het kijken naar dat ama teurkiekje van een Duitse hospitaalsol daat: ze gaan allemaal terug tot dat voorjaar van 1940, het moment waarop de oude wereld ook in Nederland onder ging. We zullen hier de meeste van die. in drukken maar laten rusten, een enkele moet echter onvermij delijk worden ge noemd. Het binnenrukken van de Duit sers met hun brallend gezang. Het ge luid van de met ijzer beslagen laarzen op de straatstenen. De geur. De geur van transpirerende soldaten, uniformen, ingevet leer. Het goddeloze opschrift op koppelgespen: .Gott mit uns'. De brede bajonetten op de geweren. De helmen. De eerste bekendmakingen op de aan plakborden, ondertekend door wat een Ortskommandant bleek te heten. En vooral: de rokende puinhopen op Zuid- Beveland (Schore) en van Middelburg, om ons tot deze provincie te beperken. Tenslotte de wetenschap achteraf, da.t dit alles het begin bleek te zijn van een lijdensweg, die vijf lange jaren zou du- Alsof dit alles niet gebeurd is, alsof er geen nacht van smart en zorgen over Europa is neergedaald van 1940 tot 1945, alsof er in die jaren uit sluitend sprake was van een sportieve .frissche, fröhliehe Krieg' vraagt nu een oud-lid van Hitiers weermacht heel naïef of we maar zo goed willen zijn een rela tie tot stand te brengen tussen hem en die kinderen van toen. Zijn voornemens zijn .vrediger en vriendelyker', zegt hij er bij. Een hele geruststelling. Toen we het briefje lazen flitste ons de opmerking van (naar we menen) J. B. Oharles door de gedachten: Iedere soldaat, die buiten zijn landsgrenzen valt, sneuvelt terecht. We zullen dit harde woord aan deze vroegere soldaat maar niet schrijven: iemand, die een zo dikke plank voor het voorhoofd heeft, zal wel niets van deze opmerking begrijpen. Wel zullen we hem deze week echter melden, dat we niet aan zijn verzoek willen voldoen. De rela ties tussen mei 1940 en mei 1945 tussen Duitsland en Nederland tot stand ge bracht zijn niet van dien aard, dat een oud oorlogskiekje de basis kan zrjn voor een ontmoeting als door deze oudstrijder wordt gewenst. Er zitten in dit opzicht nog te veel oorlogskiekjes' (ook in fi guurlijke zin) een helemaal hartelijke houding tussen West-Duitsland en Ne derland in de weg, de foto van bepaalde generaals bijvoorbeeld. Afgezien nog van dit alles moet men zich (voor de hoe veelste maal?) weer afvragen: .Leren ze het dan nooit?' VERTROUWEN OPGEZEGD IN BP-WETHOUDER EDE (ANP) In een gisteren gehou den spoedvergadering heeft de rand van Ede het vertrouwen opgezegd in wethou der J. van den Dikkenberg, die dinsdag voor het eerst als raadslid zijn intrede deed en meteen tot wethouder werd be noemd voor de Boerenpartij. Deze partij steeg in de nieuwe raad van een tot zes zetels en werd na de CHU de op een na grootste fractie. De heer Van den Dik- kenberg weigerde de hem toegevallen portefeuille te aanvaarden, die onder meer sociale zaken, volksgezondheid en voonruimteverdeling omvatte. Na een uiteenzetting over de gang van zaken door burgemeester dr P. J. Plat- teel werd de vergadering geschorst voor nader fractieberaad en daarna diende de heer Heij van de CHU mede namens de ARP, de PvdA, de WD, de KVP en Ge meentebelangen een motie in die behels de dat de wethouder Van den Dikken- berg door het weigeren van medewer king aan een redelijke verdeling van de portefeuille het vertrouwen van de raad niet langer bezat. Alleen de vijf leden van de Boerenpartij stemden tegen, de heer Van den Dikkenberg onthield zich van stemming. Over ongeveer twee we ken zal de Edense raad opnieuw "bijeen komen om in de plaats van de heer Van Dikkenberg een andere -wethouder te kiezen. In 's-Heer-Arendslcerke is een be gin gemaakt met de uitbreiding van het bejaardentehuis poelwijck'. Dit project omvat de bouw van 3 twee persoons- en SS éénpersoonskamers. Deze uitbreiding is een onderdeel van het plan dat veertien diaco nieën van hervormde kerken op Zxlid-Bevéland hebben om de be jaardenzorg in dit gebied te ver beteren. In totaal zullen zestig be jaardenwoningen worden gebouwd in de gemeenten 's-Gravenpdlder, 's-Heer-Arendskerke en Hebikens- zand. BRUSSEL (ANP) Naar schatting 1)00 Belgische schoolkinderen in Vlaan deren zijn liet slachtoffer geworden van bedorven vlees. Het vlees was verwerkt in do schoolmaaltijd, die dinsdag in een groot aantal seliolen werd opgediend. Hoewel enkele kinderen naar een zie kenhuis moesten worden overgebracht keelt de vergiftiging geen noodlottige gevolgen gehad. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de herkomst van liet vlees. Egypte verbiedt communistische partij CAIRO (AFP) Het Egyptische hooggerechtshof voor de staatsveilig heid heeft gisteren de secretaris-gene raal van de Egyptische communistische party, Moestapha A glut, tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Dit meldt het Egyptische persbureau van het Midden oosten. Het hof hee.fi; tevens ontbinding van de. party" gelast en verbeurdverklaring van al haar eigendommen ter totale waarde '•an meer dan 2000 Egyptische ponden. WASHINGTON (UPI) Presi dent Johnson heeft gisteren op een persconferentie een uit vijf punten bestaand programma ter bestrij ding van de inflatie en de hoge rentetarieven bekendgemaakt. De president onthulde dat de Ameri kaanse regering verscheidene stap pen zal ondernemen om de federa le bestedingen te beperken. President Johnson zei dat ht| in een speciaal aan het congres gerichte bood schap heeft verzocht twee maatregelen te treffen die het zakenleven zullen be ïnvloeden: I Een tijdelijke opschorting van het zo genaamde .taxcredït'. Hierbij mogen de bedrijven van hun belastingaanslagen tot 7 procent van de door hun geïn vesteerde gelden voor uitbreiding en mo dernisering aftrekken. De hausse in de investeringen van de fabrieken wordt door de meeste Amerikaanse economen »ezlen als de voornaamste inflatoire in vloed op de Amerikaanse economie. B Een opschorting gedurende zestien maanden van de wet, waaronder het za kenleven bepaalde privileges geniet op het terrein van industriële en commer ciële bouwwerken. Regering B Het zorgvuldig opnieuw in ogen schouw nemen van die goedkeuringswet ten die het congres reeds hebben gepas seerd en het vaststellen van prioriteiten om te zien wat ,kan worden uitgevoerd, itgesteld en over een langere termijn uitgesmeerd'. fl Minister van financiën, Henry H. Fowler, zal zich belasten, met een onder zoek om vast të stellen welke staatsle ningen zullen worden aangehouden om de reeds krappe geldmarkt niet verder te belasten. B De .Federal Reserve Board', zal die nen te overwegen welke maatregelen tot een afremming van de stijgende renteta rieven kunnen lelden. KAAP KENNEDY: Een genoeglijk onderonsje: Gemini-11 astronauten rusten even uit van een oefening in een vluclvt-nabocrbser. Vandaag wordt het ernst: dan zal de drie daagse rmnvievlucM vlaatsvmden. Vlnr William Anders, Richard Gor don, Charles Conrad en Neil Arm strong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1