PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AKKOORD MET INDONESIË OVER SCHULDEN EN HULP Schuld op 600 miljoen gesteld Ruilverkavelingen Zeeuwsch-Vlaanderen zijn nu over het kritieke stadium heen Nog dit jaar f 66 miljoen aan hulp ZEGE VOOR WILSON Drenkelingen uit zee opgepikt MELK IN HET WESTEN CENT DUURDER Noorse veerboot raakte in moeilijkheden Helikopters en schepen redden 143 mensen Benzine aan de witte pompen weer goedkoper Baby uit raam gevallen Moord Schilderijtje gestolen om 100 gulden te verdienen CONCENTRATIE WATERSCHAPPEN GAF DOORSLAG Grondwinst Walzoorden en Stoppeldijk Beplanting en afwatering Japanse vissers door de Russen opgebracht 209e jaargang no. 210 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN i: N V Boh. MIJ. von Jo C V Provlncli adv. 3647/3643) Donderdag 8 sept. I960 Conrad en Cordon met Gemini-11 morgen ruimte in Pagina 3 ir adv. 5,33. Ingoi (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Met een klin kende onderhandelingsoverwin ning voor de Indonesische dele gatie is gisteren het economisch overleg tussen Den Haag en Dja karta afgesloten. Nederland heeft zich neergelegd bij de schulderkenning van 600 mil joen gulden die de Indonesiërs reeds de dag tevoren als uiterste concessie hunnerzijds hadden aangekondigd. Daarenboven yerhoogde ons land de economi sche hulpverlening die nog dit jaar aan Indonesië verstrekt zal worden met tien miljoen gulden, van 56 miljoen - in juni aan geboden - tot 66 miljoen. Edelmoedigheid De motivering voor deze daden van ,uit- «cmderiyke edelmoedigheid', zoals mi nister Luns het formuleerde, was te vin den In het commentaar van de Neder landse bewindsman, dat het hier niet ging om ,een zuiver commerciële af doening van de hangende kwesties' tus sen de beide landen. Zowel minister Luns als de Indonesische delegatielei der sultan Hamengkoe Boewono legden gisteren tegenover de pers de nadruk op het feit dat het bereikte akkoord v< namelijk te zien moest zijn als het ten van een streep onder een oude kenlng. Spanning Nadat het in de ochtenduren nog ge- rmnen had of het tot een overeen- mmtag tussen de beide delegaties mu komen, week deze met de aan komst van die Indonesische delegatie leider op het ministerie van buiitenland- «e zaken tegen het middaguur. Dit kon, «n zoals later bleek met reden, opgevat worden als een teken dat het formele overleg hervat werd en de weg naar een akkoord vrij was. Vijf kwartier la ter werd hiervan dan ook mededeling gedaan door minister Luns die echter weigerde op verdere details van de be reikte overeenkomst in te gaan. Deze noesten nog door de deskundigen uit geweekt worden zo verklaarde hij. Eerst om vijf uur waren alle belet sels uit de weg geruimd en kon tot ondertekening van de protocollen overgegaan worden. Daarna ontvin gen de beide delegatieleiders met hun staf de pers om tot voorlezing van het slotcommuniqué over t< gaan. Inhoud akkoord De voornaamste onderdelen van het be reikte resultaat waren: bepaling over en weer van de uit na tionalisaties en dergelijke ontstane schuld van Indonesië op een bedrag van 1600 miljoen het beschikbaar komen eind 1966 en eind 1967 van telkens 18 miljoen n die de Indonesische regering vo lar reeds by de Nederlandse bank gestort; aflossing van restbedrag van 564 mil joen gulden in dertig jaarlijkse tertny- nen, te beginnen eind 1973; renteberekening, eerst vanaf zelfde datum, van 1 pet.; aconomische hulpverlening nog dit far tot een waarde van 66 miljoen gul- ®n, terwql ook voor 1967 al hulp in het vooruitzicht werd gesteld; reactivering met hulp van Nederland van het VN-fonds voor West-Irian (30 nuljoen dollar). Na toetreding van In donesië tot de volkerenorganisatie. In juni ver uit elkaar de laatste onderhandelingen in juni i dit jaar waren partijen nog ver uit lar. Nederland verminderde zijn els Wm 1250 miljoen gulden tot 900 mil joen, terwiil de toenmalige delegatie leider Oemarjadd slechts volmacht had zijnerzijds 350 miljoen aan te bieden. Ditmaal kon de Indonesische delegatie vorder gaan maar heeft de Nederland se onderhandelaars ervan kunnen over tuigen dat f 600 miljoen inderdaad het uiterste was waartoe Indonesië kon gaan. Vergaande concessies In politieke kring in Den Haag ver heelde men niet dat Nederland door deze zienswijze to accepteren ver gaande concessies heeft gedaan. Men wees echter op het feit dat van af 1973 1 pet rente gerekend zal worden, een tegemoetkoming van de z(jde van de Indonesiërs vergeleken bjj het ontwerp-akkoord van juni. (Zie slot pag. 3 kol. 5) Foto bovende veerboot ,Skagerak' Foto onder: Een helikopter cirkelt boven een rubberboot om schipbreukelingen van de Noorse veerboot Skagerak op te pikken. DEN HAAG (ANP) De minister 3 economische zaken heeft na overleg met het produktschap voor zuivel toe stemming gegeven tot een prijsverho ging voor melk en melkprodukten van één cent per liter met ingang van 2 ok tober 1966 in het werkgebied van de Algemene Vereniging voor Melkvoor- ziening te 's-Gravenhage (West-Neder land). Uit een accountantsonderzoek is name lijk gebleken dat de rentabiliteitspositie dér melkstandaardisatiebedrijven deze prijsverhoging rechtvaardigt, zo deelt het ministerie van economische zaken mee. Voor overige Nederland zullen de maxi mumprijzen voor 1 oktober as worden bekendgemaakt, nadat omtrent een door de minister van economische zaken ge wenst geachte eerste stap tot unifor mering van de prijzen voor melk en melkprodukten advies is uitgebracht door het produktschap voor zuivel. Daarnaast zal de prijs voor losse melk in het gehele land reeds per 2 oktober met een cent extra mogen worden ver hoogd, evenwel met dien verstande dat de slijtersmarge voor losse melk niet hoger "wordt dan de marge voor melk flesverpakking. Deze verhoging dient opvanging van de kostenstijging bij levering van losse melk. Hiermede heeft "-oduktschap voor zuivel inge- RUSSISCHE RAKETTEN WEER IN CUBA? MEXICO STAD (DPI) Er zijn weer :he lange-afstandsraketten gesta- d in Cuba ,en het is heel goed mo- dat zy een nieuwe crisis zullen :aken', aldus een bekendmaking anti-Castro organisatie van Cu- balUngen. Het nieuws over deze operatie zou be kend zijn geworden ,vïa geheime berich ten van de anti-communistische bewe ging die nog steeds actief is op het ei land'. TUC akkoord met loonstop LONEN (ATP) Het Britse vakverbond, TUC, heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de economische politiek van de La^ bour-regering. Het verbond aan vaardt daarmee een vrijwillige loonstop. He tbesluit werd aange nomen met 4.936.000 tegen 3.814.000 stemmen. Een motie vaii de vakbond van trans portarbeiders, die geleld wordt door Frank Cousins en waarin werd voorge steld de loonstop en de economische po litiek te verwerpen, werd door het vak bondscongres, in Blackpool byeen, ver worpen met 5.037.000 tegen 8.908.000 stemmen. Cousins, die onlangs uit de regering trad omdat hij het niet eens was met het loonbeleid kondigde aan, dat zijn mach tige bond (1,5 miljoen leden) zich niet door de uitspraak van het vakbonds- congres gebonden acht. Al met al betekent de steun van het TUC een overwinning voor premier Wilson, die maandag dreigde een loon- stopwet in het parlement te zullen brengen als de vakbonden zich niet vrij willig beperkingen zouden willen op leggen. Hij gaf daarbij een somber beeld van de economische toestand van het land. Cousins beschuldigde Wilson er nog van dat hij wat betreft de lonen gieriger was dan elke willekeurige con servatieve regering. KOPENHAGEN (DPA, Reuter) - In een kokende zee is gisteren de 2.703 ton metende Noorse veerboot Skagerak' met 149 mensen aan boord voor de west kust van Denemarken lek ge slagen en in nood geraakt. Met een grootscheeps opgezette red dingsactie, waaraan schepen san ver scheidene nationaliteiten, vliegtuigen en wentelwieken deelnamen, konden volgens meldingen van de Deense marine 143 personen worden gered. Het ongeluk zou twee slachtoffers hebben geëist. Vier mensen worden nog vermist. De meeste geredden zijn Noren of Denen, doch er bevinden zich ook Nederlanders, Duitsers, Ita lianen, Amerikanen en Fransen bij. De kapitein en 10 bemanningsleden wa ren aanvankelijk aan boord gebleven, doch toen het schip als verloren moest worden beschouwd, werden ook zij door een reddingboot opgepikt. De veerboot was van Kristiansand in Noorwegen met passagiers, spoor wegwagons en auto's op weg naar Hirtshals in Jutland, toen hij in de .Jammerboc.ht', een berucht .zee manskerkhof' in het Skagerak, ty- dens een hevige storm in moeilijkhe den kwam. De bij het aan boord ne men van auto's gebruikte laadklep werd door zware rollers ingedrukt en water stroomde het schip binnen. De .Skagerak' maakte al spoedig zware slagzij waarna de kapitein bevel gaf het schip te verlaten. De geredden werden door schepen en vliegtuigen overgebracht naar het naburige Hirt- hals en enkele Noorse havens. Onder hen bevonden zich vyftig Deense kin deren, die van vakantie in Noorwe gen terugkeerden. UTRECHT (ANP) Een aantal exploi tanten van zogenaamde witte pompen in Utrecht en omgeving heeft wederom do prys van de benzine verlaagd. Autorama dat met zyn 14 pompen het grootste benzinestation van Nederland is, heeft bijvoorbeeld deze week de prijs met 0,0 cent verlaagd. De superbenzine kost er nu 47,9 en normale 44,9 cent per liter. De jongste prijsverlaging is een reactie op de ver lagingen die enkele grote maatschappij en vorige week hebben ingevoerd. In na volging van Autorama hebben ook en kele andere exploitanten van witte pom pen hun prijzen op dit niveau gebracht. Ben witte-pomphouder in Nieuw-Loos- drecht zit op het ogenblik zelfs nog iets beneden deze prijzen. De Algemene Nederlandse Automobilis ten Club heeft gisteren te Winschoten een eigen pomp opengesteld, die benzine zal leveren aan de clubleden. Zij krijgen tien procent korting. De benzineprijs is voor niet-leden op de pomp aangegeven als 53,4 cent voor super en 50,4 cent voor gewone benzine. Dit betekent, dat ANAC-leden deze brandstof krijgen voor respectleveiyk 0,48 en 0,45,3 per liter. C. J. üan Mastrigt legt functie bij CNV neer UTRECHT (ANP) In verband met zijn benoeming tot wethouder van de gemeente Zeist za,l de heer C. J. van Mastrigt. oud-voorzitter van het CNV zijn functie bij dit vakverbond neerleg gen. Hij is sinds 1964 werkzaam als verbondssecretaris in het bijzonder be last met de scholing van de kamerleden en de organisatie va.n de besturenbond. Het is nog niet bekend wanneer de heer Van Mastrigt zijn werkzaamheden voor het CNV zal beëindigen. De verwach ting is dat dit binnen enkele maanden zal" gebeuren. Nieuwe bondsfunctiona- rissen zullen nameiyic per 1 januari worden benoemd. AMSTERDAM (ANP) De tien maan den oude Alma de Beunje uit Amster dam is gistermorgen uit een raam van een huis aan de Prinsengracht van on geveer tien meter hoogte op straat ge vallen en vrijwel op slag gedood. De ou ders van het kind waren naar de dienst voor volkshuisvesting, terwijl de groot moeder op het meisje paste. De groot moeder liet het kind naar buiten kyken door een zogenaamd tuimelraam, dat niet gesloten bleek te zijn. Toen het kind tegen het raam duwde sloeg het om, waardoor het kind naar buiten vieL DEN HAAG (ANP) ,Je kunt honderd gulden verdienen als je een schilderijtje durft weghalen uit een museum', zo luidde de uit daging aan een 24-jarige Hage naar met een baardje. Na een kwartier stond de jongeman met het baardje op de stoep van zijn uitdager, een uit het museum Bre- dius gestolen schilderytje onder de Een en ander speelde zich af op 16 juli. Zoals men zich zal her inneren, werd het schilderijtje een dag later, na een telefonische tip aan een Haags dagblad, in een krant verpakt gevonden onder een viswagen. De geschiedenis van het schilderytje is aan het licht geko men na de aanhouding op 26 au gustus van de 24-jarige Haagse acquisiteur J. B., die werd ver dacht van een aantal insluipingen. Hij heeft er vijftien bekend. De diefstal van het schilderijtje, (waarover men hem aan de tand voelde omdat er aanwijzingen wa ren, dat het schilderijtje was ge stolen door een man met een baardje en B. draagt een baardje) ontkende hy aanvankelijk. Con frontatie met de conciërge van het museum leverde geen zeker heid. De ondervragingen van B. leidden echter ook naar de 33-ja- rige Haagse koopman A. M., die daarop de politie vertelde, dat B. wel degelijk het schilderijtje had gestolen. M, vond B, een opschepper en daagde hem daarop uit een schil derij te stelen. Toen B. dat waar gemaakt had (M. had niet eens honderd gulden en stelde B- toen vijftig gulden ter hand), zat M. daar wel mee in. De schrik sloeg - hem helemaal om het hart toen hij het stukje terug wilde brengen naar het museum en daar nogal wat politie aantrof. Daarop de poneerde hij het schilderij onder de viskar. De melding van de ver missing via de televisie bracht hem er toe de redactie van een krant in Den Haag te tippen waar het schilderytje te vinden was. Of M. vervolgd zal worden is nog niet bekend. Vooralsnog is hij op vrye voeten gelaten. TERHOLE De ruilverka veling in Zeeuwsch-Vlaande ren, de meest ingrijpende operatie die dit land ooit heeft moeten ondergaan, is voor een groot deel door het kritieke stadium heen. Alle verkavelingsprojecten zyn aanbesteed, zodat zij buiten de invloed van bestedingsbe perkingen vallen en de zeer ingrijpende verkaveling ,Ca- nisvliet', waarbinnen de ge meenten Sas van Gent, Axel, Westdorpe en Zuiddorpe lig gen, is voorbij en geslaagd. ,Je vroeg je af of dat .maanland schap', een min of meer omge ploegd gebied, ooit nog in een nor maal landschap zou kunnen wor den veranderd" vertelde ons ir H. Bos, inspecteur bij de cultuur technische dienst en voorzitter van do ruilverkavelingscommissie. Maar het is gelukt: er verrezen twee nieuwe boerderijen en alle kavels van eenzelfde eigenaar sluiten nu aaneen In dit gebied, dat bovendien uitstekend wordt ontwaterd. ,Wat hier de zaak van de grond heeft gebracht', zei Ir bos ,is de concentratie van wa terschappen'. Natuurlijk bestond er bij de boeren een zekere weerstand tegen een zó Ingrijpende verandering. Maar men begreep da/t het uiteindelijk (dat wil zeggen na ongeveer vier jaar) een verbetering zou betekenen. Naarma te het werk vorderde sloeg de weer stand om in medewerking, omdat men de mogelijkheden diie de ruil verkaveling Diedt begon te doorzien. De wegen werden aanzienlijk verbe terd, de watergangen doorkruisten de percelen niet meer en bovendien le verde liet dempen van overbodige kreken grondwinst op, die in de ver kaveling .Canisvliet' 300 ha bedroeg. De kreken werden volgespoten met grond, die vrij kwam bij de kanaal verbreding in Sas van Gent. Een laag vruchtbare aarde schoof men daarna over het aangevoerde zand. De plaatselijke ruilverkavelingiscom- missies beboerden vorig- jaar 200 ha van deze grcwiclstroken met tarwe, koolzaad en gerst. Het resultaat was zeer bevredigend. Dit jaar benutten de boeren zelf deze grond, waarbij de cultuurtechnische dienst hen van advies dient. Eén kreek bleef open: de CanisvlietkreekDe oevers zullen worden beplant zodat die strook voor het zuidelijk deel van de kanaal- De ruilverkaveling .Walzoorden is er in hoofdzaak op gericht de aanleg van «1e weg naar Perkpolder moge lijk te maken. Alle kavellnrichtingen zyn hier gereed en reed-s aan het eind van dit jaar zullen de hoeren weten waar zij aan toe zijn. De geldelijke regeling zal ebul 1967 worden afgesloten. Voorfinanciering door het rijk heeft het vele boeren mogelijk gemaakt hun bedrijf uit te breiden of te verbeteren. Dit 1140 ha grote verkavelingsgebied bestaat vrijwel geheel uit een kroondomein, zodat met slechts één eigenaar be hoefde te worden onderhandeld. In de rui 1 vei'kaveling .Stoppeldijk', die een gebied van 6200 ha omvat, zullen de boeren eind 1969 op hun definitieve kavel aan het werk kun nen gaan. Enkele bestekken zijn hier nog in uitvoering, zoals het weide gebied ,De Putting", ten zuidoosten van Kloosterzande, dat als natuur reservaat gehandhaafd zal worden. In het gebied .Stoppeldijk' verrezen reeds drie van de tien nieuwe boer derijen, die alle door Staatsbosbe heer vam een erfbeplanting zullen worden voorzien. De akkerbouwbe drijven en gemengde bedrijven zijn 20 tot 25 ha groot en de fruitteelt- bedrijven 9 ha. De .Grondpot" bevat te hier maar liefst 400 ha bouw land. Hoofdoorzaak van dit aanzien lijk grondoversehot is het vertrek van een aantal boeren naar Flevo land en de liquidatie van enkele be drijven. De beplanting speelt in alle ruilver- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Enkele jaren geleden ver scheen in West-Duitsland een boek over de .politieke moord', een werk dat nader hand ook in een Nederlandse vertaling op de markt is geko- Ln de inleiding wordt Schiller geciteerd Duitsers hebben al tijd wel een dichter of filosoof bij de hand die iets diepzinnigs heeft gezegd welke poëet ergens heeft betoogd, dat het de vloek van de ,boze daad' is, dat er voortdurend nieuwe boosheden uit voortkomen. De auteur noemt in dit verband een aantal markante voorbeel den: in 1903 wordt Alexander I van Ser vië door een officierskliek vermoord, een misdrijf dat later een relatie zou blijken te hebben met de moord op de Oosten rijkse troonopvolger in Serajewo. De eerste wereldoorlog was weer het gevolg van deze aanslag, waarna de fouten van de overwinnaars uit die oorlog mede de grondslag voor de tweede wereldoorlog vormden. De moord op Walther Rathe- nau in 1922 had voor Duitsland ramp zalige gevolgen, zowel voor de buiten landse politiek ais voor de economie van het land. Vrijwel nooit heeft een politieke moord een probleem tot een oplossing gebracht. Integendeel, in vele gevallen leidde een dergelijke aanslag tot tragi sche kettingreacties. Vandaar dat men zich in deze dagen na de geweld dadige dood van premier Hendrik Ver woerd in Zuid-Afrika wel moet af vragen tot welke gevolgen dit politieke misdrijf zal leiden. Het zou onjuist ztjn in dit verband niet naar voren te brengen, dat Verwoerd In deze wereld een zéér omstreden politicus was, wiens apart- heidsbeleid in de hele wereld inzet is van felle discussie, van verwoede contra's en van eveneens gepassioneerde pro's. Wan neer een zodanige figuur door moorde naarshand valt, wordt haast vanzelf het motief voor de aanslag in eerste instantie gezocht in dat deel van het beleid van het slachtoffer, dat zo fel omstreden is. Voor zover echter de achtergronden van de moord thans enigszins duidelyk zyn geworden, zou het motief voor de aan slag juist niet in de apartheidspolitiek zijn gelegen. Bovendien heeft de Zuid- afrikaanse minister van justitie meege deeld, dat het hier vermoedelijk om het werk van een enkeling gaat, dus géén komplot- Deze beide punten motief en persoon van de dader) zijn in deze kwes tie daarom van zo groot belang, omdat zij een rol zullen spe len, onvermijdeiyk, by de politieke gevolgen van deze moord. Men behoeft er zich geen illusies over te ma ken: een moordaanslag als deze, ge pleegd door iemand met een zwarte huidskleur, eventueel ook nog afkomstig uit de kringen van links of neo-links. zou de felle tegenstellingen hebben ver scherpt met alle tragische gevolgen van dien. De toch al zo moeilijke relaties tussen Zuid-Afrika en een groot deel van de wereld zouden nog gespannener zijn geworden. Voor zover de berichten over de aanslag evenwel nu reeds een conclusie toelaten zou men mogen zeg gen, dat er geen direct verband schynt te bestaan tussen de tegenstanders van de apartheidspolitiek en de moord zelf. Wellicht dat de politieke gevolgen daar door van beperkter aard kunnen zyn dan wanneer zulk een directe relatie wel onmiddellijk aantoonbaar zou zijn ge weest. Niettemin is er door het wegvallen van Verwoerd een moeilijke situatie in Zuid-Afrika ontstaan. Voor- en te genstanders van de vermoorde staats man zullen het er over eens zyn, dat het hier om een uitgesproken persoonlijk heid ging, die een krachtig beleid voerde. En met beleid is dan niet alleen bedoeld de apartheidspolitiek, maar het totaal van zijn bewind als minister-president. Door alle kritiek op één onderdeel van zijn beleid wordt vaak vergeten, dat Ver woerd in menig opzicht een man van formaat was. Dat zijn moreel uitgangs punt voor een deel van zyn optreden door velen werd bestreden, doet aan dit feit niets af. Inderdaad een man van allure, die zyn stempel op de Zuidafri- kaanse samenleving al3 weinig van zijn voorgangers heeft gezet. Zyn dood levert nu een vacuüm op: er ontstaat een on zekere situatie, waarbij voor zyn poli tieke vrienden geldt dat hun voorbeeld plotseling weg is- Met name in een land, waar vooral van buitenaf bepaalde on derdelen van het regeringsbeleid bloot staan aan felle kritiek, kan een derge lijke toestand tot extra moeilijkheden aanleiding geven. Zonder dat nu uit deze ,boze daad' nieuwe boosheden (in de zin van gewelddaden) onvermijdelijk behoe ven voort te vloeien, ziet het er niet naar uit dat Zuid-Afrika het de eerstkomende periode politiek gezien heel makkelijk zal hebben. De politieke moord heeft vrijwel nooit een probleem tot een oplossing ge bracht, zo schreven wij hierboven. Maar deze constatering betekent op zichzelf nog geen morele verwerping vaa de aanslag, het is veel meer het vast leggen van een ervaringsfeit. Daarom ds het goed juist waar het hier om een omstreden politicus gaat er ook nog eens op te wijzen, dat hier sprake is van een afschuwelyk misdrijf: het doden van een medemens. Een dergeiyke ge welddaad is on-menseiyk. Er moet daar over met afschuw worden gesproken. TOKIO (RTR) Een Russisch pa trouillevaartuig heeft, dinsdag een Ja panse vissersboot van 12 ton en met een bemanning van zeven koppen op gebracht voor de kust van het eiland .Akijui in de Koerillen, aldus een mede deling van dc Japanse zeeveiligheids- dienst. Hierdoor is het totaal aantal Ja panse schepen «lat in twintig jaar op deze gestegen. Het aantal gearresteerde vis sers bedraagt nu 10.057. Volgens Ja panse gegevens bevinden zich momen teel 88 Japanners in Russische gevan genschap en worden 898 boten nog vast gehouden. De jongste aanhouding kwam na po gingen op hoog niveau om een visserij- overeenkomst te sluiten voor het noor delijk deel van de Stille Oceaan, waar de concurrentie tussen de grote Russi sche en Japanse vloten zeer scherp is. Na Russisch-Japanse ministeriële be sprekingen in het begin van dit jaar zou een werkgroep het probleem ver der uitwerken. Tot dusver is echter reen begindatum vastgesteld, aldus het Tapanse ministerie van buitenlandse za ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1