boeiend werk in archief MOEDERS KIEZEN VAAK SAAIE KINDERKLEDING MINI-BOOTJE' ARCHIEFSCHOOL VOEDINGSBEWUST OP BROOD UIT Zeg het met bloemen WORSTJES WASSEN EN DROGEN LUIERS Vrijdag 2 september 1966 (ADVERTENTIE) 2 september Een stok natnor in miniatuur Planten hebben iets menselijks. Ze leven in hun eigen stijl en schenken bij voldoende 2org véél genoegen. En er zijn zoveel soortenl De prijs valt erg mee; de voldoening - bij gever en ontvanger - is groot. Van kleine borrelworstjes (In blik en glas te koop) is een aardige varia tie op bet thema .kebab' te maken. Rijg de worstjes aan satépennem, om en om met rolletjes bacon en kleine tomaatjes. Bestrijk worstjes en ba con met wat olijfolie en laat de ke babs zachtjes roosteren op een saté- rooster of onder de grill. Prik voor het opdienen aan de punt nog een zuur uitje en een olijf. Bij de nationale federatie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting. Van Speykstraat 19, Den Haag, is een ge wijzigde druk te koop van de folder ,De wasmachine'. Deze brochure heet nu .Wassen en drogen' en be vat gegevens over diverse typen was machines, hun eigenschappen en be paalde kenmerken waarop bij aan koop moet worden gelet. Ook centri fuges en andere droogapparaten wor den in de brochure behandeld. Liefst vier instanties hébben aan de samen stelling en uitgave meegewerkt: het centraal bureau van de vereniging van directeuren van elektriciteitsbe drijven in Nederland, de Nederlandse vrouwen elektriciteltsvereniging, de stichting voor huishoudelijke voorlich ting ten plattelande en de nationale federatie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting. De brochure kost 35 cent (gironummer van de federatie: 30 56 41). Een nieuw soort luier van Neder lands fabrikaat heeft van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen het predikaat .Gouden Keurmerk' gekregen. De luier heeft extra-ver sterkte randen die «het attribuut meer weerstand geven tegen de for se dagelijkse speldeprikken, en te gen de slijtage die wasmachine en centrifuge op hun geweten hebben. De randen van de luiers, zo heeft de fabrikant ontdekt, hebben name lijk het meest te verduren bij het mechanisch wassen. De nieuwe lui er komt onder de naam jorzolino- baby" in twee uitvoeringen op de Europese markt: in hydrofiel voor de pasgeborenen en in piqué voor wat grotere baby's. De winkelprijs van beide soorten is 1.60 per stuk. (ADVERTENTIE) Boven in het stadhuis te Goes is het domein van een jonge Zeeuwse vrouw: mejuffrouw A. J. van Heinin gen, jongste archivaresse van Ne derland. Nou, dat is niet helemaal waar' glimlacht mejuffrouw Van Heinin gen, ,er zijn meer jonge archivares- seSi maar zij werken nog in onder geschikte functies'. Maar al met al zit ze daar: 23 jaar, hoofd gemeentearchief Goes. Hoe het zo gekomen is? Met een licht schouderophalen vertelt ze zich van kindsaf tot de geschiedenis en het archiefwezen aangetrokken ge voeld te hebben. Nadat ze het gym nasium aan het christelijk lyceum in Goes doorlopen had, ging ze dan 00k geschiedenis studeren aan de vu te Amsterdam. Na drie jaar kreeg zij echter een ongeluk, waar door zij een half jaar uitgeschakeld was, toen hakte ze de knoop door en dook op eigen houtje de archief wereld in. Juli 1964 kwam zij stage lopen in Middelburg, in juni 1965 slaagde ze voor het archivarisexa- men en sinds september '65 zit zij dan in Goes. Overigens werkt mejuffrouw Van Heiningen ook voor het Waterschap Zuid-Beveland en voor het archief in Tholen (wat dat laatste betreft: druk, heel erg druk in verband met het 600-jarig bestaan van Tholen). Er wordt weieens beweerd dat alles wat met het archiefwezen te maken heeft, saai is. Mejuffrouw Van Hei ningen is het daar helemaal niet mee eens. ,Tlc wil de mensen eens duidelijk maken dat archivarissen beslist geen stukjes perkament zijn. Wij hebben als ieder ander ook be langstelling voor andere zaken En het werk is juist leuk. afwisselend en boeiend, je komt in contact met de maatschappij van vroeger, je leest en leert van mensen, van het léven, het is dus helemaal geen saai of doods werk.' Ter illustratie vertelt zij een voor val uit de geschiedenis van het wees huis. Naast het Burgerweeshuis De Amsterdamse ontwerpster Ilon Cornelissen ontwierp deze overgooier ■met grappig rug decolleté, gemaakt uit terlenka in een oranje-blauw-geel ruitje. Onder deze overgooier in A- lijn wordt een effen bloesje met rug- stuiting gedragen. Het ABC van de schocnenmode voor komende winter is zo simpel mogelijk. Schoenen met brede ronde neuzen met daarbij orede ronde hakken en schoenen met vierkante neuzen, gecombi neerd met vierkante hakken. Dat s wel het voornaamste beeld, ge realiseerd in fijne leersoorten in veel kleuren, met slechts weinig garnering. Het wordt dus .gemak kelijk lopen', zoals wij dat al en kele seizoenen hebben kunnen ioen. Wat dal betreft is er geen nieuws onder de winterzon. Nieuw is wel de .mini-bootie', een opmerkelijk schoentje dat van voren laag is uitgesneden maar aan de achterkant tegen de enkel oploopt en over de wreef met bandjes wordt gestrikt. Bata In ternational liet ze dezer dagen tij dens de herfstshow zien, uitge voerd in soepel chevreauleer en geverfd in allerlei kleuren. Ze zijn er ook in goud- en zilverleer. Wie onmiddellijk door de kniecn gaat voor de mini-bootie kan er dus mee lopen van t vroegste koffie- uurtje tot hot laatste avonduur' Strikken, rozetten en gespen wor- len nog steeds gebruikt als een voudige en enige garnering van rechte pumps in comfortabel mo id. Naast een doorsnee hakhoog- :e van ruim drie centimeter loopt 1e hak nog wel eens Oit tot een ïoogte van een centimeter of zes. Voor de sportieve vrouw: moccas- sins en wandelschoenen, gemaakt uit suède, hunting of kalfsleer en voorzien van handgenaalde zolen in crêpe of leer. Voor dagen van felle kou: laarzen die het been tot de knie bedekken. In wit en allerlei felle kleuren zijn er spe ciale regenlaarsjes. Zwarte lakschoenen worden ook in het seizoen 1966-1967 weer gedragen. Zwart lak wordt boven- :lien gecombineerd met leer in de kleuren bordeau, bruin of beige. Molières worden hoog op de wreef met dunne vetertjes gesloten Voor wie het zéér bijzondere wil, heb ben de vooraanstaande schoenen- hulzen modellen van bekende mo deontwerpers. Bata International brengt onder meer een serie .haute chaussure' van Jacques Heim. En zowel uit [•'rankrijk als uit Italië komen for se tassen, petten en hoedjes in allerlei leersoorten, te combineren met het gekozen winterschoeisel. Op de foto: Schoenenmode voor het seizoen ln6R-1967: een bottine van chevre auleer, met hoog-oplopend voor blad en een rechte dikke hak van ruim vijf centimeter hoogte. Een smalle bies in contrasterende kleur is de enige garnering. Bata International importeert dit model van de Parijse modeontwerper Jacques Heim. stond het Oudeliedenhuis. Het be hoorde tot de taak van de oudere meisjes uit het weeshuis dit oude mannenhuis schoon te houden. De (oude) bewoners interesseerden zich echter meer dan oppervlakkig voor die meisjes en hun houding was zo danig, dat de meisjes uit protest een hele oproer ontketenden, waarbij zij al het beddegoed op de binnenplaats smeten.' Een andere geschiedenis: ,De heer Pieter Rimland (naar wie het Rim- landplein is genoemd) verklaarde het weeshuis tot erfgenaam, op voor waarde dat alle wezen, vanzelfspre kend in plechtig zwart gestoken, ach ter zqn baar zouden lopen. Dat ge beurde en klaarblijkelijk was dit zo een indrukwekkend gezicht, dat er prompt meer dergelijke aanbiedingen volgden. Men heeft het verder afge wezen.' Maar ook het gemeentearchief van Goes levert mooie staaltjes op. Zo werd in 1777 na de restauratie vam het stadhuis een diner aangeboden aan de raadsleden met hun dames; ook het publiek werd uitgenodigd... de laatsten echter om de kunstwer ken van de suikerbakker te bekij ken... Geharrewar ,In de notulen blijkt wel dat men vroeger in de raadzaal geen blad voor de mond nam. Axel en Terneu- zèn konden er ook wat van. Deze twee plaatsen waren gedurende eni ge tijd de emge steden in de staat Vlaanderen ,diê niet in Spaanse han den waren. Daarom was dit zoge naamde committimusgebied een voorpost van de staat Zeeland. De rekeningen in het commitimusgebied werden dan ook ieder jaar door een deputatie van de staat van Zeeland gecontroleerd of .gehoord'. Axel en Terneuzen hadden ieder wél een eigen stadsbestuur, en ieder jaar was er trammelant wie de kosten van de ontvangstdiners en dergelijke moest betalen. Er werd besloten dat Axel het ene jaar, Terneuzen het andere jaar de kosten zou dragen, maar ook dit liep spaak. In bloem rijke taal betichtte men elkaar van bedriegerij en onderkruiperij, rustige avondjes waren het ook niet! En de controverse tussen deze steden bleef bestaan. Zo bezocht de magi straat van Terneuzen zijn collega in Axel eens om zich over deze toe standen te beklagen. Hij werd .ge woon' het huis uitgeschopt! .Dergelijke dingen kom je tegen, want als archivaris onderzoek je de toestand van vroeger: vaak in op dracht van bijvoorbeeld een am bachtsheerlijkheid. maar ook wel op eigen initiatief. En als je dan iets van belang hebt, hoort het, geloof ik, ook bij je taak het te publiceren; Ik vind een van de belangrijkste on derdelen van mijn beroep: het toe gankelijk maken van het archief voor anderen. Meer en meer wordt de educatieve taak op de voorgrond ge plaatst. Ik geloof dat dit heel be langrijk is, als we bij de jeugd be ginnen en haar interesse op kunnen wekken, zijn we een eind op de goede sveg. Ik heb al contact met iemand van de jeugdbond gehad, misschien is er iets te organiseren voor of met middelbare scholieren.' Een tentoonstelling? .Graag, dat zou natuurlijk ideaal zijn, maar waar haal ik de ruimte en het geld vandaan? Er is in Goes geen expositieruimte, behalve misschien in het gemeentehuis of beter nog in het museum, maar beide gebouwen zijn aan een restauratie toe, zij kunnen aan verschillende eisen, bijvoorbeeld wat het brandvrij zijn betreft, niet voldoen. Maar de meeste mensen kunnen altijd tijdens de kantooruren het archief bezoeken en als ze iets willen weten staat er iemand voor hen klaar.' Wensen Jk kan iemand die belangstelling heeft voor geschiedenis aanraden naar de archiefschool te gaan. Vooral voor meisjes vind ik het een ideale studie, want de opleiding duurt maar één jaar1, zegt mejuffrouw Van Heiningen. De archiefschool is verbonden aan het rijksarchief te 's-Gravenhage en de school leidt op voor de examens ter ver krijging van de diploma's van wetenschappelijk archiefambtenaar der eerste en tweede klasse. Als vooropleiding voor een archivaris eerste klasse wordt een voltooide universitaire studie geëist voor een archi varis tweede klasse wordt een middelbare schoolopleiding gevraagd, terwijl de minister van onderwijs en wetenschappen in bijzondere gevallen ontheffing van de verlangde vooropleiding kan verlenen. Het leerplan kent onder andere de vakken: arcMvistiek, paleografie (kennis van oude schriftenchronologie, vaderlandse geschiedenis, staatsinrichting en heraldiek en zegelkunde, bovendien moet een ad- spirant-archivaris der eerste klasse een jaar, en een adspirant-archi- varis der tweede klasse zes maanden stage lopen. Het lesgeld bedraagt voor een eerste-klasser ZOO,voor een tweede klasser Ij If,Na een vergelijkend examen komt een aantal leer lingen in aanmerking voor een studietoelage. Het algemee nrijksarchief in 's-Gravenhage verstrekt belangstellen den nadere gegevens. .Er is nog niet veel gepubliceerd over de geschiedenis van Goes, daar moet nog wel het een en ander ge beuren; het is ook een wens van me om bijvoorbeeld de geschiedenis van het stadhuis na te pluizen. Bo vendien zijn van alle steden de rechts bronnen uitgegeven, behalve van Goes, dus dat staat ook op het pro gramma. Als ik er tijd voor heb kan het ook wel, want Goes heeft een prachtige bibliotheek, die omstreeks 1780 door L. P. van der Spiegel, de latere raadspensionaris, is opgezet.' Verandering van brood doet eten', om eens een variatie te maken op het bekende gezegde over de spijs. Bijna elke bakkerswinkel verkoopt wel een paar variaties op het ge wone dagelijkse broodje, maar als .voedingsbewuste' huisvrouw wil men wel eens weten hoe het met de voedingswaarde van al die pro- dukten zit. Verschil is er wel dege lijk! Volkorenbrood, gebakken uit onge- zeefde gemalen tarwekorrels, bevat alle beschermende en voedende be standdelen van de oorspronkelijke graankorrel. Bruin brood wordt ge bakken uit een mengsel van bloem en meel waarin een belangrijk deel van de beschermende stoffen behou den blijft. Wordt er moutextract aan toegevoegd, dan ontstaat moutbrood dat wat langer zacht blijft, maar •geen extra voedingswaarde heeft. Volkswittebrood bevat heel fijne ze meldeeltjes die een behoorlijk gehal te aan beschermende stoffen garan deren. Bij dieet JNijntje Gordijntj& is de verzamelnaam voor een dezer dagen gereedgekomen collectie gordijnen voor de kinderkamer. Eén der drie door Dick Bruna vervaardigde dessins ts namelijk pijntje', de hoofdfiguur uit een serie door hem geschreven en getekende kinderboeken. De kleuters, die aan moeders lippen hangen als zij de avonturen van pijntje' voorleast, kunnen hun held voortaan dus steeds bij zich hebben. Het tweede dessin, JDe Boerderij' is een gezellige verzameling van boertjes, boerinnetjes, koetjes, varkentjes, eendjes en dergelijke. Bijzonder aardig is ook het derde dessin ,Sprookjes', waarin men alle bekende sprookjes-figuren, maar dan in een moderne, door Dick Bruna gecreëerde gestalte, in een bonte verzameling aantreft. Geen boze heks meer en geen griezelige reus, maar figuurtjes, waarbij ieder kind heel blij en tevreden gaat slapen. De drie gordijnen, 1.20 meter breed, en was- en lichteclit worden geleverd in diverse leuke kleurstellingen. Binnen kort zullen de gordijnen overal bij de woninginrichters verkrijgbaar zijn. In wittebrood, gemaakt uit bloem waaruit alle zemelen zijn verwijderd, zit veel minder .bescherming*. In melkwit, te herkennen aan een inge bakken ouwel met het woord melk- brood of de letters M. B., zit een vast gesteld percentage melkbestanddelen. De voedingswaarde van melkbrood ligt Iets hoger dan die van water brood. Dieetpatiënten kunnen zoutar me broodsoorten kopen, te herken nen aan een ingebakken ouwel met de woorden ,voor zoutarm dieet'. De bakker die brood bakt dat niet aan allerlei eisen voldoet, kan via het broodbesluit in de warenwet op de vingers worden getikt. Brood moet, volgens de voorschriften, een aange name geur en smaak hebben. Het moet vrij zijn van ,leng*, te herken nen aan een bittere smaak, een nare geur en kleffe plekken in het brood, veroorzaakt door bepaalde (schade lijke) bacteriën. Op warme zomerda gen kan leng vooral in bruinbrood en roggebrood voorkomen. Het broodbe sluit stelt ook de nodige eisen aan grondstoffen, bereiding, verpakking en behandeling van het brood. De Nederlandse kindermodewereld ken! sedert vorig jaar de instelling van het moeder-parlement'. Neder landse moeders mogen onder auspi ciën van de AKU, via dit parlement hun zegje zeggen over de kinder kleding die in Nederland aan de markt komt. Kort geleden heeft het parlement weer eens zitting gehou den, ditmaal om een collectie ter- lenka-modellen te beoordelen die was samengesteld uit collecties van vierentwintig Nederlandse confecti onairs. Opnieuw bleek dat de Ne derlandse moeders een .behouden de' smaak hebben, als men tenmin ste aanneemt dat de mening der tweeëntwintig parlementsleden re presentatief is voor het gehele Ne derlandse moederdom. In dat geval blijken de Nederlandse moeders tamelijk saaie kinderkleding te kiezen voor de schooltijd en vrije tijd van hun spruilen. Ruitstoffen in .gedekte' kleuren genieten de voor keur. Bij de kleding voor kleine meis jes gaat de fantasie niet verder dan de charlestonstijl, het jurkje met laag-aangezet plooirokje dat die klei ne meisjes dan wel heel hups staat maar toch óók wel eens gaat verve len. En waarom die voorliefde voor don kere. stemmige ruitstoffen Het is een en al terlenka wat de klok slaat; wassen en drogen zijn dus geen pro bleem meer. Ruitstoffen zijn al jaren synoniem met het begrip .schoolkle ding' en het kind dat wel eens wat anders wil dan de eeuwige ruitjurk en de geruite overgooier kan op onze warme sympathie rekenen! Tenslotte zit je tóch al niet voor je plezier op school en leuke originele kleren geven tenminste een beetje fleur aan het schoolleven van alledag. Feestjurk Een al even onuitroeibaar stok paard is ,de feestjurk'. De met knoopjes en borduursels versierde hemelsblauwe of zachtroze feestjurk die onmiddellijk de gedachte oproept dat je daarin vast niet op straat mag spelen. Hoe het de feestjurk zal vergaan op verjaarsfeestjes waar koekhappen, kleien en soortgelijke bezigheden met overgave worden be oefend, is wel duidelijk. Maar Ne derlandse moeders houden blijkbaar vast aan de traditie dat zonder dit paradestuk de garderobe van de dochters niet compleet is. Men is het voorts eens over het nut. de draagbaarheid en de degelijkheid van weer-en-wind pakken, bestaande uit één- of tweekleurige windjacks met bijpassende broeken, de jacks soms voorzien van een wasbare bed- dyvoering. Dikwijls ook valt de keus op het .ijzersterkea model van de matro zenjurk in donkerblauw en wit. op donlcergeruite jurkjes met een wit pi qué kraagje, op overgooiertjes in charlestonmodel en op geruite jur ken met effen bovenstuk, of omge keerd. Euro-kindermode Dat het voor hetzelfde geld en met hetzelfde soort materiaal allemaal ook heel wat speelser kan, bewijzen drie Europese ontwerpsters die in op dracht van de AKU een aantal kin dermodellen in de nieuwste terlenka- stoffen hebben ontworpen. De Nederlandse ontwerpster Hon Cornelissen komt daarbij goed voor de dag met een originele variatie op de matrozenjurk, een kleine robe- manteau van wit terlenka met een grote kraag, waaronder een rood-wit- blauw gestreepte inzet. Het weer-en- wind pak bestaat bij haar uit een pantalon in gebroken wit met een steenrood jack dat zwarte lengte- biezen op de mouwen heeft. Haar flanellen meisjesjasje met witte ven sterruit heeft een dubbele knoopslui- ting en een halve gekruiste rugcein tuur die tot de dwarsgeruile bies midden voor doorloopt. Ook haar collega's, de Belgische Si- mone Gaudeus én de Franse Pascale Falck, hebben leuke en speelse mo dellen voor de Europese jeugd ont worpen. Jurkjes in kleurencombina ties als zachtgeel en oranje, over- gooiers met grappige rugdecolletés of met .spijkerbroekstiksels', felgekleur de effen jurkjes met manchetjes, zoomrand en pas in zuurstokstreep jes, weer- en windpakken met grote contrasterende inzetten op knie en elleboog, streepjesjurken met opge knoopte effen panelen. In plaats van het charlestonmodel wordt de A-lijn gekozen, een uitlopend silhouetje waarvan allerlei interpretaties-moge lijk zijn. Kinder lij"kheid en geraffineerde stof- venverktog kunnen heel goed samen gaan, zoals de modellen van dit ont werpsterstrio bewijzen. Het is een combinatie die de doorsnee kinder mode heel wat pittiger zal kunnen maken! Een model van de Belgische ontwerp ster Simone Gaudeus, een variatie op het thema marineblauw-wit, een wit te terlenka jurk met puntvormige in zet en zijplooitjes van marineblauw. De rug vertoont een recht marine blauw bovenstukje dat met knoopjes sluit. Een terlenka tuinpak, eveneens van Simone Gaudeus, waarvan het gerui te kieltje een appliquéversiering heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 9