COMMISSIE AMSTERDAM' AAN HET WERK Prinses Margriet en Pieter in Zeeland LUNA 11 OP WEG NAAR DE MAAN Politieke spanning in Den Haag stijgt Johnson is voor ,top' in Azië Ook ontslag hoofdcommissaris wordt bij het onderzoek betrokken - eerste rapport nog dit jaar HULP AAN DE VIETC0NG IS STRAFBAAR DENEN ZULLEN ENGELAND IN EEG VOLGEN LOR KRIJGT GEZELSCHAP-ROSSER HERVATTEN RUIMTERACE PvdA-fractie vandaag bijeen COMMANDO VOOR REHABILITATIE WEST-IRIAN Schaakspel 209e jaargang - no. 19& PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 aug. 1966 Olrwtlx N V Bah- Ml) rutuv Provinciale Zcouwm O Buraoun Vllislngen, Walatraai S8-60, lol 23SS (b.g. lal 2911 Zlerlkr» red let «dm lal 2094 3647/3643), Middelburg. Markl^SI, lal. 3141. (b^.f. rad. 2076/316® a >nl oer mm Minimum ear ado 16.2B logo. mad. 2«,i tarief. Klalno adv onnemanliprilt «8 c. 2375)Goes. Grol ui 8 ratal») 35 eer 359300 PZC. WASHINGTON President Jolvn- son lieeft woensdag op een pers conferentie verklaard dat de V S graag zouden zien dat een Pan- Aziatische conferentie zich met de kioestie-Vietnam, zou bezig honden maar dat zij niet de indruk willen wekken op een dergelijke bijeen komst aan te dringen, uit vrees dat Hanoi hierop ongunstig zou reage- Commissie keurt wetsontwerp goed WASHINGTON (UPI) De commissie voor ,on-Amerikaanse activiteiten' uit het huis van af gevaardigden heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp dat hulp aan vijande lijke groeperingen zoals de Viet- cong, strafbaar zal stellen. Het werd met 7 voor, 0 tegen, Ook elke poging om. Amerikaanse troe penbewegingen of vervoer van oorlogs- materieel binnen de Verenigde Staten tegen te houden zal strafbaar zijn vol gens het goedgekeurde ontwerp. .VREEDENHOFF BLIJFT NEDERLANDS BEZIT' EINDHOVEN, (ANP) De NV De Nieuwe Erven in Eindhoven heeft het landgoed .Vreedenlioff', gelegen in gemeente Loenen, aangekocht voor een bedrag van f 1.250.000. De nieuwe eigenaresse, een maatschap- pij voor onroerend goed, heeft tot deze transactie besloten om ,de unieke bui tenplaats aan de Vecht in Nederlands bezit te houden'. Welke bestemming het landgoed krijgt is nog niet bekend. DUBLIN (RTR). Denemarken zal lid van de Europese Economische Ge meenschap worden als Engeland dat ook doet, zo heeft de Deense minister van landbouw, Christian Thomsen, gis teren gezegd bij zijn aankomst in Du blin voor een officieel bezoek van vier dagen aan Ierland. Tegenover de pers verklaarde hij dat dit de .officiële op vatting' is en dat hij de Deense toenade ring tot de EEG zal bespreken met Ier se ministers. MOSKOU (UPI) De Sow- jet-Unie heeft gisteren om 09.03 uur (11.03 uur Moskou tijd) een automatisch ruim testation gelanceerd in de richting van de maan. Het ruimtestation dat klaarblij kelijk onbemand is weegt 1640 kilogram. De lancering, zo meldt het Rus sische persbureau Tass, valt bin nen het kader van een program ma voor het onderzoeken van de maan en de ruimte daaromheen. Aangenomen wordt dat het ruim testation, dat Luna 11 is gedoopt, evenals de Amerikaanse satelliet die op het ogenblik om de maan cirkelt, foto's van het maanop pervlak naar de aarde zal seinen. Het station volgt volgens Tass de van tevoren berekende baan. Eerder dit jaar maakten de Rus sen geschiedenis met de Lura 9 het eerste ruimtevaartuig dat een zachte landing op de maan maakte en de Luna 10. Dit laatste ruimtevaartuig heeft ech ter geen foto's naar de aarde ge zonden. Westerse waarnemers nemen aan dat do Lima 11 het aanvankelijk voor de Luna 10 bestemde werk moet verrichten. De lancering van gisteren was de elfde in de Luna-serie. De vorige tien waren: Op 2 januari 1959 de Luna 1 die in een haan om de zon werd ge bracht. Op 12 september 1959 bracht de Luna 2 een stalen wim pel op de maan. Op 4 oktober van datzelfde jaar seinde de Lu na 3 do eerste foto's van de ach terzijde van de maan. Op 2 april 1963 miste de Luna 4 de maan met meer dan 7500 kilometer en kwam ïn een baan om de maan en de aarde. De Luna 4 heeft de Russen, naar hun zeggen, wel waardevolle gegevens verschaft. Op 9 mei 1965 lanceerde de Sow- jet-Unïe de Luna 5. Dit ruimte vaartuig was de eerste van een serie mislukte pogingen een zach te landing te maken op het maan oppervlak. Op 8 juni 1965 miste de Luna 6 ruimschoots de maan. Op 4 oktober 1965 sloeg de Luna 7 op de maan te pletter, na een mislukte poging om een zachte landing te maken. Op 3 decem ber 1965 moesten de Russen an dermaal een tegenslag incasseren. De Luna 8 verdween in een wolk van maanstof. Op 31 januari 1966 maakte de Luca 9 geschiedenis met een zachte landing op de maan en het seinen van foto's van het maanoppervlak. Op 31 maart 1966 slaagde de Sovjet-Unie als eerste erin een ruimtevaartuig, de Luna 10, in een baan om de maan te brengen. DEZE WEEK BESLISSING (Van onze parlementaire redacteur) DEN HA_AG De politieke span ning in Den Haag is sinds de mi nisterraad van dinsdagavond sterk toegenomen. Vandaag komt de PvdA-fractie uit de tweede ka mer in vergadering bijeen om zich te beraden over de situatie, die is ontstaan nu het kabinet-Cals het nog steeds niet eens is kunnen worden over het dekkingsplan der financiering van het begrotingste kort voor 1967. In politieke klingen wordt aangenomen, dat in de vei-gadering van de PvdA- fractie ook de brief van de oliemaat schappijen aan minister Den Uyl van economische zaken inzake de voor waarden voor de olie- en gaswinning op het continentaal plat ter sprake zal komen. Het betreft hier een zaak niet alleen van economisch belang, maar ook van grote politieke betekenis. De socia listische bewindsman van economische zaken eist voor de staat een deel van de brutowinst van de winning, dat door de oliemaatschappijen te groot wordt geacht. Nu minister en oliemaatschap pijen het over de voorwaarden van de winning niet eens kunnen worden, de kans groot, dat de tweede kamer zich er mee zal gaan bemoeien. Een groot deel van de kamer ging vorig jaar slechts met tegenzin akkoord met de mijnwet continentaal plat, nadat mi nister Den Uyl het ontwerp, dat door zijn voorganger, prof Andriessen was opgesteld, een socialistisch tintje had gegeven door overeenkomstig de af spraak bjj de kabinetsformatie, het aan- deel van de staat te vergroten. Nu de oliemaatschappijen de voorwaarden van minister Den Uyl hebben afgewezen, wordt de winning van olie en gas op het Nederlandse deel van het continen- (Zie slot pag. kol. 7 Malik sticht... DJAKARTA (ANP) De Indo- nesische regering heeft gisteren besloten een speciaal .regionaal commando voor de rehabilitatie van West-Irian' te stellen, aldus is van gezaghebbende zijde verno men. Tevoren had het kabinetspresi- Rood-Chlna en daarmee te ven» Vietnam blijven de wereldpolitiek bezighouden. Be grijpelijk: het gaat om vragen van leven en dood. Het is teke nend hoe de laatste UJrl overal gepoogd wordt de zuiveringen 'van de laatste maanden in China te I interpreteren met het oog op de inter nationale machtsverhoudingen. Voort durend wordt in allerlei beschouwingen ïn kranten en tijdschriften het thema behandeld, dat ligt besloten in de vraag: wat betekenen de binnenlandse ontwik kelingen in Rood-Chlna voor de buiten landse politiek van dit land en welke gevolgen zijn er met name te verwach ten voor de situatie in Vietnam? Dit thema kan echter niet worden ge ïsoleerd van allerlei ontwikkelingen, die .niet in rechtstreeks verband staan met DEN HAAG (ANP) Minister de zuiveringen, maar er toch door wor- Smallenbroek (binnenlandse za-['Je" beïnvloed. Bijvoorbeeld: hoe ont- I wikkelt zich de verhouding Rusland ken) heeft gistermiddag mede na- China. hoc de relatie vs—Rusland, om mens zijn ambtgenoot van justitie! er enkele aan te duiden. Zo kan men da commissie van onderzoek „pen- bare orde Amsterdam geinstal-een land als Amerika de politiek in leerd. De installatie vond plaats Azië moeten bepaler. De verhouding op het departement. Achtereenvolg 'gens spraken zowel ministerjgenstander. wiens systemen en eigen- Smallenbroek als de voorzitter ?®5iSedens,T\,°ïï:0l'kSS.'! T derdaad is het huidige politieke beeld van de commissie, prot mr Gil. J. van China op dit moment moeilijker Enschede, een korte rede uit. da"- ooit te doorgronden. Zelfs de des kundigste beschouwers spreken elkaar Minister Smallenbroek zei dat van de,soms tegen: niemand weet precies hoe commissie allereerst wordt verwacht in Peking de kaarten liggen, het blijft dat zij het materiaal verzamelt, dat no-j bij veronderstellingen en verkenningen, dig is voor een verslag van de gebeur- tenissen «lie in Amsterdam plaats von- Tje politiek van president Johnson den en de beslissingen die genomen I-*-» inzake Vietnam is mede gebaseerd werden. De commissie zal het bijeenge- °P de overweging dat China een .papie- brachte materiaal echter ook moeten ren tijger' is, weliswaar niet ongevaar- ordenen en interpreteren. De minister lijk, maar een die zich toch wel rustig zal het evenals zijn ambtgenoot van zal houden. Peking is niet van plan in justitie bijzonder waarderen wanneer een grote oorlog te raken, zo wordt op korte termijn reeds interimrappor- aangenomen. De adviseurs van de Ame- ten zullen worden uitgebracht. rikaanse president gaan er dan ook ken- 7 nelijk van uit, dat er voor het optreden VHU li PT mnlPTI van de Verenigde Staten in Vietnam ruit U-l niULCii een gj.^ veiligheidsmarge bestaat: zij Hij wees er voorts op dat het beroepverwachten niet, dat China er recht- dat hoofdcommissaris Van der Molen ®£reel?s intervenieren. Maar is deze bij de ambtenarenrechter tegen zijn ont- *k®°ne 3"!^- Begin deze maand ver slag heeft ingediend de commissie er3Cneen er m het Franse blad ,Le Monde' niet van hoeft te weerhouden de voor ee"interessante bescnouwing over de het politiebeleid in de hoofdstad rde-ïf^tiek van China van de hand van vante omstandigheden ook voor zoverBobert Guillain, waarin het Amerikaanse de hoofdcommissaris daarbij betrokkenuitgangspunt werd aangevochten. De is in haar beschouwing te betrekken.auteur waarschuwde tegen de stelling. Immers toetsing van de rechtmatigheid j da-t China voorlopig van het verleende ontslag, zoals dejwel passief zou blij- ambtenarenprocedure beoogt, wordt van)yen. De Chinese grens de commissie niet gevraagd en kan van K naar het oordeel haar ook niet worden gevraagd. van Guillain niet in j de eerste plaats de Cj-,JJÖC bekende geografische aanduiding, maar JtuUlco ligt ergens anders, is veelmeer een on zichtbare lijn, die onmiddellijk zal wor den overschreden als China van oordeel zou zijn, dat Noord-Vietnam de ineen storting nadert. De schrijver in ,Le Monde' meent, dat de binnenlandse woe lingen in China zeker wel hebben te ma ken met de Vietnamese oorlog. Tot voor kort reageerden de Chinezen in deze strijd heel behoedzaam: Vietnam was voor hen een verdedigingsoorlog, er bleef dus (zoals dus ook m de Amerikaanse politiek voorzien) een marge over. Er zijn echter tekenen, die er op wijzen, dat de strijd in Vietnam door Peking thans anders dan tot voor kort wordt gezien: namelijk nu als inleiding tot een onver- mijdelijke oorlog met Amerika. Ook in de binnenlandse politiek van China zou het verzet tegen de VS nu de hoogste prioriteit hebben gekregen. Vandaar dat Guillain waarschuwt tegen de stelling: China blijft wel passief. De commissie zal deskundigen opdrachten tot het ma ken van bepaalde studies kunnen vei'strekken. Ook personen kunnen worden gehoord. Voorzover deze rijksambtenaren zijn, zal hun dracht worden gegeven zonder enige terughoudendheid opening van zaken te geven. De beide bewindslieden vertrouwen, dat dit voorbeeld door andere autoriteiten zal worden, ge volgd. Indien nodig kunnen feiten en omstandigheden van een zeer per soonlijk karakter in de vorm van vertrouwelijke bijlagen worden vast gelegd. Vóór Kerstmis Prof Enschede zei in zijn antwoord dat hoewel de commissie nog niet bijeen kwam het werk toch reeds is begonnen. Het secretariaat is georganiseerd. Do- dium ran minister van buitenland- ÏSïïï - w w sterdam vloeit binnen en wordt onder over de tekortkomingen in het be- ae leden verspreid en door ben bestu-rrrP; „Q„ 0 M TT7„„«. T_.„„ UU deerd. Volgens het ontworpen werk-m,st __vaP_ .deze Jweek: plan zullen er twee of drie interimrap- stuur van West-Irian waarvan hij tijdens zijn reis van vorige week op de hoogte was gekomen. Minister Malik gaat in de eerste week van september naar Moskou, aldus is in Djakarta vernomen. De Indonesische regering heeft verder mededeling gedaan van de instelling van een .staats-inlichtingencommando' ter vervanging van de vroegere centrale inlichtingendienst BPT, die door de voormalige minister Soebanório mis bruikt zou zijn. Generaal Soeharto zal het nieuwe commando leiden. porten worden uitgebracht, een, wellicht twee nog voor Kei-stmis zullen worden uitgebracht. Ook worden lijsten van te horen personen aange- Onafhankelijk (Zie slot pag. 3 kol. 2) V/TIDDELBURG Klokslag A vijf uur woensdagmiddag stopte op het Abdijplein voor de commissariswoning een zwarte hof auto: prinses Margriet en haar verloofde, mr Pieter van Vollenhoven, stapten uit. Het paar liep op de groene deur toe en helde aan bij mr J. van Aart- sen. Tot half tien 's avonds hebben zij daarna in Middel burg vertoefd. De aankomst, bekeken door nauwelijks hon derd belangstellenden, was niet meer dan een flits. Het bezoek aan Zeelands commissaris der koningin had een strikt privé- karakter. Prinses Margriet en mr Van Vollen hoven kwamen in Middelburg bij Zeelands eerste burger op kennis makingsbezoek. Mr Van Aarlsen had daartoe een gezelschap van ongeveer twintig gasten uitgenodigd. Dat wa ren de gedeputeerde M. J. va.n Poel je, Middelburgs burgemeester mr J. Drijber. de president van de Middel burgse rechtbank, mr P. van Empel. Veeres oud-burgemeester jhr I. F. den Beer Poortugael, president-di recteur J. W. Hupkes van de NV Ko ninklijke Mij. .De Schelde' te Vllssin- gen, wika R. J. Wasterval. directeur (Zie slot pag. 2 kol. 6) Prinses Margriet en haar verloofde waren woensdag voor een privé- bezoek aan mr J. van A artsen in Middelburg. Ilier het paar op de galerij van de commissarissenwo- ning. (Foto PZC) een veelzeggend opschrift: derde wereldoorlog'. Er wordt in dit stuk gewezen op de opkomst (door alle zui veringen heen) van Lin Piao, de minister van defensie van China: ,Mao is Mao, maar Lin Piao is zijn profeet'. De bete kenis van dit naar voren komen is duidelijk zo wordt betoogd name lijk: Mao, bijna mystiek in zijn zeker- Prof Enschede zei dat naar zijn me-he.id- gelooft nog altijd in de ideologl- de verhouding met de bestuurde- sche expansie. Men zou ook kunnen - ------«-•«. - zeggen: in de verkondiging van het com munistische evangelie. Mao is namelijk de evangelist ,met onder de arm zijn vurig evangelie van de guerrilla-bevrij ding'. Tegen deze achtergrond ook moet de Vietnamese oorlog worden gezien: de strijd daar is in feite een test-case aldus de teneur van de beschouwing in het Britse blad) voor een nieuw soort oor log, namelijk één met betrekkelijk kleine formaties van mannen, die bereid zijn jarenlang de tactiek van hinderlaag en terrorisme vol te houden totdat de ze- van de tegenpartij het zich be- w Het zal niet bij Vietnam ophou den. Het blad citeert in dit verband Lin Piao: ,De volkeren in andere delen van de wereld zullen zien, dat wat de Viet- namezen presteren, ook zij kunnen'. Daarom heeft Amerika aldus nog al tijd ,The Economist' geen andere keus dan China te weerstaan: het zal de lan den van Azië zelf namelijk nog wel een tiental jaren vergen voor zij zelf de kracht hebben op China te letten. Som migen zeggen nu, dat de gevechten in Vietnam kunnen uitgroeien tot een derde wereldoorlog, maar in zekere zin ,is dit de derde wereldoorlog', zo ze|t het blad. In deze interpretatie is Vietnam dus slechts een fase, waarbij het uiteindelijke doel gericht is op alle andere niet-com munistische landen in Azië. Wanneer men het er over eens is, dat Amerika een verantwoordelijkheid heeft jegens deze niet-communistische landen, dan moet op dit ogenblik die verantwoordelijkheid wel tot uiting komen in de strijd om Vietnam. Tot zover een globale sa- menvatting. We hebben deze beide artikelen geci teerd omdat er hier sprake is van twee gezaghebbende stemmen en 'tevens omdat het hier gaat om typische i voorbeelden van het voortdurende po gen in deze tijd de ontwikkelingen in 'China te interpreteren. In het "Britse artikel wordt overigens één belangrijk aspect buiten beschouwing gelaten:" het I onmiskenbare feit. dat in een aantal niet-communistische landen toestanden bestaan, die voor het communisme een gemakkelijke voedingsbodem betekenen. 'Het regime in Zuid-Vietnam bijvoorbeeld kan niet bèpaald als een voorbeeld van i een magnifieke democratie worden be schouwd. Bovendien wordt in dit Bn- |gelse stuk geen alternatief geboden: waarom zou een vergelijk niet mogelijk jzijn tussen Washington en Peking? De j analyse van Guillain pleit in wezen voor I een dergelijk vergelijk. Maar wellicht zal (Zie voor vervolg pag. 3 eerste kolom ZONDER VS- BEMOEIENIS WASHINGTON (RTR, AFP) president Johnson heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat de Verenigde Staten graag louden zien dat een pan-Azaati- golie conferentie zich met de kwes- tje-Vietnam zou bezighouden, maar dat zij niet de indruk willen trekken op een dergelijke bijeen komst aan te dringen uit vrees dat Hanoi hierop ongunstig zou reage ren. He president liet hier op volgen dat de Verenigde Staten niet streven naar de vestiging van permanente militaire ba- £S in Zuid-oost-Azië. Gevraagd omtrent de Amerikaanse in- jtaliaties die op het ogenblik in Thai land worden gebouwd, zei de president dat men plannen in studie heeft om ba ses in Thailand en Zuid-Vietnam om te bouwen voor met-militair gebruik zodra de Amerikanen zich kunnen terugtrek- jjij 'gaf opnieuw zijn verlangen te ken nen om de Amerikaanse reizende am bassadeur Averell Harriman een bezoek aan Cambodja te laten brengen teneinde de banden tussen beide landen nauwer aan te halen. Harriman zou begin vol gende maand een bezoek brengen aan het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, maar de laatste liet enkele weken geleden weten dat Harri man niet meer welkom is in verband met een Amerikaanse luchtaanval op een Cambodjaans grensplaatsje. Populariteit Cr,-er een recente opiniepeiling door Gal lup, waaruit bleek dat Robert Kennedy onder de democraten meer poulariteït geniet dan hij zelf, zei Johnson met een brede glimlach: ,Daar heb ik geen ver klaringvoor.' Sprekend over de Amerikaanse econo mie herhaalde de president zijn ver- moek aan zakenleven en vakbonden tot matiging bij de prijs- en loonontwikke ling. Regeringsmaatregelen tegen de itijgende kosten van levensonderhoud kondigde hij echter niet aan. De verwachte wijzigingen op het .Sta te Department' maakte Johnson niet bekend. Wel liet hij weten, dat Dean Rusk de leiding zal behouden. Rentevoet Op een vraag naar de stijgende rente voet in de Verenigde Staten antwoordde Eside ut Johnson dal liij volledig acli- het wetsontwerp staat dat thans bij het Amerikaanse congres in behandeling Is en dat voorziet in een maximumrente voor langlopende bankdeposito's. Oliewinning Noordzee Minister zwijgt over voorwaarden voor concessie DEN HAAG (ANP) Aange zien het beraad over de algemene maatregel van bestuur, waarbij de concessievoorwaarden voor het winnen van olie en gas in het Ne derlandse deel van de Noordzee worden vastgesteld, nog niet is afgesloten, kan de minister van economische zaken zich thans nog niet uitlaten over de inhoud daar- I van, noch over de brief, die hij van het Petroleum Industry Com mittee heeft ontvangen over zijn ontwerpconcessievoorwaarden. Dit heeft de persdienst van het ministe rie van economische zaken gistermid dag meegedeeld aan het ANP, dat com mentaar had gevraagd op de afwijzen de houding van de olie-industrie. De minister had, overeenkomstig een door hem gedane toezegging, een aan tal ontwerpconcessievoorwaarden, op te nemen in zijn algemene maatregel van bestuur, vertrouwelijk aan de oliemaat schappijen ter kennismaking toegezon den om deze maatschappijen in de ge legenheid te stellen hierop hun com mentaar kenbaar te maken. Het Pe troleum Industry Committee, dat de oliemaatschappijen vertegenwoordigt, kan zich blijkens zijn blief aan de minister niet verenigingen met deze ontwerpvoorwaarden Minister Den Uyl herinnert ln dit ver band aan z(jn reeds eerder gedane uit spraken, dat de Nederlandse volkshuis houding als geheel in de eerste plaats dient te profiteren van de baten, voort vloeiende uit belangrijke bodemschat ten. Gelet op de grote belangen, die hierbij op het spel staan, is het beleid van de minister gericht op het verkrij gen van zo hoog mogelijke baten voor de Nederlandse gemeenschap met in achtneming van redelijke exploitatiemo gelijkheden voor de oliemaatschappijen, aldus het commentaar van minister Den Uyl. LICHAAM VF.PDH0NKFN JONGETJE GEVONDEN DEN HAAG (ANP). Het lichaam van de 12-jarige Arie-Jan Anker uit Nieuwerkerk aan de IJscl, die vrijdag j 1 in de Noordzee verdronk, is op het strand in Scheveningen ter hoogte van het verversingskanaal aangespoeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1