PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Patiënten Der Boede Koudekerke beleven varende vakantieweek REL IN PEKING Duitse generaal Panitzki geschorst GEVAAR VOOR CHOLERA IN OOST-TURKIJE KABINET BIJEEN Rassen werden op straat gehinderd Treinvertragingen in Oostenrijk WANKELROULETTE WINSTGEVEND VOOR KONGSI ZEER BEHENDIGEN Na aardbevingsramp De hoofdige raad Wellicht volgend jaar bewoners' f: k andere tehuizen met de boot mee 209e jaargang no. 196 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN v -»■ MU «n da C V Provincial* Cour.nl: K van 0. l/e.da, f. a. oen Boa- an «.,,U",l"l,?lnïen- )V",lrut 38-60- «5S (M-S «d 3508, adv. 3647/3643), Middelbars, Markt 51. «I tel 2911 Zlarlkaca, red. tea .dm tel 2094 Adv orlj. 33 cent per mm Minimum per adv. ƒ5.25 Ir 2078/3169. adv. 2375). a per poet ƒ11.85 per kwartaal. Lee» nummer* 10 i idv. 5213), Ooetburs, tal. 2393. Temeurcn. Arieoaalttr j r. d. blad' SO cant meer. Giro 3S9300 PZC, Middelt Dinsdag 23 aug. 1966 Eiland der lege winkels PEKING (AFP) De Russische jaakgelastigde in China heeft er pstermorgen van afgezien de vice- president van Zambia, Rueben Ka- manga, die gistermorgen uit Pe king is vertrokken, uitgeleide te doen. Chinese betogers hadden namelijk zo weinig ruimte voor de auto van de zaakgelastigde overgelaten, dat deze besloot naar de ambassade terug te keren, waar hij een diplo maat van lagere rang opdracht gaf in zijn plaats te gaan. Zondagavond vond een rumoerige beto ging plaats voor de Russische ambas sade, waar betogers antirevisionistische en openlijk anti-Russische leuzen riepen. Ook gisteren heerste er een ongewoon lijke drukte in de straat van de Russi sche ambassade, die sinds zaterdag Straat van het Antirevisionisme heet. Men verwacht nieuwe anti-Russische betogingen. In heel Peking gaat de actie tegen .bur gerlijke en revisionistische invloeden' verder en worden namen van straten verder gewijzigd. Het oude ziekenhuis van de Rockefeller- stichting heet thans Anti-imperialis tisch ziekenhuis'. Bedreigd Twee correspondenten van het Joegosla vische persbureau Tanjoeg zijn gisteren in Peking lastig gevallen door de deel nemers aan een betoging ten gunste van de culturele omwenteling. Volgens Tan- joeg behoorden verscheidene leden van de ,rode wacht' tot de betogers. De twee journalisten hadden foto's van de betoging gemaakt in de .Straat van het anti-revisionisme', nabij de Russische ambassade. Plotseling zagen zij zich om-j ringd door een groot aantal jongeren,! die op het dak en tegen de ruiten van! hun auto sloegen onder het uitschreeu wen van bedreigingen. Het hoofd van het Tanjoegkantoor in de Chinese hoofdstad verzocht onmiddellijk om een onderhoud op de afdeling voor lichting van het ministerie van buiten- e zaken. Dit werd echter niet toe- De Lunar Orbiter heeft haar eerste duidelijke foto van de verborgen kant van de maan naar de aarde overgeseind. Het weergegeven ge bied heeft- een oppervlakte van 120 x 160 km. De foto is genomen op 1600 km afstand van de maan. NS waarschuwen UTRECHT (ANP). Het treinverkeer in Oostenrijk ondervindt veel vertraging tengevolge van het noodweer van de laatste dagen. Twee belangrijke verbin dingen met Italië en Joego-Slavië zijn getroffen. Treinreizigers, die vla Oosten rijk naar Italië en Joego-Slavië willen reizen, moeten rekening houden met flinke vertragingen, zo hebben de Ne derlandse Spoorwegen gewaarschuwd. Indfstra ji de straten van Peking kon men gis teravond jongelui zien die hun lange haar afknipten en de smalle broekspijpen jtuksneden. Veel Chinese vrouwen en meisjes haastten zich naar huis om daar de sporen van permanent en watergolf uit hun kapsel te verwijderen. Zij ge hoorzaamden hiermee aan de opdrachten van honderden tieners om bourgeois in vloeden te doen verdwijnen. Bij een taxistandplaats kon men een door rode wachters aangebrachte slagzin lezen, waarin de taxi een bourgeois ver voermiddel wordt genoemd. Stuur de taxi's naar het platteland, waar de boe ren ze kunnen gebruiken'. In negen openbare hadhuizen mogen geen massages, manicure of pedicure meer worden verricht. De treinroute over de Brennerpas is tus sen Chiusa en Bolzano onberijdbaar ge worden. De reizigers worden tussen bei de steden met bussen vervoerd. De her stelwerkzaamheden aan de spoorlijnen zullen naar verwachting nog zeker een week duren. Normaal rijden op deze rou te tien treinen per dag naar Italië en Oostenrijk. Thans rijden er slechts drie treinen in beide richtingen. Ook de zg Tauernroute naar Joego-Slavië heeft last gehad van het noodweer. Tussen Salzburg en Bischofshofen is slechts treinverkeer mogelijk over enkel spoor. De treinverbinding tussen de Tauern- en Brennerroute is tussen Spittal en San Candido op tal van plaatsen onderbro ken. Hierdoor-kan het treinverkeer via de Brennerpas niet van deze route ge bruik maken. Enkele plaatselijke verbindingen in Oos tenrijk zijn eveneens niet meer te berij den. Zo is tussen Zeil am See en Krimml geen treinverkeer mogelijk. Het goede renvervoer ondervindt vanzelfsprekend ook grote vertragingen. Men tracht zo veel mogelijk via tijdrovende omwegen dit vervoer op gang te houden. BOUWES STAAKT HET SPEL Alleen roulette WAS POLITIEKE ZAAK' BONN (DPA) De Westduitse minister van defensie, Kai-Uwe von Hassel, heeft gisteren de in specteur van de .Luftwaffe', lui tenant-generaal Werner Panitzki, geschorst wegens diens openlijke kritiek op het ministerie inzake de Starfighter-kwestie. Panitzki heeft, zo werd tegelijkertijd be kendgemaakt, op 12 augustus al Von Hassel schriftelijk zijn ontslag aangeboden. De .Luftwaffe'-inspecteur beklaagde twee dagen geleden in een door de .Neue Ruhr-Zeitung* gepubliceerd in terview over het feit, dat de luchtmacht van alle kanten wordt beschuldigd van nalatigheid in verband met het grote aantal ongelukken met de Starfighters. Naar zijn woorden was de aankoop deze toestellen een zuiver politieke gelegenheid geweest. Hij sprak er ontstemming over uit, dat e.en peilin- strument voor het opsporen van de in zee gestorte piloten nog niet ter be schikking van de luchtmacht was ge steld, hoewel deze daarom al in 1960 dringend had verzocht. .Had men ons destijds (in 1960) de vrije hand gelaten dan was ook eerste-luitenant Arndt. die een noodzender bij zich had, op te sporen geweest', aldus Panitzki. lend op het ongeluk van 18 juli met Starfighter bij Helgoland, waarbij piloot, die zich met zijn schietstoel had weten te redden, verdronk. De gene raal drong aan op reorganisatie van het ministerie van defensie. geeft iedereen gelijke kansen' DEN HAAG (ANP) De wan- keiroulette, die sedert 14 juli in Bouwes-palace in Zandvoort draaide, is geen toeristische at tractie. De proefperiode van ne gen weken bleek nog te lang. Bouwes heeft de exploitatie van het behendigheidsspel na ruim vier weken gestopt. In de on schuldige toerist zagen de be hendigste spelers niet anders dan buit, aldus de heer B. Schui temaker, adjunct-directeur van Bouwes Exploitatie Maatschap- Pij- Bouwes heeft om verschillende redenen ten worden beschermd tegen uitbui ten. Bovendien wil Bouwes niet het odium op zich laden doorgestoken kaart te spelen. Trouwens, de be langstelling voor het spel liep ook sterk terug. Aanvankelijk was deze belangstel ling groot. De wankelroulette kende geen gok- of kanselementen en vorm de als zodanig eigenlijk de vervulde droomwens van elke officier van jus titie. meent de heer Schuitemaker. De behendigste speler wint elk spel. Wie driemaal achtereen had gewon nen mocht niet meer meespelen, maar de behendigsten vormden een kong si. zodat hun plaats aan de speel tafel steeds door een collega behen dige werd ingenomen. Het gaat ons, aldus de heer Schuitemaker, er echt niet om enkele mensen dagelijks en kele honderden guldens te laten ver dienen. Roulette De exploitatie van de wankelroulctte, onder auspiciën van de Stichting Be hendigheidsspelen. heeft naar de me ning van de heer Schuitemaker wei aangetoond, dat de noodzakelijke uit breiding van de toeristische inven taris in ons land alleen kan worden gerealiseerd als er gereglementeerd roulette kan worden gespeeld. Ons land is het enige van de EEG-landen waar geen roulette mag worden ge speeld. De wankelroulette is een ver antwoord spel, dat bruikbaar is als amusementverschaffend spel in een casino, waar de echte roulette draait. In casino's in het buitenland zijn ook speelautomaten en dei-gelijke toe stellen opgesteld. Tot dit oordeel is de Stichting Behendigheidsspelen ge komen, die er, naar de voorzitter, de heer G. Sliepen, desgevraagd ver klaarde. op uit is dat in ons land uiteindelijk de roulette kan worden Roulex In het kader van de noodzakelijk ge achte voorbereidingen zal nog dit jaar. naar de heer Sliepen meedeelde, het spel .roulex' worden gelanceerd. Invoering van roulette kan volgens ristische inventaris op een peil te brengen, dat niet ver beneden dat in andere, ons omringende landen ligt. Roulex is gedurende een jaar lang op de afdeling bewerking waarnemingsuitkomsten TNO, onder leiding van dr E. F. Drfon en drs J. P. M. de Kroon, bestudeerd. De gegevens zijn thans compleet. De rapporten en overzichten worden door de Stichting Behendigheidsspe len bestudeerd, aldus de heer Sliepen. Hij verwacht, dat binnenkort het eindrapport zal worden uitgebracht. De resultaten van het onderzoek achtte hij zeer bevredigend. Koninklijke gift voor herstel orgels in Delft DELFT (ANP). De koningin en prins Bernhard hebben een gift geschonken liet fonds dat gesticht is om te ko- i tot de restauratie van de orgels in de twee historische kerken van Delft, Oude Kerk en de Nieuwe Kerk. De kerkvoogdij van de Nederlandse her- •ormde gemeente in Delft heeft hiervan bericht ontvangen van het secretarf i het koninklijk huls. Na kritiek op minister AANKOOP STARFIGHTER Het openbaar ministerie in Bonn heeft intussen meegedeeld dat het alle gegevens van de ongelukken met de Starfighters bestudeert nu ver scheidene personen de zaak bij de justitie aanhangig hebben gemaakt. Het OM gaat slechts na in hoeverre de leiders van de Westduitse lucht macht en het ministerie van defen sie voor de ongelukken verantwoor delijk zijn. De verongelukte piloot Arndt is giste ren in Flensburg met militaire eer be graven. Zijn vader heeft tegen de mi nister van defensie een aanklacht in- Hassel weigerde commentaar. Hij zei slechts dat de zaak tegen liet weekein de zal zyn opgelost. Sinds 1961 zijn 61 Starfighters neer- waarbij 26 piloten de dood Ca 100.000 mensen hebben geen water ISTANBOEL, DEN HAAG (UPI, ANP) De Turkse regering heeft gisteren de waarschuwing uitgegeven dat er gevaar bestaat voor het uitbreken van een chole- ra-epidemie in het door een zware aardbeving getroffen gebied rond Erzoeroem. Functionarissen van het ministe rie van gezondheid zeiden dat de waarschuwing betrekking heeft op 19 provincies in Oost-Turkije, die allen door de aardbeving afge lopen vrijdag zijn getroffen. In de meeste getroffen gebieden is het water besmet en kan het niet als drink water worden gebruikt. Naar schatting 50 dorpen met in totaal 100.000 ners zitten zonder water. In verschillende gebieden moeten de in woners hun vee slachten wegens gebrek aan water. Men vermoedt dat onder het puin van het bioscooptheater in Varto meer dan 100 mensen liggen bedol ven en mogelijk nog meer in wat vroeger een moskee was. Dodencijfer Het voorlopige officiële dodencijfer van de aardbev-ingsramp bedroeg gistermid dag 2291. Vijf kinderen gedood bij botsing in Duitsland AMBERG (OPPERPALS). (DPA) Vijf kinderen van 16 tot 19 jaar zijn zondag in de buurt van Amberg om het leven gekomen toen een personen auto op een groepje jeugdige wande laars inreed. De groep was op de terug -eg na een uitstapje. Drie jongens e en meisje waren op slag dood, eer. tweede meisje stierf in een ziekenhuis. Twee meisjes, de autobestuurder en zijnl vrouw liepen ernstige verwondingen op. Alleen in de stad Varto zijn 2129 do den gevallen. In de loop van de nacht en ochtend hebben zich opnieuw enkele aardschokken voorgedan. die evenwel geen schade aanrichtten. Was het niet A. C. W. Sta ring. die een vers schreef over .De hoofdige boer'? Nee, Cats was het niet, al kwam hij wel uit Brouwershaven Als die goede man in onze tijd zou hebben geleefd, dan zou hij in navolging van Staring een gedicht hebben kunnen maken over ,De hoof dige raad'. Plaats van handeling: zijn geboorteplaats Brouwershaven. Er ia reden bij de .opera comique' die zich daar afspeelt, enige kanttekeningen t« plaatsen. Allereerst een korte samen vatting van wat op de planken is te zien. Hill 11 TV begroting 1966 van Brouwershaven. llllip j_J waarop een tekort prijkt, verkreeg geen goedkeuring van gedeputeerde sta ten. Dit college suggereerde enige ver hogingen aan de inkomstenkant (plaat selijke belastingen), op grond waarvan b en w de raad voorstelden enkele be lastingen op te trekken tot een alge duizend gulden. In liet kader van de hulpverlenings actie voor de slachtoffers van de aard beving in Turkye heeft het .Nederland- sche Koode Kruis' steun gekregen v£~ de luchtmacht. De luchtmacht heeft verzoek direct een .Friendship" ter he- meen in Nederland geaccepteerd niveau, schikking gesteld. Dit vliegtuig werd De raad evenwel gooide de kop in de gistermiddag geladen met 20.000 blik- wm<j en besloot één en andermaal niet jes babyvoeding met een gewicht van met het colle„e mee te gaan. Resultaat: .,5 ton, ter waarde van een kleine tien- een njet goedgekeurde begroting, zodat (nu voor elke uitgave machtiging moet worden gevraagd aan gedeputeerde sta- iten, terwijl bovendien b en w hoofde lijk aansprakelijk zijn voor elk dubbeltje en elke cent die zonder de machtiging van g s worden uitgegeven. Vandaar dat nu b en w bovenop de toch al niet rijk voorziene schatkist van de gemeente zit ten en allerlei nogal geruchtmakende maatregelen hebben afgekondigd. Eén van deze maatregelen is, dat het gras van de sportvelden niet meer zal wor den gemaaid, voorts worden straat lantaarns uitgedraaid, kortom Brou wershaven is op weg zijn voorzieningen- peil drastisch te verlagen. Op dit punt gekomen eerst een kleine verduidelijking. De uitgaven van een gemeente kan men in twee groepen onderscheiden, namelijk de verplichte en de onverplichte. De eerste categorie be staat uit de bedragen, die een gevolg zijn van wettelijke voorschriften, zoals onderwijsuitgaven, uitkeringen op grond van de bijstandswet enz. Ook salarissen voor het gemeentepersoneel, aflossingen van leningen enz., vallen onder deze .verplichte' groep. Over het algemeen zal in een geval als het onderhavige het college van gedeputeerde staten zonder meer machtiging verlenen tot het doen van uitgaven in de verplichte categorie. Anders is het evenwel met de .onverplichte': DEN HAAG (ANP) De mi nisterraad heeft gisteren na de vakanties van de bewindslieden, zijn werkzaamheden hervat met een de hele dag durend beraad over de memories van toelichting op de begroting van de verschil lende ministeries. Voordat de ministerraad vandaag bij eenkomt, wordt eerst nog een vergade ring van de raad voor economische aan gelegenheden uit het kabinet gehouden. Aangenomen kan worden dat ook het dekkingsplan door de ministers zal wor den besproken. Minister-president Cals heeft over het overleg van gisteren gezegd dat het voornamelijk het over elkaar afstemmen - van de teksten van de memories van bet gaat daarbij om toelichting ten doel had. die bedragen, die de raad heeft gevoteerd uit eigen vrije wil. SCHIPHOL: het Nederlandsche Roo- de Krwis heeft maandag 100 sets bloedplasma en 700 dekens naar f Turkije gestuurd, bestemd voor de door aardbeving geteisterde gebie- EXPERIMENT VAN STICHTING MIDDEN ZEELAND' KOUDEKERKE Voor negen tig patiënten van de verpleegin richting ,Der Boede' is septem ber een vakantiemaand. Door toedoen van de huisdirectie en mevrouw M. Minderhoud-Joosse adjunct-directrice van de stich ting verpleeg- en rusthuizen, Midden-Zeeland is het mogelijk dat deze patiënten in september in groepen van dertig een boot tocht van een week gaan maken. De rondvaartboot .Noordzee' zal tegen die tijd speciaal voor deze gelegenheid als hospitaalschip worden ingericht. Het is aan de Rotary on do Lionsolub Walcheren te danken, dat deze toch ton zullen worden gemaakt, want liet idee voor de vakantievaart is geboren tijdens een dagtocht, die patiënten van ,Der Iïoede' kregen aangeboden door de Rotary en do Lions club. Reeds nu wordt er druk over de ko mende reis door een deel van de Zeeuwse wateren gesproken door de patiënten. Het zal voor hen een hele belevenis zijn eens een keer wat anders te zien dan het overigens fraaie park waai zy vanuit de ramen van .Der Boede' op uitkijken, Vooral voor één patiënte zal het een geweldige revaring wor den. Tot degenen, die een van de tochten meemaakt, behoort namelijk ook een zwaar bedlegerige patiënte, die van 1950 ,Der Boede' niet meer uit is g .Onze mensen moeten ook eens met vakantie kunnen', zo stelt dr Van Boijen het. .Voor patiënten is het in het verleden wel eens mogelijk geweest om met een J. Henri-Dunantboot mee te "aan. maar dat was een gering deel. Met acht plaatsen voor pa tiënten uit ,Der Boede' waren we echt al heel royaal bedeeld. We zijn nu zover dat we er negentig (Zie slot pag. 2 kol. 4) Dit is de rondvaartboot Noordzee waarmee de patiënten van de ver pleeginrichting Der Boede' in Kou dekerke in de maand september drie vaartochten zullen maken. De 2Voordzee' zal voor die gelegenheid worden ingericht als hospitaalschip. In totaal negentig patiënten ma ken de tochten mee. (Foto PZC) Men denke b v aan subsidies voor kruis verenigingen, voor muziekkorpsen en uiteraard ook voor de sport. Er mag worden aangenomen dat gedeputeerden juist in deze onverplichte groep uiterst kritisch zullen zijn voordat zij machti ging tot uitbetaling verlenen. Immers, zolang de uitgavenpost niet wordt ver hoogd, zullen in de .onverplichte cate gorie' de bezuinigingen moeten wor den gevonden, waarmee het begrotings tekort kan worden weggewerkt- Van daar kennelijk de ijver van de (hoof delijk aansprakelijke) b en w in deze sector: geen grasmaaien meer, de straat verlichting op een zacht pitje enzovoort. rt zover de feiten. Er zijn dus drie partijen op de planken van deze Brouwerhavense opera (of is het een operette?): de raad, het college van b en w en tenslotte gedeputeerde staten. Nu is echter het vreemde, dat door al lerlei publikaties en door uitlatingen vooral in de raad van Brouwershaven naar buiten de indruk is gewekt, dat gedeputeerde staten hier de rol vervul len van de al dan niet gemaskerde boos wichten, alsof dit college de partij zou zijn, die door het publiek woedend moet worden uitgefloten. Welk een vergis sing: gedeputeerden hebben naar onze stellige overtuiging in deze zaak gehan deld zoals zij dienen tg handelen. Hun beleid is juist en acceptabel: als toezicht houdend orgaan stond hun weinig an ders te doen dan wat zij nu hebben gedaan. De leden van de Brouwers- havense raad mogen zich dan ook wel enige beperking opleggen als zij kwali ficaties richten aan het adres van gede puteerde staten. Partij nummer twee is de raad. Bij herhaling heeft dit gemeentelijk college geweigerd de consequenties te trekken van een begroting met een te kort. Dat moet de raad zelf weten, maar het is dan wel goed dat de raads leden zich er van bewust zijn, dat rij op de buitenstaander een dwarse indruk maken. Dwars en kinderachtig. In dit opzicht kan men meer waardering heb ben voor b en w, die ernstig en con structief hebben gepoogd een conflict te voorkomen. In dit opzicht heeft het da gelijks bestuur van de gemeente Brou wershaven zich niets te verwijten: de raad in de eerste plaats is er naast- Hij heeft zich een .hoofdige' raad getoond, waarmee in deze zaak geen redelijk overleg mogelijk was. Nu deze kwestie eenmaal zover is ge komen als thans het geval is. ontstaan er karikaturale verhoudingen. B en w (hoofdelijk aansprakelijk voor niet goedgekeurde uitgaven) hebben bij voorbeeld de sportterreinen gesloten omdat er geen geld voor olie en ben zine voor de grasmaaiers zou zijn. Dat laatste is te begrijpen, maar het vreemde is dat in deze sector particuliere hulp werd afgewezen. Uit een uitlating van een wethouder is nu gebleken, dat het college die afwijzing alleen gebruikt als een strijdmiddel tegen de raad. Met andere woorden: een raadsconflict wordt uitgevochten op de rug van de sport verenigingen. Maar dat is er toch wel helemaal naast. Onder toezicht van een gemeentewerkman bijvoorbeeld zouden particulieren heus wel een sportveld vrijwillig kunnen maaien. Maar nee, dat past kennelijk niet in de tactiek van b en w tegen de raad. Een onfrisse vertoning. Het is te hopen, dat in Brou wershaven spoedig enige wijsheid merkbaar zal zijn, opdat er een eind aan deze_ operette komt. Misschien dat vol gende maand de raad in een ten dele vernieuwde samenstelling meer afstand van dit alles kan nemen. Met name zal het besef nodig zijn, dat een .hoofdige raad' in een geval als dit een onbestuur bare getneenta bete kent-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1