KABINET LEGT LAATSTE HAND AAN DE BEGROTING Schouwse dijkverzwaringen nu klaar ALARMSITUATIE IN OOSTENRIJK Rotterdam mikt op mammoet tankers MINISTERRAAD KOMT MAANDAG EN DINSDAG BIJEEN Hogere accijns op sigaretten, sigaren, tabak en drank? Oost-Tirol zwaar getroffen Weer belemmert verkeer naar Noord-Italië Vier miljoen voor proef-vaargeul in de Noordzee LOTTOWINNAAR PIJNLIJK VERRAST GEEN SPRAKE VAN HOOFDPRIJS Sigarelfen Staatsrechtelijk schild AMBONEES VRIJGELATEN ACHT LANDEN EISEN KERNSTOP In totaal 45 km bijgewerkt' HANOI WIJST BESPREKINGEN WEER AF 209e jaargang - no. 193 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 1 S8-S0. lol. 23SS I 1/elOc, f. 8. den Boer «n W. de peg!tr. Hoofdredectour 1647/3643), Middelburg, Merkl SI. «el. 3841. (b.g. G. A. de Kok Abonnemonliprll red. 2078/3169, adv. 2375). Got t brief. Kleine edv (max. 8 regel») Vrijdag 19 augustus 1966 DEN HAAG De ministerraad zal volgende week maandag en dins dag opnieuw bijeenkomen om de laatste hand te leggen aan de begro ting voor 1967. In politieke kringen wordt aangenomen, dat deze ver gaderingen in hoofdzaak tot doel hebben 't definitief vaststellen van de tekst van de begroting en van de daarbij behorende miljoenennota. Dat deze laatste besprekingen tot moeilijkheden onder de ministers zullen leiden, acht men in Den Haag vrijwel uitgesloten. LIENZ: In de Oost-Tirolse hoofd stad Lienz en omgeving zijn hon derden toeristen geïsoleerd. Velen hebben de nacht in de au,to doorge bracht. De toestand in Oost-Tirol wordt chaotisch genoemdOp de fo to een beeld van de opruimings werkzaamheden in de buurt van I Liens. Toch verwacht men, dat naast de tekst van de begrotingsstukken volgende week ook het dekkings plan van minister Vondeling nog eens aan de orde zal komen. Voor het begrotingstekort, dat circa één miljard gulden zou belopen, is dek king gezocht enerzijds in verho ging van een aantal indirecte be lastingen, anderzijds in de vorm van leningen op de kapitaalmarkt. Wat dit laatste betreft is het de vraag hoe de minister van finan ciën de ontwikkeling van de kapi taalmarkt in het komende begro tingsjaar beoordeelt. In het algemeen zijn de deskundigen vai oordeel, dat de kapitaalmarkt voorlopig wel aan de krappe kant zal blijven, zodat de leningsrnogelijkheden voor minister Vondeling beperkt zijn. Tenzij de minis ter een hoge rente biedt, zoals bij de jongste staatslening het geval was, die zeven procent rente geeft met een uit- giftekoers van 99% procent. Een rente van een dergelijk niveau verzwaart ech ter de rentelast, die door de belasting betalers moet worden WENEN (DPA) In de door on weer zwaar getroffen watersnood- gebieden van Oostenrijk, te weten Karinthië, Oost-Tirol en het gebied van Salzburg, is gisteren de toe stand met het uur slechter gewor- ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse gemeenteraad heeft gis teravond goedkeuring gehecht aan het voorstel van b en w om een bedrag van vier miljoen gul den beschikbaar te stellen voor het baggeren van een twee kilo meter lange proefgeul in de Noordzee voor Hoek van Hol land. Het aannemen van dit voorstel betekent een eerste stap in het streven van Rotterdam om het in de zeer nabije toekomst mogelijk te maken, dat mammoettankers van 200.000 ton en meer de Rotterdamse haven kunnen binnenlopen. Indien de proef namelijk slaagt kan men gaan beginnen aan het imposante karwei dat voor dit doel nodig is: het baggeren van een tien of twaalf kilometer lange geul voor de Hoek, die als aanlooproute zal gaan dienen voor de reuzentankers van om en nabij de 200.000 ton, die naar burgemeester Thomassen gister avond in de raad verzekerde, over en kele jaren bij vele tientallen vaart zullen zijn. De kosten van het project indien dat althans tot uitvoering wordt gebracht zullen ongeveer zeventig miljoen gulden gaan bedragen. Het jaarlijkse onderhoud van de aanloopgeul zou neerkomen op een bedrag van acht miljoen gulden, terwijl jaarlijks zo'nj twaalf miljoen gulden meer aan ha-i vengelden zal binnenkomen. Over het voorstel zelf zei burgemeester Thomassen: ,de proef die Rotterdam vóór Hoek van Holland wil gaan ne men is zeer belangrijk. Wanneer deze slaagt dan opent dit voor Rotterdam en Nederland belangrijke economische perspectieven' In zijn betoog liet de heer Thomassen verder weten dat de afgelopen maan den wel duidelijk is geworden dat vrij wel alle grote oliemaatschappijen mikken op tankers van om en nabij de 200.000 ton. .We hebben ons bij liet uitwerken van het voorstel laten leiden door deze maat. Het lijkt voor lopig niet aannemelijk dat grotere tankers in belangrijke hoeveelheden in de vaart komen', zo zei de burge meester. Hij becijferde dat in 1969 iedere twee dagen zo'n 200 000-tonner in het Rotterdamse havengebied zal binnenlopen. .Latér zullen dat er nog veel meer worden'. den. Beken en rivieren zijn in woes te stromen veranderd. Tot dusver heeft het noodweer drie mensenle vens geëist; In Noord-Tirol daar entegen schijnt de toestand langza merhand normaler te worden. Ook in Zuid-Tirol (Italië), waar het in de afgelopen dagen onafgebroken hevig geregend heeft en straten alsook spoorwegen blank kwamen te staan, schijnt het hoogtepunt bereikt te zijn. Eenheden van het Oostenrijkse leger de plaatselijke brandweren zijn in de weer om inwoners van bijzonder bedreig de gebieden in Karinthië, Oost-Tirol en het district Salzburg te evaeuëren. In Oost-Tirol is vooral Lienz getroffen. Enkele honderden toeristen uit de omge ving, die hun inkopen kwamen doen, hebben de nacht op het station, in trein rijtuigen of in autobussen doorgebracht. Voor het postkantoor in Lienz, waar de enige telefoonverbinding in Oost-Tirol met de buitenwereld intact bleef, ston den gisteren drommen vakantiegangers die hun verwanten merendeels West-Duitsland wilden opbellen. In Karinthië is de streek rondom Ober- drauburg er het ergst aan toe. Vele woningen moesten ontruimd worden. In de vroege ochtend stortte de nieuwe brug over de Drau in, die pas na de wa tersnood van vorig jaar gebouwd is en onlangs voqr het verkeer is opengesteld. Doordat de. rijksweg door bet Drau-dal op talrijke plaatsen is overstroomd, is de verbinding met Villach afgesneden. Hetzelfde was het geval met de hoofd weg in het Moell-dal en door de Gross- glockner. Italië Ten aanzien van de verhoging va indirecte belastingen heeft het kabi net besloten zoveel mogelijk alleen die artikelen zwaarder te belasten, die niet op de massa drukken, vraag doet zich voor welke artikelen dat kunnen zijn. In Den Haag denkt men onder meer aan een verhoging van de belastingen op tabak, drank en benzine. Van deze categorieën ligt een verhoging van de belasting op si garen en sigaretten wel bijzonder moeilijk vooral in het kader van de EEG. Reeds nu koopt men in België hetzelfde pakje sigaretten voor een prijs, die bijna twee kwartjes lager is dan in Nederland. Een verhoging van de belasting op siga ren. die buiten de laatste verhoging zijn gebleven, treft vooral weer de sigaren fabrieken, die het in het algemeen ook moeilijk hebben. Italië was gisteren van Oostenrijk uit slechts langs drie wegen bereikbaar. In Zuid-Tirol werd het auto-toeristenver- keer door versperring van verscheidene dalen In grote mate verlamd. Men ver wacht, dat de Brenner-spoorweg pas za terdag weer gebruikt kan worden. Ter wijl tot dusver de treinen tot Brixen of Bolzano reden en de reizigers met bus- (Zie slot pag. 3 kol. 4) VEENENDAAL (ANP) Drie dagen lang heeft bloemist A. Looijen uit Veenendaal in de veronderstelling geleefd dat hij bij na een half miljoen in de Duitse lotto had gewonnen. Gisteren werd hij echter uit de droom geholpen toen hij van het lotto hoofdkantoor in Keulen te horen kreeg dat er van een hoofdprijs totaal geen sprake was. De lieer Looijen. die inmiddels al veel in het nieuws is geweest, geeft een niet al te duide'r.ke verklaring voor het gebeurde. Zo zou hij het for mulier na het gedeeltelijk te hebben ingevuld in elkaar gefrommeld heb ben, omdat hij aanvankelijk niet van plan was het op te sturen. Later heeft hij het toch gedaan. .Doordat het formulier verkreukeld werd, wa ren er door het carbon tekentjes ontstaan die veel op kruisjes leken en die met de juiste lottogetallen overeen kwamen', zegt hij nu ontgoocheld. Het feit dat hij aan de pers doorgaf zeker van een prijs te zijn verklaart hij aldus: .een verslaggever zei me van het hoofdkantoor in Keulen te weten dat ik inderdaad winnaar was. Toen heb ik alle twijfel overboord gegooid' Op de foto: de heer Looijen toen hij nog in zijn geluk geloofde. MAANFOTO'S LOR OP TELEVISIE PASSADENA (UPI Reuter) De Amerikaanse maansateJhet heeft gisteren foto's van de helde re zyde van de maan gemaakt en is vervolgens naar de donkere zij de verdwenen om de film te ont wikkelen. De eerste foto die gisteravond door de antenne van ruim 25 me ter doorsnede te Goldstone in Ca- lifornië werd ontvangen, en ge lijktijdig aan de Amerikaanse te levisiekijkers werd getoond, is ge nomen van een hoogte van bijna 210 km en laat een gebied zien aan de oostelijke rand van de maan van de aarde gezien dat bekend is als de Zee van Smyth. Er is een voorwerp op. zichtbaar dat een rotsblok van on geveer vier meter doorsnede schijnt te zijn. Het was de eerste foto die ooit van een om de maan cirkelend ruimtevaartuig is ontvangen. Toen de opname gemaakt werd had de .Lunar Orbiter' een snelheid van 6400 km per uur en bevond hij zich in zijn zesentwintigste om loop. De gefotografeerde .Mare Smythii', genoemd naar de admi raal-astronoom William Henry Smyth, is door telescopen niet goed zichtbaar. De foto toont een vlak, met kleine kraters bezaaid •gebied van 11,2 bij 9,6 km. voor de televisiekijkers was de rechtstreekse uitzending van de omzetting der radiosignalen in beelden enigszins teleurstellend, daar de helderheid van de opna me op het beeldscherm nogal te wensen overliet. De foto's zullen echter, zo verzekerde het ruimte vaartcentrum in Passadena, na be handeling in het laboratorium veel duidelijker zijn. Amerikaanse ruimtevaartfunctio narissen spraken, toen de eerste opname binnenkwam, van een .verbazend succes'. De .Lunar Or biter' heeft tot dusver alles ge daan wat zij moest doen, zo werd gezegd. Niettemh Geen conflicten Intussen nemen de geruchten over conflict tussen regering en parlement tijdens het komende begrotingsdebat af. De regeringspartijen zouden, als het maar half kan. het kabinet-Cals in het zadel willen laten tot de verkiezingen in "967. .Maar dan moeten ze het ook ver- itandig spelen', zo zegt men in de krin gen van de regeringspartijen. Belastingverlaging Er bestaat zelfs een kans, dat de KVP- fractie genoegen zou nemen met een uit stel van de tweede tranche van de belas- j tingverlaging, die op 1 januari 1967 is^ astgesteld bij de wet. Maar dat laatste' ;al vooral afhangen van de indruk, die de nieuwe liegroting op het parlement en ook op het volk zal krijgen. Van groot belang- is hierbij in welke mate het kabinet de staatsuitgaven heeft getem poriseerd. Niettemin staan ook de geleerden nog voor enkele raadsels. Zo is de elliptische baan van de satelliet geleidelijk ronder geworden. Dit zou gedeeltelijk zijn veroorzaakt door de zwaartekracht van de aarde. Daardoor wordt het ver schijnsel echter niet helemaal ver klaard, vermoedelijk zijn ook fac toren in het zwaartekrachtveld van de maan in het spel. t konink- nog niet einde: zo hebben on- jj^v=| langs nog de bladen van d- vakbeweging zich in het debat i gemengd mét als gevolg dat in een enkele krant daarop repliek gevolgd. Het ziet er nog niet naar uit. dat in de buitenparlementaire discussie het laatste woord al gesproken is over deze kwestie, integendeel. Nu is echter het opvallende bij deze gedachtenwisse- ling, dat het vaak heel moeilijk is vast te stellen of bepaalde kritiek op het voor stel wel deugdelijk is, In allerlei beschou wingen komen namelijk argumenten naar voren meestal contra het voorstel ge bruikt waarvan de waarde niet is te taxeren omdat de gegevens daarvoor ontbreken. Wij denken in dit verband bijvoorbeeld aan allerlei vergelijkingen met de inkomens van andere staatshoof den. Het is niet duidelijk of deze verge lijkingen terzake dienend zijn omdat men niet alle factoren kent. De discussie heeft derhalve geleld tot een onbevre digende situatie, waarvan de voornaam ste oorzaak helaas bij de regering ligt. Zij heeft namelijk het ontwerp voorzien van een volstrekt onvoldoende toelich ting. De kritiek van de laatste weken op het ontwerp dient het kabinet i meer in het bijzonder de ministers Cals, Smallen- broek en Vondeling) zich dan ook meer dan ooit aan te trékken: een groot deel van de kritiek had wellicht kunnen wor den voorkomen door een betere toelich ting- DEN HAAG (ANP) Eén van de negen Ambonezen, die zyn aan gehouden in verband met de brandstichting in de Indonesische ambassade, is vrijgelaten. De man kon aantonen, dat hij ten tijde van ie brandstichting in Denemarken vertoefde. GENèVE (UPI Op de 17-lan- den-ontwapeningsconferentie ir Genève hebben de acht neutrale landen gisteren een onmiddellijke stopzetting van alle kernproeven, ook de ondergrondse, geëist. In een begeleidend memorandum eisten de acht staten Brazilië, Birma, Ethio pië, India, Mexico, Nigeria, Zwéden en de Verenigde Arabische Republiek dat de kernmogendheden gaan onder handelen over een verbod op onder grondse kernproeven, de enige die vol gens het kernstopverdrag van 1963 nog uitgevoerd mogen worden. De neutrale staten noemden de atmosfe rische kernproeven van .andere landen' Frankrijk en China, die niet bij naam werden genoemd, een gevaar voor de gezondheid, maar volgens het memoran dum scheppen de Verenigde Staten en Rusland gevaar door verfijning van hun kernwapens door ondergrondse kern proeven. In het memorandum van de neutrale staten wordt met geen woord gerept over het voorstel van de Ameri kanen en Russen, een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens te sluiten, maar wordt verklaard dat de enige ma nier om nucleaire verspreiding tegen te gaan, een verbod op alle kernproeven zou zijn. Kleuter verdronken HAARLEM (ANP) Het driejarig jon getje Tonnie Langendijk uit het Ramp- laankwartier in Haarlem is in een vij ver bij de ouderlijke woning verdronken. Toen het jongetje werd vermist heeft men een half uur gezocht, eer men het stoffelijk overschot in de vijver vi ^AKtlijn BURGHSLUIS Hel water schap Schouwen-Duiveland zal vandaag vrijdag een streep zetten onder een zaak, die na de ramp van februari 1953 voortdurend aan de orde is geweest: de dijkverzwaringen op de zwakke en gevaarlijke pïaatsen van het eiland in het kader van liet dijkherstel. De laatste schakel van de keten van verzwaringen is klaar. Van daag wordt de verhoogde dijk tussen Burghsluis en de West- ')out opgeleverd. Er zullen bij Burghsluis geen drag lines meer draaien en vrachtauto's, zullen er niet meer dag ln dag uit op de dijk af- en aanrijden. Op zichzelf Is deze dijkverzwaring niet zo'n im posant werk geweest, als het wordt ;eplaatst ln het geheel van nieuwe leltadammen en andere dijlcverzwa- ingen: het ging tussen Burghsluii n 'de Westbout om een dijkvak var o'n 700 meter en er was bij al die Deltamiljoenen' slechts een .luttel' edrag van f 215.000 mee gemoeid. laar voor het Schouwse waterschap s het de afsluiting van een taak, die ook vóór de concentratie van de wa terschappen al speelde en die jaren lang plannen maken en overleggen met rijk en provincie met zich bracht. Voor 1959 is een groot gedeelte van de zeeweringen op gevaarlijke punten al by gewerkt'. In totaal zijn nu de zeewerende dijken op Schouwen-Dui veland over een lengte van ongeveer 45 Inn verzwaard. Er zijn nog' wel dijkvakken, die niet in bewerking zijn geweest en die volgens het verzwa- ringsprograninia ook niet .behandeld' zullen worden, omdat de situatie op deze punten niet zo gevaarlijk is: het risico van eventuele doorbraak voor 1978 vindt men er verantwoord. Dat gold niet voor de 700 ineter zee wering tussen Burghsluis en de Westbout, ook al hield de dijk het in 1953. Er komt bij, dat achter dit stuk door de dylt van 5.20" nieter plus NAP naar plus 6 meter NAP is ge groeid. Deze verzwaring sluit aan op het ge deelte van de dijk rond Burghsluis. die in 1959 al is verzwaard, omdat le aanpak van dit stuk urgenter was lan van het dijkgedeelte ,dat nu is v-oltooid. Via dè bimnenberg van de lijk is ook een nieuwe verharde weg langelegd. 4 meter breed. Op de foto: het stuk dijk, dat nu wordt opgeleverd als laatste schakel in de tot" nu toe uitgestippelde dijk- verzwaringswerken op Schouwen- DuivelandT (Foto PZC) verscheen een interessante bijdrage in de Haagse Courant, geschreven door de nestor van de parlementaire journalisten, de bekende staatsrechtdes- kundige dr E. van Raalte. Hij stelt in zijn beschouwing vast, dat op dit mo ment, mede tengevolge van alle kritiek, een goede doeltreffende voorlichting van de openbare mening noodzakelijk is en wel zo spoedig mogelijk.. Evenwel: het antwoord van de regering kan pas wor den gegeven als de kamer een voorlopig verslag heeft uitgebracht- Dr Van Raaltë taxeert, dat het regerlngsantwoord niet voor half oktober te verwachten is. Wat betekent dat? .Alvorens bij een derge lijke gang van zaken de regering even tueel geheel of grotendeels onjuiste kri tiek op deugdelijke wijze zou kunnen weerleggen, heeft zich maandenlang de gelegenheid voorgedaan om allerlei grie ven. ten dele in persbeschouwingen, ten dele met behulp van ingezonden stukken en daarnaast, in niet mindere mate, dooi de spraakmakende gemeente, te laten spuien. En dat alle3 zonder dat ten aan zien van dat soort kri tiek, welke misschien geheel of grotendeels ongegrond kan zijn, van gezaghebbende zyde de onjuistheid van dergelijk soort opmerkingen is aan getoond', aldus dr "<an Raalte. Hij be toogt nu, dat de ministers er wijs aan zouden doen te besluiten een nota aan de tweede kamer te sturen ter aanvul ling van de memorie van toelichting. ,Dat stuk zal dan ook meteen gepubliceerd worden. Aldus zou het mogelijk zijn de nadere, ontegenzeggelijk in hoge mate wenselijk gebleken aanvullende gegevens tot volksvertegenwoordiging en volk te laten doordringen', zo betoogt dr Van Raalte. De schrijver herinnert er nog aan, dat enige maanden geleden de heer Cals er in de tweede kamer op wees, dat in het bijzonder de minister-presi dent ,het staatsrechtelijk schild' van de kroon zal moeten zijn. De minister-pre sident zal dat nu waar hebben te maken, aldus deze auteur. Een aanvullende nota: het zou een on gewone stap zijn. In de gegeven om standigheden geloven wij niet, aai de regering tot een dergelyke stap zal besluiten. Wanneer zij met een aanvul ling zou c komen, zou zij demonstratief erkennen, dat haar memorie van toe lichting onvoldoende is en bovendien zou zij te kennen geven, dat zij de kritiek zo ernstig neemt dat een tussentijds rege ringsstuk noodzakelijk is. Het zou er op lijken dat de regering-Cals paniekvoetbal ging bedrijven. We verwachten deze stap dan ook niet. Bovendien achten wij een dergelijke afwijking van de gangbare parlementaire methodiek in dit geval en op dit ogenblik onjuist. De suggestie zou immers gewekt worden, dat er sprake is van een noodtoestand, waardoor' een di rect ingrijpen nodig zou zijn. En daar is geen sprake van. Hetgeen overigens niet wegneemt dat het betoog van"dr Van Raalte nog weer eens duidelijk onder streept. dat het regeringsbeleid in deze kwestie onvoldoende is geweest. De mi- nister-president met name moet dit worden aangerekend: hij heeft zijn woor den niet waargemaakt, dat de bekleder van zijn ambt het .staatsrechtelijk schild' van de kroon moet zijn. Het schild, dat hier geheven is, blijkt uit ondeugdelijk materiaal te bestaan: het lijkt wel hel menaffaire. Onlangs is er een Nederlandse verta ling uitgekomen van een boekje met rake opmerkingen van wijlen presi dent Kennedy (.Kennedy ad rem"). Daar in staat een zin uit een tafelrede van de president, die hij bij de viering van zijn vierenveertigste verjaardag hield: ,Toen wij ons ambt aanvaardden, was het enige dat ons verbaasde, dat de zaken inder daad zo slecht waren als wij ze (tijdens de verkiezingscampagne) hadden afge schilderd'. Hc-t is niet te hopen voor de heer Cals, dat te zijner tijd zijn opvolger een soortgelijke opmerking zal kunnen maken. Af en toe lijkt het in deze richting te gaan: het beleid met dit wetsontwerp is er door zijn onvoldoende toelichting een voorbeeld van. TOKIO (UPI) Noord-Vietnam heeft de vredesonderhandelingen, welke Malei sië, Thailand en de Filippijnen hebben i voorgesteld, als .verlegen koopwaar van 'de kliek \an Johnson' afgewezen. Het commentaar op het voorstel ver- I scheen woensdag in het officiële Noorü- j Vietnamese nieuwsblad en werd gisteren |ïn een uitzending van het Noordvietna- mese persbureau te Tokio opgevangen. Volgens dit commentaar was "het voor stel gedaan ,om de Amerikaanse agres sie-oorlog in Vietnam te dienen'. De drie landen hebben ,hun zielen ver kocht aan de Amerikaanse duivels. Zij brengen slangen in het eigen kippenhok en helpen de Verenigde Staten verschil lende Aziatische landen, hun eigen va- I derianden incluis, binnen te trekken'ai- dus Noord-Vietnam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1