PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Soekarno keurt de opstand af Ruimte voor Wemeldinges verenigingen DUDDY IN ARREST Tweede verdachte Londense moord Mr Luns ziet nog geen oplossing voor Chinese affaire LORD AVON LANCEERT PLAN VOOR IND0-CHINA PARIJS GELOOFT NIET IN PAPPS SUPERSNELLE KERN PROEFVAART Nog een Ambonees gearresteerd AANTAL OUD-WERKNEMERS VAN TEIXEIRA IS ZONDER PENSIOEN MILJOENEN- ZWENDEL IN BOTER? Vermaniny uil de Botlek Mr J. van Aartsen verricht 29 september opening Dorpshuis en een kerkelijk centrum nu onder één dak Eerste stap naar Zuidamerikaanse handelsintegratie 209e jaargang - no. 192 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 aug. 1966 Snelrecht over herrieschoppers Pagina 2 idiCV Provlnci. O. A. de Kok ft Abonnement! 9. red. 2078/3169. adv. 2375). tarief. Kleine adv (mee. 8 reje ede. 5213), Oortburf. t< LONDEN (UPI) Na een inlich ting van de onderwereld heeft de Britse politie gisteren John Duddy, 37, gearresteerd, de tweede van de drie verdachten van de moord op drie Britse rechercheurs. De arres tatie werd verricht door agenten van de Schotse vliegende brigade. Duddy werd gepakt in een huur woning in Glasgow, slechts 50 me ter van een politiebureau. Hij bood geen verzet. De man kon worden lierkend aan een hart en de woorden trouw tot in de dood' die op zijn rechter onderarm 7-ijn retatoueerd. Hoewel hij werd beschre ven als een zeer gevaarlijk man die mo gelijk een revolver hij zich droeg, was hij ongewapend. Ook de agenten droegen geen wapens. De onderwereld van Glas gow geeft, de voorkeur aan messen en loden pijpen boven revolvers. By arresta ties maakt de politie alleen maar ge bruik van haar autoriteit, terwijl het soms nodig is kleine houten knuppels te gebruiken. Duddy zal in Glasgow blijven im afwach ting van de komst van twee recher cheurs van Scotland Yard, die hem naar Londen zullen brengen waar hij zal v/or- den verhoord. Daimler Intussen wordt in het gehele land de klopjacht voortgezet naar de derde ver dachte, de 30-jarige Harry Maurice Ro berts. Men vermoedt dat hij zich in Lon den bevindt. In Bristol speurt de politie uitgebreid naar eigenaars van Daimlers na het bericht dat Roberts een dergelijke auto bezat toen hij enige tijd geleden in die stad woonde. Een garage-eigenaar heeft de politie verteld dat tijdens het weekeinde een man die aan de beschrij ving van Roberts beantwoordt, hem een Daimler heeft trachten te verkopen. Gisteren zijn kikvorsmannen in het troebele water van de Theems op zoek geweest naar het moordwapen. Het zoeken moest echter na enkele uren worden gestaakt omdat men in het modderige water niets kon on derscheiden, Deskundigen onderwer pen de auto waarin de drie mannen zijn gevlucht aan een uitgebreid on derzoek in de hoop bewijsmateriaal te vinden aan de hand waarvan de verdachten kunnen worden veroor deeld. Giften Vanuit alle delen van Engeland vloeien nog steeds giften binnen voor de nabe staanden van de drie vermoorde mannen. Er is op het ogenblik 5000 pond binnen. De burgemeester van Londen heeft een fond3 ingesteld dat naar verwachting een kwart miljoen zal opbrengen. Terwijl de giften en blijken van ven binnenstromen is de discussie over het herstel van de doodstraf voor moord op politiemannen in functie weer in alle hevigheid opgelaaid. Verscheidene parle mentsleden hebben verklaard deze aan de orde te zullen stellen zodra het Lagerhuis In oktober weer bijeenkomt. TERUG VAN VAKANTIE SCHIPHOL (ANP) Dé minister van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, ziet nog geen oplossing Inzake de Chi nese affaire. Hjj zal eerst met zijn col lega's deze aangelegenheid bespreken al vorens stappen te ondernemen. Dit zei hy bij zjjn terugkeer gistermiddag op Schiphol uit Italië, waar hy 3'/2 week met zjjn echtgenote op vakantie is ge weest. Het eventueel verbreken van de diploma tieke betrekkingen met China vond de bewindsman een vergaande maatregel, waar voorlopig niet aan gedacht moest worden. Voorts zag hij geen enkel ge vaar voor de Nederlandse zaakgelastigde In Peking, de heer G. J. Jongejans. die als persona non grata nog steeds huis arrest heeft. Op 20 juli jl vertrok het echtpaar Luns van Schiphol naar Italië, om in het plaatsje Ronci van een .rustige en waar dige' vakantie in de zon te genieten- Tij dens zijn verblijf aldaar heeft minister Luns steeds contact met Den Haag on derhouden over de Chinese affaire. Ook heeft hij een ontmoeting gehad met zijn Italiaanse ambtgenoot Fanfani. Foto: zjjne excellentie was getooid met een fraaie strooien hoed, die hij echter bin nen enkele dagen weer zal moeten ver wisselen voor de (figuurljjke) ministers- steek. LONDEN (RTR) De Britse conservatieve oud-premier en voor malige minister van buitenlandse zaken Anthony Eden nu lord Avon heeft een plan ontvouwd om Laos, Cambodja en Vietnam te maken tot een onafhankelijke en neutrale gordel. In een boek, geti teld ,Naar vrede in Indo-China', betoogt lord Avon, dat deze drie landen volgens traditie neigen naar neutraliteit en onafhankelijk heid. Op deze wijze zouden zij zelf welvarend kunnen worden en zou het wantrouwen bij de buurlanden worden weggenomen. De Geneefse akkoorden van 1954 zouden het raam kunnen vormen voor bestands- onderhandel i ngen en voor het regelen van de beslaande geschillen, waarbij En geland en de Sowjet-Unie zouden moe ten blijven optreden als voorzitters van de Geneefse conferentie. De andere deel nemers zouden de Verenigde Staten, communistisch China, Frankrijk, Noord en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja moeten zijn. De vier landen van Indo- Ohina zouden de garantie moeten krij gen, dat hun grondgebied en neutrali teit niet worden geschonden. Op hun beurt zouden zij geen wapens mogen kopen van de andere deelnemende lan den. Wat de twee delen van Vietnam betreft, Is lord Avon van oordeel dat een neutra- llseringsschema op korte termjjn geen kans op succes ssal bieden. Na een be stand zouden eerst de economie en de binnenlandse veiligheid moeten worden hersteld. Pas over tien of 15 jaar zouden de twee delen van Vietnam over hun on derlinge verhouding moeten beslissen. Deze termijn zou met wederzijds goed vinden eventueel wel kunnen worden bekort, aldus lord Avon. ,M'N DUIKBOOT IS GEZONKEN ,Als een kogel uit Amerika vertrokken' getroffen. De boot brak in twee- en', aldus Papp. ,We?' Papp had. zo verklaarde hij, de reis vanuit de mond van de Sint- Laurensrivier niet helemaal alleen gemaakt. LONDEN: Kikvorsmannen hebben gisteren in de Theems bij de Lam- bethbmg vergeefs gezocht naar het rechercheurs zijn vermoord. Zij von den niets vn de dikke laag modder. In Glasgow, f-s gisteren de tweede verdachte gearresteerd. De speur tocht tiaar de derde man wordt in tussen met kracht voortgezet. Prijzende woorden voor Soeharto PARIJS Iedereen noemt Jozef Papp een leugenaar en fantast- maar als hij praat over de odyssee met zijn telfgebouwde atoomon derzeeër, komt er een gloed in zyn droevige Hongaarse ogen. In af wachting op repatriëring naar zjjn woonplaats Montreal verblijft Jo zef zonder een cent op zak in Pa rijs, maar zwaarder dan onder het verlies van zyn onderzeeër voor de Franse kust na een supersnelle .proefvaart' onder de Atlantische Oceaan, lydt hij onder de spot die met zijn relaas wordt gedreven. Hij vraagt geen geloof te hechten aan de verhalen, dat hij per KLM- vliegtuig van Montreal naar Pa rijs is gevlogen. ,Er is altijd ie mand die mij gelooft mijn vtouw Helen', zo verklaart hij. ,Ik had die duikboot werkelijk- Het was een prachtstuk grijs en groen gevJrfd, met een rode neus en staart, en met zijn motor van vierduizend paardekrachten kon hij een snelheid van 600 mijl per uur halen'. Paspoort Speciaal pak PRESIDENT DOOR JONGEREN UITGEJOUWD DJAKARTA (UPI) President Soekarno heeft gisteren zijn afkeu ring uitgesproken over de misluk te communistische staatsgreep van 1 oktober vorig jaar en generaal Soeharto geprezen om hetgeen hij had gedaan voor het land. Het was de eerste maal dat Soekarno in het openbaar de staatsgreep had afge keurd. Maar hij schoof alle verant woordelijkheid daarvoor van zich Soekarno verklaarde in zijn toespraak ter gelegenheid van Indonesië's onafhan kelijkheidsdag dat hij de vrede met Ma leisië, dat hij drie jaar geleden had ge dreigd te zullen .verpletteren' accepteer de. Op het podium waren samen met hem Soeharto en de opperbevelhebbers van marine, luchtmacht en politie. ,De ogen van de wereld zijn op deze spe ciale dag op Djakarta gericht', zei Soe karno, ,zij hebben gezegd dat Soekarno eindelijk door zijn eigen volk is afgezet. Dat Soekarno's macht eindelijk voorbij Dat er nu een driemanschap geert... maar zij hebben het mis'. .Wij zijn 21 jaar lang onafhankelijk geweest. Eenentwintig jaar heb ik ge werkt aan het bouwen van de natie. En op 11 maart heb ik generaal Soe harto de order gegeven de natie vei lig te stellen, de regering veilig te stellen, het gezag van de president veilig te stellen en de leerstellingen van Soekarno veilig te stellen. Soe harto heeft goed werk gedaan en ik dank hem daarvoor'. De herdenkings plechtigheid werd door e PIONIER 7 IN BAAN OM ZON KAAP KENNEDY (RTR) Van. Ka Kennedy Is gisteren het onliemande Amerikaanse ruimtevaartuig PIonler-7 gelanceerd, dat gegevens moet verstrek ken over mogelijke gevaren voor toe komstige interplanetaire ruimtevaar ders. De 63 kilo wegende satelliet is eers een parkeerbaan rond de aarde gebracht en daarna met behulp van de laatste trap van de Delta-aanjaagraket in een baan rond de zon tussen aarde en Mars geschoten. Evenals Pionier-6, gelanceerd in december jl, zal Pionier-7 de zomervlammen bestuderen. Men zal pas over twee dagen op grond van door volgstations ontvangen gegevens kunnen vaststellen, of de satelliet vol doende gestabiliseerd is om zijn taak uit wekkende menigte bijgewoond. Maar dit jaar nu eens niet door een dele gatie uit communistisch China. Jozef is 33 jaar oud, tien jaar ouder uit. Jozef draagt een grijze overal en grote groene rubberlaarzen, volgens hem zijn speciale duikbootpak. Zuchtend verklaart hij dat hij nu rijk en be roemd had kunnen zijn als hij niet hert ongeluk had gehad met zijn duikboot in twee stormen te raken. Stel u eens voor. Alles verliep pri ma totdat we op de eerste golf liepen. De stabilisators werkten niet meer en nadat we aan de op pervlakte waren gekomen, werden we door een tweede enorme golf •Mike Toth een vriend vloog in zijn vliegtuig boven mij en had mijn paspoort bij zich- De bouw van de onderzeeër had volgens Papp jaren geduurd en hij had zelfs met zijn vrouw afgesproken geen kinderen te nemen om al het geld aan de boot uit te geven. Zijn geheime werk was in de loop der jaren reeds uitgelekt. .Enkele ja ren geleden probeerde een groep mannen, vermoedelijk Russen, mij te ontvoeren, maar ik wist aan hen te ontkomen'. ■Voordat ik vorige week woensdag uitvoer, trachtten Canadese agen ten iets over mijn geheime plan nen uit te vinden, maar die zijn veilig thuis het zijn er honder den'. Plaats bekend Toen de onderzeeër verging, deed Papp zijn zuurstofmasker af en begaf hij zich in een rubberboot, waarmee hij naar Frankrijk voer. Volgens hem gingen alle kaarten en instrumenten met de onderzee boot verloren, maar hij weet pre cies waar zijn atoomvaartuig is gezonken. ,Ik weeit zeker dat de Russische onderzeeërs hem nooit zullen vin den. Voor de voortstuwing heb ik radioactief materiaal gebruikt, maar dat zendt geen straling uit'. Hoe groot was de kernreactor? Jo zef grijpt een zoutvaatje en zegt ,met een stuk materiaal van deze grootte kan ik 10.000 mijl en zelfs meer afleggen'. Parijs gelooft hem Uitgejouwd Soekarno werd uitgejouwd door denten toen hij zei dat het leven onder zijn bestuur beter was dan onder dat van de Nederlanders. Voor de eerste maal tijdens een toespraak van het Indonesi sche staatshoofd werd er gefloten en jouwd en geschreeuwd van .laat ons naar huis gaan'. Volgens de politie zijn In het eerste uur van de twee uur du rende toespraak bijna duizend studenten weggegaan. Toen anderen later ook wil den werd hen door militairen de weg versperd. De militaire autoriteiten lieten ook spandoeken verwijderen waarop stond: staak de strijd tegen monumen ten' en .luister niet naar toespraken die uw geest vergiftigen en U schade doen'. Soekarno scheen uitgeput na zyn rede. Hy verliet het podium ondersteund door mensen uit zyn omgeving en onder de schaduw van een zwarte payoung (para sol). DEN HAAG (ANP) De Haagse po litie en de rijksrecherche hebben op nieuw een Amboimees uit Moordrecht aangehouden in verband met de brand stichting in de Indonesische ambassade In Den Haag In de nacht van 26 op 27 juli. De Ambonnees werd in Goude w teerö. Hij is evenals de acht andere ar restanten in het hoofdbureau van politie in Den Haag ingesloten voor nader ver hoor. GELDEN PRAKTISCH OPGESOUPEERD' Deel van fondsen geblokkeerd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sinds de surséance van betaling van Teixeira de Mat- tos, krijgen oud-werknemers van een aantal dochtermaatschappijen van het Amsterdamse bankiers huis geen pensioen meer. Dit komt doordat deze maatschappijen ver zuimd hebben de pensioengelden .buiten de deur' dus bij verzeke ringsmaatschappijen onder te brengen. De gedupeerden behoren nu tot de con currente crediteuren van het bankiers huis. De gepensioneerden van Teixeira zelf lopen geen gevaar, aangezien hun pensioenpremies zijn ondergebracht bij een Rotterdamse verzekeringsmaat schappij. Aldus een van de bewindvoer ders van Teixeira, de heer H. M. Burg hard, op vragen die wij hem terzake stelden. De ongerustheid van een deel van deze gedupeerden manifesteerde zich bij het ministerie van sociale zaken. Van aantal hunner kwamen op het ministerie brieven binnen, waarin stond dat al ge ruime tijd geen pensioen was ontvangen en dat getracht moest worden van aow te leven. Bijstandswet Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken zei dat er op grond van de algemene bijstandswet wel licht iets voor deze mensen kan wor den gedaan. De Amsterdamse accountant en belas tingconsulent A. Vos, voorzitter vam het actiecomité gedeputeerden Teixeira de Mattos, meende ,dat het pensioengeld van de Teixeira-groep praktisch opge soupeerd was'. Volgens ons verstrekte inlichtingen uit verzekeringskringen zou .in ieder geval een niet onbelangrijk deel' van de pensioengelden van de Tei- - '-a-groep zijn geblokkeerd. Ander werk Volgens een woordvoerder van ,Mercu- rius, de bcdrijfsbond van werknemers in de handel, liet bank- en verzekerings wezen en de vrye beroepen, was do af vloeiing van een deel van de werknemers van Teixeira geruisloos verlopen. Vol gens Mereurius hebben zij allen zonder moeite ander werk kunnen vinden. Justitie stelt onderzoek in (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De algemene in spectiedienst van 't ministerie van landbouw en visserij stelt een uit gebreid onderzoek in naar ver meende vervalsing van certificaten voor de export van boter door bo- terexporteurs vooral in het midden en zuiden van het land. Het onder zoek wordt geleid door mr H. J. P. Duyx, officier van justitie in Den Bosch. Er is reeds een proces-ver baal opgemaakt tegen een zuidelij ke boterexporteur. Door steekproeven zou aan het licht zijn zijn gekomen, dat grote partijen boter waarop een toeslag was gegeven door het produktschap voor zuivel voor export naar een land buiten de EEG toch bin nen de Europese gemeenschap was ver kocht: dat was mogelijk door het ex port-certificaat te vervalsen. Het onder zoek is al een tijd gaande: het vermoe den bestaat dat op deze wijze mogelijk al langer dan een jaar wordt geknoeid met exportcertificaten. De toeslagen op export naar landen bui ten de EEG wordt verstrekt ter aanpas sing van de boterprijs aan de prijs op d« wereldmarkt. Die toeslagen variëren met de marktprijzen en de plaats van be stemming en belopen soms 2 a 3 gulden per kilo. Door die boter toch binnen de EEG te houden is de groothandel in staat een flink bedrag extra op een par tij boter te verdienen. Bij het ministerie van landbouw en vis serij kon men de omvang van deze af faire nog niet overzien: .het onderzoek is momenteel in volle gang. Tot nu toe is er één proces-verbaal opgemaakt. Maar naar globale schatting moeten de bij de ze affaire betrokken exporteurs winsten van enige miljoenen gulden hebben ge maakt'. heer C. Verolme. bekend Nederlands scheepsbouwer, heeft per perscommuniqué een nadere toelichting gegeven op zijn toespraak, die hij zater dag hield bij de tewaterlating van het schip .Hexrivier'. Een soort exegese op een grondtekst dus. Als we hem nu goed hebben Ingrepen, heeft de heer Verolme met name de Neder landse pers op het hart willen drukken dat zij inet kritiek op de .interne politiek' van Zuid-Afrika de economische belan gen van Nederland schaadt- .Men moet niet alleen ten opzichte van dat land. maar ook ten opzichte van andere lan den voorzichtig zijn met kritiek, omdat grote opdrachten voor de Nederlandse industrie verloren kunnen gaan', aldus klonk het uit de mond van de man uit het Botlekgebied. Het komt ons voor. dat deze woorden aanleiding zijn tot een en kele kanttekening. Er moet worden aangenomen, dat scheepsbouwer Verolme met .kritiek' eerst en vooral heeft gedoeld op de in het algemeen afwijzende commentaren in vele Nederlandse dagbladen op de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Deze politiek is inderdaad in Nederland een zeer omstreden zaak. niet alleen in ons land overigens, maar in vrijwel dc gehele wereld. Nu willen wij bij voorbaat vast stellen, dat wij in het algemeen gespro ken de duidelijke en haast ondoordring bare scheiding van blank en zwart in vrijwel elke sector van het maatschappe lijk leven, zoals in Zuid-Afrika het geval is, principieel niet te verdedigen vinden. Bovendien komt het ons voor. dat uit een oogpunt van praktische politiek op langere termijn een dergelijke scheiding voor de verhoudingen in de wereld kwalij ke consequenties kan hebben. Wij geloven derhalve dat apartheid moet worden af gewezen. Nochtans erkennen wij, dat het juist en zinvol is daarover van gedachten te wisselen met mensen, die op dit ter rein een andere mening huldigen. Voor de verdieping van eigen inzichten kan het van groot belang zijn aandachtig te luisteren naar diegenen, die op grond van ervaring ter plaatse en met kennis van zaken over deze waarlijk niet ge ringe problematiek kunnen spreken, ook al huldigen zij een ander standpunt. Voorts mag men niet voorbijgaan aan het onmiskenbare feit, dat historie en traditie in Zuid-Afrika specifieke pro blemen hebben geschapen, die niet zijn op te lossen met optochten en spandoe ken. Het gaat om vraagstukken, die een grote ernst vergen. Het betoog van de heer Verolme echter is in dit lient gezien grote teleurstelling- pantlijn WEMELDINGE Het nieuwe dorpshuis en kerkelijk centrum- onder-één-dak is bijna voltooid. Zeelands commissaris der ko- ninging, mr J. van Aartsen, zal op donderdag 29 september het gebouw officieel openen. Daar mee zal een eind zijn gekomen aan de samenwerking tussen de Stichting Dorpshuis en de Ne derlandse hervormde kerk in Wenseldinge wat betreft plan ning van de bouw. Een einde dat meteen een begin betekent van een samenspel bij het ge bruik van de gebouwen. Het nieuwe complex is ontslaan uit twee initiatieven: dat van (le stich ting dorpshuis en dat van de Neder lands hervormde gemeente. Waren aanvankelijk beide .partyen' elk voor zich bezig niet plannen tot .huisves ting voor verenigingen,' naarmate de ideeën vaster vorm aannamen, kwam men tot de conclusie, dat, sa mendoen hot beste was. lOn inmid dels is dat samendoen een normale zaak geworden, zyn de twee centra niet meer los van elkaar le denken. Jaren geleden al is men in Wemel- dinge begonnen te denken aan de stichting van een dorpshuis. In juni 1962 kregen de plannen gestalte en de gemeenteraad nam het initiatief. De raad benoemde een bestuur van de .Stichting Dorpshuis', het voorlo pig bestuur van de stichting stak de handen uit de mouwen en een col- leote onder de burgerij bracht een bedrag van 10.000,op; een teken dat er brede belangstelling bestond voor de bouw van een dorpshuis. Voor en tijdens de voorbereidingen van de bouw van een centrum zocht ook de Nederlandse hervormde kerk naar betere huisvestingsmogelijkhe- den voor de kerkelijke organisaties. Sinds 1948 maakten de verenigingen van de kerk gebruik van het jeugd- gebouw, dat lange tijd heeft voorzien in de algemene behoefte aan verga derruimte in Wemeldinge. Het werd ook door verenigingen buiten de kerk en door particulieren gebruik*. Toen bleek, dat de Nederlandse her vormde gemeente prijs stelde op een kerkelijk centrum, dat uitsluitend zou worden bestemd voor kerkelijke doeleinden zocht de stichting dorps huis contact met de kerk. Na breed voerig overleg zetten de plannenma kers voor het dorpshuis en het ker kelijk centrum hun architecten sa men aan het werk voor het ontwerp van een modern gebouw. Samen tekenen Uiteindelijk kwamen de getekende plannen naai' voren uit een samen werking van het bureau Zeeland van het ministerie voor cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, de .Stichting Zeeland' en de architec tenbureaus Steen en Tuinhof te Vlissingen en C. J. Klap te Waar de. Bij gebruik van het gebouw wordt geen scheidingslijn getrokken. De kerkvoogdij van de Nederlands hervormde kerk en de stichting dorpshuls zijn overeengekomen de zalen door elkaar te benutten; ook nlet-kerkelijke organisaties zullen dus gebruik maken van het kerke lijk centrum en andersom. Verder werd een overeenkomst vastgelegd voor het beheer, het onderhoud en de exploitatie van de zalen. Men heeft billijke tarieven vastgesteld, zodat niet de ene zaal voordeliger te huren zou zijn dan de andere. Doordat men samen om de confe rentietafel is gaan zitten kon men een dorpshuis ontwerpen met één grote zaal en foyer. Kleine verga derruimten ware® uiteraard niet no dig. Het linker gedeelte van het complex heeft namelijk drie verschil lende vergaderruimten. De zaai van het dorpshuis rechts heeft een op pervlakte van ongeveer 200 vierkan- (Zie slot pag. 9 kol. 1 Tve zichzelf nader toelichtende scheeps bouwer is aan de eigenlijke proble matiek volstrekt niet toegekomen. Hij heeft uitsluitend laten blijken, dat voor hem het primaat van de orderpor tefeuille geldt. Aan andere zaken heeft hij kennelijk geen boodschap. Hij vergt op grond van zijn liefde tot deze porte feuille van de Nederlandse pers dat zij zwijgt over de apartheidspolitiek, althans dat zij ophoudt daarop kritiek uit te oe fenen: er kunnen immers voor de Neder landse industrie opdrachten verloren gaan. Het is alsof men de echo hoort van een vraag, die eens in de aanvang van de wereldgeschiedenis is gesteld, een vraag die ook de heer Verolme wel eens gelezen zal hebben: ,Ben ik mijn broe ders hoeder?' Hij toont hier de mentali teit te bezitten van de koopman, die naar het legendarische verhaal wil. verklaarde naar de hel te willen zeilen als er maar geld mee viel te verdienen. Het is triest, maar de heer Verolme heeft de discussie over een brandend probleem van deze tijd op een niveau gebracht, waarop geen weerwoord mogelijk is. Eén ding is wel duidelijk geworden: de opvattingen van deze industrieel worden niet door prin cipes bepaald, maar door afzetgebieden. Nu is het plotseling ook begrijpelijk, hoe het mogelijk was dat hij na het herstel van de betrekkingen met Indonesië na een kort bezoek aan Djakarta terug kwam als een opgewekt Soekarno sup porter. Dat zal nu weer wel over zijn, de wind waait in Indonesië immers niet meer uit de Soekarnohoek. Wie weet gaat de heer Verolme nog eens flink za ken doen met China: wee de journalist, die dan een kwaad woord zou schrijven over Mao, de banvloek van de Botlek zou hem treffen uit angst voor verloren orders. Ach, waar verwonderen we ons eigenlijk over? De rol, die deze scheeps bouwer destijds heeft gespeeld in de Remaffaire. heeft in die dagen zijn ka raktertrekken wel ongeveer onthuld. La ten we ondanks zijn vermaning en on danks zijn nadere toelichting maar ge woon overgaan tot de orde van de dag. BOGOTA, WASHINGTON (UPI. Reuter) In de Columbiaanse hoofdstad Bogota is een stap gezet naar oprichting van een Latijns- amerikaanse gemeenschappelijke markt. Aan het eind van een twee daagse conferentie is door de pre sidenten van Chili. Venezuela en Columbia en persoonlijke vertegen woordigers van de presidenten van Ecuador en Peru de .verklaring van Bogota' ondertekend. Het voornaamste punt er van ls een pleidooi voor groter economische inte gratie en Latijnsamerikaanse eenheid van doelstelling. Naar verluidt heeft men de conclusie getrokken dat er een per manente commissie moet komen om de economische integratie van Zuid-Ame- rika te versnellen naar het voorbeeld van de EEG en de gemeenschappelijke markt van Centraal-Amerika. De vijf genoemde landen zijn lid van de Latijns amerikaanse Associatie voor Vrijhandel welke in de zeven jaar van haar bestaan weinig heeft kunnen presteren als ge volg van nationalistische e® bureaucrati sche vooroordelen. President Johnson heeft de Latijnsamerikaanse landen gis teren aangespoord sneller tot economi sche integratie over te gaan en hiertoe Amerikaanse steun beloofd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1