AMBONEZEN IN ARREST Zwolsman (EMS) op aftocht uit Zeeland KEERPUNT IN WONINGBOUW' Den Haag verwacht sultan in september Iraakse vlieger wijkt met Mig uit naar Israël Beslissing over Feeslmalaise schuldenkivestie 209e jaargang no. 191 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN N V Bth. Ml), gan e ie: VIlMingcn. Wals Zlirlkice. red. te 3647/3643), V W. de Piitcr. HoofdredKteur I, Merkt 31, tel. 3(41. (b,g. edv. 5,33. InsK. med. 3=A G. A. de Kok 0 red. 2078/3169, x tarief. Kleine edv. Woensdag 17 aug. 1966 BRANDSTICHTING IN INDONESISCHE AMBASSADE DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft in samenwerking met de rijksrecherche in Gouda acht jonge Ambonezen aangehouden, van wie er zeven in Moordrecht wonen en een in Alphen-aan-de-Rijn, in verband met de brand die in de nacht van 26 op 27 juli woedde in de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan in Den Haag. De acht arrestanten zijn ingesloten in het hoofdbureau van politie in Den Haag. Het verhoor van de jongelui verloopt moeilijk, daar het in het maleis moet geschieden, waarbij een tolk behulpzaam is. In Moordrecht is een woonwijk van ongeveer zes straten, waar voor namelijk Ambonezen wonen, ver enigd in 140 gezinnen. De arresta ties zijn geheel buiten de plaatse lijke politie omgegaan en ook de burgemeester vertelde niet van de arrestaties geweten te hebben. De leider vand e Zuidmolukkers in Ne derland, ir J A. Manusama uit Rotter dam, verklaarde al gisterochtend van de arrastaties te hebben gehoord. .Het lijkt Arrestant voorgeleid SCOTLAND YARD NOEMT NAMEN LONDEN (ÜPI) Begeleid door lal van rechercheurs is gisteren de 36-jarige werkeloze John Wit ney, verdacht van moord op drie Londense rechercheurs vrijdag jl., »ednrende twee minuten voor de rechtbank verschenen. De politie had uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen voor de overbren ging van Witney. Het gehele gerechts gebouw werd tot in alle hoeken door zocht, alle toegangen afgesloten en met politiemannen vergezeld van honden be waakt. Witney, die met beide handen ge boeid aan twee rechercheurs in burger voor de rechter stond, zal tot 23 augus tus voor een volgend verhoor in verze kerde bewaring blijven. De enige woor den die Witney voor de rechtbank sprak waren ,ja mijnheer', ,nee mijnheer' en niets te zeggen'. Hij was enige uren na de schietpartij in hechtenis genomen, Het verschijnen van Witney voor rechtbank maakte slechts deel uit van de gewone rechtsprocedure en diende om zijn voorlopige hechtenis te verlen gen. Hij hoeft geen verklaring af te leg gen tot het "voorbereidende verhoor waarbij de openbare aanklager moet be wijzen dat een proces gerechtvaardigd is. De datum van dit verhoor zal nog worden vastgesteld. Scotland Yard heeft gisteren ook de na men bekendgemaakt van twee mannen die beschreven worden als .gevaarlijk en voorzien van wapens'. Het zijn de 30-jarige Harry Maurice Roberts, die ook onder de schuilnamen Ronald Ernest Hall of John O'Brien be kend staat en de 38-jarige John Duddy. Naast een uitvoerige persoonsbeschrij ving richtte de politie waarschuwing en een oproep aan de bevolking: .wanneer deze twee mannen in het openbaar wor den gezien of indien men hun verblijf plaats weet, gelieve men zich in verbin ding te stellen met de dichtstbijzijnde politiepost. Onder geen enkele voorwaar de moet men de mannen benaderen'. Nadere toelichting van Verolme KRITIEK OP ZUID-AFRIKA BENADEELDE ONZE ECONOMIE ROTTERDAM (ANP) Scheeps bouwer C. Verolme heeft gisteren in een persbericht verklaard dat zijn opmerkingen tegenover de pers jl zaterdag over kritiek op Zuid-Afrika niet geïnspireerd zijn door eigenbelang. ,De woorden die ik bij de tewaterlating van de .Hexrivier' heb gesproken waren alleen bedoeld om de pers ervan te doordringen, dat kritiek op de interne politiek van Zuid-Afrika alleen maar de economische belan gen van Nederland kan schaden, en zeker niet van onszelf'. Dg heer Verolme zegt verder dat in de afgelopen maanden .onnoemelijke scha de' is toegebracht aan de economische verhouding tussen Nederland en Zuid- Afrika. Voor de Nederlandse economie is een grote kans verloren gegaan. In dien de verhouding met Zuid-Afrika .reëler' was gebleven, zou de Nederland se economie grote voordelen hebben be zorgd, aldus de heer Verolme. Zijn woorden jl zaterdag in Heusden moet de pers zien als een vriendelijke waarschuwing, dat men niet alleen ten opzichte van dat land, maar ook ten op zichte van andere landen voorzichtig moet zijn met kritiek, omdat grote op drachten voor de Nederlandse industrie verloren kunnen gaan. De heer Verolme hoopt dat zijn vriende lijke verhouding met de Nederlandse pers behouden blijft en eindigt: .gaat het tenslotte niet om een blijvende werkgele genheid voor onze arbeiders'. De 36-jarige Londenaar John Wit ney wordt hier uit een politie-a.uto, verborgen onder een deken, het ge rechtsgebouw West.-Londen binnen gevoerd. Witney is zoals bekend on der beschuldiging gesteld van de moord op de drie Londense politie- LAGES TE ZWAK OM ZIEKENHUIS TE VERLATEN DEN HAAG (ANP) De 63-ja- rige Duitser Willy Lages, wiens levenslange gevangenisstr; Breda is onderbroken wegens zijn gezondheidstoestand, is zo zwak dat in de afzienbare toekomst niet kan worden gedacht aan c uit het ziekenhuis, aldus heeft het Duitse persbureau DPA gisteren gemeld. Lages, die wegens oorlogsmisdaden werd veroordeeld, ligt in een ziekenhuis in Braunlage in de Harz. Reeds twee maal is hij aan zijn darmen geopereerd- Een vereiste derde ingreep hebben de artsen nog niet durven doen omdat de patiënt daarvoor te zwak is. Politiemannen van moord op neger beschuldigd WINCHESTER (AFP) Drie leden van de politie van Winchester, in de Amerikaanse staat Kentucky, zijn gis teren in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op een 26-jarige neger, Collie Hampton, die zondag werd door geschoten. De broer van het slachtoffer had een aanklacht Ingediend tegen vier politie mannen, die volgens hem op Collie had den geschoten tijdens een vechtpartij in de woning van de Hamptons. De vierde politieman werd gewond en ligt in het ziekenhuis. De anderen zijn na betaling van een borgsom vrijgelaten. Roemenen zwegen over vliegramp met 24 doden WENEN (DPA) In Roemenië is vo rige week donderdag een vligtuigonge- luk gebeurd, dat aan 24 mensen het leven heeft gekost. Onder hen bevond zich een echtpaar nit Wenen, zo meldt het Oostenrijkse blad .Kurïer'. Het was een tweemotorige machine van de Roemeense luchtvaartmaatschappij Tarom. De Hjoesjin-14 kwam tussen Brasov en Mammaia in een donderbui. De Roemeense overheid heeft tot nu toe niets over het ongeluk bekendgemaakt. Huizentekort kleiner dan verwacht DEN HAAG (ANP) In geen enkel jaar na de tweede wereldoorlog heeft zich in Nederland een zo sterk cumulatie van feiten en gebeur tenissen ten gunste van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid voorgedaan als in het jaar 1965. Hoogstwaarschijnlijk zal in de toe komst het jaar 1965 beschouwd worden als het scharnierpunt in een ontwikkelingsproces, waarin de schaarste aan woningen bijna een blijvend element leek te gaan worden. mij voorlopig erg voorbarig te conclude ren dat de acht jongemannen uit Moor drecht en Alphen aan de Rijn de brand stichting in de Indonesische ambassade op hun geweten hebben', aldus ir Manu sama. De Zuidmoiukken-ieider die in Rotterdam als leraar verbonden is aan een hbs zei tot dit standpunt te zijn gekomen onder meer op grond van het feit dat in ieder geval een van de arres tanten onmogelijk iets te maken kan hebben gehad met de brandstichting. De heer Manusama zei zeker te weten dat de betreffende man op het tijdstip van de brand met een Zuidmoluks voetbalelf tal in Denemarken vertoefde. ,Niet verantwoordelijk' In een gesprek met het ANP ver klaarde de heer Manusama verder dat de Zuidmolukse leiders niet ver antwoordelijk kunnen worden gesteld in het geval inderdaad zou blijken dat de acht arrestanten de brand stichting op hun geweten zouden heb ben. .Als zij schuldig zijn dan distan tiëren wij ons van hun activiteiten', zo zei de heer Manusama. Hij verklaarde voorts zich te kunnen voorstellen dat met name Zuidmoluk se jongeren tot acties jegens de In donesische regering zouden zijn over gegaan onmiddellijk na het bekend worden van wat hij noemde ,de moord op onze leider Soumokil'. ,Dat zou een begrijpelijk tijdstip geweest zijn. De avond van mevrouw Soumokils aankomst in Nederland was dat be slist niet', vond ir Manusama. Dit zegt de directeur-generaal van de volkshuisvesting en de bouwnij verheid in het dezer dagen ver schenen jaarverslag over 1965 van zijn dienst. In het verslagjaar kwa men rond 115.000 woningen ge reed, waarmee een belangrijk deel van de woningbehoefte kon worden bevredigd. Bovendien is met dit aantal bewezen, dat de bouwcapa citeit groot genoeg is om het ge stelde doel, de bouw van 125.000 woningen per jaar als een reële mogelijkheid te zien. Het tempo waarin het woningtekort kan worden opgeheven lijkt thans aanmerke lijk gunstiger. Het aanvankelijk voor het begin van het jaar 1965 geraamd tekort van 200.000 woningen blijkt op grond van de resultaten van het in 1964 ge houden woningbehoefte-onderzoek onge veer 25.000 lager te zijn dan volgens de prognose kon worden verwacht. Voorts bleek het aantal voltooide woningen in 1965 rond 10.000 hoger dan de geraam de 105.000 en was het aantal vervan gen woningen ongeveer 1000 minder dan werd aangenomen. Rekening hou dend met het vorenstaande, kan het tekort aan het eind ran '65, dat aan vankelijk op 172.000 woningen was ge raamd, thans geschat worden op 130.000 a 140.000. De eerste symptomen van een gezondere woningmarkt in sommige ge bieden zijn volgens het verslag reeds merkbaar. het land reeds op korte termijn mo gelijk zullen zijn, zullen resterende onevenwichtigheden moeten recht trekken. De percentages woningen met centrale verwarming zijn in het verslagjaar op nieuw sterk toegenomen. Complexen etagewoningen in de gesubsidieerde sectoren blijken thans voor meer dan 90 procent van centrale verwarming te worden voorzien. Op grond van de be schikbare gegevens ligt het percentage in de ongesubsidieerde sector iets lager, namelijk 83 procent. Ook het percenta ge voor eengezinshuizen steeg aanzien lijk, namelijk van acht in 1964 tot 18 in 1965. Huurverhoging Door een sterk gedifferentieerde huurverhoging per 1 januari 1966 en 1967, tezamen met een aanzienlijke verhoging van het initieel subsidie waaraan nog een terugwerkende kracht van ongeveer 1& jaar werd verleend wordt niet kracht naar een harmonisch huurpatroon ge streefd. De lossere vormen van huur- beheersing, die, naar verwacht mag worden, in verschillende delen van Verheugd De ambassaderaad voor de voorlichting van de Indonesische ambassade, de heer Wijarto, heeft naar aanleiding van de berichten over arrestaties in verband met de brandstichting gezegd erover verheugd te zijn dat de zaak ernstig wordt aangepakt. Dat draagt bij tot het behoud van de goede sfeer in de betrek kingen tussen Indonesië en Nederland. De heer Wijarto, die gisteravond In het begin van de avond nog geen bijzonder heden over de arrestaties had, voegde er nog aan toe dat het een goed bericht was aan de vooravond van de Indonesi sche onafhankelijkheidsdag. Gunstig jaar Het jaar 1965 is, evenals het voorgaan de, voor de bouwnijverheid een bijzonder gunstig jaar geweest. Aan gebouwen inclusief woningen, werd voor een be drag van f 5.213 miljoen geproduceerd (1964: f4.606 min). Het aandeel van de woningbouw was 51,6 procent (1964: 49,3 pet). De ar- beidsbezetting nam van 1 juli 1964 tot 1 juli 1965 toe met 6300 man of 4 pro cent. Dit is aanmerkelijk meer dan de groei van de totale beroepsbevolking, welke slechts 1 2 procent per jaar be draagt. Alleen reeds als gevolg van dienstplichtfaciliteiten was op 1 juli 1965 de arbeidsbezitting circa 3000 man hoger dan een jaar tevoren. TEL AVIV (Reuter) Een piloot van de Iraakse luchtmacht is gisteren met zijn Mig-21 van Russische makelij naar S Israël uitgeweken, aldus is in Tel Avïv bekendgemaakt. Het supersone straal- 2 •liegtuig werd dicht bij de Jordaanse jrens door Israëlische Mlragetoestellen S onderschept. De in Amerika geboren schilder Raymond Duncan die in Cavalaire (Zuid-FrankrijkJ is overleden. Dun can, die 92 jaar oud is geworden, wa-s een broer van de befaamde ballerina Isadore Duncan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In Haagse diplo matieke kringen wordt verwacht, dat sultan Hamengkoe Boewono, de Indonesische minister van eco nomische aangelegenheden, in sep tember naar Nederland zal komen om te trachten een overeenkomst te sluiten met de regering te Den Haag over de schuldenkwestie als mede over de financiële en econo- we gemakshalve allen die de tijd van vóór 1940 bewust hebben meegemaakt hebben nog wel een herinnering aan de eenendertigste augustus: ko ninginnedag. Het was de dag. die steevast begon met een zanghuidc voor de burgemees ter er werden vaderlandse liederen gezongen ln de sfeer van .Hollands vlag. je bent mijn glorie' er waren kinder spelen, er werden vele liters ranja ge schonken (en oranjebitter), optochten waren zeer in de mode. kortom de dag vergleed opgewekt en idyllisch en me nigeen vergat even. dat er aan de an dere kant van de oostelijke grens de re gering in handen was van een groep criminelen. De eenendertigste betekende voor de meeste scholen ook het einde van de zomervakantie: aan spreiding werd toen nog niet gedaan, trouwens "op reis gaan was niet voor iedereen weggelegd, voor menigeen was dat een te luxe bezig heid. Zo was een generatie lang de een endertigste augustus een vrij algemeen volksfeest, waarop meertal het weer ook nog wel meewerkte. De nu als naïef ge voelde uitdrukking .oranjezonnetje' werd j in die jaren gaarne gebruikt, met name door dagbladschrijvers, die overigens voor deze nationale feestdag een reek* vaste standaarduitdrukkingen ter be- schïkking hadden. Na de oorlog echter is het kwakkelen geworden met natio nale feestdagen. Al spoedig trad ko ningin Wilhelmina af en daarmee mische bijstand, die Nederland be reid von 7i'in te P-even aan het nieu-|loor 'Je eenendertigste zijn basis: de laat- reiazou zijn te geven aan net nieu „an augustus was immers geen ko_ we bewind in Indonesië. ninginnedag meer en daardoor vervielen op die dag automatisch alle feesfcelijkhe- ,Een juiste datum voor het bezoek van den. Uiteraard was er wel sprake van de sultan is nog niet vastgesteld, maar een verschuiving naar de dertigste anril. we gaan er van uit, dat hij komt', aldus de verjaardag van koningin Juliana, verklaarde een woordvoerder van het maar helemaal gelukt is dat niet: het klimaat op die dag ministerie van buitenlandse Den Haag. In juni van dit jaar zijn te Den Haag besprekingen gevoerd tussen een Ne derlandse en een Indonesische delega tie. De Nederlandse delegatie stond on der leiding van mr N. S. Blom, adviseur bij het ministerie van buitenlandse za ken met de persoonlijke titel van bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur. De Indonesische missie had als voorzitter de heer Oemardjadi, direc teur-generaal voor buitenlandse econo mische aangelegenheden van het de partement van buitenlandse zaken van Indonesië De heer Oemardjadi is onlangs bij een reorganisatie van het Indone sische departement ontslagen, terwijl de heer Blom het voorzitterschap van de Nederlandse delegatie heeft neergelegd. Mr Blom zou het voorzitterschap van de Nederlandse delegatie niet langer ambiëren, omdat het resultaat van de besprekingen met de Indonesiërs niet aan zijn verwachtingen zouden hebben beantwoord. Het ministerie van buiten landse zaken te Den Haag hult zich echter wat het aftreden van mr Blom betreft in stilzwijgen. erkt zelden mee, maar bovendien bleek al 3poedig dat er op het stuk van nationale feestdagen sprake was van een algemene malaise. Leeftijd De heer Blom verklaarde gistermorgen dat zijn aftreden als voorzitter van de Nederlandse delegatie alleen verband houdt met zijn leeftijd. Mr Blom is ruim 67 jaar. Na zijn pensionering heeft hij op verzoek van de Nederlandse rege ring het voorzitterschap van de delega tie op zich genomen, maar mr Blom vond 'nu de tijd gekomen ermee op te houden. De besprekingen met Indonesië hebben langer geduurd dan werd ver wacht. Mr Blom ontkende de juistheid van betichten, die zijn aftreden als voor zitter van de delegatie zaen als een ge volg van onenigheid of meningsverschil len met de regering. .Moeilijkheden zijn er niet geweest. Wij hebben het voor bereidende werk verricht en nu moeten de regeringen de knoop maar doorhak ken', aldus verklaarde mr Blom. Verkenningen besprekingen tussen de Nederlandse Indonesische delegaties die in juni werden gehouden, waren in feite geen onderhandelingen, maar meer .verken ningen', die juist met het oog op de grote schuld van Indonesië aan Neder land moesten uitwijzen of in beginsel overeenstemming met de nieuwe Indone sische bewind zou zijn te bereiken. De Nederlandse delegatie heeft tijdens deze .verkenningen' verschillende voorstellen gedaan, betrekking hebbende zowel op de schuldenkwestie als op het verlenen van financieel-economische bijstand in de vorm van investeringen en krediet verlening aan Indonesië. Deze voorstel len, die volgens Nederlandse kringen de basis kunnen zijn voor een vruchtbaar gesprek met Indonesië, vormen thans nog onderwerp van intern beraad Djakarta. Sultan Hamengkoe Boewono zal in sep tember het definitieve standpunt van zijn regering tijdens zijn bezoek aan Neder land bekend maken, ook wat betreft de; houding van Indonesië ten opzichte van de Nederlandse vorderingen. De malaise was niet alleen merkbaar op de (nieuwe) koninginnedag, maar vooral ook tijdens de na de oorlog Ingevoerde vijfde mei. Die dag leefde niet zei men en er moest zeifs besloten worden de officiële viering 3lechts eenmaal in de vijf jaar te houden. In de discussies daarover kwam enige malen de suggestie naar voren om als in Engeland slechts één feestdag per jaar te houden, waarvoor dan als datum de eenendertigste augustus werd gesuggereerd. Men ziet: de herinnering aan die vooroorlogse dag was zo dwin gend. dat sommigen meenden dat door Handhaving van deze datum als feestdag ook het verloren gegane elan wel zou terugkomen- De voorstanders van -terug keer naar de eenendertigste' zagen even wel over het hoofd, dat de oorzaak van de feestmalaïse dieper zat: het tijdperk van massale gemeenschapsfeesten was afgelopen. Er waren allerlei ontwikke lingen, die een terugkeer naar vooroor logse gebruiken verhinderden: grotere bevolkingsagglomeraties tonen veel min der samenhang dan de vooroorlogse ge meenten, men leeft er als naamloze indivi duen naast elkaar en niet als gemeenschap, de begrippen gemeen te en gemeenschap hebben in deze tijd dan ook weinig meer met elkaar te ma ken. Voorts zijn de mensen van nu veel mobieler dan vroeger doordat zij over eigen en snelle vervoermiddelen be schikken: zij trekken er liever met elk aar op uit dan dat zij met (onbekendean deren gaan feestvieren. Verder is de .ontmythologisering' om een veelge bruikte uitdrukking uit de moderne theo logie te gebruiken evenmin aan de monarchie voorbijgegaan. En tenslotte maar deze opsomming is allerminst uitputtend is er de tv, dat dictatoriale medium, dat allerlei nationale gebeurte nissen naar de huiskamer heeft ver plaatst. Een lokaal feestprogramma kan tegenwoordig alleen worden opgesteld wanneer de samenstellers rekening hou den met de tijden van de tv-program- rna's. Er is uit dit alles maar één con clusie mogelijk: de sfeer van de vooroor logse eenendertigste is er niet meer en zal ook niet meer terugkomen. PROJECTEN AFGESTOTEN PLANNEN BLIJVEN PAPIER UITSLUITEND NOG ACTIEF IN HOTELBRANCHE VLISSINGEN Zwolsman en zijn EMS-concern zijn in Zeeland met recreatieobjecten, beleg gingsaffaires en huizenblokken op de terugtocht. Dc laat» ste jaren zijn steeds meer bij nader inzien toch niet zo aan trekkelijk gebleken projecten afgestoten. Verschillende ambi tieuze plannen zijn niet veel ver der gekomen dan de tekentafel. Wie eenvoudigweg de balans opmaakt van wat (leze ondernemende belegger in do voorbije periode heeft aange trokken en weer van de hand gedaan, komt tot de conclusie dat nog slechts twee, overigens niet onaanzienlijke, bedrijven langs de Walcherse lenst in exploitatie zijn: Grandhotel .Britani de Boulevard Evertsen singen. NV i Vlis- Badmotel Westkapelle in VVest- kapeUe. In Vlissingens nieuwe woonwijk ,Pau. wenburg" staan dan nog zo'n kleine veertig particuliere eengezinswonin gen van de Maatschappij tot Stadsont wikkeling (EMS) op kopers te wach ten. In Cadzand-Bad heeft een an dere EMS-ondernemïng, de NV Vor- stenlandse Cultuur Maatschappij per celen duinterrein, strand en grond in bezit. En dan is de Gevangentoren op de Vlissingse Boulevard De Ruyter nog verhuurd aan Zwolsman. Het zijn nog maar enkele restanten van een aanvankelijk met wijde perspectieven aangekondigde ontwik keling. De Zeeuwse kuststrook zou het .Mekka' worden van recreatieve ondernemingen, waarmee het EMS- concern allerlei tot dan toe weinig bekende en duurdere mogelijkheden voor badgastcnaccommodatie moest gaan introduceren. Tegelijkertijd zou de Maatschappij tot Stadsontwikke ling van de Zwolsmangroep er in Middelburg en Vlissingen voor zor gen dat er een grote bouwactiviteit in de sector van de particuliere en de premiewoningen zou ontstaan. Van de grond kwam die ook inderdaad, maar daarbij is het dan ook feitelijk geble ven. Snel deed het EMS-concern in Middelburg een complex van 128 een gezinswoningen in de nieuwe Zuidwyk van de hand. In Vlissingens Pauwen- burg' hebben ongeveer honderd hui zen meer dan een half jaar leegge- staan. Met een veertigtal is dat nog liet geval. Een recapitulatie van wat er op het EMS-front in de afgelopen jaren bin nen de Zeeuwse grenzen zoal is ge passeerd, geeft het volgende beeld: 1 Grandhotel .Britannia' NV te Vlissingen. In oktober 1962 be sloot de raad van Vlissingen om 280 prioriteitsaandelen van 1000 in dit in 1955 en 1960 herbouwde hotel over te doen aan de Land- bank NV te Den Haag Tot dan toe had .Britannia' steeds met. verlies gewerkt. Voor het ge meentebestuur van Vlissingen dat zich als overheidsorgaan maar moeilijk verplicht kon "voe len om een onrendabele periode van het boulevardhotel te over bruggen, was het bod van de Landbank een koers van 100 i aantrekkelijk. Vlissingen was van een grote zorg af en de her- bouwactiviteiten van het gemeen tebestuur hadden per saldo toch geen strop opgeleverd. Enkele jaren geleden kwam de naamloze vennootschap van het grandhotel met een plan tot uit breiding van de accommodatie. Tot op dit moment is het bij een plan gebleven. Het verzoek loopt nog steeds. In 1964 werd de rijks- goedkeuring aangevraagd. Botelplannen In Vrouwenpolder. Anderhalve week geleden werd bekend dat een van de tot het EMS-concern behorende maat schappijen ongeveer 29 hectare in de recreatiesector onder Vrou wenpolder heeft afgestoten naar de Nillmij NV Levensverzeke ringsmaatschappij. Begin 1964 had de EMS die grond gekocht Het was de bedoeling er een .ho tel' te vestigen: een gelegenheid voor het afmeren van jachten met bijbehorende hotelaccommo datie. Ook wilde men er een bun galowpark aan verbinden. De be langstelling voor activiteiten op de in Vrouwenpolder aangekochte terreinen taande bij het concern, toen er moeilijkheden op het pla nologische vlak rezen en om an dere redenen. Men wilde toch maar liever van deze belegging af. Dat is dan nu gelukt via de Nillmij NV, die inmiddels plan nen uitwerkt om via een doch teronderneming een bunga lowpark te gaan exploiteren. Of het hier zomerwoningen dan wel permanent te bewonen bungalows zullen worden, is nog geen"uitge maakte zaak. 3 Plan wandelpier in Vlissingen. In 1962 kwam het EMS-concern met het initiatief in de publiciteit om de Scheldestad weer aan een wandelpier te helpen van de Bou levard Bankert af de zee in. Een verdienstelijke opzet, te oordelen naar de tekeningen van het in genieursbureau Steenis. Het ge meentebestuur van Vlissingen stond welwillend tegenover het plan. de toeristische attractie te rug te krijgen, maar sindsdien is het stil gebleven rond het plan. 4 Woningbouw in .Middelburg-Zuid. Tal van verwachtingen wekkend kwam de Maatschappij tot Stads ontwikkeling (EMS) enkele ja ren geleden naar Middelburg met het voornemen flinke sommen in de particuliere (premie) woning bouw te beleggen. Het gemeente bestuur was bijzonder geporteerd voor nieuwe bouwactiviteit cn verleende veel medewerking. De eerste huizen, die in de nieuwe zuidwijk (aan de overkant van de stationsbrug) verrezen, waren .van Zwolsman'. Lang kon dat niet worden gezegd. De 128 wo ningen werden in december 1964 aangeboden aan de Nillmij NV (Zie slot pag. 4 kol6) Aanleiding is een kolom in het Zwitserse weekblad ,Die Welt- woche* van 12 augustus jl, waarin wordt gemediteerd over de eerste augustus van dit jaar, de nationale feestdag van de Zwitsers. Voor Nederlanders een leer zame meditatie. Enkele zinnen er uit: Waarom zou niet ook een land zijn ver- Jaardag vieren? Maar het pijnlijke van deze eerste-augustusfeesten. waaraan in de grote steden niemand deelnam, nee. Men mocht ai biij zijn als men een kind zag, dat gelukkig zijn lampion droeg. Mis schien zegt u: dat was altijd al een beetje zo. ga liever naar een dorp, daar :<lop' de zaak beter. Ik geloof het niet meer. En ik kan de gedachte niet van mij af zetten, dat hier Iets aan het afsterven is: van jaar tot jaar leger wordt. Begrijp me goed, ik wil de eerste augustus niet her vormen, zeker niet nu het met de natio nale feestdagen van andere landen niet vee! beter gaat Maar er is een luchtledig ontstaan, da: mij verontrust: men kan niet meer spreken omdat men niets meer te zeggen heef:. De enige troost: als oude sociale vormen zo plotseling en zo arm zalig uiteenvallen, dan betekent dat, dat nieuwe vormen voor de deur staan. Wis». |Men ziet: ook in Zwitserland is er sprake van een nationale feestmalaise. Maar de I auteur van het stuk in ,Die Weltwoche' j raakt naar ons gevoel in de vraagstelling 1 de kern van de zaak niet- Waar het naar 'onze mening in feite om gaat is: hoe wordt het nationale bewustzijn beleefd? Vroeger gebeurde dat vooral door mid del van nationale feestdagen een ko ninginnedag bij ons, een veertiende juli in Frankrijk enz. Het blijkt nu. dat der- I gelijke feestdagen in deze tijd niet meer de geschikte vorm zijn om uiting te ge ven aan dit nationale bewustzijn. Boven- dien wordt dit bewustzijn ook anders be leefd dan vroeger, het begrip zelf is ge revalueerd. De vraag moet derhalve niet luiden: hoe vullen we een vacuüm op, met andere woorden: hoe vieren we dan jwel feest om ons het bestaan als natie bewust te worden? Nee, er dient te wor den gevraagd: hoe wordt op dit ogenblik het nationale bewustzijn beleefd? Door de jongeren bijvoorbeeld. Misschien dat dan, bij beantwoording van deze vraag, zou blijken, dat het vacuüm al voor een zeer groot deel is opgevuld en dat nieuwe vormen reeds bezig zijn te functioneren, zij het op een totaal andere wijze en plaats dan vroeger. Vroeger had de natie haar feestdagen nodig als de kerk haar heiligendagen. Maar het zou wel eens kunnen, dat die minder essentieel zijn dan vroeger werd gedacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1