MEVROUW SOUMOKIL BLIJFT GELOVEN! IN EEN TERUGKEER NAAR VRIJ CERAM Opstandelingen vechten met pijl en boog Plastic zwabbers' door waterleidingbuizen Brit met bootje spoelde aan bij Petten TWEE MEISJES DOOR BLIKSEM GEDOOD Jacht in Londen duurt voort Californië: vier vrouwen vermoord Smokkelauto dwars door versperring Brand in NAV0- commandopost Mandril van circus in de paleistuin Britse vinding nu ook in Nederland maandag 15 AUGUSTUS 1965 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van een onzer redacteuren) Een broze, zieke vrouw in kleurige sarong, hagelwitte kabaja, grijze sokken, houten sandalen. Zij spreekt met de stem en intonatie van een jong meisje. De uitdrukking van haar gezicht verraadt een mengeling van eenzaamheid, stil verdriet en beklemming. Op 26 juli is zy naar hier gebracht in af wachting van een bevrijding die wellicht nooit zal komen. Haar naam: mevrouw Josila Soumokil (32), weduwe van de op 12 april dit jaar geëxecuteerde president van de onafhankelijke republiek der Zuid- Molukken, Christiaan Robert Soumokil, zestig jaar. Mevrouw Soumokil, die vanwege op bed blijft, is opgenomen in het huit danig glimlachende predikant ,herdert' pere nieuwbouwwijk bewonen aan de De eengezinswoning in een lage recht tegenover de kerk, is vervuld vm. jonge stemmen en Veronicamuziek. Me vrouw Soumokil, die haar smalle han den ineengestrengeld houdt op schoot, is bereid iets te vertellen over de hopeloze ouerillastrijd op de Zuid-Molukken, de gevangenneming en daarop volgende executie van haar man, haar idealen en de vurige hoop eens naar haar geboorte grond te kunnen terugkeren. Het wordt een moeilijk, traag gesprek. Mevrouw Soumokil spreekt geen woord Hollands en daarom treedt ds Metiary, die zelf ook weinig kennis bezit van de Neder landse taal, als tolk op. Nog voor er onzerzijds één vraag ge steld is, vraagt hij half verontschuldi gend: ,u moet haar maar geen vragen stellen over politiek. Daar houdt zy zich niet mee bezig. Voor politieke zaken kunt u zich beter wenden tot onze rege ring, ik bedoel ir Manusama'. ingewandziekte het merendeel van de dag huis van ds Samuel Metiary. De wat onder- 'er 135 Molukse gezinnen, die een pro- de rand van de Drentse hoofdstad Assen. Proclamatie De Molukse koraal- en vulkaaneilan den weigerden na de oorlog deel uit te maken van de eenheidsstaat Indo nesië. Op 25 april 1950 proclameerde Chris Soumokil de onafhankelijke re publiek der Zuid-Molukken. Na de strijd op Ambon nam de noodrege- ring de wijk naar Ceram, waar mr dr titie in Makassar, zijn vrouw leerde Soumokil, voormalig officier van jus- kennen. Het huwelijk werd echter pas gesloten in 1954 in de diepste binnenlanden van Ceram. Mevrouw Soumokil onderscheidde zich spoedig als een dappere vrouw, die het leven van de guerillastrljd, angsten en ont beringen flink doorstond. Toen Indo nesische troepen in 1952 het hoofd kwartier Siwa aanvielen, slaagde me vrouw Soumokil er in de president en nog tien andere personen door de vij andelijke linies te loodsen. Het werd een barre tocht van vijf dagen zonder eten, dwars door de jungle. Geduren de dertien jaar leefde het echtpaar in bittere armoede terwille van de be vrijding van de Zuid-Molukken. Met een paar duizend fanatieke vech ters, gesteund door de bevolking, maak ten zij dikwijls contact met de Indone siërs en veroverden wapens en voedsel op de vijand. Hoog in de bergen, afge sloten van de buitenwereld, bewoonden de president en zijn vrouw schamele hutten en vluchtten van dorp tot dorp, wanneer de grond te heet onder hun voeten werd. Dertien jaar lang wisten zij uit handen te blijven van de drie ba taljons Indonesische militairen, die steeds dieper het binnenland introkken. De fatale dag werd 2 december 1963. Het echtpaar Soumokil, drie andere per sonen en zes eigen soldaten hadden de wjjk genomen naar Noord-Ceram. Ty- dens een rustpauze trokken de soldaten er op uit om voedsel te zoeken. Onder druk Mevrouw Soumokil: ,zjj wisten niet, dat er Indonesiërs in de buurt waren. Op een gegeven moment werden zij omsingeld en gevangen genomen. Men wilde weten tot welke groep zij behoorden. Tenslotte vertelden zij liet onder druk. Voor de soldaten van de Siliwangidivisie was het toen niet moeiiyk meer ons te vinden. Wjj wer den bevolen ons boeltje te pakken en voor hen uit te lopen. We maakten een mars van negen uur door het oerwoud, bleven vijf dagen in Siwa, werden overgebracht naar Ambon en vervolgens naar Djakarta. Aanvankelijk heeft mjjn man gedacht dat Indonesië met hem wilde praten over het verkrijgen van zelfbeschik kingsrecht. Hij koesterde ook de hoop, dat de Nederlandse regering een bemiddelingspoging had gedaan. Het bleek niet zo te zijn'. .Tweemaal per maand mocht ik myn man bezoeken. Ik was ondergebracht by ir Putuhena ln Sinagali. Op 24 april 1964 begon het proces. Hoewel hy gevonnist werd tot de doodstraf, bleven we opti mistisch, zeker na de coup in Djakarta, eind vorig jaar'. ,Hoe werd u naar de gevangenis ge bracht?' ,Per jeep van de m p. De kestdagen heb ik ook by mijn man doorgebracht. Er is nog een gratieverzoek ingediend bij pre sident Soekarno. maar dat werd afgewe zen. Zelf heb ik tweemaal geprobeerd een onderhoud te verkrijgen met de pre sident, maar beide keren werd het - zoek afgewezen'. ij, driet, arriveerde mevrouw Soumokil op 26 juli op Schiphol. De Molukkers in As sen brachten haar alle eerbewyzen maar nog niet de zekerheid dat zij voor de vrijheid van Zuid-Molukken willen vech ten. Mevrouw Soumokil is daar een beetje bitter gestemd over. De vreed zame, in redelijke welvaart levende 24.000 Zuidmolukkers in Nederland heb ben haar in een vreemde wereld ge plaatst die in flagrante tegenstelling staat tot het leven van guerillastrijders in eigen land. Een onvermijdeiyko situa tie. De Zuidmolukkers hebben zich mïr of meer aangepast aan het leefpatroon zoals zich dat bij ons manifesteert. Toch spreekt zij hardnekkig over een .tijdelijk verbiyf' in Nederland, al is zij ook te leurgesteld over het gebrek aan belang stelling van de Nederlandse regering ,Op de ronde tafelconferentie had Ne derland immers het zelfbeschikkings recht van de Zuid-Molukken voorge staan Is ir Manusama werkelijk aangewezen als de opvolger van uw man?' .Mijn man en hij zyn altyd samen opge trokken. Manusama werd ook uitge stuurd naar Nieuw-Guinea om de wereld te vertellen dat er strijd in de Zuid-Mo lukken werd gevoerd. Over de opvolging heeft mijn man wel met hem gesproken'. Spionage ,Is uw man benaderd om spionage voor de Indonesiërs te verrichten?' .Daar weet ik niets van. Dat kunt u be ter bij mr Bloch informeren, de advocaat van mijn man". .Hoe hoorde u, dat het gratieverzoek was afgewezen ,Er kwam een militair aan de deur met een brief. Ir Putuhena hield de brief ach ter totdat het avondmaal voorby was. Daarna werd het mij op voorzichtige manier medegedeeld. Dat was op 8 april. Op 11 april bezocht ik myn man voor het laatst. Hy moet toen geweten heb ben dat hy de volgende dag geëxecu teerd zou worden. Hij zei: ,ga zo snel mogelijk naar Holland en zet de strijd voort. Vertel hen wat hier gebeurt. Onze mensen daar wachten op verlossing'. Dat was de laatste wens van mijn man. Ik ben niet bij de executie aanwezig ge weest. Wel heb ik gehoord dat mijn man gezegd heeft na het gebed: .sekarang, pasang sudah'. Dat betekent in het Hol lands: ,nu, schiet maar'. Mevrouw Soumokil kreeg snel een vi sum om naar Nederland te reizen. Lan ger duurde de verstrekking van het pas poort omdat de Indonesische regering weigerde een overlijdensacte af te geven van haar man. Diep onder de Indruk van alle gebeurte nissen, gebukt onder een peilloos ver- Pijl en boog .Beschikken de opstandelingen over vol doende wapens en munitie?' ,Neen, er is praktisch niets meer. Daar om vallen we ook niet aan, om zoveel mogelijk munitie te sparen. We verdedi gen. De jongelui langs de kust, die de. binnenlanden intrekken om by ons wa pens en munitie te halen kunnen we niets geven. Er wordt hoofdzakelijk ge vochten met pijl en boog'. ,Hoe oud zijn de opstandelingen?' ,De leeftijd varieert van 16 tot 50 jaar. De heel jonge mensen worden gebruikt voor het overbrengen van berichten tus sen de verschillende groepen'. .Worden er alleen wapens buitge maakt?' ,We kopen ze ook van de Indonesische militairen. Ze zyn niet allemaal even trouw'. Js er voldoende voedsel ,Aan voedsel hebben we geen gebrek'. .Acht u deze strijd geen hopeloze zaak ,Wij hebben een miljoen mensen achter ons die ons steunen. Zij willen allemaal vrij zijn. Eens zullen ook wij hier terug keren. Hoe dat moet gebeuren weten wij nog niet'. ,Hoe is het bewind van de Indonesiërs?' ,Van Ambon weet ik, dat er veel mensen gevangen worden genomen. Iedereen wordt dagelijks bespionneerd'. ,Was het niet beter geweest eerst met de Indonesiërs te gaan praten over zelf beschikking ,Myn man is altijd bereid geweest met de Indonesiërs daarover te praten'. ,Had u tijdens die dertien jaar contact met Nederland?' ,Onze contacten liepen over Ambon, Djakarta en Singapore'. .Heeft u vanuit Indonesië nog bepaalde consignes meegekregen ,Nee, helemaal niet'. ,Van wie ontvangt u financiële hulp? Ds Metiary neemt het antwoord over. .Voor dit soort vragen kunt u zich beter wenden tot ir Manusama. Daar weet mevrouw Soumokil niets van'. .Is er behalve op Ceram nog elders in de Zuid-Molukken een leger van opstan delingen?' .Overal kleine groepen. Meer weet ik niet van'. i'ettex (AM') Cgatereo de vroege avond Is een Engels man, de Imer Tony Smith, niet een omgeslagen plastfcbootie aan gespoeld op d«- Hondsbosscïie zee wering hij Petten. De heer Smith wax vrijdag jl uit I.owestoff in Engeland vertrokken en had een brief van de burgemeester van die Engelse gemeente voor de burge meester van Katwijk by zich. Door het noodweer zaterdagavond Is het bootje omgeslagen. De heer Smith wist echter op het omge slagen vaartuigje tc- klimmen en zo de nacht door te brengen. De Brit die op het omgeslagen bootje stond, trok bij Petten de aandacht van enkele mensen. In de branding werd hy er echter afgeslagen. De heer Smith bleek een uitstekend zwemmer te zijn. Men wist hem er opmerkzaam op te maken dat hij langs de dam moest zwemmen. Hier stond nl. oen zeer sterke stroom. Zelf had hy dit waarschijnlijk ook al opge merkt en gelukkig beschikte hij nog over zoveel uithoudingsvermo gen dat hij tenslotte veilig kon worden opgevangen door de dijk- baas, de heer J. C. Bellis. Een arts vond het echter noodzakelijk dat hij voorlopig opgenomen werd in het centraal ziekenhuis in Alk maar. Het bootje is geborgen en alle levensmiddelen waren nog aanwezig. Deze waren nl ln plas ticbussen opgeborgen die waren vastgebonden. Zwak Aan de atmosfeer is voelbaar dat het gesprek afgelopen moet zijn. Ds Me tiary is van mening dat we wel wat erg veel vragen hebben gesteid. Er is echter niet gesproken over de vraag of de kinderen van de in Ne derland levende Zuidmolukkers straks naar een land willen dat zij vaak niet kennen. Er is evenmin ge sproken over de tragedies in Zuid- molukse gezinnen, waarvan het ene deel de Indonesische kant en het an dere deel de zijde van de opstandelin gen kiest. Mevrouw Soumokil staat droefgeestig in het midden van de kamer. Haar tengere hand geeft nauwelijks druk. Zq laat de predikant overbrengen dat zij dankbaar is voor onze komst en dat zij hoopt eens in vrijheid in Ceram te kunnen leven. Op de gang eten de kinderen van de fa milie Metiary met hun boord op schoot. Zij mochten niet binnenkomen tijdens het gesprek. Dominee doet ons uitgelei de. Hy glimlacht weer vriendelijk. .Me vrouw Soumokil is nog erg zwak. Zij moet nog minstens een. maand het bed houden'. BLOEMEXDAAL (ANP) Zaterdag avond om zes uur zijn twee Amsterdam se meisjes in het zwembad van de cam ping Vogelenzang te Bloemendaal door de bliksem gedood. De slachtoffers zijn de 15-jarige naaister B. Rotgans en de 16-jarige kantoorbe diende W. M. L. Siegrest. Eerstgenoemd meisje was op bezoek bij haar vriendin, die met haar ouders op de camping ver bleef- Van de ongeveer 20 andere perso nen. die op het moment dat de bliksem insloeg in het bad waren, moesten en kelen zich in het marinehospitaal te Overveen laten behandelen. De drie gedode rechercheurs van Scotland Yard. Vliw: Geoffrey Fox (41), David Wombwell (25), Christopher Tippet Head (SO). LONDEN (Reuter) In de jacht op de moordenaars van de drie re chercheurs beschikt de Britse po litie nu over drie aanwijzingen: de gevonden auto, de man die deze verkocht heeft en minstens een belangrijke getuige. De auto werd in een garage in het zuiden van Londen gevonden na een telefoni sche aanwijzing. Een vrouw die de •age vanuit haar woning kan zien werd door de politie een be langrijke getuige genoemd. Aan pers en tv is verzocht haar niet lastig te vallen, zij is de gehele zon dag zonder onderbreking onder- Een tweede telefoontje had tot gevolg dat 30 politieauto's naar een ander adres in Zuid-Londen reden, waar een stuk van de stad werd afgezet. Een echtpaar werd voor nadere ondervraging wegge voerd, zy zouden onderdak verschaft hebben aan een ,man met een spits ge zicht'. die zondagochtend haastig met twee vrienden zijn" bezittingen kwam ha len. Schietpartij in stadion Djakarta DJAKARTA (RTR) Vrijdagavond Is een voetbalwedstrijd in hot stadion van Djakarta in een schictparty ontaard, waarbij tientallen mensen verwondingen opliepen en een majoor van het Itger werd gedood. Het was een wedstrijd tussen Bandoeng en Soerabaja om het nationale kam pioenschap. Toen Bandoeng, dat met 1-0 leidde, tot tweemaal toe een over treding beging, gingen de spelers op de vuist.. Ook onder het publiek, 40.000 man sterk, raakte men slaags. Enkele mariniers die langs de lijn stonden, los ten waarschuwingsschoten in de lucht, volgens ooggetuigen moet een soldaat onder het publiek, menende dat er op hem geschoten werd, op de mariniers gevuurd hebben. Deze schoten toen op het publiek. Iedereen probeerde de uit gang te bereiken, waarbij vrouwen en kinderen onder de voet werden gelopen. DELANO (UPI) In een woonwijk van Delano in de Amerikaanse staat Ca lifornië zijn zondagmorgen vroeg drie vrouwen doodgeschoten en een vierde gewurgd. Kort nadat buren schoten aan de poli tie hadden gerapporteerd, werd een 26- jarige man, Alfredo Pacheco Acosta, ge arresteerd. De slachtoffers zijn de 40- jarige Isadoro Cortez. de 34-jarige Jen ny Acosta, de 80-jarige Maria Sanchez, en Victoria Macias, welke laatste in een ander huis enkele straten verder ge wurgd was. De arrestant gaf zich aan de politie over voor het huis waarir gewurgde vrouw lag. Volgens de politie heeft Acosta bekend dat hij de vier vrouwen heeft vermoord. Of hij familie is van zijn slachtoffers is niet bekend. EINDHOVEN (ANP) De douane heeft in de nacht van zaterdag- op zon dag ln de stryd tegen de botersmokkel naar België weer een nederlaag moeten Incasseren. Op vermoeden dat een ge pantserde smokkelauto zou passeren, hadden de douaneambtenaren postgevat op de weg van Valkenswaard via het grenskantoor Borkel en Schaft naar Bel gië. Om half twee werd het zware mo torgeronk van de uit de richting Val kenswaard naderende pantserwagen hoorbaar. Snel werd op de weg een versperring aangebracht, bestaande uit zogenaamde harrisons, staalconstructies in x-vonn met dwarsverbindingen. De bestuurder van de pantserwagen trok zich van de versperringen echter niets aan. Hy reed er dwars doorheen, waarbij de harrisons totaal vernield wer den. Met onveminderde vaart stoof de smokkelauto verder in de richting Bel gië. Van de zyde van de douane is vernomen dat men volkomen machte loos staat tegenover dergelijk zware gepantserde smokkel wagens. In de be strijding van de botersmokkel zijn aldus de normale middelen niet toereikend. Nieuwe middelen, eventueel militaire assistentie, worden nodig geacht. In de komende dagen kan herover beraad met de officier van justitie in 's-Hertogen- bosch, mr B. Duyx, verwacht worden. MAASTRICHT (ANP) Zondagavond om tien uur is brand uitgebroken in de ondergrondse NAVO-conimandopost in de Cannerberg bij Maastricht. De brand ontstond in de luchtzuiveringsinstallatie. Tengevolge van de grote rookontwikke ling werd sommige manschappen de weg naar de uitgang afgesneden. Er werd groot alarm gegeven. De Maas trichtse brandweer rukte met groot ma terieel uit. alsmede de gemeentelijke geneeskundige dienst met ambulances en de Maastrichtse gemeentepolitie. Na dat men de situatie in ogenschouw had genomen cn de nodige maatregelen had genomen om de door de rook afgesneden manschappen in veiligheid te brengen, bleek de brand van veel betekenis te zyn. Het gevolg van de brand is wel dat momenteel de ondergrondse comman dopost voor een gedeelte geen aircondi tioning meer heeft. De brandweer was zondagnacht nog be zig met de nahlussing. Geprobeerd werd de rook uit de ondergrondse verblijven te verdringen. De meeste rook bevond zich in de omgeving van de keukens. Veel toeristen in ons land AMSTERDAM, DEN HAAG (ANP) In Amsterdam is dit weekeind een ware golf van toeristen neergestreken, voor namelijk Fransen, Amerikanen en Duit sers. Om negen uur zaterdagavond was in heel Amsterdam en wijde omgeving geen hotelbed meer te krijgen. De VVV begon toen particulieren in te schake len, waarbij men er zelfs toe moest overgaan mensen die elkaar totaal niet kenden, in één kamer te huisvesten. Het lukte echter iedereen die zich aan meldde, voor de nacht een onderkomen te geven. Ook gistermorgen liep het storm hij het VW-kant oor aan het. Cen traal Station. Den Haag en Scheveningen kwamen za terdagavond eveneens hotelruimte te kort. Enkele van de duurste kamers bleven onbezet, maar de VW heeft tientallen logeergasten moeten doorstu ren naar Delft en Leiden, waar nog plaats bleek te zyn. De hotels in Was senaar, Kijkduin, Katwijk en Noordwyk bleken ook volgeboekt te zyn. DEN HAAG (ANP) De drie en een halfjarige en een halve meter lange zwarte mandril van het circus Heros, dat in Den Haag op het Malieveld zyn tenten heeft opgeslagen, is zondagmorgen ge vlucht- Het beest met een vol gens kenners byzonder fraaie lange staart en een mooie kroon van haar op zijn hoofd heeft na een tochtje door een stuk van de woonwijk Bezuidenhout zijn heil gezocht in de tuin van het palels Huis ten Bosch. Het was 's morgens om een uur of acht, dat de mandril zijn kans schoon zag, toen de oppasser Elio Tarquini de kooi van het dier op ruimde. De bosduivel, van de an dere familie dan de soortgenoten met de fosforkleurige kale huid- plekken. sprong over zyn oppas ser heen, toen de kooi juist was geopend. Hij "begon zijn tocht in de vrijheid door de steenmassa's van de be bouwing op te zoeken, na in het Haagse bos zyn achtervolgers het spoor byster te hebben gemaakt. De mandril liep op het trottoir, stak feilloos de drukke en minder drukke straten over. Het duurde niet lang of in Den Haag gonsde het van de verhalen, dat een aap op een fiets door de residentie reed en een toren van een katho lieke kerk had beklommen. Elio Tarquini en zijn baas opper- oppasser Giovanni Gerbaubo wer den middels politiemannen en an dere Hagenaars er op geatten deerd, dat de mandril de bossen rond het paleis Huis ten Bosch was binnengeslopen. De jacht le verde niet het gewenste resultaat op. De mandril, die bij voorkeur niet klimt noch klautert cn ook niet in bomen leeft, verwaardigde zich de statige trappen van het hoofdgebouw te bestijgen. De mandril won het in snelheid en slimmigheid van de mensen. Troosteloos keerden de circusmen sen naar hun salonwagens en ten ten terug. Daar begon het over leg om vanmorgen opnieuw een poging te ondernemen om de aap van een mandril te vangen. De laatste Avondmaalsviering in de gevangenis te Djakarta. ~Op de mg gezien de predikant. Rechts wijlen dr Soumokil, zijn vrouw en op de achtergrond een zuster van mevrovAC Soumokil en haar 12-jarig zoontje. Vaticaans blad: John Lennon heeft gelijk VATICAANSTAD (UPI) Het Vati caanse blad ,1'Osservatore Romano' heeft zaterdag de verontschuldigingen van beatle John Lennon over zijn opmerkin gen over Jezus aanvaard en gezegd dat er waarheid schuilt in zijn opmerkingen over het atheïsme. .Het kan niet worden ontkend dat er enige waarheid schuilt in de jongste op merkingen van John Lennon over het atheïsme of de verwardheid van vele mensen', aldus het blad in een redactio neel commentaar waarin Lennons ver klaring in Chicago over wat hij precies bedoelde toen hij zei dat de Beatles po pulairder zijn dan Jezus in'extenso werd opgenomen. Nederlands schip op strand gezet na aanvaring DOVER (UPI) De Nederlandse kust vaarder .Hiinzeborg' uit Dellzyl ligt ver laten by de Sandwichbaai, na in aanva ring te zijn geweest met het Griekse 6946 ton metende schip .Diamandis'. De aanvaring tussen de 397 ton metende kustvaarder en de Griek vond in dikke mist plaats bij het Ea.71 Goodwin licht schip in Het Kanaal Een woordvoerder van de kustwacht zei dat het onbeschadigde Griekse schip (uit Pireaus) waarschijnlijk onkundig van de botsing op weg was naar Hamburg. De lading houten telefoonpalen uit Fin land droeg er toe bij dat het Nederlandse schip bleef drijven. Het was op weg naar Southampton. De Duitse sleepboot .Albatros" had de .Hünzeborg* naar zijn ligplaats geëscor teerd. De woordvoerder van de kustwacht in Deal zei dat de .Hünzeborg" een slagzij van 30 graden maakte en de machine kamer blank stond. Slechts de kapitein was aan boord toen het schip op het strand werd gezet. De zeven bemanningsleden, die door an dere schepen waren opgepikt, zullen zich spoedig weer bij hem voegen. De .Hünzeborg' kreeg na de aanvaring hulp van een helikopter, een reddings boot, een Brits schip en twee Belgische veerboten. Op de Verolme Dok- en Scheeps bouw Mij. te Rozenburg is zaterdag een op de werf gebouwd dok uit een dok te water gelaten. Met behulp van de drijvende bok Ajax werd het nieuwe dole uit het dok waarin het gebouwd is de Waterweg opge- I sleept. UTRECHT (ANP) Er zijn maar weinig huisvrouwen die graag roestwater gebruiken om hun aardappeltjes in te koken of hun was mee te doen. Er zijn ook maar weinig waterleidingbedrij ven in Nederland, die niet op een of ander moment klachten te incasseren krijgen over kra nen die plotseling vuil water produceren. Aanslag in water leidingbuizen is namelijk niet te voorkomen en heel moeilijk te verwijderen. Zowel voor de huisvrouwen als voor de waterleidingmaatschappyen daagt er nu in de vorm van de .plastic zwabber' een oplossing voor de roest- misère. De .plastic zwabber', een Brit se uitvinding, is in Nederland ge ïntroduceerd door het Keuringslnstt- tunt voor Waterleidingartikelen (KIW'A). Maatschappyen in Fries land. Drente, Overysel en Noord- Brabant. hebben hem al met succes toegepast. Andere waterleïdinghedry- ven, onder meer liet. waterleidingbe drijf Midden-Nederland, gaan hem zeer binnenkort gebruiken. Tot nu toe werd aanslag in de water leidingbuizen zo goed mogelijk ver wijderd door met grote snelheid wa ter door de leidingen te stuwen. Dit .spuien' leverde echter niet altijd de gewenste resultaten op, evenmin als doorspoelen met een mengsel van lucht cn water, een systeem, dat bo vendien in sommige gevallen niet he lemaal ongevaarlijk is. Veel meer effect heeft de schuim- plastic zwabber, die met behulp van de waterleidingdruk door de buizen wordt gestuwd en de aanslag geheel of gedeeltelijk meeneemt. De cilinder vormige prop van polyetherschuim heeft een diameter die een kwart groter is dan die van de leiding en een lengte van tweemaal de diameter. De waterdruk spoelt de prop door de buizen. Bochten worden daarbij door de zwabber, dank zij zyn soepele con structie, zonder de minste moeite .ge nomen'. Voor de eerste beurt' wordt een wat minder compacte plastic prop ge bruikt dan voor de nabehandeling. Het gevaar, dat de zwabber onder weg in de leiding blijft steken is vol gens de KIW'A praktisch nihil. In En geland heeft de ervaring geleerd, dat de zeer flexibele prop zelfs vernau wingen tot een vierde van de buis- diameter moeiteloos passeert. De schoonmaakbeurten met de zwab ber worden.districtsgewijs uitgevoerd, nadat de huisaansluitingen in het des betreffende gebied tijdelyk zijn afge sloten. De afnemer zit wel een uurtje zonder water, maar merkt verder niets van de .operatie-zwabber'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 3