PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN AUSTRALIË NU OOK EMIGRANTEN IN DIENST Geen ,noodbases' voor de VS in Frankrijk Terneuzen heeft nieuwe burgemeester Vandaag verklaring uit Canberra verwacht Weer drie doden op de Mont Blanc Vandaag lancering maan-satelliet De Gaulle zal verzoek afwijzen Noordzee eiste al veel slachtoffers NOG GEEN INSTRUCTIES UIT PEKING Uitgedoofde letters J. C. ASCHOFF: ONDERWIJZERJOURNALISTWETHOUDER, BURGEMEESTER NU EERSTE BURGER VAN ROZENBURG ALS TERNEUZEN WETHOUDER PTT-tarieven gaan begin 1967 weer omhoog 209e jaargang no. 185 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN lit: N V Bah. Ml], t la Zeeuw ie Courant: F. van de Velde, F. B. den 2355 (b.g.g. red. 3503, ad*. 3G47/3643), h lel. 2094. O Adv. prijs 35 cent per mm. Min en, Areeneelitr. 2 Woensdag 10 augustus 1966 I. f 1,75). .Brieven DEN HAAG Emigranten naar Australië zullen voortaan op gelijke voet als Australiërs voor dienstplicht in aanmerking komen. Ook diegenen die reeds in het land vertoeven en nog niet de Australische nationaliteit ver worven hebben kunnen opgeroe pen worden, aldus heeft de rege ring in Canberra besloten, na uit voerig advies ingewonnen te heb ben van een aantal overheids diensten in Australië en van de belangrijkste emigratielanden, waaronder ook Nederland. In de loop van vandaag (woensdag) kan een officiële verklaring over dit onder werp uit Canberra tegemoet worden ge- (Zie slot pag. 3 kol6) Bij een foutieve inhaalmanoeuvre Coentunnel over de lcop gestagen. Drie inzittenden werden Merbij i is deze wagen gisteravond in de wond. PARIJS (UPI) Uit Franse regeringskringen is gisteren verno men dat president De Gaulle niet zal toestaan dat Amerikaanse luchtmachtbases in Frankrijk, nadat deze zijn ontruimd, voor ge val van nood ter beschikking van de Verenigde Staten blijven. Volgens de zegslieden is de president van mening dat hij zich daar mee militaire verplichtingen in Europa zou opleggen. Naar van betrouwbare zijde is vernomen hebben do Verenigde Staten bij monde van de Amerikaanse ambassadeur in Frankrjjk, Charles E. Bohlen, De Gaulle verzocht tenminste enkele van de 14 luchtmachtbases in Frankrijk ter be schikking te houden voor noodgevallen. PARIJS, GARMISCH-PARTEN KIRCHEN (DPA) In het mas sief van de Mont Blanc heeft men de lijken ontdekt van drie Fran sen, die maandag vertrokken wa ren voor een bergtocht. De vorige week zijn er in het gebied van de Mont Blanc zeven bergbeklimmers omgekomen. De drie omgekomen Fransen waren '17. 17 en 25 jaar oud. Maa.ndagmiddag be gon het in het Mont-Blancn1assief zwaar te sneeuwen. Nederlanders Drie Nederlandse toeristen, die met gebrekkige berguitrusting een tocht maakten in het Ammergebergte bij Garmiseh-Partenkirchen, zijn ternau wernood aan de dood ontsnapt. De bergwacht van Oberammergau had maandag van een andere groep Neder landers gehoord dat drie landgenoten niet van een bergtocht waren terugge keerd. Dertien bergwachters doorzoch ten toon een nacht lang het Ammer gebergte. zonder evenwel van de drie toeristen oen spoor te ontdekken. Pas gisteren zijn de drie. onder wie een vrouw, uitgeput en stijf van de kou door bosarbeiders op een akker gevonden. Het weer was tijdens hun uitstapje om geslagen en volgens de bergwachten zijn zij door een toeval aan de bevrie- zingsdood ontsnapt. Bus in rivier in Turkije: 10 doden ISTANBOEL (AFP) In Oost-Turklje tussen Erzurum en Elazig is maandag een bus van een brug in een rivier ge stort doordat de remmen weigerden. Tien mensen kwamen om en 34 werden gewond. De Gaulle heeft de Amerikanen tot 1 april 1967 de tijd gegeven om alle mili taire installaties te ontruimen en hun troepen terug te trekken. De Amerikanen zouden hebben voorge steld de luchtmachtbases te laten onder houden door de Franse strijdkrachten of door civiele eenheden, al dan niet Amerikaanse nationaliteit. De Gaulle, aldus de zegslieden, is voor nemens dit verzoek af te wijzen. Hij is vastbesloten zich militair niet te binden, zelfs niet in de kleinste mate. Agressie De Gaulle gaat van het standpunt uit dat wanneer een der NAVO-lan- den het slachtoffer van een niet uit gelokte agressie wordt, Frankrijk met alle andere NAVO-landen onmid dellijk te hulp zal komen. Maar hrj wenst zelf te beoordelen wanneer van een ,niet uitgelokte agres: sprake is. Indien de Amerikaanse luchtmacht de beschikking blijft houden over bases in Frankrijk, zelfs al zou dat op een stand bij-basis zijn, zou Frankrijk in geval van een crisis geen volledige vrijheid van handelen hebben. Ondanks deze houding, aldus de zegs lieden, wil De Gaulle toch dat zijn mili taire deskundigen met de opperbevel hebber van de NAVO, gen. Lyman L. Lemnitzer, gedetailleerde plannen uit werken voor een gezamenlijke actie in geval van oorlog. Maar dergelijke plannen zullen alleen in werking treden ingeval Frankrijk bij een oorlog betrokken raakt. Tot zolang wenst De.Gaulle zich niet van tevoren te verplichten. De permanente raad van de NAVO is over deze kwestie in een impasse ge raakt en is voor de maand augustus op reces gegaan. BLOEMEND AAL (ANP) In de afge lopen weken ïs het aantal in zee ver dronken personen schrikbarend groot ge weest. Sedert 5 juli verdronken langs onze Noordzeekust 21 mensen, namelijk twaalf Nederlanders, acht Duitsers en één Zwitser. Dit aantal benadert vrijwel het cijfer van in zee verdronken mensen gedurende het gehele jaar 1965, hetwelk 23 bedroeg. Opvallend is het naar verhouding vrij grote aantal kinderen dat verdronk, na melijk zeven kinderen tussen zes en tien jaar. De leeftijd van de ouderen die ver dronken ligt tussen de zeventien en 46 jaar. In Zeeland verdronken vier, in Zuid-Holland zes en in Noord-Holland elf personen. Tussen 11 juni en 15 juli verdronken vijf Nederlanders tussen acht en 27 jaar in het Veluwemeer. Chinese tijdelijk zaakgelastigde: DEN HAAG (ANP) De tijde lijk zaakgelastigde van de volksrepubliek China in Den Haag, de heer Sjen Wei-Liang, heeft gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken meege deeld nog geen instructies te hebben voor de verdere behan deling van de kwestie van de acht leden van de Chinese dele gatie naar het vorige maand in Delft gehouden internationale lascongres. Die acht bevinden zich thans in het gebouw van de Chinese diplomatieke missie. Fotografen i Haagse politie heeft gisteren op het terrein van de diplomatieke kanse larij van de volksrepubliek Cliiiut aan de Adriaan. Goekooplaan twee pers fotografen uit Amsterdam aangehou den. De persfotografen werden voor verhoor meegenomen. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt we gens het zich bevinden op verboden terrein, waarna zij werden heenge zonden. De aangehouden persfotografen waren Peter Zonneveld en Nico Koster, die zeiden te werken voor een combinatie van een landelijk ochtend- en een landelijk avondblad in 's lands hoofd stad. Beiden wai-en rond half vijf via bossages in het kwartier waar de Chinese legatie ligt, in de tuin rond het gebouwencomplex van de Chine zen gekomen. Om ongeveer half zeven werden zij door de Chinezen ontdekt. Een stuk of acht Chinezen gingen de tuin in. Zij hielden de fotografen aan, die hun filmpjes uit hun camera's moesten halen. De Chinezen namen dit mate riaal in beslag. Een adjudant van de Haagse recherche nam de beide Am sterdammers van de Chinezen over. De adjudant voerde de fotografen naar een politie-auto, waarmee ze naar het hoofdbureau van politie werden gebracht voor verhoor. De rijkspolitie is met ingang van van ochtend zeven uur begonnen de Haag se politie te assisteren bij de bewa king van de diplomatieke kanselarij van de volksrepubliek China. De districtscommandant van rijkspolitie, overste jhr \V. A. Gevers Deijnoot, die dit desgevraagd mee deelde, vond het beter, dat hij niet uitweidde over de numerieke en kwa litatieve sterkte, die de Haagse po litie wordt uitgeleend. EERSTE POGING GING GISTEREN NIET DOOR Zoeken naar goede plaatsen voor landing CAPE KENNEDY (RTR) De lancering van de .Lunar Orblter- 1' het vliegend foto laboratorium dat in een baan om de maan zou worden gebracht, is gisteren wegens technische moeilijkhe den en slecht weer uit gesteld. ruimtevaartfunctiona rissen maakten bekend dat vandaag om 20.11 (Ned. tijd) opnieuw een poging zal worden gedaan het ruimtevaar tuig te lanceren, mits dan de technische moeilijkheden zjjn over wonnen. Er was een fout ont dekt bij de toevoer van de brandstof bij de ,At- las-Agena'-raket waar mee de maan-satelliet omhoog moet worden gebracht. Het is de bedoeling dat het vliegende foto grafische laboratorium, de eerste van de vijf die de VS om de maan •.villen brengen, scher pe opnamen zal maken van de evenaar van de naar ons toe gekeerde kant van de maan. Voordat het zover is moet het ruimtevaar tuig 384.000 km afleg- De .Lunar-Orbiter 1' is uitgerust met came ra's met groothoeklen zen en telelenzen, die in werking worden ge steld wanneer de kunstmaan op het laagste punt van haar baan om de maan is, ongeveer 44 km boven het maanoppervlak. Het hoogste punt moet 1.840 km worden. Van het betrokken gebied zullen minstens 176 fo to's worden gemaakt, moeten beslaan. Elke foto beslaat een gebied van 37 bij 90 km. Wan neer de film vol ls wordt deze ontwikkeld, gedroogd door een klein elektrisch ver warmingsapparaat. en opgerold in afwachting van het signaal voor overseining naar de aarde. Er zijn negen specifie ke objecten die gefoto grafeerd moeten wor den, een daarvan ligt in de Oceaan der Stor men bij een krater, na bij de Surveyor-1, die begin dit jaar meer dan 11.000 foto's van de oppervlakte van de maan heeft doorgezon den. Met de .Lunar Orbi- teri 1 wil men zoeken naar landingsplaatsen op de maan, die een helling van minder dan zeven graden moeten hebben en praktisch vry zijn var. diepe kra ters en niet dicht bij hoge bergen liggen. De Westduitse ambassade in Den Haag zendt ons enig materiaal toe teneinde er aan te herinneren, dat zaterdag vijf jaar geleden in Berlijn ,de muur' werd gebouwd. Hoe gaat het met dergelijk druk werk? Men bladert het door en men speurt bij zichzelf enige verbazing: al vijf jaar geleden, niet te geloven. Maar na deze weinig diepzinnige opmerking is er neiging over te gaan tot de orde gelen te - Beriijnse muur', ook al is de aanleiding (het eerste lustrum) vrij zwak. Er zijn echter sindsdien allerlei belangrijke ge beurtenissen op het politieke vlak ge weest, die de wereldopinie hebben bezig gehouden, waardoor sinds lang (drie- vier jaar is in het atoomtijdperk een lange periode) de zoeklichten niet meer op Berlijn zijn gericht. Toch was Berlijn vijf jaar geleden en in de jaren daarvoor de plaats, waar de spanning tussen de machten in deze wereld het sterkst werd gevoeld, hier werd de koude oorlog als het ware zichtbaar gemaakt. Berlijn. Korea, Cuba, Vietnam, het waren en zijD de waarschuwende mijlpalen langs de weg, die de wereld na 1945 aflegt. Maar op dit ogenblik zijn alleen de letters van het woord Vietnam duidelijk en in alle scherpte te lezen, Cuba en Berlijn zijn op dit ogenblik geen felverlichte, rode neonletters tegen een inktzwarte lucht: de stroom is uitgeschakeld. De stroom is uitgeschakeld en daar door wordt de indruk gewekt alsof met name dat woord Berlijn niet meer zal oplichten, alsof het niet meer zal branden. Maar vijf jaar na een hoogte- Sunt in de Beriijnse crisis, vijf jaar na et moment waarop de vroegere hoofd stad van Wilhelm II en Adolf Hitler on barmhartig in twee van elkaar geïso leerde stukken werd verdeeld, dient er toch aan te worden herinnerd, dat op elk willekeurig moment de stroom kan wor den ingeschakeld- Want de Beriijnse kwestie, beter nog: de Duitse kwestie is niet opgelost en Berlijn is daarvan een Jeel. En zodra er naar het bedunken van de heren in het Kremlin redenen zijn Berlijn weer tot een strijdpunt van de internationale politiek te maken, dan gebeurt dat onvermijdelijk en onverbid delijk. Berlijn zal een struikelblok blij ven totdat het Duitse vraagstuk defini tief ls opgelost. Dat het op dit moment geen beslissende factor is in de wereld politiek betekent allerminst, dat deze kwestie is afgedaan. Integendeel, ieder ogenblik kan de stroom worden inge schakeld om .Berlijn' opnieuw een vlam mend woord tegen een donkere nacht te doen zijn. Welke redenen zijn er voor aan te wij zen, dat de vroegere rijkshoofd stad op dit ogenblik geen wrijfpunt van betekenis is Zien we het goed, dan zijn er twee globale oorzaken. In de eerste plaats is rond de Beriijnse crisis van vijf jaar geleden duidelijk geworden, dat het westen (met name de Verenigde Staten) tot generlei concessie bereid was en dat Rusland een oorlog zou ris keren als het deze aangelegenheid op eigen houtje zou af wikkelen. In de twee de plaats heeft Verpleegster bij brand uit raam gesprongen AMSTERDAM (ANP) De 21-jarige leerling-verpleegster N. Hendrikse, die na haar vroege dienst gistermiddag in het zusterhuis vai het Willielminagast- huïs in Amsterdam lag te slapeu, werd wakker doordat in haar kamer brand was ontstaan. De nogal fele rookontwik keling bracht het meisje in paniek, en hoewel zy normaal via de deur en de trap zichzelf in veiligheid had kunnen brengen, schoof zy het raam open en gilde om hulp. Haastig toegeschoten personeel van de rontgen-afdeling van het_ ziekenhuis maakte van dekens een geïmproviseerd vangzeil. Het meisje sprong, maar werd ernstig aan haar gezicht verwond- Ze is in net Wilhelmina Gasthuis opgeno men. De brand zelf kon snel worden ge blust, al brandde de kamer geheel uit. Foto: het zusterhuis, waaruit de v< pleegster naar beneden sprong. ROZENBURG Een gigan tisch bloemstuk niet een kaart je .gelukwensen van het ge- meentepersoneel Terneuzen' sierde gisteravond een lage ta fel in de huiskamer van de heer J. C. Asehof, burgemeester van Rozenburg. Daarnaast een gelukstelegram van burgemees ter P. J. G. Molthoff van Hulst. Op de achtergrond een bijna voortdurend rinkelende tele foon: tientallen mensen die hun complimenten aanboden. Aan leiding van al deze felicitaties: de heer Aschoff is met ingang van 1 september benoemd tot burgemeester van Terneuzen. Hij wordt de opvolger van bur gemeester mr H. Rijpstra, die kort na de jongste gemeente raadsverkiezingen naar Almelo vertrok. De heer Asclioff werd op 4 maart 1916 In Nijmegen geboren en ls dus 51 jaar. Hij is Nederlands hervormd en lid ran de CHU. Terneuzens nieu we burgemeester is gehuwd en vader van twee kinderen: het 6-jarige zoon tje Tonny en het 1 '/j-jaar oude doch tertje Janetje. Ongetwijfeld kent h(j alle facetten van het gemeentelijke leven: hij was achtereenvolgens on derwijzer, journalist, raadslid, wet houder en burgemeester. Rozenburg en Terneuzen.... In sfeer en karakter lijken de plaatsen veel op elkaar. Zowel op het .Rotterdamse schiereiland' (het Europoortgebied) als in de Zeeuws-Vlaamse havenstad een dynamische industriële ontwikke ling. Op Rozenburg, dat bestrooid is met chemische en petro-chemische bedrijven, is de ontwikkeling onte genzeggelijk verder. Maar evenals in Terneuzen vindt men ook daar nog gigantische bouwputten en strakke industrieën in aanbouw. En daartus sendoor zoals in Terneuzen .klassieke' stadskernen. Burgemeester Aschoff heeft dat in middels ook ontdekt. .Ik was al en kele malen vanzelfsprekend in cognito in Terneuzen en ik zag daar de nieuwe industrieën en ook de oude stadskern. Rozenburg is al vrij wel volgebouwd. Ik weet dat Terneu zen een grote, dynamische toekomst wacht. Toch is ook hier op Rozen burg de ontwikkeling nog in volle gang, zoals mijn werk in de Rijn- mondraad wel leert. Met enige wee moed zal ik dan ook afscheid nemen van Rozenburg. Maar ik moet zeggen dat ik bijzonder graag naar Terneu zen ga. Ik heb er zin in. Ik wil er graag mijn schouders onder zetten', aldus de heer Aschoff. stormachtige industriële ontwikke ling op het eiland Rozenburg bijna vanaf het prille begin meegemaakt. Typerend ïs het dat hij in de Rotter damse kranten wel eens ,de beste heier onder de Nederlandse burge meesters' genoemd wordt: hij sloeg voor vele grote chemische en petro chemische bedryven de eerste paal. Maar wat meer is: hij maakte de on derhandelingen voor de komst van deze bedrijven vrijwel vanaf de basis mee, hij zag niet alleen de eerste paal de grond in gaan, hij zag de bedrij ven ook groeien. En hij weet zelf: AVe hebben hier uitstekende contac ten, een uitstekende samenwerking met al die industriële bedrijven'. Ter neuzen krijgt een burgemeester, die zonder twijfel een grote ervaring heeft in de industriële ontwikkeling van een gemeente. Aanvankelijk had de heer Aschoff helemaal geen adspiraiie in de rich ting van het burgemeestersambt. Na ulo en kweekschool werd hij (in '37) onderwijzer in Santpoort (gemeente Velsen). Dat bleef hij tot 1945. In middels had hij echter journalistieke werkzaamheden verricht en enkele maanden na de oorlog was hy ook van beroep veranderd: journa list voor het gebied Kennemerland (om Velsen. Haarlem, Beverwijk. Zandvoort, Heemstede. Bloemendaal i bij het dagblad Trouw. Organisato rische talenten kwamen daarbij ook aan het licht: hij werd voorzitter van de afdeling Kennemerland van de Ne derlandse Journalisten Kring. Al bij het formeren van de eerste na oorlogse gemeenteraden werd de heer Aschoff ook raadslid van Velsen, eerst voor de CHU, later voor de ge combineerde lijst van de AR en ae CHU. Dat leidde in feite het einde van" zijn journalistieke carrière in: in 1949 werd hij wethouder (finan ciën, bedrijven en vreemdelingenver keer) van Velsen. Voor een stad met inmiddels 40.000 inwoners betekende dat een full-time-job. Daar maakte de heer Aschoff al di rect kennis met een dynamische in dustriële ontwikkeling: niet alleen dim (Zie slot pag. 2 kol. 6) het Kremlin, waarbij Kroestsjev een tui meling maakte, enkele machthebbers op het kussen gebracht, die in internatio nale zaken uiterst behoedzaam manoeu vreren. Er is kennelijk voor de Russen geen aanleiding om Berlijn op dit mo ment ,ult te spelen', het is hun er ken nelijk om te doen (althans op dit ogen blik) in Europa geen onnodige spannin gen op te roepen. De stroom is daarom uitgeschakeld met als gevolg, dat de vijf jaar geleden zo fel-brandende let ters min of meer uit onze gedachten)- wereld zijn verdwenen. Berlijn en de ,muur' zijn echter nog al tijd een zaak om attent op te blij ven, ook al schijnt het dat de spanning op dit ogenblik niet groot is. Laat men vooral niet vergeten, dat Berlijn slechts een deel van een veel groter vraagstuk ls wij wezen er hierboven reeds op namelijk dat van Duitsland als geheeL De kwestie Berlijn kan slechts worden opgelost als de zaak-Duitsland als tota liteit wordt aangepakt. Dat is een taak voor de beide opponenten Rusland en Amerika, het is echter vooral een taak van Duitsland zelf, van Bonn en van Pankow. Daarop met name moet bij dit merkwaardige jubileum worden gewe zen: er zijn namelijk nog geen tekenen, die er op wijzen dat bijvoorbeeld in West-Duitsland zelf ernstige pogingen worden gedaan om voorwaarden te scheppen, die het de Verenigde Staten en Rusland gemakkelijker kunnen ma ken naoorlogse geschilpunten uit de weg te ruimen. Het begin moet in Duitsland zelf liggen, maar dat besef heeft in Bonn nog niet tot een soepele houding jegens Oost-Duitsland geleid. In het materiaal, dat ons de Westduitse ambassade deze week toezond, trof ons de slotzin uit een brochure ,Zum Thema Berlin'. Die zin luidt aldus: .Berlijn heeft slechts één doel: het wil zijn vreedzame opbouw tot hoofdstad van Duitsland voortzetten en volenden.' Wij geloven, dat zolang er dergelijke zinnen worden geschreven in een min of meer officieel drukwerk er weinig hoop bestaat om te geloven in, of te vertrouwen op een oplossing van West- Duitsland uit. Daarom kan de feitelijke zin van de herinnering aan vijf jaar muur in Berlijn eigenlijk alleen maar het trekken van de conclusie zijn. dat er niets, maar dan ook niets is veranderd. Helaas: de stroom kan zo nodig elk ogenblik worden ingeschakeld. Vooral in West-Duitsland zou men vijf jaar muur aldus moeten herdenken: mis schien zou het leiden tot een minder star standpunt. DEN HAAG (ANP) Op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat deelt de centrale directie der PTT mee, dat rekening moet worden gehouden met verhoging yan een aantal tarieven 1»U dit staatsbedrijf omstreeks begin 1967. Aard en omvang der tariefwijzigingen staan nog niet geheel vast, zodat in dit stadium nog geen nadere gegevens kra nen worden verstrekt. Zodra mogelijk zullen gedetailleerde op gaven volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1